De geschiedenis van de banken Win een prijs in de MIDDENSTANDSFOTOWEDSTRIJD «HET WARE GEZICHT» Deze bank in Soest gaat maandag 2 juni verhuizen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 3e prijsPOCKET AGFA FOTOCAMERA De NMB is een le prijs DRAAGBARE T.V. 2e prijs CASSETTERECORDER 4e prijs GOUDEN TIENTJE 5e prijs FRUITMAND VAN WEEDESTRAAT 10 - SOEST an de Middeleeuwse geldwisselaar tot het moderne bankbedrijf van heden Het ontstaan van geld bankrekening voor iedereen Nieuw adres: Van Weedestraat io. Extra NMB-i ■editie van de Soester Courant van vr\)dag 30 mei 1975 Op de dag vaa opening zijn zowel ons nieuwe kantoor Van Weedestraat 10 als kantoor Soest-Zuid, Soesterbergse- straat 1, tot 12.00 uur ge opend. Hierlangs alknippen Plak a.u.b. in de rode vakjes de goede foto's en maak de onderstaande slagzin met ten hoogste acht woorden al Naam: Adres: Telefoon: Uw oplossing dient u vóór vrijdag 13 juni 1975 af te geven bij of op te sturen naar het kantoor van de Nederlandsche Middenstands Bank, Een deskundige jury zal de inzendingen beoordelen en vijf prijswinnaars of prijswinnaressen aanwijzen. De inzendingen blijven eigendom van de NMB en er kan niet over worden gecorrespondeerd. De winnaars krijgen telefo nisch of schriftelijk in juni van ons bericht. De naam bank komt van het Itali aanse woord „barvco", de marmeren tafel van de middeleeuwse Italiaanse geldwisselaar. Deze geldwisselaars plachten de hun aangeboden gouden en zilveren munten op die tafel te laten vallen, zodat ze konden horen of de munten vals of echt waren. Dat was niet overbodig, want er warén vele soorten munten in omloop - vele Fteden en edelen hadden het recht van muntslag - die een verschillend gehalte aan edelmetaal hadden en bovendien nog vaak vervalst werden. Aan deze situatie en met name aan de veelsoortigheid van de munten, dankten de geldwisselaars hun be staan. De kooplieden waren prak tisch gedwongen van hun bemidde ling gebruik te maken bij de waarde bepaling en het omwisselen van mun ten van de ene stad in die van de andere. Deze geldwisselaars deden nog meer dan alleen maar geld wis selen en taxeren. Zij namen ook geld van kooplieden in bewaring en voer den betalingsopdrachten voor hen uit. M.a.w., zij traden tevens op als kas siers. De bewijzen van storting die zij aan de kooplieden afgaven en de be talingsopdrachten die zij voor hen uitvoerden zijn de voorlopers van on ze bankbiljetten, cheques en giro- verkeer. Ook in Nederland waren er in de 16e en 17e eeuw vele geldwis selaars en kassiers. Om aan de ver warde toestand bij het geldverkeer een einde te maken en de handel waardevast geld te verschaffen, werd door de vroedschap van Amsterdam in 1609 de eerste Nederlandse bank opgericht: de Amsterdamsche Wissel bank. Deze bank kreeg het monopolie, d.w.z. alle andere kassiersbedrijven werden verboden. Later werd dit ver bod overigens weer ingetrokken, zo dat daarna vele andere bankbedrij ven ontstonden, waarvan er enkele zelfs nu nog bestaan. De Amsterdam sche Wisselbank was geen bank zoals wij die nu kennen, kredieten bijv. mocht zij niet verlenen. Al het aan geboden en te betalen geld werd om gerekend in een munt met vaste goudwaarde, de zgn. bank-gulden, die echter niet werkelijk in omloop was en dus eigenlijk alleen maar als om rekeningsmiddel dienst deed, als re keneenheid zoals dat heet. De bank- gulden heeft lange tijd als reken eenheid een belangrijke rol gespeeld over de hele wereld. Het einde van de bank kwam, nadat uitgelekt was dat ondanks het verbod toch grote kredieten waren, verstrekt aan de Vereenigde Oostindische Compagnie en de stad Amsterdam. De bank ver loor het vertrouwen van het publiek en moest in 1819 worden opgeheven. Intussen waren er echter verschillen de andere kassiersbedrijven opge- - richt, die eveneens krediet verleen den. De kassiers bemerkten namelijk, dat de kooplieden bij betalingen steeds minder gebruik maakten van het bij hen gedeponeerde geld. Zij betaalden elkaar liever met de stor tingsbewijzen, die zo dienst gingen doen als geld. Als die betaling be stemd was voor iemand die ook een rekening bij dezelfde kassier had was dat al heel gemakkelijk. De kassier boekte het bedrag van de rekening van de ene koopman af en schreef het bij op de rekening van de andere Zo kwam er geen munt - geen „char- taal geld" zoals het zichtbare geld genoemd wordt - aan te pas. Er werd betaald met „onzichtbaar geld", met zoals dat heet „giraal geld". De kassiers concludeerden uit deze gang van zaken, dat zij rustig wat van het bij