^hend 350.000 WAO-ers Ontdekker van de X-stralen J JEANSSHOP autogordels^ vast en zeker de nederlandse T>0}3 40 Agenda Soester Gemeenschap Rode Kruis- collecte 25 mei - 7 juni BERKHOF M. V EEMLAND Maatschappelijk Werk Concert in Utrechtse Domkerk Geslaagd Getroffen door kogeltje uit windbuks Bromfietser gewond Meningen van lezers Vleesverkoop Tel. politie niet voor alarm 19444 Oudermiddag ..De Schakel" „De Gouden Snaar" (Tanli-hartog POLITIK TEL. 19444 ALARM TEL. 14444 ZIEKENAUTO TEL. 12727 Brandweer Tel. 13333 Kom naar het Dolfinarium f Harderwijk S™ DOLFINPRIUfTl Soester Courant van donderdag 29 mei 1975 T«f t>n maé O Tot en met 8 juni Expositie in het Artishockgebouw met „Mijn dierbaarste bezit", een over zicht van kunstvoorwerpen die door f1 willekeurig uitgezochte Soester gezinnen als hun dierbaarste bezit worden beschouwd. SteenhoH- straat 46; dagelijks van 14-17 uur. 28 tot en 31 mei Kermis op terrein Kampweg te Soes- terberg met op 29 en 31 mei dis- cotheek Rising Feet van 19.30-22 30 uur; op 30 mei AVRO's Toppop met disc-jocke-s Ben Veldkamp en Jerry Jetson; op donderdag 29 mei Braderie m.m.v. de Soesterbergse middenstand van 19.30-22.00 uur; op 31 mei groot se sportevenementen i.v.m. het ne gende lustrum van A.G.A.V.S (o a bondswandelmars). 29 mei Openbare vergadering Financiële Commissie m de dependance van het gemeentehuis; aanvang 19.30 uur. 30 mei Toneeluitvoering in De Hoeksteen door „Utile Dulci" met „In wankel evenwicht" (in een vertaling van Ernst van Altena) van Edward Albee- aanvang 20.00 uur. 4 juni Bestuursvergadering Soester Gemeen schap ten huize van Wim Huiser, Hellingweg 26; aanvang 20.00 uur, 5 juni Kunstmarkt te Bilthoven. Amnesty International bemant een stand voor verkoop van boeken en grammofoon platen ten bate van het aktie- en adoptiewerk; van 19-21 uur, 5 juni Kontaktavond „Vogelvrienden" in ca fé D' Oude Enghe, ingang koffiehuis, Middelwijkstraat 2; aanvang 20.00 uur. 6 juni Kunstmarkt te Bilthoven (zie 5 juni); van 19-21 uur. 7 juni Kunstmarkt te Bilthoven (zie 5 jni); de gehele dag. Gedurende de maanden juni, juli de eerste helft van augustus zal het Amnesty-centrum gesloten zijn we gens de zomervakanties. Zaterdag 16 augustus zal het centrum weer ge opend 2ijn. 8 juni „Schuif-es-in" dienst in het open luchttheater, Soesterbergsestraat. Pro gramma: tussen 7.30 en 8 uur 's mor gens natuurwandeling onder leidin< (in groepen), startpunt theater. 9.30 uur kerkdienst in het theater. Thema „Wie is er bang voor morgen". On geveer 10,30 uur koffiedrinken. 8 juni Natuurbeschermingswacht Eemland- IVN verzorgt wandeling Eempolder Soest. 9 tot en met 12 juni Avondvierdaagse in Soesterberg. Start op het Dorpsplein. 14 juni Concert in de Oude Kerk door Jan Jansen, orgel en clavecimbel, m.m.v. Lien van der Vliet, clavecimbel; aan vang 20.15 uur. Toegang gratis. 14 juni Excursie Naardermeer van het NI- VON. Aanvang 9.30 uur. Vertrek 8.30 uur vanaf Foxboro. Kosten plm. f 6, 14 juni Excursie Eemland- Plassen. 16 juni Kontakt avond I.O.O.F. in café res taurant Darthuizen, Prins Bernhard- laan 1; aanvang 20.15 uur. 27 juni Jeugdmusical „Het Koffertje van Me neer Van Dalen" op tekst en muziek van Hans Peters jr. door „De Ko bolds" van de Carolusschool, voor al le bejaarden; m.m.v, balletgroep „Laetitia": in De Drie Eiken, Soes terberg; aanvang 19.30 uur. 28 juni Concert door Jan Jansen, orgel en clavecimbel in de Oude Kerk; aan vang 20,15 uur. Toegang gratis. Terlenka dames en heren PANTALONS in diverse kleuren 55, PANTALONS in washed denim, pitjes katoen en wit. OVERHEMDEN in moderne druks vanaf 32,50. BLOUSES, JURKJES en BROEK ROKKEN van Linda Lu. PULLOVERS en VESTEN in blouson types. Natuurbeschermingswacht IVN naar Kortenhoefse fgT Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Soest. „Anna Paulownahuis", Burg. Grothe- straat 51, Soest, telefoon 19004. Afdeling gezinsverzorging en bejaar denhulp. Spreekuur: maandag t.e.m. vrijdag 0-10 uur, Afdeling algemeen maatschappelijk werk Spreekuur: maandag t.e.m. vrijdag 9-10 uur; donderdagav. 