Herdenking 30 jaar bevrijding Irste prijs c Huishoudbeurs Op Koninginnedag weer kinderspelen op SEC-velden aan de Bosstraat Welf are-werkster Rode Kruis mevr. F. Overbeek-Teeken onderscheiden I»oir<Iag 10 april 1975 53e jaargang no. 33 Tite Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 Vogramma viering Koninginnedag Gemeente Soest. 30 april 1975 „Lustrum" prestatie van de SEC-evenementencommissie Viering van Koninginne dag en 30 jaar bevrijding te Baarn Mr. Wesseling benoemd tot officier in Orde van Oranje Nassau SRV Groothandel Van Dijk B.V. verliest haar directeur Koninginnedag in Soesterberg weer met Zeskamp voor de jeugd Feest op 5 mei Tour de Cbant en oriëntatietoclit Het middagprogramma Regenprogramnia 5 mei bal DEM0KRATIE ALS DEKMANTEL Zaterdag a.s. opening Amnesty tentoonstelling SOESTER i COURANT Abonit per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9, Verschijnt iedere donderdag .5-08.30 uur Klanken van kerkklokken. 15-09.15 uur Zanghulde voor het gemeentehuis door de verza melde schooljeugd van Soest/Soestdijk, m.m.v. de Soester Harmonie P.V.O. Leiding: de heer G. J. J. Schepop. Toespraak van de burgemeester. 10-13.00 uur Draaiorgelmuziek op de Vredehofstra at. >0 tot zoos- Kunstmarkt op de Eng, georganiseerd door Ar- lergang tishock. Muzikale opluistering door het reuzenorgel „De lange Gavioli". Gedurende de dag optreden van een mobiele muziekgroep in de gemeente. >0-16.30 uur Nationaal hockeytoernooi voor mixed elftallen om de Generaal J. Brouwer wisselbeker op de hockey- terreinen aan de Schfrikslaan. ■0-16.00 uur Openstelling Luchtmachtmuseum op de Vliegbasis Soesterberg. 0-11.15 uur Bloemendefilé voor H.M. de Koningin langs het Paleis Soestdijk. Ouur Jeugdvoetbal-toernooi, georganiseerd door de Sport Organisatie Soest op het terrein aan de Bosstraat Oost. Ouur Western film in de Molensoos (Molenstraat). Toegangsprijzen 1,75 voor leden, 2,75 voor niet- leden. 0-17.00 uur Groot kinderfeest op de SEC-terreinen aan de Bos straat: Schiettenten, grabbeltonnen, bussengooien, zaklo- pen, vissen, skippybal wedstrijden, paalvechten, blokjes rapen, vlaggetje prikken, hardlopen met hindernissen, ballendragen, touwtrekken, touwtje trekken en hoepelen. Deelnemersprijs 0,25 per spel. Er is voor ieder kind een prijs per spel. Ouur Grote muzikale show op het SEC-terrein, verzorgd door P.V.O. 0 uur Aanvang Nationale Auto Cross, welke wordt verre den in de grote zandafgraving achter hét Witte Huis aan de Birkstraat. Georganiseerd door de Christelijke Oranje Vereni ging „Beatrix" en het Cross Team Soest. Deelname door 60 renners w.o. de kampioen van Nijkerk, Soest en Kootwijkerbroek. Entree prijzen: Volwassenen 4,kinderen 2, leden van de Chr. o. v. „Beatrix" hebben vrij toe gang op vertoon van hun lidmaatschapkaart. Het terrein is te bereiken vanuit Soestduinen langs de spoorbaan naar Amersfoort en vanuit Soest langs de weg naast het Witte Huis. 0-17.00 uur Filmvoorstelling in het gebouw Credo. Vertoond wordt de film „Gisteren komt nooit weerom". Aan vang 14.00, 15,00 en 16.00 uur. Toegang vrij. (Film over Oud-Amsterdam). 0-16.30 uur Amusementsprogramma voor de bejaarden van Mo lenschot, Braamhage en Klein Engendaal, georga niseerd door de Chr. O.V. „Beatrix" in Molenschot. 0-16.00 uur Puzzelrit voor auto's, motoren, bromfietsen en fiet sen, onder leiding van de heer J. van de Bank. Start voor alle deelnemers op het terrein achter de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg. Inschrijfgeld: auto's en motoren 4,bromfietsen: 1,fietsen: 0,50 per koppel. Verzekering 2,60 voor auto's en motoren (geen verlies van claimkorting op eigen verzekering). Bromfietsers: verzekeringsbewijs meebrengen! Gelegenheid tot inschrijven vanaf 13.30 uur bij de start. Voorinschrijving bij de heer J. v. d. Bank, Dorresteinweg 41, telefoon 16881. >0-20.45 uur Lampionoptochten. 