Open brief aan de inwoners van Soest Het toekomstige centrum van Soest Nederlandse Credietbank Nederlandse Credietbank Het oog gericht op Spanje en de Nato badkostuums bikini's zonnekleding Bleyle Benger Jantzen Rasurel Alsnog afbraak van de Eng Dit is pas de eerste fase van het grote Stadscentrum SJotlaan 130, Zeist, tel.03404-12407 Leen even wat geldbij Frans Schubert Gratis LP 's p^postkantoor mjri Het onwrikbare en verwoestende eentruingeloof Winkeliers, weest op uw hoede Losse schroeven en een vaststaand ontwikkelingsplan Opgelet: wat kunt u doen? RestauRAnt „öe kome öuinen" afhaalcentrum in Soest. Woningen in Overhees beschadigd Ga rentenieren metdeCats Gratis LP's vy Soester Courant van donderdag 5 juni 1975 Spanje speelde een grote rol op de NATO-konferetie in Brussel. Enige tijd geleden was dat ook al zo, toen de NATO-ministers van defensie bij een waren, die zo koel mogelijk in hun slotverklaring een opmerking op namen over Spanje en wat het bond genootschap daaraan heeft. Het was niet helemaal de erkenning dat Span je geweldig bijdraagt tot 't defensie- systeem dat de NATO als taak heeft te ontwikkelen, een uitspraak die de Amerikanen liever hadden gezien. En waarop president Ford en zijn minis ter Kissinger ongetwijfeld weer ha meren in de vergadering van de hoogste bazen in de NATO. De Europese landen, vooral Neder land en Denemarken, maar ook wel Duitsland, hebben hierin niet zoveel zin. Ze achten het regime in Spanje nu niet bepaald iets, waarmee ze zich wensen in te laten en dit als het ware een medaille uit te reiken gaat hun een beetje te ver. Waarbij onge twijfeld komt, dat deze NATO-landen zich herinneren, dat dit bondgenoot schap door zijn banden met het Grie kenland van de kolonels toch al een beetje te weinig principieel is ge weest, waarvan later is gebleken dat het aanpappen met deze diktatuur tenslotte de NATO geen enkel voor deel heeft gebracht, integendeel. Dat de Amerikanen zo aandringen op, wat voor Spaanse regeringskrin gen aardige woorden uit de NATO- top zijn, is geen kwestie van sympa thie voor dit bewind. De Amerikanen hebben enige bases in Spanje dat hiervoor niet alleen regelmatig de huurrekening presenteert, maar daar bij tevens pressie uitoefent op de VS de Spanjaarden te helpen bij het vin den van een nauwer kontakt met de rest van Europa. In Madrid is men er wed van overtuigd dat bijvoorbeeld een Spaans lidmaatschap van de EEG het land veel goed zou kunnen doen en het valt daarom daar niet zo goed dat de Europese landen Spanje angst vallig in isolement houden. Men kan het een beetje chantage noemen, maar Madrid maakt Washington regelmatig duidelijk, dat het voortbestaan van de VS-bases op Spaans territoir op de duur afhankelijk is van hulp om uit het Europees isolement te raken. En inderdaad: als de NATO-landen met Spanje samenwerken op militair gebied, dan wordt het voor de EEG- landen met Spanje samenwerken op militair gebied, dan wordt het voor de EEG-leden onder hen wel moeilij ker om in ekonomisch opzicht wel afstand te blijven bewaren. De Amerikanen, die zich ermee heb ben moeten verzoenen dat de NATO- ministers van defensie blijven be schouwen als een zuiver partikuliere aangelegenheid van Washington en Madrid waaraan de NATO verder geen boodschap heeft, zouden juist op dit moment niet graag de rechten verspelen om in Spanje erop na te houden. De Middellanse Zee is be halve NATO-gebied ook een voor de