Officiële opening door Burgemeester Mevrouw Mr. J. M. Corver-v. Haaften VAN TOEN EN NU... Bijna halve eeuw NMB in Soest EXTRA NMB-EDITIE Uitvoering gepaard aan veiligheid Nachtkluis Plaatselijk Win een prijs in de middenstands- fotowedstrijd Zie de achterpagina Start Geldsanering Baarn Verdere groei Gelukt Feest Vrijdag" 30 mei 1975 LA JL AA nmD-WI JL IL 53e jaargang no. 41 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 11152 Postgiro 126156 Bankoverval de Nederiandsche Middenstandsbank gebruik genomen De reeds lang gekoesterde wens van allen die bü de Nederiandsche Midden standsbank te Soest betrokken zijn, zal dan uiteindelijk vervuld worden. Het is de dag waarop het nieuwe NMB-kantoor aan de Van Weedestraat 10, de deuren voor haar cliënten officieel zal openen. Met de ingebruikneming van het pand, zeggen de heer W. Rietveld (direk- teur) en zjjn medewerkers het oude kantoor, waar bijna een halve eeuw NMB-gcschiedcnis geschreven kon worden, vaarwel. Een blij vaarwel, maar ook een afscheid dat vervuld zal zjjn van een zekere weemoed. De werkomstandigheden in het oude pand waren vaak moeilijk, maar er hing zowel voor cliënten als personeel toch altijd een vertrouwde sfeer. In mei 1973 begon de heer A. van Heel, architeckt van de afdeling bouwzaken van het hoofdkantoor van de NMB in Amsterdam, zijn gedachten over het nieuw te bouwen pand op papier te zetten. Al gauw bleek, dat hem een modern bankgebouw voor ogen stond, dat zo wel qua uiterlijk als uitvoering moest voldoen aan de eisen van deze tijd en de komende decennia. Het werd een ontwerp, dat haar het ons voorkomt, voor een ieder accep tabel zal zijn. Modern en vooruitstre vend van lijn, maar toch ook solidi teit en vertrouwen uitstralend; ele menten welke voor een bank als on ontbeerlijk gekwalificeerd moeten worden. Onder deskundige leiding van onze bouwkundig medewerker, de heer P. "Schelvis, en de bij de uitvoering be trokken bedrijven kon de realisering van het project in de daarvoor uit getrokken tijd - 14 maanden - keu rig worden uitgevoerd. Via beveiligde automatisch werkende glasdeuren komt men binnen in een royale publiekhal, welke in open ver binding staat hiet het kantoorgedeel te. Alleen spreekbalies vormen een afscheiding, die echter visueel niet als een barrière wordt ervaren. Vooral zal opvallen de gesepareerde kasbox, welke geheel voorzien is van kogelwerend glas. In het gebouw als geheel werden ove rigens de meest moderne veiligheids technieken toegepast. Het geheel ademt, mede door ge bruikmaking van moderne goed op De melkzaak van voorheen Kok, die veld moest ruimen. elkaar afgestemde kleuren een rustige sfeer, waarin het voor de medewer kers plezierig werken zal zijn en de cliënt zoveel mogelijk privacy wordt geboden. Vooral dit laatste wordt nog eens on derstreept door het bestaan van een aparte spreekhoek, die>wel separeert, maar toch prima in het geheel werd opgenomen. Naast de kasafdeling vonden in deze ruimte de commerciële afdelingen, zo als effecten, assurantie en geldbedrijf, een plaats. Dicht bij de cliënten waar mee vooral zij veelvuldig te maken hebben. De van hydro-cultuur - speciale bak- vulling, waarmede de juiste vochtig heid wordt bereikt - voorziene plan tenbakken geven zowel hier als door het hele gebouw een kantoortuin- idee. Ziet men aan de buitenkant een ge bouw van twee etages, binnen kan men echter van de begane grond naar beneden of naar bbven. Een ruim trappehuis, waarin opge nomen het sanitaire gedeelte, garde robe en een personenlift, geeft toe gang tot de kluisruimte en de eerste etage. De benedenverdieping bevindt zich geheel onder de grond en is voorzien van een grote uit gewapend beton vervaardigde kluis, waarin naast het opbergen van het geld ook een 350 safeloketten een plaats hebben ge kregen. Deze loketten bieden de cliënt de mogelijkheid waardevolle spullen brand- en inbraakvrij op te bergen. Een noviteit is hier de kofferkluis, waar ook grotere waardestukken vei lig kunnen worden ondergebracht. Op deze etage vond, naast twee spreek- ruimten, ook het archief een goed onderkomen. Op de eerste etage werden de direc tiekamer, twee spreekkamers en de afdelingen administratie en kredieten gehuisvest. Alle vertrekken komen uit op een brede gang welke weer uitloopt in het trappehuis. Uit het geheel spreekt een duidelijke efficiency, zonder dat een en ander als „koud" wordt ervaren. Vooral de medewerkers van kantoor Soest ervaren hier als een belangrij