1. Van de Smitshof naar Honsbergen en terug, be geleid door de P.V.O. 2. In Soest-Zuid; start vanaf het busstation, be geleid door de Springbokken. (Route nog niet bekend). X>-24.00uur Dansen in de Molensoos. Beatgroep! Entree: voor leden 1,voor miet-leden 2, /v'.W 4: iifdit werkstuk won de heer H. Goudriaan uit Soest de eerste prijs in de l(gorie inleg-, fineer- en mozaiek in de 18e Nationale Wedstrijd Vrijetijds- beding, uitgeschreven door de Huishoudbeurs. deze wedstrijd namen een paar duizend kreatievelingen uit het gehele /'ad, en zelfs van over de grenzen, deel. Tijdens de 30e Internationale Huis- hédheurs, die tot en met zondag 13 april in de RAI te Amsterdam wordt gejoudcn. zijn de beste inzendingen te zien in een speciale expositie Vrije tijdsbesteding. Schiettent, grabbelton, ballengooitcnt, vissen, touwtjetrekken, zaklopen, kus sengevechten, skippybal wedstrijden, hardlopen met hindernissen, hoepelwed strijden, touwtrekken, blokjesrapen. vlaggetjessteken en ballendragen; het zal allemaal op Koninginnedag weer mogelijk zijn op de SEC-velden aan de Bosstraat. En dat dankzij de evenementencommissie van de voetbalvereniging SEC, en met name de grote promotors van dit unieke festijn, de heren J. Verweij en W. de Bruin. Deze beide heren, geassisteerd door hun respectievelijke echtgenotes, or ganiseren de kinderspelen nu voor de vijfde keer in successie. Daarom ook, omdat het eerste lustrum gevierd wordt, is er dit jaar voor enige speciale attracties gezorgd, waardoor ook de ouderen en begeleiders aan hun trekken komen. Tussen twee en drie uur wordt een grote muzikale show gegeven door PVO en De Springbokken. PVO komt met puppyrettes, majorettes, tamboers en muziekcorps, alles bij elkaar zo'n 200 man en daarmee een uniek ge heel in Nederland. Met de drumband en majorettes van de gymnastiek vereniging De Springbokken wordt momenteel een grote show ingestu deerd. Tussen vier en half vijf worden van uit een vliegtuig boven het sport complex 1000 genummerde kaarten gedropt Voor vijftig vinders (kin deren tot 14 jaar) is er een mooie prijs als zij het zinnetje „bij SEC is de jeugd altijd volmaken. Die prijzen zullen worden uitgereikt door Frans Bosman en een nog niet bekende „bekende Ne derlander". Kwartje Uniek in dit feest is ook dat alle attracties slechts vijfentwintig cent kosten en dat iedere deelnemer altjjd een prijsje krijgt. Er zijn zo'n 20.000 prijzen ingeslagen. De echtparen Verwey en De Bruin gingen er maanden geleden al voor op stap. Nederland en België werden er voor afgestroopt. Dit jaar werd enige konkurrentie ondervonden van „700 jaar Amsterdam", maar de SEC- mensen kwamen toch geheel aan hun trekken. De enorme hoeveelheid prij zen is nodig omdat dit jaar 15.000 mensen verwacht worden. Het eerste jaar waren het er 5000; in 1973 toen het weer obominabel was, altijd nog 10.000. Bijzonder is ook dat het fe zich altijd zelf betaald heeft; er is een start subsidie van het Oranje comité, maar dat is ook alles. „Er behoeft geen winst gemaakt te wor den" vindt Verweij" „en 't is tot nu toe mooi geweest dat we er ieder' jaar uitgesprongen zijn". Bijzonder ingenomen zijn de twee organisatoren met de hulp van de SEC-leden. Dat zijn er vele tiental len, die daags te voren al beginnen met de opbouw en op de 30ste de geheel dag present zijn in de vele stands. Groots is ook de steun van de gemeente en in het bijzonder de ge meentepolitie die hen met raad en soms daad bijstaat. Een bijzondere ploeg is ieder jaar de „blaasploeg", die op de 29ste be gint met het opblazen van de vele honderden balonnen, beschikbaar In verband met Koninginnedag en de viering van „30-jaar-bevrijding" is er in Baarn in de week van 29 april tot en met 5 mei, iedere dag wat te doen. Op 29 april vindt in de Pauluskerk op de Brink de traditionele wijdings bijeenkomst plaats; op Koninginnedag, 30 april 's morgens, voorafgaand aan het défilé voor het paleis, een ster- tocht van de plaatselijke muziekkorp sen. 