Muzikale opening van Slagerij Gleis „Schoemaker" opent morgen, vrijdag 6 juni, nieuwe zaak T rinitron AUDIO VAKANTIE-of ZAKENREIZEN? kleuren t.v. Kerkstraat 3 - Soest Meningen van lezers Bezwaren tegen voorlopig bestemmingsplan Zuidereng Groot feest aan de Van Weedestraat Lissone-Lindeman/Ruys Vara's „Drie tussen de middag" kwam uit Soest Amnesty vraagt vrijheid van EEMLAND Marokkaanse gevangenen Bloemboeketjes van de week Ingebroken in volkstuinhuisjes Her en der auto's beschadigd EEN MILJOENENDANS Soester Courant van donderdag 5 juni 1975 naast de Oude Kerk - Telefoon 02155-15677 Het is mijn inziens een onvergetelijke fout dat de gemeente Soest, die n.b. de ploeg in haar wapen draagt, haar boerenafkomst wil verloochenen door de Eng, vanouds hét gebied van de boeren, het hoogtepunt van Soest, te ver nietigen. Volgens de toelichting op het bestemmingsplan is de Eng door voortgaande verwording van het traditionele beeld met roggevelden tot een slordig aspirant-bouwterrein (blz. 23) geworden. De gemeente mag dan al plannetjes zelfs „plannen" maken om een kunst matig centrum te gaan inrichten op een tot nu toe b\jna maagdelijk natuur gebied; de Soester middenstanders zullen zich daar niet zo maar bjj neer leggen. De middenstanders aan de Van Weedestraat doen dat althans niet. zy zijn volgens de gemeente de „grootste concurrent" van dat centrum, want niet voor niets immers wordt in het plan gesteld: „Het winkelapparaat (in het centrum) zal naar omvang van het winkelareaal en naar samenstelling, tenminste het winkelcentrum Van Weedestraat moeten kunnen evenaren". Dat zal, al naar gelang de jaren verstrijken, steeds moeilijker worden, want er Is aan de Van Weedestraat nogal wat gaande. Er zijn al heel wat grote zaken gevestigd en opende begin deze week de Middenstandsbank haar hoofd kantoor Soest niet juist aan deze straat? En dan is er ook nog een groot pand in aanbouw, waar Foto Swager zich gaat vestigen. Maar dit alles wordt voorlopig overschaduwd door het immense pand dat Schoemaker morgen gaat openen. Bijzonder aardig daarbij is, dat de burgemeester de officiële opening verricht. De heer H. C. Schoemaker vestigde zich in 1945 in Soest in het pand Van Weedestraat 72. De totale be- drij fsoppervlakte nam niet meer dan ongeveer 15 m2 in beslag. Verkoop, reparatie en administratie, alles ge schiedde in dat pand. Geleidelijk aan groeide de zaak; eerst werd een werkplaats aan de Korte Brinkweg erbij in gebruik ge nomen, daarna werd een nieuwe werkplaats gebouwd achter het pand Van Weedestraat 72 en werdi op het terrein waar de werkplaats aan de Korte Brinkweg stond, het woonhuis gebouwd. Dat had direct tot voor deel, dat Van Weedestraat 72 ge heeld .voor het bedrijf beschikbaar kwam. De uitbreiding ging door. In Soes- terberg werd aan het Dorpsplein een zaak geopend; vloeroppervlakte cir ca 30 vierkante meter. Daar groeide men snel uit en verhuisd werd naar de Rademakerstraat: vloeroppervlak te viermaal zo groot. Ongeveer vier jaar geleden kwam aan de Van Weedestraat het pand vrij tussen de firma van Hall en het kantoor van onze courant. Daar trok Schoemaker in, zij het maar tijdelijk, Want nadat het pand van Meubel zaak Veenendaal gekocht werd, kwam ook modezaak Hoppenbrou wers vrij. Daarmee kwam in totaal 1000 m2 vloeroppervlakte beschik baar; in 30 jaar van 15 m2 naar 1000 m2. Voorwaar een prestatie van een middenstander, die zich zó maar niet zal laten wegpraten van de Van Weedestraat. De