"Berkhof Ekonomisch herstel vraagt tijd Preventieve hechtenis de nederlandse TrO|3 AO Vaststellen huren ingewikkelde en tijdrovende zaak Terugbetaling als teveel gevraagd werd „De Gouden Snuur telefoon 12132 Meningen van lezers Weer korfbal in Soest ZIEKENAUTO - TEL. 12727 ALARM - TEL 14444 SOESTERBERG Getuige gezocht, die contact had met ver krachter in Zeister Los Soesterbergs allerlei Aanwinsten openbare bibliotheek U KUNT NIET ALLES WETEN Ook financiële commissie wil nadere toelichting over IV2 miljoen voor kantoorgebouw UW FIAT AGENT I AUTOBEDRIJF Amersfoortse Muziekschool (te) duur „Soest" onverwachts gastheer voor 150 jeugdvoetballers Soester Courant van donderdag 3 april 1975 „Het is ons inderdaad bekend dat de huren van de complexen woningen in het plan Klaarwater en van 8 woningen aan de Insingerstraat, nog niet definitief z(jn vastgesteld. Na het gereedkomen van de laatste woning van een complex moeten de definitieve stichtingskosten aan het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening door tussenkomst van de provinciale directie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid, worden opgegeven". Dit antwoorden burgemeester en wethouders op schriftelijke vragen van de VVD-gemeenteraadsfractie. ledereen is weer bezig met het ekonomisch leven. Gedurende vele jaren van voorspoed zijn velen gaan denken wat welvaart een vanzelfsprekend ver schijnsel zou zijn. Het is goed dat ook de jongeren gaan zien, dat het ook anders kan. Wjj hebben zo'n haast met het herstel van een gunstiger uitzien de ekonomie, dat de werkloosheidsnota van de regering bijna unaniem ver worpen werd, zowel in de Tweede Kamer als in de pers. Toch wordt daarin samen met voorafgaande maatregelen, een slordige vier miljard in het werk- gelegenheidsgat geworpen. Het wordt niet voldoende geacht, omdat er geen visie uitspreekt voor een duurzaam herstel. In samenwerking met STEENHOFFSTRAAT 15 SOEST Het college zegt daarbij dat 't meestal veel tijd kost voordat alle gegevens ontvangen zijn. Die gegevens moeten komen van aannemers, architecten, woningbouwverenigingen en overkoe pelende orgeanisaties en daarbij leve ren met name de posten risicoverre kening lonen en materialen, meer- en minderwerk, afrekening architecten- honorarium, grote problemen op. Daarbij komt dan nog dat de door het ministerie vast te stellen defini tieve grondprijs ook nog veel tijd vraagt. Als voorbeeld daarvan noemen b. en w. de grondkosten voor de wijk Klaarwater, die nog steeds „voorlo pig" zijn. Als gevolg van een en ander kunnen de huren nog wijzigingen ondergaan, maar nadat deze definitief zjjn ge worden zullen teveel geïnde bedragen worden teruggestort. Eventueel te wei nig in rekèning gebrachte bedragen kunnen worden nagevorderd, doch in 't verleden is bjj woningen van *t ge meentelijk woningbedrijf daartoe niet overgegaan", aldus het college. Of de woningbouwverenigingen dat standpunt ook in willen nemen, kan het college niet beoordelen. Voor de grondkosten van de wonin gen in Klaarwater werd bij brief van 14 februari 1973 een exploitatieopzet ingezonden; dat is ruim twee jaar ge- Het zijn weliswaar financiële pro blemen, die door ir. M. A. van Ee (VVD) toegespitst werden op de in dex van de prijsstijging. „Welk prijs-index-cijfer heeft u gebruikt", vroeg hij. „Er zijn er zoveel". Hij rekende voor dat bij een bouwkosten stijging van 1 per maand, dat in totaal hooguit 25 tot 20 zou be tekenen, terwijl volgens de krediet aanvrage de kosten met 50 ver hoogd zouden zijn. De heer W. Blaauw (WD) vond het gehele voorstel moeilijk verteerbaar; „als een burgerbedrijf zo miskleunt, dan gaat het falliet", meende hij. Veel van de nu opgevoerde kosten had men tevoren dienen te kennen en toen reeds moeten opvoeren. „Ik behoud mijn stem voor en dat kan wel eens nee worden. Zo zal ik mijn In verband met de weersomstandig heden en