ke verbetering de sfeervolle en van een handige kitchenette voorziene koffiekamer. Extra vermelding moet nog gegeven worden aan de aanwezige luchtbe handelingsinstallatie, 'die het gehele 'gebouw op een gelijkmatige tempera tuur houdt en .voor een goede aan voer van verse lucht zorgt. Mede door deze apparatuur was het noodzakelijk een aparte dakopbouw te maken welke zo werd geplaatst dat het geruis van genoemde machi nes de omwonenden geen last zal be zorgen. Als speciale noviteit, we mogen wel bijna zeggen primeur - ons kantoor Soest-Zuid heeft dit ook - voor Soest, bevindt zich aan de linkerzijde van de entree een moderne nachtkluis- installatie, die is voorzien van een zogenaamde teruggave-automaat. De cliënt, die van deze service ge bruik maakt, kan door het inwerpen van zijn volle nachtkluiscassette een lege cassette terugontvangen. Het is $us niet meer noodzakelijk een nieu we cassette in de bank op te halen. Meerdere geldstortingen per dag zijn dus, zonder tijdverlies, na sluitings tijd van de bank mogelijk. Zoveel mogélijk is er bij de uitvoe ring van het project naar gestreefd Soester bedrijven er bij te betrekken. Zo werd- o.a. het aannemerswerk ver richt door het Bouwbedrijf P. C. van Schadewijk; het moffelen van het aluminïumwërk door H. A. Menning B.V.; de installatie van de luchtbe handeling en C.V. door Loodgieters- en Verwarmingsbedrijf G. van de. Pol B.V.; de waterleiding en dakbe dekking door de Fa. Reyerse; de elektrische installatie door Cornelisse, Laren-Soest B.V.; het schilderwerk door de Soester Schilderscombinatie; de vloerbedekking en stoffering door Middelman B.V. Bestrating en be planting werden resp. uitgevoerd dóór Hendrikse en. Zoon B.V. en de firma Tolboom, Uiteraard tekende Lips "dit Dordrecht voor nachtkluis- en kluisinrichting. De strak gelynde nieuwbouw, die de Van Weedestraat een wat andere sky-line geeft. Het ontstaan van een speciaal middenstandsbankwezen is nog slechts van jonge datum. De eerste speciale middenstandsbanken dateren uit het begin van deze eeuw. Een aantal banken was op dit terrein werkzaam. Onder hen een drietal Hanze-banken en enkele Boaz-banken. De eerste wereldoorlog leidde echter tot een grote plotselinge kredietvraag. Het bestaande middenstandswezen was niet by machte aan deze kredietvraag te voldoen. Bundeling van krehten was geboden om een débacle te voor komen. In 1914 werd aan de opgerichte Al gemene Nederlansche Centrale Mid- denstands-Credietbank te Amster dam een staatsgarantie gegeven van 1.500.000,welke in 1918 werd verhoogd tot 11.500.000,De reeds genoemde Boaz-banken deden toen nog niet in het geheel mee. Een aantal faktoren, w.o. de on gunstige tijdsomstandigheden leidde in 1926 tot de instelling van de staatscommisie Van Doominck, die in 1927 rapport uitbracht. Dit rapport gaf in hetzelfde jaar nog de start tot de oprichting van de Nederiand sche Middenstandsbank N.V., waar mee de middenstand een volledig bankapparaat verkreeg op een vol doende sterke financiële basis. Van af dat moment werden ook de Boaz- banken in de nieuwe conceptie opge nomen. Ook in Soest bevond aan de Van Weedestraat 11 zo'n Boaz-bank. We schreven op dat moment november 1927; de N.M.B. geschiedenis Soest was begonnen. Uit het jaarrapport van dat jaar lazen wij, dat de bezetting van het kantoor vier man betrof. Naast de direkteur de heer N. Veldhuyzen werkten er Mej. C. van Kempen, als boekhoudster, Mej. A. Veldhuyzen. als bediende en de heer J. F. van de Maas als wisselloper. De groei van 'het beedrijf was voor spoedig. In het begin van de dertiger jaren nam de heer J. van Schaik de fak kel over en wist deze ondanks de economische moeilijke dertiger jaren en de daarop volgende wereldoorlog goed brandend te houden. Na de roerige oorlogsjaren begon het gehele bedrijfsleven weer met goede moed aan de toekomst. Onder de heer H. van Harten, die de leiding had overgenomen, stond ook de Soester NMB weer in het eerste gelid om haar clienten van dienst te zijn en uitbreiding aan de zaken te geven. Vooral door de toenmalige Minister van Financiën Lieftinck in gevoerde geldsanering bezorgde de NMBers handenvol werk. De behuizing bleek al spoedig te klein om de gestage groei te kun nen opvangen. Interne verbouwingen zorgden er echter voor dat het ge bouw aan de eisen des tijds kon blijven voldoen een aan cliënten en werknemers een prettige- banksfeer kon bieden. Ook buiten de Soester Gemeenschap ontstond contact met diverse