Typiste/telefoniste DepoWekontroleert heel wat banden Vulcanoook maar dan w@l gratis! van vloten's industrie b.v. Wie geen Bedford koopt, betaalt teveel. a j Gevaarlijk valutaspel De Zeerechtconferentie 1 Nog alle nieuwe trends in één shop! voor geme SPECIALE PAASAANBIEDING Bij aankoop bloemen en planten boven 10,- een mooie amaryllis in pot kado M. SCHOLTEN - Bloemen en Planten VULCANO BV JONGE MEDEWERKERS MACHINEGRAVEUR De Vauxhall Viva. U kunt uw 9674 gulden niet beter besteden. ^zunz: Laatste kans om chaos te voorkomen GRATIS EEN PAKJE BL0EMENZAAD Grote aanvoer coniferen en vaste planten ZATERDAG SHOW Iets te koop Iets te geef Plaats dan 'n „kleintje" in de Soester Courant ZATERDAG SHOW Soester Courant van donderdag 27 maart 1975 Het rekenen in guldens wordt moeilijker naarmate de Inflatie voortschrijdt. Wanneer wij geld uitlenen dan zijn wij er nu zo ongeveer zeker van dat wij van de hoofdsom binnen vijf jaar maar de helft terug ontvangen in waarde van nu. Als wij zelf naar een bank gaan om geld op te nemen dan doen wij dat in het besef dat wij aan waarde minder zullen terug betalen dan op het moment waarop wij het geld opnemen. Gezien de daling van de geldswaarde op korte termijn is er nu in de te be talen rente zo langzamerhand een marge ingebouwd voor het inflatie- risiko. Daarom is de rentevoet ook extra hoog geworden naast enkele an dere oorzaken. Om dezelfde reden is ook niet te verwachten dat de te be talen rente voor hypotheken en an dere leningen op korte termijn weer beneden de 10 zal dalen. Een tente voet van 6 of 8 blijft een onbe reikbare droom voor wie beseft dat de kapitaalschaarste in het westen enorm is toegenomen sinds er grote sommen voor olie verdwijnen naar de olieproducerende landen. Renteverlaging kunnen we wel vergeten Vervolgens is het ekonomisch leven in de gehele wereld in verwarring gekomen. Dat bevordert evenmin de toevloed van kapitaal van waar dan ook. In de derde plaats zijn talrijke landen begonnen met het aankondi gen van noodmaatregelen om de eko- nomie weer op gang te brengen. Men denke maar aan de „mlljarden-injek- tie", die de Nederlandse regering geeft aan de zelfstandigen, de boeren, de bouw, enz. om de welvaartsmahlne weer in gang te brengen. De verschil lende landen dié dit doen zullen het hiervoor benodigde geld moeten le nen op de kapitaalsmarkt of zij zullen hun Inflatie moeten versterken. Op de te betalen rente zal dit steeds een op waartse druk veroorzaken want de schaarste aan kapitaal wordt vergroot of de muntwaarde wordt ondermijnd. Het is nog niet precies bekend welke weg minister Duisenberg daarvoor zal kiezen, maar van een druk op de rente is voorlopig nog niet veel effek- tiefs te verwachten. Nu is het maar de vraag hoe de ons omringende lan den dat vraagstuk gaan aanpakken. Van de Westduitsers is te verwachten dat zij <ie vorm van inflatie-financie ring zovéél mogelijk zullen mijden'. Van de Engelsen kan men nauwelijks een gegronde financiering verwachten omdat zij al tijden lang worstelen met grote tekorten. Zwevende koersen Van de Fransen verwachten wij ook een min of meer inflatoire financie ring terwijl de Amerikanen ook zul len trachten hun dollar niet verder te verzwakken. Deze financiëla operaties zullen naar onze mening niet zonder gevolgen blijven voor de muntwaar- dering van de verschillende nationale betaalmiddelen. Deze zijn toch de laatste tijd al weer vrij veel veran derd omdat de nu in de mode zijnde zwevende koersen elke muntstabiliteit onmogelijk maken. Dit is een nadelige faktor voor de wereldhandel op zichzelf omdat im porteurs en exporteurs door deze si tuatie in grote onzekerheid zitten over de valuta waarin zij zaken doen en daar allerlei garanties voor moeten scheppen. Inmiddels is het Engelse pond voor ons bij inwisseling al be neden de zes gulden gedaald. De Amerikaanse dollar kunnen wij voor ruim 2,60 kopen, de Duitse mark is nog ongeveer 5 cent meer waard dan onze gulden en de Zwitserse franc moet al met meer dan 0,96 worden betaald. Met name de laatste munt wordt voor ons en andere lan den steeds duurder omdat het wel ze ker is dat in dat land een deel van het óliegéld wordt ondergebracht. Verder leidt de onzekerheid in de waarde van andere munten ertoe dat ook vele anderen hun geld In Zwit serse francs gaan omzetten. Zwitserse