H, J, van Hal benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau Unieke buiten-expositie op de Eng totaal mislukt Bij afscheid uit gemeentedienst: Uoixlcrdag 1 ngei 1975 53e jaargang no. 36 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weed est raat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 HET WERKLOOS- HEIDSPROBLEEM „Lintjes" in Soest Nederlands Motet- en Madrigaalkoor brengt „Muziek ter herdenking' „Tent-aktiviteiten" op de Eng Groots programma voor de jeugd Jeugd vernielt schilderijlijsten Dodenherdenking 4 mei 1975 Abonnement per kwartaal ƒ4.75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9.Verschijnt iedere donderdag Er heersen vreemde toestanden op de arbeidsmarkt. Officieel zitten we in Nederland met een werklozencijfer van meer dan tweehonderdduizend. De regering stelt circa vijf miljard ter beschikking ter bestrijding van de werkloosheid, ter aktivering van het bedrijfsleven. Maar anderzijds horen en lezen we van die bedrijven die om personeel zitten te schreeuwen, hier voor tienduizenden uitgeven aan ad vertenties, doch zonder dat hierop voldoende aanmeldingen komen. De landelijke, regionale zowel als plaat selijke kranten staan nog vol per soneelsadvertenties, men ziet herhaal delijk dezelfde verschijnen, dus ook geen respons. En aanvragen om per soneel via de arbeidsbureau's schijnt nog minder effektief te sorteren. Maar toen een drukkerij in Amsterdam ten einde raad via een krantenartikel zijn nood klaagde, kwamen er plotseling tientallen aanmeldingen, uit verschil lende delen van het land. Er klopt ergens iets niet. Dat kan hem niet alleen zitten in een aantal van de werklozen, die wel met de huidige werklozenuitkering willen volstaan en het wel fijn vinden om daarvoor niet te hoeven werken. We weten ook van een schildersbaas die zijn personeel, zogenaamd wegens ge brek aan opdrachten, suksessieveliik ontsloeg, maar vervolgens die in de WW-lopende werknemers weer „zwar te" karweitjes toespeelde, hun de twintig procent van het in de WW te derven loon bijbetaalde en hierdoor wel erg konkurrerende opdrachten kon uitvoeren. Maar dit zijn uitwassen. Weliswaar gestimuleerd door de hoge WW-uit- kering, de bepaling dat alleen „pas sende" arbeid aanvaard behoeft te worden, de moeilijk uit te voeren kontrole en de mazen die iedere wet vertoont. We moeten echter aanne men, dat het gros van de werklozen wel zou willen werken maar inder daad niet de .passende" arbeid kan vinden, althans niet in de eigen re gio. Al blijft het altijd een vraag punt wat onder „passende arbeid" verstaan moet en kan worden. Er wordt wel hevig gejeremieerd over het kwaad dat werkloosheid bij de betreffende werknemer veroorzaakt, maar daar steekt dan ook bepaald een stuk welvaartszachtheid achter. Zo van: we mogen iemand niet dwin gen ander, laat staan minderwaardig werk te doen, dan waarvoor hij is opgeleid of dan wat hij heeft gedaan. De flinke, werkzame vent zegt na tuurlijk: dat kan me niet schelen, als ik m'n geld maar kan verdienen met werken en niet met leeglopen. Maar dat is voor velen zo'n ouderwetse re denering, die schijnt uit sociaal oog punt gewoon verfoeilijk te zijn. Goed, we hebben dus alleen te zien naar het huidige werkloosheidsbeleid, dat naast een uitputting van de werkloosheidskassen miljarden van de staatsinkomsten vergt om het kwaad zoveel mogelijk te bestrijden. Het is al een bekend feit, dat de poging tot omscholing van werklozen groten deels op een fiasco uitlopen. De meesten willen dus kennelijk niet in een ander vak kruipen. Dan zetten ook die pogingen dus niet veel zoden aan de dijk. En de miljarden die de regering in vooral „de bouw" stopt, kunnen