Opdat wij niet vergeten' Zondagmiddag 4 mei op de fusilladeplaats te Soesterberg herdenking van de „33 van Soesterberg" Noodzaak van proefboringen in onze omgeving werd nooit aangetoond Donderdag 24 april 1975 53e jaargang no. 35 De Soester Courant Koninginnedag, Bevrijdingsdag en Hemelvaartsdag donderdag 1 mei en op woensdag 7 mei Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Auto m de sloot door breuk in wielophanging Drie Soesters vragen ermee te wachten tot na de landelijke milieukartering Vastenaktie R.K.-parochies bracht ruim 15.500 gulden op Herdenking gevallenen May Day '75 Geen voetgangersoversteekplaats nabij de Molenstraat Kollekte Astma Fonds van 28 april tot 4 mei tijdens de weken met In verband met het wegvallen van deze drie produktiedagen voor de redactionele en technische werkzaamheden, verbonden aan de Soester Courant, zal deze tijdens de eerstkomende twee weken verschenen op Voor de Soester Courant van donderdag 1 mei moeten de adverenties uiterlijk ingeleverd worden op dinsdag 29 april, des voormiddags 10 uur. Op Koninginnedag is ons kantoor gesloten. Hetzelfde geldt voor de daarop volgende week, waarin vallen bevrij dingsdag (5 mei) en Hemelvaartsdag (8 mei). Bovendien is het op zondag 11 mei Moederdag. De advertenties voor dit woensdagnummer dienen uiterlijk te worden ingeleverd op dinsdag 6 mei, des voormiddags 10 uur. Terwille van de reklamekracht van de moederdagadvertenties zal ons blad dus niet zoals gebruikelijk op vrijdag na Hemelvaartsdag ver schijnen, doch op woensdag ervoor. Redactie en administratie SOESTER COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,Verschijnt iedere donderdag SOESTER COURANT Zondag 4 mei, om 14.30 uur vindt de herdenking plaats. Het is ongetwijfeld de indrukwekkendste dodenherden king in Soest. De groep die door het stille bos, zwijgend naar de fusillade plaats loopt was de laatste jaren nooit groot. Voor velen was er altijd wel een excuus niet mee te hoeven. Dit jaar is het op zondagmiddag. „Op dat wij niet vergeten. Nooit meer oorlog". Het boekje „De drie en dertig van Soesterberg" is bij alle Soester boek handelaren verkrijgbaar. De door de 36-jarige Turk S. E. be stuurde personenauto kwam door breuk in de achterophanging van het linkerachterwiel in een langs de Birk- straat lopende sloot terecht. De be stuurder liep daarbij geen verwon dingen op; de auto werd naar het bureau gesleept. E. was niet in het bezit van een geldig rijbewijs. Ook de 37-jarige Turk H. H. raakte zijn auto aan de Soester politie kwijt. Hij werd aangehouden op de Van Weedestraat en ook hij bleek niet in het bezit van een geldig rijbewijs. Bovendien was het voertuig niet ver zekerd. Zondgmiddag 4 mei, om 14.30 uur vindt bij de fusilladeplaats op de vlieg basis Soesterberg weer de jaarlijkse herdenking plaats van de 33 Nederlan ders, die daar op 19 november 1942 door de Duitse bezetter werden doodge schoten. Vorig jaar mei trok deze herdenking meer belangstelling dan de afgelopen jaren het geval was. Daar was mogelijk de vrije zaterdag debet aan, maar waarschijnlijk toch ook het boekje „De drie en dertig van Soes terberg" dat de dag ervoor officieel van de pers kwam. Het eerste exemplaar werd in aanwezigheid van nabestaanden van de 33 gevallenen overhandigd aan de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haatten. Het was het boekje, geschreven door de inmiddels overleden schrijver en oud-gemeenteraadslid J. W. Ooms en de voorlichtingsambtenaar van Soest de heer B. J. van Os, dat