Overweldigende belangstelling bij rouwdienst voor overleden wethouder K. de Haan Wethouder K. de Haan herdacht in buitengewone raadsvergadering IN MEMORIAM Donderdag 22 mei 1975 53e jaargang nu. 39 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152- Postgiro 126156 naar college en tijc! /an onze ge- soonlijke be- medewerkers optreden en oor hen vrij dat op het in de sfeer mee zich aan degenen gen, aan de Velen bewezen zaterdag in de Oude Kerk de laatste eer aan loco-burgemeester K. de Haan. Foto Herman van Dam „Wij herdenken hier voor de laatste maal voor hij aan God wordt aan bevolen, en zijn liefsten hem uitge leide doen, namens alle inwoners van Soest, Klaas de Haan, wethouder van Soest, gedurende vele lange jaren", aldus de burgemeester in haar her denkingswoord. „Hij deed het werk voor onze gemeenschap met overga ve en 'toewijding, steeds denkend die wat aan hem vroe- groepen die zijn steun en niet aan zich zelf. Hij getuigde dat het beter was te geven dan te ontvangen: hij zocht zzichzelf niet en toonde zich een goed christen. Als lid van de gemeenteraad was hij niet in de eerste plaats een vechter, maar veel meer een bemiddelaar, geen revolutionair op de barricaden, maar iemand die oog had voor de wensen en waarden van allen. In het college van burgemeester en wethouders was hij een goede ver tegenwoordiger van zijn partij en te gelijkertijd een goede vriend in dit veel kleiner gezelschap. Niet gauw was hem iets te veel, altijd stond hij klaar om de belangen van zijn dier baar Soest te behartigen, van Soest, waar hij zijn hele leven uiterlijk rustig zijn gang ging en echt dien de". In de strijd om onze vrijheid, in de veertigger jaren, toonde hij zich een goed vaderlander, die veel waagde om anderen te sparen. Ontel baar is het aantal commissies, ver enigingen en stichtingen dat hij mee heeft opgericht en geleid. In het vele werk dat hij daardoor nalaat, zal onze' herinnering aan hem langdurig en sterk zijn. Zijn gezin verliest een man en vader die niet in uren - die hij aan ons allemaal - maar wel in aandacht volkomen met hen verbonden was. Zijn woorden in de gemeenteraad, zijn bijdragen in de discussies in het college van burgemeester en wethou ders, zullen niet meer klinken; zijn ontelbare vrienden zullen zijn ver trouwde figuur, zijn glimlach en zijn handdruk missen. Na een tekort, maar vol en vruchtbaar en rijk le ven, waarvoor we dankbaar blijven, brengen we hem, die zo stil weg gleed uit ons midden, eerbiedig een laatste groet en wens ik namens ons allemaal in Soest, hem rust en vrede. Ds. Kloek sprak van een schok, zoals ik zelden heb meegemaakt, toen het overlijden van de heer De Haan be kend werd. „Hij was een man wars van alle vormelijkheid en toestanden die hem niet eerlijk voorkwamen". Na afloop van de dienst was er ge legenheid mevrouow De Haan en haar kinderen te condoleren. Velen maakten daar in diepe bewogenheid gebruik van. Daarna vond in de be slotenheid van de familiekring de teraarde bestelling plaats op het kerkhof aan de Veldweg. Zeer velen zijn geschrokken door het plotseling overlijden van wethouder, de heer K. de Haan. Als raadslid met een van de meeste dienstjaren is mij gevraagd, om namens de raadsleden een kort memoriam te schrijven, bij deze droeve gebeurtenis. De heer de Haan kwam reeds in 1939 in de gemeenteraad. De tweede wereldoorlog maakte in 1941 een tijdelijk einde aan zijn raadslidmaatschap. Sinds de oorlog is hij onafgebroken lid geweest van de gemeenteraad; ongeveer 30 jaren wethouder en de laatste acht jaren tevens loco-burgemeester. In deze jaren heeft de heer de Haan onvoorstelbaar veel werk verricht in het belang van de gemeente Soest en heeft hij een groot aandeel gehad aan de ont