slechts voor één a twee jaar enkele duizenden bouwvakkers weer aan werk helpen, eerder nog voorko men dat er in de bouw nog meer werklozen bijkomen. Als dat geld be steed is, groeit het werklozencijfer in de bouw weer, want de hausse hier in van de vorige decennia is voor goed afgelopen. Er zijn voor de hui dige behoefte gewoon teveel bouw vakkers. Het beleid van de regering blijft ech ter incidenteel. Men stopt hier en daar wat geld in, om weer wat sti mulans te geven voor werkverlening, in de hoop dat men over enkele maanden kan zeggen: kijk eens, nu zijn er toch maar 'm paar duizend werklozen minder. Dan heeft men een politiek goede daad verircht, de vakbonden wat wind uit de zeilen genomen, maar een algemene aanpak van de werkeloosheid betekent dit niet. Men hoopt er kennelijk op,, dat er over enige tijd wel weer een ken tering ten goede zal komen im de ekonomische situatie en er dan weer meer werkgelegenheid zal ontstaan. Doch intussen durft men de loonkos tenstijging niet voldoende te beknot ten, jaagt men daardoor steeds meer werk het land uit, durft men de overbodig wordende bouwvakkers niet naar ander werk te verwijzen, wil men het bedrijfsleven zoveel mo gelijk van zijn winsten afhelpen, ver wart men de ekonomie met een po litiek beleid dat wel onekonomisch moet werken. Ware werkeloosheids- bestreiding lijkt politiek een onhaal bare zaak. Bij gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin zijn twee in woners van Soest onderscheiden: Majoor A. G. Kasteels, wonende aan de Anna Paulownalaan 26 en werk zaam bij het commando tactische luchtstrijdkrachten te Zeist werd be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwdarden. De heer N. J. Bonzet. wonende aan de Veenbesstraat 60 en als hoofd ambtenaar A werkzaam bij het de partement van defentie, werd be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. SOESTER COURANT „Officieel" Soest nam vorige week afscheid van de directeur van de gemeen telijke dienst, de heer H. J. van Hal. By die gelegenheid werd door de burgemeester zijn benoeming bekend gemaakt tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. „Als ooit een dergelijke onderscheiding op z'n plaats was, dan was het nu wel", was de algemene mening van allen die de drukbezochte receptie be zochten. Van Hal was niet alleen, directeur van de sociale dienst; voordat hij In 1967 in deze functie benoemd werd was hij ambtenaar op de secretarie en daarnaast vervulde hij talrijke niet ambtelijke bestuursfuncties. De receptie getuigde van zyn grote verdiensten; honderden kwamen afscheid nemen en zij waren niet alleen uit Soest afkomstig. Onder hen de oud burgemeesters Des Tombe en Bentinck, oud-wethouder Van Zadelhoff, de wethouders De Haan, Ebbers en Plomp, bijna alle raadsleden, autoriteiten van CRM en provinciale sociale dienst, doktoren en vele andere plaatselijke en provinciale notabelen. In haar toespraak schetste de burge meester wat de heer Van Hal voor Soest betekende. Als volontair begon nen op 17 juli 1933 in Soest op een jaarlijks te hernieuwen gratificatie toezegging, werd hij in 1937 aange steld als arbeidscontractant. In 1935 was hij reeds geplaatst op de afde ling maatschappelijk hulpbetoon en tot de oorlogsjaren had hij veel te doen met de werkloosheidsuitkerin gen en werkverschaffing. Gedurende de oorlogsdagen was hij belast met de evacuatie van Soest en tijdens de oorlog met hulpverlening aan oor logsslachtoffers, kontaktman voor de gezinnen van gijzelaars, politieke ge vangenen en onderduikers, terwijl hij ook aktief aan het verzet deelnam. Na de oorlog was hij adviseur bij de samenstelling van de noodraad en maakte hij deel uit van vele comité's die