ook buiten de regio, wijdere aandacht trok. De verschijning, al dan niet voorzien van een recensie werd in vele bladen aan gekondigd. De recensies waren op enkele na zeer gunstig. Algemeen werd het doel „Opdat wij niet vergeten" positief beoordeeld. De Nieuwe Zeister Courant sprak van „Dramatisch Brok Historie' uit oor log '40-'45 vastgelegd; Trouw: „De meeste inwoners van Soest weten niet De kranslegging vorig jaar. Het Nederlands Dagblad: „Daarom is het goed het eens te lezen. Dat geldt ook voor de jongeren. Het is vlot en goed geschreven". Het Nederlands Boek: „Een sympa thiek boekje oat op eigen wijze recht doet aan de herinneringen van deze mensen uit het verzet tegen de Duitse bezetting". Het studenten weekblad „Propria Cu- res" liet een genuanceerder geluid horen: „Het moet nu maar eens uit zijn met het gedonder. Gelooft nu werkelijk nog iemand dat alle boeken, alle tijdschrift- en krantenartikelen, alle pamfletten, de oorlog in Vietnam óók maar met één dag hebben be kort? Ik verklaar de oorlog aan alle oorlogsboeken. Nooit meer oorlog". Hervormd Weekblad: „Het Duitse op treden tegen deze groep valt in geen enkel opzicht te rechtvaardigen". En tenslotte het Gereformeerd Kerkblad: „Laten vooral jongeren het lezen. Misschien'kan het sommigen, die het doodgewone handhaven van de spel regels der democratie als fascisme doodverven, helpen om hen te laten zien wat fascisme werkelijk is". eens van deze gebeurtenis in de oor logsjaren. Het is daarom een goede gedachte geweest van het gemeente bestuur van Soest deze tragische ge beurtenis te boek te laten stellen". present noemde het een „gedenkboek van historische waarde" en schreef verder: „Dat het boekje de dag voor de jaarlijkse dodenherdenking offici eel irr de verkoop kwam, is er onge twijfeld oorzaak van geweest dat de Het Nieuwsblad voor Gorinchem en Omstreken schreef: „Het kweken van haatgevoelens moet voorkomen wor den; het terugroepen van het verle den moet alleen als een waarschu wing gebeuren. Laten we er voor zorgen dat èr nooit méér oorlog komt; of om met de woorden van het boek je te spreken: God geve dat het nooit weer gebeure". de gemeente Soest grotere belang stelling van jong en oud kregen". De Waarheid: „Gedenkboek van gro te waarde doet recht aan de nage dachtenis van deze verzetsmensen van het eerste uur"; en verder „Niet om dat ze heilige martelaren zouden zijn en niet omdat het super-helden wa ren, maar wel omdat zij, ofschoon xij het leven lief hadden, toch hun strijd tegen de bezetters hebben voortgezet en hun leven daarvoor gaven". Het Parool: „De gefusilleerd en had den met de plaats waar zij stierven niets te maken; het vliegveld werd eenvoudig als fusilladeplaats gebruikt. Wie het eenvoudige relaas leest van wat de groep uit de Achterhoek heeft gedaan, hoe hun berechtiging is ver lopen, hoe zij stierven, krijgt opnieuw diep respect voor deze merendeels jonge mensen". De Barneveldse Krant: „Al deze ge gevens werd tot een zeer lezenswaar dig boekje verwerkt"; en Hervormd Nederland: „Het boekje is een monu ment van het gehele Nederlandsever- zet tegen de Duitse overheersing, een model van verweer tegen alle bruut geweld". De in het Oosten van het land ver schijnende bladen, waar zeventien ge- fusilleerden hun woonplaatsen had den, spraken de hoop uit dat het boekje er toe zou bijdragen dat vele gezinnen dé herinnering bewaren aan of begrip zou kweken voor wat in de donkere jaren gedaan is om land en bevolking de vrijheid te hergeven. Voor de ouderen