Roofoverval juwelier Sassoon na jaren speurwerk opgelost van de Esso self-tankstation aan Beukenlaan „Rivierenland" boek van de maand Kevertje i f A f 4 iöj®a n* w BOEK VAN DE MAAND t^SfLang) .Meubelfabriek Oisterwijk i t r t i i ;q Van half miljoen buit slechts enkele duizenden guldens terecht r\ i Jcukc kleren waar je snel bij moet zijn. Kritiek van raadslid De Wilde op overheidsbeleid Overval Bondsspaarbank aan de Steenhoffstraat opgelost RestauRAnt „öe kORte öuinen" WEEKMENU Verpleegster gewond bij brandje in Zonnegloren SCHIPPER Cuisine frangaise Bistro ,,'t <=rLÜyHvat Bloemenkas vernield SaW Serwk» Jan van de Kam RIVIERENLAND Tot 5 juli13,50 BOEKHANDEL Over plant, dier en mens in het gebied van onze grote rivieren Soest er Courant van donderdag 5 juni 1975 k. -*"v fj V «fcamw.HjQ ^OOOÖ' w «WV In de nacht van 17 op 18 januari 1972 werd tijdens een overval in het woon winkelhuis van de juwelier A. M. Sassoon aan de Rembrandtlaan voor onge veer een half miljoen (verkoopwaarde) aan gouden sierraden, briljanten en horloges meegenomen- Drie gewapende en gemaskerde mannen drongen toen vroeg in de nacht, om half één, het huis binnen via een raam aan de achter- s(jde van de woning, boeiden het echtpaar Sassoon en borgen hen op in de badkamer. Uit de kluis, die zjj met de gevonden sleutel openden werd de waardevolle buit geselecteerd. Daarbij behoorden ook persoonlijke sierraden van mevrouw Sassoon alsmede een bedrag van 20.000 gulden in contanten. Twee van de overvallers hadden een nylon kous over het hoofd getrokken, de derde droeg een doek voor zijn gezicht. Alle telefoons in huis werden vernield. Ongeveer tien minuten nadat de overvallers in een auto vertrokken waren, wist het echtpaar Sassoon zich te bevrijden, waarna zij via de buren de politie waarschuwden. Deze goed voorbereide en vlot uitge voerde overval is ma jaren speurwerk geheel opgelost. Er werd aanvankelijk gewerkt met een recherce-bijstand- team van twintig man, maar dat on derzoek leverder niets op; de koffers waarmee de buit vervoerd was, wer den teruggevonden op een parkeer- - plaats langs de weg Utrecht-Amhem. Bijna een jaar later kwam er echter plotseling enig licht in de zaak, toen in München (W.-Duitsiland) bij de po litie een anonieme brief bezorgd werd, waarin werd meegedeeld dat een ze kere „Michél" betrokken zou zijn ge weest bij een in Holland gepleegde overval op juwelier. Hij werd geas sisteerd door een compagnon „Tony" èn een familielid van die Tony. De brief bereikte Nederland via In terpol. Maanden later komt er weer schot in de zaak als „Michel" (37) gearresteerd bljjkt te z(jn. Hij blijkt Zoltan M. S. te heten en is vermoedelijk Hongaar van geboorte. De toenmalige hoofd inspecteur Scholtmeijer en de adju- dan Dorst vertrokken naar München; horen Michel die ontkent, maar ke ren terug met een foto van de man. Juwelier Sassoon herkent er één van de overvallers uit, met name de man die een doek voor zijn gezocht droeg en het echtpaar tijdens de overval onder schot hield. Kort daarna wordt in Basel door de Zwitserse politie in verband met een overval, een zekere P. (33) aange houden. Uit het onderzoek komt naar voren dat P, in Sauerbach een bank- safe heeft gehuurd en uit die bank- safe komen sieraden te voorschijn waaronder enkelen met de opdruk „A.M.S." (A. M. Sassoon). Er wordt ook een zilverkleurig pistool in ge vonden, het wapen waarmee het echt paar Sassoon indertijd bedreigd werd. Het spoor leidt dan naar Amton B. (63) een Ostenrijker die in Düssel- dorp in het Huis van Bewaring zit, en een oom is van P, De zaak is dan min of meer rond, omdat Amton B. (Tony) en de .oomzegger" uit de anonieme brief gevonden zijn. P. is een Duitser, geboren in Lübeck in 1942. Hij legt als eerste een