Lekker buiten in de stacaravan Draai de film die U mint... wanneer het U zint tips voor vissen vanaf het 6e LeicNschooL water i\iewe óuperackt l'dmcamera een opmerkelijk initiatief autogordels15 vasten zeker Een nieuw model super 8 camera met U KUNT NIET ALLES WETEN fors zoombereik Tip (ioede ventilatie Het goeie leven begint weer Nieuw, super 8 postorderbedrijf Bouw uw eigen filmotlieek op W ereldbekend Technische data Een fototraining met permanent karakter Een compleet pakket Tips voor de vakantie Alleen het allerbeste materiaal goed genoeg Groot zoombereik -mentenpaneeltje" Soester Courant van donderdag 5 juni 1975 tips voor vRije tijö en hoBBy Als u veel bagage meeneemt ln de auto prop dan niet alles achterin, dan wordt de wagen moeilijk be stuurbaar. Er moet voldoende druk op uw voorwielen blijven. Berg lie ver wat meer op een imperiaal. Hebt u veel bagage verhoog dan uw ban denspanning wat. Als u in een gehuurde auto op va kantie gaat maak er dan een proef rit mee voor u definitief vertrekt. Ga na of alle lichten en signalen werken, of de gevarendriehoek aan wezig is en of de crick goed func tioneert. Als u naar het buitenland gaat ver geet dan naast uw paspoort ook het kentekenbewijs en de groene kaart niet. In uw agende noteert u de in houd van uw portefeulle, de num mers van uw paspoort, rijbewijs enz. Dat maakt de opsporing bij verlies gemakkelijker. T\jdens uw vakantie zult u veel on ervaren automobilisten tegenkomen. Maak uw bedoelingen aan het overi ge verkeer daarom nog duidelijker dan u normaal al doet. Al u een lange autotocht gaat maken zorg er dan voor. dat u geen lege maag hebt, dat kan u moe en ner veus maken. Eet ook niet op wil lekeurige tijden om het hongerge voel te onderdrukken. Neem liever een goed ontbijt, een lichte lunch en een warme maaltijd aan het einde van de dag. Als u in een fille terecht komt ga u dan niet opwinden. Blijf kalm en houdt voldoende afstand tot uw voor ganger, minimaal de helft van uw snelheid in meters. U weet natuurlijk dat het verboden ls de gewone gang van het verkeer te belemmeren door uitzonderlijk lang zaam te rijden. Pas u steeds aan de verkeerssituatie ter plaatse aan. Stel u tevoren goed op de hoogte van de verkeersregels in het land waar u door- of heentrekt. Ze wij ken nogal eens af. Supra^oom, een geheel nieuwe came raconceptie uit Japan, Wij hebben één van de Suprazooms voor ons lig gen. Het is de Suprazoom VS 800. Een robuuste camera met stevige handgreep, heldere grote „zoeker en een gemakkelijk afleesbaar „instru Omdat het ook in de zomer nog wel koud kan zijn, zult u de kachel 's avonds zeker aansteken. Wist u dat het brandstofbesparend kan zijn rondom uw caravan een soort afsluiting te maken van board of speciale sierstroken van „gevloch ten hout", eventueel de plastic tuin randen? De wind kan dan niet meer onder uw caravan blazen, hetgeen het in terieur onnodig afkoelt. Wanneer u tot aankoop van een sta caravan overgaat, overtuig u van de volgende belangrijke punten: 1. Goede ventilatie. Dat houdt in dat kleding en andere textiel als de kens en slopen etc. in winter of najaar gewoon in de caravan kun nen blijven. 2. Tochtvrije ramen met een groot panoramische ruit. Ramen die bij afwezigheid „inbraakvrij" kunnen worden afgesloten. 3. Deugdelijke hechthouten vloer. Een goede sta-caravan moet toch wel 25 jaar (sic) kunnen meegaan, zonder bijzonder onderhoud. 4. Een. goede sta-caravan moet voor zien zijn van dubbeldikke alumi- niumwanden aanéén gelast met een dubbele S-felsnaad. 5. Een frame, een Rinelframe. van hardhout, dat werkelijk stormen kan weerstaan. Mocht u wat informatie willen heb ben, wend u tot Caravanning Hollan- dia B.V., antwoordnummer 4000, Naarden. Men kan de folder, Draaiboek ge naamd, bestellen door het zenden van een kaart aan Spiegelenburghlaan 26 in Aerdenhout of per telefoon: 023- 245022 of gewoon door een kaart of een envelop te zenden aan Ant woordnummer 3, Aerdenhout. tekent dit ongeveer: Op een brand- puntalstand van ±15 mm is de „kijk hoek" van de camera ongeveer gelijk aan de kijkhoek van het menselijk oog. Kleinere brandpuntafstanden dan 15 mm geven een groothoekef fect. Grotere