en, naar wij zouden wensen, ook voor de jongeren van deze gewesten gaat in de verzamelde gegevens een intrigerend boekje open van het verzet van. het eerste uur". Hervormd Arnhem: „Een ontroerend boekje d#t de herinnering wil levend houden". De Groene Amsterdammer: „Het is goed dat het boekje is verschenen". De Stem, dagblad voor zuidwest Ne derland: „Kennelijk om de jaarlijkse herdenking in Soest met wat concrete gegevens te motiveren is er thans een boekje verschenen. Een gedachte wel ke getuigt van zeer te waarderen pië teit. Daarom is het jammer dat de tekst mank gaat aan een overvloedi ge pathetiek en in herhalingen ver valt". Het Groninger Kerkblad: „De vraag die bij mü rees bij het lezen van de sabotagedaden was of deze daden wel zoveel mensenlevens waard waren. Maar dat is een vraag die zich alleen achteraf laat stellen,". De Groninger Kerkbode: „Zo gaven deze 33 werkers van het eerste uur het offer van hun leven als de prijs waardoor wij in vrede zouden kunnen leven". „Hier werden vele Nederlanders door Duitse hand gefusilleerd. In de maand januari van dit jaar tekenden de heren Van der Werf, Zweers en Roos, beroep aan bij de Kroon tegen de ministeriële beschikking van 16 december 1974 waarbij aan een aantal maatschappijen vergunning verleend werd tot t verrichten van boringen naar aardolie en aardgas, de zogenaamde vergunning ,,Eemnes". Een en ander werd geheel conform de wet afgekondigd In de Staatscourant van 27 deeember 1974, maar daarin werden slechts ka dastrale nummers genoemd, zodat (bjjna) niemand, ook de gemeente Soest niet, in de gaten had, dat de boorconcessie mede het grondgebied van Soest omvatte. De drie protesterenden verzochten de gemeenteraad eveneens in beroep te gaan en zeiden verder hun bezwaren zo spoedig mogelijk nader te zullen omschrij ven. De raad nam het standpunt in dat exploratieboringen niet uit den boze waren, zij het dat men het waterwingebied en het weidevogelgebied ervan gespaard wilde zien. Irn de nadere uiteenzetting van hun bezwaren merken de heren Van der Werf, Zweers en Roos allereerst op dat de gevolgde publikatie-procedure formeel juist was, maar dat het dan toch wel op een „onverhoeds tijdstip" (tussen Kerst en Oudejaar) plaats vond- Dit temeer omdat tal van di rect betrokken instanties op geen en kele wijze vooraf zelfs maar werden ingelicht. Zij zijn van mening dat zo doende niet voldaan is aan elementai re vereisten voor een democratische besluitvorming en noemen het „een bedenkelijke mentaliteit die strijdig is met wat men gemeentelijke verstaat onder behoorlijk bestuur". De minis ter heeft autonoom besloten, menen zij, „hoewel het hierbij gaat om bij uitstek multidepartementale zaken". Gemeenten in het betrokken gebied wisten van niets, Gedeputeerde Staten waren niet op de hoogte, organisaties op het gebied van natuurbescherming en ruimtelijke ordening waren ver rast; kortom alle ter plekke werk zame instanties werden gepasseerd. Geconcludeerd wordt dan ook dat er uitsluitend is gedacht vanuit het eco nomisch facetbelang „hoewel het hier een zaak betreft die allereerst plano logisch van karakter is". Schade De boorvergunning Eemnes heeft be trekking op o.m. gebieden die van es sentieel belang zijn voor de drinkwa tervoorziening. Er worden wel beper kende bepalingen opgenomen, maar menen de drie protesterenden: „deze hebben echter uitsluitend ten doel om via technische voorzieningen de kans pp ongelukken te verkleinen en geenszins om het boren zelf te ver hinderen". Risico's