40 Marathonzitting van bijna zes uren Krediet voor gebouw gemeentewerken f 275.000 lager Voor Turken betere begeleiding Gemeen teraadsvereaderin? Soeoter Courant van donderdag 24 april 1975 Bijna zes uren, van half achi tot ver over één uur, vergaderde de gemeenteraad; een marathon zitting waar voor veel publiek was komen opdagen. Slechts de allersterksten hielden het tot het bittere einde vol. 't Was te voorzien dat het laat zou worden, maar zo laatdat was niet nodig geweest. Er werd nogal eens wat overbodigs gezegd en het toppunt daarbij was het debat over de centrale antenne-inrichting voor Soester- berg. Méér dan een uur voerden raadsleden en wethouder Ebbers het woord en net als een paar maanden geleden, toen de antenne voor Overhees aan de beurt was, interesseerde het de publieke tribune nauwelijks. Men roezemoesde daar maar wat aan. Het toppunt van onlogica was echter dat het hele debat overbodig bleek toen op verzoek van de leden van de Soesterbergse Wijkraad, het hele voorstel werd aangehouden. De Wijkraad, een adviescollege voor de raad, mag de zaak eerst nog eens bestuderen. Ze krijgen alle ge gevens en alle nota s die er op betrekking hebben (en die ze nooit eerder ter inzage kregen) en moeten dan binnen een maand advies geven. Dat aanhouden was een kwestie van enkele minuten; aan het slot van het debat mocht de Wijkraad-voor zitter, de heer Pieren, zeggen wat hij er allemaal van vond. En dat was niet meer en niet minder dan wat er in de brief stond die op 11 april verzonden was; een verzoek om het voorstel a^n te houden. Dat verzoek werd toen pas na een uur ingewilligd. De heer K. de Wilde (PvdA) wilde niet meer dan een maand uitstel en mevrouw E. Korthuis-Elion (VVD) meende dat de konsekwenties van het inwilligen van het verzoek „voor rekening van de Wijkraad kwamen", alsof de gemeenteraad de beslissing van het aanhouden niet nam. De Wijkraad heeft altijd al moeilijkheden gehad erkend te worden; die erkenning was er nu, maar die werd loodzwaar gemaakt door te stellen dat zij maar moesten opdraaien voor de gevolgen. Net of zij het kunnen helpen, dat ze die stukken niet toegestuurd kregen. Langdurig werd ook gesproken over de V/2 miljoen voor het gebouw van gemeentewerken. De kritiek aan het adres van het college was niet mals; het voorstel was te summier, onvoldoende en misleidend. Die kri tiek had tot gevolg dat de hoogte van het krediet werd teruggeschroefd. 275.000 gulden werd teruggenomen; niet veel, maar in principe was dat juist. Wethouder Ebbers was briljant; hij gaf direct als een goed bestuur der toe, dat er fouten waren gemaakt bij de presentatie. De raad was er hem dankbaar voor. Hij kwam ook op voor oud-wethouder Walter, die min of meer een slecht beleid in de schoenen geschoven kreeg. Hij ver dedigde haar en dat deed uiteraard ook de heer Van Poppelen die terecht opmerkte dat, als er dan al sprake was van lacunes, die op het hoofd neerkwamen van het toen zittende college in haar geheel. Bij de behandeling van de brief van Jan Visser, over de verplaatsing van de Turken, vielen woorden als on toelaatbaar, beschamend, onzorgvuldig beleid van CRM en schandelijke toestanden. Niemand evenwel kon met een pasklare oplossing aankomen, maar er zal dezer dagen naarstig naar gezocht worden. Hulde werd gebracht aan de werkgroep Buitenlandse Werknemers Soest en mevrouw Korthuis van de VVD verklaarde dat zij de bewuste zaterdag weliswaar niet bij Het Witte Huis was geweest, maar wel degelijk gewerkt had om soelaas voor de Turken te krijgen. Oók zij had een Tweede Kamerlid ingeschakeld. Hulde was er ook voor de Turken die zich bewonderenswaardig beheersten in de voor hen toch wel moeilijke uren. Langdurig stond men tenslotte ook nog stil bij de vraag of het gemeentelijk kampeerterrein te Soestduinen nu wel of niet zou moeten verdwijnen.'Planologisch gezien moet het weg, maar omdat in het bestemmings plan wijzigingsbevoegdheden