19-19.30 uur. Spreekuur te Soesterberg in het Dorpshuis aan het Dorpsplein: iedere donderdagmorgen 9-10 uur afd. ge zinsverzorging en bejaardenhulp. 10.30-11.30 uur afdeling algemeen maatschappelijk werk. Maatschappelijk werk Protestants Sociaal Centrum. Maatschappelijk werk, gezinsverzor ging en bejaardenhulp voor Amers foort en omgeving. Tel, 033-10441. Adressen te Soest Afdeling maatschappelijk werk: Kantoor Braamweg 34, tel. 02155- 18140. Spreekuur van mevr. E. Kam per: dinsdag t.e.m. vrijdag van 9-10 uur en volgens afspraak. Afd. gezinsverzorging en bejaarden hulp. Kantoor: Braamweg 34, tel. 18140. Spreekuur van mej. Braggaar iedere dinsdag van 14-14.30 uur. Gemeentelijke Sociale Dienst, afdeling maatschappelijk werk. Kantoor: Steenhoffstraat 5, telefoon 16744, toestel 322. Spreekuur maat schappelijk werker P. E. van Riessen, maandag t.e.m. vrijdag 8.30-9.30 uur. Moeders voor moeders. Mevrouw G. van Benthem-Aartsen, Spoorstraat 9, Baarn, tel. 02154-5802. OPEN BEJAARDENWERK. Uitgaande van de Stichting Federa tieve Raad van het Bejaardenwerk Soest. „Anna Paulownahuis", Burg. Grothe- straat 51, Soest, telefoon 19289. Spreekuur maandag t.e.m. vrijdag 9-10 uur. Projektleider: A. F. van de Genugten. „De Drie Eiken", Dienstencentrum, Dorpsplein, Soesterberg, tel. 03463- 1402. Spreekuur maandag t.e.m. vrij dag 10-12 uur. Leidster mej. A. H. Frankena. „Honsbergen" dienstencentrum Wiar- di Beckmanstraat 475, Soest, telefoon 10607. Spreekuur maandag t.e.m. vrij dag 9-10.30 uur, Leider D. J. Lazon- der. Warme maaltijdenvoorziening, infor maties bij de navolgende contact adressen: Centrale administratie: Mevr. M. O. Mulders- de Klerk, Kerkpad Nz. 54, tel. 13662. „Honsbergen": D. J. Lazonder, leider dienstencentrum, Wiardi Beekman- straat 475, telefoon 10607. Soestdijk: Mevr. G. Mick-Luypen, Nassaulaan 4, tel. 15592. Soest-midden: mevr. M. A. Jansen- Moesenbroeck, Kerkpad N.Z. 57, tel. 15588. Soest-zuid: mevr. S. Steendijk-Geer- lings, Bartolottilaan 16, tel. 16389. Soesterveen: A. van Scherpenzeel, Veenbesstraat 430, telefoon 14782. Soesterberg: Mevr. N. van Dijk- de Waal, Moerbessenberg 7, tel. (03463) 2322, b.g.g. (03463)-1710. Bejaardenwacht Soest Bereikbaar via de telefoonnummers 15127 - 12947 - 13202 - 14782. Ook voor informatie betreffende pe- dicuredienst, koffie-ochtenden, zang koor. zwemuur, gymnastiekcursussen, sociëteiten, kaartmiddagen, kegelen. Telefonische hulpdienst 't Gooi 02150-45555. 24 uur per dag. Hulpcentrale Soest Telefoon 19999 's morgens tussen 9 «n 12 uur, Hulpdienst Soesterberg Telefoon 1789 - 1768 - 1777 - 1636 - 1280 op werkdagen van 8 tot 10 uur. Stichting rechtswinkel, Amersfoort] Bergstraat 25, Amersfoort. Geopend: maandagav. 19-21 uur; don derdag 15-21 uur. Meezorgende gesprekshulp F. J, Wertwijn, cur.