heer Schoemaker: „Hoe de ont wikkeling van Soest ook wordt, de hoofdvestiging van Schoemaker blijft aan de Van Weedestraat. Dat is voor geen enkele klant een probleem, want voor de aanschaf van duurdere ar tikelen gaat iedereen zich her en der oriënteren. De afstand naar de Van Weedestraat maakt dan niets uit". .TOT Overigens zegt de heer Schoemaker, dat al de (huur- of koop) prijs dat toelaat (en wie weet hoe duur die grond aan de Zuidereng wordt!) hij mogelijk wel een soort platenboe- tiekje of iets dergelijks in de dorps centrum wil beginnen. In ieder ge val niets groots. Binnenkort wordt de bedrijfsvorm waaronder Schoemaker werkt enigs zins veranderd. Zoon Herman en schoonzoon Hans van Rensen worden dan in de officieel op te richten „firma" opgenomen. Het grote pand van „Schoemaker" aan de Van Weedestraat, dat morgen geopend wordt. Foto Herman van Dam In het bedrijf werken thans twaalf man. De zaak omvat eigenlijk zes zaken; televisie en video; radio en hi-fi sterio; electrische huihoudelijke apparaten; grammofloonplaten en elec trische materialen èn wasmachines, koelkasten en diepvriezers. Dat al les is nu ondergebracht in de nieuwe zaak. De beide panden (eigenlijk waren het er drie) zijn verbouwd en aaneen „gesmeed" naar een ontwerp van de Soester architect H. Beekman. De werkzaamheden werden uitgevoerd door het aannemingsbedrijf A. A. van Breukelen en Zn. te Soest; het Schil- dersbedijf G. Donker te Soest; lood gieter H. J. Bosboom te Soest; het Electro Techinisch Buro Van Zanten te Bussum; stukadOorsbedrijf W. J. Sukel te Soest en door eigen perso neel. Het interieur werd verzorgd door de firma H. Groene te Soesterberg; de supervisie daarbij en de Ideeën daar voor kwamen van de heer J. J. Slui ter uit Jutpüiaas, sinds jaren als etaleur werkzaam bij de heer Schoe maker. De hele Van Weedestraat viert dit openingsfeest mee. De officiële ope ning van de nieuwe zaak vindt vrij dagmiddag plaats; om 16.45 uur wordt „Open huis" gehouden. Voor al Uw reserveringen STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 16571 en 14905 (Officieel K.L.M.-agent voor Soest en omgeving) Ik heb als de weerga een aanvraag gehaald, wie 't eerst komt, zo was het, wie 't eerst ook maalt. Maar 't gaat nu weer anders, er wordt om geloot; val ik in de prijs, of lig ik naast de boot? Komt zo de bezitter van 't meeste aan bod voor hulp met subsidie door 't trekken van 't lot? En doet hier de duvel het weer op een hoop, en gaat zo mijn pandje op weg naar de sloop? Of gaat ook het loten niet door, is 't een spel vol angstzweet en tranen, met duivel en hel? En worden die tachtig miljoen niet verspeeld, maar hoe zal het dan gaan, hoe wordt het verdeeld? Hoelang wordt de poet nu terzijde gelegd? 'k heb tegen de schilder: „Wacht even" Er werden reeds grenzen aan 't voorrecht gesteld: is 't werk al begonnen, dan krijg je geen geld. En nu dan maar wachten, wie doet er nog wat? 't is tegen de regel, het werk dat ligt plat. En voor een oplossing ligt hier een probleem, 't gaat tegen de draad in, maar 't is het systeem. Val ik in de gunst, of kom ik bij de rest voor noppes te zitten? dan volgt mijn protest. 'k Ontketen een actie met massa kabaal: „Waar blijft mijn subsidie? 