1 a 2 maanden respijt voor 19 Turken in het Witte Huis eamiihteaagli Veel publiek in Mariënburg tijdens Welfare-tentoonstelling een zoen" 1 ^03 „Voor een bloemetje en pffiiS êtaftBi In een deel van het Baarnse bos: Met hondenkaart mag de hond los in 't bos HITTIPPERTJE Deelnemers pétklep-wedstrijd NMB beloond met spaarbankboekje Brandweer Tel. 13333 HITTIPPERTJE Bejaarden-zangkoren Soest/Soesterberg sluiten seizoen af Burgerlijke stand Gévaarlijke verzamel woede Snelheidscontrole Kortgeding werd aangehouden I zuiver katoenen JAPONNEN Rijverbod Het oog gericht op inflatie arabia/fins aardewerk Soester Courant van donderdag 15 me! 1975 awuw s m w m.m* w cm?> vööiaeH Ht** W 'rtÓÜWH Z&i W crtsjfH SH fiCtË m OM* soa om*!* Ingaande 15 met zal het aan houders van een zogenaamde hondenkaart toe gestaan zyn hun honden in een bepaald gedeelte van het Baarnse Bos los te Laten lopen. De kaarten zün tegen betaling van 1,per stuk verkrijgbaar bij het kantoor van de Intendant van het Koninklijk Paleis Soestdjjk. Am sterdamsestraatweg 2, Soestdijk. Op die kaarten is het voor loslopen de honden toegestane gedeelte aan gegeven. Met uitzondering van dat gedeelte is het in het hele verdere bos verboden honden los te laten lo pen. De Intendent van het Konink lijk Paleis Soestdijk doet een drin gend beroep op alle eigenaren van honden zich hier strikt aan te hou den. in het bijzonder om in het ver dere bos het toch al spaarzame wild te handhaven. SUPER 20 met o.a. Rex Gildo, Udo Jürgens (Griechischer Wein), Mireille Mathieu, Dennis Christian (Rosamunde) en Dalida. Alles origineel uitgevoerd. Ariola 88777 IT ƒ21,— DEGOUDENSNAAR De bij gelegenheid van de opening van het filiaal van de Nederlandse Mid- denstandsbank te Soest-Zuid uitgeschreven petklep-wedstryd heeft acht prijs- winnaartjes opgeleverd. Zij werden in hun spel met NMB-klep gefotogra feerd en die toevalligheid leverde hen een spaarbankboekje met 25 gulden op. Feestelijk werden zij onthaald door de filiaalhouder, de heer Ch. Kwak man, waarna zij zeil hun boekje uit de kluis mochten halen. Het waren René van Velzen, Frank Dirks, Mi- chel Lagemaat, Hendrika Spelt, Pe tra van den Berg, Maarten Diks, Williaim Sangers en Willeke Weber. Een exemplaar van de foto krijgen zij nog nagezonden. Eén van de prijswinnaars zag wat in de geste van de bank, want hij stort te direct een aardig bedrag op zijn pa# verworven bezit. Kent u onze 4.95 sprookjes-serie al? DIVERSE SPROOKJES w.o. Asse poester, Hans en Grietje, Roodkapje en de Wolf en de zeven geitjes worden verteld door o.a. Aart Staart jes, Ko van Dijk, Frits Thors en Simone Rooskens. Per l.p. zes sprookjes, prijs per l.p. 4,95,-. DEGOUDENSNAAR De bejaarden-zangkoren SoesVSoes- terberg sluiten het seizoen af met een serie van drie concerten; 22 mei om 15.30 uur in Braamhage; 27 mei om 14.30 uur in Molenschot en op dezelfde dag 's avonds om 20 uur in KLASSIEK VAN A TOT Z l.p. met o.a. Marco Bakker, Christine Deutekom en Piet van Egmond. Uitgevoerd wordt o.a. het Air van Bach, Laudate Damihum van Mozart en het Ave Maria van Bach/Ckmnbd. Bovema 045-25210 5.75 gebouw „De Hoeksteen" te Soester- berg. In Soesterberg wordt een uitvoering gegeven in samenwerking met de Soester Orkest Vereniging onder lei ding van de heer W. de Vries. De Soester Orkest Vereniging heeft voor deze avond op haar programma staan een concert van Vivaldi en een so nate van Gandolii De