3 Soesters betrokken bij handel verdovende middelen en miljoenen-oplichting Toekomstig Soest spreekt slechts weinigen aan Wethouder K. de Haan plotseling overleden Sportvereniging Hees in 't zilver Donderdag 15 mei 1975 53e jaargang no. 38 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bnreau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 Complot door samenwerkende politiekorpsen opgerold Discussieavond slecht bezocht Schriftelijk reageren nog mogelijk tot september Vanavond om acht uur buitengewone raadsvergadering WD vreest inkomenspolitiek volgens socialistisch beginsel WD en PvdA Man verdacht van bankoverval in Soest aangehouden SOESTER S COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschijnt iedere donderdag Geheel onverwacht is gisterenmorgen in het ziekenhuis De Lichtenberg, waar hü begin deze week in verband met een hartaanval werd opgenomen, wet-, houder K. de Haan overleden. De ver- slagenheid is algemeen. De uitvaart-, dienst zal zaterdagmorgen, 17 mei a.s. gehouden worden oni 10.30 uur in de Oude Kerk aan de Torenstraat. K. de Haan werd op 2 juni 1915 te Zaandam geboren. Reeds spoedig ver huisde hij met zijn ouders naar Soest, Hij bezocht hier de lagere school en werd daarna achtereenvolgens timmer-, man en schildersgezel. In 1934 kwam de heer De Haan in het werk van de vakbeweging; hij was lid van de SDAP. Zijn benoeming volgde tot bestuurslid van de schildersgezel - lenbond en later van de Soester be- stuurdersboncL Door de toen heersende werkloosheid deed hij veel kennis op van werkloosheid- en werkverschaf fingszaken. Als expert op dit gebied kwam hij in 1939 voor de SDAP in de gemeenteraad. De eerste raadsvergadering maakte hij echter niet mee omdat hij in Zeeland gestationeerd was om het vaderland te verdedigen. Dat deed hij een half jaar later daadwerkelijk toen de Duitsers ons land binnentrokken. Tijdens deze Zeeuwse periode kreeg de heer De Haan kennis aan zijn echtgenote. De 2e wereldoorlog maakte in 1941 een voorlopig einde aan zijn periode van raadslidmaatschap. Na de oorlogsdagen van 1940 kwam hij, bij het invoeren van de verplichte verzekering, in dienst bij het Algemene Ziekenfonds Amers foort en Omstreken; eerst om nieuwe leden in te schrijven, later als bode en in 1943 als controleur van de buiten-* dienst. In 1955 werd hij chef van de buitendienst met een rayon waarin 118.000 verzekerden woonden, Van oktober 1945 tot juni 1946 maakte de heer De Haan deel uit van de noodraad, Toen op 13 juni 1946 de heer G. C. van Dalen bedankte voor de funktie van wethouder, werd de heer De Baan door de toen nog bestaande noodraad, in zijn plaats be noemd. Vanaf die tijd is hij onafgebroken wethouder geweest in Soest, 12 september 1964 werd hem een receptie aangebo-. den bij gelegenheid van zijn 25-jarig raadslidmaat schap en kreeg hij de zilveren erepenning van de gemeente Soest. Bij koninklijk besluit van 19 april 1971 werd hij om zijn vele verdiensten voor de ge meente benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer De Haan beheerde ondermeer de portefeuil les van maatschappelijk werk, de gemeentelijke so ciale dienst, volksgezondheid, zweminrichtingen, sport, jeugdzaken en personeelszaken. Ook onder wijs had hij jaren onder zijn beheer. Na de verkiezingen van vorig jaar kreeg hij onder beheer de portefeuilles van financiën, woningbouw en grondbedrijf en maatschappelijk werk, perso neelszaken en volksgezondheid. Jarenlang was hij ook loco-burgemeester. De heer De Haan was een zeer bekende en ook ge liefde persoonlijkheid in Soest. Bij de gemeente-. raadsverkiezingen in 1974 stond hij op de lijst van de PvdA op de vierde plaats; hij haalde toen even wel 613 voorkeurstemmen, een bewijs hoezeer men hem waardeerde. 