wikkeling van Soest tot een plaats van bijna 40.000 inwoners. Vooral door zijn jarenlange ervaring wist hij zeer veel van Soest en was zijn- kennis van vooral „Oud Soest" zeer groot, waarop men graag een beroep deed. Bij zijn werk als wethouder viel hij op door zijn grote werklust, zijn enorme kennis, zijn goed geheu gen en vooral de prettige wijze, waarop hij met zeer velen con tact had. Wanneer er zich bepaalde problemen voordeden op het menselijk vlak, wist hij door zijn rustig optreden velen tot steun te zijn. Doordat de heer De Haan vele portefeuilles heeft beheerd als o.a. soc. zaken, onderwijs, sport, jeugdwerk, bejaardenzorg, woon ruimte-verdeling enz. kwam hij in contact met alle geledingen van de bevolking. Door zijn functies op regionaal niveau genoot hij grote bekendheid buiten onze gemeentegrens. Hij werd vooral gewaardeerd door zijn nuchtere kijk op de problemen die zich voordeden en vooral door de wijze waarop hij de partijen bij elkaar wist te brengen, wanneer er zich problemen voordeden. Voor een buitenstaander is het haast niet te begrijpen hoeveel tijd de heer De Haan zich voor onze gemeenschap heeft ingezet en de vele avonden die hij hiervoor heeft opgeofferd. Nu hij zo plotseling is overleden op een leeftijd van 59 jaar, kan men zich afvragen of er niet teveel krachten van hem zijn ge vraagd en of de frusterende aspecten, die een politieke loopbaan met zich meebrengt, hem toch niet teveel hebben aangegrepen, dan zijn rustig voorkomen deed vermoeden. Zowel' bij raads- en commissievergaderingen zullen wij als raads leden de heer De Haan zeer missen. Het zal vreemd zijn hem niet meer in ons midden te hebben. Wij zijn de heer De Haan zeer veel dank verschuldigd voor zijn inzet en vooral voor de collegialiteit, die wij van hem mochten ondervinden. Ons medeleven gaat vooral uit naar zijn vrouw en kinderen, die hun man en vader hebben moeten delen met de gemeente Soest waarvan hij zoveel hield. Wij hopen dat God hen de kracht geeft, die ze nodig hebben om zonder hem verder te leven. Namens de raadsleden, J. R. VAN POPPELEN Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag Velen hebben zaterdagmorgen voor SOESTER COURANT Pinksteren de rouwdienst bijgewoond, die in de Oude Kerk aan de Toren straat gehouden werd voor de zo plotseling overleden wethouder en loco-burgemeester K. de Haan. De kerk was geheel gevuld met belang stellenden; velen moesten genoegen nemen met een staanplaats. Dominee P. Kloek leidde de dienst en hield de prediking; de burgemeester sprak het herdenkingswoord. Gezon gen werden de Psalm 130, verzen 1 en 3; gezang 75 de verzen 7 en 8 en Psalm 103 verzen 5 en 7. De le zingen waren uit het Oude Testament de psalm 139 cn uit het Nieuwe Tes tament de Openbaring van Johannes, het 21ste hoofdstuk. In de buitengewone raadsvergadering, die vorige week donderdag gehouden werd is de plotseling overleden wethouder cn loco-burgemeester K. de Haan herdacht. De publieke tribune was overvol. Daarop hadden ondermeer plaats genomen de kinderen van de overleden wethouder; oud-burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck; de oud-wethouders W. van Zadelhoff, J. v. d. Arend, M. Walter-Van der Togt en L, Dijkstra; vele oud-raadsleden waaronder ook de heer J. C. Smits, die enige jaren geleden Soest verliet; leden van de Soester- bergse Wijkraad; een afvaardiging van het gemeentebestuur van Amersfoort; doktoren; de heer J. C. Corver, echtgenoot van de burgemeester; afgevaardig den van vele verenigingen en bijzonder veel ambtenaren. De vergadering werd geopend met het bidden van het Onze Vader, waarna de burgemeester als volgt sprak: Ik ben ervan overtuigd gehandeld te hebben in de geest van wethouder de Haan door het