Hoofdinspecteur J. K. Adema geïnstalleerd als korpschef van de gemeentepolitie Loos alarm Service van Tensen? Donderdag 3 april 1975 53e jaargang no. 32 Uitgave Drukkerij Smit li.v. - Soest Dureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29. Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 'JtiH Zuster Westra löl jaar Woonwensen voor de toekomst Voorlichtingsavonden over opvoeding van peuters Kerkmuziek in de Dom V erkeersmaatregelen op Soester gebied van G.S. Bevolkingsonderzoek op longaandoeningen VERKEERDE NOODSPRONG SOESTER S COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9, Verschijnt iedere donderdag Dinsdagmiddag 1 april vond In de zaal van de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg de installatie plaats van de nieuwe korpschef van de politie, de hoofdinspecteur J. K. Adema. Vele autoriteiten woonden deze officiële plechtigheid by. Onder hen de ouders van de heer en mevrouw Adema, de wethouders De Haan en Ebbers, vele raadsleden, collega-korpschefs uit de omtrek, de commandant van de vliegbasis kolonel A. Ooninckx, mr. H. W. Overbeek, hoofdofficier van justitie in Utrecht, de heer H. G. Schol t me ij er en echtgenote, de waarnemend hoofdcommissaris Vos en de commissaris De Rhoodes van de Amsterdamse politie, afvaardigingen van de marechaussee, de plaatselijke brandweer, oud-gedienden en het voltallig Soester politiecorps. In haar toespraak wees burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaf- ten, op de bijzondere plaats die het politiekorps bij de Soester bevolking inneemt. Dat was naar haar mening •tot uiting gekomen tijdens de af scheidsreceptie van de heer Scholt- meijer; een receptie, die een ware happening werd. Al zou de heer Adema hier geert toe standen aantreffen die vergelijkbaar waren met situaties als het Vondel park en sportevenementen als in het stadion, al zou het werk hier anders zijn dan daar, toch diende het corps op alles voorbereid te zijn. Dat corps moest echter niet gezienworden als een instrument tégen de gemeenschap, maar als een onderdeel van die ge meenschap. „U komt als een vreemdeling uit het hoge noorden, maar dat schijnt in Soest een geweldige aanbeveling te zijn", merkte zij op, daarbij doelend op de geboorteplaats van de heer Scholtmeijer, die ook in het noorden 'ligt. Na gewezen te hebben op de in spraak van de dienstcommissie bij de benoeming, een benoeming die langer op zich liet wachten dan verwacht werd, omdat vanuit Amsterdam de informatie zeer „karig" doorkwam („men wilde daar kennelijk een goede kracht niet weg laten gaan") wenste zij de heer Adema en zijn gezin een bijzonder goede tijd in Soest toe, waarna zij hem het corpsembleem op spelde. Medewerking Alle medewerking van het corps werd toegezegd door inspecteur J. Hoog- ma. Hy feliciteerde hem met zyn be noeming, namens dat corps. Al was er een groot verschil met Amsterdam, één probleem was overal hetzelfde „wat je doen wilt, kan niet altijd". Een welkomstwoord sprak daarna de heer W. van den Brink, voorzitter van de Soester Politie Sport Vereni ging. Hij wees op het feit dat aktivi- teiten van de SPSV mogelijk waren De burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften, spelt hoofd- inspecteru J. K. Adema het corps insigne op. door de inzet van de leden,'maar ook door de altijd ondervonden medewer king van de corpsleiding. „Wij vragen die nu niet, maar wij zullen waar maken dat u die verleent", aldus de heer Van den Brink. De SPSV kon direct de heer Adema noteren als lid. Ook brigadier A. Klok, sprekend na mens de drie bonden, bood alle mede werking aan; „U kunt op onze volle inzet rekenen". De heer Klok bedankte de burge meester voor de inspraakmogelijkheid die de dienstcommissie geboden was. Naar zyn mening was dat uniek in Nederland en het legde het corps- verantwoordelykheid op. Ook de vak bonden gingen met