werkzaam waren op het terrein van de wederopbouw. Ook was hij betrokken bij demobilisatie van mili tairen, de voorbereiding van het re gionaal woonwagenkamp te Amers foort, de stichting van diverse be jaardencentra in de gemeente, be stuurslid van het verpleegtehuis „De Malvahoeve", initiatiefnemer van het Sociaal Centrum te Zeist, werkzaam voor de reclassering, kinderbescher ming, de sociale sectie van de Be scherming Bevolking, gezinshoofd en curator. In 1946 was hij ook nog een half jaar adjunct-rijksconsulent bij het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid en werkzaam in Gel derland en Noord-Brabant. Op eigen verzoek keerde hij weer terug naar Soest. Tot zijn niet ambtelijke functies be hoorden het bestuurslidmaatschap van R.K. Kerk en Schoolbesturen, lid van de ledenraad DELA uitvaartvereni ging voor de provincie Utrecht, lid hoofdbestuur van de R.K. Soc. Ped. Zorg, plaatsvervangend lid van de (nationale raad voor maatschappelijk werk en bestuurslid van de R.K. Pe dagogische Zorg Amersfoort. Verder was de heer Van Hal bestuurslid van de padvinderijen van de voetbalvere niging BDC (het huidige S.O. Soest); adviserend lid van de werkplaats Amersfoort; 10 jaar voorzitter van de afdeling Soest van de KVP en lid van het districtsbestuur; lid van het bestuur „van Harte-Vakantiemoge- lijkheden" voor geestelijk gehandicap ten, secretaris van de Stichting ,40- '45 en lid van het afdelingsbestuur te Utrecht en bovendien was hij nauw betrokken bij geldinzamelingen als voor de watersnood 1953 en de op vang van evacué's. De burgemeester somde een deel van deze aktiviteiten op en zei er onder steboven van geraakt te zijn wat Van Hal in de voorbije jaren alle maal gedaan had. Soest was hem dan ook veel dank verschuldigd. Twee jaar geleden, bij zyn 40-jarig ambsjubileum was deze dank reeds gehonoreerd met de Zil veren Penning van de gemeente Eoest. Het verheugde haar daarom des te meer zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau bekend te kunnen maken en hem de daarby behorende versierselen te mogen op spelden. „Als iemand het verdient heeft, dan bent u het wel",, was ook de mening van de burgemeester. Wethouder K. de Haan haalde ver volgens wat herinneringen op uit de vooroorlogse jaren; de tijd van de werklozenkas, de arbeidsbemiddeling; de tijd dat Soest 500 a 600 werklozen had op een bevolking van 12.000 zie len. Ook wethouder De Haan roemde de inzet van Van Hal gedurende de oorlogsjaren zijn bemoeienissen met de opvang van 3500 Arnhemse eva cué's. Nooit hadden zij moeilijkheden met elkaar gehad, omdat zij dezelfde instelling hadden; „Niet kakelen, maar eieren leggen". De heer De Haan bood namens de gemeente een grote aluminium schuifladder aan en wens te de scheidende direkteur vele goede dagen in de toekomst toe; ,.de wereld stopt niet met om zijn as te raaien", aldus de heer De Haan. Namens het personeel yan de secre tarie bood de secretaris, de heer Bor- reman, een complete fimapparatuur aan. Uit het dossier van de heer Van Hal („het resultaat van een ambte naar komt tot uitdrukking in zijn dossier", aldus de heer Borreman) lichtte hij dat de heer Van Hal be gonnen was als arbeidscontractant met een grateficatie in het vooruit zicht van 300 gulden. Waar de heer Van Hal echter naar de mening van de gemeentesecretaris geheel recht mee werd gedaan was de opmerking in de brief van het minis terie in 1946. toen hij gedetacheerd werd by het rijk: „immers goede so ciale werkers komen sporadisch voor; men is sociaal werker vanaf ge boorte of men wordt het nooit". De heer D. Oostelaar bood namens de sociale dienst een bronzen beeldje van de kunstenaar Otto Schouten aan. Ook