Amerikaanse buitenlandse politiek ge wichtig terrein, al was het maar van wege Israël. Daarom opereert er een grote vloot van de VS, zoals er ook een van de Sowjet-Unie aanwezig is het is een van de punten waar de machtsgebieden van de supermachten elkaar raken aan een grens die alles behalve definitief is. In de laatste tijd is er aardig wat afgekalfd van de Amerikaanse positie. De narigheid met het bewind in Athene naar aanleiding van Cyprus heeft de VS al een beperking van de militaire moelijkheden gekost, de re latie met Turkije werd verziekt al proberen de Amerikanen nu snel dit ongedaan te maken. Dan is Cyprus een nog onzekerder faktor geworden dan tevoren. Washington telt daarbij op, dat het politiek zo wankele Italië waarbinnen niet al te lange tijd de kommunisten partners in de regering kunnen zijn, wellicht ook afvalt als basis. En dan is er de onzekerheid van Portugal, waar eveneens de kom munisten en hun indeeën invloed hebben gekregen aan de top. .Allemaal faktoren waardoor de Spaanse bases meer waard zijn ge worden dan ze al waren, Iets wat de Spaanjaarden bepaald ook niet is ont gaan de kontrakten zijn nog beter chantagemateriaal geworden dan ze al waren. En de VS huldigen in zulke gevallen de opvatting dat het beter is de kwesties nuchter-zakelijk te be-1 kijken dan er principiële affaires van te maken. Wat president Ford en minister Kissinger een beetje kriegel maakt jegens Europeanen die om der wille van fraaie principes als demo kratie en vrijheid de verdediging van die twee waarden moeilijker maken dan strikt nodig zou zijn geweest. Wat hen beiden echter wel moeilijk zal vallen is een voorbeeld aan te wijzen waarin de NATO er uiteindelijk voordeel bij heeft gehad het niet te nauw te nemen met de ideële prin cipes. 'iedere dame kan keuze maken uit de grote collecties en In elke prijs kunt u slagen uit de collecties van wereldbekende merken over de definitieve vernietiging van het eigen karakter van onze gemeente U hebt in de krant kunnen lezen dat momenteel het bestemmingsplan Zuidereng ter inzage ligt. Van dit plan is terecht gezegd dat het het belang rijkste plan is in het Soest van na de oorlog. Immers, hier dreigt een defini tieve en onherstelbare ingreep te worden gepleegd in de structuur van Soest. Want wat is het geval? Het eigen karakter en daarmee de aantrekkelijkheid van Soest als woongemeente worden grotendeels bepaald door de Eng als centrale landschappelijke unieke open ruimte met prachtige vergezichten, en de diverse gespreide en met veel groen doorschoten bebouwingscentra daar omheen. Beide elementen nu worden voorgoed vernic'.igd als dit plan keiharde realiteit wordt. De Eng Is in het verleden reeds aan getast, in een tijd dat we nog weinig mensen en veel landschap hadden. Later begon het inzicht te dagen dat dit zo niet voort kon gaan en diverse keren ontstond grote beroering als verdere ontluistering dreigde: de ac ties rond Engweg en Kerckelandt zijn symbolen van een groeiend bewust zijn dat stopzetting van verdere aan tasting van dit unieke landschap een eis van de tijd én van de mensen was. De acties tegen de Engweg en het volbouwen van Kerckelandt hebben niéts uitgehaald als dit Stadscentrum er komt. Wat dacht u bijv, van een gemeente huis dat 10 tot 15 m. boven u kan uittorenen, zelfs als staat u op het topje van de Eng? Of warenhuizen die er 6 m. boven uit steken? Of een parkeergarage die 14 m. hoog en ha. groot