„30 jaar bevrijding" was gezellig familiefeest Weer meer belangstelling voor dodenherdenkingen Woningbouwvereniging St. Joseph had kalme ledenvergadering Wocissrïag 7 inei 1973 jjsiargang ho. «7 Uitgave: Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Te!. 14152* - Postgiro IS3J3Q Aftredend voorzitter Korte adviseur van het bestuur Nationaal kampioenschap (vliegtuig) modelbouwers Overzichtten toonstelling Ruimtevaart Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt Iedere donderdag Na enige jaren achtereen zeer rumoerige en opgewonden jaarvergaderingen gehouden te hebben, kwamen de leden van de woningbouwvereniging St. Joseph nu bijeen om ondermeer afscheid te nemen van voorzitter Korte, die na tien jaar de voorzittershamer gehanteerd te hebben, zich niet meer her kiesbaar stelde. Afscheidswoorden en woorden van dank sprak zijn opvolger, de heer H. Snel. Daar bleef het echter niet by; de heer J. van 't Klooster vroeg waar het afscheidscadeau bleef en de felste belager van de afgelopen jaren van de heer Korte, de heer P. van Asch, stelde voor de scheidende voorzitter te benoemen tot adviseur van de vereniging, voorzover het dan de afwikkeling van de Molenstraat-besognes betrof. Beide verzoeken werden door het bestuur in overweging genomen; de heer Korte had geen bezwaar tegen het adviseurschap. Het werd een voor „St. Joseph-nor- men" ongekende rustige en vlotte vergadering. Een groot deel ervan ging heen met het voorlezen van de notulen en jaarverslagen over de jaren le73 en 1974 en dat betekende een hele „zit". Secreitaris B. Onwezen kweet zich rustig van zijn taak. Aan de orde kwamen ook de finan ciële verslagen van de jaren 1971 en 1972 en nadat zonder slag of stoot het verslag 1971 werd goedgekeurd, moest de voorzitter verzoeken het verslag over 1972 voorlopig goed te keuren omdat het accoutantsrapport er nog (steeds) niet was. Het bestuur had het wel ter inzage gehad, maar er nogal wat vraagtekens bijgezet. Daar moest eerst klaarheid in komen. Met de uitbreiding van het bestuur van zeven naar negen mam, had geen van de leden problemen en ook was er geen bezwaar tegen het voorstel het bestuur van een machtiging te voorzien om 48 woningen aan de Mo lenstraat (beneden gedeelte) te ver kopen aan de huidige bewoners. De heer Korte noemde de verkoop „de beste garantie voor de instandhou ding van de woningen". Ook gingen de 76 leden accoord dat er stappen ondernomen worden om de vereniging te laten voortbestaan. Zonder dit principe-besluit zou de vereniging mogelijk 11 augustus 1976 ophouden te bestaan. Verkiezing Daama kwamen twee verkiezingen aan de orde; die voor drie commis sarissen en vervolgens die voor het benoemen van zes bestuursleden. De commissirissen J. Kenemans en L. Lisman werden herkozen en bij ac clamatie werd de heer A. Hulstede benoemd in de vacature ontstaan door het bedanken van de heer K. de Wilde. Schriftelijk werd daarna gestemd voor de aanvulling van het bestuur. Er waren zeven kandidaten door het bestuur aangedragen en uit de vergadering nog de heren P. van Asch en W. Haak. Na tweemaal stem men was het resultaat, dat benoemd werden de dames E. Berghuis-Bijns- dorp, C. van Tooren-Brasem, J. Vette en de heren H. Snel (herkozen). P. Salentijn en W. Wachter. Met de he ren J. Kaats, B. Tolboom en B. On wezen vormen zij nu het bestuur. Tot voorzitter, met 56 van de 76 uit gebrachte stemmen, werd daarna de heer H. Snel benoemd. De heer Korte droeg vervolgens zijn voorzittershamer over, waarna de heer Snel hem bedankte voor het vele verzette werk. „U heeft veel moeten trotseren en het is niet eenvoudig ge weest. Dankzij uw inzet breekt ei genlijk nu een periode aan waarin de voorzitter het wat makkelijker krijgt", aldus de heer Snel die zei te re kenen op de verdere steun van de heer Korte. Met een korte rondvraag, waarin ge ïnformeerd werd naar de definitieve vaststelling van de huren (voorzit ter Snel: mogelijk in Soesterberg wat lager en voor enkele flats in Soest wat hoger: achteraf niet bijbetalen, maar wel terugbetaling door de ver-1 eniging) en waarin ook de voorstel- i len met betrekking tof het cadeau voor de heer Korte en zijn adviseurs schap werden gedaan, vmrd'de, voor het eerst sinds enkele jaren, rustig verlopen vergadering besloten. De viering van „30 jaar bevrijding" was in Soest een gezellig familiefeest. De festiviteiten concentreerden zich voornamelijk in en rond het gebouw De