Het Spaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! Te hoge lesgelden gevolg van te krap beleid wil 205 man tellende harmonie presenteerde zich Koninginnedag maasvinkel WIJNANDS b.v. ar Spaarwi nstbiljet met vaste looptijd. Rente tot Voetbalwedstrijd Bentinekfonds HIFI WIJZER Poging tot aanranding Geen voorrang Het oog gericht op zes jaar na de „lente" P.V.0. wacht komende weken druk programma Verbouwde kantine „Soest" gereed HIFIWIJZER DOLFINARIUM! Amersfoortse Muziekschool Verenigingsgebouw inrichten voor muziekschool HIFIWIJZER Premie Spaar Biljet met variabele looptijd. Rente tot f v Geeft loon naar sparen. Vroege klokkeluider valt van dak BERKHOF lanem-hartocT) Diefstal van bouwmaterialen Kom naar het Dolfinarium Harderwijk Uhow (Voorlopig) geen monumenteneommissie in Soest ChrJstofle Soester Courant van donderdag 1 mei 1975 SOESTERBERGSESTRAAT 37 - SOEST - TELEFOON 02155 - 13097 Voor de voetbalwedstrijd dinsdag 13 mei a.s., 's avonds om 7 uur, op het V.V.Z.-veld aan de Eemweg, is het elftal van politie als volgt samenge steld: doel: P. Werkhoven, achter: H. v. 't Veer, G. Smit, P. Dirksen, en C. v. Stam, midden: S. Jongepier en B. v. Os, voor: J. Hofstee, R. de Land meter. J. Schalkwijk en J. v. Straten. Wisselspelers zijn: F. Petersen en F. Schouten. Coach: P. Martens. Grens rechter: Korpschef J. K. Adema. De politie speelt in een zo sterk mo gelijke opstelling, daar de 2 -1 zege vorig jaar op het nippertje bereikt werd. De opbrengst van de wedstrijd is voor de Stichting Bentinck Fonds, waardoor sportvoorzieningen voor ge handicapten gerealiseerd kunnen wor den. De toegang is 2,50 voor vol wassenen en 1,voor de jeugd. Na afloop van de wedstrijd wordt de wisselbeker, beschikbaar gesteld door de cud-burgemeester van Soest, mr. S. P. Baron Bentinck, aan de aan voerder van de winnende ploeg uit gereikt. B&O BEOMASTER 1001 HIFI tuner-versterker 2 x 15 Watt Ambio weergave 3-voorinstelbare FM-stations Cat. 890,- (overjarig) nu 790,- DEGOUDENSNAAR Mej. M. T. (18) uit Soest deed bij de politie aangifte van een poging tot aanranding. Zij werd, op de fiets rijdend op de weg langs de spoor lijn Soestduinen-Amersfoort, aange sproken door een circa 20-jarige jon geman, die haar onder bedreiging met een mes dwong af te stappen. Zijn poging om haar mee te nemen het bos in, mislukte. Mej. T. slaagde erin te ontkomen. De jongeman met lang zwart kroezig haar en een zwart leren jack, die op een paarse brom mer reed, werd niet gevonden. I den blieklaan 35 soest tel. 13991 of 14550 MACHTIG ElKEtl PUUBIIAIUUK Zaterdags geopend van 10-17 uur Op het kruispunt Laanstraat-Nieuw- straat kreeg de 16-jarige Johamna R. geen vrije doorgang van de autobe stuurder J. K. (59). Het meisje kwam te vallen en werd met de ambulance auto naar Zonnegloren gebracht. Na onderzoek kon zij naar huis terug keren. K. wilde vanaf de Laanstraat de Nieuwstraat in rijden en zag het fietsende meisjes op het rijwielpad over het hoofd. Zes jaar geleden werd de Tsjecho- slowaakse premier Dubcek aam de kant gezet met behulp van russische tanks: de „Praagse lente" was ten einde. En ook de rol van Dubcek was uitgespeeld, leek het: als een voudige monteur mocht hij verder de kost verdienen. Niemand meer hoorde van hem, tot nu een brief is gepubliceerd waarin Dubcek de hui dige partijleider Husak fel aanvalt. Em wel op een toon alsof Dubcek nog steeds een rol van betekenis speelt ln de Tsjechoslowaakse politiek. Dit laatste is echter meer schijn, maar wel haakt Dubcek in op een pro bleem waarmee ook de Russen schij nen te zitten. Ze hebben dan wel in Husak een voortreffelijke marionet gevonden die namens hen het land heeft teruggevoerd in de orthodoxere opvattingen van het kommunisme maar om nu te zeggen dat het ex- periment-Husak verder veel heeft opgeleverd waarop Moskou -trots is, nee. Reeds enige tijd doen daarom geruchten de ronde, dat Husak weg gepromoveerd kan worden in het