Schuif-es-in-kerkdienst in propvol openluchttheater Burgemeester bij opening Schoemaker „Van Weedestraat één van de twee winkelcentra" Kinderen vierden 45-jarig bestaan Savornin Lohmanschool Donderdag 12 Juni 1975 53e jaargang no. 43 Uitgave i Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 Ontheffing zone verordening Hinderwet voor bedrijf aan Van Weerden Poelmanweg Gebouw wordt binnenkort drastisch verbeterd SOESTER 8 COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt Iedere donderdag van dc Gemeentehof J Eén van de spelonderdelen voor de kinderen van de Savornin Lohman school was het blikken gooien. Foto: Herman van Dam installatie voor de centrale verwar ming is opgesteld. Ook zijn daarin aangebracht de W.C.'s en de vesti aires, elk van een nummer voor zien", aldus onze courant in 1930. Er worden verder mededelingen ge daan over tegelzettinjg, de kasten in de lokalen en, wat toen blijkbaar iets nieuws was, de vensterbanken „breed genoeg voor het plaatsen van planten in pot. De school telde toen vijf lokalen, waarvan er drie reeds 1 april 1930 Angebruik genomen waren, terwijl de officiële opening plaats zou vinden op 30 april. „Elk der lokalen is in een aparte kleur afgeschilderd, het geen een aardig effect geeft. Verder is er in aangebracht een podium, waardoor de onderwijzeres of onder wijzer een goed overzicht heeft over de gehele klas", aldus 1930. In de loop der jaren is er ooit een lokaal aangebouwd, zodat men kon beschikken over zes klassen, Het aan tal leerlingen nam echter dusdanig toe, dat na gewerkt te hebben in noodlokalen o.a. De Rank en gebouw Eltheto, er een nieuwe school ge bouwd werd; de Minister de Visser- school aan de Oude Utrechtseweg. Beide scholen, zowel de Savornin Lohmanschool als de Min. de Vis- serschooi, staan op de nominatie be langrijk verbouwd en uitgebreid te worden. Voor alle twee scholen gaat dat circa een halfmiiljoen kosten. Wat de naamsverandering betreft: de school aan de Driehoeksweg heette in de volksmond „Driehoeksschool". Het was de derde „School met den bijbel" in Soest; de anderen waren de Insingerschool en de Da Costa- school, de laatste toen de „bijbel- school" genoemd. De heer Hoekstra werd in 1958 hoofd van de Savornin Lohmanschool en kwam in 1959 met het voorstel voor een echte naamgeving. Men had toen al de Groen van Prinstererschool en daarop doorbordurend kwam hij met de naam Savornin Lohmanschool. Het toenmalige bestuur ging ermee accoord. Van die hele geschiedenis hadden de kinderen, die zaterdag het 45-jarig bestaan vierden, geen weet. Binnen kort wordt daar wat aan gedaan; in het schoolblad wordt er dan aan dacht aan besteed, Burgemeester en wethouders stellen de raad voor aan de b.v. Handels maatschappij „Progress Electro" een ontheffing zoneverordering Hinder wet te geven voor de vestiging van het bedrijf aan de Van Weerden Poelmanweg. Weliswaar ligt de vestiging in het nieuwe bestemmingsplan „landelijk gebied", alwaar het perceel grond de bestemming natuurgebied heeft gekregen, maar er waren achtereen volgens gevestigd in het pand de firma's Index en Arma-Watts. Deze bedrijven kregen indertijd ook de vereiste vergunning. Alhoewel er planologische bezwaren bestaan, kan gezien het overgangs recht de gevraagd*, vergunning ver leend worden. Daarbij komt nog, al dus b. en w., dat de firma Progress Electro voornemens is het accent van de fabricageruimte naar magazijn ruimte te verschuiven. Omwonenden hebben geen bezwaren ingediend, al leen van de zijde van de eerstaan wezend ingenieur (defensie) zijn voorwaarden gesteld met betrekking tot het ontstoren van de aanwezige machines in verband met het vlieg veld Soesterberg. Zaterdagmorgen j.1. vierden de 170 leerlingen van de Savornin Lohmanschool aan de