brandpuntafs tanden ge ven een tele-effect. Wie kwaliteit in beeldstand wil heb ben, adviseren _wij wel, bij—het in^_ zoomen tenminste een steuntje te zoeken tegen een hek of boom of ge bruik té maken van een statief Zo rond begin april ontstaat er op alle campings in ons land een grote be drijvigheid. Het kampeerseizoen is gestart. Kale terreinen worden gevuld met caravans en tenten. Oude bekenden groeten elkaar, men heeft de hele lange winter geen contact gehad en ervaringen worden uitgewisseld. De sta-caravanbezitters hebben het extra druk, zij immers hebben meest al een flink terrein rond hun wagen. Een stuk grond dat vaak het karak ter heeft van een tuin met grasveld. Struiken en bloemen fleuren het ge heel op, ware lusthoven sieren de omgeving. Heel wat stadsmensen die op hun fiat niet verder komen dan een bak op het balkon met wat ver pieterende begonia's, hebben hier hun handen vol met tuinieren, gazons bemesten, grasmaaien enz. In het Filmland Draaiboek treft men titels aan van „old timers" als Char- lie op rolschaatsen van Charlie Chap- lin, van de „dikke en de dunne". Stan Laurel en Ol'iver Hardy bij voorbeeld in hun beroemde In de brand - uit de brand. Verder bekende tekenfilms van Popeye, Yogi de Beer en Speedy Gonzales. Een andere categorie van visserè schaft zich een lichte buitenboord motor aan en huurt hun visboot. Praktisch alle huurboten zijn uitge rust met een versterkte achterspie- gel, waaraan de eigen buitenboord motor in 'n wip te bevestigen valt. Een doorgewinterde hengelaar is bij zonder kritisch waar en waarmee hij wil gaan vissen. Van tevoren stelt hij vast in wélk viswater hij wat wil verschalken. Het vangen van een snoek vereist nu eenmaal een andere techniek dan een voorn en een pluim aan de haak is niet hetzelfde als \issen met een deegje. Heeft een hengelaar eenmaal het ..waar" en het „wat" vastgesteld, pas dan kan hij zijn materiaal selecteren en al zijn hulpmiddelen kiezen. De keuze is groot: er zijn zoveel verschillende soorten hengels, snoe ren, dobbers en haken. En recepten voor aas om over het beste voer voor het voerplekje maar niet te spreken. Toch is voor de sportvisser die ple- Momenteel zijn er in ons land enkele honderdduizenden mensen in het ge lukkige bezit van een acht millimeter filmprojector. Daarmee vertonen zij hun film: vakantiefilms, familiefilms, films van hun kinderen. Het huiselijk projectie-avondje kan een feest zijn voor de eigen kring maar ook in ruime zin, op feestjes en partijen. Maar vroeg of laat wil men ook wel eens iels anders zien, meer keus hebben. De mogelijkheid daartoe is voldoende aanwezig. Er zjjn uitstekende copieën van bekende en beroemde films. In Aerdenhout is een gloednieuw filmcentrum ontstaan, dat de wel sprekende naam Filmland draagt. Hier kan iedereen super-8 films be stellen, naar wens met of zonder ge luid. Films die per post aan de ge gadigde worden toegezonden. Bij Filmland heeft men keus uit ruim 800 titels en meer dan 1.400 soorten films! Wereldbekende films als de Klokken luider van de Notre Dame met Char les Laughton naast Oorlog en Vrede met Henri Fonda en Audry Hepburn. Bij Filmland levert men Duitse film- copieën van werkelijk uitmuntende kwaliteit, eventueel met Duits geluid. In de Supermarkt voor Super acht films kan men overigens ook sport en oorlogsfilms, dieren- en reisfilms aantreffen. Wat u niet aantreft zijn sexfilms, niet in de folder, niet in het magazijn. Bij Filmland is men van mening dat dit terrein maar overgelaten moet wor den aan de speciale winkels. De Filmlandfolder kan gewoon in elke huiskamer letterlijk van hand tot hand gaan, ook de kinderhand. De belichting van de Suprazoom- camera's geschiedt volautomatisch, door-de-lens. met een CdS-cel en is eventueel ook uitschakelfoaar, zodat u met de hand kunt instellen. Voor het maken van tegenlichtopnamen echter is een speciale knop op het toestel aanwezig, die het diafragma voor dat soort opnamen aanpast. De camera heeft drie filmsnelheden, nl. 8-24 beelden en Slow Motion. Dat laatste dient om bepaalde bewegin gen te kunnen vertragen, denk aan sportopnamen, opnamen van paarde- sport etc. Het toestel is voorzien van een aan