bejaardenkoren in Soest en Soes terberg tellen nu 120 leden, die iede re week serieus studeren onder lei ding van de dirigent de heer C. F. van VTiet. Met hun repertoire grijpen zij niet te hoog, maar aan de andere kant wordt het toch ook niet al te eenvoudig gehouden. Zo komen er ondermeer vierstemmige koralen, nè- gro-spirituals en zelfs opera-fragmen ten op voor. Het enthousiasme en de inzet zijn groot en de vokale resul taten dienovereenkomstig. enthousiasme werd tenslotte door de Soester dames het speciale Jaar van de Vrouw-lied gezongen, waarbij me vrouw De Graaf als voorzanger fun geerde. GEBOREN: Rémi, zoon van F. van de Pol en E. Jacobs. Patiïck Sebastiaan, zoon van H. I. M. Valkenet en G. Jacobs. Ilona Antonia Geertruida There- sia, dochter van A. P. Mets en P, H. J. Knoope. Ingeborg Elisabeth, dochter van L. J. Koekkoek en H. W. E. van der Horst. Leon, zoon van A. F. Daalmeijer en E. Waskowsky. Dennis, zoon van T. Broek en G. de Jong. Eleonora, dochter van J. Suclmeijer en L. H. van Zand. An- thonius Anton Hendrik, zoon van H. E. van den Hengel en'M. .G. M. van Hienen. Tycho Antal, zoon van J. A. Snellenberg en M. A. M. Rubers. Sandra, dochter van J. D. A. Heidman en E. J. W. M. van Benten. Jürgen, zoon van J. R. Broere en C. W, G. van Oven. Anna Catha- rina, dochter van J. Hilberts en H. Bijkerk. Cindy Martine, dochter van P. J. Sattelmeijer en I. D. M. RLbkers. Yvette, dochter van J. J. van Oosterhout en E. M. C. G. van der Waard. Wilbert Martinus Pe trus, zoon van J. L. Menne en J. C. M. Potharst. Sandra Daniëlle, dochter van C. J. Engberink en G. J. M. Kortekaas. Maartje. dochter van R. Jorritsma en M. J. Mabhielse, Antoihe Maxime, zoon van M. J. A. Vossen en A. Bottelbergihs. Ma ria Louise dochter van J. J. M. Ma- rij nissen en K. J. van der Molen. Stephanie, dochter van W. Engel en M. W. de Jong. ONDERTROUWD: Adriaan Gerardus Maria van Sijl en Gerda Comelia Yvonne Westerbeek. Freddy Lodden en Heintje Kleijn. Johannes Adrianus van Leek en Margaretha Maria van Laar. Pie- ter Cornelis Blokpoel en Alida Maria Elisabeth Rooswinkel. Frans Jan Mulschlegel en F-rederika Stoter. Friedrich Kopp en Agnes van Leeu wen.' Antonius Clemens Maria Vis en Francina Johanna Maria Hilhorst. Robert Maassen en Elisabetha Su- sanna Egtberts. Henrius Karei Beijer en Jeaiuiette Theresia Schim mel. GEHUWD: Willem Dekker en CorneLia Bleiji. Martinus Hyacinthus Boks en Marie van den Berg. Pieter Jan de Vink en Marion Beate Kolk-Gerardus Johannes Hendrikus Gaveel en Ma ria Goretti Hendrica van den Berg. An.ton.io Piras en Johanna van der Horst. Willem Jacobus van Balle- goijen de Jong en Nicoline Maria van Breukelen. Richard Amold Vonk en Neeltje Johanna Klazina Snel. Felix Tans en Marma Jacoba Karei sen. Theo Gerard Kroon en An tonia Johanna van Stempvoort.' Hendrik Bastiaan Sluimers en Wil- helmina Margaretha Poutsma. OVERLEDEN: Hendrik van Westendorp, echtgenoot van H. F. IJspeert. Jacoba Antoi- nette Degenkamp, echtgenote van E. van Renswouw. Anton Gorlee, echtgenoot van H. E. v. Leeuwen. Sikke Theodorus Reinsma, echtgenoot van G. R. Kemperman. Petrus An- thonius Kuijer, weduwnaar van J. v. d. Breemer. Helena van den Broek, weduwe van H. Oostema. Cornelis Marinus Misclom. echtgenoot van E. Slingerland. Jan Nijholt. echtge noot van H. Jongsma. Dirk Her- manus van den Berg, weduwnaar van H. van der Vlist. Maria de Jong, echtgenote van A. L. Donker. Op de