terreingesteldheid moeten elders in den lande vele sportwed strijden afgelast worden. Soest en met name Sport Organisatie Soest heeft aan zo'n 150 jeugdspelers uit binnen- en buitenland toch de mo gelijkheid gegeven hun partijtje te spelen. De verzoeken om medewerking kwa men van de voetbalvereniging Os dorp, dat een jeugdtoemooi verregend zag en van de voetbalvereniging Op het moment heeft Soest geen korfbalvereniging meer. Dat vinden we erg jammer, en om daar veran dering in te brengen willen wij pro beren weer een korfbalvereniging op poten te zetten. Dat kan alleen als er in Soest en Baarn voldoende belangstelling voor Is. Daarom willen we graag weten wie er mee wil doen, als er in Soest een nieuwe korfbalclub wordt opge richt. De Kon. Ned. KorfbaLbond zal er ons graag bij helpen. De eerste liefhebbers hebben zich ól gemeld. Wil ieder die mee wil doen (en vijf tien jaar of ouder is) even één van leden, maar de minister nam nog steeds geen beslissing. Het college heeft inmiddels op afdoening aange drongen opdat bij de huurverhoging per 1 juli a.s. met de definitieve hu ren kan worden rekening gehouden. Het college antwoord verder nog op een desbetreffende vraag, dat „de in dividuele huursubsidie wordt bepaald aan de hand van het inkomen en van de op het moment van aanvraag gel dende huur, derhalve de voorlopige huren. Indien achteraf de definitieve huur lager blijkt te zijn dan de voor lopige, vindt in het algemeen geen terugvordering plaats". Opgemerkt wordt daarbij dat de individuele huursubsidie wiet door de gemeente, maar door het ministerie wordt be paald. Ten slotte zeggen burgemeester en wethouders dat voor woningen in Soesterberg van de woningbouwver eniging St. Joseph inderdaad verschil lende huren worden berekend. Dat heeft te maken met het feit dat som mige huurders oude woningen van St. Joseph hebben verlaten; zij betalen minder. Of die huren in de toekomst gelijkgetrokken zullen worden is in de eerste plaats een zaak van de wo ningbouwvereniging, meent het colle ge. Uiteraard zullen toekomstige voor schriften omtrent huurprijsvaststel ling daarbij in acht genomen moeten worden. fraotie ook adviseren", aldus de heer Blaauw. Van miskleunen was geen enkele sprake, dacht de direkteur van ge meentewerken, de heer H. van Dus- sen. Ondanks het opvoeren van een aantal posten, die niet in de oor spronkelijke begroting begrepen wa ren, bleef de verhoging van de bouw kosten binnen de stijging, die be rekend kan worden op basis van de prijs-index. Tot meer-kosten behoor de ook het aanbrengen van dubbele beglazing. Daar had de heer Van. Ee vrede mee, al was zijnsinziens dan de vloerverwarming niet meer nodig. „Waarom geen air-conditioning", vroeg hij. De gemeente had echter op dat punt gehoor gegeven aan het advies van deskundigen, een advies dat de heer Van Ee niet gelukkig vond. „Sport" uit Amsterdam die ook ge plande wedstrijden niet door kan la ten gaan. Tot de gasten behoorden ondermeer jeugdspelers van twee Duitse en één Spaanse voetbalclub. Dankzij vlotte medewerking van de Soester Sportstichting en bereidwil ligheid van het kantine-personeel van „Soest" konden enkele wedstrijden op de in prima staat verkerende vel den aan de Bosstraat gespeeld wor den. de ondergetekenden bellen of schrij ven om zich aan te melden? Wie ook nog wfl helpen bij de op richting is dubbel welkom, want er komt heel wat voor kijken voordat een club echt kan gaan draaien. Het is de bedoeling dat we op zaterdag gaan spelen. Laat ieder die er wat voor voelt zich snel aanmelden. Hoe meer, hoe liever natuurlijk, want dan maken we er een gezellige korfbalclub van! Ingeborg Barendrecht, Colenso 74, Soest (02155-16197) Marijke Kooi, Prunuslaan 20. Soest (02155-16084) Margriet Huiser, HeMngweg 26, Soest (02155-15181) Onvoldoende belangstelling voor herstel Is het zo, dat de kille krisiswind al aan het draaien is en dat wij