't is a-sociaal!" Zo kweek je op 't land, in de lucht, en ter zee, de grootste ellende, en 's mensen onvrêe. Nu eerst nog maar hopen; doe 'k mee met de dans om die tachtig miljoen, maak ik nog een kans? Het Vara radioprogramma „Drie tussen de middag", werd dinsdag J.l. uitge zonden vanuit café „De Rode Haan" aan de Birkstraat, Met grote volharding werd de straat Birkenweg genoemd overigens, totdat aan het slot van de uitzending iemand uit het veelkoppige publiek daarop attent maakte. „Drie tussen de middag, is een echt groeten-programma, dat wekelijks vanuit een andere plaats in Neder land wordt uitgezonden. Naast dat groeten doen en een verzoekplaat je aanvragen kan men er ook een „bood schap voor het volk" in kwijt. In Soest kwam dat nauwelijks tot zijn recht. Elly Joosten van Spullen- hulp vertelde wat over haar bezig heid, daarna de Aros, de ziekenom roep, die een oproep deed om zich aan te melden als vrijwilliger voor hun belangrijke werk, De heer P. Fe- lix vertelde daarna iets over zijn hobby, de stoomtrein; een hobby die hij in Hoorn en omgeving uitoefent en waar over enkele weken iets heel speciaals te doen is. De kunstenaar Rien Poortvliet liet duidelijk blijken, Soest een ideale plaats te vinden, „verrukkelijke om geving" zei hij, waar hij stof te over vond om te tekenen. Zijn „boere- boek" is in aantocht. Vlot daarop vertelde ons aller Chris Uiterwijk, dat Soest geheel naar de knoppen ging. De meestal import-raadsleden deden maar; zij toonden weinig be grip voor het echte mooie Soest, Ohris wilde een enquete, om te we ten wat de Soester nou van al die gemeentelijke plannen vond. Hij kreeg «teun van raadslid en import Soester Jan Visser. Die noemde Soest „een christelijk WD-dorp" en hij zei te vechten voor het behoud van ons landelijk gebied. Hij vertelde niet of hij het nieuwe gemeentehuis In het plan Zuidereng geplaatst wilde zien Wél zei hij dat dat plan op 17 juni in café Proest ter sprake zal komen. .Nadat de heer Roolvink, leider van hetJongeren Centrum Soest, gezegd had dat het goed met zijn centrum ging, „we hebben geen politie meer op de vloer gehad" en de NNV-voor zitter van de afdeling Soest zijn (bij na) tevredenheid had uitgesproken, was het slotwoord aan een onbekende ezel, die alle ezels de groeten deed. Hij zei in Soest te wonen, maar ver telde niet waar zijn „stal" stond. f3 V 9 juni start Avondvierdaagse. MARKTHAL 5, 6 juni Akademie Beeld, Vorming van 8-24 uur. 7 juni Hondenshow, aanvang 8.00 en 18.00 uur. 7 juni Feestavond van Comiité Am- bon Stad, aanvang 18.00-02.00 uur. City Theater: Meisjes die je om je vinger kunt winden, 18 jr., vr. 23.00 uur. City Theater: De duivel kent geen genade, 18 jr., za, 23.45 uur. Kindervoorstellingen Cinema I: Lucky Luke za, en wo. 1.30 uur. Van Marokko weten de meeste mensen niet meer dan dat het een toeristen- land is en dat er gastarbeiders vandaan komen. Wat velen inet weten Is, dat er ook een hevige en toenemende onderdrukking van politieke tegenstanders is. Dat er verscheidene duizenden politieke gevangenen zijn. In toenemende mate vinden er martelingen plaats. TENTOONSTELLINGEN Museum Flehite: Westsingel, Amers foort. .Handvaardigheidverleden tijd?". Open di. t.m. za. 10-12 uur en 14-17 uur en zo. 14-17 uur. AKZO Chemie: Stationsstraat 46, Amersfoort. Pieter van Zetten - olieverf, Thomas Batist - Beeldhouwwerk, Charles Du- mernit beeldhouwwerk. Open di. en da 14-16.30 uur. La Cave du Soleil, Muurhuizen 101, Amersfoort. Sieraden laten ontwerpen en uitvoe ren door Loek Lafeber. Open di. t.m. vr. 10-17 uur. Woensdagmiddag ge sloten. Juliana van Stolberg Kazerne: Leus- derweg, Amersfoort. Iedere di. en wo.middag van 14-16 uur: Historische ontwikkeling