maatregelen De monetaire autoriteiten in Bern en Zürich hebben drastische maatregelen genomen. Wie als buitenlander in Zwitserland banksaldo aanhoudt wordt nu gestraft met een negatieve rente van 12%. Daarnaast moeten de Zwit serse banken als ze verdienen aan kapitaalexport de verkregen inkom sten onmiddellijk omzetten in vreemd geld. Daarmee beoogt men de komst van grote bedragen aan dollars en ander geld zoveel mogelijk tegen te gaan. Dat lijkt allemaal aan ons voor bij te gaan, want dit is meer schijn dan wezen. Ergens moet zich het rust zoekende kapitaal gaan opkopen en als alle landen met een sterke munt proberen dit geld te weren zou dit de devaluatie van een aantal munten wel eens ernstig kunnen versnellen. Ondermeer wordt daarmee de dollar onder druk gezet. Het is niet mogelijk dat op zekere dag grote vermogens in West-Duitsland of Nederland neer strijken en dat dan verdere restrik- tieve maatregelen niet kunnen uit blijven. De internationale konferentie over het recht van de zee is in Genève begonnen aan de tweede zitting. Het onderwerp is dermate en ingrijpend, dat van tevoren vaststaat, dat op de ze zitting zomin een beslissing valt als op de eerste in Caracas vorig jaar. Nog een derde en vierde kon- ferentie-bijeenkomst zou pas leiden tot een afgerond resultaat. Het grote belang van deze bijeenkomst is ech ter, dat als hier in Genève niet enige punten opgesteld kunnen worden waarvoor algemene instemming be staat, verder vergaderen niet veel zin meer heeft. Waarmee deze derde in ternationale konferentie over het zee recht hetzelfde lot beschoren zou zijn als de twee van 1960. Het oude zeerecht was een vrij sim pele zaak, omdat de zeeën van de wereld voornamelijk werden gezien als een geschikte gelegenheid voor vervoer, wat verder weinig proble men opleverde. De problemen begon nen pas goed, toen de belangstelling om te vissen groter werd dan de zee kon verdragen, een zaak waarmee b.v. ook Europa te maken kreeg toen IJsland b.v. er genoeg van kreeg, dat anderen de dicht bij IJsland gelegen visgronden gingen bewerken, waar mee de IJslandse ekonomie allerminst was gebaat. Wat dan weer voort sproot uit een overbevissing van an dere zeegebieden, waarvoor de totale visstand werd aangetast met ongun stige gevolgen voor de mogelijkheden om de mensheid te voeden. Daarmee kreeg het probleem al een aspekt dat alle landen ging raken, ook die niet aan zee waren gelegen. Maar echt belangstelling voor de zee groeide pas, toen het technisch mogelijk werd om delfstoffen van allerlei aard te gaan winnen tot zelfs ver in de oce aan. De algemene vergadering van de VN heeft in 1970 een resolutie aangeno men, waarin de zee geproklameerd werd tot „erfgoed van de hele mens heid", waarvan dus ook niet de een wel en de ander niet mocht profite ren. Een moreel prachtig klinkende tekst met echter vrij wat praktische bezwaren. Want wie zijn technisch in staat zo de zee te exploiteren? De rijke landen met hun industrieel en monetair arsenaal. Hoe kan men de arme landen dan mee laten profite ren? Door instelling van een „wereld autoriteit", die al dit soort zaken re gelde. Ook dit is natuurlijk elegant gevonden, maar hoe krijg je zoiets georganiseerd? En hoe voorkom je, dat de arme landen met een lange kust die als het ware menen een goudmijn voor de deur te hebben er toe hun buitenkans te delen met ar me landen, die geen of haast geen kust hebben? Maar ook zijn er puz zels van andere aard. Als de zee een de hele mensheid toebehorend erf goed is, dan schaadt zeevervuiling ook de belangen van de hele mens heid. Dus moet er een manier gevon den worden om dit tegen te gaan. Maar hoe? Honderdvijftig landen heb ben er in Caracas enorme hoeveelhe den voorstellen over gedaan, waar van uiteraard door tegengesteld eigen belang de strekkingen soms sterk te gen elkaar botsen. Het werk in Genéve is vooral gekon- sentreerd op het stroomlijnen van die overvloed aan voorstellen en ideeën. Met als griezelige straf voor niet- slagen, dat over de zee allerlei kon- flikten gaan ontstaan, die niet altijd het operettekarakter hoeven hebben van wat tussen Engeland en Duits land enerzijds indertijd plaatsgreep. Het gaat tenslotte om iets dat moge lijk de grootste rijkdam van de mens heid kan vertegenwoordigen en de begeerte om liever zoveel mogelijk ervan voor zich