hij wenste zijn oud-directeur vele goede jaren toe. Dankwoorden spraken vervolgens nog de heren J. Luijff en Th. Peet. Zij noemde hem „een fijne collega" en „een vriend waarmee het bijzonder prettig samenwerken was". De heer Van Hal dankte tenslotte de sprekers. Naar zijn mening was er niet veel abnormaals gebeurd tijdens zijn ambtelijke carrière. De Konin klijke Onderscheiding, die hij bijzon der op prijs stelde, wilde hij zien als een waardering voor wat hij met zijn medewerkers had mogen en kunnen verichten. Dank bracht hij aan wet houder De Haan voor het hem ge schonken vertrouwen en hij wenste het colege toe, dat zij gespaard zou den blijven van „stoten onder de gor del, zoals dat tegenwoordig nogal eens gebruikelijk is". Met hem verdween nu de laatste vooroorlogse ambtenaar! Hij had zich altijd erg prettig gevoeld in het gro te ambtelijk gezelschap. Twee jaar geleden had hij echter de waarschu wing gekregen dat de (gezondheids)- rek eruit was. Hij was doorgegaan, maar nu was dat niet meer verant woord. Het zou niet in het belang van hemzelf noch van de gemeente zijn. Hij wenste zijn collega's toe dat zij steeds met evenveel plezier zou den werken, als hij gedaan had. „Hartelijk dank voor de wijze van uitleiding" aldus de heer Van Hal. Er volgde een enorme receptie, die volledig uit de hand liep omdat ie dereen een min of meer lang per soonlijk gesprek met de scheidende functionaris wisselde. Vele lieten hun dankwoorden verge zeld gaan van een geschenk. „Ridder" Van Hal, gefeliciteerd door oud-wethouder J. van den Arend. Foto Herman van Dam Na afloop van de dodenherdenking by Braamhage te Soest zult U in de ge lcgenheid zijn om de sfeer van dit gebeuren voort te zetten door een bezoek aan de Oude Kerk, waar door het Nederlands Motet- en Madrigaal koor een vocaal programma ten gehore gebracht zal worden dat geheel afgestemd zal zijn op deze uren van bezinning. Hierbij zal de voordrachtskunstenaar Hans Hoekman verzetsliteratuur uit de tweede wereldoorlog en recente Griekse werken voorlezen. Het vocale deel van het programma zal, naast enkele composities van meer bekende meester zoals Lotti, Michaël Haydn en von Gluck, ook enkele werken van Ildebrando Pizetti bevatten. Deze hedendaagse compo nist (1880-?), geboren in Parma, stu deerde compositie aan het conserva torium aldaar, waar hij later leraar werd. In 1936 volgde hij Respighi op als leider van een meeste>rklas voor compositie aan de Accademia di San ta Cecilia te Rome. Pizetti wordt be schouwd als één van de meester van| de twintigste eeuwse Italiaanse mu ziek. Hij is doordrongen van een hu manistische cultuurgeest, waarbij hij zijn technische voorbeelden vindt in de gregoriaanse wijze van uitrukking. Vooral in enkele delen van zijn re quiemmis, gecomponeerd in 1922, komt deze manier van benaderen sterk naar voren. De sublieme wijze waarop hij de menselijke stem weet te gebruiken wijst duidelijk naar 16e eeuwse Italianen koortraditie van de Palestrinastijl. De harmenie-opbouw en het gebruik van de ritmiek, het gelijktijdig toepassen van twee- en driedelige maatdelen, geven echter het eigentijdse karakter aan. Het he dendaagse gebruik van die harmonie- opbouw komt wel bijzonder tot uit drukking in het laatste deel van het programma, het Ululate, gecompo neerd in 1943. Ontstaan in een tijd van onderdruk king en geweld, koos de meester een tekst uit het boek Jesaja, een oud testamentische klaagzang, die hij op navrante wijze muzikaal vorm gaf. De manier waarop toont daarbij de verdere ontwikkeling van de com ponist aan. In samenwerking met de Stichting Jeugdzorg Soest biedt de Interkerkelijke Evangelisatiecommissie een uitgebreid dag- en