Als 'n krediet slecht op maat is, merkje als ondernemer vroegof laat, dat er iets niet goed zit. Een of overpeinzing van een Soester weemoed van weleer Op in uil ton gemunt Verzamelen Ée kust en te keur DeNMB financiert op maat De foto's voor deze extra NMB-editie werden verzorgd door Foto Herman van Dam Extra NMB-edttte van de Soester Courant van vrydag 30 mei 1975 numismatiek: een nieuwe aktiviteit van öe nmB Op 1 december J.L startte de NMB met een nieuwe activiteit: de handel in munten. U zult zeggen: „Dat deden ze toch al", Inderdaad, al vele jaren handelt de NMB (het wisselkantoor) op grote schaal in gouden munten (gouden tientjes en vijfjes, Sovereigns (Engelse Ponden), Vrenelli's (Zwitser se 20 Francstukken), Napoleons (Fran se 20 Francstukken), Eagle's en dou blé Eagles (Amerikaanse 10 en 20 Dollarstukken) enz. De steeds toene mende vraag naar munten van de kant van verzamelaars, maar ook die van beleggers, Is echter aanleiding geweest een speciale muntenafdeling, de afdeling Numismatiek in het leven te roepen, die zich uitsluitend zal bezighouden met de in- en verkoop van ALLE munten, van antieke tot moderne, van gouden tot zinken. Ook voor taxaties kan men bij de NMB terecht: de Numismatische-afdeling heeft een beëdigd taxateur, Het is niet vreemd dat beleggers zich op munten gaan concentreren. Mun ten vormen een bijzonder goede waar borg tegen de inflatie. Het lijkt ons goed dit met enige cijfers te demon streren. Een gouden Tientje Willem I 1840 kostte in 1970 450,-—. In 1974 moet er 1,650,voor neergeteld worden, Voor een gouden tientje Wil lem II 1842 zijn deze bedragen res pectievelijk 3.250,en 12.500, voor een gouden dukaat 1960 respec tievelijk 150,en 1.800,voor een kroningstientje 1898 325,en 1.550,Dit lijstje kan met tiental len voorbeelden worden aangevuld. De grote stijging in waarde geldt overigens niet alleen voor gouden munten; ook zilveren munten zijn enorm veel waardevoller geworden en voor bepaalde stukken is de stijging zelfs nog groter geweest dan voor gou den munten. Om u enkele voorbeel den te noemen: een 5 cent Willem II 1848, waarvan er maar 100 stuks ge slagen zijn, kostte in 1970 825,in 1972 6.500,en in 1975 betaalt u er 12.500,voor. Een 3 gulden-stuk Willem I 1832 was in 1970 400, waard, in 1974 is het al _2,200 ge worden. Voor de eerste rijksdaalder, de 2y2 gulden Willem I 1840, - hoefde u in 1970 maar 350,neer te leggen, nu zou dat 1.100,zijn. Ook voor de zogenaamde onedele metalen: koper, nikkel en zink, zien wij grote prijs stijgingen: V2 cent Willem II 1846 kreeg u in 1970 voor 30,nu kost hij u 175,Een 1 cent Wilhelmi- na 1924 kosttte in 1970 15,in 1974 55,Voor oorlogsgeld, 2y2 cent 1942, zink, betaalde u in 1967 475,nu 6000,Het 5 centstuk Wilhelmina 1909, nikkel, het zoge naamde nachtkwartje, kostte in 1970 25,en nu ruim vier keer zo veel, 110,Dit laatste 5-centstuk had dezelfde grootte als het zilveren kwartje, het had alleen geen karte ling en het was dikker. Het werd 's avonds dikwijls per abuis maar ook opzettelijk voor een kwartje uitgege ven, vandaar de bijnaam „nacht kwartje". Om deze reden is het vrij spoedig vervangen door de vierkan te nikkelen stuiver. Over het alge meen gelden de prijsstijgingen voor namelijk voor munten in de kwalitei ten zeer fraai, prachtig en FDC (fleur de coin) en natuurlijk ook de zeld zamere stukken. De zeldzaamheid van een munt hangt af van het aantal dat ervan geslagen is. Toch is het niet altijd zo dat als er bijvoorbeeld meer dan een miljoen van een bepaalde munt geslagen zijn, zo'n munt per definitie niet zeldzaam is. De cent 1924 bijvoorbeeld, waar van 1.400.000 stuks geslagen zijn, is toch vrij zeldzaam te noemen; hij is tegenwoordig bijna niet te krijgen. Soms worden munten vrijwel direct nadat zij geslagen zijn weer ingetrok ken en omgesmolten. De stukken die niet in de smeltkroes zijn terechtge komen, zijn dan zeldzaam tot uiterst zeldzaam, ondanks het feit dat het slagaantal van de betreffendè munt heel groot kan zijn. Het lp-centstuk 1944 bijvoorbeeld met een „D" van