„Soestock"-festival van 25 april t.e.m. 4 mei Brandbeveiliging op scholen over het algemeen in orde bleyle bleyle bleyle Q1 /Umaaswinkel J. LUSTENHOUWER Brandje gedoofd voor dat het gevaarlijk werd Oplichter aangehouden Zeer geslaagde avond van Het Nut Soest japonnen deux preces vesten rokken en pantalons Geen voorrang Ook mr. Pieter van Vollenhoven op 30 april jarig R.K. Uitvaartverzorging „St. Barbara" voor Soest, Soestdijk en Soest-Zui Begrafenissen - Crematies Transporten Prins Willem-AIexander dinsdag 9 jaar H.M. Koningin Juliana verjaart woensdag a.s. Ekspositie, film, cabaret, kunstmarkt, muziek, forum en poezie Ontruimingsoefeningen moeten regelmatig gehouden worden Soester Courant van donderdag 24 april 1975 gedachten komen", aldus de heer Groart. Hij gaf voorbeelden varu wat de brandweer de laatste tijd allemaal gedaan heeft op de scholen. De pre ventie hier heeft voorrang omdat er zoveel kinderen bij betrokken zijn. Overigens wees de heer Groart erop, dat de preventie steeds belangrijker wordt. Hij vroeg zich dan ook af of de brandweer dit nog langer met slechts twee man af kan. Vooral ook met het oog van de nieuwe brand- beveiligingsverordering, die het no dig maakt alle fabrieken, tehuizen e.d. opnieuw te controleren. Aan het eind van de bijeenkomst be dankte voorzitter dr, Th. Holleman de heren Timmer en Groart. „We kunnen vertrouwen hebben in de brandweer", was zijn conclusie. De heer Groart was er toen niet meer. Hij was nog maar net klaar met zijn inleiding, of het alarm ging over voor een grote regionale oefening. I den blieklaan 35 soeet tel. 13991 of 14550 MACHTIG EIKEN PUUBNAXUUB Zaterdags geopend van 10-17 uur Door snel optreden van de brand weer is voorkomen kunnen worden dat een brandje aan de Braamweg grote gevolgen heeft gekregen. In het bedrijf waar banketbakkerij Strui kenkamp zich gaat vestigen werden verbouwingswerkzaamheden verricht. Daarbij werd een metaalsnijder ge bruikt, waarvan de vlam terug sloeg in de slang In verband met het acute gevaar van ontploffing van de gas- en zuurstofflessen rende het aan wezige personeel naar buiten. De brandweer was spoedig ter plaatse en hield op afstand met twee stralen de flessen nat. Het gevaar was toen snel geweken. Slechts een deurpost werd enigszins beschadigd. De ar- beidsinspektie stelt een onderzoek in. De 20-jarige P. J. L. W. uit Soest, als dienstplichtig militair verblijvend te Schaesbergen, werd aangehouden in verband met een geval van oplichting. Hij haalde op naam van electro tech nisch bureau Bosman bij de Technische Unie te Amersfoort een kleuren-t.v» op en hij kreeg het apparaat mee om dat hij dn een bestel/waren van Bos man reed, Bij informatie Week de firma Bosman er niet van op de hoogte zijn. Aan het lichtkwam spoedig daarna dat W. in het bezit was van een oude af gedankte bestelwagen van Bosman, waar de reclame niet van was ver wijderd. De auto werd in de Titus Brandsmastraat aangetroffen. Ook W. werd aangehouden en vervolgens overgedragen aan de Koninklijke Ma rechaussee voor verdere afhandeling Ruim tweehonderd bezoekers genoten afgelopen donderdag van een uiterst indrukwekkende voordracht over iko- nen. Dr. W. P. Theunissen, bekend ikonen- deskundige, bracht, begeleid door lichtbeelden die op groot formaat geprojecteerd werden, zijn gehoor ge heel in de ban van deze Byzantijnse kunstvorm. Hierbij ging hij uitvoerig in op de diverse scholen en stromin gen in de ikonenkunst. En herhaalde meermalen dat zoveel symbolische waarden in het westen verloren zijn gegaan die in de oosterse wereld nog steeds een funktie hebben en daar het leven meer diepgang geven. Ikonen