Driehoeksweg het 45-jarig bestaan van hun school. Dat gebeurde met diverse spelen op de speelplaats van de school. Iedere leerling deed mee aan een vijftal spelen en dat was, al naar gelang de leeftijd, vlagsteken, verkle den, bliklopen, waterdragen, zaklopen, hoepelen, blikken gooien en hindernis- baan. Per klas kwam er een winnaar uit. Het schoolpersoneel onder aan voering van het schoolhoofd, de heer D. Hoekstra, offerde er de vrije zater dagmorgen voor op en zij werden bijgestaan door een grote groep enthou siaste ouders. De leden van de oudercommissie bemande de „telkamer", waar alle gegevens verwerkt werden. Dwars door een poster-grodijn stap- te Joost den Draayer en daarmee was de nieuwe grammofoonplaten- afdeling van Schoemaker geopend. aannemers H. v. d. Berg, stucadoor; Van Klooster, metselaar; Kalleveen, lood- en zinkwerk; "W. Huurdeman, schilder en Landman, electriciën. „De hoofdingang gepasseerd zijnde, komt men m een aardige hal waarin een teakhouten bank is geplaatst, waarboven een spreuk van Da Co sta en aan één der zijwanden is aange bracht een tegel, waarop zijn aange bracht de namen der bestuursleden", aldus onze verslaggever in 1930. „De lichtindeeling is zeer goed" consta teert hij verder, terwijl hij ook het merk van de jaloezieën (Braat) no teert. De school bevatte toen vijf lokalen en verder een kamer voor het hoofd van de school en een ma- teriaalhok. „De gang levert door onderbreking der balklagen een aardig perspek- tief, waardoor het eentonige wordt vermeden. In de gang is mede aan gebracht de kelderingang, waar de brandstof wardt opgeborgen en de Bij de opening van de enorme radio-t.v.-(en aanverwante artikelen)-zaak van de firma Schoemaker, die vrijdag j.1. plaats vond, noemde de burgemeester in haar felicitatietoespraakje de Van Weedestraat „één van de twee winkelcentra van Soest". Zij kon daar moeilijk langs, nu, ondanks de gemeentelijke plan nen een kunstmatig centrum te creëren op de helling van de Zuidereng, de middenstanders aan de Van Weedestraat grote aktiviteiten ontplooien, de voorzieningen uit te breiden. Wel merkte de burgemeester op dat er veel andere middenstanders, elders in Soest, zaten te „snakken naar een dergelijk centrum" en dat voor hen dat tweede centrum gebouwd diende te worden. Ongeveer tweeduizend mensen vulden afgelopen zondagmorgen het Soester Openluchttheater tot over de rand. Alle drie gereformeerde kerkdiensten waren verplaatst naar de ideaal gelegen theaterkuil aan de Soesterbergse- Etraat. Nadat eerst een paar honderd ent housiastelingen onder leiding van de natuurwachten een vroege boswan deling hadden gemaakt), stroomde te gen half tien het theater zó vol, dat zelfs de trappen en het speelveld bezet "waren. Onder ideaal zomerweer begon de openluchtkerkdienst, die werd ge leid door de predikanten Rinzema en Wildschut. Twee kerkkoren, een kinderkoor, (twee trompetters, de gospelgroep „The Messengers" en Wim Deelen op hammondorgel begeleidden de mas sale samenzang. Dr. Rinzema sprak over „Wie is er bang voor morgen?" Na de dienst werden de kerkgan gers opgewacht bij de tafels met koffie, die op verschillende plaat sen. in en rond het theater stonden opgesteld. Ook de aanwezige lec- tuurwagen van het Ned'. Bijbelge nootschap deelde mee in de grote belangstelling. Al met al kan de plaatselijke Ge reformeerde Kerk terugzien op een uitstekend geslaagde openluchtkerk dienst. Met het oog op de temperatuur werd om negen uur met de spelen begon nen; om 13 uur viel het eindsignaal en was het feest, dat „besproeid" werd met de nodige frisdrank, voor bij. De viering van het negende lustrum was een sukses. Overigens heette de school niet altijd De Savornin Loh manschool. In onze courant van april 1930 staat vermeld: „Boven den