-psycholoog. Spreekuur volgens afspraak. Walra ven van Hallhof 26, tel. 02155-10923. Vertrouwenspersoon Stichting Organisatie Gescheiden Mensen Soest Spreekuur volgens afspraak. Walra ven van Hallhof 26. tel. 02155-10923. Nieuweweg-hoek Smitsweg, van 20-21 Partjj van de Arbeid Spreekuur iedere eerete maandag van de maand in het Medisch Centrum, Op zaterdagmiddag 31 mei a.s. wordt om 3.30 uur in de Domkerk een uit voering gegeven van Psalm 126 van M. A. Charpentier en Motet „Der Geist hilft unsere Schwachheit auf' van Joh. Seb. Bach. De uitvoerenden zijn de Domcantorij o.l.v. Maarten Kooy. De toegang is vrij. Het getuigschrift voor het met suc ces volgen van de cursus Grafische vormgeving, een opleiding die gege ven wordt onder auspiciën van de Kamer van Koophandel, werd uitge reikt aan onze plaatsgenoten mej. W. L. Krüger en de heer P, van Buuren. Mevrouw Van Z., wonende aan de Korcinginnelaan, werd getroffen door een kogeltje uit een windbuks. Zij kreeg het kogeltje in de hals ter wijl zij in de achtertuin liep. De politie stelde direkt een onderzoek in de omgeving in, maar de dader bleef spoorloos. Op de Nieuweweg kreeg de brom fietser J. M. (44) geen vrije door gang op het fietspad van de auto mobilist R- van de B. (44). M. kwam te vallen en liep een beenwond op waardoor hij naar het ziekenhuis Zonnegloren werd gebracht. De auto bestuurder zag de bromfietser over het hoofd bij het oprijden van een inrit. TENTOONSTELLINGEN Museum Flehite: Westsingel, Amers foort. „Handvaardigheidverleden tijd?". Open di. t.m. za. 10-12 uur en 14-17 uur en zo. 14-17 uur. AKZO Chemie: Stationsstraat 46, Amersfoort. Pieter van Zetten - olieverf, Thomas Batist .- Beeldhouwwerk, Charles Du mernit beeldhouwwerk. Open di. en do. 14-16.30 uur, La Cave du Soleil, Muurhuizen 101, Amersfoort. Sieraden laten ontwerpen en uitvoe ren door Loek Lafeber. Open di. t.m. vr. 10-17 uur. Woensdagmiddag ge sloten. Juliana van Stolberg Kazerne: Leus- derweg, Amersfoort. Iedere di. en wo.middag van 14-16 uur: Historische ontwikkeling van het regiment van de geneeskundige troe pen. Ingang aan. de Appelweg. St. Aegtenkapel: 't Zand, Amersfoort. "„Het Zitmeubel", stoelen uit heden en verleden. Open van ma, t.m. za. 10-17 uur, zo, 14-17 uur. Ploeghuis, Muurhuizen 157, A'foort. 30, 3'1 en 1 juni in de benedenzaal; „Aquarellen van Courtine Wit" 30, 31 en 1 juni'op de zolder „Teke ningen van Bart vSn~ Olije": Open van vr. 19-22 üur, za. 10-17 uur en zo. 14-17 uur. DIVERSEN: Restaurant Amershof: Snouckaertlaan, Amersfoort. Iedere donderdag om 20 uur: Vereni ging voor alleenstaanden, Liendertsedreef: Jeugdkermis van MIA. op 31 mei. d'Oranjeboom: Leusderweg, A'foort. Inschrijving voor de Vierdaagse, woensdag 28, donderdag 29, vrijdag 30 mei van 19-21 uur, zaterdags 31 mei om 9-12 uur. FILMS Grand Theatre: Snoukaertlaan, Amersfoort. The Towering Inferno, 14 jr. Aan vang dagelijks 14-20 uur. Studio „G": boven Grand Theatre. L'Mour, 18 jr. Aanvang zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.30 uur. Overige da gen 14.15, 19.00 en 21.30 uur. Cinema I, Stadsring, Amersfoort. Kind van de Zon, 18 jr. Aanvang za. en wo. 6.45 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 6.45 en 9.15 uur, overige dagen 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Cinema II, Stadsring, Amersfoort. De bedrieger bedrogen, alle leeftijden. Aanvang zo. 2.15, 4.30, 7.00 en 9..* overige dagen 2.15, 7.00 en 9.30 uur. City Theatre: Westsingel, Amersfoort. In Tirol hangen de slipjes aan de Alpen, 18 jr. Aanvang za. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Overige dagen 2.00 en 8.00 uur. Nachtvoorstellingen: Cinema I: Yul Brynner in the West World, 18 jr. Aanvang vr. 23.45 uur. Cinema II: Romanplanskie's what, 18 jr. Aanvang vr. 24.00 uur. City Theater: De onverzadigbare, 18 jr. Aanvang vr. 23.00 uur. City Theater: De duivel kent geen halleluja, 18 jr. Aanvang za. 23.45 u. Donderdagcyclus City Theater: King Kong, 14 jr. Aan- van 2.00 en 8.00 uur. Kindervoorstelling Cinema I: Nieuwe avonturen van Dik Trom. Aanvang za. en wo. 2.30 uur. Rondleidingen 4 juni om 19.30 uur in de Stichting „De Poth" ingang Pothstraat 16. zul len rondleidingen gehouden worden in het hoofdgebouw, bestaande uit Celzusterenkamer, Uitdeelkamer, Bak kerij en Regentenkamer en in de St. Rochuskapel. 4 juni Stadskwekerij Groot Rand(jk, Heiligenbergerweg. Openstelling van de St. Joriskerk. Juni 't middags 13.30-16 uur. Graag wil ik nog even inhaken op het ingezonden stuk van de heer Uit den Bogaard in de Soester Cou rant van twee weken geleden. Wij zien ieder voorjaar tot onze grote ontsteltenis de „spuitwagen' weer door Soest trekken, alle beton nen en asfalt troittoirs met onkruid- verdelgend middel bewerkend; mees tal is er niet veel groen te ontdek ken, maar ja, opdracht is opdracht gespoten moet er worden. Kinderen en honden worden niet ontzien, mis schien zijn zij ook wel onkruid Als die grassprietjes zo nodig weg moeten is het dan niet mogelijk om wat meer selectief te spuiten? Waarom deze verkwisting van, naar ik aanneem, dure middelen en deze zinloze verpesting van het milieu (denk eens aan het riool- en grond water waar al deze chemicaliën in terecht komen) Gelukkig worden de buitenwegen weer met rust gelaten en het is op het ogenblik dan ook een genoegen om b.v. de Peter van der Bremer- weg naar Amersfoort te fietsen tus sen het bloeiende fluitekruid. Jammer alleen dat de weg over de Eng er zo bruin „verbrand" uitziet; het maakt het fietsen en wandelen over de Eng, voor zover dat nog mogelijk is met voortjakkerende au to's die je bijna ondersteboven scheu ren, niet bepaald tot een gezellige tocht door het eens zo mooie Eng- landschap. M. J. E. Voüte-Reitsma. Zaterdagmorgen. 9 uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vinden aan de houders van gele kaar ten, genummerd van 1 tot en met 250. In plaats van de gebruikelijke ouder avond organiseert de oudercommissie van de kleuter- en basisschool „De Schakel" in de wijk Kiaarwater een ..oudermiddag". Op zaterdag 7 juni a.s. wordt, al thans als het weer het toelaat, een tweetal puzzeltochten gehouden, waar de ouders kunnen deelnemen, verge zeld door hun kinderen. Voor de ouders van de oudere kin deren is een fietspuzzeltocht uitgezet in de wijken Kiaarwater, Smitsveen en Overhees. De ouders van de klei nere kinderen kunnen deelnemen aan een wandeltocht die uitgezet is in de wijk Kiaarwater. Na afloop van de puzzeltochten is er een gezellig samenzijn in de school, waarbij tevens de prijsuitreiking zal plaatsvinden. In samenwerking met STEENHOFFSTRAAT 15 SOEST TELEFOON 12132 1( 3) SWING YOUR DADDY Jim Gilstrap - Polydor AUTOBEDRIJF LAANSTRAAT 82 - SOEST TELEFOON 02155 -15963 -/OFFICIAL DEALER" ^GASAPPARATUUR' 2 1) LOVE IS ALL Roger Clover &i Guests - Bovema 3 2) GUITAR KING Hank The Knife The Jets - Negram 4 (10) GIRLS Moments éc Whatnauts - Phonogram 5(6) OH BOY Mud - Bovema 6 4) PALOMA BLANCA George Baker Selection - Negram Op 27 maart jl. was het 160 jaar geleden dat te Lennep in Duitsland Wilhelm Conrad Von Röntgen werd geboren. Niemand kon vermoeden, dat deze nieu we wereldburger zou uitgroeien tot een groot geleerde en de eerste natuur kundige zou zgn die een Nobelprijs verkreeg. Deze hoge onderscheiding viel Von Röntgen toe voor zijn