Maandag 2 juni wordt nieuw hoofdkantoor Nederlandsche Middenstandsbank officieel in gebruik genomen w Te bouwen dorpscentrum kan aantrekkelijkheid van woonplaats vergroten Donderdag 29 mei 197S 53e jaargang no. 40 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Hypermodern bankgebouw opgeleverd door bijna louter Soester bedrijven S OESTER g COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag Plan Zuidereng zal „gezicht" van Soest veranderen Ter visie ligt het bestemmingsplan Zuidereng; ongetwijfeld het belangrijkste plan dat de inwoners van Soest sedert de oorlog is voorgeschoteld omdat nu aan de eeuwenoude opbouw van de gemeente getornd gaat worden. De ooit verfoeide lintbebouwing (waar men tegenwoordig ook weer anders over denkt) was er de oorzaak van dat opeenvolgende gemeenteraden, de kunst matige bouw van een centrum, met niet aflatende ijver bleven nastreven. Soest, volgens prognoses uit de na-oorlogse jaren, groeiend naar een in wonertal van 70.000 en meer, had een centrum nodig. Er is jarenlang op gestudeerd, talloze rapporten zijn opgemaakt want de Inzichten veranderden met de jaren. Een goed voorbeeld daarvan is de prog nose voor het benodigde bedrijfsvloeroppervlak van de winkels in het te creëren centrum. In 1965 werd gedacht aan 14000 a 15000 m2; in 1966 onge veer 16000 m2; in 1967 tot maximaal 30000 m2; in 1970 maximaal 22000 m2; In 1974 8500 m2 en in het plan dat ter visie ligt 4200 m2 direct nodig, terwijl in totaal „gereserveerd" is een oppervlakte tussen de 10.000 en 17.000 m2. Bjj de doorlezing van de overigens voor de geïnteresseerde, interessante lec tuur, ljjkt het plan de jaren door, altijd opgezet te zjjn ten faveure van de in Soest gevestigde middenstand. Verspreid over de gehele gemeente, met con centraties aan de Van Weedestraat, de Soesterbergsestraat en later Smitshof en enigszins Klaarwater, komen zij, naar de mening van de planmakers, niet aan hun trekken. Daar zou verandering in komen met de realisatie van één dorpscentrum waarin een concentratie van hoogwaardige winkelvoorzienin gen. De koopkrachtafvloeiing zou erdoor beperkt kunnen worden. „Het centrum moet in de aanloopperiode, om de bestaanszekerheid van de reeds gevestigde winkeliers elders in Soest zo min mogelijk aan te tasten, Plaats Het dorpscentrum zal volgens de plannen gerealiseerd worden nabij de Parklaan, globaal gezegd teenover de Eigendomweg aan de Nieuweweg. Er wordt een Centrumweg aangelegd, die tussen dat centrum en het sta tion Soest-Zuid doorloopt. Het terrein tussen Centrumweg en station is ge reserveerd voor de bouw van kanto ren. (blz. 7 van het overleg met de Spoorwegen). Op de bijbehorende plankaart is deze ontwikkeling met ingetekend. De Eng wordt niet bebouwd; daar heeft men bewust voor gekozen met de bedoeling het woongenot in Soest te bevorderen. Dit gebied wordt ge zien als een groengebied, zodat het een geheel eigen funktie kan krijgen in het dorpsgeheel, (blz. 3) Gedacht wordt wat de invulling van dat ge bied betreft, aan. een groenaanleg met speelgelegenhedd en andere rekreatie- mogelijkheden, maar ook met open ruimten van wat grotere schaal, met name rond het praehistorisch graf heuveltje, het Engenbergje. ,3ehoud van de open ruimte van een deel van de Soester Eng is niet be doeld als een scheiding tussen woon gebieden van Soest, maar veeleer als fraai verbindend element dat aan het woongebied als geheel een extra charme kan toevoegen. Een zelfde verbindende taak heeft ook het nieuw te bouwen centrum, waarmee tevens de aantrekkelijkheid van de woonplaats kan worden ver groot". (blz, 