5oïo: klem van buiten, groot van binnen „In de Ruimte'' vestigt centrum in landgoed „De Paltz" te Soestduinen KEUKENSHOW IN SOEST Deze advertentie V.V.V.-NIEUWS Geslaagde praktijk toets voer cursisten Engels Brandweer Tel. 13333 Unieke tentoonstelling ijn dierbaarste bezit" nog tot 8 juni ,,'t ^TOi/MUöt" Cuisine fran^aise Kleine maat, reuze ruim Geslaagd Drieste aanrander aangehouden Verdachte van bankoverval was ook kruimeldief Bibliotheek in 1974 acht procent meer uitlening dan in 1973 Boekenvoorraad met 6000 stuks toegenomen In Haarlem weggelopen jongen meldt zieh bij Soester politie Landschaps-excursie van ver. Vrienden van Eemland is bestemd voor dames en beren die zich jong en modebewust voelen, dus Drugvoorlichting niets voor lagere scholen, menen schoolhoofden De Stichting „In de Ruimte", die o.m. een vormingscentrum beheert, heeft de beschikking gekregen over het landgoed „De Paltz" aan de Van Weerden Poelmanweg te Soestduinen. Er is een huurcontract voor 10 jaar afgesloten. „De Paltz" werd het laatst gebruikt als laboratorium en is sterk verwaar loosd. Het landgoed omvat, behalve een huis met 29 kamers, ook honderd hectare ongerepte natuur. „In de Ruimte" wil er een „evangelisch bui tencentrum voor gemeenschap en re habilitatie" van maken, waar tijde lijk jonge christenen met geestelijke of andere problemen worden gehuis vest. „Zij wonen daar samen met een aantal geestelijke werkers en die ge meenschap blijkt een heilzame wer king te hebben", aldus directeur Her. man H. ter Welle, die het werk van „In de Ruimte" in 1960 begon als plaatselijk kinder-evangelist in Soest. Op het ogenblik is het rehabilitatie centrum ondergebracht in de semi- permanente gebouwen van de stich ting aan de Klein Doordat het nationale park „De Hoo- ge Veluwe" haar 40-jarig jublieum viert, kreeg zij van de A.N.W.B. 40 witte fietsen kado, één voor elk jaar. Er stonden de bezoekers hier reeds 50 zgn. „witte" fietsen gratis ter be schikking. De Hooge Veluwe heeft immers ruim 40 kilometer rijwielpad en het is fantastisch uw auto achter te laten en met de fiets door de na tuur te zwerven. Voor ruiters worden in het nationale park drie speciale routes aangelegd en vanaf 8 juni zijn deze hier ook ■welkom. Ook worden dagtochten per bus ge houden k 3,50, met hierbij inbegre pen wandeling of fietstocht, toegang Rijksmuseum, Beeldenpark, Bezoe kerscentrum, rondleiding St. Huber- tusslot, wildtocht. Folders met ver dere informatie aan ons kantoor. We blijven nog even op de Veluwe en gaan 4 juni naar het schaap- scheerdersfeest op de GinkeJse hei bij de schaapskooi te Ede. Van 9.00 tot 17.00 uur is hier van alles te beleven buiten het scheren van schapen, zo als spinnen, pottenbakken, weven, het snijden van koekplanken, koekslaan, manden en korven vlechten enz. U kunt ook nog een lam adopteren. Naarden is een karakteristiek plaats je. Maar Naarden is méér. Zo begint de brochure die we van deze plaats ontvingen. U kunt dit aan de werke lijkheid toetsen. Men heeft in samen werking met de Stichting Monumen tenjaar en Stichting Vrienden van de Vesting een- geïllustreerde vragenfol- der samengesteld, onder de titel „Een speurtocht langs de gevels". Een leu ke tocht voor de iets oudere kinde ren of een uitje ter gelegenheid van een verjaardag. Verkrijgbaar bij V.V.V.-kantoren en Centrum Monu menten] aar Naarden. 50 ct. De avondvierdaagse te Baarn wordt gehouden van 9 t.m. 12 juni a.s. U kunt zich hiervoor opgeven in de speeltuincantine Oosterkwartier op 28, 29 en 30 mei van 7-9 uur. Over de avondiverdaagse voor gehndicapten kunt u inlichtingen krijgeii bij Mdeke ten Cate, tel. 14681 en Ans Kok, tel. 12028 te Soest. De avond-fietsvierdaagse in het Gooi start op 2 juni a.s. U kunt hiervoor inschrijven o.a. bij V.V.V.