ambtsgebed, dat hij zelf 4 weken geleden op deze plaats als loco-burgemeester nog heeft uit gesproken nu te vervangen door het Onze Vader. Zijn stoel naast mij is leeg. Hij zal hier nooit meer zitten. Er is een schok door onze gemeente gegaan bij dit heel plotselinge af scheid. Wethouder de Haan was Soes- ter in hart en nieren. Hij is hier ko men wonen in zijn prilste jeugd en hij is niet meer weggegaan. Hij is hier naar school gegaan en heeft zich daarna in technische vakken ontwik keld. Hij kwam ln die moeilijke dertiger jaren in kontakt met en op de hoog te van veel sociale problemen. Het is daaruit, dat zijn aktiviteiten in de vakbeweging voortvloeiden en het is daaruit dat hij, 23 jaar oud, als een vertrouwensman gekozen werd in de gemeenteraad van Soest. Dat was in 1939. Hij is, behoudens (natuurlijk de voor ieder bestaande onderbreking in de oorlog, van die gemeenteraad lid gebleven en sinds 1946 heeft hij onafgebroken het wet houderschap bekleed. Het zal een te grote opgave zijn om alle funkties te noemen en alle bezig heden op te sommen die hij als be stuurder van Soest en als bekend man in de regio heeft uitgeoefend. Hij was bijzonder lang wethouder van sociale zaken. Hij was het nu nog. Hij was bijzonder lang wethou der van onderwijs. Hij heeft die por tefeuille, toen het aantal wethouders toenam in 1970. aan een ander door gegeven. Hij hoeft zich bemoeid met de lichamelijke opvoeding en de sport. Hij heeft zich het laatste jaar als wethouder van financiën, als wet houder van woningbouw en grondbe drijf. als wethouder van maatschap pelijk werk, personeelszaken, volks gezondheid en sociale zaken op ver scheidene hem volledig bekende èn op nieuwe terreinen begeven. In de regio werkte hij aan het werkplaats schap in Amersfoort, aan de federatie van sociale werkplaatsen in de pro vincie Utrecht, aan het woonwagen centrum in oprichting, aan de vereni ging sociaal pedagogische zorg. Maar dit is een naar buiten toe, formeel werkende, benadering. Als wij naar de inhoud kijken die hij aan al die taken gegeven heeft, dan komt het beeld te voorschijn van de man die zich volledig in de achter gronden van het hoe en waarom ver diepte, die b.v. hier in Soest de om schakeling van Armenwet naar Alge mene Bijstandswet heeft gerealiseerd, waarbij hij zich een groot voorstan der van inspraak toonde. Het college voor de verlening van bijstand was èn van zijn geesteskin deren. De stormachtige ontwikkelin gen binnen het maatschappelijk werk en de gehele welzijnssector hadden zijn volledige aandacht. Het bejaardencentrum Molenschot is vooral mede door zijn inzet tot stand gekomen. Tot een paar jaar geleden was hij voorzitter van de Stichting Bejaardenhuisvesting. De bouw van bejaarden woningen in Soest en in Soesterberg heeft hij geweldig gesti muleerd. Tijdens zijn voorzitterschap van de Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport werd het Soester Natuurbad vernieuwd, kwamen er twee sport hallen, een aantal gymnastieklokalen en sportvelden van de grond. In de oorlogsjaren heeft hij zich een goed Nederlander getoond en is hij betrokken geweest bij hulpverlening aan de slachtoffers van de Arbeits- einsatz en hij heeft veel gedaan om de onderduikers hier en in de regio terzijde te staan. Alles wat hij deed, deed hij met een geweldige inzet. Hij heeft zich zelf nooit gespaard en om een uitdrukking van hem te gebrui ken, omdat hij wel eens vond dat sommige mensen dat wel deden, zich nooit met een Jantje van Leiden er gens van af gemaakt. Hij was bewo gen met iedereen, van wie hij vond. dat het plekje onder de zon niet goed en niet groot was. Hij beijverde zich om dat plekje te verbeteren en mis schien heeft hij soms dan wel eens gedacht meer waar te