's Middags een kinderoptocht en een kinderprogramma in de Peking- tuin en aansluitend windhondenren- nen op het Sportpark. Op het sport park vindt ook de oplating plaats van een heteluchtballon en parachuut- springen. 's Avonds wordt een puzzel- rit gehouden van de Baarnse Auto Club en in de Lage Vuursche een lampionoptocht. Donderdag 1 mei organiseert de win keliersvereniging Centrum een wie lerronde door de Laanstraat, Brink- straat en omgeving. De wedstrijd wordt 's avonds gehouden. Vrijdag 2 mei op de Brink een „braaivleesavond" en in de Laan straat en Brinkstraat een braderie. Zatetrdag 3 mei brandweeroptocht en brandweerdemonstratie; zondag 4 mei oecumenische openluchtbijeenkomst in de Fekingtuin om 15 uur en om 19.3( uur aanvang van de „stille tocht' naar het monument op het Stations plein. Ter afsluiting vindt om 20.45 uur in één van de Baarnse kerken een herdenkingsconcert plaats. Maandag 5 mei 's morgens stertocht van de Baarnse muziekkorpsen en drumbands, toespraak van de burge meester, herauten te paard, oplaten van ballonnen, fietsverrassingstocht. 's Middags in de Pekingtuin ouder wetse volksspelen voor jong en oud. De dag wordt afgesloten met een mu zikale show in de Pekingtuin, een lampionoptocht en een vreugdevuur met eenvoudig vuurwerk en tenslot te een popconcert in de Pekingtuin en een bevrijdingsbal in Astoria. steld door schoenhandel Nic van Dam. Al die ballonnen worden met de mond opgeblazen en er wordt door die ploeg dan ook „iets groots verricht". Desondanks vieren de meeste helpers ook hun lustrum; zij waren alle vijf jaren present. De heren Vervtfeij en De Bruin reke nen voorlopig nog op hen, want zij zijn van plan met de organisatie van deze kinderspelen door te gaan. „Als wij het niet deden, nooit gedaan had den, dan was er in Soest op Konin ginnedag niets te beleven geweest voor de jeugd", aldus de heer Ver weij. De SEC-evenementencommissie gaat zeker door tot het tweede lus trum. Bij zijn afscheid als chef van de 2e afdeling van de gemeentesecretarie te Utrecht is onze plaatsgenoot mr. J. J. Wesseling benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Op 5 april is geheel onverwachts overleden de heer J. L. Duifhuis, in leven directeur van SRV Groothan del van Dijk B.V. te Soest. De overledene bereikte de leeftijd van 45 jaar. De heer Duifhuis trad circa 6 jaar geleden in dienst van N.C.M. te Krommenie. Tijdens zijn dienstver band aldaar leverde hij een belang rijke bijdrage tot de versterking van de interne organisatie van het bedrijf. Toen van Dijk B.V. te Soest circa 3'/i jaar geleden toetrad tot de kring van SRV-leden, werd de heer Duif huis benoemd tot directeur van dit bedrijf. Onder zijn leiding kwam on der meer de fusie met de SRV Groot handel in Harderwijk tot stand. Het heengaan van de heer Duifhuis betekent een gevoelig verlies voor zijn gezin, het bedrijf waarvan hij directeur was en allen die hem ge kend hebben. In de kring van Rode Kruis welf are-werksters werd dinsdagmorgen, tijdens de wekelijkse bijeenkomst in De Praatpaal, mevrouw F. Overbeek-Teeken onderscheiden. Zij kreeg uit handen van mevrouw J. van Zanten-Wentink een medaille en oorkonde voor 10 jaar welfarewerk. Namens de andere vrij willigsters