presidentschap om zinniger figuren een kans te geven, enerzijds de partij wat attraktiver te maken voor de Tsjechen en anderzijds de ekonomie nieuw elan te geven. Dit tweede punt is zeker niet het onbelangrijkste. De Tsjechische in dustrie, een van de oudste en om vangrijkste in de groep landen van het Warscbaupakt, is danig in de versukkeling geraakt. Dit is niet zo vreemd: juist de energieke leiders in de industrie waren ook de fervent - ste aanhangers van Dubcek en gelijk hij zijn ze óf gevlucht óf buiten spel gezet. Hun opvolgers mochten dan wat steviger in de leer staan, maar hun ekonomisch-organisatorische kwaliteiten waren minder verbluf fend. Alleen al om in dit opzicht de ekonomische verzwakking wat te verbeteren is het bekend, dat de Rus sen gepoogd hebben Dubceks voor naamste medestander Smrkovsky weer in het zadel te helpen, die ech ter als voorwaarde stelde, dat de Tsjechen verDoSt werden van de Rus sische bezettingstroepen. Het lijkt overigens weinig waarschijn lijk dat de Russen mee zullen wer ken aan een terugkeer van Dubcek, ook al zwijgt deze uitdrukkelijk over het vertrek van het Rode Leger en al prij9t deze de Sowjet-Unie voort durend in zijn brief. Niettemin kan hij iets bereiken al is het dan mis schien niet voor zichzelf. De publi- katie van deze brief evenals eer der de al evenmin voor de Russen erg verblijdende openbaarmaking van Smrkovky's memoires komt kort voor een konferentie van de europese kommunistische partijen, waarop ook een resolutie aan de orde komt over de vrijheid van ieder kommunistisch land intern zijn eigen zaken te re gelen, Diverse landen in het blok voelen daar veel voor al is het de vraag of de heersende partijleiders daarvan ook blijk durven te geven als Brezjnew hen streng aankijkt. Dergelijke remmingen heeft b.v, <ïe Italiaanse kommunistische partij niet en die is een zeer belangrijke. In die partij is men al nooit erg in genomen geweest met de aktie tegen Dubceks regime en diens brief toont nu niet alleen dat hijzelf nog net zo denkt als toen, maar maakt boven dien aannemelijk dat Dubceks me destanders van de „Praagse Lente" al evenmin hun idealen hebben opge geven. Via de Italianen mag Dubcek hopen misschien iets te bereiken voor de Tsjechen en wellicht ook voor an dere oosteuropese burgers. Maar vooral voor de Tsjechen Dubcek rept er weliswaar niet over in zijn brief aan het parlement en hij deed dit eerder ook niet in een brief aan Smikovsky's weduwe, maar hijzelf is er nog goed afgekomen. Anderen moesten vluchten en een groot aantal vroegere medewerkers van Dubcek zit nog steeds lange gevangenissraf- fen uit. En vele topfunctionarissen in bedrijven zijn wegens hun Dubcek- sympathieëw verbannen naar nederige functies in afgelegen plaatsen. Als Dubcek nu bepleit hen weer in de industrie te herstellen op de plaatsen, waar ze de ekonomie de hoognodige impulsen voor betere produktie kun nen geven, houdt dit stilzwijgend ook in dat ze politiek gerehabiliteerd moe ten worden en hun waarschijnlijk onveranderde ideeën weer kunnen uitdragen en proberen te verwezen lijken. KANTMAN De muziekvereniging P.V.O. in nieuwe samenstelling heeft zich vorige week voor het eerst gepresenteerd. Dat gebeurde op de Den Blieklaan waar het burgemeestersechtpaar de parade afnam. 175 man marcheerden voorbü (men kan er 205 op de been brengen) en uiterard stalen de puppyrettes met slag- houtjes, bellenringen, tamboerijnen en vlaggen en vaandels de show. Ook van de zijde van het publiek, vooral ouders van de jongste PVO-ers, bestond voor dit optreden grote belangstelling. Het werd een geslaagde show waar eerst de majorettes voor de burgemeester optraden en daarna de puppyrettes. Ze zongen bovendien een door de instruc- trice, mevrouw C. Jaarsveld, speciaal voor deze gelegenheid geschreven liedje. Mevrouw Corver kreeg de tekst op papier en ook nog een met bloemen opgemaakte kolbak. (200 man) optreedt ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de