Denver, geslagen in Amerika, had een slagaantal van 25.400.000. Deze mun ten zijn eigenlijk nooit uitgegeven, Snaar een enkel stuk is toch in de circulatie gekomen. Uiteraard zijnde- ze munten uiterst zeldzaam. Momen teel wordt er 6.500,en meer voor gevraagd. Vrij veel munten, vooral halve guldens, guldens en rijksdaal ders, zijn naar het voormalige Neder- lands-Indië uitgevoerd. Hiervan is veel versmolten, en bepaalde jaren zijn daardoor zeldzaam, ondanks gro te slagaantallen. Het komt ookwel een enkele maal voor dat bedoelde munten, die eerst niet zo gemakkelijk te krijgen en daardoor prijzig waren, nu tamelijk veel voorkomen. De laatste jaren ko men namelijk vrij veel munten terug uit Indonesië, Uiteraard daalt in zul ke gevallen de prijs enigszins, of blijft stabiel in plaats van te stijgen. Schaars zijn nog steeds guldens Wil helmina 1886 hangend haar en 1906 kroningstype; hiervan is vrij veel naar Nederlands-Indië uitgevoerd, maar tot op heden zijn er -relatief weinig teruggekeerd. Munten zijn, zoals wij hierboven heb ben aangetoond, een goede geldbeleg ging. Daarnaast kunnen zij echter ook een zeer interessant verzamelobject vormen. U kunt met munten alle kanten 'uit. De meeste Nederlandse muntenverzamelaars verzamelen mun ten van Koninkrijk op jaartal, dus van iedere muntsoort alle geslagen jaartallen. Er zijn tegenwoordig han dige boekjes op de markt, waarin al deze muntsoorten met de jaartallen staan. Bij het opbouwen van een Ko- ninkrijksverzameling moet u er te genwoordig wel rekening mee hou den dat deze practiseh niet meer compleet te krijgen is en dat er vrij veel geld mee gemoeid is. Een twee de mogelijkheid is het verzamelen van verschillende munttypen, dus van iedere muntsoort (waarde) en elk ty pe één exemplaar. Een type-collectie kunt u uitbreiden met de verschil lende muntmeestertekens op de munten. U krijgt dan bijvoorbeeld bij een typecollectie één rijksdaalder Willem III, maar bij eenzelfde verza meling op muntmeestertekens twee rijksdaalders, nl. een met zwaard en een met zwaard met klaverbladvor- mig ondereinde, Bij Willem li-rijksdaalders zijn er drie verschillende muntmeestertekens: lelie, lelie met parel op band, en zwaard. Ook kunt u zich dan weer beperken tot de provincie waarin u woont of waarin u gewoond hebt. Van deze munten kunt u alle jaartallen verzamelen of van elk munttype één exemplaar, of van één bepaald type (koperen duit, dubbele wapenstuiver, schelling, enz, alle jaartallen. Op bijna alle Nederlandse munten van 1817 af staat op de keerzijde rechts het muntteken van de muntplaats Utrecht en links het teken van de muntmeester, die in vroeger tijden verantwoordelijk was voor hèt gewicht en gehalte en voor de afwerking van de munt. Provinciale munten zijn in verhou ding tot de munten van het Konink rijk 'nog goedkoop: U kunt voor vijf gulden al een aardige munt kopen en t ze zijn naar onze mening ook interes santer. Munten van de voormalige Nederl. Overzeese Gebiedsdelen zijn eveneens bijzonder interessant. Vooral de stukken die door de VOC geslagen zijn en de munten tot onge veer 1843 die talrijke variaties om vatten, zijn boeiend. Ook worden wel munten uit een bepaald tijdvak ver zameld, bijvoorbeeld de Bourgondi sche Nederlanden of de periode van de Tachtigjarige Oorlog (Philips II). Andere mogelijkheden zijn: nood munten. kloppen (in bepaalde perio den werden sommige munten van een kleine instempelingklop voorzien), munten met dieren, planten, schepen, wapenschilden. Of alleen de gouden munten van het Koninkrijk en/of de Republiek 'op jaartal of alleen op type. Ook interessant is het verzamelen van gouden dukaten (onze internatio nale handelsmunt) op provincie en jaartal. Deze dukaten zijn van 1586 tot 1972 geslagen. U kunt ook buiten landse gouden munten op type. mun ten van een bepaald land of bepaal de koning, koningin, keizer, munten van een bepaald gewicht, bijvoor beeld munten van de Latijnse Munt unie, portretten op munten,, bijvoor- Toen was Soest nog een sluimerend dorp met een overwegend eenyoudige