-kantoor, Stationsplein 1, Hilversum van 26 t.m. 30 mei van 9-5 uur. In de Zuidhal van de RAI wordt za terdag 7 juni a.s„ om 20.15 uur, in het kader van het Holland Festival een concert gegeven door het Con certgebouworkest, De dirigent is Ki- rill Kondrasjin en op het programma staan Mendelssohn, Maheler en Tsjai- kowsky. Kaarten 7,50 via V.V.V. te bespreken. In Utrecht speelt donderdag 5 juni om 20.15 uur het Utrechts Symfonie Orkest in Tivoli, Dirigent Paul Hup- perts, soliste Cora Canne Meyer, so praan. Het zal iemand ook als muziek in de oren klinken wanneer hij hoort, de gelukkige bezitter van een Soest er kadobon te worden. Verkrijgbaar bij V.V.V., dagelijks van 9-5, op zaterdag van 9-12. Door de aanhoudende groei van het aantal studenten aan het vormings instituut kampt men met ernstig ruimtegebrek. De explosie, die vorig jaar een van de gebouwen vernielde, heeft dat probleem nog nijpender ge maakt. De vrijkomende accommodatie kan nu worden toegewezen aan stu denten van het vormingscentrum, een middelbare theologische opleiding voor jeugd- en zendingswerk. Vrijwilligers De Stichting wil - vóórdat het nieu we cursusjaar van het vormingscen trum begint - het landgoed „De Paltz" laten restaureren. Zij poogt sympathiserende christelijke vaklie den er toe te bewegen één of meer vrije dagen of een vakantieweek te komen helpen. Om het huis voor de neuwe bestemming geschikt te ma ken, is restauratie noodzakelijk. Kinderen Kinder-evangelisatie is nog steeds een van de pijlers van „In de Ruimte". Op het terrein aan de Klein Engen- daalweg worden in de zomermaanden zgn. „bijbelkampen" voor kinderen Het landgoed De Paltz te Soestduinen. gehouden, die een sterk evangelise rend karakter hebben. Dit jaar ver wacht men in juli en augustus meer dan 1400 „kampeerders", afkomstig uit tot uiteenlopende kerkelijke denomi naties behorende gezinnen. Via de eigen drukkerij en uitgeverij brengt „In de Ruimte" het kinder blad „De Goede Herder" op de markt, dat zich in een groeiende oplage mag verheugen. In voorbereiding is op het ogenblik een leerplan voor godsdienst onderwijs. Tot de faciliteiten van „In de Ruimte" behoort ook een geluids studio, die is gespecialiseerd in het vervaardigen van bijbelstudie- muziekcassettes Aan de stichting zijn 40 full-time medewerkers verbonden. Om te hel pen bij de financiering van de ac commodatie-projecten van „In de Ruimte", is enkele jaren geleden de „Vereniging van Ruimtevrienden" op gericht. Inlichtingen (o.a. betreffende hulp bij de restauratie): G. Abbink, Huis te Wissenlaan 4, Santpoort, tel. 023-375099 of J. de Carpentier, Horsterweg 82, Ermelo, tel. 03417- 1388. Pe vereniging van Ruimtevrien den heeft een rekening bij de NMB te IJmuiden (nr. 68.97.13.800). Post giro van de NMB: 316598, Op donderdag 22 mei werd aan de kurslsten van de conversatiegroepen Engels, die studeren bij Instituut Hulscher te Soest, de V.N.O. te Amersfoort en de Instituten Seegers te Arnhem en Barneveld, de gelegenheid geboden hun kennis van de Engelse taal te toetsen in de praktijk. Zij werden uitgenodigd voor een social evening in de nieuwe bar „The old stable" in de Coninckstraat 4 te Amersfoort. Een betere gelegen heid had men niet kunnen bedenken. The old stable biedt met zijn twee gezellige bars en dansvloer ruimte aan zeker 100 personen. De animo voor deze vaond was overweldigend. Ongeveer 120 kur- sisten hebben zich deze avond uit sluitend van de Engelse taal be diend. Het was niet toegestaan Ne- SCHIPPER INDUSTRIEWEG 12 (Ind.terr.) TELEFOON 02155 - 10304 Volop parkeerruimte Ook zaterdags open 10-5 uur kunt'tevens kijken naaf: Wand-en Kuckwanden - vloertegels Parfcetvloensn Plavuizèn Vouwdeuren - Houten wanden en Gev*óneen j" plafondschroten -gefineerde deuren derlands te spreken. Onder het ge not van een drankje en een dansje werden de meest uiteenlopende on derwerpen besproken. De heer Leenders, docent aan het Instituut Hulscher, heeft deze avond op voortreffelijke wijze geleid. Het initiatief tot het houden van een Engelse avond heeft al als resultaat opgeleverd), dat het volgend kursus- jaar zeker een Franse, Duitse en wellicht een Spaanse avond zal wor den georganiseerd. Het aantrekkelijke van dergelijke avonden is, dat men de gelegenheid krijgt zijn kennis werkelijk te gebruiken in een om geving die uitnodigt tot conversatie. De 7 aanwezige docenten hadden de opdracht de discussie weer op gang te brengen als deze was vastgelopen. Dat was trouwens maar zelden no dig! Ongetwijfeld zullen velen hebben vastgesteld, dat er nog wel wat oefe ning nodig is voor een vlotte conver satie in de Engelse taal, anderen ver baasden zich erover, dat men zo vlug zijn „drempelvrees" kwijt raak te. Er waren zelfs kursisten die na sluitingstijd hun conversatie in het Enigels op straat voortzette. Het was wel duidelijk, dat hier op een ple zierige wijze in een behoefte was voorzien! Tentoonstelling „Mijn dierbaarste bezit"; een keuze uit wat Soest koestert. Nog slechts tot 8 juni, van 14-17 uur, Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46, Soest. Toegang vrtf. Deze tentooonstelling is tot stamd gekomen in samenwerking met de inwoners van Soest Uit het bevol kingsregister zijn 60 willekeurige adressen geprikt. De bewoners op deze adressen zijn gevraagd hun dierbaarste bezit tentoon te stellen. 45 van de 60 mensen hebben aain dit verzoek gehoor gegeven; in Soester- berg heeft niemand medewerking verleend. Te zien zijn sohliderijen en tekeningen applicaties en wandkleden, beeldjes en vazen, twee 17e eeuwse staten- jachten, een zeer oude koperen duï- kershelm, een schemerlamp, een raamkozijn, een pijp, een gedroogd blad uit Tanzania met daarop ge schilderd een kersttafreel: het eerste gedicht van Jan Visser getekend door Otto Prinsen en natuurlijk het dierbaarste bezit van Arti shock, enz.. Alle voorwerpen gaan vergezeld van een tekst waarin te lezen staat waarom de eigenaar zo gehecht is aan juist dit voorwerp. Zo wordt over een koperen brievenstandaard gezegd, dat de huidige eigenaar het na 8 jaar in zijn bezit te hebben ge had weg wilde doen. Zodra hij de brievenstandaard met dit doel weg tilde kwamen er klopsignalen uit. Nu wil hij het niet meer missen. Naast een foto hangt dit verhaal: „foto van Michiel toen hij 4 mnd. was. Pas na dat de foto een hall jaar in de kamer hing, ontdekte zijn ouders dat hij scheel keek. Michel is nu 16 mnd., kan fluiten en is altijd vrolijk. Enfin er is te veel om op te noemen; u moet het zelf gaan zien. BISTRO SPECIALITEITENRESTAURANT Nieuw Baarnstraat 18, Baarn Telefoon 02154 - 5407 Soester Courant van donderdag 29 mei 1975 De Polo is in totaal 3.50 meter kort. Vlot rijdt hü door het stadsverkeer; geen parkeergaatje is hem te klein. En als hü eens een keer niet verder kan. keert hü in één keer om want z(jn draaicirkel is 9.6 meter. De Polo biedt binnen meer ruimte dan vele grotere auto's. Dit komt omdat de motor dwars voorin ligt en daardoor 4/5 van de lengte over l>l\jft voor de inzittende. Er is ruimte voor vier tot vijf per sonen want de Polo is 156 cm breed en in de bagageruimte kan 284 liter, bij weggeklapte achterbank zelfs 637 liter. De Polo is voordelig