Leusderheide werden door de marechaussee 4 knaapjes aangehou den, die afgeschoten koperen patroon- hulzen verzamelden. Het waren twee jongens uit Zeist en twee uit Leus den. Bij hun aanhouding hadden zij reeds 21/? kilo koperen hulzen bijeen geraapt. De politie waarschuwt tegen dit oprapen van het levensgevaarlijke spul. Op de Birkstraat werd gedurende circa zes uren een snelheidcontrole gehouden. In dat tijdsbestek passeer den 1100 voertuigen de radarappara- tuur en daarvan waren 55 bestuur ders in overtreding. Zij reden harder dan de toegestane maximumsnlhe id 7 leden van de „Nieuwe Komedie" op het toneel van ,,De Open Hof". Foto: Herman van Dam 19 in het pension Het Witte Huis verblijvende Turken bebben van de vice- president van de arrondissementsrechtbank te Utrecht nog één a twee maan den respijt gekregen om vrijwillig hun verblijf daar te beëindigen. Zij moe ten het hoofdgebouw wel verlaten, maar worden ondergebracht in afzonder lijke paviljoens op het terrein van Het Witte Huis. Met de hulp van de werkgroep buitenlandse werknemers Soest zal vastge steld worden welk bedrag per week per man moet worden betaald aan de eigenaar van het pension. Bij niet nakomen van deze voorwaarden is iedere partij in dit geding, gerechtigd voortzetting van het rechtgeding te vragen. Tot deze slotconclusie kwam de rechtbank na een zitting die, over twee dagen verdeeld, geruime tijd in beslag nam. Reeds aan het begin constateerde de president, mr. Ivf. B. van de Werk, dat er méér aan de hand was dan een eenvoudig geval van ontruiming zoals door mr. J. A. M. Stalenhoef, namens de eiser de heer Ph. van Kampen, gesteld werd. Het ging om zijns inziens een drei gende botsing tussen twee culturen (Turken en Surinamers). Met het oog daarop besloot mr. Van de Werk de zitting te schorsen en op te roepen de burgemeester van Soest; drs. K. Laansma, hoofd directie samenle vingsopbouw van het ministerie van CRM; mr. G. Ebbeling, plaatsvervan gend hoofd van genoemde directie: de heer J. Breddels, directeur van het centraal bureau uitvoering vesti gingsbeleid rijksgenoten, de heer W. Artz, directeur van Polynorm en de heer W. Butzelaar als woordvoerder van de werkgroep. De heer Van Kampen vroeg „ontrui ming" omdat hij verplichtingen ten opzichte van het ministerie van CRM (betreffende de huisvesting van Su rinamers) niet kon nakomen, zolang de Turken nog in Het Witte Huis verbleven. Per 1 april jJ. moest het pension beschikbaar zijn en daarom moesten de 80 daar verblijvende Tur ken vertrekken. 57 waren inmiddels elders ondergebracht, de 19 resteren- den (vier verbleven in het ziekenhuis) weigerden te vertrekken naar een pension in Lunteren dat Polynorm inmiddels voor hen gehuurd had. Die weigering hield verband met: a. men had hen aanvankelijk gezegd dat zij naaT Amersfoort zouden moeten ver huizen en op 10 april werd hen pas meegedeeld dat zij 12 april naar Lunteren zouden móeten; b. de woon ruimte was zonder overleg met hen uitgekozen en zij vonden deze on voldoende; c. de afstand tussen Lun teren en het bedrijf van Polynorm was aanmerkelijk groter dan nu het geval was en de reistijd onevenredig veel langer; d. in Soest genoten zij volledige verzorging, terwijl zij in Lunteren zelf moeten koken. Nu zij het pension in Lunteren niet betrokken, (het pension waar Poly norm reeds op 1 april een jaarcon tract mee gesloten had en waaraan Polynorm vanaf die datum de