zijn sacrale voorwerpen waar- I naar men niet moet kijken, maar naar schouwen, mediteren. De betrokkenheid van de^spreker met zijn onderwerp, de schitterende iko nen en niet in de laatste plaats de ten gehore gebrachte Byzantijns li turgische muziek, maakten deze avond tot één van de meest geslaagde Nuts- avonden van dit seizoen. Wat betreft de ikonententoonstelling in het Singer Museum te Laren, deze is nog geopend tot 28 april. In grote keuze en in de eohite soliide Bleyle kwaliteit. JXaitev, dUJ3cr\uuUxlt> Nachtegaalstraat 16-18, Utrecht, tel.030-332242 Op de Beetzlaan, bij de kruizing met de Schrikslaan kreeg de automobiliste mevrouw A. P. (32) van de voor haar van autobestuurder C. van Z. (42). voertuigen werden beschadigd, passagier varn mevrouw P., de D. E. (32) liep een hoofdwond op werd per ambulance-auto naar ziekenhuis Zonnegloren gebracht, kentekenbewijs van haar auto werd ingevorderd; mevrouw P. was in het bezit van een geldig rijbewijs. Een uitbundig wuivende Willèm-Alexander, die op dinsdag 27 april zijn 9e verjaardag viert. Wij wensen de voorspoedig opgroeiende prins een goede verjaardag toe. Op 30 april wordt H.M. Koningin Juliana 66 jaar, wat voor vele Neder landers weer aanleiding zal zijn om de vlag uit te steken. Onlangs werden wij opgeschrikt door het bericht dat een aantal teleurgestelde mensen het plan had opgevat om de koningin te gijzelen om hiermede hun idealen te verwezenlij ken. Een gcdf van verontwaardiging ging door het land en die toonde weer eens aan hoe verknocht ons volk nog altijd aan. het Huis van Oranje is. Wij wensen haar op haar verjaardag temidden van haar steeds groter wordende famüde een prettige dag toe. Op dezelfde dag dat de koningin haar verjaardag viert wordt mr. Pieter van Vollenhoven 36 jaar oud. Onlangs werd zijn vierde zoon geboren. Wij wensen hem, temidden van Prinses Margriet en zijn vier zonen, een zeer prettige verjaardag toe. 's Middags wordt om vier uur de mooiste heks van Soest gekozen, waarvoor vanaf drie uur Artishock- docente Mia van de Abbeele de be hulpzame hand biedt bij het ver vaardigen van kostuums. De hoogste prijs is een heksenbezem. Een zeer bijzondere attraktie is ten slotte ook nog „The Magnic Bus". Die rijdt de gehele dag vanaf de kunstmarkt door Soest. Aan boord artiesten die samen met de reizigers toneel maken; alles in een onge dwongen sfeer. Donderdagavond 1 mei, aanvang 20.30 uur wordt in het Artishockgebouw een vrouwenforum gehouden. De forumleden zijn nog niet bekend. Vrijdagavond, 2 mei, beginnend om 21.30 uur, „Jazz in Artischock", waar in ditmaal een optreden van het trio Ronald Snijders. Zaterdag 3 mei, 's middags op de Eng de voetbalwedstrijd Artishock-Tur- kije; inzet de Jan van Steendelaar- beker. De wedstrijd begint om 14 uur. 's Avonds in het Artishockgebouw het „Literair Café Chantant" waarvoor zijn uitgenodigd Mies Bouhuys, Na- thalie van den Eerenbeemt en Fem Rutke. Dit café begint om 20.30 uur en Jan Visser heeft de presentatie in handen. Zondagmiddag 4 mei wordt Soestock gesloten met een kamerconcert. Optre den zal Madeion Michel, die volks liederen zal zingen. Aanvang 15 uur. Het zeer uitvoerige Sostock-program- ma is verkrijgbaar in het Artishock gebouw aan de Steenhoffstraat. ruwi ai uw mw u PLAAT- en SPUITWERK j. van Zal Nieuweweg 37 (achterom), Soest Telefoon 02155-1 1018 Kolonieweg 10 - Soest - Telefoon 02155 -12327 B.g.g. UITVAARTVERZORGING F. BRANDSEN Langegracht 39 - Amersfoort - Telefoon 03490-17893 Voor het vierde achtereenvolgende jaar organiseert de kunstnaarsverenigïng, Artishock, als afsluiting van het cursusseizoen, het kreatieve festival „Soes tock". Dit jaar hebben drie thema's deze manifestatie bepaald: het Jaar van de Vrouw, het Heilig Jaar en het Monumentenjaar. Traditiegetrouw wordt Soestock gestart met de opening van de tentoonstel ling „Werk van Cursisten" in de tentoonstellingszaal van het Artishock gebouw. Die opening vindt plaats vrijdag 25 april, a.s., des avonds om 20.15 uur. Met medewerking van de beatgroep Hetty Tielemans. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 14 tot 17 uur, behalve op de beide zondagen en Koninginnedag in verband met andere Soestock-aktiviteiten. Zaterdag 26 april wordt door de bio loog Rinke Tolman de buiten-ekspo- sitie „Een wijdere kijk op de Eng" geopend. Het is een initiatief van Ar tishock en de VW. Beginnend bij de gemeentelijke kwe kerij aan de Molenstraat is een route over de Eng uitgestippeld, die de wandelaar voert langs vele unieke plekjes. Lege schilderij lijsten zullen de bezoekers aan deze ekspositie be hulpzaam zijn bij het ontdekken van het vele unieks dat de Eng (nog) te bieden heeft. Het is een nooit eerder vertoond eksperiment, waarvoor de t.v. belangstelling heeft. Zondag avond 27 april wordt er in „Eén op Zondag" aandacht aan besteed. Diezelfde zaterdagmiddag 26 april is er In het Openluchttheater een kin dershow onder leiding van de bal letdocente MiLly Odufre. Na de pauze is de, wereldpremière van het ballet sprookje „Kleine Koen in de tuin". Bij regenweer wordt uitgeweken naar De Open hof aan de Dalweg. Zaterdagavond wordt een concert gegeven ini De Open Hof door het blazersquintet „Ars Aurera". Uit gevoerd worden werken van Hinde- mith, Milhaud en Reicher. Speciaal ervoor uitgenodigd worden de be woners van de plaatselijke bejaar dencentra. Zondagmiddag 27 april wordt er on der leiding van Artishock's voorzit ter Milou van Dam gediscusseerd met minister mevrouw Irene Vor- riink. Het onderwerp zal zijn „Het Jaar van de Vrouw". Men begint om 15 uur en de toegang is vrij Niet vrij is de toegang voor de pop penkast, die op dezelfde tijd begint voor de kinderen. Er moet 2,50 per persoon voor betaald worden. Linette Weterings uit Laren, met haar rei zend theater „Piccola" verzorgt de middag. Maandagavond, 28 april, aanvang 20 uur. treedt in het Artishock gebouw op Tobias Piron. Piron is een uitge treden Augustijner monnik, die al twintig jaar solotoneel speelt. In Soest brengt h\j twee stukken: „De Blindgeborende" en „De Harp van Sint Francïscus". Het heeft er alles van een unieke avond te worden. Dinsdagavond 29 april treedt Eiisa- beth Andersen op in het Artishock gebouw- Zij zal gedichten lezen, af gewisseld met pianomuziek door Har- ry Schram. De avond begint om 20.30 uur. Koninginnedag, woensdag 30 april, wordt op de Eng de tiende Kunst markt gehouden. Er staan dit jaar 75 kraampjes waar o.m. bijzondere kunstvoorwerpen verkocht worden. Twee heel bijzondere attrakties zijn aangetrokken en dat heeft Artishock gedaan in samenwerking met het Oranjecomitéé. Die attrakties zijn het vijf meter lange Utrechtse draaior gel „De Lange Gavioli" en de „streetparade" met onder andere Wal- lace Bishop. Het kermisorgcl de „Lange Cavloli" op Koninginnedag in Soest. De eerste verantwoordelijkheid in geval van het uitbreken van brand in een school ligt bij het schoolhoofd of de directeur en het andere onderwijzend personeel, „want de brandweer is er niet direct". De heer A. Timmer, onder commandant van de Soester brandweer en preventie-officier, stelde dit na drukkelijk in de openbare vergadering van de gemeenschappelijke schoolraad voor het openbaar onderwijs, waar hij sprak over brandpreventie op" de scholen. „Wq verwachten, dat het