4) Van de Eng blijft overigens niet zo heel veel over. In het plan wordt uitgegaan van de bebouwing van Kerckenlandt (het gebied tussen Mo lenschot en de begraafplaats aan de Veldweg). Dan blijft de Molenstraat behouden en komt er langs het cen trum de vierbaans autoweg met aan weerszijden fietspaden. Die weg komt uit op het kruispunt VelcLweg-Kolo- nieweg. Wat dan resteert is dan 3 a 4 keer zo groot als bijvoorbeeld het Malieveld in Den Haag; een park midden in de Tesideniie. Alternatieven Behalve de Zuidereng zjjn voor het centrum nog andere plaatsen in over weging geweest. Hierbij hebben zo wel planologische als winkel vestiging- technische asjekten een rol gespeeld. Het principe was dat er iets gedaan moest worden aan de sterke decen tralisatie van het winkelbestand; men spreekt van een „kwalitatieve onder - bewinkeling" om de kwaliteit van het winkelapparaat bepalende componen ten als struktuur, ligging en onder linge afstand in nadelige zin beïn vloed worden. Concentratie moet daarom bevorderd worden ter verbe tering van de kwaliteit van het win kelapparaat en dat heeft dan weer een gunstige invloed op de koop krachtbinding, die nu erg laag zoo zjjn- Drie mogelijkheden werden bekeken en daarnaast het plan „Talmalaan". a. Handhaving van het meer-pol ige winkelapparaat met de Van Weede straat als hoofdwinlkelcentrum en nieuwe buurtverzorgende centra in de geplande nieuwbouwwijken; b. Een twee-polig winkelapparaat met de Van Weedestraat in het „oude Soest" en een nieuw centrum in het Soesterveen, aangevuld met enkele (bestaande) nevencentra op buurtver- zorgend niveau; c. Eén nieuw hoofdwinkelcentrum in Zuidereng met daarnaast de bestaan de nevencentra op buurtverzorgend niveau, waarbij de Van Weedestraat als wijkcentrum kan blijven fungeren een gedeelte van Soest-midden. voor de wijken *t Hart, Soestdijk en De voor- en nadelen werden tegen elkaar afgewogen. Voordelen van a en b zouden zijn: betrekkelijk weinig ondernemersrisikohet centrum Van Weedestraat is er immers en er is een goede ontsluiting voor 't verkeer dan wel kunnen ze makkelijk getrof fen worden. Nadelen zijn de excentrische ligging, ongunstig voor het merendeel van de inwoners; van een dorpscentrum is geen sprake, waardoor geplande cen trale voorzieningen elders moeten worden gerealiseerd. Ook verkeerstechnisch is de Van Weedestraat een ongunstig gelegen centrum, omdat het te allen tijde in tweeën gesneden bl\jft door de ver keersweg; er weinig parkeer mogelijk heden zijn en er geen aantrekkelijk voetgangersgebied is aan te leggen. Ook zijn er geen uitbreidingsmoge lijkheden. Een madeel vain b. zou ook nog zijn, dat met twee winkelcentra, de kwa liteit van het winkelapparaat nadelig zou worden beïnvloed. Bovendien zul len zij niet gelijkwaardig blijven, maar zal het centrum met de meest gunstige ligging zich verder ontwik kelen, hetgeen tot spreiding ei brancheverschuivingen in en om het centrum leidt, c. heeft meer voor- dan nadelen. Een n adeel is het grotere ondernemers- risiko in de aanvangsfase, mede om dat in deze fase dan nog weinig of geen behoefte is aan winkels op buurtverzorgend niveau. Met de realisatie van één dorpscen trum zal evenwél een konsentratie van „hoogwaardige" winkelvoorzie ningen worden bevorderd, waardoor de in de kern Soest relatief grote koopkachtafvloeiing bepert „kan" worden. Zo'n centrum biedt voorde len voor consument en ondernemer en de in zo'n centrum te realiseren „cen trale voorzieningen" (gemeentehuis, politiebureau, postkantoor) zullen dat koopkrachtbindende effect in positie ve zin beïnvloeden. Het