bekente nis af en zegt de overval gepleegd te hebben met zijn oom en Michel. Die bekentenis legt hij af tegenover de heer Scholtmeijer en rechercheur Ter Haar. Aan de orde komt dan ook de vraag hoe de drie mannen in het Neder landse Soest terecht gekomen zijn en dat blijkt een verhaal op zich. Daar bij is betrokken een zekere C, (47) oud-officier in het Israëlische leger, Roemeense van geboorte, gehuwd met een zuster van de heer Sassoon. Sassoon bezocht in 1971 zijn ouders In Israël en maakte daar voor het f JAPONNEN - ROKKEN BLOUSEN etc. SMITSHOF 10-14 Soest - Telefoon 02155-17832 eerst kennis met zyn zwager. C. bracht daarop een bezoek aan1 Neder land, maar ging niet terug naar Is raël. Hjj bleef in München waar ook een Sassoon woont. Op de een of an dere wjjze kwam C. daarna in contact met de onderwereld, waar hij B. (Tony) en een M. ontmoette. Het ge sprek leverde voor de onderwereld figuren de leuke, niet met opzet ge geven, tip op, dat Sassoon in Soest jewelier was. Er zouden zaken mee gedaan kunnen worden en daarbij dacht C. niet aan een overval, naar h\j later aan de Soester politie ver klaarde. In de onderwereld heette het daarna dat M. de overval zou plegen, maar kennelijk heeft B. er ook wat in ge zien en was hij eerder „ter plaatse". Drie keer heeft het drietal, Michel, Tony en P., het terrein aan de Rem brandtlaan in ogenschouw genomen; de derde keer zijn zij handelend op getreden. Na de overval vertrokken zij recht streeks naar München, de buit ver bergend in de Mercedes, waarmee zij kwamen (vandaar de koffers op de parkeerplaats). Aan de grens werden Wat van de buit overbleef. zij niet gecontroleerd en in München nam men afscheid van elkaar. B. be laste ziflh met de verkoop en dat le verde P. in eerste instantie 1600 Amerikaanse dollares op, alsmede het zilverkleurige pistool, wat blanco pas poorten en blanco ausweisen. In de staatsgevangenis van het Duit se Landsberg wordt door de heer Scholtmeijer en brigadier ter Haar, Michel S. gehoord. Hij bekende ten slotte. Michel is een politiek vluchte ling, die na omzwervingen door de gehele wereld, Canada, Amerika, Zweden, in München in handen valt van B., die hem aan „papieren" hielp en ook 50 marken gaf. Hij voelde zich daardoor aan B. verplicht en deed mee aan de overval in Soest. Michel hield aan dit Hollandse avon tuur 4000 gulden over en in totaal, in gedeelten uitbetaald, 16.700 Duitse marken. B. tenslotte, werd in de gevangenis in Düsseldorf, waar hij een straf uitzat, gehoord door de heer Scholtmeijer en brigadier Ter Haar. Op hem werden visitekaartjes aangetroffen, waarop 't adres van de zwager van Sassoon, C. Hij bekent niet, omdat hij bang is daardoor langer te moeten zitten in Duitsland. Cn wiens uitlevering gevraagd werd is in Soest verhoord en daarna weer op vrije voeten gesteld. Hoewel enkele verdachten de verden Icing in de richting van de heer Sas soon trachtten te leiden, is uit het on derzoek klaar en duidelijk naar vo ren gekomen, dat daar geen sprake van was. Het zijn „grote" jongens geweest die hier in Soest hun slag geslagen heb ben. B, zit nog steeds in Düsseldorf, maar P. en óók S. zijn Inmiddels uit de gevangenissen waar zij zaten, ge vlucht. Na jarenlang volhardend onderzoek is de zaak wat de Soester politie be treft rond. De drie daders zullen ver moedelijk bij verstek veroordeeld worden. Als de gemeenteraad de fractie-voorzitter van dé PvdA, de heer K. de Wilde, volgt zal Soest de mededeling van het ministerie van binnenlandse zaken dat het ziekenvervoer maar 30 duurder mag worden, in plaats van de voorge stelde 50 niet zonder meer slikken. Op verzoek van de Soester politie werd in Groningen aangehouden de Baar- naar M. van de E. (28). Hy heeft inmiddels bekend de overval te