in de voorschriften van het bestemmingsplan zijn opgenomen en men alsnog wil bekijken of Soest toch een gemeentelijk kampeerterrein moet hebben, (zij het op een andere plaats) is de sluitingsdatum bepaald op 1 oktober 1979. Tot zolang dus mogen de huidige bewoners er blijven. Visser wil de nog een openbare uitspraak over een privé-kwestie tussen een bewoner en de gemeente. Het was een moeilijk geval; moeilijker gemaakt nog omdat de gemeente een uiterst formele brief geschreven had, waarin gedreigd werd met politie. Toch terecht werd op dat verzoek van Visser niet ingegaan; het zou zo duidelijk neergekomen zijn op openbaar maken van persoonlijke omstandigheden en dat hoort niet in een openbare vergaderig thuis. De moeilijke, langdurige, soms langdradige vergadering werd voorgezeten door loco-burgemeester De Haan. Veeljarige ervaring sprak uit zijn leiding; het ging uiterst soepel, maar het werd daardoor wel laat. Tot in vierde instantie liet hij de raadsleden aan het woord komen en dat was in sommige gevallen toch wel nuttig. Alleen is het niet te hopen dat die soepelheid altijd betracht wordt. Het publiek zal wel meer interesse heb ben in goed voorbereide en bondige discussies, dan in het soms uitgebreide gepraat. De burgemeester was met vakantie, wethouder Plomp ziek en de heren Lange en Storimans hadden bericht van verhindering ge stuurd. Kinderen van de Savorin Lohmanschoo! woonden een deel van de vergadering bij en de leden van de on derwijscommissie moesten zonodig daarom vertellen dat er voor hun school, wat voorzieningen betreft, betere tijden zouden aanbreken. Namens hen dankte raadslid en schoolhoofd Hoekstra. De kinderen boften dat zij na een uurtje naar huis mochten; toen was hun school met voorrang behandeld. Vijf leden van de Wijkraad en bewoners van de gemeentelijke camping moesten blijven tot het allerlaatst, want toen kwamen hun be langen pas aan de orde. In de verwachting dat er nog veel meer van dergelijke marathonzittingen komen, zou toch eens overwogen moeten worden of niet donderdagmiddag om twee uur mét de raadsvergadering begonnen kan worden of anders twee keer in de maand. Niet iedereen is in staat om tot het laatst „fris" te blijven; één van de raadsleden tenminste, zat diép voor over gebogen met de ogen dicht en het had er alle schijn van dat hij sliep. Het zij hem vergeven; 't was soms niet om aan te horen. a. Voorstel tot het vaststellen van het ontwerp van een brief, gericht aan de heer D. van der Wijden, Dokter Schoonenbeeklaan 1, inzake betaling voorschobnota's wegens gaslevering. Conform besloten- De heer Van der Wijden krijgt de mededeling dat hij ndet anders wordt behandeld dan alle andere 12.000 gas- verbruikers in de gemeente. Door de zachte winter hebben vele inwoners een bedrag teruggestort 'gekregen, maar dat lag niet aan een verkeerde prognose van het gasbedrijf hij de be rekening van het voorschot. Kampeerterrein b. Voorstel tot het nemen van een beslissing op een ingekomen brief van de heer Ph. A. Wittebol en anderen betrekking hebbende op het behoud van het gemeentelijk kampeerterrein. Iedereen had er wat over te vertellen. Jan Visser (PS) vond het maar een rare brief; eerst vertellen dat hef weg moet en dan aan het slot zeggen dat men tot eind 1979 mag blijven. Hij was voorstander van voortbestaan van het kampeerterrein op de huidige plaats en overhandigde een lijst met handtekeningen van omwonenden dat zij daar geen bezwaar tegen hadden. Visser vroeg zich af van wie dat kampeerterrein nu eigenlijk wel weg moest; hooguit van het CDA dacht hij, want VVD en PvdA hadden er ook geen moeilijkheden mee. Alleen het CDA immers had het terrein in dertijd „wegbestemd". De uitleg van Jan Visser was echter niet helemaal juist. Mevrouw J. van Gelder-Cornelissen (PvdA) zowel als mevrouw E. Korthuis-Elion (VVD) stelden zich op het standpunt dat er in Soest wel een gemeentelijk kam peerterrein mocht bljjven. alleen