I Zo is de Eng nu En zo zou het „kunnen" worden -m «Proest» bespreekt Plan «Zuidereng /aft irkt Plan Zuidereng (3) Bezwaarschrift ha*. Plan Zuidereng (5) t ;r ■■J:. ,v... r/f ■d< ,,.tr w b - h VJöi ierr rif nsü E4't h C~ ..-C Plan Zuidereng (4) Ook handtekeningenaktxe van Progressief Soest Soester Courant van donderdag 12 Juni 1975 chtingen een ge- van de ker nog t de af- e moge- aatselijk worden, t is op kantine arbij de den een )er mee [evaren- le heer vvoners-. t (gen. g-Soest) bestuur. S. Th. K. Ham ter ge- J. Bak- in werk d is de Spoor- norlopig van de ond de opge- ian vo- Open brief van de Soester Gemeenschap Het ter visie gelegde plan Zuidereng zal na uitvoering het karakter van Soest mede bepalen. Het is dan wel een heel ander Soest geworden. Aangezien w(j allen mede verantwoordelijk zijn voor het karakter van onze omgeving, is het de plicht van iedere volwassen Soester om zich in grote lijnen op dit plan te bezinnen. Vooral onze leden roepen wij hiertoe op. Bijgaand kaartje geeft de ligging en omvang van het te bouwen „dorps centrum" globaal weer. Op enkele aspecten willen wij hierbij wijzen. Omvang Het Ingediende plan omvat volgens de erbij gevoegde tekening ruim 7.1 ha. Met het plan wordt echter tevens besliist over de ruimte tussen het plan en het station, ongeveer 8,5 ha. waar men kantoren denkt neer te kunnen zetten. We praten dus in feite over een „dorpscentrum" van 15,6 ha., wat aanzienlijk groter is dan het stads centrum voorzien in het Structuur plan '67. Dit stadscentrum was be stemd voor 20.000 méér inwoners dan er volgens de huidige prognoses ooit in Soest zullen komen. Men rekent voor het plan Zuidereng, Overhees (alle 4 fasen) en Klein Engedaal. Om het plan een kans van slagen te ge ven moeten ook deze wijken als ver zorgingsgebied voor de winkelbedrij ven worden bebouwd. Verkeer Het oentrum wordt ontsloten door de 40 meter brede vierbaans centrum- weg, die practisch over de top van de Engheberg loopt. Voor een goede aan sluiting op de omringende infrastruc tuur moet men zich wel afvragen pf de omstreden weg over de Eng dan niet ook noodzakelijk wordt. Gebouwen Naast een Gemeentehuis, politiebu reau en postkantoor, denkt men een paar warenhuizen een supermarkt en andere winkels in het plan te kun nen interesseren. In een later sta dium denkt men aan een parkeer garage. Het nieuwe „gemeentehuis" wi'1 men zo snel mogelijk bouwen. Dit gebouw is geprojecteerd op de helling van de Engheberg, 6 m onder de top. De hoogte mag 18 m worden, met de omringende gebouwen voor „bijzon dere voorzieningen" mag deze hoogte niet meer dan 1500 m2 beslaan. Dit betekent mogelijk 1500 m2 hoogbouw die 12 meter boven de top van de Eng uittorent. Het politiebureau mag 14 m hoog worden en de winkels 12 m; allés dus hoger dan de Enghe berg. Wij vinden dat ieder zelf zich een oordeel moet vormen over de land schappelijke en andere algemene as pecten van dit plan. Als Soester Ge meenschap willen wij uit sociaal, cul tureel en economisch oogpunt be zwaar tegen het plan aantekenen. Tenslotte, zonder middelen zullen de culturele en sociale mogelijkheden in Soest zeer worden beperkt. Onze be langrijkste bezwaren zijn de volgende: 1. Het verstedelijkende effect. De ver stedelijking heeft in Soest al tot veel problemen aanleiding gegeven. Op 19 minuten treinen van de Zuidereng hebben wij aan Hoog Catherijne één van Europa's modernste stedelijke centra. Men moet zich afvragen wel ke warenhuizen bereid zijn om daar zo dicht bij grote investeringen te doen. Bovendien, hebben wij wel de behoefte aan een eigen stadscentrum? 2. Het zich In de verre toekomst vast leggen t.a.v. bouwmogelijkheden. Met düt plan verspelen wij de finanoieële en zakelijke mogelijkheden om ande re delen van Soest aantrekkelijker te maken. Denk bijvoorbeeld aan ver dergaande vervanging van de lint bebouwing. 