pen- siomprijs betaalde) had het Bunscho- tense bedrijf uiteraard niet meer be taald aan Van Kampen. Van Kampen had geen contract met de Turken en wilde hen via dit kortgeding uit Het Witte Huis laten verwijderen. De kwestie speelde begin april reeds en bracht de Soester politieke par tijen danig in beroering. Er kwam soelaas via een mededeling van CRM bij monde van mr. Ebbeling. „dat de Turken konden blijven wonen in het pension, totdat voor hen passende herhuisvesting is gevonden". CRM kon dit voorstel doen omdat er voor het ministerie weliswaar 180 bedden gereserveerd waren, waarvan huurbetaling voor 120 bedden gega randeerd en op 60 bedden (tegen be taling van 5 gulden per dag zolang onbezet) een exclusief recht verkre gen werd. Van deze 60 bedden kon den eenvoudig een aantal onbezet blijven in verband met de problemen met de Turken. Pensionbetaling kwam uiteraard niet voor rekening van CRM. De heer Ebbeling stelde daarbü dui delijk dat het nooit de bedoeling van het ministerie geweest was de Tur ken te verplaatsen ten behoeve van de Surinamers. Of ooit een beroep gedaan zou moeten worden op alle 180 bedden was niet vooraf te zeggen en hing volledig af van het „aanbod", het verzoek om hulp van de in Ne derland arriverende Surinamers. Wel zei de heer Ebbeling dat de heer Van Kampen (toen het contract met Po lynorm afliep) contact opgenomen had met CRM voor de afsluiting van een contract voor de huisvesting van rijksgenoten. Het was een contract (dat op 7 april afgesloten werd) dat een zeker risico inhield voor de heer Van Kampen omdat het afhankelijk was van het „aanbod". Ook meende de heer Ebbeling dat de heer Van Kampen van CRM meer pensionprijs betaald kreeg dan voordien van Po lynorm. Een botsing van twee culturen vrees de hij niet; hij noemde het woord „tijdbom" dat voor de ontstane situa tie (Surinamers naast Turken) schro melijk overdreven. Ook de raads vrouwe van de gedaagde Turken, mej. mr. M. Holst, zag dat gevaar niet zo omdat er van de kant van de Turken, geen bezwaar tegen de komst van de Surinamers was gemaakt. Mevrouw Corver daarentegen was persoonlijk niet zo gelukkig met de ontstane situatie en benadrukte daar bij de vrees die uitgesproken was door de omwonenden. Anderzijds ver klaarde zij later gelukkig te zijn met de door CRM aangedragen oplossing „totdat passende herhuisvesting is gevonden". Ook de heer Artz bleek aanvankelijk blij met die oplossing omdat daar door zijn werknemers niet door CRM op straat werden gezet. Hij hoopte evenwel dat de Turken alsnog naar Lunteren zouden vertrekken ook al omdat het pension daar aan alle eisen voldeed en onder meer door afgevaardigden van de vakbonden was goed bevonden (beter dan Het Witte Huis). De Turken waren overi gens vanaf het begin in alle gesprek ken betrokken geweest, maar zelf waren zij niet met een oplossing ko men aandragen. Omdat het contract met Van Kampen eindigde, had Po lynorm uiteindelijk het contract met Lunteren afgesloten. Belangrijk in het gehele verloop was wel dat Polynorm nooit met de Soester Werkgroep had willen over leggen; dat deed wel de gemeente en ook in eerste instantie de heer Van Kampen. Hjj had de werkgroep nu echter de toegang tot het terrein ont zegd, zodat de werkgroep haar bege leidende taak nu niet meer kon ver richten. Wat de te betalen pensionprijs be trof bleek dat de Turken bereid wa ren deze te betalen. Dat kon ook, omdat Polynorm het geld