de juiste plaats was discutabel. Daar wil den zjj een studie-commissie voor in het leven geroepen zien. Voor zo'n studiecommissie voelde ook het CDA, zei de heer D. Hoekstra, maar Jan Visser zag daar geen heil in, alleen maar het maken van hoge cn onnodi ge kosten. De commissie komt er; de brief ging uit en Jan Visser was het er niet mee eens. Visser kreeg applaus van de tribune. c. Motie van de gemeeViteraad van Warnsveld betreffende de door de P.T.T. geplaatste buitenbrievenbussen, met het voorstel deze motie voor ken nisgeving aan te nemen. Wij merken op, dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten reeds in 1971 verzocht heeft - naar aanleiding van vele klachten van gemeentebestu ren - in het algemeen geen moties met verzoeken om adhesiebetuigingen naar andere gemeenten te zenden. Conform besloten. Jan Visser noemde de bussen ondin gen en ook niet nodig meer uit een oogpunt van personeelsbezuiniging in deze tijd van werkloosheid. d. Het bestuur van.de Regionale Mu ziekschool Amersfoort doet toekomen het financieel verslag 1973-1974. Het ongenoegen van enkele raadsle den van Soest is in Amersfoort door gedrongen. Er lag een informeel voor stel eens met de Amersfoortse wet houder en enkele raadsleden te ko men praten. De heer W. Blaauw (VVD) had dat gehoord. Er zal op worden ingegaan. e. Voorstel tot het voor kennisgeving aannemen van controlerpaporten van het centraal bureau voor verificatie en financiële adviezen, accountants kantoor van de vereniging van Ne derlandse Gemeenten. conform besloten. f. Brief van 27 februari 1975 van de Oudercommissie Regionale Muziek school Amersfoort inzake de huisves ting van de muziekschool te Soest met voorstel deze brief ter afdoening in handen te stellen van het bestuur van de Regionale Muziekschool Amersfoort. De brief wordt niet doorgezonden. De heer K. de Wilde (PvdA) vond dat onjuist. Het was een aan de raad ge richte brief en de raad diende het antwoord niet af te schuiven. De raad was hét daarmee eens, ook de VVD- fractie, waarvan mevrouw Korthuis eerst had opgemerkt dat de ouder commissie zich fatsoenshalve eerst te richten had tot het bestuur van de muziekschool. Maar de heer De Wilde had de zaak goed voorbereid; hij wist dat dat. zonder resultaat helaas, al 'lang gebeurd was. Ten einde raad kwam men nu bij de raad. De vol gende raadsvergadering komt de zienswijze van het college aan de or de, nadat informatie is ingewonnen. g. Brief d.d. 8 maart 1975 van een aantal inwoners der gemeente inzake de huisvesting van Surinamers op het perceel Birkstraat 132 met voorstel dit schrijven te behandelen bij agen dapunt 20. Conform besloten. 2. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het treffen van voorzieningen aan de woningen Ge neraal Spoorstraat te Soesterberg. Conform besloten. Vragen hadden de heren J. v. d- Bra- kel (PvdA). G. van Aalst (VVD) en C. Verheus (CDA). Van den Brakel wilde weten of het reservefonds nu opge soupeerd was; of daardoor het onder houd van andere gemeentewoningen in het gedrang kwam en of, nu het Rijk meer geld beschikbaar stelde, haast gemaakt kon worden met ander achterstallig onderhoud. Van Aalst informeerde naar de ge meentelijke vergoeding voor door de bewoners verricht onderhoudswerk en de heer Verheus wilde weten wan neer men begon en hoe lang het ging duren. Hij had het ook over afbreken van schoorstenen, maar daar kon wethouder Ebbers, niet verstandigs over zeggen. Wel zei de wethouder door te gaan met gesprekken met an dere bewonerscommissies en de ver goeding voor eigen-werk was redelijk. Boerderjj 3. Voorstel tot het instellen van be roep bij de Kroon- tegen het besluit van de Minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk tot vast stelling van een aanvullende monu mentenlijst voor de gemeente Soest (betreft Kerkpad z.z 63). De raad gaat in beroep, maar niet van harte. Jan Visser en de PvdA hadden er moeite mee. „We hebben