12 juni 1971 vierde hij zijn 25-jarig wethouderschap inet een receptie die door vele honderden bezocht werd. „U is steeds een welwillend luisteraar voor het publiek geweest, die begrip voor de vragen van de burgerij opbracht" zei toen burgemeester Ben- tinck en de fractievoorzitter van de KVP, de heer J. van Poppelen noemde hem een „letterlijk én fi- guurlijk een groot man". Bij de raadsverkiezingen vorig jaar stelde hij zelf dat hij niet langer dan IV2 jaar zitting in de raad wilde nemen, tenzij de kiezers een duidelijk beroep op hem zouden doen, Dat werd gedaan en zo is de heer De Haan de door hem toch gewenste rust niet beschoren geweest, Maandagmorgen trof hem in het gemeentehuis een hartaanval. Die is hem fataal geworden. In hem verliest de gemeente Soest een bijzonder goed be stuurder. De heer De Haan laat vrouw en vijf kin deren achter. Vanaf het gemeentehuis en het politiebureau hingen woensdag de vlaggen halfstok. Drie inwoners van Soest, het echtpaar Van de B.-V. (respectievelijk 26 en 28 jaar oud) en J. J. P. V. (20), blijken betrokken te zijn bij een miljoenen- oplichtingsaffaire, flessentrekkerij, handel in verdovende middelen en het voorhanden hebben van vuurwapens. Op 13 maart j.1. werden etf in Soest aangehouden, gelijk mtet nog drie andere figuren in Baarn en Driebergen. In totaal zijn in deze enorme oplichtingszaak 12 personen aangehouden, waarvan er op het ogenblik nog vier in hechtenis zitten. Eind 1974 kwamen bij de Utrechtse politie de eerste informaties binnen, waaruit bleek dat een aantal crimi nelen zich bezig hielden met het ple gen van. oplichting op grote schaal. Om deze oplichtingen te kunnen ple gen werden B.V.'s en N.V.'s opge kocht. Er werd een vestigingsplaats gekozen en bijzonder veel aandacht werd besteed aan de representatie; telefoontoestellen, telex, fotocopieer- apparaten, mooie telefonisten-secreta resses en goed geklede heren. Aan de hand van bedrijfsgidsen wer den bedrijven uitgezocht welke wer den benaderd en meestal werd dan per telex om een offerte gevraagd. In een zo kort mogelijke tijd werden dan zoveel mogelijk goederen ge kocht, waarvan de betaling achter wege bleef. Vrijwel geen enkele leve rancier kreeg ook maar iets betaald en vooral veel kleine bedrijven zijn daar de dupe van geworden. Van aandringen op betaling trok men zich niets aan en zo gauw er een faillissement dreigde werd de zetel van het bedrijf verplaatst en een nieuwe directeur aangesteld, Zo'n overplaatsing werd keurig geregeld bij de notaris en bij de Kamer van Koophandel. Zodra een bedrijf was overgeplaatst werd een nieuw bedrijf begonnen en startte men van voor af aan. De goederen welke gekocht werden varieerden van dameskousen en zeep poeder tot machines en scheepsonder- delen. Er werden ook grote bestellin gen in het buitenland gedaan; men had ook een bedrijf in Engeland. Om het geheel mogelijk te maken werd weer door andere criminelen gezorgd voor financiering. Namen van bedrijven waarmee gewerkt werd zijn N.V. Inthamij, gevestigd te Dordrecht (inmiddels failliet met een schuld van ongeveer 300.000 gulden); Top Neder land B.V., gevestigd te Utrecht (ook failliet met 300.000 gulden schuld); de N.V. Breta, gevestigd te Utrecht; Van de Broek aannemingsmaatschappij, gevestigd te Breda. Bedrijven waar nog niet mee gewerkt was zijn N.V. Berlemon, gevestigd te Soest en Aan- nemin-gsmaatschappij Centraal Neder land. Het bedrijf in Engeland was Grenules Ltd. De directeuren leefden duur en maakten grote réizen naar Amerika, Canada en Engeland. Een ontslagen directeur kreeg als gevolg van zijn hoge salaris een uitkering van 110 guldén per dag W.W. Gebleken is ook dat gestolen goede ren via de izv.'s en de b.v.'s verhan deld werden. Men hield zich ook op met handel in verdovende middelen en er werden regelmatig partijen hasisolie naar Amerika verkocht. De winst was hoog; inkoop Nederland 8000 gulden per kg; verkoop Amerika 10 tot 12.000 dollar per kg. In Soest werd bij huiszoeking een partij van ongeveer 2l/s kg aangetrof fen, gereed voor verzending naar Amerika. Ook 1 kg opium werd ge vonden. Men hield ziich ook bezig met het oplichten van banken. Met valse le gitimatiebewijzen werden bij banken in Utrecht, Hilversum en Amsterdam grote bedragen opgenomen; op één dag 102.000 gulden. Verder stal men auto's van het merk Mercedes, voor namelijk in Weesp, Bussum, Nieuwe Sluis en Baarn, Hoofdverdachte is de 37-jarige koop man W. M. C. S., wonende te Vianen, maar ook de 26-jarige Soester B. H. G. v. d. B, was één van de leidende figuren. De gearresteerden woonden in