niet meer van het loon inhield. Welk bedrag dat zal moeten zijn, moet nu in on derling overleg geregeld worden. Na opnieuw een korte schorsing re sumeerde de president daarna als volgt: Beide partijen waren het eens dat er nu geen vonnis zou komen op de dagvaarding; beide partijen kon den het er ook over eens zijn dat de huisvesting van de Turken niet een oneindige zaak behoefde te zijn; re- Het pension voor buitenlandse werk nemers „Het Witte Huis" met op de voorgrond de heer Ph. van Kampen met twee zonen. delijk werd gevonden dat de Turken, zolang zij in Het Witte Huis verble ven, afgezonderd zouden moeten wor den op het terrein van het complex. Ook konden beide partijen het er over eens zijn dat de te betalen pen sionprijs niet scherp was vast te stel len en dat de hulp van de werk groep en instanties als CRM en Po lynorm belangrijk en acceptabel was. Er waren naar zijn mening evenwel nog te veel onduidelijkheden om nu tot een schikking te komen en daar om stelde hij, dat het kortgeding aangehouden zou worden, onder voor waarde dat op redelijke termijn de Turken het pension zouden verlaten. Die redelijke termijn stelde mr. Van de Werk op 1 a 2 maanden. Daar konden de beide raadslieden zich mee verenigen. Mr. Stalenhoef vroeg aanvankelijk een termijn van één maand en mej. mr. Holst, drie maanden. Mr. Holst wilde ook nog een olausule opgenomen zien dat er een afspraak gemaakt werd over ki lometerafstand tussen bedrijf en toe komstig pension, terwijl zij de eis „gelijkwaardige huisvesting" wilde laten vallen. Het pension zou wei moeten voldoen aan de eisen van het ministerie van sociale zaken en dat kwam dan neer op, zoals dat ge noemd werd, „een warme stal en VVOOR ZOMERDAGEN H DIE KOMEN in Khaki en militairen. i'-V De nieuwe lijn. Weer iets nieuws bij uw modehuis J3 I Slotlaan 130, Zeist, fl tel. 03404-12407 goede voeding". Twijfels had zij wel over de bereidheid tot medewerking van de andere partij, maar uiteinde lijk ging zij en ook de werkgroep accoord met het voorstel van de pre sident. Alle partijen zullen er nu naar stre ven dat het pension vrijwillig ont ruimd wordt en dat dat binnen twee maanden gebeurd. Er bestond voor het kortgeding grote belangstelling. De eerste dag waren alle 19 Turken als gedaagden aanwe zig; de tweede dag behoefden zij van de president niet meer te komen. Ook een groot aantal leden van de werkgroep woonden de zitting bij. Het was een soort taste-case om uit te maken of buitenlandse werkne mers zomaar door hun werkgever verplaatst kunnen worden. Dat blijkt nu niet het geval te zijn omdat er nu ruimte is gelaten voor redelijk over leg óók met de partij die de belan gen van deze werknemers behartigt. Zij kregen -mdn of meer officiële er kenning van hun werkzaamheden. Hun woordvoerder, de heer W. But zelaar. kweet zich bekwaam van de door hem vrijwillig opgenomen taak, Het weigeren van zowel beide bl aas- proeven als een bloedproef is de 45- jarige caféhouder C. C. W. uit Leus den op een proces-verbaaL komen te staan. Hij werd in alle vroegte op de Peter van den Breemer weg door de politie aangehouden. W. had de aan dacht van.' de politie getrokken door slingerend te rijden. In totaal 353 dames en ook een aantal heren bezochten dinsdag de beide voorstellingen van de Nieuwe Komedie, idat opvoerde de éénacter „Voor een Bloemetje en een eoen". Het was een aktiviteit (de enige van dit jaar in Soest) in het kader