blijven ten alle tijde bestaan en men moet er eenvoudig mee reke nen dat er iets mis kan gaan. En als het dan misgaat, la het met de drinkwatervoorziening ook meteen goed fout. „Een waterwingebied is niet een of andere heel grote in de grond zittende tank maar een stuk natuur dat zich niet stoort aan de lij nen die mensen op de kaarten inte kenen", aldus de 3 heren. Zij wijzen daarbij op de precaire positie van de drinkwatervoorziening in ons dicht bevolkte land en vinden dat daarom alle booractiviteiten in de waterwin gebieden een te groot risico meebren gen en uit een oogpunt van volks gezondheid onaanvaardbaar zijn, Exploitatie „Wanneer men in* een bepaald gebied een proefboring toestaat moet men ernstig rekening houden met exploi tatieboringen; wie a zegt zal straks b moeten zeggen, zeker als het succes dreigt te hebben, aldus de heren Van der Werf, Zweers en Roos. Elke proefboring speelt de maat schappij in de kaart omdat straks op gemerkt zal worden dat met toestem ming van de minister aü zoveel In de proefboringen is geïnvesteerd, dat het onrechtmatig zou zijn alsnog de" ex ploitatie te weigeren. Zij vinden daar om dat er in beginsel rekening mee- gehouden moet worden dat er straks „volledige booractiviteitert tot ont plooiing komen". Dat betekent: het oprichten van boortorens en bouwwer ken; aanleggen van nieuwe en ver breden van bestaande wegen, berijd baar voor zware vrachtauto's; het aanleggen van emplacementen en as- faltplatvorm van minstens anderhal ve hectare, daarop een oi meer spuit- kruisen, kooien, installaties voor gly- coleriing en gasbehandeling met bij behorende verlichting, fakkelschoor stenen, gasvlammen en afrastering, gascompresstestations (om het gas aan te jagen); vervoer van constructie elementen en hulpstoffen en de hier mee gepaard gaande bodem- en lucht verontreiniging en geluidshinder. Ver der de pijpleidingen en de enorme oppervlakte (tientallen hectaren) voor een gasbehandelingstation (om het gas te zuiveren, te drogen, te ontzwavelen enz.). De heren wijzen erop dat dat gevaar reëel bestaat voor de Eempolders, het Soesterveen, het bos-, heide- en duin gebied dat reikt van Pijnenburg via De Paltz tot en met de Vlasakkers, inclusief het stuifduingebied van de Lange en Korte Duinen. Gewezen wordt ook op de mogelijkheid van bodemdaling en de gevolgen van de ingrepen in de grondwaterstand op flora en fauna. „Als onrustbarende conclusie dringt zich op dat, als gevolg dat de exploi tatie, alle aangewezen gebieden zijn overgeleverd aan beslissingen met planologisch gezien chaotische conse quenties: als zonder meer terzijde schuiven van Streek- en Bestem mingsplannen door één ministerie t.a.v. boringen mogelijk is, wie garan deert ons dan dat welk planologisch besluit ook nog enige blijvende bete kenis heeft? De rechtszekerheid is hier rechtstreeks in het geding, aldus de drie protesterenden. Noodzaak Aan de noodzaak van boringen wordt door de heren op zijn minst getwij feld. Naar hun mening is er geen sprake van een werkelijke noodsitua tie; op geen enkele wijze is de nood zaak aangetoond van het aanboren van „onze laatste geringe reserves aan olie en gas in Midden-Neder land". Zij wijzen er op dat algemeenern stig betwijfeld wordt dat het 'juist was grote exportverplichtingen aan te gaan en als men dan tot het inzicht is gekomen dat het beleid inderdaad on juist was (bijv. dat wij goedkoop blij ven leveren aan Italië opdat dat geen klant zou worden van de Sovjet- Unie; tevergeefs overigens) dan dient