van het regiment van de geneeskundige troe pen. Ingang aan de Appelweg. St. Aegtenkapel: 't Zand, Amersfoort. „Het Zitmeubel", stoelen uit heden en verleden. Open van ma. t.m. za. 10-17 uur, zo. 14-17 uur. DIVERSEN II Stadstrompetters. Iedere zaterdag morgen bij goed weer, rondwandeling door de binnenstad. Aanvang 10 uur bij de Kamperbinnenpoort, Langestr. Orgelbespeling: Iedere vrijdagmorgen in juni van 11.30-12.00 uur. TingieteryKamperbinnenpoort, te bezichtigen op werkdagen van 9-18 uur. Openstelling St. Joriskerk: In juni op werkdagen 's middags 13.30-16.00 uur. Toegang gratis. Openstelling van Onze Lieve Vrou wetoren: In juni di. t.m. zo. 14, 15, 16 uur. Toegang 1,50 p.p., kinderen (onder geleide t.m. 12 jaar) 1,— p.p. Inlichtingen VW - Amersfoort. Sta tionsplein 8-a. FILMS Grand Theatre: Snoukaertlaan, Amersfoort. You only live twice, 14 jr. Aanvang za. 2, 6.45, 9.15 uur., zo. 1.45, 4.15, 6.45, 9.15 uur, overige dagen 2 en 8 uur. BAARN Kasteel Groeneveld 7 juni 19.15 uur. Kamerconcert door Quartetto Spiritose bestaande uit Pa vel Sörm, viool - Ben Lansdorp, viool - Wim van Os, altviool en Marius Lansdorp, cello. Toegang 5,p.p. bij de boekhandels Den Boer, Van Ree en v, d, Ven, grammofoonplaten- handel Schuyff en de VW allen te Baam. 11 juni maandelijikse groepswandeling Groeneveld, Baam - of Kasteel Groe neveld 14.00 uur. SOEST/BAARN 9 t.m. 12 juni Avondvierdaagse Baam, start Baam, Inlichtingen VW Baam. Op het ogenblik probeert de koning I Hassan II de politieke partijen ach ter zijn beleid te krijgen, met name| achter zijn plannen voor inlijving van de Spaanse Sahara. In september van het vorige jaar beloofde de ko ning verkiezingen in 1975. Hieraan zou een regering van nationale een heid voorafgaan. Verschillende oppo sitiepartijen hebben echter geeist dat er eerst een algemene amnestie voor politieke gevangenen zou moe ten komen. Amnesty International wil deze eis krachtig steunen. In de maanden mei en juni zal een ieder gevraagd wor den om de koning en andere Marok kaanse autoriteiten te verzoeken een algemene amnestie af te kondigen. De koning wordt gevraagd dit te doen ter gelegenheid van zijn ver jaardag op 9 juli. Teneinde grotere bekendheid te ge ven aan de situatie in Marokko is er 'n nieuwe uitgave van Amnesty Inter national verschenen getiteld „Marok ko Informatie" waarin onder andere bevolking, economie, geschiedenis en politiek, de oppositiepartijen, de Ami- cales en de gastarbeiders en het leger Galerie Valk, Valkstraat 31, A'foort. 7 juni t.m. 2 juli Héléne Bueno - olieverf en aquarellen. Open di. t.m. vr. 13.30-17 uur, zo. 11-18 uur. Zonnehof, Zonnehof, Amersfoort. Tot en met 29 juni: Fotospection. Fo totentoonstelling over de mens, na tuur en techniek van Mathilde Juris- sen, Helias Ollf - grafisch ontwerper en de schrijver Wim Ramaker. Open ma. t.m. za. 10-17 uur, zo. 14-17 uur. Kapelhuis: Krankeledenstraat 11, Amersfoort. Kijken naar caramiek IV. Open di. t.m. vr. 13-18 uur, za. 10-18 uur. Ploeghuis, Muurhuizen 157, A'foort. 6. 7, 8, 13, 14, 15 juni benedenzaal: Hans Tinner - schilderijen. 6. 7, 8, 13, 14, 15 juni zolder: Lia Olario - aquarellen. Open vr.-avond 19-22 uur, za. 10-17 uur, zo. 14-17 u. DIVERSEN: Restaurant Amcrshof: Snouckaertlaan, Amersfoort. Iedere donderdag om 20 uur: Vereni ging voor alleenstaanden, Studio „G": boven Grand Theatre. Mensen jacht (Open season) 18 jr. Aanvang zo. 2.15, 4.30. 