de benoeming ge heel accoord. Hy sprak de hoop uit dat de heer Adema, na een inwerk- periode, zyn beleid zou kenbaar ma ken en dat hy daar niet te lang mee zou wachten waardoor mogelyke on zekerheden zouden kunnen worden voorkomen. Gelukwensen waren er tenslotte ook van mr. W. H. Overbeek. Hij vond het verstandig dat de heer Adema de afscheidsreceptie van de heer Scholt meijer bezocht had, niet alleen omdat dat zo „vriendelijk" stond, maar ook omdat toen min of meer te proeven v - -> y' r' Met drie wagens rukte de brandweer Tweede Paasdag 's avonds om acht uur uit voor een gemelde uitslaande brand by het perceel Insingerstraat 64. De vlammen zouden boven de woningen uitkomen. Het bleek echter loosalarm te zijn omdat er niet méér brandde dan een flink paas vuur achter de huizen. De brandweer greep dan ook niet in omdat er geen gevaar was voor de omgeving en liet het vuur voor wat het was. Foto Herman van Dam was hoe de plaatselijke verhoudingen lagen. „Wij zijn op justitieel gebied geheel op elkaar aangewezen; zonder ons kunt u niets en zonder u, ons toe leveringsbedrijf, kunnen wij niets". Mr. Overbeek sprak de hoop uit dat de samenwerking optimaal zou blij ven, zoals die altijd geweest was in en met Soest. Niet autoritair In zyn antwoord dankte de heer Ade ma, de burgemeester en allen die mee gewerkt hadden aan zijn benoeming. Hy wees daarbjj op de vele verande ringen die plaats vonden in de maat schappij. „Ik denk daarby aan de verhouding ouders-kinderen en de verhouding werkgever-werknemer. Elk autoritair aandoend optreden wordt hierbij uit den boze geacht, men wenst duidelijk gemotiveerde op drachten te ontvangen", aldus de heer Adema. Ook de verhoudingen onderling wij zigden zich en formele situaties wer den vervangen door informeel optre den. Dat informeel willen zijn had zijns inziens echter dikwijls weer een gedwongen karakter. „Wetten en ver ordeningen moeten niet immer meer naar de letter worden gehanteerd", zo zei de heer Adema, waarbij hij als voorbeelden aanhaalde de beledi ging van een bevriend staatshoofd, de wetgeving betreffende de zeden, het verbergen van minderjarigen en het optreden tegen soft drugs. Naar zijn mening moest de politie daarom steeds opnieuw haar plaats bepalen, maar bij de vernieuwingsdrang nooit voorop lopen en ook geen star beleid voeren. „Zy zal haar plaats zo moeten kiezen, dat haar optreden voor een zo groot mogelyke meerderheid van de bevol king als rechtvaardig wordt ervaren. Haar optreden zal doelbewust en zo efficiënt mogelyk moeten zyn en een zo open mogelyk karakter dienen te hebben". Hij merkte op dat de politie momen teel in een vicieuze cirkel zat; steeds meer taken kreeg, stijgende crimina liteit en aan de andere kant daardoor personeel moest onttrekken aan de surpeillancedienst om die grotere taak aan te kunnen. „Door steeds meer gebruik te maken van de technische mogelijkheden en nauwere onderlinge samenwerking, zowel intern als extern, zal de politie moeten trachten de moeilijkheden het hoofd, te bieden en het hier en de ar verloren gegane terrein te herwinnen. Hierbij zal de hulp van de burgerij en vooral van de pers onontbeerlijk zijn. Meer mankracht blijft echter een eer ste vereiste' V -„aldus .^e, ^eer^Adeipa..^ Hij zou gaarne zijn bijdrage leveren tot het goed functioneren van. het Soester politiecorps en meewerken aan zo open en prettig mogelijke ver houdingen. Hij besloot met allen te danken voor de vele goede wensen en in het bij zonder sprak hij daarbij zijn erkente lijkheid uit voor de wijze waarop de heer en mevrouw Scholtmeijer hem en zijn vrouw en dochter waren tege moet getreden. Na afloop maakten velen gebruik van de gelegenheid met het echtpaar Ade ma kennis te maken. Eerste Paasdag werd mejufrouw R. Westra 101 jaar. Zij is inwoonster van het bejaardencentrum Groot En- gendaal aan de Dalweg. Haar gezond