3. De economische aspecten. Veel van de grond op en om de Eng is al zeer lang in handen van de gemeente. Op deze grond drukt niet alleen de last van aankoop en sloop van bouwwer ken. Door de hoge rentestand hebben zich enorme lasten geaccumuleerd. Hierbij moet men de miljoenen tollen die de voorbereidende werken zullen vergen. Dit alles moet worden terug verdiend door de verkoop van grond aan bedrijven. Het zal duidleijk zijn dat doorvoor alleen kapitaalkrachtige ondernemingen in aanmerking komen. Terecht denkt men daarom dan ook aan warenhuizen en een supermarkt. Tenslotte moet men hierbij rekening houden met het gebruik om via ver schillen in grondprijzen en andere in rekening te brengen kosten ook ge meentelijke prestige-objecten een fi nancieel steuntje in de rug te geven. Komen deze ondernemers wel op de hiervoor zeer dure grond af? Zijn er in Nederland niet vele aantrekkelij ker vestigingsplaatsen voor kantoor gebouwen? Men wil al zo snel mogelijk metde bouw yan het gemeentehuis beginnen (met behulp van art. 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening nog voor alle hratanties hun fiat hebben ge geven, hetgeen jaren kan duren?) Als daarna de ondernemers het laten af weten, dan zitten wij met een enorme financieële strop. Overigens, als het wel lukt, betalen we de tientallen miljoenen ook. nl. via lasten op de verkochte goederen. Kortom, wij vrezen een financieel debacle, dat in de eerste plaats ten koste zal gaan van die sectoren van uitgaven door welke geen ambtena ren ontslagen zullen worden. Dat zijn de sociaal-culturele sectoren inclusief extra onderwijs voorzieningen, jeugd werk, sport, parkaanieg, enz. Denk aan de financieële prioriteiten! Ook de overheid kan het geld maar één maal uitgeven! Wij adviseren daarom alle leden van de Soester Gemeenschap, ja alle Soes- ters, stel U op de hoogte van de fei ten. Als U het niet eens bent met het plan, richt dan een bezwaarschrift aan de Raad der Gemeente Soest (ook niet-inwoners kunnen dit doen!) Mocht U daarbij nog problemen heb ben, laat ons dat dan weten (Secre tariaat mevr. v. Dusseldorp, Veenbes straat 604). Stuur ook een exemplaar van uw bezwaarschrift aan de lokale kranten. Wij moeten toegeven, het tegen iets zijn is niet zo moeilijk. Ook wij heb ben liever opbouwende kritiek. Dat vereist echter de nodige studie, en dit lukt ons niet vóór 27 juni. Deze zo mer zullen wij en anderen aan een alternatief plan gaan werken, zodat we daarna op een meer positieve wijze tegenspel kunnen leveren. Hoe doet men dat? Als onze omgeving anders gaat wor den dan de meesten van ons willen, dan ligt dat niet zozeer aan de over heid, maar aan de eerste plaats aan ons zelf! Tenslotte, we leven in een democratisch land, waar de mening van het individu zwaar weegt, ook bij de overheid. Als U het ergens niet mee eens berut, maak dan vooral gebruik van uw de mocratische rechten. Maakt uw me ning kenbaar bij een gemeenteraads lid van de partij van uw keuze. Of nog beter, bij een plan d'at ter-visie ligt kunt u een bezwaarschrift in dienen. Als we het demokratische spel echter goed willen spelen, dan moeten we het wel doen volgens de geldende spelregels. Anders fluit de overheid uw bezwaarschrift in zijn rol van scheidsrechter de prullemandi v- --**;NvtLy oWtEiOTéA Hut$ tjyia.v&Hie ttoelZmHZl De spelregels zijn heel eenvoudig: 1. Adresseer het aan de Raad der Gemeente Soest. 2. Schrijf het duidelijk leesbaar, liefst getypt. 3. Liefst uw bezwaren puntsgewijs kort en bondig opnoemen. 4. Het woord Bezwaar moet er in staan, zet er liefst Bezwaarschrift bo ven. 5. Het moet worden ondertekend door een persoon, dus niet bijv. door „de familie Jansen". 6. Naam en adres in blokletters- of getypt er aan toevoegen. 7. Man en vrouw in één gezin kun nen elk een' eigen bezwaarschrift in dienen. Als U .hieraan voldoet dan is de ge meente verplicht uw bezwaarschrift in-te schrijven, te behandelen en U een gemotiveerd antwoord te geven. Maak van uw demokratische rechten gebruik, dat is niet alleen een recht, maar öok. een plicht. Een plaats als de onze is nooit beter dan de bur gers die er in wonen! Namens het bestuur Soester Gèmeenschap ERNST J. -HOLTROP, voorzitter Onderstaande brief werd door één van de Van Wecdestraatwin-kelder» gezonden aan het college van burge meester en wethouders. Het College van Burgemeester en Wethouders der Gemeente Soest. Soest, 6 juni 1975. Geachte Dames en Heren, Naar aanleiding van het artikel in de Soester Courant over het geplande „stads" centrum in Soest zou ik gaar ne zo vrij zijn in dit schrijven hierop te reageren. Allereerst vraag ik mij af, of er in Soest wel zo'n behoefte is aan een centrum met nieuwe winkelvestigin gen. Volgens mij is de bestaande win kelcapaciteit ruim voldoende om in een eventuele bevolkingsaanwas tot 55.000 inwoners te voorzien in de plaatselijke koopbehoefte. Gezien de enorme investeringen, die tegenwoordig nodig zijn om een zaak in de nieuwbouw te „bemannen", is dit voor een kleine middenstander praktisch onmogelijk geworden. Wan neer men dus alleen grootwinkelbe drijven of de zg. cash-and-carry's aantrekt, zal dit weer een invloed uitoefenen op de bestaande zaken, die daardoor weer een stuk van hun moeizaam te behouden gebied moeten afstaan. Houdt Uw College er rekening mede, dat de toekomst voor de Teeds be staande zaken ook nog heel vaag is? Alleen door hard werken en een gro te bedrijfsefficiëntie is er misschien nog een bestaansmogelijkheid, waar bij ik dan maar gemakshalve voorbij ga aan de daarvoor nodige arbeids tijd voor de ondernemer zelf. En dan afgeizen van deze commer ciële belangen komt de vraag: Is hét verantwoord voor onze en volgende generaties om een dergelijk prachtig stuk natuur als onze „Eng" biedt, inaar op te offeren aan „stads" uit breidingen? Is onze „Eng" niet uniek? Waar vindt men midden in z'n woonplaats zo'n stuk echte natuur? Ik ben met Uw College eens, dat er in Soest zeer zeker behoefte is aan een centrale plaats voor o.a. Raad huis, Cultureel Centrum e.d., maar daar is toch in onze gemeente wel een andere plaats voor te vinden? Hopende, dat er met mij nog veel meer „echte Soesters" zullen reageren op Uw „snode plannen", teken ik met hoogachting, „EEN VAN WEEDESTRATER" Naam en adres van de inzender zijn ter redactie bekend. :k voor orten >Lby", Dnder- n het ƒ498,- fM kanten e Mu- iterdag leratief (Z.H.). moes- iantre- ;e uit- ielende Smit een •d be- eerste it jaar werd aester- ?n be te van t voor ie een en. ringen n ook dingen repe- lot zal ncours gw v>. pWSN - i'-y a_ - •'•IS.'' n"-; l'r v. .'..•ir.ï -ï", 9 Twee pentekeningen van een bewogen Soester kunstenares, die het lot van de Eng bijzonder ter harte gaat. Links, gezien vanaf ongeveer de hoek Molen straat-Molenweg, de huidige situatie met in de verte het torentje van de r.k. kerk te Soest-Zuid; rechts het toekomstbeeld. Het panorama abrupt on derbroken door het (18 meter) hoge gemeentehuis. (Naar een vrije opvatting van de tekenaar). O VO co.a In de bouwvoorschriften staat: Win kels; de bouwhoogte van de ge bouwen minimaal 3 meter en maxi maal 12- meter; woningen boven winkels in maximaal twee lagen, waarbij de totale bouwhoogte van het gebouw niet meer mag zijn dan 11 meter; het aantal woningen ten hoogste 80; de totale bedrijfsvloer oppervlakte minimaal één ha. en maximaal 1,7 ha. en de bouwhoogte van andere, in de bestemming pas sende gebouwen, maximaal 3 meter. De bouwhoogte van bijzondere ge bouwen zoals gemeentehuis, stads kantoren, politiebureau, sporthal, zwembad, scholen en verenigings gebouwen, zal maximaal 12 meter bedragen met als uitzondering voor een grondoppervlakte van maximaal 1500 m2, maximaal 18 meter. Deze bestemmingen moeten nader uitgèwerkt worden door burgemees ter en1 wethouders en zo'n uitgewerkt plan zal niet eerder aan Gedepu teerde staten worden toegezonden, dan nadat belanghebbenden in de gelegenheid zijn gesteld eventuele bezwaren schriftelijk aan burgemees ter en wethouders kenbaar te maken. Nog een open brief aan de inwoners van Soest over de definitieve vernietiging van onze middenstand en het creëren van een slaapdorp Nog een open brief aan de inwoners van Soest over de definitieve vernietiging van onze middenstand en het creëren van een slaapdorp U hebt in de krant kunnen lezen, dat drie geleerde heren het allemaal zo goed weten met betrekking tot het bestemmingsplan Zuidereng. Wat een vergelijkingen, wat een opruiing, wat een overdrijving! Wat is er eigenlijk aan de hand. Het gemeentebestuur van Soest heeft in overleg met echte deskundigen een plan opgesteld om Soest een hart te geven. Zo min een mens zonder hart kan leven, zo min kan in sociologische zin