geen monument meer te verliezen", citeerde Visser een affiche van monu mentenzorg in dit monumentenjaar. Als er nu een bedrijf in gevestigd was, dan had de huidige eigenaar zich by de aankoop maar moeten be denken, wat hij kocht. Mevrouw M. van Stiphout-Croonen- berg (PvdA) had ontdekt dat het een 17e eeuwse boerderij was, dié inder tijd gerestaureerd was in overleg met monumentenzorg. Proberen te achter halen wat de argumenten waren van CRM om de boerderij, tegen het ad vies van de raad in, toch op de mo numentenlijst te plaatsen, vond zij ovèrbodig. Wel stelde zij voor in de toekomst adviezen in te winnen van deskundigen, om af te komen van het subjectieve oordeel van het college. Die toezegging kreeg zij van de voor zitter. Het college had voorheen ge steund op de deskundigheid van oud- burgemeester Bentinck. Overigens was de heer De Haan van mening dat de overheid ten aanzien van lagere over heden „zorgvuldigheid" had te be trachten en dat was hier, door het ontbreken van enige argumentatie, achterwege gebleven Vandaar het be roep. Er werd mondeling over ge stemd. WD en CDA (17 stemmen) waren vóór; PvdA en Jan Visser (5 stemmen) tegen. 4. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van het bepaalde in artikel 1 van de Zoneverordening Hinderwet ten behoeve van het oprichten, ir werking brengen en in werking hou den van een apparatenfabriek annex constructie werkplaats op/in het per ceel Veldmaarschalk Montgomeryweg 63 te Soesterberg. Conform besloten. 5. Voorstel tot opheffing van de ouderraad voor het openbaar lager onderwijs en de ouderraad voor het openbaar kleuteronderwijs. Conform besloten. 6. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan mevrouw Y. C. van Kalleveen-Doornveld als hoofdleidster van de openbare kleuterschool „De Regen tuuter". Conform besloten. Openluchttheater 7. Voorstel tot het opheffen van de Stichting Openluchttheater Soest. Tegen de opheffing van de stichting had niemand bezwaar. De heer D. Hoekstra (CDA) informeerde of het college, dat nu het beheer overneemt, zich ook gaat bezighouden met de ex ploitatie. Jan Visser (P.S.) merkte op dat opheffing vanwege te geringe pu blieke belangstelling niet juist was, omdat bewezen was dat bij werkelijk goede voorstellingen, er wel voldoen de publiek kwam. Hij had overigens veel bewandering voor. de culturele commissie, die een poging gaat doen het theater nieuw leven in te blazen. „Het college", zei loco De Haan, „is benieuwd naar de initiatieven". 8. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage aan de Soester Kunstenaars vereniging „Artishock" in de kosten van aanschaffing van materialen voor de cursussen beeldende en vrije ex pressie. Conform besloten. Vragen waren, er over de controle op de aangekochte artikelen; werden ze wel aangeschaft en was de prijs wel goed. Mevrouw M. van Stiphout-Croo- nenberg (PvdA) had waardering voor de snelle werkwijze van de wethou der (Plomp); benieuwd Was zij wat er ging gebeuren voor het onderhoud van het gebouw. Dat komt de volgende raadsvergade ring aan de orde, wist wethouder De Haan. De heer G. van Aalst wilde het voorstel nog aanhouden om de kunstenaars gelegenheid te geven een betere specificatie van de aan te schaffen materialen te maken, maar dat girig niet door. 9. Voorstel tot het vaststellen van de „Regeling Regionale Schoolraad voor het openbaar onderwijs. Conform besloten. Op voorstel van mevrouw Van Stip hout dat adviezen en besluitvorming via „Eemland" moeten lopen en dat er bovendien versdag gedaan moet worden van de vergaderingen aan de deelnemers en aan „Eemland". De heer Hoekstra (CDA) meende dat men de grenzen waar binnen de schoolraad moet werken, niet mocht laten samenvallen met de regionale grenzen, maar dat bleek in artikel 10 van het besluit al geregeld te zijn. 10. Voorstel tot het voteren van een aanvullend krediet ten behoeve van de verbouw van de Savornin Loh- manschool voor g.l.o. Conform besloten. 