Breda, Berlicum, 's-Gravenhage, Driebergen, Heusden, Vianen, Utrecht en Zun- dert, Bij de oprolling van deze enorme zaak werkte de Utrechtse politie sa men met de collega's uit Soest en Baarn en diverse andere politie- instanties in het gehele land. Voor zover men nu heeft kunnen nagaan startte men met de praktijken in 1973. De waarde van de in beslag- genom engoederen bedraagt hooguit 50 60,000 gulden, Plannen maken blüft voor de overheid een op zijn minst moeilijke, maar zeker ook onbevredigende taak. Dat bleek maandagavond weer eens toen de ontwikkelingsmodellen van het concept-ontwikkelingsplan ter openbare dis cussie werden gesteld. Er bestond overigens van de kant van de inwoners bijzonder weinig belangstelling voor; hooguit 40 man bevolkte de tribune en daarvan waren er nog eens zo'n 15 in gemeentedienst werkzaam, plus nog 8 raadsleden. De avond ging bovendien mank aan te lange inleidingen, want het handjevol werkelijk geïnteresseerden dat was komen opdagen had de gegevens van dit plan goed bestudeerd. Beter ware het geweest, zo komt het ons voor, de burger zijn kritiek en aanmerkingen maar direct te laten spuien. Nu verklaarde de burgemeester d-at in het nieuwe materiaal, ontwikke lingsmodellen waren verwerkt en dat door het vaststellen van het plan landelijk gebied (begin dit jaar door de gemeenteraad) in ieder geval vast gelegd was waar niet gebouwd mocht worden. Want om de woningbouw ging het deze avond voornamelijk. Duidelijk bleek de verontrusting van de burgers voor de „potentiële" groei- gebieden, zoals die nu werden opge somd. De gemeentelijke projectcoördinator, de heer W. Hulsbergen, verklaarde aan de hand van de reeds bekende gegevens voor wie, wat en waar ge bouwd zou moeten (en kunnen) wor den en de directeur van gemeente werken, -de heer H. J. van der Dus- sen, behandelde globaal de verkeers problematiek, die de woningbouw met zich zou meebrengen. Het wegennet zou alleen daar verbeterd moeten worden, waar onhoudbare toestanden ontstonden en met het oog daarop was het verkeersmodel zo geformu leerd dat er steeds van bijsturen sprake kon zijn. Het verzet tegen de gemeentelijke vi sie richtte daarna vooral tegen de be bouwing van Kerckenlandt en de af wikkeling van het verkeer. Tot hoe ver moest Soest nog groeien en waar om werd de historische lintbebouwing verlaten en moest er zo nodig van een „ringbebouwing" sprake zijn, zo werd gevraagd. Waarom werd er door de opstellers van het plan verband gelegd tussen de bebouwing van Kerckenlandt, en de bebouwing van Klein Engendaal? Welke gedachte lag daaraan ten grondslag? Wie maakte uit welke gebieden al of niet waarde vol landschappelijk of agrarisch wa ren? Kon de verkeersafwikkeling niet geleid worden via de Koningsweg; kon men het verkeer niet dwingen die weg te nemen. De socioloog Zweers stelde de in spraak aan de orde. Was daar nü wel spraike van? Hij gaf in overwe ging de werkgroep 2000 daarbij in te schakelen. Deze suggestie werd ech ter door de burgemeester niet zo'n beste gevonden, omdat, naar zij el ders ervaren had, de flexabiliteit van de plannen dan geweld werd aange daan. „Het wordt dan naar mijn me ning een 'te statische zaak", merkte zij op. De heer Zweers vroeg verder wat de zin was van het opstellen van maxi mum modellen; wat deed men met iets dat men niet wenste? Dr. De Hoog uit Baarn vond dat duidelijk gekozen moest worden tussen het behoud van de open ruimte en de centrumifunktie. Naar de mening van Chris Uiterwijk gaf de werkgroep, die bezig was met het opstellen van de plannen, er blijk van „het lak te hebben aan de bur gers" en ook hij doelde op de poten tiële groeigebieden. De vrees dat Soest werkelijk zou uit groeien tot een gemeente waar nog 9000 woningen gebouwd zouden wor den, werd niet geheel weggenomen. Wel stelde de burgemeester dat het duidelijk was dat, althans in deze bijeenkomst, er niets voor gevoéld werd Kerckenlandt vol te bouwen. Er zou rekening mee gehouden wor den, maar of het haalbaar zou zijn, was een andere zaak. T.z.t. zou de economische noodzaak bekeken moe ten worden. In het algemeen werd ook nog opge merkt dat de tijd om het plan wer kelijk grondig te