Open Hof in het Smitsveen. Daar waren de straatfeesten georganiseerd waar bij voornamelijk jong Soest aan zijn trekken kwam. Bijzonder dankbaar voor de „Tour de Chant" waren de inwoners van de diverse bejaardentehuizen in Soest en Soesterberg. Comny van den Bosch, Loeki Knol, Benny Neyman en het trio van Piet Daalhuizen bezorgden hen vreugdevolle uren. Het eerste onderdeel van de straat feesten, het parachutespringen, ging in verband met de sterke wind niet door; voor alle andere evenementen bestond grote belangstelling. De zaak werd aan elkaar „gepraat" door de heer E. Moffie, die zich bijzonder bekwaam van deze, hem overigens op het lijf geschreven taak, kweet. Aan het straattekenen namen 400 kinderen deel. Er waren prijsjes aan verbonden en de eerste prijs ging naar Inge Everts2. Michael Smit; 3. Herman Overduin; 4 Johny Stroom- bengen; 5. Bart v. d. Broek; 6. Louise Spelt. Wat het mastkliimmen betrof slaag den slechts weinigen er in de top te bereiken; de paal leek ook aan de dikke kant. Voor het „doeltrappen" stond men in de rij. Met de poppen kastvoorstellingen door Nelly Roeters uit Huizen schoten de organisatoren in de roos. Er moesten liefst vier op voeringen gegeven worden en alle keren zat de grote zaal stampvol. Groot was ook de belangstelling voor de show van PVO en de majorettes, puppyretfes, drumband en harmonie deden het voortreffelijk. De walvistentoonstelling trok minder belangstelling; het bal daarentegen, dat 's avonds in De Open Hof ge geven werd, trok weer een vol huis. Jammer was het dat het slotfeest tegen elf uur uit de hand Mep en de in Soest overbekende kwajongens zo nodig met fietskettingen e.d. de zaak in de war moesten sturen. De politie werd wel gewaarschuwd maar bleef op verzoek van de organisatoren bui ten de deur. Met het feesten was het wel gedaan. Aan de oriëniatietocht in de Soes- terbossen in de morgenuren namen, tensl otte, ook nog 400 enthousiastelin gen deel. De walvis op de bevrijdingsdag trok weinig belangstelling. Foto Herman van Dam Op 24 mei vindt in het Luchtmacht museum de prijsuitreiking plaats van het nationaal kampioenschap vlceg- tuigmodel'bouwers. De modeilen, d'a op 10 mei ingeleverd moeten worden, zijn vanaf die datum tot 24 mei ten toongesteld in het luchtmachtmuseum op de vliegbasis Soes'erberg. Het is de tweede keer dat de KN.V.V.L. dit kampioenschap u!|t- schrijft, nadat vorig jaar liefst 300 modellen werden ingeleverd. Aan deze wedstrijd nemen modellen bouwers uit geheel Nederland deel. Een deskundige jury van zeven man, waaronder de heer H. Abbring uit Soest, beoordeelt het ingezonden ma teriaal. De prijzen worden uitgereikt door oud-oorlogsvlieger J. L. Flinterman. De heer Flinterman houdt vooraf een lezing over de Tweede Wereldoorlog en er zal een film vertoond worden. De deelname aan dit kampioenschap is vrij. Op 1 juli as. wordt in het Lucht machtmuseum te Soesterberg een overzichttentoonsteMing geopend over de Nederlandse ruimtevaart-aktivitei- ten. In de opzet werken samen het Nationaal Instituut voor vliegtuig ontwikkeling en ruimtevaart; Fokker ruimtevaart; Philips; het Nationaal Ruimtevaart Laboratorium; Jeugd en Ruimtevaart, terwijl medewerking is toegezegd door de Un:vers!te:t van Utrecht voorzover het betreft het „ANS"-experiment". De sateliet „Ans" zal in schaal 1 op 1 aanwezig zijn; verder andere modél len, foto's en studiemateriaal. Het is een voorlichtingstentoonstelling afgestemd op het niet direct deskun dig Nederlands publiek en behandelt specifiek de Nederlandse aktiviteiten. Het wordt de eerste overzichttentoon stelling van deze materie in Neder land en de expositie duurt tot eind augustus. SOESTER COURANT Seesi vierde Ook dit jaar was er sprake van stijgende belangstellingen voor de beide dodenherdenkingen die in Soest plaatsvonden. De stoet die op de vliegbasis geformeerd werd voor de altijd eenvoudige, maar zeer indrukwekkende her denking op de fusilladeplaats, was aanzienlek groter dan vorig jaar. Er waren zeker meer dan honderd belangstellenden en onder hen mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften, burgemeester van Soest, de heer C. Lugthart uit Voorst, de enige overlevende uit de groep die in 1942 ter dood veroordeeld werd en hier de dood vond. De gemeenteraad werd (slechts) vertegenwoor digd door wethouder Ebbers en mevrouw G. Alting-Ambrosius van de VVD. In de stoet liepen verder mee de commandant van de vliegbasis