rapport van het centraal instituut voor het midden- en kleinbedrijf „Zicht op Soest" zegt dat er een rela tief grote belangstelling is voor ves tiging in dat centrum bij Soester on dernemers. Ook de vereniging „Soes ter Ondernemers" is van mening dat het wenselijk is het winkelapparaat te herstructueren (blz. 9) Talmalaan Ook om meer zuiver planologische redenen is het alternatief „Talma laan" tussen Verl. Talmalaan en Mo lenstraat) in ogenschouw genomen. Aanleiding was de wens om bjj het zuidelijk deel van de Eng, de status- quo zoveel mogelijk te bewaren. Al l\jkt de centrale ligging van dit gebied duidelijk, toch zijn de plan makers van mening dat er vele be zwaren zjjn. Dat was allereerst de konkurrentie van het nieuwe daar gevestigde cen trum voor de Van Weedestraat, de Smitshof en Honsbergen, terwijl daar entegen Soest-Zuid van voldoende winkelvoorzieningen „binnen redelij ke afstand" verstoken zou blijven (1200 meter!). Bovendien wordt ge steld dat „de ontwikkeling van het Soester Engpark als kern van het plaatselijk groenstelsél ernstig ge- trustee rd zou worden, omdat de kern- bebouwing langs de Verlengde Tal malaan dit groengebied in twee stuk ken zou snijden". Bijkomende bezwaren zijn dan nog de terreingesteldheid ter plaatse en de noodzakelijke inpassing van het openbaar vervoer en de verdere ver- keersstructuur. Het alternatief is, na zorgvuldige overwegingen, van de hand gewezen. Voorzieningen In het centrum wordt gedacht aan de volgende accommodaties: winkelen; nijverheid, ambachten en vrije beroe pen; vergaderen, elkaar treffen; be stuur en administratie, kantoren; sport, amusement en kuituur; specia le vormen van onderwijs en educatie; sociale en medische hulpverlening; recreatie in het groen; wonen, vaak in bijzondere vormen en transport en verkeer. De uitbouw moet geleidelik aan tot stand komen; "an beperkt centrum tot hoofdwinkelcentrum zal t groeien door vestiging van winkelvoorzienin gen die in Soest nog niet of slechte in beperkte mate voorkomen. aanvankelijk worden afgestemd op de konsumenten die in de naaste om geving over onvoldoende winkelvoorzieningen beschikken en/of de konsu- ment die binnen een kort tijdsbestek in de naaste omgeving van het centrum komen te wonen. Deze voorwaarden sluit echter de vestiging van die winkel voorzieningen, die gezien hun branche of branche-samenstelling onvoldoende of niet voorkomen, zoals bijvoorbeeld warenhuizen, niet uit", aldus de op stellers in par. J2. Elders wordt echter gezegd (blz. 2 van de bijlage): „Samenvattend wordt als uitgangspunt aangenomen dat het winkelapparaat in het centrum Zuidereng in de aanloopperiode zo snel mogelijk een wijk- verzorgende funktie voor het zuidelijk deel van de kern Soest imoet gaan ver vullen. Om aan deze eis te kunnen voldoen zal dit winkelapparaat naar om vang van het winkelareaal en naar samenstelling tenminste het winkelcen trum Van Weedestraat moeten kunnen evenaren". Tot het verzorgingsgebied van het centrum zullen in de aanloopperiode be horen de buurten Smitsveen, Klaarwater en Soest-Zuid en verdere toekomsti ge buurten Klein-Engendaal, Overhees, Hees en Kerckenlandt. Toch wordt een situering van het centrum aan de Talmalaan (een alternatief plan dat onder meer door de commissie Soesterengpark werd gesteund) afge raden omdat „de bestaande koopcentra aan de Van Weedestraat, Smitsveen en Honsbergen gekonfronteerd worden met de konkurrentie van een geheel nieuw winkelcentrum in de directe omgeving". Het lijken tegenstrijdigheden en menigeen zal zich afvragen of de opstellers, de opdracht hebben gehad een