kan worden? Ja, U leest goed: 7500 m2, dat is groter dan een voetbalveld, en zo hoog als een flat van vier verdiepingen met onder bouw. En als dat parkeermonster er niet komt (u kent ze wel, van het Noordse Bosje in Hilversum, of an ders van de Bijlmermeer), dan hou den we altijd nog een parkeervlakte voor 600 auto's (1,7 ha., ofwel bijna 2V2 voetbalveld, met twee tankstati ons er op), grenzend aan een vier- strooks autobaan die nu opeens onbe kommerd midden over het hoogste en fraaiste stuk van de Eng moet lopen i.p.v. langs de spoorlijn zoals eertijds in de bedoeling lag (dat was tech nisch wat lastig, zei men; het ligt er maar aan wat jè wilt). En dat alles op een van de mooiste punten van Soest met een ondanks allerlei in grepen nog steeds ongeschonden uit zicht. Daarvan is straks net zo'n puinhoop over als van Artishocks schilderijlijsten van de Eng die ons nog eens wilden laten zien hoé mooi hef allemaal is. Maar u kunt de Eng vergeten. Wilt u weten hoe het wordt, dan moet u vanaf Molenweg of En- genbergsteeg naar het Smitsveen kij ken. Alleen zit dié steenfabriek nog een kilometer verder weg en dat scheelt een stuk. Bij het Stadscen trum kijkt u er vlak tegen aan, en bovendien moet u er dan nog een vierstrooks. autoweg bij denken: die loopt dan van de Parklaan regelrecht naar het kerkhof (Veldweg), om zo te zeggen. Bent u het met ons ons eens dat, als dit doorgaat, de Eng verloren is en alle acties rond Engweg en Kercke landt zinloos zijn geweest? Dit is de realiteit, en dan kan men het vergoelijkend hebben over een dorpscentrum en dat het eigenlijk een heel klein centrumpje in overwegend laagbouw is geworden (zoals ijverig door B. en W. wordt betoogd), maar vergis u niet: op dit plan volgt een tweede bestemmingsplan (het staat len vertolken". Om u een idee te ge ven: „Een voortgaande verwording van het traditionele beeld met rogge velden tot een wat slordig aspirant- bouwterrein kondigt zich duidelijk aan". Ziet u, dat is de ideale toestand voor de ontwerper, een stuk braak liggend land, dan kan hij nl. onge stoord aan de gang. Maar het is wél beschamende nonsens en getuigt van volslagen minachting voor landschap pelijke waarden bij deze „adviseurs voor planologie, architectuur en land schap bv.". De vraag rijst trouwens, welk doel, anders gezegd welke op dracht zij hebben gehad. Et moest een stadscentrum komen, dat stond allang vast. Architect Roorda zei het zelf tijdens de hearing in sept. 1973. En die had het van het Gemeentebestuur. Overi gens zei Roorda daar tevens dat win kelen in de city - zo heette dat toen nog - de meest creatieve ontspanning was voor de Soester burgers. Wij weten niet hoe het u vergaat maar thuis bijv., In de doodsaaie bloedar moedige slaapwijken. Alles wat men in het centrum sa menperst. ontneemt men aan de woonwijken. Alleen het slapen blijft over. Roorda (in genoemd artikel): „De ontplooiing en ontspanning moeten zich voor een grote deel binnen de woonwijk af spelen" ('t Hart dus bijv. of het Smitsveen). Hij wil intensieve schone werkgelegenheid in woongebieden: „in een woonwijk moet nog een beet je „geschiedenis" kunnen gebeuren". Zeer juist, maar dan moet je geen alles opslokkend centrum hebben. Het is deze hele heilloze centrum manie die driekwart van onze na oorlogse stedebouw heeft ontluisterd en heeft gemaakt tot een aanfluiting van menselijk contact. (vgl.