voet balvereniging „Hees". Deze week is men begonnen met het opknappen van het door het bestuur aangekochte gebouw aan de Rem- brandtlaan en als dat achter de rug is zullen daar voortaan de repetities van ólle groepen worden gehouden. Het gebouw is door repetities, con certen, uitvoeringen, vergaderingen en festiviteiten practisch de hele week bezet. Het is de bedoeling dat de 45 man sterke drumband tot showband wordt omgeturnd. Dankzij een bijdrage uit het Anjerfonds zijn lyra's aangekocht en verder Is er plaats voor klaroen blazers. Belangstellenden kunnen zich hiervoor melden. De 30 majorettes kunnen voortaan op nog een andere manier creatief be zig zijn in die zin, dat zij ook zelf nieuwe showelementen in mogen brengen. De 60 puppyrettes, de ritmegroep van zes- tot twaalfjarigen, zullen in het Programma PVO wacht de komende weken een druk programma en hard wordt ge werkt aan toekomstplannen. De pre sentatie zal meer aandacht krijgen dan voorheen omdat de heer M. van der Schoot de propaganda zal ver zorgen. Op koninginnedag trad het complete gezelschap op bij het gemeentehuis, in de paleistuin en op het SEC-veld en bovendien nog 's avonds tijdens de lampionoptocht. Op 3 mei zorgt PVO voor de muzi kale omlijsting van de voetbalwed strijd tussen Artishock en Turkse werknemers; in de week van 3 tot 0 mei treedt het jeugdorkest op in het kader van de Vredesweek, in een tent op de Eng; op 5 mei is PVO present tijdens het bevrijdingsfeest rondom De Open Hof; op 9 mei is er een optreden tijdens de kortebaan- wedstrijden op de Koningsweg (13 uur) en op 10 mei het Heesveld, waar om half drie eerst het jeugdorkest en om half vijf het complete korps De burgemeester temidden van PVO's nieuwste aanwinst, de puppyrettes. Foto Herman van Dam najaar, samen met het 20 man sterke jeugdorkest een show verzorgen. Tenslotte bestaat PVO uit het groot orkest van 50 muzikanten, totaal dus 205 aktieve leden. Momenteel stu deren 20 leden aan de Amersfoortse muziekschool. De groei van PVO, die van de 225 leden slechts 36 leden boven de 18 jaar telt, is ondermeer te danken aan het oprichten van de puppyret- tesgroep en het in, haar gelederen opnemen van de drumband Olympia. Ter gelegenheid van de ingebruikne ming van de geheel verbouwde kan tine van de voetbalvereniging S.O. Soest wordt a.s. zaterdagavond tussen 19 en 20 uur daar een informele re ceptie gehouden. De verbouwing kwam tot stand door zelfwerkzaam heid van de eigen leden, LENCO-L75 DRAAITAFEL op voet met kap. Cat. 425,- nu 298,- Een flinke afvaardiging van het bestuur van de Regionale Muziekschool Amersfoort bezocht gisterenavond de vergadering van de Soester Culturele Commissie. Zjj kreeg de kans de kritiek te weerleggen die enkele Soester raadsleden uitten tijdens commissie- en raadsvergadering en het resultaat daarvan was dat althans de leden van de culturele commissie overtuigd en onder de indruk waren van 't door de muziekschool gevoerde zuinige beleid. De kritiek betrof de mening dat de Amersfoortse muziekschool duurder was dan welke andere muziekschool ook; de kosten van de administratie waren te hoog en er moest efficiënter gewerkt worden, met andere woor den lessen waarvoor weinig belang stelling bestond, dienden te worden afgestraft. Penningmeester J. Berendse gaf toe dat het lesgeld te hoog en dat het niet meer verantwoord was het weer op te trekken om de kosten te dek ken. Het was echter el een gevolg van het in de afgelopen tien jaren gevoerde krappe beleid. 