11. Voorstel tot het verlenen van een extra-krediet voor het aanschaffen van aanvullend spel- en ontwikke lingsmateriaal ten behoeve van de openbare kleuterschool Kleuterwereld te Soesterberg. Conform besloten. 12. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de vereniging voor christelijk onderwijs té Soesterberg; voor het treffen van voorzieningen- aan de christelijke school te Soester berg. Conform besloten. Kantoorgebouw 13. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een aanvullend krediet voor de bouw van het kantoorgebouw van gemeentewerken. De eerste kritische kanttekeningen kwamen van de heer De Wilde (PvdA). Hy merkte op dat zjj n fractie niet wist welk beleid dc vorige raad gevoerd had. Het voorstel voor de aanvraag van het eerste krediet in 1972, was uiterst beknopt besproken, althans in de raadsvergadering, zo had hij geconstateerd. En toen waren de vragen van de CDA-er Oldenboom niet eens beantwoord. De Wilde in formeerde of wethouder Walter zich wel regelmatig had laten voorlichten over de stand van zaken. Zo ja dan stond het toch al veel vroeger vast dat het eerste krediet ver overschre den zou moeten worden en waarom had men er toch nu toe mee ge wacht. De wyze van presentatie vond hy niet gelukkig; het voorstel had beter Opgesteld en verder uitgesplitst moeten worden; het verschil door pryssty gingen en de aanvullingen. De heer De Wilde meende dat daar door veel misverstanden voorkomen hadden kunnen worden. Hij vroeg zich verder af waarom honoraria voor aangetrokken adviseurs nu pas opge voerd werden (tot een totaal van 184.000 gulden) en hij vroeg hoe het stond met dé kredietbewaking. Waar om werden er geen financiële kwar taal overzichten gemaakt en waren de kredieten niet aangevraagd toen die nodig waren. Hij drong aan op betere rapportage en zei dat zijn fractie al leen accoord met het voorstel zou gaan, indien aan zijn vragen werd te gemoet gekomen. Verder informeerde hij naar de stand van zaken voor wat betreft het nieuw te bouwen ge meentehuis. Hij had daar in december al naar gevraagd, omdat zijn fractie helemaal nergens van wist, maar tot nu toe had het college niets van zich laten horen. De heer G. Oldenboom (CDA) vond het voorstel opvallend summier, on voldoende en misleidend. Misleidend omdat hy de indruk had dat met het aanvoeren van prysstygihgen andere uitgaven gecamoufleerd werden. Er werd gegoocheld met indexcyfers en uitgaven opgevoerd waarin de raad in het geheel niet gekend was. Advi seurs waren aangetrokken zonder dat de raad daar ook maar enige inspraak in gehad had. Behoorde overigens het geven van die adviezen niet tot de taak van dé architect. Hy verzocht het nog aan te schaffen meubilair in ieder geval in Soest te kopen en hij stelde nogmaals de vraag hoe het nu zat met de bezetting van het gebouw. Waren er al plannen de leeg blijven de ruimten op te vullen? Het CDA had wel de indruk dat onder eigen architectuur de bouw beter verlopen was. Ir. M. A. van Ee (VVD) vemd de pre sentatie van het voorstel ook te wen sen overlaten. Welke index was er nu gebruikt Naar zijn mening zou dat de index van de bouwkosten moéten zijn en dat zou neerkomen op een stijging van 37V» Ook wilde hij weten wel ke wethouder, de huidige of de vori ge, die adviseurs had aangetrokken. Jan Visser (P.S.) zei ook „uitgegleden' te zijn over de honoraria voor de ad viseurs. Bovendien was hij van me ning dat het personeel van gemeente werken geen enkele inspraak moge lijkheid had» gehad en hij veronder stelde dat er veel geld gespaard had kunnen worden als men de eigen diensten had ingeschakeld; „er zit daar veel deskundigheid". Wethouder J. Ebbers Wethouder Ebbers erkende dat de presentatie niet gelukkig geweest was; die was wat aan de summiere kant maar hy hoopte nu wat meer duide lijkheid te verschaffen. Er was indertijd een programma van eisen opgesteld en dat was veelvuldig in