sluiting voor een electrische afstands bedieningskabel, heeft een handige batterijtester met groen licht. De zoombeweging kan zowel met de hand worden geregeld, alswel met een ingebouwde zoommotor te bedie nen met twee toetsen op het camera - huis. De scherpsteliing geschiedt met een z.g. microlaster, zichtbaar in de zoe ker. Het diafragma wordt eveneens links boven in de zoeker aangegeven. Het oculair, de inkijkopening is in stelbaar en voorzien van een handige rubber oogschelp. De camera wordt in ons land ge ïmporteerd door Trinity B.V., Post bus 338, Rotterdam. Ftografie is in ons land al sinds enige jaren een soort volkshobby. In elk ge zin treft men één, vaak meer fototoestellen aan. Dank zij deze ontwikkeling is de belangstelling voor de kreatieve fotografie sterk toegenomen. Deze Leicaschool richt zich zowel op de amateurfotograaf als op de men sen die de fotografie in hun beroep gebruiken. Men wil er mee bereiken dat b.v. de fotohandelaar een betere voorlichting kan geven over de kleinbeeldfoto- grafie en dat hij leert de praktische en theoretische kennis op het publiek over te dragen. De amateurs op hun beurt zullen van alles leren over: camera's - optiek - films en ontwikkelaars, fldtstechnie- ken enz. Nast de theoretische benadering is er ruimschoots gelegenheid voor het werken in de praktijk, onderlinge discussie etc. Dank zij de medewerking van be kende firma's als Agfa-Gevaert, Ko dak B.V., Ilford Foto N.V., May Baker-Metz en Leitz Wetzlar zijn de oursuskosten laag gehouden. De deelnemers ontvangen gratis films, zowel kleur als zwartwit, en zullen met uiteenlopende apparatuur kunnen werken. Elke cursist krijgt een samenvatting van hetgeen is behandeld mee naar huis. Uw sieraden, geld en waardevolle ar tikelen kunt u beter niet in het on bewoonde huis achterlaten: breng ze veilig onder dak bij familie of bank. Sluit de overgordijnen niet tijdens uw afwezigheid. U voorkomt er mee. dat men uw huis voor onbewoond aan ziet. Vergeet vooral niet de hoofdkraan van het gas dicht te draaien. De hoofdschakelaar van het licht draait u om en ook de sloppen draait u los; dat voorkomt kortsluiting. Spanjoletten draait u stevig dicht. alle deuren sluit u met zorg en na tuurlijk vergeet u de kelder- en w.c - raampjes niet. Het valraam in uw keuken moet ook gesloten worden. Sluit de hoofdkraan van uw water leiding goed af. maar leg een briefje op een goed zichtbare plaats in uw huis, waarop vermeld staat waar zich de hoofdkraan bevindt. Bij de z.g. meer geïnteresseerde ama teurfotograaf treffen wij momenteer voor het merendeel de „klednbeetfd- camera" aan. Odin B.V. in Nijmegen heeft nu het opmerkelijke initiatief genomen tot het stichten van een „trainingscen trum voor kletnbeeldfotografie", de Leicaschool. Het was immers de Lei- cacamera die voor het eerst, dit jaar precies 50 jaar geleden, het klein- beeldfonmaat van 24 x 36 mm intro- I duceerde, De hele cursus wordt als een com pleet pakket, aangeboden: trainings- en cursusmateriaal, volledige verzor ging gedurende 2 'dagen t.w. hotel- verblijf, diner, lunches, koffie enz. Voor foto-amateurs zijn de kosten 190,-. De eerste kursusssen vallen in deze maand. In september/november wordt een tweede termijn gestart. Men kan zich voor deze Leicaschool opgeven bij: Odin B.V., Graafseweg 68. Nijmegen, telefoon 080-228411, vragen naar mevrouw M. v, d. Bemt, toestel 01. Denkt u er aan alle etensresten zorg vuldig te verwijderen, want muizen en ratten zijn liefhebbers; ze weten de weg om hun voedsel te vinden door alles stuk te knagen indien zij luiken dat er iets van hun gading aanwezig is. En laat de deur van de „schone" koelkast open om schimmel en/of muffe lucht te voorkomen. Vergeet niet uw passen, kaartjes enz. mee te nemen en breng de huissleu tel bij de buren, de politie of bij famüi», Zo maakt Mercury voor visboten op de binnenwateren buitenboordmoto ren van 4Vj, 7'/x, 10 en 20 p.k. Dez® motoren hebben de mogelijkheid om in ondiep water te varen, waardoor de moeilijk bereikbare - vaak do beste - stekjes bevist kunnen worden. Een vast instelbare gashandgreep op de stuurknuppel zorgt dat men op 'n constant toerental kan varen en zonodig beide handen vrij heeft. Een speciale visafsnijder voorkomt dat vislijnen de schroefas-afdichting kun nen beschadigen. De volledige sch akelimo gel ijkheid (vooruit-vrij-achteruit) maakt het mogelijk de visboot gemakkelijk te manoeuvreren. Deze Mercury buitenboordmotoren zijn relatief licht in gewicht, het meenemen in de kofferruimte van een auto is geen probleem. De loss® benzinetank is hierbij bijzonder prak tisch. Belangrijk voor het behoud van een goede vistand is het gesloten carter met anti-verontreinigingsklep en d® lekvrije brandstofaansluitingen. Voor het vissen op zee zijn de Merti van 40, 50. 