hebben uit gevoerd. Die werd gepleegd op vrijdagavond 2 mei, even voor acht uur. Op het moment dat het kantoor even leeg was, stapte Van de E. binnen en be dreigde de directeur en zyn assistente met een jachtgeweer. Zy moesten op de grond gaan liggen, waarna hjj over de balie sprong. Hij maakte zich in de kluis meester van een geldkistje en verdween ijlings toen hem bleek dat de directeur de alarmknop had ingedrukt. Van de E., nagelopen door de direc teur, verdween in een personenauto. Naar hij nu verklaarde had hij die avond niet precies de bedoeling ge had de Soester bank te beroven, maar was hij opzoek naar een ob ject, daar aangeland. Hij had even voor het gebouw op en neer gelo pen en was naar binnen gegaan toen niemand meer aanwezig was. Niet gezien had hij het bord, dat de kan toorruimte fotografisch beveligd was. Na zijn overhaast vertrek was hij via de hoofdweg en Soesterbergse- straat over de Nieuweweg naar de Molenstraat gereden. Daar had hij het in Haarzuilens gestolen voertuig achtergelaten, met geldkistje en een briefje van 1000 gulden (dat briefje uit een soort bijgeloof). Met de trein ging hij vanaf Soestdijk naar Utrecht; vervolgens met een taxi naar Zwolle •waar hij zijn kleding en het geweer in de IJssel gooide. Met een taxi ging hij naar Groningen, waar hij tenslotte gesignaleerd werd en in een bar aangehouden. Van het geld was nauwelijks meer iets over; het geld, een paar honderd gulden, dat hij nog op zak had, zegt hij verdiend te hebben met gokken. Van de E. is geen onbekende van de Soester politie. Hij beroofde jaren ge leden het station Soest-Zuid en en kele jaren terug het kantoor van de AMRO-bank aan de Van Weede- Straat. Bij de overval op de Bonds spaarbank werd, door de gebruikte „stijl", al snel aan hem gedacht; fo toconfrontatie wees uit dat de politie in de goede richting zocht. Van de E. werd indertijd voor de overval op de AMRO-bank veroor deeld en verbleef in de Van Mes dagkliniek te Groningen. Op 21 april kreeg hij proefverlof, waarvan hij niet terugkeerde. Sindsdien werd hij gezocht. Het jachtgeweer had hij tijdens een eerder proefverlof ge stolen in Hollandse Rading. De onverbetelijke Van E., die de gemeenschap nogal wat geld kost, is nu weer opgeborgen in Utrecht, in afwachting van een nieuwe ver oordeling met ter beschikkingstelling, overplaatsing naar de Van Mesdag kliniek enproefverlof. BIRKSTRAAT 108 - SOEST Langs de weg naar Amersfoort TELEFOON 02155- 17224 ZIGEUNERSPIES GEMENGDE SALADE GEBAKKEN AARDAPPELEN BARBEQUESAUS ƒ9,50 Afhaalprtfs 8,50 Geldig t.m. 12 juni Brandwonden aan armen en gezicht liep de verpleegster, mevrouw G. J. van M. (31) uit Soest op, toen zij in het ziekenhuis Zonnegloren in de voorbe reidingskamer van een operatiekamer een zuurstoffles controleerde. Ver moedelijk door wrijving ontbrandde de zuurstof, waardoor een gedeelte van de meterkop wegsloeg. De schade bleef door snel optreden van het zieken huispersoneel, zeer beperkt. De brandweer, gealarmeerd via de directe alarm! ijn, rukte met groot materieel uit. Zes wagens werden naar Zonnegloren gedirigeerd en wa ren zes minuten na het alarm ter plaatse. Geblust hoefde er niet meer te worden, omdat inmiddels het zie kenhuispersoneel de afsluiter van de fles had dichtgedraaid en de vlam men doofden, Twee. brandweerlieden, uitgerust met persluchtmaskers, konden zich beper ken tot een nadere controle. De ka mer tegenover de voorbereidöngska- mer werd in verband met rookont wikkeling en stank ontruimd. De meterkop van de zuurstof fles werd zwaar beschadigd, het veiligheidsven tiel brandde geheel uit en verder werd een muur van de voorberei- INDUSTRIEWEG 12 (Ind.terr.) TELEFOON 02155 - 10304 Volop parkeerruimte Ook zaterdags open 10-5 uur -. rU, kunt teveri§ kijken naar: Wand-en Kwkwanden vloertegels Parkelvloertsn Plavuizen Vouwdeur»* - Houten wanden èn - Gewone én- pialoridschroten -gefineerde deuren dingskamer zwart geblakerd. Drie minuten na aankomst van de brandweer werd het sein „brand meester" reeds gegeven. Deskundigen vanbrandweer, politie, arbeidsinspectie en het bedrijf dat de apparatuur leverde, stellen een on derzoek in. 7A\m Nieuw Baarnstraat 18, Baarn Telef: 02154 - 5407 J. v. d, B. wonende aan de Kolonie- weg deed aangifte van vernieling van alle ruiten van zijn bloemenschuur. De schuur staat achter het huis. De politie stelt een onderzoek in, De heer De Wilde verzette zich voor al tegen het feit dat de „telefonische" mededeling van het ministerie niet vergezeld ging van enige argumenta tie en dat er ook geen schriftelijke bevestiging van kwam. Hij vond het een bespottelijke toestand; een onzin nig verhaal. Omdat Soest vorig jaar geen tariefsverhoging had doorge voerd, mocht dit jaar de schade niet gedeeltelijk ingehaald worden. Wel stelde het ministerie voor ook vol gend jaar weer 30 verhoging toe te passen. „Wij moeten ons verzetten tegen de beslissing van een of andere ambte naar", was zijn advies. De argumentatie zal voor de raads vergadering opgevraagd worden. De heer De Wilde had ook problemen met de hoogte van de rijkssubsidie voor muziekscholen. Volgens de pen ningmeester van de Amersfoortse mu ziekschool werd er met het ministerie onderhandeld om van het rijk 30% subsidie te krijgen. Met deze subsidie en 30 van de gemeente, 10 van de provincie en 30% inkomsten uit de lesgelden zouden de kosten gedekt zijn. De subsidie-verhoudingen lagen nu geheel anders; voor Soest zou de nieuwe regeling aanmerkelijk gunsti ger zijn. De hoge kosten werden nu voor 87Vs veroorzaakt door salarissen en de hoogte daarvan werd door het rijk bepaald. De conclusie van de heer De Wilde was daarom dat de rijkssubsi die aan die rijkseisen aangepast dien de te worden. Hij voelde iets voor een motie van de gemeenteraad via de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. De kwestie werd behandeld ln de vergadering van de financiële com missie en kwam aan de orde tijdens de bespreking van de begroting van de muziekschool. De heren De Wilde (PvdA), Visser (PSV) en Storimans (CDA) gingen met die begroting ac- coord; de heren Van Logtenstein (CDA) en Van Ee (WD) behielden hun kern voor. Zij bleven vraagte kens zetten achter het kostenpakket en wilden eerst overleg met hun frac ties. UW Het Esso-benzinestation aan de Beu kenlaan, hoek Verlengde Talmalaan. is in de afgelopen weken omgebouwd tot een self-tankstation. Zaterdag j.1. vond de officiële ingebruikneming plaats. Daar bestond zeer grote be langstelling voor en niet alleen van de jeugd die druk gébruik maakte van de „Esso-pretbus". Door het self-tanksysteem ls ook aan dit station de benzine goedkoper ge worden. Uiteraard blijft het personeel klaar staan om waar nodig de hel pende hand te bieden. Exploitant, de heer K, Nlehof en zijn personeel, de heren Arthur Deelen (kassier), Jan Snijders (kassier), Aalt Ploeg (mon teur) en John Schaeffer (service-mon teur) staan er borg voor dat de klant tot in de perfectie „service" verleend wordt. De werkplaats blijft een belangrijke plaats innemen en men kan er te- Foto Herman van Dam recht voor zowel kleine als grote re paraties. In de „winkel" is het assortiment aanzienlijk uitgebreid; er zijn nu ook bloemen te koop en alles tegen rede lijke prijzen. Me* de ingebruikneming ls Soest een aantrekkelijke benzine-station rijker geworden, Plant, dier en mens in het gebied van Rijn, Maas, Waal en LJssel, De schoonheid van ons waterland, prachtig geïllustreerd. Daarna ƒ23,50 SOESTERBERGSESTRAAT 53 - TELEFOON 12419 STEENHOFFSTRAAT 