men, zo vinden zij, „de consequenties daarvan ook te accepteren, bijvoor beeld door met behulp van geïmpor teerd gas te voldoen aan de buiten landse verplichtingen. Wij zien geen dwingende noodzaak om voor fouten in het economiebeleid de natuur het gelag te laten betalen". Gewezen wordt tenslotte op de rijke natuurgebieden van Soest en gevraagd wordt in leder geval te wachten op de landelijke milieukartering zoals aangekondigd in de Oriënteringsnota Ruimtelijke Ordening. „Laat men tenminste daarop wachten alvorens grote ingrepen te plegen; de kennis is momenteel nog verre van volledig en buiten het vele waarde volle dat thans reeds valt op te som men, is er mogelijkerwijs nog veel meer dat vernietigd wordt zonder dat wij het merken: direct althans. Want Indirect zullen wij het altijd onder vinden, want de natuur vormt één groot oecosysteem dat men niet onge straft kan schaden omdat de mens daarvan zelf ook deel uitmaakt", al dus de heren Van der Werf, Zweers en Roos. Zij vragen de Ministeriële Beschik king te vernietigen, althans zodanig te wijzigen dat onverkort en ten volle en op deskundige wijze recht wordt gedaan aan de waarden en belangen van de inwoners van Soest. De behandeling van'dit beroepschrift kan nog wel even duren. Er bestaat nauwelijks een termijn voor. In die tijd mag er evenwel niet geboord worden. De vastenaktie van de r.k. parochies te Soest heeft 15.659,58 opgebracht. Het streefbedrag was 15.000 gulden en de bestemming: een rijdende po likliniek-ambulance voor zuster De- nise Sénécal in Haiti. Het bedrag werd bereikt door de persoonlijke inzet van een aantal Het Nederlandse Astma Fonds heeft tot taak de strijd tegen deze volks ziekte te bevorderen, te koördineren en te financieren. Het is ieder jaar weer de grote zorg van hel Neder lands Astma Fonds om het nodige geld bij elkaar te krijgen. Voor een klein deel komt dat uit overheidssubsidies, voor een ander deel uit giften van bedrijven, instel lingen en partikulieren, maar voor het grootste deel krijgt het Neder lands Astma Fonds zijn geld uit de jaarlijkse kollekte. Daarom doet men een beroep op u parocianen en mede door de en thousiaste hulp van de jeugd in Soest- Zuid en het Soesterveen. Per parochie waren de opbrengsten: Petrus en Paulus 6.269,70; Soest- dijk 1.566,05; Soest-Zuid 3.822,74; Soesterveen 1.892,54; giro en bank 2.108,55. om deze collecte, die dit jaar wordt gehouden van 28 april tot en met 4 mei, tot een succes te maken. Als u bedenkt, dat één miljoen gul den voor 1.300.000 patiënten in feite nog maar nauwelijks 80 cent per pa tiënt is, dan begrijpt u, dat er veel. zeer veel nodig Is. In ons aller belang is het nodig, dat de bestrijding van volksziekte astma mede door uw bijdrage steeds beter kan worden gevoerd. Kollektanten kunnen zich melden bij mevrouw A. Hoegen Dijkhof, Julir nalaan 46, telefoonnummer 12428. Zondag 4 mei worden in onze ge meente wederom twee herdenkingen van gevallenen uit de tweede wereld oorlog gehouden. 's Middags om 14.30 uur vindt de herdenking plaats bij het Monument op de fusilladeplaats op de vlieg basis Soesterberg. Hier werden op 19 november 1942 33 Nederlanders gefusilleerd. Zij die deze Indrukwek kende herdenking willen bijwonen, worden om 14.00 uur verwacht bij het hoofdgebouw op de vliegbasis. De wacht aan de poort van de basis zal iedereen naar de verzamelplaats verwijzen. ys Avonds om 20.00 uur precies vindt de herdenking bij het Monument bij Braamhage plaats. Het Soester man nenkoor Apollo zal hierbij mede