verdediging op te houwen rond een binnens kamers genomen beslissing; het centrum moet op de zuidhelling van de Eng komen, nabij de Parklaan. De behoefte aan bedrijfsvloeropper vlakte voor winkels in het centrum in 1980 wordt gesteld op 4200 m2; 631 m2 voor voedings- en genotmidde len; 3202 m2 voor duurzame en ove rige goederen en 383 m2 voor dienst verlenende winkelbedrijven en kon- sumentenverzorgende winkelambach ten. Na 1980, als de pioniersfase ach ter de rug is, zal het centrum een zodanige omvang bereiken dat het niet alleen de belangrijkste verzor- gingsfunktie heeft voor het zuidelijk gedeelte van de kern Soest, maar ook een aantrekkingskracht zal gaan uit oefenen op het overige gedeelte van Soest. Cijfers geven aan hoe de verwachte ontwikkeling zal zijn: 1974. Gebied centrum Zuidereng: 4869 woningen; 15304 inwoners. Overgangsgebied: 1032 woningen; 5327 inwoners. Gebied cen trum Van Weedestraat: 3871 wonin gen: 12352 inwoners. In 1980 zijn de getallen voor de drie gebieden respectievelijk 7194 wonin gen; 21222 inwoners; 1032 woningen; 3044 inwoners en 3993 woningen; 11788 inwoners en voor 1985 is de prognose Zuidereng 8400 woningen; 24360 inwoners; overgangsgebied 1050 woningen 3045 inwoners en Van Wee destraat 4000 woningen; 11600 inwo ners. Tot het gebied Zuidereng behoort heti Smitsveen, Klaarwater, Soest-Zuid, Klein Engendaal, Overhees, Hees en Kerckenlandt. j De Van Weedestraat omvat Soestdijk, 't Hart en het Industrieterrein, als-* mede Eng I (de schildersbuurt). Het overgangsgebied is Soest Midden en het andere gedeelte van de bebouw de Eng. In Overhees komen, indien alle bouw fasen voltooid worden, 1800 wonin gen; Klein Engendaal 550 woningen en Kerckelandt 400 woningen. Kantoren Voor de aanvangsfase van het cen trum Zuidereng zijn kantoren buiten beschouwing gelaten; in een later sta dium is er grond gereserveerd tussen Centrumweg en Station Soest-Zuid. Een uitzondering is er gemaakt voor het gemeentehuis met een oppervlak te van 5500 m2 en een politiebureau met een oppervlakte van 3400 m2. (bedrijfsvloeroppervlakte bij de start 4200 m2!), Na de eerste fase is nog rekening ge houden met een uitbreiding van het kantooroppervlak voor een postkan toor en het representatieve gedeelte van het gemeentehuis. Dan is in de eerste fase rekening ge houden met de bouw van een multi- funktioneel kompleks voor de diverse benodigde kulturele voorzieningen van circa 3000 m2, waar momenteel al behoefte aan is. In een later stadium kunnen déze voorzieningen nog wor den uitgebreid met een gemeentelijk promotion centre, 'n overdekt zwem bad en een sporthal. De Zuidereng moet het trefpunt worden voor vele plaatselijke aktiviteiten en moet daar om ook duidelijk worden ingevoegd in het woongebied van Soest. Er moeten voor het Soesterveen aantrek kelijke korte voetgangersroutes wor den gemaakt en de bestaande wijk Soest-Zuid moet intensief bij de Zui dereng worden betrokken, waarbij met name de barrière van de spoor lijn moet worden overwonnen (Tun nels). De planopstellers onderkennen daar bij dat het bijzonder moeilijk zal worden een werkelijk goede vorm te geven aan de relatie met de Kerke- buurt en Kerckelandt. Er zal vee! studie nodig zjjn om langs de be-| graafplaats heen verbindingen aan te leggen, die meer z(jn dan alleen maar verkeersoplossingen. J Centrumueg De Centrumweg werd aanvankelijk gedacht langs de spoorbaan, maar dat riep onoverkomelijke problemen op in verband met de spoorwegkruism- gen en het te overwinnen hoogtever schil. De beste oplossing bleek ten slotte een tracé direkt ten weste van het Koloniehuis