7.00, 9.30, overige dagen 2.15, 7.00, 9.30 uur. Cinema I, Stadsring, Amersfoort. Kind van de zon, 18 jr., za. en wo. 6.45, 9.15 uur, zo. 2.00, 6.45, 9.15 uur, overige dagen 2.00, 6.45, 9.15 uiir. Cinema II. Stadsring, Amersfoort. De bedrieger bedrogen. Aanvang zo. 2.15, 4.30, 7.00, 9.30, overige dagen 2.15, 7.00, 9.30 uur. City Theatre: Westsingel, Amersfoort. Kung Fu terreur 18 jr. Aanvang za. 2.00, 6.45, 9.15, zo. 2.00, 4.15, 6.45, 9.15, overige dagen 2.00 en 8.00 uur. Donderdagcyclus Oorloghel Batangas 14 jr. Aanvang 2.00 en 8.00 uur City Theater, Nachtvoorstellingen: Cinema I: Soylent Green 18 jr., vr. 23.45 uur. Cinema U: The Devills vr, 24.00 uur, 18 jr, Namens tien Soester bedrijven zijn vandaag bloemboeketten bezorgd bij de familie L. Zeevat, Van Lynden- laan 9; de familie G. Pama, VanLyn- denlaan 20; de familie P. H. Waals, Pr. Bernhardlaan 18; de familie F. Jellema, Pr. Bernhardlaan 50 en de fam. Homsveld, Burg. Grothestr. 23. Aan deze wekelijkse bloemenhulde werken mee: Slagerij Van Asch, Van Weedestraat 66; Wijnhandel Brouwer, Steenhoffstraat 66; Juwelier Colitico, Van Weedestraat 9b; Banketbakkerij Dogterom, Torenstraat 6; Homee Spiekersjop, Steenhoffstraat 66; Bar 't Luykje, Steenhoffstraat 47 Bloe menmagazijn Oranjezon, Torenstraat 13a; Algemene Bank Nederland, Van Weedestraat en Soesterbergsestraat; Pannenkoekenboerderij De Smickel, Lange Brinkweg en de Soester Cou rant, Van Weedestraat 29, Een drietal huisjes op het complex volkstuintjes aan de Maatweg kreeg ongewenst bezoek te verwerken. Uit het huisje van de familie D. werden levensmiddelen meegenomen; uit dat van de heer J, E. een transistorradio en een blikopener en uit het huisje van de familie G. W. een kilo suiker. Op de parkeerplaats langs de weeg breestraat werd een straattegel ge gooid door de voorruit van de auto van de heer F. V. Op de Burgemeester Grotestraat werd de voorruit vernield van de auto van E. van K. uit Baarn en in Soester berg werd het linker voorspatscherm van d6 personenauto van de heer P. R. beschadigd In alle gevallen lijkt er sprak» te zijn van baldadigheid, Kwaliteitsslager Gleis opende vorige week zijn zaak aan de Koninginnelaan, hoek Van Straelenlaan met assistentie van de PVO-majorettes en drumband. Na een leuke, vlot uitgevoerde show op het trottoir voor de winkel, werd de deur van de slagerij „officieel" open gedaan door de directeur van de slagers- bond, de heer Van der Laan. Er bestond voor deze muzikale opening redelik grote belangstelling. De heer Gleis is slager, bijna van geboorte. Zijn vader had een slagerij annex poelierderij en als jongen van twaalf jaar hielp hij reeds bij het worst ma ken en bestellingen wegbren gen, Hij had een goed voorbeeld aan zijn vader, die als echt vakman, slechts kwaliteit en dan de allerbeste wilde leveren. Tijdens zijn verdere opleiding werd ook alleen in derge lijke kwal iteitsbedrij ven gewerkt. Slagerij Gleis aan de Koninginnel aan werd geopend met PVO-assistentie, Foto: Herman van Dam „Kwaliteit was, is en zal altijd het belangrijkste blijven. Je moet de klant eerlijk bedienen en waar voor zijn geld bieden. Ik kan niet ander, en zou ook niet anders willen", al dus de heer Gleis. Met „kwaliteit" in zijn vaandel zal nu zeker in Soest slagen. Dan laat ik het verven, t is nodig en 't moet, ik ben uit de zorgen, de helft wordt vergoed. Wat is het een warboel, wat is het een troep je kon het verwachten: dit loopt in de soep., Indien dit inderdaad zo is, wie heeft dan voor die verwording gezorgd, door