in belasting, ver zekering en gebruik. Service-inter vallen: elke 15000 kilometer voor velen slechts 1 keer per jaar. Olie verversen iedere 7500 km. Kortom degelijk en betrouwbaar. Met „Polo" is autorijden niet duur, daarom een aangename liefhebberij. Het is bovendien een uiterst spor tieve auto en dankzij zijn prima weg- ligging, lichte, exacte besturing en gescheiden tweekring remsysteem kunt U zonder risico rijden. De Polo is een sierlijke kleinood en heeft een robuuste bouw. De Polo heeft gering onderhoud en grote prestaties, minimaal verbruik en gro te actieradius. Het interieur is van uitzonderlijke klasse. Het voert te ver om hier over in details te treden. Komt u eens geheel vrijblijvend een proefrit maken want U zult werke lijk verbaast staan. Uw VW en Audi dealer voor Soest, Baarn en omstreken is Tevako B.V., Soesterbergsestraat 2, Soest, telefoon 02155-19064, Aan de Universiteit te Utrecht Slaag de onze oud-plaatsgenoot de heer D. M. Verduijn voor het doctoraal examen scheikunde. De man die in de buurt van Soestduinen enige drieste aanrandingen pleegde, is dankzü effectief optreden van de politie aangehouden. Het was de 19- jarige Soester A. E. K. Hü heeft bekend op 24 april zich vergrepen te heb ben aan een 18-jarig meisje, veertien dagen geleden aan twee leerling- verpleegsters uit Amersfoort en vorige week woensdag een poging tot aan randing gedaan te hebben op het fietspad tussen De Zoom en de De Beaufortlaan. Zyn slachtoffer, een 20-jarig meisje uit Amersfoort, verzette zich toen zo hevig, dat hü rijn plan opgaf en er vandoor ging. De knaap had een omgebogen stuk gasleidingsbuis bij zich, dat enigs zins deed denken aan een vuurwa pen. Daar dreigde hij zijn slacht offers mee. Hij wisselde ook van kleding; droeg de ene keer een ge ruit jack, een andere keer een groen legerjack. Twee keer werd opgege ven dat hij een paarse of donker blauwe brommer had; vorige week woensdag reed hij rond op een oude herenfiets. Zijn aanhouding, waarvoor zes po litiefunctionarissen uit Soest, met as sistentie van de Amersfoortse politie postte, vond plaats in de buurt van het zandgat achter Het Witte huis aan de Birkstraat. De man bekende na anderhalf uur ondervraging. De enkele weken op verzoek van de Groningse politie in Soest aange houden H. van O. (30) blijkt ook een kruimeldief geweest te zijn. Wat zijn activiteiten in zijn woonplaats Soest betrof heeft hij inmiddels bekend in gebroken te hebben bij Albert Heijn, de Procar, het gasbedrijf en de ge meenteontvanger. Deze vier inbra ken leverden hem slechts 18 gulden op, na één nacht „werken". Hij brak ook in in het slachthuis (buit enige rollades), in een Soester garage; in Soesterberg bij een slagerij en een cafetaria. Bekend heeft hij even eens, vier jaar geleden de kluis van het station Soestdijk versleept te hebben. Zijn buit bedroeg toen on geveer 400 gulden. De man wordt verder verhoord. De veertienjarige Hans K. liep kwaad van huis in Haarlem weg na dat hij ruzie had gehad met een zus je. Hij kwam in Soest terecht, waar hij het niet meer zag zitten. Hij meldde zich bij de politie. Deze licht te zijn moeder in, die uit Haarlem kwam om haar zoon op te halen. De vereniging Vrienden van Eem land organiseert op zaterdag 7 juni een landschaps-excursie. Ook niet- leden van de vereniging kunnen hier aan deelnemen. De excursie wordt per bus gemaakt, begint 's morgens om negen uur bij de Grote Kerk in Soest en zal ongeveer drie uur du ren. De kosten bedragen zes gulden per persoon. Belangstellenden moeten zich vóór 1 juni opgeven bij het se cretariaat van ae vereniging: Muur huizen 15, Amersfoort, tel. 033-14348. „In