met zijn fraaie be planting en met aansluitingsmogelijk heden ook buiten de begraafplaats en buiten het bosgebied aan de Bos straat langs. In de hellingen van de Eng zelf zal de weg in een ingraving komen en daardoor gedeeltelijk aan het zicht worden onttrokken. De konsekwentie van dit tracé is wel, dat de Centrumweg midden door het potentiële centrumgebied heenvoert, (een soortgelijke situatie ongeveer als de Van Weedestraat?). Er zullen ech ter goede aansluitingen op de ruim voorradige parkeerruimten komen. Het zwaartepunt van het centrum met winkelvoorzieningen en het ge meentehuis komt aan de westzijde, in een intensief contact met het Soester veen en het Engpark. Het gedeelte ten oosten van de centrumweg wordt aangewezen voor kantoorbebouwing met bijzondere woonvormen en der gelijke, waarvoor juist de nabijheid van het station van meer betekenis wordt gedacht. Dat gebied zal in een later te ontwikkelen bestemmingsplan aan de orde kunnen worden gesteld. Er komen met lichten beveiligde oversteekplaatsen in de Centrumweg, om het voetgangers kontakt tussen de twee delen te verzekeren. De bebouwing van het centrum, die overwegend laag is gedacht, zal van af het (hoge) Engpark nog minder hoog lijken. Alleen bij het gemeente huis is een iets hoger element ge dacht waarbij echter tussen het ge bouw en het parkeergebied nog een betrekkelijk lage representatieve ver gader- en ontvangruimte wordt ge dacht. Aan de vormgeving van dit gemeentehuis zal uiteraard vooral wat de schaal betreft, zeer bijzondere aandacht worden gegeven. (Gemeen tehuis en politiebureau zijn ongeveer gepland waar nu de firma Westra is gevestigd). Overleg Het rapport is toegezonden aan een vijftiental instanties. Het dagelijks bestuur van Eemland heeft meege deeld „dat het plan Zuidereng past in provinciale en regionale visies voor zover die thans bekend zjjn. De inspecteur van de ruimtelijke or dening zegt dat hij aanneemt dat bij realisatie van alle bestaande plannen de levensvatbaarheid van het, in fa sen te bouwen, winkelcentrum Zui dereng verzekerd is. „In het plan", zo zegt de inspecteur, „wordt de noodzaak van realisatie van alle plan nen echter niet aangetoond. De ge meente stélt dat de levensvatbaar heid van het plan Zuidereing uitvoe rig is behandeld en dat het niet de bedoeling is de levensvatbaarheid van andere plannen aan te tonen. Vragen zijn er verder gesteld (en door de gemeente beantwoord in een bijlage) door de inspecteur van de volksgezondheidde Provinciale Pla nologische Dienst; de Spoorwegen; het Rijksconsulentschap in de provincie van het directoraat voor handel, am bacht en diensten. Deze laatste in stantie zegt ondermeer dat een moti vatie waarom in het plan een totale oppervlakte van 16.500 m2 aan win kels is toegekend, niet kan worden gemist. De gemeente zegt dat dat te maken heeft met een gefaseerde rea lisatie, maar dat het eindpunt kan liggen tussen 10.000 en 17.000 m2. De Provinciale Planologische Com missie wqst er tenslotte op dat in landschappelijk opzicht de bebouwing van het gebied toch wel een ernstige ingreep is. Met name vindt men daarom dat de bouwhoogte beperkt moet blijven en zeker niet de 14 me ter mag overschrijden. De gemeente is het daarmee eens; de bouwhoogte voor winkels is 12 meter; voor ver- keersdoeleinden 14 meter en dan met een uitzondering tot 18 meter voor een oppervlakte van ten hoogste 1500 m2 voor „bijzondere doeleinden". Het plan gaat verder vergezeld van „voorschriften" en het ligt allemaal ter inzage in het gemeentehuis en in de bibliotheek. Gedurende de ter visieligging (tot 27 