ontdekking van de Röntgen-stralen, of zoals hij ze zelf noemde de X-stralen, naar de grote onbekende in de algebra. Zondag 1 juni in de Opstandingskerk, Euterpeplein 1, spreekt Dr. Gerard Th. Rothuizen, hoogleraar Ethiek en bekend auteur. Aanvang van deze dienst die uitgaat van de Gerefor meerde kerk; half tien. SOEST/BAARN Avondvierdaagse Baarn, voor geheel Baarn en Soest van 9 t.m. 12 juni. Inlichtingen VW - Baarn, start te vens Baarn. Deze stralen waarvan hij zelf het ware wezen nog niet kende, zijn stra len waaraan de medische wetenschap bijzonder veel heeft te danken. Door de ontdekking van Röntgen werden geheel nieuwe mogelijkheden gescha pen, die tot heil van de mensheid konden worden aangewend. Machinebouwer zonder bekwaamheid'. Wilhelm Conrad von Röntgen werd als zoon van een rijke koopman te Lennep in Duitsland gebaren.,, deel van zijn studie heeft hij- in -Né- derl and^gevolgd en wel aan het gym nasium te Utrecht. Nadien studeerde hij te Zürich in Zwitserland. Hij slaagde voor het examen machine bouwer en ging met professor Kundt mee als diens assistent, maar.Von Röntgen miste de bekwaamheid die nodig was, Voor machinebouwer was hij niet in de wieg gelegd. In de jaren die op dit echec volgden, werd hij natuurkundige en werkte hij op verschillende Duitse universi teiten, waar hij zich ontwikkelde tot een bijzonder bekwaam experimenta tor. langzaam maakte hij naam in de wetenschappelijke wereld en het was in de tachtiger jaren, dat hij benoemd werd tot leider van het undversiteits- ■laboratorium te Würzberg. Het waren in het bijzonder de stralen die hem interesseerden en wel speciaal de ka- thodestralen aan wier gedrag hij zijn studig wijdde. Hij was trouwens niet de enige die zich hiermee bezig hield, want vele fysici in die tijd hadden hier belangstelling voor en Von Rönt gen was dus een van hen. Een buis, een scherm en fotoplaten Zoals dat met zoveel vondsten het ge val is geweest, speelde ook bij de ontdekking van de X-stralen door Von Röntgen het toeval een belang rijke rol. Reeds geruime tijd verrichtte hij zijn experimenten met de kathodestralen, doch zoals dat met wetenschappelijk werk het geval is, een en ander vor derde slechts langzaam, zo langzaam, dat Von Röntgen tijd wilde winnen door in veel gevallen ook nog 's avonds door te werken. Zo ook op die gure novemberavond van het jaar 1895. Het was donker en in diepe gedachten verzonken wan delde de geleerde naar het laborato rium van de universiteit van Würz berg. In het eenzame gebouw aange komen ontstak hij een lampje er wandelde door de verlaten gangen naar zijn laboratorium, de plaats waar hij zich pas echt thuis voelde. Al ze ven jaar werkte hij hier en hij was tevreden, want Von Röntgen was een eenzelvig en snel tevreden man, die geen roem zocht. De wetenschap was zijn liefde, zijn hobby en daarvoor leefde hij. Zo ook op deze belangrijke avond. Hij keek eens rond in zijn la boratorium. Daar stond op de tafel de Crooks'se buis, een glazen buis met sterk verdunde lucht, waarin hij steeds zijn kathodestralen opwekte. Over de buis heen was een luchtdicht foudraal van zwart karton. In de na bijheid van dit alles stond een scherm met kristallen van barium-platina- cyanuur. Dit scherm was de toeval ligheid, want het stond er al zo lang, dat niemand wist te vertellen waar voor. Het was er na zekere experi menten gewoon blijven staan, zoals dat wel meer gebeurt. Wat verder op de tafel lagen fotografische platen in luchtdichte cassettes, allemaal dingen die in wezen niets met elkaar hadden