bestuderen, veel te kort was. Gesuggereerd werd verder bij de toekomstige uitwerking ook werkgroepen in te schakelen uit de burgerij. Die zouden dan deskundige begeleiding vanuit de gemeente moe ten krijgen. Gezien de opkomst op deze avond, een vrij optimistische veronderstelling. Na ongeveer drie uur praten op een uiterst informele wijze, sloot de bur gemeester met de conclusie dat „het ergens toch wel een nuttige avond" geweest was. Z\j sprak de hoop uit dat er over de gehele materie toch in werkgroepen gesproken zou worden. „Wij houden ons aanbevolen voor suggesties", aldus de burgemeester, die iedereen in de gelegenheid stelde (tot aan het najaar toe) schriftelijk te reageren. De sportvereniging Hees vierde afgelopen weekend haar 25-jarig bestaan. Er zijn voor dit zilveren jubileum vele feestelijkheden gepland, die eindigen met een groots slotfeest op 6 juni. J.I. vrijdag recipieerde het bestuur. Z(j nam niet alleen gelukwensen in ontvangst, maar huldigde ook twee oud-bestuursleden n.1. oud-voorzitter de heer Gijs Kok en de oud-secretaris de heer Cor de Jong. Beiden waren reeds eerder tot ere-lid be noemd. Een bijpassend geschenk van de vereniging werd tijdens deze receptie aan geboden. Op de foto overhandigd voorzitter, de heer H. Wilhelm een zilveren wandbord aan de heer Kok. Foto: Herman van Dam Vanavond, om 20 uur, wordt in de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg een buitengewone raads vergadering gehouden in verband met het overlijden van wethouder K. de Haan. De voor vanavond geplande raads vergadering wordt een week ver schoven en gehouden op donderdag 22 mei, aanvang 19.30 uur. In de maanddagavond gehouden openbare vergadering van de V.V.D. afdeling Soest/Soesterberg, waar het Tweede Kamerlid Mej. A. Cappeqne van de Copello sprak over de hedendaagse politiek vond zjj, ondanks de concurrentie van de gemeente, een gehoor van pl.m. 54 aanwezigen. De inleiding en de discussie spitste speeld toen hij tevergeefs over de zich toe op het volgende. Politieke 7.A.D. in het kabinet de voet dwars onervarenheid en persoonlijk inzicht trachtte zetten Het lijkit niet uit ge- als een wetenschappelijk geschoold sloten dat de K.V.P. gaat inzien dat econoom en practisch ondernemer zij met een aktief gedogen van het hebben minister Lubbens parten ge- kabinet Den Uijl een groot deel van haar politieke achterban bezig is te verspelen. Ondanks de gunstige en- quette durft de K.V.P. op dit mo ment geen nieuwe verkiezingen aan. Het kabinet Den Uijl versluiert veel van zijn werkelijke bedoelingen ach ter z.g. Inter-im Nota's. De V.V.D. signaleert heel duidelijk in de nota Inkomenspolitiek een toenemende drang volgens socialistisch beginsel, in te grijpen in de persoonlijke le venssfeer van de individu. De gevol gen daarvan zullen niet alleen voel baar zijn in het materiele vlak (de portomonee), maar het zal boven dien gaan doorwerken in de vorm van een sociale controle op ons ge drag en wellicht een controle op de vrije meningsuiting. De V.V.D. wil op een positieve ma nier alle individuele krachten bun delen die zich politiek en maatschap pelijk tegen een dergelijke overheids ingrijpen te weer willen stellen. Dat is volgens de vergadering en spreek ster een reële opgave voor een se rieuze oppositiepartij als de V.V.D. die haar beginselen steeds een nieuwe inhoud wil geven en de praktische uitwerking wil aanpassen aan de ver anderde maatschappij. De opmerking van WD-er Votihoff dat de VVD af moet zien van het standpunt om niet met de PvdA ge zamenlijk regeringsverantwoordelijk heid te kunnen dragen heeft uiter aard nogal wat opzien gebaard en tongen los gemaakt. Fraktieleider Wiegel was het er niet mee eens, maar achtte vooral voor Vonhoff's opmerking de tijd niet rijp. Daar heeft hij in zoverre gelijk in, dat een samengaan in één kabinet van de huidige WD en van de huidige PvdA inderdaad ondenkbaar is. Maar dat beseft Vonhoff natuurlijk ook wel. De tijd moet hierin werken en beide partijen er rijp voor maken, Nu zeggen de nogal polariserende PvdA-leden natuurlijk nog over dit idee: an me nooit niet, 't is gewoon te gek om over te praten. En evenzo zegt in de VVD 'n Van