- Bijlmer, O vervecht. Ommoord, Zoetermeer, de catacomben van de Hoog-Catharijnse holenmens en de volstrekt identieke nieuwbouwwijken in 487 andere plaatsen in Nederland). Deze hele problematiek wordt ln het plan gebagatelliseerd, met name over de kritieke positie van het bepaald niet ongezellige Soest-Zuidcentrum wordt bijna niet gesproken. Dat is een bestaand centrumpje, maar dat telt niet. evenmin- als'de degradatie van de Van Weedestraat tot 2e of 3e rangs. Want het centrum zal er ko men, mét alle voor vele winkeliers elders noodlottige zuigkracht. Begrijpt u ons goed: wij menen (net als u) dat aan gerechtvaardigde be hoeften van de consument tegemoet moet worden gekomen. Maar dat kan heel goed op andere wijze, bijv. door ontwikkeling van bestaande centra, incl. hun sociale wijkfuncties die veel verder uitge bouwd zouden kunnen worden dan thans het geval is. Daar kan een la cune zijn die het waard is om er de nodige energie en fantasie en het no dige geld aan te besteden. Een vriendelijke handdruk en een lp van formaat Bij een persoonlijke lening of woningverbeteringkrediet van de Nederlandse Credietbank. Gratis, zo lang de voorraad strekt: the Academy of St. Martin in the Ftelds met werken van Mozart, Beethoven en Schubert TJ mag trouwens ook kiezen voor niemand minder dan Frank Sinatra of een (pop)-verzamelclpec. Ook wanneer u tenminste f 25,- inlegt op een nieuwe hetzij bestaande spaar- of klimspaarrekcning. Hebt u hier oren naar? Tot en met 20 juni zijn we voor u - ook muzikaal - van alle markten thuis. tk tontmn-je ii*-' Soest, Torenstraat 47. CENTRUMWEG WARENHUIS PARKEREN JELFB.WARENHUIS SUPERMARKET INKEL BURO GEMEENTEHU AGORA Cv J In het plan Zuidereng, dat nu gedurende een maand ter visie ligt (alleen in het gemeentehuis en niet in de bibliotheek) is het nieuwe dorpscentrum van Soest opgenomen. Het komt, zoals inmiddels wel bekend is, aan de Nieuweweg, nabij dé huidige Parklaan. Tussen het Centrum en het station Soest-Zuid moet nog aangelegd worden de Centrumweg, op het hierboven afgedrukte kaartje "duidelijk aangegeven. Nabij de Centrumweg komen parkeerplaatsen, liefst twee warenhuizen en één supermarkt, een school; vervolgens postkantoor en winkels en tenslotte wordt het plan aan die kant afgesloten door het gemeentehuis, de markt (agora) en het politiebureau. duidelijk in de toelichting) dat het hele stuk tussen Centrumweg en spoorlijn met kantoren gaat volbou wen. Zo gaat dat: in tweeën delen, dan lijkt het niet zo erg en als het eerste er eenmaal is. is het zinloos om nog moeilijk te doen over de rest. Denkt u vooral niet: zo'n vaart loopt het niet. In de geheel achterhaalde Structuurnota 1967 was t.b.v. 62.500 inwoners een stadscentrum voorzien van 10 ha. Daarna vond iedereen, ook B. en W. van Soest, ook de Ge meenteraad, dat het allemaal veel kleiner moest. Welnu, bij de huidige plannen gaat men uit van 40 a 43.000 inwoners, maar wat zien wij nu? De volledig gerealiseerde city zal rond 12 ha. omvatten, nl. ruim 6 ha, nu en straks nog eens 6 ha. Dit ondanks het feit dat de inzichten over het benodigde winkelareaal zeer drastisch gewijzigd zijn: in 1967 sprak men van 16000 m2, groeiend tot 30.000 m2; nu 4200 m2 (tot 1980). Conclusie: er komt uiteindelijk een grótere city voor véél minder mensen en met véél minder winkels. Toch wordt de nood zaak van het hele plan vnl. opgehan gen aan de winkelbehoefte. Over de gevolgen van e.e.a. voor de Soester middenstand volgt straks nog een op