heid laat niet te wensen over, maar is toch niet meer van dien aard dat de verjaardag zo uitbundig gevierd werd als vorig jaar. Juffrouw Westra kwam in 1922 in Soest en is hier tientallen jaren werkzaam geweest als verloskundige en zij heeft in die periode zo'n 5000 baby's ter wereld geholpen. Inmiddels heeft een aantal inwoners van Soest en Soesterberg bericht ge kregen over de toewijzing van een huurwoning in het plan Overhees. Om in de toekomst rekening te kun nen houden met de woningbehoefte wil het gemeentelijk bureau huisves ting gaarne te weten te komen of er nog inwoners in de gemeente zijn die om een of andere reden van woning wensen te veranderen of nog geen woonruimte hebben en die ook nog niet bij bureau huisvesting staan in geschreven als woningzoekende. Hiervoor kan men telefonisch of schriftelijk verzoeken om toezending van een inschrijfformulier. De kruisverenigingen te Soest hou den voorlichtingsavonden over op voeding en verzorging van de peuter. Het zijn zes dinsdagavonden van 20 tot 21.30 uur. ingaande 15 april a.s., in het Medisch Centrum aan de Nieuweweg hoek Smitsweg. Uitvoerige inlichtingen zijn te ver krijgen bij de wijkverpleegsters, ie dere werkdag tussen 13 en 14 uur, onder telefoonnummer 18870. Op zaterdag 5 april is er om 3.00 uur kerkmuziek in de Dom. Door de Domcantorij (instrumentaal en vocaal) worden uitgevoerd o.l.v. Maarten Kooy: Anima nostra van Michael Haydn (1784) en Victimae paschali laudes van Michael Haydn. De toegang is vrij. Naar aanleiding van een verzoek van het college van burgemeester en wet houders hebben gedeputeerde staten van Utrecht de volgende verkeers maatregelen genomen Voorrangskruising of -splitsing: de wegsplitsing van de Verlengde Palt- zerweg met de Soester Hoogt, met dien verstande, dat aan bestuurders op de Verlengde Paltzerweg voor rang wordt verleend. Gesloten in één richting (voor alle verkeer): de weg op het parkeerter rein langs de noordzijde van de Van Weerden Poelman weg in zuidooste lijke richting; de weg op het par- keertérrein langs de zuidwestzijde van de Van Weerden Poelman weg in noordwestelijke richting èn de weg op de recreatiestrook langs de oost zijde van de Van Weerden Poelman- weg in overwegend zuidwestelijke richting. Gesloten in één richting voor alle motorvoertuigen: de verbindingsweg tussen de Richelleweg en de woon buurt „Ons Belang" voor verkeer uit de richting Richelleweg vanaf een punt 100 meter ten oosten van de Richelleweg. B-weg: de Grote Melmweg, de weg in de Maten, het Bremeentje, de Peter van den Breemerweg, de Hooi- weg, de Spiekweg de De Beaufort- laan, voorzover gelegen tussen het Jessurunkamp en het Berkenlaantje, het Heezerspoor, de weg gelegen tus sen de Den Blieklaan en het Ber kenlaantje, langs de westzijde van de spoorlijn Den Dolder-Baarn, de Palt zerweg en de Verlengde Paltzerweg, voor zover gelegen ten noordwésten van de toegang tot het vliegveld Soesterberg. B-weg gesloten voor voertuigen, waarvan de druk van enig wiel gro ter is dan 1.5 ton: de Maatweg, van de Grote Melmweg tot de westzijde van de spoorwegovergang in de spoorlijn Utrecht-Baarn. Verbod inhalen: de Verlengde Palt zerweg. Verbod doorgaan: de spoorwegover gang in de Paltzerweg voor het ver keer uit de richting van de De Beau- fortlaan-Berkenlaantje. Parkeerverbod voor één zyde: de noordzijde van de De Beaufortlaan, van de ingang van het Jessurunkamp tot 50 meter ten oosten daarvan. Verplicht fietspad: het langs de west zijde van de Soester Hoogt gelegen pad èn het verbindingspad, gelegen tussen de Soester Hoogt én de Ver lengde Paltzerweg. Een en ander treedt in werking met ingang van de datum waarop het vereiste verkeersteken is geplaatst. Van 7 tot en met 17 april a.s. zal in deze gemeente opnieuw een röntgenolo- gisch borstonderzoek plaats hebben voor mannen van 40 jaar en ouder. Velen zullen