het jaar 1974 heeft de openbare bibliotheek 350.000 uitleningen verwerkt. Dat waren er ongeveer 28.000 meer dan in het jaar ervoor en omdat het ledental practisch gelük gebleven is, kan men concluderen dat per lezer frequenter wordt gelezen", aldus het jaarverslag, dat zojuist is verschenen. Door de extra subsidie van de gemeente van 50.000 gulden en door extra giften van de lezers van ruim 10.000 gulden, is de boekenvoorraad toege nomen met 6000 stuks. Dat neemt evenwel niet weg, dat er nog steeds sprake is van een te klein boekenbezit. ven. Die afschrijvingen waren 1484 boeken voor volwassenen, 105 uit het jongerenbestand' en 1543 jeugd boeken. Het bezit van de schoolbibliotheek is totaal 10.662 boeken, te weten 6295 studieboeken en 4367 leesboe ken. De discotheek bestaat uit een eigen bezit van 164 platen (14 meer dan in 1973 en 1320 platen in „huur". Het aantal uitleningen liep terug van 8152 in 1973 tot 7014 in het af gelopen jaar. Het aantal leden bedroeg per 1 ja nuari 1975 7543; 4068 volwassenen, 1375 jongeren, 1680 jeugd en 420 discotheek. Bij het begin van het jaar waren die aantallen respectie velijk 4158, 1316, 1586 en 526. Het aantal leden voor de discotheek nam met 106 af; het aantal jeugdlezers daarentegen met bijna 100 toe. Wat betreft de doelstelling van de Openbare Bibliotheek werd ook in Soest een discussiegroep geformeerd, die als slotconclusie de volgende punten naar voren bracht: 1. De bibliotheek moet alzijdige in formatie bieden. 2. De bibliotheek is bij uitstek de instelling om perna- mente indukatie te bevorderen, maar heeft tevens een ontspannende taak. 3. Wat betreft de houding van de bibliotheek ten aanzien van het over dragen van informatie moet deze zo veel mogelijk naar buiten treden er een aktieve rol spelen. 4. De toe gankelijkheid van de bibliotheek moet optimaal zijn, liefst ook in buurt- en wijkcentra. 5. Audiovisu ele middelen zijn een verworvenheid van deze tijd en horen zeker ook bij het informatiepakket van een biblio theek. Drugvoorlichting, zover dat planmatig opgezet wordt, is niets voor lagere scholen, is de mening van het Hoofdenconvent van de Soester basisscholen. Zij schrijven dit aan het college van burge meester en wethouders in antwoord op een brief die op 3 maart 1.1. uitging. B. en W. stelden de vraag op hun beurt weer, naar aanleiding van vragen ty'dens de begrotingsbehandeling. „Wel is het natuurlük gewenst, dat de leerkrachten incidenteel, wanneer zulks ter sprake komt, of er door leerlingen vragen ge steld worden, trachten een positieve houding bü de leerlingen aan te kweken", aldus het Hoofdconvent. De leden van de onderwüscommissie waren kort en krachtig in hun standpunt ten aanzien van dit antwoord; „onzin! We moeten zeker afwachten tot het te laat is". Zo te zien zullen de schoolhoofden er nog wel meer van horen. Het boekenbezit bedroeg per 1 janu ari 1975 in totaal 61.615 stuks. Daar van waren er 29.867 in de centrale bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan; 14.108 in Soest-Zuid; 13.232 in Soes terberg; 3121 in de buitendienst en nog eens 1287 in de finalenkollekties. Onderverdeeld bestond het bezit uit 20.169 studieboeken; 17.787 romans en 3109 romans in vreemde talen; 4571 jongerenboeken en 15.979 jeugd boeken. De uitbreiding bestond hoofd zakelijk uit aanwinsten voor de vol wassenen (ruim 4000); bijna 1200 boeken voor de jeugd en bijna 200 voor jongeren. Er werden ook nog 1005 boeken geschonken, maar er werden er ook 3123 stuks afgeschre- waar jc snel bij moet zijn. JAPONNEN - ROKKEN BLOUSEN etc. SMITSHOF 10-14 Soest - Telefoon 02155-17832

Soester Courant | 1975 | | pagina 3