op kor te termijn herstel mogen verwachten? Inderdaad, als wij alleen afgaan op de stijgende beurskoersen. Beslist niet als wij zien naar het nog steeds voort durend aantal berichten over ontsla gen en werktijdverkortingen. Even min, als wij letten op het orderbe stand bij het bedrijfsleven. Dat laat ste was in januari nog voor de helft van het bedrijfsleven ongunstig. Daar naast is er een aantal faktoren, dal voor en tegen een herstel pleit. De belangstelling om werk aan te-fle men dat anders getint is of elders ge vonden kan worden dan in de weg gevallen arbeidsplaatsen is nog ge ring. Dat wil zeggen dat vele een on voldoende besef hebben voor de ernst van de situatie en een verwachting dat de regering of de vakbonden wel met de oplossing komen aandragen. Wel lijkt het ons 'gunstig, dat de be langstelling voor meer arbeidsproduk- tiviteit bij de werknemers toeneemt. De arbeidskosten zijn echter in ver houding tot de produktie nog zo hoog, dat de werkgevers nog veel winst zien in het afstoten en vervangen van arbeid door machinekracht. Wij hebben daarnaast de indruk, dat er in kringen van lagere en hogere overheid nog onvoldoende herstel van belangstelling is voor de noodzaak van rendabiliteit van het bedrijfsle- In het Zeister Bos, in de omgeving van Soesterberg werd op zaterdag middag voor pasen omstreks kwart over vijf een 16-jarig meisje uit Zeist verkracht, bij het fietspad in het verlengde van de Slotlaan. De dader was in het bezit van een Volkswagen, type kever, met een op vallend hardgroene kleur. Het meisje dat op de fiets het fiets pad volgde heeft na deze verkrach ting gezien dat een fietsende jonge man, haarkleur zwart, over het fiets pad in de richting Soesterberg reed. Hij kreeg contact met de aanrander, die zich toen in de nabijheid van de felkleurige auto bevond. Deze „ge tuige" heeft volgens het meisje die man, aangesproken met de vraag: „Is dat jouw wagen?" De dader zelf is 1.70-1.75 meter lang, ongeveer 25-30 jaar oud, heeft een rood bruine haarkleur en droeg een baard van dezelfde kleur. Hij had een onregelmatig gebit, dat er on verzorgd uitzag. De man ging gekleed in een groen kleurig colbert met daaronder een roodwit geblokt overhemd en droeg verder een versleten grijskleurige corduroy pantalon. Inlichtingen worden gaarne ingewacht bij de recherche gemeentepolitie te Zeist (telefoofo 03404 - 1 23 45) of bij de politiepost Soesterberg (telefoon 1234). ir De diaconie van de Hervorme kerk deelt mede, dat de vergadering van 20 maart uitgesteld is tot maan dagavond 7 april om 20.00 uur in De Hoeksteen. Er zal een inleiding worden gegeven over het missie- en zendingswerk in Malawi. De leesportefeuilles hebben ondertussen gecirculeerd. ir De afdeling Soesterberg van de Ned. Federatieve Vereniging Ont spanning Lichamelijk Gehandicapten houdt in de week van 7-13 april een huis-aan-huiscollecte. ir De N.C.V.B. houdt op dinsdag 8 april de jaarvergadering in De Hoeksteen om 20 uur. Deze avond zal door de leden zelf verzorgd wor den met een verloting en een spel waarbij een pen nodig is. ir Onze p'laatsgenote mej. G. H. van Heijst is in Amersfoort geslaagd als verpleegkundige. ir De algemene bejaardensociëteit viert op donderdag 10 april het jaar feest in De Hoeksteen. Aanvang 14 uur. ir In samenwerking met de werk groep Soesterberg wordt op woens dag 16 april in de Hoeksteen een Rus land-avond georganiseerd door Am- nesty International. Aanvang 20 uur. Toegang gratis. Jan Postema, medewerker van de werkgroep Soest en omgeving zal een inleiding houden over de situatie van de politieke gevangenen in de Sovjet Unie. Bart Aten, lid van de adoptiegroep te Soest zal spreken over het Amnestywerk voor de poli^- tieke gevangenen in dit land. Er zal tevens een film vertoond worden en er is een kleine tentoonstelling in gericht van knipsels en literatuur over de Sovjet-Unie. ir De Postzegelvereniging „De Ui- ver" heeft op dinsdag 8 april de maandelijkse bijeenkomst in het Dorpshuis. Aanvang 20 uur. ven. Door deze houding zoeken ex porterende industrieën nog bij voor keur naar een vestiging in het bui tenland. Ook de internationale con cerns zullen geen reden 'hebben tot* voorliefde voor Nederland bij expan sieplannen. Er zijn bijzondere om standigheden die deze houding aan moedigen. Verhouding met V.S. Er ligt op korte termijn een goede markt in de Arabische olielanden in het midden oosten. Daar koopt men niet met veel geestdrift uit Nederland, omdat de gezindheid van de meeste Nederlanders pro-Israël kan worden genoemd. Om deze reden liggen b.v. de West-Duitsers daar veel beter in de markt. Men ziet ons teveel aan de V.S. gebonden en dat is in onze da gen geen aanbeveling. Ook onze ver houding echter tegenover de V.S. zelf is niet optimaal. Men denke aan de moeilijkheden rond de K.L.M., aan de houding van onze regering in de Viet- nam-zaak, maar men moet vooral het oog richten op de waarde van de dollar. Deze heeft in korte tijd een kwart van zijn waarde verloren. Daar kunnen wij wel, van profiteren als wij een reis naar de V.S. maken maar niet in de verkoop van onze produkten. De export naar de V.S. staat onder toenemende druk. Wij moeten er re kening mee houden dat de V.S. op de internationale markt een geduchte komkurrent aan het worden zijn. Dat zal Europa ondervinden. Behalve de Romans. Egbert Aerts, De afspraak. - J. Bern- lef, Hondedromen. O;, Binns, Ben jij het Jim? J, M. Brouère, Eiland in verschrikking. J. M. Chariier, Het brandmerk van de koning. J. M. GharLier en V. Hubinon, De piloot met het leren masker. L. Deighton, Spion dn duplo. H. Doe- dens, Rooie Henderk. A. P. Du- chateau, Het teken van de angst. Gos, Natas ja, luchtstewardess. J. Graton, Rush. H. Harrison, De rat van roestvrij staal. C. Heaven, Het geluk wacht in Wenen. Ch. Himes, Zinloze moord in Hardem. Victoria Holt, Geluk in gevaar. M. K. .Jo seph, De tijd van nergens. C. Kob be, Dixieland. U. K. LeGuin, Meester dromer. R. Leloup, Het helse orgel. Ph. Mackie, De liefdes van Napoleon. A. M. de Moor- Ringnalda, Daniël de wijze. H. Pahlen, In de klauwen van de leeuw. J. Rutges, Araponga. B. Stoker, Het juweel met de zeven sterren. J. J. Teunissen, Chileens dagboek. M. Toonder, Zeg nu zelf. W. Van- dersteen, De bijenkorf. Studieboeken. A. J. Ayer, Russell. Ph. Poortvliet, Hij was een van ons. W. Beneker en H. Lam, Het verhaal van Jezus. E. Schillebeeckx, Jezus, het verhaal van een levende. G. Gutiérrez, Theologie van de bevrijding. L. Liegle, Gezin en gemeenschap in de kibboets. F. Boerwinkel, Einde of nieuw begin? M. Michon, Het zal jouw kind maar wezen. H. van Buuren en P. de Vilder, Als je me de bek openbreekt. Om de veilig heid van het bestaan; defensienota. Miljoenennota 1975. Onrust langs de groeigrenzen. H. van Praag, Paranormale lichamelijkheid. W. Kenton, Astrologie. S. Klossowski de Rola, Al chemie. Het Kinder boek. De Mornmoet - experimen ten. Nota werkende jongeren or ganisatie. INFO-boek, Venlo, Bu- ro voor jongerenservice in Limburg. A. Goudvis, Hoe solliciteer ik met succes. Oosterschelde, Pleidooi voor veiLig voortbestaan. De Cro-Mag- non mens, door T. Priceaux. H. Kiel, Zoals het gaan zal, is het goed E. Kübler-Ross, Wat kunnen wij nog doen? Het groene boekje voor meisjes. Leo Horn, Leo Hom en het WK/'74. H. Molenaar, Europa cup 73/74. Wereldkampioenschap voetbal 1974, door D. Huberty. H. de Bie, ABC voor de tennissport. P. Hills en J. Wiener, Het leer-zame leer-boek. G. Bengtsson, Nieuwe kruisteken in kleur. H. Mooi, 350 knopen voor macramé, schiëman-s- werk en vlechtwerk. Doe het zelf in huis, met vele tips voor o.a. vloer bedekking, gordijnen enz. A. Wyn- ne Hatfield, Kleine kruidenencyclope die. J. Baines en K. Key, Het nieuwe kamerplanten-ABC. N. Sparnon, Ike-bana in woord en beeld. Bezig