87 van de totale uitgaven waren personeelslas ten, al waren de salarissen van de le raren, die de status van ambtenaar kregen, te laag. Dat salaris lag onder de basis' van een vakleerkracht bij het lager onderwijs en met het oog daarop zou er in de toekomst wel degelijk toch iets aan moeten gebeu ren. De administratie werd uitgevoerd door de gemeente Amersfoort en kostte in totaal 40.000 gulden op een begroting van 1,3 miljoen. Kosten- AKAI-STEREOSET AP-002 HIFI halfaut. pl.sp. AA-5210 HIFI versterkei 2x18 W ST-101 HIFI luidspr.box 40 W Cat. 1542,- nu 998,- DEGOUDENSNAAR vergelijkingen maken met andere mu ziekscholen noemde de heer Berendse gevaarlijk en ook moeilijk omdat overal verschillende factoren mee speelden. Het aantal lesuren werd zeer efficiënt verdeeld, zo zelfs, dat beginnelingen verplicht werden de eerste twee ja ren in groepsverband te oefenen. Men was op dat punt in Amersfoort ver der gevorderd dan welke muziek school ook. Studiebeurs Gelijktijdig werd een brief van het bestuur van de muziekschool aan de orde gesteld waarin een beroep op de deelnemende gemeenten (Amers foort en Soest) gedaan werd ook meerderjarigen lesgeldsuppletie te ge ven uit het studiefonds. Dat is tot nu toe slechts mogelijk, maar gezien de hoge lesgelden achtte het bestuur het verantwoord en nood zakelijk ook meerderjarigen van het fonds te laten profiteren. Men verge leek daarbij de subsidies die gegeven worden voor andere culturele aktivi- teiten, zoals bijvoorbeeld een blok- kursus bij Artishock. Daar werd geen onderscheid gemaakt tussen meer- of minderjarigen. De leden van de culturele commissie zagen de redelijkheid van het ver zoek in, zij het dat de heer D. Hoek stra (ODA) geen uniforme regel wilde, maar elk verzoek van geval tot geval bekeken wilde zien. Ook daar ging men mee accoord. Lesruimte Uitvoerig werd ook gesproken over gebrekkige leslokalen in Soest. Voor al het oefenen in groepsverband was daardoor bijna onmogelijk met het gevolgd dat veel Soester leerlingen regelmatig de reis naar Amersfoort moesten ondernemen. De directeur van de muziekschool, de heer A. Herckenrath, was op on derzoek geweest in Soest en dat re sulteerde in zijn voorstel het Ver enigingsgebouw aan de Steenhoff- straat daarvoor in te richten. „Nieuw bouw zal niet veel duurder zjjn dan aankoop van dit gebouw", vond hjj. Het was er uitermate geschikt voor, ook al omdat er een zaal in was voor uitvoeringen. De voorzitter van de culturele com missie, mevrouw E. Korthuis-Elion (WD) remde het enthousiasme wat af door te wijzen op het komende dorpscentrum waarin ook een derge lijke voorziening gedacht was. De heer Herckenrath wees in dit ver band ook nog op rijkssteun voor bouwprojecten in verband met het regeringsbeleid ten aanzien van de werkgelegenheid. Er waren, zo wist hij, kant-en-klaar bouwplannen, reeds verwezenlijkt en in een enkel geval geplaatst boven op een particulier bouwobject. Voor 500.000 gulden kon een aanvaardbare school gebouwd worden. Aanleiding voor deze discussie was ook een verzoek van de Soester oudercommissie aan de gemeenteraad, te zorgen voor betere lesgelegenheid in Soest. Wethouder Plomp had alle begrip voor dat verzoek, maar hij moest wel kwijt dat hij de handel wijze van de "vudercommissie vreemd vond. Men h«v' hem twee maanden geleden benaderd voor een gesprek en daar was het bij gebleven. Waar om nu dan in eens die brief? Wel wist hij dat er problemen waren, zonder dat die geconcretiseerd waren. Hij vroeg om een inventarisatie voor wat betreft het ruimtegebrek en dat antwoord werd min of meer pas klaar gegeven. De brief, zo zei bestuurslid mevrouw A. Linschoten-Tot, was een gevolg van cumulatie van onlustgevoelens; problemen die al jaren bestonden maar waarvoor b. en w. van Soest indertijd nauwelijks gevoed hadden. Zij hoopte dat er nu dan toch iets aan gedaan werd. VAN WEEDESTRAAT 31 TELEFOON 12239 Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 61/2%, of zes jaar vast met een rente van 8'/a%.Berekendop basis vanrente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. De flexibele tussenvorm.Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar jaarlijks worden uitbe- taald.U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente, een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. TJ stort nu f1.000.