commissievergaderingen besproken. Zijn voorganger was altijd op fie hoogte geweest van de stand van za ken, maar in het college werd dat niet besproken. Uitgaande nu van een prijsindex van circa "34 °/o zou men een krediet kun nen .aanvragen tot 4 miljoen in totaal. Dat wilde hij nu doen en de resteren de 275.000 gulden zou later opgevoerd worden met een duidelijke specifica tie. Wat de indeling betrof zou iedere werknemer gaan beschikken over 10 m2 nuttige ruimte. Alle adviseurs wa ren indertijd in het krediet ingecalcu leerd geweest; nu evenwel eruit ge licht. Kredietbewaking was er ook geweest, zij het dan misschien niet zo stringent als bij een particulier be drijf. Het maakte nu onderwerp van gesprek uit het de diverse diensten om het beter te gaan doen. Wethou der Eibers zegde ook toe dat in den vervolge de raad betrokken zou wor den indien er adviseurs zouden wor den aangterokken. Loco-burgemeesler K. de Haan Wethouder De Haan merkte tenslotte op dat het personeel van gemeente werken wel degelijk inspraakmoge lijkheden gehad had en hij zei dat de raad op de hoogte zou worden gehouden over de stand van zaken van de plannen voor het nieuwe ge meentehuis. In tweede instantie ver klaarde de heer De Wilde (PvdA) te vreden te zijn met de ruiterlijke er kenning van wethouder Ebbers, dat de presentatie beter gekund had. Ove rigens was het beleid van het college niet ter discussie, noch dat van het architectenbureau. Wel echter het be leid van de raad. Hij vond dat voort aan op gezag van wie dan ook, nooit meer buiten de raad om. adviseurs mochten worden aangetrokken. De kwartaaloverzichten dienden in ieder geval in b. en w. besproken te wor den en wat hem betrof kon de wet houder het hele gevraagde krediet krijgen. Ook de heer Oldenboom (CDA) was blij met het „mea culpa" van de wet houder. Goedkeuring van het krediet was er echter niet bljj: eerst moest een betere specificatie op tafel ko men. Mevrouw E. Korthuis-Elion (WD) Een pluim kreeg wethouder Ebbers ook van mevrouw Korthuis (VVD); zij prees hem dat hij de verantwoor delijkheid op zich genomen had. Die laatste opmerking zinde de heer Van Poppelen niet. Hij vond het unfair de vorige wethouder enige schuld in de schoenen te schuiven. Het was toen toch immers het beleid van het ge hele college geweest. Dat werd door de wethouder beaamd. Er volgde een mondelinge stemming; CDA en Jan Visser gingen niet met het voorstel accoord; WD en PvdA, (samen 13 stemmen tegen 9) waren vóór. Het crediet wordt aangevuld tot 4 miljoen gulden; voor 275.000 gulden volgt een andere aanvraag. Centrale antenne 14. Voorstel met betrekkiftg tot de aanleg van een centrale antenne-nn- richting in Egghermonde en Steen- berghe te Soesterberg. Het voorstel werd aangehouden. By het voorstel lag een verzoek van de Wijkraad Soesterberg dc zaak aan te houden totdat zy een advies had den kunnen geven. Helaas werd de brief eerst na een uur discussie te berde gebracht en toen vond de raad unaniem dat die aanhouding zinvol was. Voordien hadden de heren G. Stam (CDA), G. van Aalst (VVD). K. de Wilde (PvdA) en Jan Visser (P.S.) er hun zegje over gedaan. Stam wilde nadere bestudering van andere systemen en van de nota's van de minister. De prijsopgaven deugden niet en voor hetzelfde geld kon men via een andere leverancier meer krij gen; meer kanalen. Van Aalst kon met het voorstel in stemmen en voor de heer De Wilde waren meer kanalen niet nodig. Ont vangst van de BRT zag hij niet zitten. Hij vond het wel een probleem (net als de heer Van Poppelen (CDA) dat de wijkraad gepasseerd was, maar als de wijkraad alsnog antwoorden kreeg op eventuele vragen, dan hoefde het voorstel wat hem betrof niet aange houden te worden. Wel meende hij dat er een „algemeen beleidslijn" diende te worden vastgesteld. Hij had enige vraagtekens omtrent de be heersvorm, de kwaliteitseisen, de fi nanciële konsekwenties en de aan- sluitplicht. Bovendien wilde de