avondprogramma voor de week waarin de bevrijdingsdag valt, te beginnen op zateidag 3 mei. Dagelyks wordt aan alle Soester kinderen een vakantieprogramma aangeboden, waarvan de organistie in handen is van vakbekwame leiders en leidsters uit de club huizen. Ook kinderen uit omliggende plaatsen zijn welkom. De aktiviteiten zyn zo gevarieerd mogelyk opgezet zodat iedereen wel iets kan vinden waar aan hy graag meedoet. Behalve muziek maken en spelletjes doen zal er ruimschoots gelegenheid zijn voor allerlei creatieve bezighe den, toneel en handenarbeid. De tent op de Eng is dagelijks geopend tussen zaterdag 3 en woensdag 7 mei van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Donderdag 8 mei, hemelvaartsdag, is er om 2 uur een kinderprogramma waarbij „De Pelgrims" met de zaal samen gaan musiceren en zingen. Het blijft dus niet alleen bij luisteren. Op bevrijdingsdag is er een speciaal programma met volksspelen voor kin deren. In verband met alle feestelijk heden zuil ende clubhuizen De Vang rail en De Praatpaal de gehele week gesloten zijn, dus ook donderdag 8 en vrijdag 9 mei als de bevrijdings- week al afgesloten is. Forum De avond(vullende) programma's star ten op zaterdag 3 mei om 20.00 uur met een gesprek over en met de jeugd en jongvolwasenen. In het fo rum. dat onder leiding staat van de gereformeerde predikant dr. J. Rin- zema, hebben zitting Ben Hoekendijk, ds. George Brucks, kapitein S. Krui- singa, ds. S. Wynsma en J. Kits. Uiteraard zyn ook ouderen van harte welkom. Zondag 4 mei wordt de film ver toond: „Kruis in de asfalt jungle". Een indringend verhaal van een jon ge dorpsdominee die op onnavolgbare wijze aan drugs verslaafde jonge- mensen opvangt en begeleidt. Een stukje pionierswerk dat daarna in vele landen, ook in Nederland, ter hand is genomen. Aanvang 20.30 uur. Zaterdagmorgen opende de 84-jarige Soester bioloog Rinke Tolman de unieke buiten-expositie „Een wijdere blik op de Eng". Hy deed dat door zyn „eerste stap" op het terrein van de expositie in gips te laten afdrukken. Die eerste stap had door vele stappen van Soesters gevolgd moeten worden, want de Idee was uniek; de bezoeker zou een heel andere kyk op de Eng, zo hy er ooit een kyk op had, gekregen hebben. „Gekregen", want het is niet meer nodig. Zaterdagmiddag was van het experiment al niets meer over: de jeugd, want van grote mensen mag Een nog „netjes" vernielde lijst. je zoiets niet verwachten, had al meer dan de helft van de lijsten ver nield. Desondanks is het wandelin getje de moeite waard. Het officiële gezelschap werd zater dagmorgen welkom geheten in het jeugdhuis „De Praatpaal" aan de Mo lenstraat. Onder hen de voorzitter en secretaris van de VW, de heren J. van den Arend en B. van Os; de raadsleden Jan Visser (initiatiefne mer), mevrouw Alting-Ambrosius en mevrouw Van Greefhorst-Overdam, de heren Hoekstra, Bldauw, Hilhorst, Van Poppelen, wethouder Plomp en de Artishock-bestuursleden mevrouw M. van Dam en mevrouw A. Licht veld. In haar welkomstwoordje zei me vrouw Lichtveld verrukt te zijn over de tentoonstelling omdat men verrukt moest zijn over de plaats, de Eng. Er stond een „symbolische" deur aan het begin van de wandeling, een deur zonder drempel waar men omheen moest lopen, maar waardoor wel dui delijk werd dat daar de wandeling begon. Tolman's „eerste voetstap" be tekende haars inziens „hulde aan de man die ons voorging o-p de Eng". Rinkel Tolman interumpeerde haar door te wijzen op de Batavieren die hem voorgingen. Overigens was hij zeer ingenomen met het initiatief waardoor extra aandacht werd ge vestigd op de Eng. die behouden was gebleven dankzij het werk van on der meer aktiegroepen: „de ruimte, de horizon, de vogelrijkdom, de plan ten en bloemen waar we hier koste loos van kunnen genieten en waar de mensen niet buiten'kunnen". 