zijn met bloemen en planten door J. E. v. d. Laan. E. W. Pe- trejus, Nederlandse zeilschepen in de 19e eeuw. S. Russ, Zeefdrukken. W. P. Theunissen, Ikonen. J. M. Oharlier, De Buck Danny story. Color photography 1974. De kunst van het fotograferen. Meesterfoto- grafen, door de red van Time-Life boeken. D. J. Willcox, Nieuwe vormgeving in sieraden. K. Boeh- mer, Gehoord en ongehoord. B. v. Beurden, Werkboek voor muziek van nu. T. Vallance, The American Musical. W. Bayer, The great mo- vies. E. Hoornik, Journalistiek pro za en brieven. B. Martin, Slaven handel. L. Eckhoff. Eén wereld. R. Charroux, Meesters der wereld. W. Keiler, Hier stond zelfs Herodotus paf! M. Blumenson, De geallieerde landing op Sicilië. W. Graig, Op mars en ondergang. P. R. Reid, Colditz '42-'45. R. Valkenburg, Een Mens in haatuniform. W. Laqueur, De toestand in het Midden-Oosten. D. Slootweg, W. van Beusekom en C. de Kloet, Ach jade jaren vijftig. A. Hastings, Wiriyamu. D. V.S. zijn ook de Engelsen bezig een toenemend deel van de wereldmarkt te veroveren. Zowel de dollar als het pond zijn stukken in waarde gedaald en vele Angelsaksische fabrikanten kunnen het al aan hun orders mer ken. Juist in dit stadium zijn wij be zig allerlei plannen af te wegen om de produktie af te stemmen meer op het behoud van mankracht dan op de hoogst bereikbare doelmatigheid. Als wij niet zien, dat wij via deze opvat ting bezig zijn ons uit de markt te prijzen zullen wij het aan den lijve ondervinden. Onze oosterburen Voor de Engelsen geldt dit minder, maar ook daar worden de bakens ver zet. Willen de dollar en het pond bin nen afzienbare tijd weer een munt van belang zijn, dan zullen de V.S. en Engeland hun export moeten op voeren. In beide landen treft men voorbereidingen die ons niet onbe roerd mogen laten. Intussen gaat het bij de West-Duitsers beter, zal men opmerken. Dat valt niet te ontkennen. Er zijn echter duidelijk oorzaken voor de vroege opleving van de Westduitse industrie. In de eerste plaats hebben onze oosterburen al jaren goede re laties in het Midden-Oosten. Vervol gens is het zo dat de arbeidsproduk- tiviteit van de Westduitse werknemer nog wel degelijk op toenemende pro duktie en op „groei" is ingesteld. Ver volgens hebben de volgelingen van Schmidt direktere maatregelen als be strijding van de werkloosheid gekre gen (grote belastingverlaging) en ten slotte is de regering van West-Duits- land er nimmer op uit geweest de on dernemers in een kwaad daglicht te stellen. Er is ook veel meer belangstelling om iets te doen voor de nationale zaak. Dat speelt in Nederland praktisch geen rol meer. Wel profiteren wij van de Westduitse voorspoed, want een deel van de in West-Duitsland ge plaatste orders komt via toelevering vaak in 'Nederland terecht. Toch moe ten wij ons goed realiseren dat de hoge waarde van onze gulden in het internationaal verkeer ons als het ware op de voorspoed van het gas doet drijven met alle gevaren dat wij ons op langere termijn de kaas van het brood laten eten. Browm, Vrouwen van het Wilde Wes ten. C. Bernstein en B. Woodward, Alleman van Nixon's staf. W. J. F. Meines, De moordfaibriek. R. Fitz- gerald Kennedy, Jaren om nooit te vergeten. J. Glissenaar, Aanzet tot zelfontwikkeling. Chen Chang- Feng, Op de lange mars met Mao Tse-toeng. Surinameloos, wat Ne derlandse schoolboeken verzwijgen en verkleuren. Op de Franse toer. G. Pubben en C. Gloudemans, Afrika bezuiden de Sahara. C. M. Tum- buil, Het volk in de bergen. Romans in vreemde talen. Th. Andresen, Grossartig wie der Teufel. R. Braunburg, Zwischen- landung. C. Cerio, Einen heissen Sommer lang; Heinz G. Kosalik, Ein. Kornet fallt vom Himmel. A. 1 2) HEY MAL YO! Johny Orquectra Rodrigues Negram 2 1) SHAME SHAME SHAME Shirley Company - Phonogram 3 3) DING A DONG Teach In - CNR 4 5) PALOMA BLANCA George Baker Selection - Negram 5(8) I CAN Do'lT Rubettes - Polydor 6 4) DOWN DOWN s Status Quo - Phonogram 7 (13) I DO, I DO, I DO, I DO Abba - Polydor 8 (12) MAKE ME SMILE Steve Harley and Cockney Rebel - Bovema 9 (19) REACH OUT I'LL BE THERE Gloria Gaynor - Polydor 10 9) FIRE Ohio Players - Phonogram 11 <14) YOU AND ME Albert West - CBS 12 (10) NORMA JEAN WANTS TO BE A MOVIE STAR Cunningham - Bovema 13 7) CE SOIR Golden Earring - Polydor 14 6) 100 YEARS Joey Dyser - Delta 15 (21) GET YOURSELF TOGETHER Long Tal Ernie Shakers - Polydor 16 (25) YOU TALK TOO MUCH Spooky Sue - Negram 17 (13) I'M GONNA GET MARRIED Sacha Paul - Ariola 18 (15) TRAIN Leo Sayer - Phonogram 19 (11) SAILOR Sailor - CBS 20 FOX ON THE RUN The Sweet - Inelco en N. Chambers, Ghosts. E. W. Hildick, Birdy in Amsterdam. R. Maddock, The dragon in the garden. Ellis Peters, The horn of Roland. P. Prince, Dogcatcher. R. Stow, Mitnite. B. Williams, The come back. J. Wilson, Snap. C. Wool- rich, Nightwebs. 21 (27) LOVE TO LOVE YOU Donna Suramer - BASF 22 (20) HAVING A PARTY Osmonds - Polydor 23 (29) WHAT AM I GONNA DO WITH YOU Barry White - Phonogram 24 (22) ARRIVERDERCI GOODBYE Cardinal Point - Phonogram 25 (34) ADEM MIJN ADEM Peter Schaap - CNR i 26 (35) MY DAYLIGHT Marx - BASF 27 (26) MOOIE MEISJES Arne Jansen LES Cigales - Bovema 28 SALVATION STOMP Donovan - CBS 29 VIRGINA (touch me like you do) 30 (16) SECRETS THAT YOU KEEP Mud - Bovema 31 FOXIE FOXTROT Nico Haak en de Paniek zaaiers - Phonogram 32 (23) I'M HER FOOL Billy Swan - CBS 33 KEETJE TIPPEL De Zangeres zonder naam - Telstar 34 JANUARY Pilot - Bovema 35 (28) ROSAMUNDE Dennie Christian - Dureco 36 (17) MAGIC Pilot - Bovema 37 (30) I WONDER J. Jersey and the Jordenaires - Bovema 38 NOW I'M HERE Queen - Bovema 39 (32) SOMETHING FOR THE GIRL WITH EVERYTHING Sparks - Ariola 40 (24) YOU'RE NO GOOD Linda Ronstadt - Bovema grond van „gewichtige reden van maatschappelijke veiligheid" aanvoe ren. Anderzijds is het een goede zaak de toepassing van voorarrest zoveel mogelijk te beperken in die gevallen, waarin van minder ernstige misdrij ven sprake is. Tijdens de daskussies in. de Kamer over toepassing en duur van het vooraarest n.a.v. een desbe treffend wetsontwerp is zelfs door sommige partijen aangedrongen om ingeval van bepaalde misdrijven, waarop wèl een maximale gevange nisstraf van 4 jaar staat, geen voor arrest meer op te leggen. Hierbij werd gedacht aan een misdrijf als eenvoudige diefstal, maar een meer derheid van de Kamer was hier te gen. Noothans blijft voorlopige hechte nis een dwangmiddel, waarvan de duur en toepassing zoveel mogelijk moet worden beperkt en dit niet al leen omdat het voorarrest het begin sel doorkruist dat een verdachte als een onschuldige moet worden behan deld. Een tweede bezwaar tegen voor arrest is, dat het de rechter de vrij heid ontneemt om in een bepaald ge val niet meer dan een voorwaardelij ke straf of een boete op te leggen. Voorbeeld: Iemand is wegens diefstal in voorarrest gezet en komt na twee maanden voor de rechter. De rechter veroordeelt hem tot 2 maanden ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. Maar het is zeker niet uitge sloten, dat diezelfde rechter een la gere straf had uitgesproken of zeifis niet meer dan een voorwaardelijke straf zou hebben opgelegd, als de verdachte niet in voorarrest had ge zeten. Het ondergane voorarrest be paalt dus niet zelden de minimum duur van de straf en tegen deze prak tijk zijn ons inziens terecht bezwa ren gerezen. Indien u verscheidene dagen van huis bent, laat dan de steekvlam van de gashaard niet doorbranden. De koelkast zal minder ijs vormen van de daarin aanwezige waterdamp, als u de regelaar beter afstelt en de temperatuur zodanig kiest, dat het in de grote bergruimte tussen 0 en 3 graden Celcius (dus juist boven het vriespunt) blijft. Leg geen snoeren van schemerlam pen. afstandsbediening van uw tele visietoestel enz. achter lang