zich afvragen waarom alleen de mannen van 40 jaar en ouder voor dit onderzoek worden uitgenodigd. Statistisch is aangetoond dat de afwijkingen die by een röntgenologisch borstonderzoek kunnen worden ontdekt voorname lijk by de mannen voorkomen. Deze groep loopt dus het grootste risico. Wil men de afwijkingen waar het bij de mannen om gaat, onder meer de longkanker, echter met een kans op succes kunnen bestrijden, dan is een frequent onderzoek nodig. Om dit te kunnen verwezenlijken is het nood zakelijk zich ook werkelijk te beper ken tot de meest risico dragende groep. Zou men het onderzoek uit breiden tot andere groepen van de be volking dan is de vereiste frequentie niet te bereiken. De mankracht ont breekt hiervoor. Er moet dus een keus worden gemaakt en de keus die thans gemaakt is lijkt voor het ogen blik-de-enig-juiste. Binnen de vereniging van longartsen is men bezig met een studie met be trekking tot de zin en de wijze van uitvoering van deze onderzoeken. Hier in zullen zeker betrokken worden de vragen tot wie die onderzoeken zich in de toekomst uit moeten strekken en welke frequentie dan moet worden bereikt. Nu de resultaten van deze studie nog niet bekend zijn, bestaat er geen aanleiding reeds thans andere groepen tot dit onderzoek toe te laten. Omdat juist bij het onderzoek op longaandoeningen een groot aantal opgeroepenen niet verschijnen, wordt het zinvol geacht na te gaan om wel ke reden niet wordt deelgenomen. Daarom zijn voor dit onderzoek op roepkaarten vervaardigd waarop men bij niet deelneming de reden kan ver melden en deze kaarten ongefrankeerd terugzenden. Men dient dan wel zijn adres door te halen. Medewerking hieraan zal bijzonder op prijs worden gesteld. De schermbeeldauto zal gedurende bovengenoemde periode 7 verschillen de plaatsen in de gemeente aandoen. Op de oproepkaart staat duidelijk de datum en de tijd vermeld wanneer men kan komen. Komt zulks niet uit, dan wordt men in zijn eigen belang aangeraden op een andere datum of tijdstip te verschijnen. De deelnemersbijdrage kan worden gehandhaafd op het bedrag van 6, dat eveneens voor het laatstgehouden onderzoek' gold. Standplaats schermbeeldauto: Parkeerplaats Emmakerk aan de Re- gentesselaan, maandag 7 april 1975 keuringen:14.00-16.30 en 18.00-20.30 u. Parkeerplaats „Open Hof" aan de Veenbesstraat, dinsdag 8 april 1975, 14.00-16.30 en 18.00-20.30 uur; woens dag 9 april 1975, 14.00-16.30 en 18.00- 20.30 uur. Parkeerplaats Bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan, donderdag 10 april 1975, 14-15-16.30 en .18.00-20.30 uur. Parkeerplaats naast Postkantoor aan de Steenhoffstraat, vrijdag 11 april 1975, 16.00-18.00 uur. Parkeerplaats Instructiebad De Turf aan de W. Pyrmontlaan, maandag 14 april 1975, 18.00-20.30 uur. Autobusstation Soest-Zuid aan de Soesterbergsestraat, dinsdag 15 april 1975, 14.00-16.30 en 18.00-20.30 uur; woensdag 16 april 1975 14.00-16.30 en 18.00-20.30 uur. Dorpsplein te Soesterberg, donderdag 17 april 1975, 14.00-16.30 en 18.00- 20.30 uur. kan zijn van ieder die zich christen- demokraat voelt. Een goed gefundeerd en zich dui delijk in het midden opstellend CDA zou in het Nederlandse politieke stel sel zeker een nuttige plaats kunnen innemen. Maar het idee van De Zeeuw zal een zeker wantrouwen in deze kombinatie hebben versterkt, ARP en CHU als bij allen die een zowel bij de aangewezen partners christendemokratisch akkoord als een redding zien voor de middenpositie, waarin zij zich thuis voelen. Wan neer niet-socialisten toch ook iets van een socialistische progressiviteit willen gaan tonen, dan worden zij onwaarachtig en onduidelijk. En het zelf-denkende deel van het Neder landse volk pikt dat ook niet en ver laat de gelederen. Het verlies aan leden, dat de KVP tot nu toe ongeveer halveerde, ver leidde nu ex-voorzitter De Zeeuw tot een noodsprong. Hij wilde de