te maken, maar dit op die avond wel zouden krijgen. Er gebeurt een wonder Von Röntgen ging aan zijn werk, zo als hij dat al zovele avonden had ge daan. De tijd verstreek. Hij speelde met steeds hogere spanningen en zo nu en dan liep hij naar een klein tafeltje in de hoek tegen de muur, waar spaarzaam verlicht door een heel klein lampje zijn aantekeningen lagen. De vellen raakten steeds vol ler, maar de berekeningen kwamen niet tot een resultaat. Steeds hoger liet hij de 9panning worden en hij wachtte af wat er gebeurde. Toen hij weer aan het tafeltje het een en ander noteerde keek hij even in d erichting van de buis, waar zich het toevallig aanwezige scherm be vond. Het was donker in de zaal en plotseling zag Von Röntgen dat het scherm zwak oplichtte. Even wreef hij zich in de ogen. Zag -hij het goed? Ja, het kom niet missen, hij zag dui delijk een zwakke lichtglans op het scherm. Hoe kon dat nu? Dat licht moest uit de buiswkomen, anders was het niet mogelijk^ Maar er zat toch een kar tonnen foudraal om dé buis. Dan moesten de onzichtbare stralen die van de buis het scherm raakten, door het karton heen komen, maar dan waren het geen kathodestralen. De onderzoekerskoorts kreeg hem te pakken. Hij sleepte van alles aan-. Eerst een heel dik boek. Hij plaatste dit tussen de buis en het scherm. De glans bleef. Een dikke plank onder schepte de stralen ook niet, evenmin als dikke houtblokken die hij bij het haardvuur weghaalde en tussen buis en scherm plaatste. Grote verwondering en opwinding maakten zich van de onderzoeker meester. Deze stegen echter ten top, toen door een toeval zijn hand in de stralen kwam en hij op het scherm als een zachte schaduw het vlees, en donkerder de beenderen van zijn hand zag. Een ogenblik stond hij stil om alles te verwerken en toen rende hij naar de cassettes met fotografische platen. Zulike stralen die overal door dringen, zouden ook wel door de verpakking van de platen gegaan zijn. Hij haalde de platen uit de cas settes en ontwikkelde ze. Ze waren- inderdaad belicht dusde stralen hadden ook de platen geraakt. Rusteloos zoeken Voor een wetenschapsman is het na tuurlijk prachtig iets nieuws te ont dekken, maar dan komen pas goed de moeilijkheden, want zo'n onderzoeker wordt dan geplaatst voor enorme problemen. Hij moet een verklaring zien te vinden voor dat, wat hij heeft gekonstateerd. Zo ging het ook met Von Röntgen. De periode na de ontdekking van de stalen werd geheel in beslag genomen door een rusteloos zoeken naar ver klaringen van de verschijnselen en het wezen van de stralen. Röntgen had bemerkt dat hij te doen had met een geheel onbekend soort stralen die zich rechtlijnig voorplan ten, door alles, zelfs door metalen en die een fotografische en fluoresceren de werking hebben, waarmee men onzichtbarfe dingen zlchbaar kan ma ken, zelfs kan fotograferen. Met feil loze zekerheid ontdekte hij bijna alle eigenschappen van die straling. Op 28 december 1895 deed hij een voorlopige mededeling in de „Slt- zungs-Berichte der Physikalrisch-Me- diclnischen Gesellschaft zu Würz- burg", een stuk van ruim tien pagi na's lang, dat niet naliet door zijn overtuigende inhoud de nodige be roering te wekken. Het gevolg was, dat Von Röntgen op slag beroemd werd en voor 2ijn werk in 1901 de eerste natuurkundige was die de Nobelprijs kreeg toegewezen. Maar Wilhelm Conrad Von Röntgen bleef dezelfde, die hij altijd was geweest en weigerde verheffing in de adel stand. Hij bleef een in zichzelf ge keerd man die blij was met wat hij had ontdekt, met de heilzame toepas sing die het had voor de lijdende mensheid, doch die niet trots werd of zich ergens op beroemde. 