heer De Wilde het besluit niet genomen zien voor reel Soest. Jan Visser (PS) ging accoord met de aanleg, echter niet met de leverings voorwaarden. Hij waarschuwde de in woners van Soest het door de ge meente opgemaakte contract niet te tekenen; „ze hebben geen poot om op te staan", aldus Visser. Wethouder Ebbers stelde hem gerust er was omtrent de contracten advies gevraagd aan de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Het Soester contract zou aangepast worden als dat nodig was. Hij zegde nog eens de komst van zijn t.v. nota toe, die in augustus zou ver schijnen. Er werd nog wat gehakke takt, maar het was tenslotte niet no dig; het voorstel werd aangehouden tot volgende maand. Het zit er dik in, dat de discussie voortgezet wordt. 15. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het kopen en plaatsen van noodlokalen in de wijk Smitsveen/Klaarwater. Conform besloten. 16. Voorstel tot ruiling van gronden, gelegen aan de Kampweg en de Kampdwarsweg met Hendrik Cirkel Handels- en Transportbedrijf B.V, te Amersfoort. Conform besloten. 17. Voorstel tot verkoop van een strook grond aan de Beukenlaan aan de heer D. C. L. van Dam. Conform besloten. 18. Voorstel tot het voteren van een aanvullend krediet ten behoeve van de verbouw van de Van der Hucht- school voor g.l.o. Conform besloten Niet overschreden 19. Bespreking brief d.d. eerste lente dag 1975 van de heer J. Visser met betrekking tot kampéren op het ge meentelijk kampeerterrein. Visser stelde vyf vragen over de toe komst van het gemeentelyk kampeer terrein, toegespitst op het feit dat de familie Olivier uit Amsterdam, na er vijftien jaar gekampeerd te hebben, het staangeld voor dit seizoen betaald en ook de vergunning reeds in bezit hebbend, alsnog de aanzegging kreeg te verdwijnen. Reeds was bekend dat het terrein niet in het bestemmingsplan was opgeno men en ook was reeds aan het begin /van de vergadering gezegd dat slui ting van het terrein uiterlijk 1 okto ber 1979 zou plaatsvinden. Het terrein voldoet niet aan de eisen die er te genwoordig aan gesteld worden en zou alleen met veel geld geschikt ge maakt kunnen worden. Ten einde de ontruiming langzaam te laten verlo pen werd indertijd besloten dat open gevallen plaatsen niet weer door an deren konden worden ingenomen. Besloten werd ook dat een vergun ning niet op naam van familieleden kon worden overgeschreven. Dal was volgens wethouder De Haan het ge val met de familie Olivier. waarby het aanvraagformulier, na het over- lyden van mevrouw Olie vier, niet correct werd ingevuld. Visser had grote bezwaren tegen de gevolgde procedure. Hij vond het ab surd en kwalijk dat de zoon van me vrouw Olivier van misdrijf werd be schuldigd en met gevangenisstraf werd gedreigd indien hij zijn inmid dels opgebouwd vacantiehuisje niet zou afbreken. Er volgde een interrup tie van de heer De Wilde, die meen de dat deze kwestie niet in een open bare vergadering behandeld kon wor den omdat er teveel persoonlijke za ken in het geding waren. De raad sloot zich daarbij aan en wethouder De Haan weigerde de heer Visser, die alsnog een poging deed duidelijke in formatie te krijgen, verder te beant woorden. Visser mag er in besloten - G. Stam (CDA) heiri met het college over komen pra ten. Turken 20. Bespreking brief d.d. eerste lente-» dag 1975 van de heer J. Visser met betrekking tot huisvesting van gast arbeiders en Surinamers. Jan Visser diende vyf schriftelijk* vragen in met betrekking tot de ge dwongen verhuizing van Turkse werknemers uit Het Witte Huis. Hij vroeg hoe de gemeente dacht derge lijke mensonterende acties te verhin deren en of het niet verstandig wai zo spoedig mogelijk te komen tot een platform van belanghebbenden om in de toekomst te voorkomen dat er moeilijkheden ontstaan in de zo kwetsbare concentratie van Surina mers, Turken en Soesters. Wethouder De Haan zette uiteen dat de gemeente van de verhuizing niet op de hoogte