KVP herstruktueren tot een ..open" CDA, een christendemokratische beweging, zonder te wachten op de associatie met ARP en CHU en zonder evan gelische binding, openstaand voor ieder die het programma kon onder schrijven. En dat twee weken nadat met ARP en CHU statuten voor een gezamenlijk CDA waren vastgesteld, die mog slechts op de goedkeuring door de ARP wachten. Deze nood sprong heeft vooral in de KVP zelf tot grote konsternatie geleid. Men zag er de moeizaam tot standkomen- de samenwerking met ARP en CHU in gevaar komen, de eigen gelederen door ondergraven, de positie van de kamerfractie erdoor verzwakt. De Zeeuw kreeg dan ook geen voldoende steun voor zijn idee en moest als voorzitter aftreden. Het is een der symptomen van het naar links zwenken in de KVP, het geen zich, zij het in verminderde mate, ook voordoet in de ARP. Met deze zwenking manifesteert zich een opvallend ledenverlies. Het is dezelf de gang van zaken als zich voordoet bij aanvankelijk tot rechts of het midden gerekende kranten, waar de redaktie op zeker ogenblik met de progressieve mode wil gaan mee doen, dit in haar kommentaren tot uiting laat komen, waarna langzaam maar zeker het aantal abonnees be gint te verminderen. Voorbeelden hiervan zijn o.a. Haagse Post, De Tijd, de Trouw-kombinatie e.a. Er blijkt uit, dat een groot deel van de aanhang de meer links ge richte instelling niet zo waardeert. Dit deel ziet het oude vertrouwde beeld van zijn krant, zijn partij ver anderen en wendt zich tot andere organen, die zijn maatschappijvisie mog wel benaderen. De noodsprong van De Zeeuw om hierin verandering te brengen, is te vergelijken met de noodsprongen die minister Van Doorn doet om de naar links zwenkende en daardoor ver zwakkende kranten met financiële steun in het leven te houden. De Zeeuw c.s. beseffen ook miet, dat juist het zich meer links opstellen van de KVP en de daarmee gepaard gaande steun aan het kabinet Den Uyl grotendeels oorzaak van het le denverlies is. Integendeel, zij willen dat de KVP zich nog linkser opstelt, daarin gesteund door de leiders van de eigen vakbond, in de verwachting dat dit juist tot ledenwinst zal lei den. Het is net als een kind dat de zo mooi beschilderde en bewonderde tol van een vriendje, de PvdA, ziet en daarom zijn eigen tol ook zo mooi wil opschilderen, verwachtend dan ook meer bewonderaars te trekken. Doch de omstanders menen, dat zij het dam net zo goed bij die PvdA-tol kunnen- houden, die dan toch nog orgineler is. Hoe sterker KVP en ARP tegen de PvdA gaan aanleunen, hoe sterker hun verlies zal worden. Enerzijds van de mensen die zeggen het dan liever helemaal duidelijk te willen stellen en dan net zo goed tot de PvdA willen overgaan, anderzijds de mensen die het met de progressieve zwenking helemaal niet eens zijn en zich dan liever tot de VVD, de CHU of geheel rechtse partijen gaan wen den. Er zijn ook al weer plannen om de zich in de huidige situatie onge lukkig voelende ARP-leden in een nieuwe christelijke partij te vereni gen. Wanneer men een CDA tot stand zou brengen, dat zich sterk links vam het midden opstelt, dan valt te voor zien dat het er net mee gaat als met D'66 steeds meer verdeeld in eigen geledéren en uitgezogen ener zijds door de PvdA en anderzijds door de VVD of andere christelijke partijen. Dat zou bijdragen tot de polarisatie en tot een uiteindelijke grotendeels tweepartijen systeem. Hetgeen bepaald miet de bedoeling Zo xag woensdagmorgen de bushalte by Braamhage aan de Burg. Grothestraat er uit: een gemeubileerde abri, wat leek op een extra service van busonderneming Tensen. Het had echter te maken met de ophaaldienst van de gemeente van grof huisvuil. De oorspronkelijke eigenaar vond zijn meubeltjes kennelijk nog te mooi om zo maar in de regen te zetten. Hjj had ook Spullenhulp kunnen waarschuwen

Soester Courant | 1975 | | pagina 1