lintbebouwing. De bebouwde kom strekte zich uit aan beide zijden van de rijksstraatweg - een afstand van ruim 3 kilometer - van het voormali ge hotel Trier (tegenover het Ko ninklijk Paleis) tot voorbij de Oude Kerk. Lommerrijke buitenplaatsen, villa's en pensions werden afgewis seld door boederijen, winkels en steedse woningen. De paardetram, vanaf station Baarn, volgde deze weg en had haar eind punt -in de Kerkebuurt. De met prachtige bomen omzoomde Rijks straatweg was al in 1812 onder de Franse bezetting tot stand gekomen. Voor die tijd behoorde ook dit ge bied tot het aantrekkelijke landschap de Engh; een licht glooiend plateau dat zich hoog en ver boven de huizen van Soest uitstrekte. Eeuwenlang was de Engh het hart van de landbouw van Soest, waar in de wisselende seizoenen werd gemest, geploegd, ge zaaid en geoogst. De Engh reikte toen tot aan het huidige Kerkpad. Het karakteristieke Kerkpad dat een wandeling ook nu nog waard geble ven is. Vroeger werd het Kerkenpad en Ker- kenvoetpad genoemd omdat de bewo ners der boerderijen hierlangs ter kerke gingen. Temeer daar er aan beeld van staatshoofd, personen met baarden, ridderorden, alleen por tretten van vrouwen of van kapsels, enzovoort, verzamelen, Dan nog zijn de mogelijkheden niet uitgeput, want ook munten genoemd in de Bijbel, munten die speciaal voor de handel bestemd waren of zijn (o.a. Maria Theresia-daalders, leeuwendaalders, rijksdaalders met de halve man, Spaanse matten, Pillar- dollars), of alleen de belangrijkste muntsoorten van alle landen, dus Amerika: dollar, Rusland: roebel, En geland: shilling, Frankrijk: 1 franc. Duitsland: mark. of muniten ter grootte van een rijksdaalder, munten van of vanaf eigen geboortejaar, kun nen interessante verzamelobjecten zijn. Of proefmunten, dit zijn munten die hedentendage speciaal voor ver zamelaars worden geslagen, veelal in luxe cassettes verpakt en dikwijls met andere munten samen zogenaam de sets vormend. En wat zoudt u ervan zeggen om een algemeen historische collectie op te bouwen, beginnend met de oudste, Griekse munten, dan de Romeinse munten, waarvan men bijvoorbeeld de meest voorkomende muntsoorten kan nemen (denarius, sestertius, as) en enkele van de bekendste keizers, daarna Byzantijnse munten, waarbij een solidus (gouden munt van 4,5 gram) hoort en het zogenaamde scho teltje (gouden munt in vorm van schoteltje); vervolgens Oosterse mun ten (bijna altijd zonder portret en alleen met lettertekens), Middeleeuw se munten, en dan de moderne mun ten, vanaflde zestiende eeuw tot he den. U kunt hierbij uitbreiden zo veel u wilt, de mogelijkheden zijn onbegrensd: het portret op munten door de eeuwen heen, bijvoorbeeld van Alexander de Grote tot Juliana, de verschillende metalen, vormen en vankei ijk geen andere wegen beston den of andere wegen vaak modder poelen waren. De hoeven zijn nog steeds aantrek kelijk en zijn vaak gecompleteerd door mooie oude schaapskooien. Een herinnering aan de tijd toen nog vele schapen graasden op de Soester gron den. Van het heel oude Soest is niet-veel meer over. Een kleine kern, gelegen aan de voet van de toren in de Kerkebuurt, be waart de herinneringen uit een ver verleden. Herinneringen aan het oude Soest met zijn Engh, duinen, brinkgronden en veengebieden; aan het oude Soest met zijn schrikbarend bijgeloof en zijn plaggehutten; aan het oude Soest met zijn bijnamen als Mie Keu (var ken), de Peut (kikker), Arisje Plaat vod, Dropje, Gent de Sjees (was mank), Zwarte Hanna, Klaas Pampus en de Tuter (wulp). De aanleg van betere wegen heeft betekend dat Soest steeds meer in trek is gekomen als woonplaats voor hen die^het rustig buitenwonen stel den boven het wonen in steden. Veel van het vertrouwde landschap is opgeofferd voor de woningbouw om de bevolkingstoename op te kun nen vangen. j Rustieke plekjes zijn volledig vèran- grootten van de munten. Hiervan zijn er meer dan u denkt. Er zijn ook mensen die alleen koperen, alleen zilveren of alleen gouden munten verzamelen. U ziet, er zijn mogelijk heden te over. Er is werkelijk „voor elck wat wils". Het aantal muntenverzamelaars, en zeker het aantal beleggers in munten, is niet 20 groot »a ons land. Wij ver wachten in de komende jaren een be langrijke groei. Rond 1 december kwam onze eerste muntenlijst uit. In deze eerste lijst werden de munten van het Koninkrijk aangeboden, be ginnend met de dubbele negotiepen ning (20 guldenstuk) tot de halve cent. Voorts zijn in de lijst opgeno men moderne gouden munten vanaf 1800 en modernere zilveren munten vanaf 1945. Het ligt in de bedoeling in de toekomst een lijst uit te geven speciaal van provinciale munten en munten van de voormalige Overzeese Gebiedsdelen, en terzijnertijd een lijst van'Griekse, Romeinse en Byzantijn se munten, gouden buitenlandse mun ten van voor 1800 en zilveren van voor 1945. Alle in dit artikel vermelde prijzen zijn geheel vrijblijvend. derd van karakter en de idyllische landweggetjes van weleer zijn ver breed en bestraat. Er zijn nieuwe wijken gekomen op plaatsen waar vroeger een rijkdom aan bomen stond of waar de heuvel achtige bodem met een weelde van „goudgeel koren of sneeuwwitte boek weit" was bedekt, Bedroeg het aantal inwoners van Soest omstreeks 1930 ongeveer 15.000, nu 45 jaar later is dat aantal geste gen tot bijna 40.000. De onaanzienlijke winkeltjes van de neringdoenden van toen zijn in de loop der jaren langzaam maar zeker in de schaduw van ferme winkelpan den komen te staan. En de huizenrij steeds meer gegroeid - strekt zich nu uit langs de hele rijksweg. Soest kent nu diverse winkelgebieden op buurtverzorgend niveau, maar het winkelgebied Van Weedestraat steekt wat betreft omvang en niveau daar boven uit. Men kan het dan ook be schouwen als een hoofdwinkelcen trum. Elke verbetering komt elk an der pand ten goede. Op de plaats waar in de jaren '40 tot '70 flesgerinkel te horen was, zal over enkele dagen geldgerinkel klinken. De Van Weedestraat krijgt er weer een prachtig pand bij. Proficiat Van Weedestraat, maar ook proficiat heel Soest. We zijn alweer gewend aan de win kelstraat, waar het verkeer de bomen heeft verdrongen, maar waar geluk kig over niet al te lange tijd een jon ge aanplant komt. We moeten blij zijn dat de gemeente „'t groen" een warm hart toedraagt. Zodoende blijft Soest schoon gelegen in een omgeving waar de natuur de grootste verscheidenheid biedt: Een plaats temidden van bos, wei en duin. S.O.E. Ster Naarmate een onderneming meer last krijgt van inflatie en minder gunstige conjunctuur, dient de financiering kritischer bekeken te worden. Een verkeerde krediet keuze kan de rentabiliteit drukken door onnodig hoge rente. Heel wat ondernemingen zouden dan ook profijt hebben van professionele hulp bij de beoordeling van het financieringsschema van hun bedrijf. Zij zouden kunnen ont dekken, dat hun langlopende krediet bijvoor beeld verlaagd en hun kortlopende krediet verhoogd moet worden. Of dat een andere kredietvorm in hun geval beter zou passen. Menig ondernemer zou wellicht met minder krediet ruimer in zijn geld kunnen komen te zitten. Soms is besparing mogelijk indien een krediet beter op maat is. De kre- dietmaat is voor elk bedrijf verschillend. De NMB kan verhelderend adviseren omtrent krediet op maat, een passend financieringspakket. Want de NMB is met bijna 50 jaar ervaring in kredietverlening voor het midden- en kleinbedrijf de meest interessante gesprekspartner, ook als het gaat om al die andere diensten die een grote bank zijn cliënten kan bieden. Praat eens met de NMB voordat u ontdekt, dat er iets niet goed zit. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Het is eind mei 1975. Het zonnetje schfjnt. Ik slenter langs de Van Weedestraat; winkel aan winkel; geen bomen meer die enige schaduw geven. Wat is het allemaal veranderd. Het is alweer 45 jaar geleden dat ik hier voor het eerst over de Van Weede straat liep; de straat, die werd genoemd naar de echtgenote van de voor malige burgemeester van Soest rond de eeuwwisseling, Jonkvrouwe Renée Henriëtte Loten van Doelen Grothe-Van Weede.

Soester Courant | 1975 | | pagina 3