kunnen maken dan helaas mogelijk bleek te zijn. Hij had zijn eigen stijl en spreek trant in de raadsvergaderingen. Hij behield bijna altijd zijn goed humeur. Maar een doodenkele keer kon hij plotseling uitvallen, als hij vond dat een raadslid sprak zonder voldoende kennuis van zaken of zonder vol doende genuanceerde benadering. En dan klapte hij ook dicht. Hij was voor ons een goede collega. Hij was voor nieuwe wethouders en een nieuwe burgemeester een van informatie die nooit opdroogde en die de nieuwelingen bekend maakte met de goede en de kwade kanten van de Soester gemeenschap. Het was instructief te luisteren zijn verhalen die een dikke 50 jaar geleden begonnen, toen hij als kleu ter al met scherpe ogen in Soest ging rondkijken. Van ieder huis en zijn bewoners kende hij de geschiedenis. Van ieder bouwwerk kon hij vertel len of het er al dan niet legaal stond en zo dat laatste het geval was kon hij ook'nog dikwijls meedelen waar om het er toch gebleven was. wist alles van iedereen. In de vergaderingen van het: kon hij soms de discussie een lang stilzwijgend aanhoren en ken tot hij een bepaalde richting proefde, maar dan plotseling kwam zijn inbreng en zijn visie en dat mede bekeken vanuit zijn kennis historie en achtergronden. Voor de medewerkers van meen te toonde hij langstelling en deze waardeerden zijn joviale de tijd die hij altijd voor maakte. Met het werk dat ogenblik gedaan wordt in de van functiewaardering en inpassing bemoeide hij zich en hij dacht over de richting waarin dit alles en hij dacht mee over de richting waarin dit alles zich ontwikkelen moest. Voor velen in Soest was hij Klaas, die men kende van jongs af aan -en voor wie men ook door zijn werk en inzet respekt gekregen had. Wanneer wij beseffen hoeveel werk uren hij in al die jaren heeft ge maakt, dan heeft hij bepaald niet achturige werkdag gehad, die hij iedereen zo graag gunde. Hij trok al tijd meteen zijn agenda uit zijn zak als er iets was waar wij als college weer naar toe moest. Ik heb het gevoël, dat hij vanwege al die ar beidsuren voor de Soester gemeen schap en voor de regio niet veel tijd in uren gemeten aan zijn gezin heeft kunnen besteden, maar ik heb wel gemerkt, dat hij altijd bijzonder intensief met zijn gezin bezig was. Hij stelde weinig eisen aan het leven, hij was een sober man. Hij kon zich verheugen in kleine vreugden, in ge lukkige voorvallen in zijn gezin. Hij verheugde zich. op de vakantie als hij binnenkort met zijn vrouw en jongere kinderen zou doorbrengen in Engeland, het land waar één van zijn dochters in de herfst na haar huwe lijk zal gaan wonen en wij hadden samen, hij en ik, al gesproken over de datum van de huwelijksvoltrek king. Naar dit gezin, dat wij niet mogen en zullen vergeten, gaat ons mede leven uit. Hij heeft de laatste reis. waarvan wij het spoor kunnen volgen, gemaakt vanuit het gemeentehuis naar De Lichtenberg in Amersfoort. Ik heb het gevoel, dat hij iedere bocht van de weg die de ziekenauto reed en hij zelf zovele malen heeft gereden, moet hebben herkend. Nog in het zieken huis maakte hij zich zorgen of af spraken wel waren afgezegd en of de vakantie van één van de wethouders, die voor de volgende week gepland was, door zijn afwezigheid niet in gevaar zou komen. Van die reis naar de Lichtenberg is hij niet teruggekeerd. Niet naar zijn gezin en niet naar ons. Binnen 2 x 24 uur is hij alleen, verder gereisd, er gens heen waar wij het spoor niet kunnen volgen. Wij hopen, dat hij daar "mag uitrusten en rust en vrede zal vinden. Staande hoorden de belangstellenden op de publieke tribune de burge meester aan tjjdens haar herden kingsrede in de buitengewone raads vergadering.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1