Riel en con sorten: hoe kan Vonhoff zoiets ook maar bedenken, er kan geen sprake van zijn. Maar dat standpunt blijkt dan wél weer hoofdzakelijk geba seerd op de negatieve defensie-poli tiek zoals die op het laatste PvdA- kongres tot uiting kwam. En dat is tenslotte slechts een klein onderdeel van alles waar Nederland politiek in geleid moet worden en bovendien een incidentele uitspraak, die lang niet door alle partijleden wordt on derschreven. Regeren is vooruit zien en daarvan heeft Vonhoff met zijn opmerking blijk gegeven. Ook hij verwacht een verdere flinke verzwakking van de konfessionele partijen. En het zou kunnen zijn, dat het daardoor moei lijk of niet meer mogelijk wordt om met hen, hetzij door de PvdA, hetzij door de WD, tot een regeerbare meerderheid te komen. Bovendien acht Vonhoff de politieke instelling, of eerder het gebrek daaraan, van de konfessionele partijen een niet vol doende betrouwbaar element om tot hechte samenwerking te komen. Dat is een soortgelijke gedachte als na de val van het kabinet Cals in PvdA- kringen werd geuit, waarom men ja ren lang eventuele samenwerking met de KVP van de hand wees. Maar nu leidde de noodzaak om tot een op een voldoende meerderheid steunend kabinet te kunnen komen toch weer tot het huidige samengaan, ondanks al die sterke afwijzingen tussen de jaren 1966 en 1972. Maar dat men er in PvdA-kringen nu zo gelukkig mee is, dat kan toch ook bepaald niet ge zegd worden. Het toont echter wel, hoe de politie ke situaties van kabinetsperiode tot kabinetsperiode aan verandering on derhevig zijn. En Vonhoff voorziet, dat er ook nu weer een verandering op til kan zijn. Wanneer men zich dan tevoren te sterk afwijzend tegen over een eventuele samenwerking heeft opgesteld, wordt het des te moeilijker en voor het kiezersvolk des te onbegrijpelijker om dan toch tot een noodzakelijk geworden sa menwerking te komen. Een samen werking, die in het belang van het land toch nodig kan zijnrv, omdat de verkiezingsuitslag niet tot een andere regeringsmeerderheid heeft geleid of omdat men door andere oorzaken daar niet toe kan komen. In de politiek kan men eigenlijk nooit zeggen dat deze of gene samen werking voor de partij onmogelijk zou zijn. Althans niet zolang men er van uitgaat, dat het land een zo sterk mogelijke regering nodig heeft, die niet elk ogenblik weer door een toevallige parlementsmeerderheid ver jaagd kan worden. Waar men van konstruktief denkende partijen uit gaat, kan men nooit voor eens en voor altijd vaststellen, dat men met deze of gene partij onmogelijk tot re geringssamenwerking zou kunnen ko men. Zoals de maatschappij voortdu rend evolueert, zo is dat uiteraard ook het geval met de partijen, die immers gevormd worden door de zelfde mensen uit diezelfde maat schappij. Het behoeft daarom helemaal niet ondenkbaar te zijn, dat ook in ons land, zoals thans b.v. in West-Duits- land het geval is, socialisten en libe ralen tot een goede regeringssamen werking kunnen komen. Het is dan ook kinderlijk en kortzichtig om te stellen, dat men die hoop wel zou kunnen laten varen. De sociaal- demokratie en het moderne liberalis me liggen bepaald niet zo ver uit el kaar. Alleen het ekonomisch denken verschil wat, doch niet eens zo veel dat dit samenwerking uitsluit. De si tuaties veranderen. Daarom is het goed, dat de idee door Vonhoff is ge opperd, dat er dus over gedacht zal worden. Er kan een tijd komen, dat het landsbelang die gedachte samen werking noodzakelijk en onafwend baar maakt. Het is goed als men zich tevoren dan niet te furieus van zo iets gedistantieerd heeft. Op verzoek van de Goningse politie werd in Soest aangehouden de 30- jarige typograaf H. T. M. van O. Hij wordt verdacht van het plegen van een bankoverval en van diverse in braken in het noorden van het land. Van O. werd op het moment dat hij zijn woning in Soest verliet, aange houden. In zijn personenauto werden aangetroffen diverse inbrekerswerk tuigen, een pistool en een revolver met bijbehorende munitie, een dolk mes en een slagersmes. Huiszoeking leverde niets op. De man is naar Groningen overgebracht.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1