Kolo nel A. Oonincx, gesecondeerd door twee officieren, adjudant L. Meyer en hoofdagent Kaspers, de heer B. van Os, voorlichtingsambtenaar en schrijver van het boekje „De drieen dertig van Soesterberg" en enkele na bestaanden van de slachtoffers. De heer G. Pasman hield het doden- appèl waarna twee minuten stilte in acht genomen werd. De heer A. Reinsma uit Soesterberg blies vervolgens de „Last Post". Als eerste van de stoet defilerenden legde de burgemeester, mevrouw mr J. M. Corver-Van Haaften, bloemen bij het houten kruis. Velen volgden daarna haar voorbeeld. Als altijd zorgde de luchtmacht voor de erewacht. Braamhage Ook voor de herdenking bij het mo nument bij Braamhage was meer be langstelling dan de laatste jaren het geval was. Precies om acht uur werd twee minuten stilte gehouden, waar na de heer A. Reinsma „The Last Post" blies. Het mannenkoor „Aopl- werd in de kortst mogelijke tijd op gelost en een woord van hulde aan de organisatoren is alleen daarom al op zijn plaats. Hulde ook aan „groot" PVO, dat „overal" was, die dag; 's morgens bij het gemeentehuis, daarna bij het Pa leis. 's Middags om twee uur op de SEC-velden, waar onder grote be langstelling een voortreffelijke show word gegeven an 's avonds was de complete harmonie present bij Roos borgen. Majorettes en puppyhettes mot drumband begeleidden de lam- piendragertjes en de Harmonie bracht een serenade aan de bewoners van Hambergen. De opkomst voor de lampionoptocht v/as trouwens weer groots; zowel in Soest-Zuid, waar majorettes en drum band voor een voortreffelijke bege leiding zorgdroegen, als in de wijken Smitsveen en Klaarwater. Verder werd er die dag gevoetbald Foto Herman van Dam bij S.O. Soest, bij Hees (waar de pu pillen van Zeist wonnen) en bij WZ (waar de pupillen uit Ridderkerk eer ste werden). De traditionele puzzel- rit met start en finish bij de brand weerkazerne (deelname van 131 auto mobilisten, 6 bromfietsers en 125 pa ren fietsers) werd bij de automobilis ten gewonnen door H. v. d. Roest uit Weesp; bij de bromfietsers door H. van Bneukelen uit Soest en bij de fietsers door het paar J. v. d, Hoek- A. Roel. De autocross, in het zandgat achter Het Witte Huis, werd gewennen door H. Kous uit Nijkerk. De enige Soes- tehr fi-ialist, K. Petersen, eindigde als negende. lo" zong vervolgens een koraal en •twee coupletten van het Wilhelmus. Met een kranslegging werd de plech tigheid besloten; door de burgemees ter namens de gemeente, door de heer A. Reehorst en wethouder K. de Haan namens het verzet en door de heren Van Veeren en Van der Linden namens het Oranje-Comité. De vele belangstellenden defileerden tenslotte langs het monument, waar bij nog diverse bloemstukken gelegd werden. De kranslegging bij het monument by Braamhage door de burgemeester. Foto Herman van Dam De andere evenementen, die wat la ter op de dag begemnen, trokken enorme belangstelling. De Kunst markt, drukker en gezelliger dan ooi': te voren. Er waren 73 bezette kra men en er werd voor een bedrag var 5093 gulden aan subsidiabele hur. verkocht. Nieuw waren dit jaar d straatparade, de orgelmuziek van c Lange Gavioli en het rijdende Vau deville-theater. De jeugd kwam cp de kunstmarkt aan haar trekken met de bouw van een enorm soort mo nument en de verkiezing van een holes. De prijs ging naar Leusden, naar de achtjarige Barber Reijn. De kinderspellen c.p hot SEC-terrein kregen zóveel belangstelling, dat de enorme hoeveelheid prijzen cp een gegeven moment opraakten. Dat euvel De oud - verzetsman de heer C. Lugt hart legt bloemen op de fusillade plaats te Soesterberg. Foto Herman van Dam Dankzjj mooi weer en vooral dankzjj veel particulier Initiatief kon er in Soest naar behoren Koninginnedag gevierd worden. Zonder PVO, zonder SEC, zon der Artishock en zonder de auto-crossclub, zou er by ons maar weinig te beleven zijn. De start van de feestdag, met het aloude initiatief van het Oranje-comité, de zanghulde bij het gemeentehuis door de schooljeugd, was een vry hopeloos begin. De kïnderjes laten het afweten, omdat zij niet geruggesteund worden door hun onderwijzers en door hun ouders. Koninginnedag wordt meer als een vrye dag gezien dan als een feestdag die verband houdt met de verjaar dag van de Koniningïn. Het Oranje-comité zal daar volgend jaar wel rekening mee houden; dc burgemeester gaf in haar toespraak een duidelyke hint.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1