65 of 85 p.k. aan te beve len. Deze krachtige b.b.motoren heb ben een extra reserve aan p.k.'s om bij weersverandering snel en zeker naar de haven te kunnen terug varen. Ook aan de betrouwbaarheid wordt door Mercury de grootste aandacht gegeven. Vanaf 7!/i p.k., hebben alle Merc's als standaarduitvoering de Thunderboltontsteking, een elektroni sche hoogspanningsontsteking met vonken van 40.000 volt. In combinatie met de Perma Gap bougies, met een nuttige levensduur die vele malen langer is dan die van conventionele bougies, zijn „vette bougies" zelfs na urenlang varen op een laag toerental, uitgesloten. zier aan zijn hobby wil beleven al leen het allerbeste materiaal goed genoeg. En dit geldt uiteraard ook voor de eigen visboot en de buitenboord motor. Wie op stroom of wal ruimer water wil gaan vissen, moet bij keu ze van visboot en motor rekening houden met stroom en wind. Men moet dus een stabiele visboot kopen en een buitenboordmotor die onder alle omstandigheden betrouwbaar is en over voldoende pk.'s beschikt. Een paar paardekrachten méér zijn. in ge val van plotselinge weersomslag, echt geen luxe maar kunnen een extra vei ligheid betekenen. Wie op zout water vist moet bij de keuze van een buitenboordmotor spe ciaal op zoutwaterbestendigheid let ten. Fabrikanten van moderne buiten boordmotoren houden uiteraard re kening met de wensen van de sport visser. Het moeilijke en tijdrovende afstellen van de carburatie behoort bij de nieu we Merc's tot het verleden. Een nieu we carcurateur met vaste hoofd* sproeier heeft altijd het juiste benzl* ne/luchtmengsel. Dit geeft een be langrijke benzine-besparing. Tot de betrouwbaarheid draagt ook bij het feit dat de schroefaandrijving volledig is gelagerd zonder breekpen. Voor langere levensduur, belangrijk bij het varen in zout water, wordt door Mercury aan de corrosie besten digheid van alle onderdelen de groot ste zorg besteed o.m. door een over vloedig gebruik van roestvrij staal. Hoe betrouwbaar de Mercury-buiten- boordmotor in het gebruik is onder alle omstandigheden blijkt uit het feit dat de Marine, Landmacht, Rijkspoli tie en tal van reddingsbrigades Mer- cury-motoren kozen, Bij de aankoop van een buitenboord motor is goede service van groot be lang. Voor service en onderhoud kan men in Nederland terecht bij meer dan 80 erkende, goed geoutilleerde Mercury-dealers. Zoals overal ter we reld treft men daar monteurs aan met een fabrieksopleiding en speciaal gereedschap. De sterke en gestadige groei van het aantal smalfilmers wordt mede door deze Filmland supermarkt nog eens extra onderstreept. i Een amateurfilmer vroeg ons: „Waar om zijn er toch zoveel typen?" Het antwoord ligt nogal voor de hand, de smalfilmmarkt groeit snel. De behoefte aan betaalbare en toch degelijke camera's is dienovereen komstig. Hoewel de Suprazoom Super 8 came ra ook leverbaar is met o.a. 3-4-5 en 6 x zoom, hebben wij ons „testoog" laten valflen op de VS 800.' Deze camera leent zich uitstekend voor het maken van natuurfilms, waarbij men kleine, verderweg ge legen motieven, gemakkelijk dichtbij kan „trekken" met de forse zoomlens, een fl. 7-objeotief met een bereik van 8-64 mm. Gewoon vertaald be- Vele sportvissers wordt het te druk aan de waterkant. Ze gaan het water op, waar ze met de boot tot dusver onbereikbare stekken kunnen bevissen, In vele gevallen kopen deze boothengelaars vaak snelle polyester-jollen als visboot. Ze gebruiken hun buitenboordmotor hoofdzakelijk om hun favoriete visstekjes te kunnen bereiken.

Soester Courant | 1975 | | pagina 23