7 7) SAILOR BOY Ferrari - Negram 8 (12) THERE'S A WHOLE LOT OF LOVING Guys Dolls - Ariola 9 9) LOVIN' YOU Mirrnie Riperton 10 5) HOUSE FOR SALE Lucifer - Bovema i 11 (15) UNCLE Big Mouth Little Eve - Phonogram 12 (22) BUMP ME BABY Dooley Silverspoon - BA 13 (20) SAVE ME Silver Convention - Basa 14 (14) SONG OF PRAISE Husky - Ariola 15 8) GRIECHISCHER WEIN Udo Jürgens - Ariola 16 (18) MANUELA Julio Iglesias Phonogram 17 (27) DON'T DO IT BABY Mac and Katie Kissoon - Polydor 18 (26) SING WITH ME Tony Sherman - BASF 19 (16) EIN LIED ZIEHT HINAUS IN DIE WELT J. Marcus - CNR 20 (34) WIJ ZULLEN DOORGAAN Ramses Sh-affy .- Phonogram 21 (29) SEN GIDINCE White Butterflies - Phonogr. 22 BYE BYE BABY Bay City Rollers - Bovema 23 (24) RENATE Jerry Arendo - CBS 24 (11) FOX ON THE RUN The Sweet - Inelco 25 THANKS FOR ME MEMORY Slade - Polydor 26 ZOEK JE ZELF Simplistisch Verbond - Phonogram 27 (13) IK BEN BLIJ dat ik je niet vergeten ben Joost Nuissl - Polydor 28 (19) HOW GLAD I AM Kiki Dee Band - Ariola 29 GOODBYE SUE B.Z.N. - Negram 30 (31) HAPPY TOGETHER The Turtles - Phonogram 31 (30) DRINK RODE WIJN Joe Harris -< Telstar 32 IF YOU GO Barry Eileen - Dureco 33 (28) MY MORNING SUN Maddog - Bovema 34 (21) FOXIE FOXTROT Nico Haak en de Paniek zaaiers - Phonogram 35 OH'MONAH, Nat Conella With Ted Easton Jazzband - CNR 30 (38) I'M STONE IN LOVE WITH YOU Johnny Mathis i- CBS 37 (17) ONLY TIME WILL TELL Earth Fire - Polydor 38 (39) MARY LEE Jack Jersey - 39 (33) BAD BLOOD Neil Sadaka - Polydor 40 (36) UNE FILLE AUX YEUX CLAIRS Michel Sardou - BASF Als er één wet Is die de Nederlandse gemeenschap veel geld gaas kosten dan Ss het wel de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering, kortweg aange duid als WAO. Op een WAO-uitkering kunnen die werknemers recht doen gelden, die na 52 weken nog voor 15 of meer arbeidsongeschikt zijn. Het uitkeringspercentage is dan af- ren, die tot de groei van het aantal h anke lijk van de mate van arbeids- uitkeringsgerechtigden hebben bijge- ongeschiktheid en bedraagt b(j maxi- dragen. Denkt u maar eens aan het male invaliditeit 80 van het laatst- toenemend aantal ongevallen als ge- verdiende dagloon tot een bepaald volg van de groei van het gemo- maximum. In bijzondere gevallen kan toriseerde verkeer. In de WAO zit- dat persentage van 80 worden ver- ten heel wat verkeersslachtoffers, boogd tot 100, nl. als de patiënt voortdurende verzorging en oppas sing nodig heeft. De sterke stijging van het aantal uitkeringsgerechtig den in de afgelopen jaren en de daar mee verband houdende stormachtige ontwikkeling van de premie die voor deze wet betaald moet worden, heb- die ten gevolge van het hun overko men ongeval niet meer kunnen -wer ken. Arbeidsethos Ook het afstotingsproces vanuit het bedrijfsleven bevordert de groei van het aantal WAO-ers. Veel oudere ben de diskussle over de WAO hoog werknemers, die niet 100 valide doen oplaaien. meer ziJn- komen nu in de WAO Premie stijgt sterk "terecht. Ook veranderingen in het arbeidsethos vormen een faktor van De enorme kostenstijging m.b.t. de groot belang. In het blad „Evangelie wet op de arbeidsongeschiktheids- en Maatschappij" van het CNV wordt verzekering baren weinig opzien, als terecht opgemerkt, dat de opvattin - men nagaat hoe sterk het aantal ver strekte WAO-uitkeringen in de af gelopen jaren is toegenomen. In 1969 bedroeg het aantal WAO-uitkeringen 194.054, in 1972 