overhandigde mevrouw E. Beukema-Allebrandi een mooi opge maakt bloemstukje. De leidster van de groep, mevrouw W. Elemans-Elands memoreerde in een kort toespraakje het feit dat vrijwilligerswerk bijna nooit de publiciteit haalt, omdat voor geweld alleen de voorpagina's openstaan. Toch werd er door de vrijwilligers veel belangrijk werk gedaan en daarom was deze hulde bijzon der op z\jn plaats. Foto: Herman van Dam In Soesterberg wordt Koninginnedag 1975 weer gevierd met een „Zeskamp", op het Dorpsplein. Wedstrijdleider is de voorzitter van de Stichting Jeugd werk, de heer J. Veenendaal. Hij is ook de spelontwerper. Er nemen acht teams aan deel, die nu reeds aan het oefenen zijn. Het zijn teams van de gymnastiekvereni ging AGAVS, van de gymnastiekver eniging Laetitia, de openbare lagere school, de Titus Brandsmaschool, de Carolusschool, de Christelijke lagere school, korfbalvereniging Oranje en van Kinabu. De maximum leeftijd van de deelnemers is 13 jaar. Er zijn zes proeven, die door de deel nemende teams afzonderlijk per spel- onderdeel worden afgewerkt. Die proeven zijn steltlopen met hindernis sen; behendigheidswedstrijd op drie- persoons autopeds; skilopen; vlonder- trekken. Het zesde spel is de zoge naamde „rode draad", waarvan nog geen bijzonderheden te vermelden zijn. Met de Zeskamp wordt op Koningin nedag begonnen 's middags om twee uur. Het 5 mei-commité, onder voorzitterschap van Werner Paans. is er ondanks de weigering van de Soester schoolhoofden in geslaagd een aantrekkelijk pro gramma op te stellen voor de herdenking van de bevrijding nu 30 jaar geleden. Dankzij de enthousiaste medewerking van alle leden van de commissie en met steun en hulp van de LTS Eemland, een aantal jongerensociëteiten en de S.O. Soest zijn een aantal aktiviteiten ontwikkeld voor de inwoners van Soest. Aan jong en oud is gedacht, voor alle leeftijden zijn er onderdelen in het programma opgenomen. In de ochtenduren van de 5e mei or ganiseert de vereniging S.O. Soest, onder auspiciën van het 5 mei-com- mité een oriëntatietocht voor jong en oud, voor het hele gezin, door de Soester bossen en duinen. De lengte van deze tocht, die te voet moet worden afgelegd en voert langs de fraaiste natuurgebieden van Soest, is 4,5 km. Start en eindpunt bij de her nieuwde kantine van de S.O. Soest aan de Bosstraat. Het initiatief voor deze bijzondere tocht, die gevolgd wordt door een aantal speciale opdrachten in spel vorm, uit be voeren aan het eind van de tocht op het terrein aan de Bos straat, is uitgegaan van de atletiek- afdeling van de S.O. Soest. Deze at- letiekafdelmg heeft ook de organisa tie in handen. De eerste deelnemers kunnen starten om 9.00 uur, de laatste om 12.00 uur. Iedere deelnemer die de tocht uit loopt, ontvangt een bijzondere herin nering. Ook aan de oudere inwoners van Soest is gedacht. Op de ochtend van de 5e mei zal een orkestje met een aantal artiesten, onder wie Mieke Telkamp en Loeki Knol, een tour de chant verzorgen in een aantal centra in Soest. Liedjes en wijsjes uit de jaren rond de bevrijding zullen zeker blijde herinneringen oproepen. In to taal zullen 4 optredens worden ver zorgd. En wel in de volgende centra: Molenschot, Braamhage, Honsbergen en Klein Engendaal. Om 1300 uur zal een vliegtuig con fetti uitstrooien boven een aantal woonkernen van Soest om daarna om 13.15 uur 3 parachutisten te drop pen op een terrein aan de Konings weg ter hoogte van De Open Hof. Bij De Open Hof spelen zich verder die middag alle aktiviteiten af. Daar toe zullen een aantal straten rond De Open Hof vrij gemaakt worden van verkeer en die middag ook niet voor verkeer toegankelijk zijn. Om 13.45 uur begint de grote