juni) kan men bezwaren indienen bij de gemeenteraad. Dat moet schrifte lijk gebeuren, „Op den 12en dezer werd voor Notaris Tassemefier te 's Gravenhage de acte van oprichting der N.V, Nederlandsche Middenstandsbank verleden. Daar de Koninklijke bewilliging reeds verkregen werd op de ontwerp-acte, kan de nieuwe Vennootschap aanstonds hare werkzaamheden aanvangen. Zjj opende dan ook maandagmorgen 14 november dezer hare loketten voor het publiek". „Met den aanvang van de werkzaamheden der Nederlandsche Middenstands bank is een langdurige periode van onrust en reorganisatie in ons midden standsbankwezen afgesloten en treedt dit bankwezen een nieuw stadium bin nen. De regeering heeft, zoals men weet, en zoals uit de openbare Kamer behandeling der betrokken kwestie gebleken is, gemeend in dit nieuwe stadium der zaak te moeten medewerken aan het scheppen van alle factoren, die de Nederlandsche Middenstandsbank op soliede basis moet plaatsen. Wanneer men de feiten nog eens kort opsomt, komt men tot het volgende overzicht"; aldus de Soester Courant uit 1927. De Nederlandsche Middenstandsbank ontstaat uit de fusie der Algemeene Centrale B ankvereniging voor den Middenstand, der Coöperatieve Cen trale Boaz-Bank en der Midden standsbank voor Limburg. Het kapitaal bedraagt bij oprichting 6.000.000,waarvan geplaatst en binen een maand vol te storten 1.260.000,Hiervan zijn 60.000 preferente en 1.200.000 gewone' aan delen. Aangezien het geplaatste ka pitaal in verhouding tot de gecom bineerde cijfers der fusioneerende banken te gering werd geacht, heeft de regering ten behoeve der nieuwe bank een garantie verleend van in totaal 9.000.000,De Raad' van Commissarissen bestaat uit twaalf personen, waarvan een derde Rooms- Katholieken, een derde Protes- tandsoh-Christelijken en een derde Neurtalen, meerendeels voormannen uit de respectieve middenstands-or ganisaties. Het toezicht namens de Nederlandsche Bank en Regeering is opgedragen aan Mr. J. G. de Hoop Scheffer, terwijl als Hoofddirecteuren zullen optreden de Heeren G. Cal- koen en W. C. Postumes Meyes. Het Hoofdkantoor der nieuwe Instelling zal gevestigd zijn te Amsterdam, Heerengracht 580. Een negentig-tal provinciale vestigingen der fusione rende banken zullen als vestigingen der nieuwe Bank, de verzorging van het middenstandscrediet over het ge- heele land ter hand nemen. Op on geveer 100 plaatsen is een Kantoor, en op nog 125 plaatsen in ons land is een Correspondentschap geves tigd. Als Directeur van het Kantoor Soest gevestigd Van Weedestraat 11 is benoemd de Heer N. Veldhuyzen, voorheen Directeur van het Kantoor Soest van de Centrale Boaz-Bank te Amsterdam", aldus de Soester Cou rant van 26 november 1927, Bijna 48 jaar geleden dus startte in Soest de „Nederlandsche Midden standsbank" met een heus „kantoor"; geen correspondentschap, Soest was toen al een „belangrijke" plaats, ge tuige bijvoorbeeld advertenties als: „Dansen; privaatlessen voor eiken leeftijd op ieder gewenscht uur (ui terst billijke conditiën). Minzaam aanbevelend', enz." of een advertentie als deze: „Confessionelen, laat u niet misleiden door een zoogenaamde con fessioneel Gereformeerde Kiesvereni ging. Volgt het advies van de kies vereniging Waarheid en Vrede, die getoond .heeft het waarachtige heil van de gansche Kerk voor te staan, en geeft uw stem aan de door die Vereen, gestelde candddaten". Het was een krant met alle moge lijke nu nog bekende namen als Kraal, drogist; Kraaijenhage bloe misterij; de Staatsloterij enz. Altijd „zat" de Middenstandsbank op de vertrouwde plaats, Van Weede straat 11. Daar