torenhoge flats aan alle kanten neer te zetten? En een slordig aspi rant bouwterrein ipoet snel netjes gemaakt en bebouwd worden door de ene helft om te toveren in een niets zeggend en wellicht overbodig park en de andere helft vol te bouwen met huizen (hebben we er de laatste ja ren niet genoeg beton bij gekregen in Soest?). Geen bedrijvigheid meer van boeren, paarden, tractors en ploegen, geen maïs, graan of aardappels (het leer zame effect van dit alles wordt hele maal over het hoofd gezien), maar een park waar we onze flatneurose echt niet kwijt zullen raken. Waarom, waarom dit alles??? In naam om de middenstand ter wil le te zijn, maar onbewust om eigen naam en faam te vergroten (wellicht richten ze later een standbeeld voor je op omdat je zo „veel" gedaan hebt voor Soest)? Er altijd van uitgaande dat Soest zal en moet blijven groeien: Soest moet een stad worden met Hoog Catharijn- achtige betonspoken. Is het een schan de om een dorp te blijven, waar nog rustig te leven is? We vergeten dat we met de ontkoppeling van de mens en de grond waarop hij leeft agressi viteit en criminaliteit oproepen. Hebben we in Soest nog niet genoeg winkels? Ik dacht dat we er tegen woordig van overtuigd zijn dat wel vaart en welzijn niet synoniem zijn. Moeten we ons dan zo beijveren om de mensen hun geluk en bevrediging in het beton, in de winkels en waren huizen van het stadscentrum te laten vinden? Zou het niet veel en veel zinvoller zijn om de Eng, „die uit agrarisch oogpunt zeer geringe waar de heeft" (zie blz. 4 van de toelich ting) voor de bevolking tot een wer kelijk centrale plaats te maken door er volkstuintjes te creëren? Voor de mensen die toevallig zo fijn en rustig op b.v. de Pariklaan wonen, is dit plan een nachtmerrie. Scherpe tongen vinden dat zulke mensen niet moeten dwarsliggen, want het belang van de eenling moet wijken voor dat van de gemeenschap. Of dat belang van de gemeenschap ons allen zo dui delijk voor ogen staat is wel een heel grote vraag. Het bestemmingsplan is nog maar voorlopig, maar de gemeente is zo vrij geweest om het grootste deel van de gronden in dit gebied (zie blz. 30 van de toelichting) aan te kopen. Is dat een eerlijke zaak? Dat noemt men overmacht. Is het een eerlijke zaak om tot versnelde onteigenings procedures over te gaan (blz. 31 van de toelichting); heeft de zgn. „dwars ligger" niet het recht zijn laatste stukje grond te verdedigen? Wie rea liseert zich de tragedies die zich hier bij afspelen? Wij zijn het allemaal niet eens met de nieuwste plannen wat betreft de Eng en we zullen alles in het werk stellen om dit unieke gebied zijn huidige bestemming te laten behou den. We roepen de inwoners van Soest dan ook op zich terdege in deze zaak te verdiepen om te helpen het nu nog landelijke Soest te proberen te be houden. M. J. E. Voüte-Reltsma, Hoe zit het nu toch met die tachtig miljoen om 1 huis op te knappen, is het nog te doen? Ik had het zo graag aan de vakman gegund, die rit nu te wachten door Schaefer z'n stunt. uitvoerig behandeld worden. De bro chure kan besteld worden bij het se cretariaat van de Werkgroep Soest en omstreken van Amnesty Internatio nal Wiardi Beckmanstraat 320, Soest, tel. 02155-17001. De prijs bedraagt 2,verhoogd met portokosten. NU BIJ ONS Schitterende natuurlijke kleuren. Notehouten kast en witte kast. Beeldbuis J TRINITRON beeldbuis (45,7 cm) Afmetingen 577 x 402,5 x 381 mm (b x h x d)

Soester Courant | 1975 | | pagina 4