hen gestorte goud aan derden zouden kunnen uitlenen zon der in moeilijkheden te raken. Daar mee zijn de oorspronkelijke kassiers tot bankiers uitgegroeid; zij verleen den krediet. Zij behoefden daarvoor niet eens een deel van het moeilijk verhandelbare goud uit de kluizen te halen, maar gaven degene die krediet nodig had eenvoudig een extra stor tingsbewijs. D.eze bewijzen - bank biljetten zou men ze kunnen noemen - werden immers toch door iedereen als geld geaccepteerd. De uitgifte van deze extra stortings biljetten had niet tot gevolg, dat de rechten van ieder der bestaande hou ders van stortingsbewijzen op enige wijze werden beknot.. Zij konden elk op ieder moment tegen afgifte van het stortingsbewijs weer beschikken over het door hen gedeponeerde goud. Er was dus inderdaad sprake van een vergroting van de geldhoeveelheid, tot stand gekomen via vergroting van de hoeveelheid „bankbiljetten". De uitgifte van bankbiljetten werd later voorbehouden aan speciale circulatie banken. Uit de oude kassiersbedrijven zijn in de loop van. enkele eeuwen de han delsbanken gegroeid zoals wij deze nu kennen. Bij alle grote verschillen tussen de moderne handelsbanken en het traditionele kassiersbedrijf, zijn er niettemin ook punten van overeen komst aan te wijzen. Immers, ook bij de moderne handelsbanken speelt het girale geld een grote rol. Als iemand 'n bankrekening heeft kan hij de bank opdracht geven een bepaald bedrag over te maken naar iemand anders, ook al is deze geen klant bij dezelfde bank. Ook al heeft iemand geen bankrekening, dan kan hem door een bank toch geld worden overgemaakt, bijv. via de postgiro. Bij al deze transacties is er geen munt of bank biljet nodig, er wordt gebruik ge maakt van het onzichtbare, maar erg gemakkelijke girale geld. Hoewel het girale geld al erg lang bestaat hebben wij tot voor kort nog geleefd in een chartale geldmaat- schappij. Wij betaalden elkaar im mers bijna allemaal in klinkende munt. In het hele betalingscircuit dat op eenvoudige wijze wordt voorge steld door drie groepen, nl. de pro- duktiebedrijven, de distributiebedrij<- ven en de gezinnen, werden van oudsher alleen de, betalingen tussen distributiebedrijven en produktiebe- drijven giraal gedaan. Enkele jaren geleden kwam daarin verandering en werden de salarisrekeningen inge voerd, waardoor de werknemers (ge zinnen) hun lonen van de bedrijven op een eigen bank- of girorekening kregen uitbetaald. In het betalings circuit bleef toen alleen nog over de relatie gezin-distributiebedrijf, waar met bankbiljetten en munten werd betaald. Ook daar is iets op gevon den, nl. de betaalcheque en sinds kort de Euro-cheque, waar men elkaar mee kan betalen. Hoewel hier van flink gebruik wordt gemaakt, zal het toch nooit zoveer komen dat er helemaal geen „echt" geld meer in omloop zal zijn, maar de ontwikke lingen zijn wel zover gegaan, dat wij kunnen zeggen thans te leven in de „girale geldmaatschappij". Van Weedestraat 10, Soest. Telefoon 02155:1805é (5 lijnen] Kasurenmaandag tjm vrijdag van 9.00 tot 16,00 uur. Bovendien vrijdagavond van 18.30 tot 20.00 uur. plakwerk komt u er wel achter. Uw oplossing kunt u natuurlijk altijd in betreffende zaken controleren. Hieronder treft u een aantal portretten aan van - naar wij aannemen - voor u bekende Soesters. Misschien komen ze u niet bekend voor Inderdaad als u ze goed bekijkt zult u merken dat er iets niet klopt I Zo te zien heelt de lotograal (een niet-SoesterHerman van Dam) bij het ontwikkelen van de foto's de boel door elkaar gehutseld. Aan u de taak' ieder zijn ware ge- zicht terug te geven. Mocht u de geportretteerden toch niet herkennen, dan willen wij u wel verklappen, dat ze allen één ding gemeen hebben. U kunt ze in bepaalde zaken in Soest teqen het lijf lopen. Met wat knip- en Geen kleine verandering. Want in ons nieuwe kantoor hebben we ge woon meer ruimte. Dat is wat ge makkelijker voor u en voor ons. Als u tijd hebt, stap dan eens bij ons binnen. Dan zullen wij graag alle inlichtingen geven over onze zaken- en privérekeningen, onze verschillende kredietfaciliteiten en persoonlijke leningen. De aantrekkelijke manier om bij ons te sparen (rente 4/2-814%). Vijf gulden openingspremie Indien u als nieuwe spaarder een rekening opent met een eerste in leg van ten minste f 50,-, schrijft de NMB ter gelegenheid van de ope ning eenmalig een premie van f 5,- bij. Onze assurantie- en effektenbe- middeling en hypotheken. En over vele andere zaken waarin een grote bank kan adviseren.

Soester Courant | 1975 | | pagina 4