64 „schilderyen" De rondgang over de expositie begon aan de Molenstraat, tegenover de „Praatpaal". Er waren langs de route 64 schilderijlijsten opgesteld waar door inderdaad een „wijdere kijk op de Eng" verkregen werd. Er was 'n catalogus (verkrijgbaar aan het VW-kantoor), die de bezoeker „per schilderijlijst" attent maakte op het panorama. De titels zeiden veel. dikwijls was er veel humor in ver werkt. „Gevangenis" met door een „getra- lied-lijstje" zicht op een flat; „Ba- den-Baden" met zich op twee bad kuipen; „Kerststukje" met uitzicht op een kerstbcmenaanplant; „Het verre kruis" dat heel in de verte een toren met kruis laat zien; „Pan-orama" dat attent maakt op een achteloos weg geworpen pan; „Algemene Bank", ge richt op de zitbank tegen het (sterk verwaarloosde) Enghenbergje; „Oud- Soest" aan de Molenweg, gericht op de Oude-Toren of voor wie daar „kijk" op heeft, op het bejaardencen trum Molenschot. Het was werkelijk de moeite van de wandeling, die ongeveer een uurtje Rinke Toman's „eerste stap" op de Eng aan het begin van het tentoon stellingsterrein. Initiatiefnemer Jan Visser (gebukt) is hem behulpzaam. Van l.n.r. op de foto: het raadslid mevrouw Alting-Ambrosius, de VVV- secretaris B. van Os; mevrouw A. Lichtveld van Artishock; Jan Visser; Ton Paauw (organisator) en Rinkel Tolman. Foto Herman van Dam in beslag nam, waard. Er was ook een prijsvraag aan verbonden, waar over de catalogus alle inlichtingen verschaft. Helaas't heeft niet zo mogen zijn. Dank u wel, Soester jeugd!! Afgelast Met het oog op de vele vernielingen hebben de organisatoren besloten de tentoonstelling af te gelasten. Zij zijn diep teleurgesteld in de Soester jeugd die zich onverdraagzaam getoond heeft heeft en eigenlijk ook dom. Maandag 5 mei spreekt ds. L. S. de Boer over „De vergeten man". De Soester gospelgroup „The Messen- gers" verzorgt 't muzikale gedeelte. Aanvang! 20.00 uur. Dinsdag 6 mei spreekt Bob Meyer over „Bevrijding" en de bekende le- gerpredikant ds. J. J. Poort over het thema „De grote ontkoppeling". Mu zikale omlijsting door „De Caepe- sanghers". Aanvang 20.00 uur. Woensdag 7 mei wordt om 20.00 uur de koffiebar geopend en gepresen teerd door Carel Heinsius van de te levisierubriek „Muziekmotief". Donderdag 8 mei komen de „L/igh- ters" uit Velp met hun wervelende show de bevrijdingsweek afsluiten. Ds. J. van Keulen uit Zeist zal dan spreken over „Bloedwarm geloof". Opalle avonden is de toegang gratis en is er gelegenheid om bij een kopje koffie nog even na te praten. De houders van horecabedrijven en cafetaria's in onze gemeente hebben onlangs het volgende schrijven van de burgemeester gekregen: „De artikelen 54 en 63a van de al gemene politieverordering dezer ge meente bepalen dat de houders van horecabedrijven en cafetaria's hun inrichtingen gesloten houden vanaf 18 uur op de dag, waarop de natio nale dodenherdenking wordt gehou den. Van dit verbod kan door mij ontheffing worden verleend. Mede gezien de richtlijnen van het Comité Nationale Herdenking meen ik dat uw inrichting na 18 uur ge opend kan blijven. Tot 21 uur dient de buitenverlichting, zoals neon- en lichtbakken, gedoofd te zijn en mag geen andere muziek ten gehore wor den gebracht dan die van de officiële Nederlandse radioprogramma's. Elk vermakelijkheidsaspect behoort dan aan uw exploitatie te ontbreken. Na 21 uur mag naar buiten geen mu ziek hoorbaar zijn en dient u er overigens ook voor te zorgen dat het karakter van de herdenkingsavond niet wordt aangetast".

Soester Courant | 1975 | | pagina 1