was, maar dat de Tur ken bij de verhuizing, van Het Witte Huis naar de dependance, gebruik hadden kunnen maken van een bus je. Het platform bestond in zekere mate al, omdat er geregeld contact was (met de werkgroep buitenlandse werknemers. Het overleg functioneer-» de naar behoren. Wat de opvang van rijksgenoten be trof had Soest medewerking toege zegd op een desbetreffende vraag van t ministerie. Aan alle gemeenten was overigens meegedeeld dat 5 van de gesubsidieerde nieu wbouwcomplex en bestemd moesten worden voor huis vesting van rijksgenoten en dat deze huisvesting centraal geregeld zou wor den. Het Witte Huis zou vanaf 1 med a.s. dienst gaan doen als landelijk op vangcentrum ter vervanging van het huidige centrum te Putten. Van hier uit wordt voor definitieve huisvesting gezorgd. Van een en ander was de gemeente Soest echter niet op de hoogte ge steld en daarvoor had de directeur van het Centraal Bureau zijn excuses aangeboden. Wel was er later contact gélegd in de sector onderwijs en met het Soester Zakenleven, maar door het eerder genoemde verzuimde con tact was er naar de mening van wet houder De Haan toch onvoldoende aandacht besteed aan de gevolgen van de vestiging van de rijksgenoten en de nog overgebleven Turkse werkne mers, „Toen ons dan ook zaterdagavond 02 april) ter are kwam dat er opnieuw problemen warenontstaan is er de zerzijds aldus gereageerd. Polynormis benaderd voor uitstel en het Centraal bureau is gevraagd de aanvang van de vestiging (van rijksgenoten) op te schorten tot 1 mei. Daarna zijn de fraktievoorzitters, voorzover aanwe zig, benaderd ter vermelding van het bereikte resultaat", aldus de heer De Haan. Dat resultaat was, dat het uit stel gegeven werd. Vanuit de raad (Visser, Van Poppelen, De Wilde en mevrouw Korthuis) werd aangedrongen maatregelen te nemen voor een goede opvang en begeleiding van zowel rijksgenoten als Turken. Daarvoor zou een werkgroep gevormd kunnen worden van alle betrokkenen, óók Surinamers, bewonere van Poly- norm. De heer Van Poppelen bracht hulde aan de werkgroep buitenlandse werk nemers Soest, aan de Turken en de Tweede Kamerleden die zo snel het uitstel bewerkstelligden. Wel wilde hij weten wat de gemeente ging Onderne men om de problemen die na afloop van het uitstel zou komen, op te los sen. De heer De Wilde hekelde het on zorgvuldig beleid van CRM en hij stelde voor dat namens de raad aan de minister kenbaar te maken. Ook hij drong aan op het zoeken'(met Po- lynorm) naar een alternatieve oplos sing, zodat de Turken niet naar Lun- teren zouden moeten. Ook de heer De Wilde had veel respect voor de Tur ken en leden van de werkgroep. Jam mer vond hij het wel dat de omwo nenden de brief schreven met betrek king tot verwachte moeilijkheden rond Het Witte Huis. De sprekers kregen de toezegging van wethouder De Haan dat met Poly- norm contact opgenomen zou worden. Ook zou de Rijksdienst voor de ar beidsvoorziening ingeschakeld worden. Wel meende de heer De Haan dat de verhouding werkgever Nederlandse werknemers anders was dan de ver houding werkgever buitenlandse werk nemer, zoals hy ook dacht dat de vakbonden verschillend optraden voor Nederlanders en buitenlanders. De si tuatie zou echter de voortdurende aandacht van het college houden. Tot slot van deze ver uitgelopen ver gadering werd nog een hoofd be noemd voor de te stichten school in de wijk Overhees. Er was spoed nodig omdat het aantal sollicitanten gering was en bovendien degenen die sollici teerden in enkele gevallen inmiddels elders een benoeming aanvaarden. Met algemene stemmen werd de heer D. van de Berg (34) te Baarn be noemd. Vrijdagmorgen 01.15 uur viel de laat ste hamerslag. De KAMER VAN KOOPHANDEL ES FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s„ van 15 tot 16 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zit ting in Hotel van der Brink,, Soester - bergsestraat 122 alhier.

Soester Courant | 1975 | | pagina 7