merking. Maar eerst iets anders: wat moet er dan toch allemaal nog méér in dat centrum, wat betékent een centrum eigenlijk? Dit plan is ontworpen door mensen die het- landschap van de Soester Eng, zoals zij zeggen „opnieuw wil- wij voelen ons persoonlijk echt be-i ledigd door een zo volstrekte gering schatting van onze vermogens. Het gekke is echter dat deze zelfde Roorda in 1974 in heel ander verband (toen hij nl. niet werkte in opdracht van B. en W. van Soest) in een uit stekend artikel („Toenemende schaar ste aan ruimte", geschreven samen met P. Bos en verschenen in Grenzen in zicht, reeks Natuur en Milieu 3) tekeer ging tegen de „verloedering" van de ruimte, de „hoMzonvervuiling door hoge gebouwen" (denkt u even aan de zuidelijke horizon vanaf de Eng?), de verwerpelijkheid van het feit dat „de auto ondanks zijn grove maten en matige wendbaarheid het milieu (is) gaan bepalen in woonge bieden en stadscentra" (dat is dan een parkeergarage of parkeerterrein van 1, resp. 2V* voetbalveld)., „de ernstige aantasting vooral van tra ditionele cultuurlandschappen" (de Eng dus), enz. enz. Waarom een centrum? Omdat er een centrumgeloof heerst in ons goede land. Een zichzelf respecterende stad heeft een centrum. Een centrum is het hart van de stad, zegt men (zij het dan niet een groen hart, zoals de Eng, maar overwegend grijs van kleur). Een centrum heeft alles, want je moet het volgens de ontwerpers zoveel mogelijk volstoppen met alles wat je maar bedenken kunt: winkels, kantoren, zwembad, sporthal, post kantoor, gemeentehuls. ja zelfs mag je ln Zuidereng „recreeën in het groen". Voor (bijna) elke menselijke activiteit is een hoekje gereserveerd met een naambordje erbij, zo bijv. ook voor het „uitwisselen van emo ties" (moet) dat misschien in het „ge zellige spanningsveld" tussen waren huis en supermarkt?). Eén ding ver geet men echter: je kunt in zo'n cen trum niet leven, dat doe je elders, Dat inzicht begint nu langzaam door te dringen. Maar niet bij degenen die opdracht gaven tot dit plan. Een der gelijk centrum vergroot de aantrek kelijkheid van de plaats, zo stelt men. Ach kom, een volkomen achterhaalde visie, daterend uit de jaren '60 toen het allemaal nog niet op kon en met gevolgen die direct schadelijk zijn voor het leefmilieu (en daarmee be doelen ivij nu# eens niet de natuur maar de mensen). Natuurlijk zijn er andere motieven te bedenken om zo'n centrum te stich ten. De winkeliers willen het. Wie? De Bijenkorf misschien wel. Maar ook de middenstand uit Soest, zegt men. Hoeveel bedrijven denkt u dat er zul len moeten sluiten als Zuidereng er komt? Inderdaad, vooral de kleine bedrijf jes die de sprong naar het centrum niet kunnen maken. Juist zij vervul len de belangrijkste sociale functies. En van de anderen, hoeveel zouden er zijn die gedwongen worden om de sprong te maken omdat zij anders zéker hun deuren kunnen sluiten? Het economisch getij is ongunstig voor een ongewisse investering. Ook zon der centrumconcurrent ie valt het vaak al niet mee, maar denkt u er om: in tal var, plaatsen heefl het veelgepre zen winkelcentrum (voor de helft trouwens vaak Albert en Simon) voor de rest de dood in de pit betekend. Maar het centrum zal er komen, dus moet men wel. Overigens is deze hele toestand geba seerd op volstrekt onzekere progno ses. Kerckelandt wil bijna niemand meer volbouwen, Overheest 3e en 4e fase zijn door de Provincie gewei gerd en de rest is nóg