werking verlenen. Na de twee minuten stilte en het op treden van het koor, vindt de bloem- legging plaats, waarna défilé langs het Monument. De commissie belast met de uitvoe ring van de herdenking dringt er bij de inwoners met klem op aan tijdig aanwezing te willen zijn bij het Mo nument, zodat er om 20.00 uur abso lute stilte heerst bij het Monument. In aansluiting op de herdenking geeft het Soester Motet- en Madri gaalkoor om 20.45 uur een uitvoe ring in de Oude Kerk, Kerkebuurt De toegang hiervoor is vrij. Op Hemelvaartsdag, 8 mei aa., wordt, er in de Rotterdamse Ahoyhalien weer een May Day gehouden. De be doeling van deze dag is niet alleen een „christelijke happening" maar ook om zoveel mogelijk mensen te con fronteren met de boodschap van de Bijbel. Doordat duizenden jongeren uit alle delen van het land met speciale bus sen en treinen naar Rotterdam ko men, bestaat het gevaar dat men on dergaat in de massa. Daarom zal in één van de zalen van het Ahoy-com- plex een stilte-centrum worden inge richt, waar men tot zichzelf kan ko men en tot God, waar ook gelegen heid bestaat tot een rustig gesprek. Hoewel het festival-idee gehandhaafd blijft zal er ook bijbelstudie gedaan worden. Het thema van dit jaar zal zijn: Discipelschap. Een aantal Neder landse en buitenlandse muziekgroepen (waaronder Liberation Suite uit Ame rika) zullen een programma brengen met muziek, toneel, gesprek, getuige nis en verkondiging. May Day begint 8 mei om 10.30 uur. Kaarten en inlichtingen zijn verkrijg baar bij Freerk Boekelo, Alb. Hahn- weg 20, teL 13095, Naar de mening van de ambtelijke verkeerscommissie zal Rijkswaterstaat geen toestemming geven een voetgangersoverstcekplaats aan te leggen op de Nieuweweg nabij de Molenstraat, indien het totale kruispunt niet voorzien wordt van een verkeerslictatinstallatie. Daar wil men op het ogenblik niet toe overgaan, omdat verwacht wordt dat bij doortrekking van de Dalweg, het verkeer over de Molenstraat aanzienlijk zal vermindéren. Bij de doorgetrokken Dalweg, op de krui sing met de Beukenlaan, zal wél een verkeerslichtinstallatie worden aange bracht. De leden van de verkeerscommissie voelen er ook niets voor parkeer- maatregelen te nemen op de Beu kenlaan nabij de Wijnand Toplaan. Het zou verleggen van de moeilijk heden betekenen, vermoedelijk naar de Wijnand Toplaan. Evenmin vindt men het zin hebben parkeermaat- regelen te nemen op de Klaarwater- weg nabij de scholen, vooral ook omdat een deel van de problemen wordt veroorzaakt door ouders die hun kinderen met de auto naar school brengen. Dat „kort" parkeren blijft ook dan immers toegestaan. Tot het instellen van een stopver bod zou kunnen worden besloten, maar 'dat vindt men een te zware verbodsregeling. Geadviseerd wordt de ouders via de schoolleiding te vra gen het probleem op te lossen. Aan de politie zal gevraagd wor den contakt op te nemen met de ei genaar van een vrachtwagen die op de Klaarwaterweg geparkeerd wordt om hem te vragen zijn voertuig el ders neer te zetten. 1.300.000 Nederlanders lijden aan astma of een andere, daarmee verwante aandoening van de luchtwegen. Samen worden die ziekten aangeduid als CARA. 1.300.000 Nederlanders hebben, In meer of minder ernstige mate, moeilijkhe den met hun ademhaling. Velen worden er invalide door (13 van alle in validen) en moeten vaak hun werk verzuimen (20 van het totale ziekte verzuim). Velen sterven eraan: CARA Is de derde doodsoorzaak in ons land.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1