be drijven. Het werkgebied van kantoor Soest breidde zich dan ook langza merhand van Soesterberg via Soest tot Baarn uit. In 1966 gelukte het de toenmalige directeur W. J. Groenendijk in de Nieuwstraat te Baarn een geschikt pand in handen te krijgen. Aan het interieur behoefde niet veel te worden veranderd, aangezien het geheel van een andere bank werd overgenomen. Met wat klemtoonver schuivingen bij de inrichting kwam men reeds een heel stuk. Het eerste kaskantoor was een feit. drie jaar. Het werd echter wat lan ger, hetgeen niet te wijten was aan het doorzettingsvermogen van de zgn. bouwpastoor. in november 1970 zat men op kan toor Soest reeds gebogen over een schetsplan voor een totale verbouw van het pand. Het geheel zou direct aan de weg worden gebouwd, zodat de voortuin kwam te vervallen. De rijksgoedkeuring kwam begin 1972 af en iedereen was enthousiast. Het ter visie leggen voor het ver krijgen van de Gemeentelijke bouw vergunning werd de NMBers echter noodlottig. Aangezien tegen het plan bezwaren kwamen, die niet koqden worden opgelost, kreeg men de be geerde vergunning niet. Niet lang ging men bij de pakken neerzitten. Energiek werden nieuwe ideeën ontwikkeld. Aanvankelijk rijp te het plan om in de omgeving van Soest-Zuid het nieuwe moederkan toor te situeren en het pand aan de van Weedestraat, na een grondige revisie, als bijkantoor te gaan ge bruiken. Toen kwam echter de grote kans. De oude melkzaak van voorheen Kok kon worden aangekocht. Na wat aanvullende grondaankopen ontstond een mooi bouwterrein, dat voor de nieuwbouw uitermate geschikt was. Snel volgde de gebeurtenissen el kaar daarna op. Voor de historici onder u laten wij hieronder een reeks van data en feiten volgen. 28 september 1972 aankoop oude melkzaak. begin maart 1974 officiële ver gunning van de Gemeente Soest; een en ander na het maken van het schetsplan, de officiële te kening eh enige wijzigingen hier op. op 4 april ontving het bouwbe drijf P. C. van Schadewijk de opdracht tot de bouw, waarna begonnen werd met de sloop van het oude pand. medio april kon begonnen wor den met het grondwerk en het storten van 't beton voor de fun dering; het hoogste punt werd bereikt op 30 oktober daarop volgend; hetgeen uiteraard ge paard ging met het gebruikelijke pannenbier. Nu ca. 14 maanden later is alles keu rig op schema voltooid. Het jaar 1975 zal door de bijna Abraham ziende NMB in Soest als een bijzonder feestelijk jaar geboek staafd worden. Openden wij op 23 april j.1. een mooi kaskantoor aan de Soester- bergsestraat 1; op 2 juni zal ook de van Weedestraat van feestgedruis vervuld zijn. Wij vertrouwen erop nog lang ge schiedenis te mogen maken en onze bestaande en toekomstige relaties al tijd goed van dienst te kunnen en mogen zijn. Aan het pand zal het mi zeker niet liggen. Het oude pand dat na b^na 50 Jaar bankdienst door de NMBers wordt verlaten. SOESTER 8 COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt Iedere donderdag Op 2 juni wordt het nieuwe hoofdkantoor Toen in 1967 de thans nog in func tie zijnde directeur de heer W. Riet veld werd geinstalleerd. was het reeds duidelijk dat de geweldige groei, die het bankwezen in het al gemeen, en de NMB in het bijzonder doormaakte gauw tot verdere uitbrei ding zou leiden. Vele nieuwe diensten, vooral In de particuliere sector, werden bij de handelsbaken geïntroduceerd en meer dere functies moest vervuld worden. Gebrek aan ruimte was wederom een van de gevolgen. De heer Rietveld werd dan ook al gauw op het kan toor de „bouwpastoor" genoemd. Allereerst kwam men in 1968 tege moet aan de snel uitbreidende afde ling giro. Zij kregen in een van kantoor Dron- tcn overgenomen houten keet een onderkomen. Optimistische lieden spraken van een oplossing voor twee Bij zijn ambtsaanvaarding wist hij echter niet, dat hij op 9 januari 1933 nog enkele moeilijke momenten zou doormaken. Zijn thans bankovervallen een alle daags gebeuren, toen was het iets waar de couranten nog bol van stonden. Op die spannende zaterdag werd hij geconfronteerd met een gewapende overvaller, die zich in een coupon kamer had laten insluiten. Op tijd werd de zaak doorzien en met enkele 'kennissen, waaronder ook de oud eigenaar van de aangrenzende siga renzaak, kon men de insluiper over meesteren en aan de politie over leveren. Behoudens de overvaller, die zich met zijn eigen wapen ver wondde, kwam iedereen er goed van af.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1