verwar- mingsradiatoren. want daar verdroogt te snel d° '^olatie en kan kortslui ting ontstaan. Kaarsvetvlekkcn op metalen kande laars kunt u verwijderen door over de bemorste plek kokend water te gieten. Goed nawrijven. Vindt u de geur van de bloemkool bij het koken hinderlijk? Als u tij dens het koken op de deksel wat kaneel strooit, zal de nare geur veel minder "vorden. Zowel kinderen als volwassenen die nen genoeg vitamine C tot zich te nemen, baby's niet te vergeten. Vele kwalen kunnen het gevolg zijn van gebrek aan vitamine C. U doet er goed aan de volgende be reidingswijze in acht te nemen: a. vruchten liefst rauw gebruiken: b. groenten regelmatig rauw te gebrui ken; c. groenten en aardappelen kort voor het gebruik schoon te maken: dy groenten niet langer koken dan strikt noodzakelijk is; e. groenten en aardappelen koken met weinig of aanhangend water: f. "*^enten niet na te stoven en g. groenten en aard appelen niet op te warmen. TOEPASSING EN DUUR OMSTREDEN ZAAK Ongeveer de helft van de bevolking van de Nederlandse strafgestichten be staat niet uit gestraften, maar uit preventief gedetineerden. Het gaat hier om degenen, die verdacht worden van het plegen van een misdrijf en op vorde ring van de officier van justitie in een huis van bewaring worden opgesloten in afwachting van hun berechting. Tegen de toepassing en de duur van het voorarrest is de. afgelopen decennia van vele zijden ernstige kritiek geleverd; immers het veelvuldig toepassen van de preventieve hechtenis doorkruis het beginsel dat een verdachte als een onschuldige behandeld dient te worden. Eerst politiebureau, daarna huis van bewaring Wanneer, iemand op verdenking een misdrijf te hebben gepleegd, door de politie wordt gearresteerd dan zal hij in eerste instantie op het politie bureau door de recherche worden verhoord. Na verhoor en na het op maken van een proces-verbaal kan de verdachte weer in vrijheid wor den gesteld en in de meeste ge vallen gebeurt dat ook. Besluit de officier van justitie om te zijner tijd tot vervolging over te gaan, dan zal de verdachte enkele maanden later terecht moeten staan en loopt hij de kans dat hem alsnog een vrij heidsstraf wordt opgelegd, die hij later moet uitzitten. Maar de ver dachte kan ook op het politiebureau worden vastgehouden Dat hangt af van de ernst van de door hem ge pleegde feiten, van zijn justitieel ver leden, het hangt ook af van de ernst of de zaak, waarvoor verdachte is gearresteerd, helemaal rond is, of men hem niet verdenkt van andere, nog onopgeloste misdrijven enz. enz. Acht de justitie het niet verantwoord de verdachte direkt na verhoor in vrijheid te stellen, dan kan een ho gere politiefunctionaris de zogenoem de inverzekeringstelling bevelen. In dat geval wordt de verdachte op het politiebureau vastgehouden. Deze in verzekeringstelling duurt in eerste instantie hoogstens twee dagen, maar kan nog eenmaal met eenzelfde ter mijn worden verlengd. De verdachte kan in de loop van de inverzekering- stellig alsnog worden vrijgelaten, an ders wordt hij voorgeleid bij de of ficier van justitie, die krachtens de bepalingen van het wetboek van strafvordering de bewaring van ver dachte kan vorderen. Die bewaring duurt zes dagen en kan nog eenmaal met zes dagen worden verlengd. De officier van justitie kan deze be waring alleen maar vorderen, het be vel tot bewaring wordt wel of niet gegeven door de rechter-kommissaris. Geeft de rechter-kommissaris bevel tot bewaring, dan wordt verdachte overgebracht naar het huis van be waring. Zou het politieonderzoek ten tijde van de inverzekeringstelling, die immers niet langer dan vier dagen duurt,, nog niet afgesloten zijn, dan zoekt de recherche de verdachte wel op in het huis van bewaring of laat de verdachte door de rijksparket wacht voor verhoor naar het politie bureau brengen. Verlenging De bewaring kan ten hoogste twee keer zes dagen