van het Jaar van de Vrouw, georganiseerd door de Fede ratie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening Soest. Beide keren sprak de burgemeester mevrouw mr J. M. Corver-Van Haaf- ten, een welkomstwoord. Als vice- voorzitter van het landelijk comité „Jaar van de Vrouw" was dat bij haar wel in bijzonder goede handen. Na afloop van de voorstellingen be stond er gelegenheid voor een dis cussie met de spelers en daar werd veel gebruik van gemaekt. Met groot ïlc tentoonstelling van werkstukken vervaardigd door de bewoners van huize Nieuw Mariënburg heeft veel belangstelling getrokken. Evenredig was ook de opbrengst van dc ten verkoop aangeboden artikelen. In totaal was dat 1300 gulden, waarvoor nieuw materiaal aangeschaft wordt en gedeeltelijk ook bestemd is voor de organi satie van een Kerstmiddag. Foto; Herman van Dam Alhoewel 1974 zal blijven voortleven als een jaar van top-inflatie, heeft onze minister van Financiën daar geen lering uit getrokken. Er wordt geen aktief anti-inflatie beleid ge voerd en het lijkt erop alsof de over heid daar helemaal niet op gesteld Is. Alle ekonomische diskussies in de overheidssfeer monden uit in het ■werkloosheidsvraagstuk. Dit laatste is niet vrij van ekonomische problema tiek maar het blijft allereerst een sociaal vraagstuk. Teneinde dit op re lossen werpt het kabinet miljarden op het altaar van de politieke recht vaardiging. Het gebaar lijkt edelmoe dig tegenover de mensen zonder werk maar het lost in wezen niets op. "Want er wordt een hoeveelheid werk naar voren gehaald waardoor er mo gelijk op korte termijn meer maar op langer zicht minder werk beschik baar komt. Bovendien worden er aan vullende uitkeringen gedaan voor om scholing en onderwijs waarvan de resultaten voor het nationaal inko men van de toekomst twijfelachtig zijn. Waar komt het geld vandaan voor al deze aanvullende voorzieningen? De staat draait er voor op. Zij financiert al deze uitgaven door de bankbiljet,- tenpers te laten draaien en door het aangaan van staatsleningen. Door de eerste methode wordt de waarde van de gulden rechtstreeks verminderd, door de laatste op langer termijn. Met leningen wordt een beroep ge daan op de kapitaaal markt en op de spaarders. Deze laatsten behouden hun spaarlust met mate alleen nog door het uitzicht op een hoge rente. Die blijft er inderdaad als de staat de kapitaalmarkt afroomt. Via dat aftappen van het beschikbare kapi taal wordt echter het bedrijfsleven getroffen. Want dat moet dan even eens hoge rente betalen. En dan in vesteert men niet of mondjesmaat. Maar misschien redeneert men in monetaire kringen aldus dat de waar devermindering van het geld mogelijk onze export nog overeind houdt. Maar zeker is dat men de prijsverho ging ermee laat voortduren en dat men het risiko op nieuwe hoge loon eisen blijft riskeren. Met iets minder vrijgevigheid van miljarden voor po litiek offervuur en een iets degelijker financieringspatroon zou men ook nog genoegen doen aan spaarders en men sen met vaste inkomens in guldens. Als de hypotheekrente ail om de tien procent blijft zweven in deze situatie, hoe hoog moet die dan warden als wij werkelijk nationaal in ekonomi sche nood komen. Van voorzichtig fi nancieel opereren is geen sprake, het is alleen maar platweg potverteren. KANTMAN verkrijgbaar bij Van Weedestraat 31, tel. 12239 gratis kleurenfolder beschikbaar y

Soester Courant | 1975 | | pagina 5