personeel zelf goed bekend is met alle vluchtmogelijkheden, en dat het alle leerlingen, ook op de kleuterscholen, leert hoe zij naar buiten kunnen komen, zelfs door ramen". In dit verband heeft de brandweer het college van burgemeester en wethouders een alge mene instructie voor onderwijzend personeel voorgelegd. „Als iedereen die instructie kent, acht ik de kans op ernstige ongevallen bij brand vrijwel uitgesloten", aldus de heer Timmer. Van de 46 in Soest en acht in Soes- terberg gecontroleerde scholen ble ken de meeste redelijk te voldoen aan brandveiligheidseisen. Toch werd de brandweer ook geconfronteerd met nooduitgangen waarvan geen sleutel voorhanden was of met deuren die in geen jaren waren opengeweest en niet meer open konden. In één kleu terschool was de situatie zelfs zo, dat de kinderen er niet zouden uitkomen als er iets gebeurde. In gevallen waarin min of meer ernstige gebre ken werden geconstateerd, kregen b. en w. een rapport met voorstel maat regelen te nemen. Daarnaast advi seerde de brandweer de schoolleiding om de leerlingen ook eens door nood uitgangen en ramen naar buiten te gaan. Er waren ook scholen met dieren in met stro gevulde hokken, die bij de kachel stonden. „Dat 'is de duivel verzoeken om brand", aldus de heer Timmer. Hij was een voorstander van het aanbrengen van gemakkelijk te bedienen blusmateriaal in de scho len; een slang op de waterleiding ver diende de voorkeur boven brand- blusapparaten. Met een slang kan iedereen spuiten, met een handblus ser kan lang niet iedereen omgaan, zo was hem gebleken. Afgezien daar van kan men met handblussers niet onbeperkt blijven spuiten zoals een slang op de waterleiding. Overi gens heeft de brandweer b. en w. voorgesteld een post in de ting op te nemen voor controle- van de brandbl op de scholen. De op de scholen gehouden ontrui mingsoefeningen verliepen over algemeen zeer vlot; meestal de klassen in 30 tot 45 seconden ont ruimd. Bq brand zal dit, mede de rookontwikkeling, wel langer ren, maar de heer Timmer vond het zeer belangrijk dat de scholieren min of meer regelmatig met ontruimings oefeningen te maken krijgen. Op twee scholen duurde de ontruiming te lang. Het onderwijzend personeel is op het hart gedrukt, de kinderen in geval van brand niet naar huis te laten gaan, maar voor hen een verzamel plaats aan te wijzen. Dit is belangrijk voor de controle of iedereen uit de school is; die controle zou er niet zqn als iedereen naar huis was. De heer Timmer liet tenslotte des gevraagd weten tegen een rookverbod ie zijn. Er is altijd wel iemand die dit overtreedt. Als hij wordt betrapt, gooit hij meestel de brandende si garet weg, en de gevolgen daarvan kunnen ernstiger zijn dan van het roken op zich. Hij deelde mee, dat over gllke school een rapport aan b. en w. was uitgebracht; waar de brandweer verzocht om maatregelen te nemen, heeft het college van b. en w. de dienst gemeentewerken op dracht gegeven deze met spoed te treffen. Al sinds 1968 Voordat de heer Timmer het woord kreeg, had brandweercommandant J. F, Groart zijn verbazing uitgesproken over de kritiek die er wel eens in de schoolraad is geuit over de brand preventie op de scholen. „We zijn er al sinds 1968 mee bezig", zei hij. Toentertijd was het grootste pro bleem dat de branweer moest over winnen, het wegnemen van de ge dachte bij het onderwijzend perso neel dat al die brandpreventie maat regelen eigenlijk niet nodig waren. Wat zou er hier nu moeten gebeuren, kreeg de brandweer meer dan eens te horen. „Het is jammer, dat mees tal pas na een grote brand met slachtoffers, de mensen op andere

Soester Courant | 1975 | | pagina 5