veel onzeker der. De Provincie heeft trouwens on langs duidelijk gezegd dat Soest al leen voor eigen aanwas moest zor gen. En dat plaatst onmiddellijk elke ge meentelijke prognose op volkomen losse schroeven. Hoe staat het verder met de inspraak in het Ontwikkelingsplan van Soest? Zuidereng is dermate bepalend voor de ontwikkeling van Soest dat een apart Ontwikkelingsplan dan nauwe lijks nog nodig is. Vindt u niet dat die hele door B. en W. beloofde inspraakprocedure (tot in het najaar) eigenlijk weinig meer te betekenen heeft? WU gaan nu maar voorbtf aan de volstrekt onnodige afbraak van hui zen aan Parklaan en Nieuweweg, o.m.t.b.v. de parkeervoetbalvelden. Maar het raadhuis dan, en het poli tiebureau, zult u zeggen. Dacht u nu echt dat daarvoor nergens anders een geschikte plaats te vinden was? Het nieuwe Bureau van Gemeentewerken kon toch ook ergens anders. Je zou niet direct zeggen dat dit omvang rijke stadskantoor, waar zeer veel ge beurt dat van centraal belang is voor onze gemeente, centraal gelegen is. Bedenkt u dat niets vaststaat in deze wereld. Zelfs ontwerp-bestemmings- plannen niet, ook al komen ze uit Soest. Wilt u een eind maken aan deze waanzin, dan kan dat. Geen enkele gemeente kan het zich veroorloven om een grote stroom be zwaar schriften te negeren (een po litieke partij trouwens ook niet), daar hébben we een democratie voor. Mocht u iets zien in bovenstaande gedachten, maak dan gebruik van uw rechten en protesteer: door „uw" mensen in de Gemeenteraad aan te klampen (de Gemeenteraad beslist in eerste instantie over het ontwerp en vormt het uiteindelijke gemeentelijke gezag) of door vrienden en kennissen op te jutten, want echt, dit is het be langrijkste evenement in Soest voor lange tijd: of ii het gelooft of niet, uw woon plaats zal onherkenbaar van karakter veranderen als dit allemaal doorgaat. En tenslotte natuurlek door een be zwaarschrift in te dienen. Ondergete kenden zullen uiteraard ook actief zUn, daar hoort u nog wel van. Maar doet u het vooral zelf ook. Dat kan heel eenvoudig: een briefje, van u zelf of samen met anderen, in uw eigen bewoordingen, gericht aan de Raad der Gemeente Soest, vóór 27 juni verzenden en waarin u zegt dat u be zwaar maakt tegen het plan om een of meer redenen die u zelf mag kie zen of bedenken. Doén! Soest, 1-6-1975. W. ZWEERS, socioloog J. L, ROOS Mr. M. D. Ph. v. d. WERF BIRKSTRAAT 108 - SOEST Langs de weg naar Amersfoort TELEFOON 02155 -17224 Een nieuw Europees Tevens allerlei mogeiykheden voor uw feest of party Aan nieuwbouw woningen in de wijk Overhees, gelegen aan de Insinger- straat, werd voor 1300 gulden schade toegebracht. Uitvoerder Van O, deed er aangifte van bij de politie, Hit ExpIosion,Cats, Dizzy Mans Band en vele anderen op een explosieve ver- tamel-lp. Gratis, zo lang de voorraad strekt, als je f 25,' inlegt op een nieuwe of bestaande spaarrekening. Of op de unieke klimspaarrekening (rente tot Een fijn begin van een lekker kapitaaltje voor straks of later. Je tnag trouwens kiezen. Frank Sinatra bijvoorbeeld, of nog oudere meesters waaronder W. A Mozart. Ook bij een persoonlijke lening of woningverbeteringkredict. ao| Let op, tot en met ^^PP^^ 20 juni Gauw naar de PP Nederlandse Crcdiet- bank dus. Het bank en hitwezen zogezegd. ié tW- wv je y&hi*-! Soest, Torenstraat 47. Voor Inlichtingen tevens: Afd. Marketing, Antwoordnummer 5857, Amsterdam.

Soester Courant | 1975 | | pagina 7