in gang prijkt in bronskoperen letters „School met den Bijbel 1930", waar naast twee vlaggenstokken in hul zen, waaraan straks het nationale dundoek zal wapperen". Onze ver slaggever bezocht toen de nog niet geheel in gebruik genomen school, daartoe uitgenodigd door de bouw kundig opzichter, de heer J. D. Gun- delach. Archïtekt was toen de heer P. Beekman, die zijn ontwerp in vijf maanden zag gebouwd. Die vlotte bouw werd gepresteerd door de aan nemer G. v. d. Berg, met de onder- Met het doorknippen van een lint opende de burgemeester de nieuwe zaak van Schoemaker aan de Van Weedestraat, Voor de officiële opening en het aan sluitend „open huis" bestond bijzon der grote belangstelling. Ook de sere nade door PVO, later op de avonds bracht vele mensen op de been. De genodigden bij de officiële ope ning werden verwelkomd door een vriend van „huize Schoemaker", de heer H. G. Scholtmeijer, waarna de heer Schoemaker sr. dank bracht aan allen, die bij de verwezenlijking van uitbreiding en verbouwing werkzaam waren geweest. Met name waren dat het college van burgemeester en wet houders en de gemeente, de architect de heer H. Beekman; de heer H. van Zanten uit Bussum, die de ingewik kelde electrische installatie ontwierp; alle Soester bedrijven, die de ver bouwing uitvoerden en het eigen personeel, alsmede, last but not least, zijn echtgenote. Na de aanwezigen attent gemaakt te hébben op de uitbreiding van de zaak met een grote afdeling grammofoon platen, waar Aart Scholtmeijer de scepter gaat zwaaien, nodigde de heer Schoemaker de burgemeester uit, de officiële opening te verrich ten. De burgemeester herinnerde in haar toespraakje aan de geweldige vlucht van Schoemaker in de afgelopen der tig jaren; van 15 vierkante meter nu naar duizend. Zij stelde vast, dat de Van Weedestraat een goed ge outilleerd centrum was en zij sprak de wens uit dat het het tweede win- kenlcentrum van Soest zou worden. Het pand van Schoemaker noemde zij een sieraad voor de gemeente, waarna zij een lint doorknipte. Als «Jank werd haar door drie klein kinderen van het echtpaar Schoema ker een draagbare radio aangeboden. De bekende discjookey Joost den Draayer opende daarna de grammo foonplaten-afdeling en de disco-bar. Met een rondleiding werd de officië le opening besloten, die werd onder broken door twee toespraken; één van de brandweercommandant en één door het personeelslid de heer C. van Essen. De brandweercommandant, de heer J. F. Groart, vergezeld van be stuursleden van de vrijwillige brand weer, bood eer koperer bak met brandweerembleem aan, gevuld met twee flessen drank, alsmede een brandblusapparaat. In de heer. Schoemaker eerde de brandweercom-1 mandant alle werkgevers in Soest, I die hun personeel in de gelegenheid steller branden te blussen. „U geeft, ons corps de gelegenheid zijn vrij willigheid te behouden", aldus de J heer Groart. Var. de heer Schoema ker zijn een zoon, een schoonzoon en twee andere personeelsleder lid van de brandweer, terwijl ook de heer Schoemaker ooit deel van het korps uitmaakte. Van het personeel kreeg het echtpaar Schoemaker een picknick-tafel. PVO met puppyrettes, majorettes, drumband en orkest, bracht vroeg in de avond een serenade. De belang stelling van de kant van het publiek was groot en tientallen ballonnen werden onder de kijkende kinderen uitgedeeld. Foto: Herman van Dam Het uniek gelegen openluchttheater imi onze gemeente is met zijn uit stekende akkomodatie bij prachtig zomerweer een ideale gelegenheid voor een dergelijke manifestatie. Foto: Herman van Dam Ruim tweeduizend bezoekers woon den zondag j.1. in het openluchtthea ter de „Schuif-es-in"-dienst bij van de drie plaatselijke gereformeerde kerken.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1