komt wu verandering in. Op 2 jumd wordt het nieuwe kan toor Van Weedestraat 10 geopend; 's morgens als eerste voor de „klant"; 's middags voor genodigden. De bur gemeester, mevrouw mr J. M. Cor- ver-Van Haaften, zal de openings plechtigheid verrichten, nadat de heer J. G. D. Janse, lid van de raad van bestuur van de N.M.B., een inleiding heeft gehouden. Dan is een „officieel" einde gekomen aan een bouw-periode. die eigenlijk in 1968/69 al begon. Want toen wer den al door de huidige directeur, de heer W. Rietveld, plannen gemaakt voor een nieuwe huisvesting. Aan vankelijk dacht men daarbij aan verbouwing van het oude gebouw en daarvoor was reeds een schetsplan opgemaakt. In 1972 werd er zelfs rijksgoedkeuring op verkregen, maar' uiteindelijk moest men er door on voorziene omstandigheden vanaf zien. Een nieuwe gedachte ging in de richting van verplaatsing van het hoofdkantoor naar Soest-Zuid, totdat in de loop van datzelfde jaar, 1972, het pand aangekocht kon worden, waar voorheen de melkhandel van de heer Kok gevestigd was. De koop akte werd getekend op 28 septem ber 1972. Een halfjaar later, mei 1973 was het schebsplan gereed van de architekt A. van Heel (van het hoofdkantoor te Amsterdam); maart '74 werd daarop de goedkeuring van de schoonheidscommissie verkregen en op 4 april kon de opdracht voor de bouw worden verstrekt aan de Soester aannemer, de heer P. van Schadewijk. Medio april werd met de bouw begonnen en op 30 okto ber vorig jaar werd het hoogste punt bereikt. In ongeveer 14 maan den tijd is het gebouw nu opgele verd. Het hypermoderne bankgebouw heeft drie etages, de kelder meegerekend. Déar bevinden zich de kluis, 350 safe-loketten, een kofferhuis en twee spree kruim ten, Op de begane grond is de publiek- hal, die men bereikt via automatisch werkende (beveiligde) glasdeuren. Er z(jn spreekbalies op sta- en op zit hoogte en er is een open verbinding met het kantoorgedeelte. De kassier- box is voorzien van kogelwerend glas zoals trouwens in het gehele gebouw de modernste veiligheidstechnieken zijn toegepast tegen braak, inslui ping en brand. Via een ruime trap of met de lift bereikt men de eerste etage, waar de direktie zetelt, alsmede de admi nistratie en de kredietafdeling. Bo vendien zijn er twee spreekkamers en een koffiekamer. Het gehele gebouw is voorzien van airconditioning en dubbel beglaasd. Er is een nacht-kluis-installatie met automatische teruggaaf van lege cas sette). De totale oppervlakte voor nuttig gebruik is vergeleken met het oude kantoor van 280 vierkante meter ge komen op 675 m2. Voor de nieuwbouw werden hoofd zakelijk Soester bedrijven ingescha keld, Dat waren Menning b.v, voor Aan het nieuwe, moderne pand wordt thans de laatste hand gelegd. het aluminium; Reyeree voor water leiding, sanitair en dakbedekking; Cornelisse b.v. voor de electrische in stallatie; de Soester Schildercombi natie; de firma Middelman voor stof fering en vloerbedekking; Hendrikse voor de bestrating; Tolboom voor de beplanting (ook voor de kantoor tuin); terwijl ook de meubilering ge deeltelijk met bemiddeling van plaat selijke bedrijven is aangekocht. De heer W. Rietveld, de huidige di- rekteur, kwam in 1967 naar Soest. Hij was daarvoor direkteur van het kan toor Driebergen, terwijl hij in 1945 zijn werkzaamheden bij de NMB te Utrecht begon. Voor hem waren direkteur in Soest de heren Veld- huysen, Van Schaik, Van Harten en Groenendijk. Na de oficiële opening maandagmid dag 2 juni, is er een receptie en be staat er gelegenheid het kantoor bezichtigen.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1