13 - TELEFOON 10115 Vanaf 5 juni is gedurende een maand het boek „Rivierenland" van Jan van de Kam, in het kader van de collectieve propaganda van het Nederlandse boek, tegen sterk gereduceerde prjjs in de boekhandel verkrijgbaar. Het boek telt 128 pagina's en bevat 32 kleurenfoto's, 140 zwart-wit foto's en een kaart van het rivierengebied. Het is in een oplage van 103.000 exemplaren ver schenen by de uitgeverij Ploegsma te Amsterdam. De schrijver, Jan van de Kam, is een erkend deskundige op het terrein waarover rijn boek handeld. Het is z'n dagelijkse werk alles in 4e natuur vast te leggen en het anderen te to men in pubLikaties, lezingen en films. Onlangs kreeg hij daarvoor een ANWB-onderscheiding. Door rijn me dewerking aan talloze periodieken ip heit gebied van natuur- en land schapsbehoud en door contacten die hij tijdens lezingen in het hele land legt, is hij uitstekend op de hoogte van wat actueel is in kringen van landschaps- en millieubeschermers. Zijn boeken „Op de grens van land en zee", over de Wadden en „Op de grens van zout en zoet" over de Delta, verschenen juist op het mo ment dat er een sterke behoefte was aan informatie over deze ge bieden. Zijn film over de Waddenzee baarde veel opzien in binnen- en buitenland. Min of meer logisch is het daarom dat hij nu komt met het boek over onze rivieren Rijn, Maas, Waal en IJsseL Dit landschap dreigt immers zijn waarde te verliezen door soms grove aantasting. Hij wijt er een apart hoofdstuk aan: „Grauwe blad zijden". „Het zelfreinigend' vermogen van het rivierwater is niet meer in staat al het vuil te verwerken, met als gevolg een sterke toename van zwervend afval, herkenbaar aan een vieze kleur en een even onplezierige geur van- het water", schrijft hij. Van de Kam heeft ook een licht punt ontdekt en wijst erop dat het in zekere zin een gelukkige om standigheid is „dat steeds meer men sen voor hun drinkwatervoorziening op de Rijn rijn aangewezen". Het rijn daarom de waterleidingbedrij ven in Nederland en in Duitsland, die het sterkste aandringen op het schoonmaken en schoonhouden van de Rijn, want 20 miljoen „klanten" zijn er afhankelijk van- Zij ondersteunen de protesten die allerwege opklinken. Het boek is be langrijk omdat het aam iederéén laat zien, niet alleen hoe 4e Lage Landen en rivieren samen rijm ontstaan, hoe mens en rivier in voorbije eeuwen als twee even sterke partners samen het landschap vorm hebben gegeven, maar vooral hoe zich in dit even wichtige geheel een boeiende ge meenschap van planten en dieren heeft gevestigd. „Kortom", zegt Van de Kam, „hoe mensen, landschap, flora en fauna door een netwerk van betrekkingen met elkaar zijn verbonden". Ons rivierenland wordt nu overal aangetast door él te krachtdadig menselyk ingrijpen en daardoor drei gen we niet alleen prachtige natuur gebieden te verliezen, maar het hele evenwichtige cultuurlandschap langs de rivieren staat op het spel. Hoe mooi het nu „nog" is, wat er leeft in en langs het water, wat er groeit en hoe wij Nederlanders er leven, vertelt dit boek „Rivierenland"* Voor ieder, die het landschap een goed hart toedraagt èn< voor allen, die er achteloos aan voorbij gaan, een lezenswaardig boek. Want de verstoring van landschap, flora en fauna, kan verstrekkende gevolgen hebben. Het is juist dat het boek van de maand ons daar even op wijst. koffie staat (Vfijt' "♦stoelen --♦tafels ♦TV-kaste bankstellen slaapkamers ♦wandkasten ♦dekenkisten Toonzalen: Utrecht, Hoflantlaan 26 (bij afslag E36, Utrecht- Centrum/Nieuwegein), tel 030-883762. Ma t/m zó 9-18 uui. Donderdag tot 21 uur. Amsterdam, Leidsekade 102 (naast Lido, vlakbij Leidseplein), tel. 020 - 233917. Ma t/m za 9-18 uur. Donderdag tot 21.30 uur. I

Soester Courant | 1975 | | pagina 3