straat- tekenwedstrijd voor de kleinere kin deren met als motto: „Feest". Tegelijkertijd is er voor de wat oude re jeugd gelegenheid zich te ver maken met een aantal Oudhollandse spelen zoals ringsteken, mastklimmen, enz. Getracht wordt nog een originele „tobbetje-steek-baan" te krijgen. Ook kan men zich vermaken met onze nationale sport, het voetballen. Een speciaal doel, zoals gebruikt in het bekende programma AVRO'S Sport- panorama zal de aanwezigen de ge legenheid geven fraaie prijzen te be machtigen. Ook bij het mastklimmen verwachten de organisatoren grote belangstelling, zeker vanwege de schitterende prijzen die daarmee te verkrijgen zijn, zoals transistor ra dio's, cassette recorders, hammen, enz. 's Middags zal ook onze plaatselijke harmonie PVO, compleet met majo rettes en puppyrettes, een spectacu laire show verzorgen, op de Dalweg ter hoogte van De Open Hof. De Huizer artieste Nellie Roeters, bekend van enkele optredens bij Ar- tishock, zal een poppenkast voorstel ling en een speciale kinderconference geven. Om 17.00 uur eindigt het grote straatfeest bij De Open Hof. Bij slecht weer zal worden uitgewe ken naar de Sporthal Beukendal, waar alle aktiviteiten dié bij De Open Hof zouden plaats vinden, behalve het parachutespringen, zullen worden af gewerkt. Het straattekenen wordt dan vervangen door tekenen op grote vel len papier en i.p.v. ringsteken met gebruikmaking van de eigen fiets door het rijden en gereden worden in een kruiwagen. Mastklimmen, popne- k ast voor stelling en PVO-optreden zullen ook plaatsvinden in de Sport hal. Om 20.00 uur begint in De Open Hof een groot 5 mei-bal. Aan dit bal werken een tweetal orkesten mee. The Raindrops zullen zorgen voor gezel lige eigentijdse dansmuziek, terwijl de Pal.1 MaM Jazzband originele dixyiand muziek ten gehore zal brengen. Geen discjockey met drive-in discotheek maar gezellig amusement met levende muziek. Zowel de attributen nodig voor het feest gedurende de middag, als de versiering van De Open Hof is in handen van leerlingen en leraren van de LTS Emland. de enige school die positief reageerde op het verzoek tot medewerking aan het 5 meifeest. De organisatoren zijn van mening dat men er in geslaagd is in zeer korte tijd een uitenst aantrekkelijk pro gramma samen te stellen, waarvan door iedere inwoner van Soest te genieten valt. In West-Europa en enkele andere delen van de wereld en zeker ook in Nederland wordt demokratie, met alles wat daar aan volksvertegen woordiging en persoonlijke vrijhe den aan vastgekoppeld zit, als het ideale stelsel voor ieder volk afge schilderd. Langzaam maar zeker is dat Ideaal ontstaan en gegroeid en er wordt nog steeds aan gedokterd om het te volmaken. Er wordt voortdurend zó aan gedokterd om het beeld van de demokratie maar mooier te doen lijken, dat de dokters hun proeven en ingrepen eigenlijk belangrijker zijn gaan achten dan het leven van de demokratie zelf. De doktoren werken er ook aan van uit verschillende gezichtspunten. De een wil links wat wegnemen, de ander rechts wat veranderen en zo opereert men er maar lustig op los. Alles om het aanzicht van de demo kratie maar mooier te laten lijken, doch dan wel liefst naar eigen in zicht. Gezien de resultaten beginnen we ons toch weieens af te vragen of de doktoren wel beseffen waar zij mee bezig zijn. Het lijkt er immers op of ieder van hen poogt om het beeld van de demokratie uitsluitend naar eigen inzicht te veranderen. Daar mede dus voorbijgaand aan de wezen lijke betekenis van hun taak, na melijk de demokratie een algeméén aanvaard en geliefd profiel te geven. We werden tot deze gedachtengang weer eens gebracht toen we lazen, dat het, nu uitsluitend linkse, dagelijks