te reserveren dan te delen met ieder ander is groot. Ge nève is de laatste kans om hierover volstrekte chaos en toepassing van „het recht van de sterkste" te voor komen. Zolang de voorraad strekt. Groot assortiment KAMERPLANTEN - SNIJBLOEMEN - PAASBAKJES enz. tegen lage prijzen. Iedere koper van WOUDA'S ZADEN ontvangt Boven ƒ10,- 10% korting op groenten- en bloemenzaden. CLEMATIS in rosé en blauw ƒ2,per stuk KAMPERFOELIE 2,— per stuk CONIFEREN vanaf ƒ1,per stuk STRUIKROZEN, A kwaliteit, 10 voor slechts ƒ10,— SLA- en KOOLPLANTEN. ALLES VOOR UW TUIN MIDDELWIJKSTRAAT 28 TELEFOON 12336 CENTRALE A O NEDERLAND LT. GEN. VAN HEUTSZLAAN 8 BAARN Op ons gezellige kantoor hebben wij op korte termijn een plaats voor een in de leeftijd van 19-22 jaar. De ochtenduren zullen gevuld worden met verantwoordelijk type-werk en 's middags zal zij als telefoniste/receptioniste werkzaam zijn. Wij dachten dat akkuratesse en goede kontaktuele eigen schappen beslist noodzakelijk zijn. Belangstelling voor deze „afwisselende" baan? Dan graag sollicitaties telefonisch of schriftelijk aan de afdeling Personeelszaken. Ons telefoonnummer i6 02154 - 5151. lm Gratis en vrijblijvend. Want banden zijn zo belangrijk dat Vulcano vindt dat zij aan een grotere veiligheid best haar steentje kan bijdragen. Vulcano beschikt dan ook over de beste precisieapparatuur voor monteren, uitlijnen en balanceren. Met daarbij vanzelfsprekend een leveringsprogramma van alle maten en soorten banden van de grote merken, zoals Mlchelin, Vredestein, Goodyear, enz., enz. Hoevelaken: Hoofdkantoor - Telefoon 03495 - 4844 Hilversum Boomberglaan 9 - Telefoon 02150 - 41138 Amersfoort: Hogeweg 30 - Telefoon 033 - 20337 Nyverheiösweg 66 - Telefoon 033 -11522 Vestigingen te: Hoevelaken (hoofdkantoor) - Amersfoort - Arnhem - Breda - Ede - Ermelo - Harderwijk - Hilversum - Oss - Rhenen - en Zwolle. vraagt wij bieden t Sollicitaties na telefonische afspraak. Bedford behoort tot de meest verkochte trucks van Europa. Terceht, want in elke klasse is de Bedford truck stukken voordeliger en een slim zakenman laat zo'n buitenkans natuurlijk nooit glippen. Neem de KD/KE (EJM/EJN) serie. Bedrijfszekere wagens met een bruto laadvermogen van 6000 tot 7350 kg, een volkomen vlakke laadvloer op minder dan een nieter en met een energieke 6 cylinder dieselmotor. En toch rijdt u deze trotse truck al vanaf slechts 20.500* gulden. Calculeer daar zijn flexibiliteit in opbouw, lage onderhoudskosten en lage kilometerprijs bij in en u weet dat de Bedford een van Europa's meest winstgevende trucks is. Goeie zaken! General Motors staat erachter. B5 Nijverheidsweg N24 AMERSFOORT, Tel.033-30154 m Vauxhall Bedford GMRanger Financiering mogelijk via het GM ACM-plarr. Parallelweg 15 - Postbus 227 - Soest - Tel. 02155-12225 liefst met LTS-opleiding in de leeftijdsgroep 17-23 jaar die opgeleid willen worden tot goed sal'aris goed salaris volledige studiekóstenvergoeding reiskostenvergoeding werken fn klein team mode op de man af Wij hebben altijd de nieuwste trends voor de jonge, modische generatie! Kom daarom even kijken! -v w- >r »;v^;V#VV -y«: Voor minder dan tien mille kun je alleraardigste autootjes kopen. Of een auto mobiel De Vauxhall Viva. Een wagen die u een zee van ruimte offreert en tal van andere dingen en details die het rijden in een Viva zoveel fijner maken. Zoals: slaapstoe len; driezits achterbank; zuini ge, zuivere 1,3Itr 59 DIN PK motor; schrijfremmen met be krachtiging vóór; rembekrach- tiging; schroefveren etcetera. De Vauxhall Viva moet u dan ook gezien hebben voor u uw goeie geld uitgeeft General Motors staat er achter Hij is 't waard. Vauxhall Viva. Zeven ver schillende uitvoeringen, twee- en vierdeursmodellen en drie- deurs Estate. Vanaf f9674 - (incl BTW) ex General Motors Continental Nijverheidsweg N24 AMERSFOORT, Tel033-30154 Vauxhall Bedford GM Ranger Financiering mogelijk via het GMACN-plan. In de vergad gulden kredit de dienst vai dien, is het nodig een aai begrepen war Een en ander stel van het c en wethouden baar te stellei waar bovenoj van 75.000 gu scaf van niei van verhuizir gebruikname De leden van werken legde neer, zij het met wethoudc De heer J_. verondersteld< bevolking sle een rare indn of in de toeko zoals nu beno direct- in de konden worde I

Soester Courant | 1975 | | pagina 6