duren. Acht de offi cier van justitie verdere "opsluiting van verdachte noodzakelijk, dan vor dert hij vervolgens de gevangenhou ding van verdachte. De rechtbank (in raadkamer) kan deze verordering honoreren door een bevel tot gevangenhouding te geven. De gevangenhouding duurt maxi maal 30 dagen en kan daarna wor den verlengd. De verdachte kan een maal hoger beroep aantekenen tegen dit bevel tot verlenging of verlen ging van de gevangenhouding. Ook tijdens de periode van gevangenhou ding maximaal driemaal 30 dêgen. Maar in bepaalde gevallen, met na me wanneer er een tijdrovend psy chiatrisch onderzoek moet worden uitgebracht, kan het voorarrest ook aanzienlijk langer duren. Wanneer In welke gevallen en op welke gron den kan voorlopige hechtenis worden opgelegd? Allereerst moeten er tegen verdachte „ernstige bezwaren" be staan, een wettelijke formulering die die voor velerlei uitleg vatbaar is. In de tweede plaats moet verdachte een misdrijf hebben gepleegd waarop mi nimaal vier jaar gevangenisstraf staat. Maar op deze regel bestaan weer uit zonderingen, want voor sommige mis drijven, die met lagere maximum straffee worden bedreigd, is wél pre ventieve hechtenis mogelijk. Oplich ting is hier een voorbeeld van, ook voor de overtreding souteneurschap kan voorarrest worden opgelegd. In geval van misdrijf kan de officier van justitie voorlopige hechtenis van de verdachte vorderen, maar hij zal dat zeker niet zonder meer doen. Er moet ook een grond zijn om voorarrest te vorderen. Zo'n grond kan bijvoorbeeld zijn een ernstig gevaar voor vlucht van verdachte of een gewichtige re den van maatschappelijke veiligheid. Van „gewichtige redenen" is b.v. spra ke als voor het gepleegde misdrijf meer dan 12 jaar gevangenisstraf kan worden opgelegd of er rekening mee moet worden gehouden dat de ver dachte weer een misdrijf zal begaan Beperken Voorlopige hechtenis is zonder twijfel een ernstige ingreep, die in sommige gevallen echter niet achterwege kan blijven. Zo is het omwille van de maatschappelijke veiligheid beslist noodzakelijk, dat iemand die een ern stig geweldsdelikt of zedendelikt heeft gepleegd, onmiddellijk gevangen wordt gezet, omdat het volstrekt onverant woord zou zijn om zo'n gevaarlijke verdachte nog tot zijn berechting vrij te laten rondlopen. De officier van justitie kan in zo'n géval terecht de Evenals de leden van de commissie openbare werken hebben ook de leden van de financiële commissie problemen met het voorstel lVi miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de afbouw van het nieuwe kantoor van gemeente werken. LAANSTRAAT 82-SOEST-TEL 02155-15963 „Er rammelt daar iets in Amersfoort; ik geloof niet dat het daar voor 100 #/o klopt, öf het is er te ambtelijk. Kunnen we niet iets in eigen beheer nemen?" aldus vroeg de heer P. Storimans (CDA) in de vergadering van de financiële commissie. Aanleiding daarvoor was het ontvangen financieel verslag over 1973-1974 van het bestuur van de Regionale Muziekschool Amersfoort. In eigen beheer nemen kon niet volgens wethouder De Haan, omdat Soest daarvoor te klein was, en juist het Amersfoortse streven was, door samengaan de docenten voldoende lesuren te geven. „Onrendabele" les sen waarvoor niet voldoende belang stelling was, werden reeds afgestoten. Iedere les had nu minimaal acht leerlingen en zonder gemeentelijke subsidie zouden die lessen te duur worden. Dat zou weer gevolgen kun nen hebben voor het bestaan van de school en de mogelijkheid muziek lessen te volgen. Overigens ontkende de wethouder niet dat Amersfoort een van de duurste muziekscholen van het land was. De heer W. Blaauw (WD) was het met de heer Storimans eens. „Zij zullen wel blijven vragen, zolang wij maar bereid zijn te betalen". De bei de heren vroegen vergelijkingsmate riaal met andere muziekscholen en daarvoor zal gezorgd worden.

Soester Courant | 1975 | | pagina 9