bestuur van Rotterdam besloten heeft om op 1 mei de rode vlag op het gemeentehuis te hijsen. Daar wil dus de linkse dokter, die bepaald niet het minst de mond vol heeft van verbeteringen van de demokratie, het beeld ervan alleen maar op de eigen inzichten doen lijken. Zoals men trouwens in Roterdam ook al besloot om alleen linkse doktoren de gang van zaken in die stad te laten bepa len, met uitsluiting van andersden kenden. Dat wil zeggen: met uitslui ting van de zuiver demokratische in zichten. Nu willen we zeker niet be weren, dat hij een meer rechts ge tinte polarisatie, met een zelfde po litieke macht, een dergelijke operatie op de demokratie niet eveneens zou kunnen voorkomen. Maar dat vermindert natuurlijk niet de schuld van de huidige zogenaamd demokratische meerderheid op de ge pleegde aanslag op het zuivere beeld van de demokratie. Bestaat demokratie dus eigenlijk wel? Dat wil zeggen in de hoofden en har ten van degenen die zich met politiek bezig houden. Is het niet veeleer een pogen tot het veroveren en uit oefenen van macht? Daarin schijnt het in ieder geval te ontaarden. Tegen alle wetten van de demokratie in moet het getal gaan uitmaken wie het gezag zal uitoefenen. We hebben niets tegen de belangrijkheid van het getal, echter wel wanneer dat alléén kan bepalen wat er zal ge beuren, zonder de demokratische in spraak van de andersdenkenden en zeker zonder met hun inzichten re kening te houden. Zoals met die vlag- geschiedenis in Rotterdam. Het is niet het enige symptoom van de verwording die het demokratisch beeld langzaamerhand gaat vertonen. De polarisatie op politiek gebied, die men welbewust heeft opgeroepen, te kent de schuldigen daaraan als machtsbeluste individuën. Door de verscherping der verhoudingen hopen zij het heft van het chirurgische mes in handen te krijgen om het beeld van de demokratische maatschappij naar geheel eigen inzicht te her scheppen. Zodra dit lukt is de de mokratie natuurlijk wel overleden, dan bepaalt uitsluitend één soort doktoren hoe de patiënt er verder uit zal zien. En dat is nu juist wat het leven en het wezen van de de mokratie niet kan verdragen. Dan zal de demokratie overlijden en kan men alleen de diktatuur het maat schappelijk beeld laten bepalen. Zolang de demokratie nog min of meer leeft, wordt deze ge- en dus misbruikt om de macht en dus het gezag te veroveren. En het schijnt helaas dat de demokratie niet be stand zal zijn tegen de lusten van de mens om macht uit te oefenen. Een duidelk beeld van deze lust toont ook weer Portugal. Ware de mokratie vereist een altruïstische in stelling, maar juist die is bij poli tieke strebers meestal niet aanwe zig Daarom doemt de vraag op of demokratie, waar wij de mond zo vol van hebben, wel mogelijk is. Of wij ons zelf en elkaar niet ge woon een beetje voor de gek houden met dat woord, om onder de dek mantel daarvan aan de gedwongen oplegging van eigen inzichten te kunnen werken. Rotterdam geeft een aanwijzing in die richting. Zaterdag 12 april a^. zal de tentoon stelling „Het zijn mensen waar het om gaat" in het Amnesty Centrum aan de Middel wijkstraat om 10.00 uur geopend worden. Met deze tentoonstelling willen de le den van Amnesty International er de nadruk op leggen dat er nog in tien tallen landen mensen gemarteld wor den vanwege hun huidskleur, ras en overtuiging zonder dat hiertegen vol doende wordt geprotesteerd. De openingstijden zijn woensdagavond van 19-21 uur en zaterdagmorgen van 10-12 uur. De toegang is gratis. De tentoonstel ling zal tot en met 26 april duren. Verdere informatie wordt verstrekt door het secretariaat Wiardi Beok- manstraat 320. telefoon 17001,

Soester Courant | 1975 | | pagina 1