259.924, in 1973 284.105, in 1974 werd het aantal van 300.000 reeds overschreden en verwacht gen over de zin van arbeid de laatste decennia zijn veranderd. De zich wij zigende arbeidsethos heeft ontegen zeggelijk invloed op de konsumptie in de sektor van de sociale zeker heid. Het werken wordt niet meer als alleen zaligmakend gezien. Bo- wordt dat tegen het einde van dit vendien vinden veel mensen nau- jaar rond 350 360.00 Nederlaanders welijks enige persoonlijke ontplooing een WAO-uitkering ontvangen. De in hun werk. De moderne produktie- WAO maakt het ook mogelijk voor- methoden, hoe efficiënt in vele ge- zieningen te treffen voor de arbeids- vallen ook, maken van vele werk- revalidatie van de verzekerde en/of nemers robots, die aan de leiband voor verbetering van zijn levensom- van de machine lopen. Hoger ziek- standigheden b.v. her- of omscho- te verzuim is hiervan het gevolg en ling, training, speciale behandelin- dat leidt weer tot een toenemend gen, vervoersvoorzieningen enz. Het aantal WAO-gevallen. Overigens lo- aantal middels de WAO verstrekte voorzieningen is de afgelopen jaren eveneens sterk gestegen, t.w. rond 55.000 voorzieningen in 1974 tegen 15.600 voorzieningen in 1969. pen mensen die onder grote spanning werken evenveel kans om duurzaam arbeidsongeschikt te worden dan mensen, die zeer geestdodend werk doen. In ieder geval mag verwacht Met deze cijfers in gedachte is het worden, dat het aantal WAO-ers zal gemakkelijk te verklaren dat de pre- blijven stijgen en dat, wanneer vol- mie WAO gedurende de laatste ja- gend jaar ook zelfstandigen en vroeg- ren sterk moest worden verhoogd invalliden toetreden tot een volks om het groot aantal uitkeringen en verzekering voor arbeidsongeschikt- voorzieningen te kunnen financieren, heid, in de naaste toekomst de kos- Op 1 januari 1972 bedroeg dit pre- tenstijgingen voor de financiering miepercentage 5,4; een jaar later van de te verstrekken uitkeringen en moest het worden verhoogd tot maar voorzieningen nog sterker zullen op- eventjes 7.8 (hetgeen toen veel dei- lopen, ning veroorzaakte) en nu bedraagt de premie reeds 9,2 °/o van de premie plichtige loonsom. Een dergelijke stormachtige ontwikkeling van deze mog zo jonge wet (1 juli 1967 inge voerd) had niemand 8 jaar geleden kunnen voorspellen. 40.000 méér Inderdaad, alle voorspellingen die in 1967 m.b.t. omvang van het aantal uitkeringsgerechtigden èn invalidi- teitsduur met 7 8 jaar bepaald te laag te zijn geschat. Ook de verwachting dat na een groei van het aantal uitkeringsge rechtigden in de eerste zes a 8 jaar een zekere stabiliteit zou worden be reikt, is niet uitgekomen. Dit jaar komen er weer zo'n 40.000 WAO-ers bij! Nu moet gezegd worden, dat alle toekomstschattingen van destijds m.b.t. de ontwikkeling en groei van de WAO gebaseerd waren op erva ringen met oudere, vóór 1967 gel dende invaliditeitswetten, zoals de ongevallenwetten, de oude in vali- diteitswet e.d. De WAO is in zijn doelstelling veel ruimer dan de oude wetten en de drempel van het ziek-zijn ligt be paald lager dan zo'n jaar of tien ge leden. Er komen nu mensen voor een arbeidsongeschiktheidsuitkering in aanmerking, die destijds buiten de toen bestaande wetten zouden zijn gevallen. Er zijn ook andere fakto- In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in 5*7 IQ f één programma.Tijden: Ali'lCI/ dagelijks 10.00 -11.30 -13.00 -3 14.30-16.00 en 17.30 uur (zondags niet om 10.00 uur). Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen.

Soester Courant | 1975 | | pagina 21