-en. wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt f 88i,66 f4.408,30 f 612,95 f3.064,73 2 jaar 2 jaar 6 jaar 6 jaar 61/2 61/2% 81/2% 81/2% f 1.000,' f 5.000,- f X.00O," f 5.000,- spaar- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor u ontvangt totaal* rente a jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar f 1.123,60 f 1.191,02 f x.262,48 f 1.338,23 f 15,- f 5°>- f130,- f 1.128,60 f 1.206,0a f x.312,48 f 1.468,23 61/4% 61/2% 7 8 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK *De percentages vermeld onder „totaal rente'zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente» Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-.Met Premies van f 25,-na 3 jaar, tot f650,-na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. De 19-jarige P. B. uit Soest heeft zijn baldadigheid in de nacht met een val van het dak van de Ichtuskerk aan de Albert Cuyplaan moeiten bekopen. In gezelschap van de 20-jarige J. de R. en de 15-jarige G. van E. wilde hij de kerkklok luiden en hij poogde daartoe via de regenpijp het dak te beklimmen. Dat liep verkeerd af en hij kwam met de regenpijp naar beneden. In bewusteloze toestand moest hij naar het ziekenhuis Zon negloren gebracht worden. Van E. en De R. bekenden, eerst na lang aandringen, medeplichtigheid. AUTOBEDRIJF LAANSTRAAT 82 - SOEST TELEFOON 02155 -15963 (OFFICIAL DEALER) VGASAPPARATUUR iTk de afgelopen maanden werd een flink aantal bouwmaterialen gesto len bij de in aanbouwzijnde wonin gen in de wijk Overhees. De heer J. H„ montageleider te Utrecht deed er aangifte van. Het betroffen 21 ka merthermostaten, 17 manometers, een kabelhaspel, 15 vulsets, 4 sets rook gasafvoeren. 8 trekonderbrekers en een c.v.-ketel. De totale waarde van het gestolen spul beloopt een bedrag van circa 3500 gulden, In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen In S( één programma.Tijden: «av JAAR dagelijks 10.00 -11.30 -13.00 14.30 -16.00 en 17.30 uur 'nrCLV* (zondags niet om 10.00 uur). Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtïgen. Een monumentencommissie in Soest is voorlopig van de baan. De leden van de culturele commissie waren het practisch unaniem eens met de heer Leef- lang van de Stichtse Culturele Raad. dat een dergelijk geïnstitutionaliseerde instelling nog niet, en mogelijk nooit, gevormd moet worden. Die instelling was een voorstel uit een eerder gehouden vergadering van de culturele commissie. De Vereni ging De Soester Gemeenschap was er een groot voorstander van en ook mevrouw M. van Stiphout-Croonen- berg (lid van de c.c.) zag er veel goeds in. Zij gaf haar filosofische vi sie op de taak van zo'n monumenten commissie, terwijl de S.G. bij monde van mevrouw M. Muurling-Voorthuis reeds enige Soesters daarvoor had be naderd. Mevrouw Muurling wist ook dat men in Soest reeds bezig was, via een Stichtingsvorm van particulieren, het zelfde werk ter hand te nemen. Die voorbereidende werkzaamheden wa ren gestaakt in afwachting van de instelling van de monumentencom missie. Mevrouw Muurling zei te vre zen, dat indien die commissie er nu niet kwam, de stichting van de grond zou komen. De heer Leeflang wees op de moei lijkheden; een stichting zou niets kunnen beginnen, noch met (ander) particuiier bezit, noch met gemeente lijke eigendommen'. Waarom niet de handen ineen geslagen en zonder een commissie of stichtingsvorm het werk aangepakt? „Maak gebruik van die vrijwilligheid en grote interesse en ga inventariseren wat behouden moet worden", zo adviseerde hij. Dat advies werd ook door wethouder Plomp toegejuichd; concurrentie moest men niet vrezen op dit terrein; het ging immers om het behoud van mo numenten, hetzelfde doel streefde men na. INTERIEURVERZORGING UIT ONZE KOOPJESHOEK VOOR DE MAAND MEI WOLLEN SIERKLEEDJES 17 x 35 cm, normale prijs 4,95 nu 3,95 EFFEN DOUCHEGORDIJN 120 br. in 2 kleuren Norm. prijs 8,25 nu 6,95 en Wiso zegels Een tafel is pas echt gedekt met

Soester Courant | 1975 | | pagina 5