een gemeenschap zonder hart (centrum) funktionereen. Van de zijde van de inwoneers uit de nieuwe wijken is meer malen op openbare hearings gesmeekt om een hart in Soest. Wat is nu de beste plaats, die zo centraal mogelijk Jn de gemeente ligt. De Van Weede- straat is hier helaas niet geschikt voor. Om de van Weedestraat geschikt te maken zouden er veel fraaie wo ningen in de omgeving moeten wij ken voor een adekwate uitbreiding. Tevens zou hierdoor een nieuwe verkeersader waar dan ook in Soest nodig zijn. Op een klein gedeelte van de zeer grote Eng is het plan een centrum te creëren. Hebt u in het stuk van de heren gelezen hoe groot de Eng is? Neen? Het is ongeveer 130 ha., 10 ha. neemt de gemeente in ge bruik waarvan thans reeds zeker de helft bebouwd is, "Wat een groot spraak over grote parkeerflats zo als het Noordse Bosje. Het ls geens zins zeker, dat er in Soest een par- keerflat komt. Maar in Hilversum, in Amersfoort en in Utrecht hebben zij zeer grote parkeerflats nodig, mede omdat daar onze Soester in woners hun Inkopen moeten doen. Soest heeft immers geen hart, waar om kan er in Soest niet een goed functionerend centrum van de grond komen, waarom willen de heren Zweers, Roos en Van de Werf onze Soester Inwoners zo graag naar de betonnen holen van Hoog Catha- rijne laten gaan? Waarom wonen er in Smitsveen, Klaarwater, Overhees. eigenlijk 15.000 mensen. Het was toch zulke geweldige weidegrond? Weten de genoemde heren wel dat veel middenstanders in Soest het moeilijk hebben, omdat er geen plaats is waar zij geconsentreerd met elkaar een goed geoutilleerd branche- pakkest voor onze Soest-consumen ten kunnen bieden, in samenhang met het sociaal maatschappelijk en cul tureel centrum? Een onlangs gehouden enquette on der de Soester winkeliers heeft aan getoond, dat er zeer grote belang stelling bestaat voor het plan Zui- der Eng. Er is momenteel wellicht meer belangstelling, dan er plaats Is voor deze Soester middenstanders en waarom dan de Bijenkorf erbij ge haald? Loopt men niet te veel met het hoofd in de wolken en ziet men de realiteit niet meer. Namens de Soester ondernemer kun nen wij hier voor iedere inwoner van Soest verklaren, dat de wijze waar op de gemeente samen met de plaat selijke middenstand, deze zaak aan pakt om Soest van een goed func tionerend hart te voorzien, alleen maar lof verdient. Nooit zou er een dergelijke reaktie van onze kant zijn geweest als niet zo heilloos een kleine groep mensen, een grote groep onder de voet wil lopen. Laten wij een ieder de vrijheid ge ven om van de natuur te genieten of winkels te bekijken, naar een goed concert te luisteren of naar vogelgeluiden, in het bos te wande len of bermtoerist te zijn. Wat wij erg vinden is dat in de open brief de werkelijke zaak uit het verband wordt gerukt door ach terhaalde zaken nu op de voorgrond te plaatsen. De winkelier, de consument, de In woner van Soest moet harmonisch kunnen leven. Dit doel probeert men o.a. met het bestemmingsplan Zui dereng te verwezenlijken. Iedere Soester die een hart heeft en de ge meente een hart wil geven, ont houdt zich van het maken van be zwaar, maar zal Integendeel schrif telijke adhesie betuigen aan het ge meentebestuur van Soest. A. H. F. Smit. voorzitter Soester Ondernemer J. Kok secretaris Soester Ondernemer Het maandelijks politiek café van Progressief Soest (D'66/P.P.R.) wordt ge houden op dinsdagavond 17 juni a,s. om 8 uur, in het koffiehuis van res taurant „d'Oude Enghe", hoek Middelwükstraat/Molenstraat. Inleider in „PROEST" is Dr Sybren de Hoog uit Baarn, lid van de Werkgroep Ontwik keling Eemland. Hij zal de brief toelichten die de WOE geschreven heeft aan de Pro vinciale Staten van Utrecht over de systematische vernietiging van de natuurwetenschappelijke waarden van het Eemland en de Eem. Ge richte uitnodigingen zijn verstuurd naar de Boerenbond, de Stichtse Mi lieufederatie, de Natuurwacht, etc. Verder geeft De Hoog zijn visie op het Soester bestemmingsplan „Zui dereng", dat op dit ogenblik ter visie ligt en zoveel stof doet opwaaien In de gemeente. Wie bezwaren heeft tegen dit plan kan meedoen aan een handtekeningenactie of een bezwaar schrift indienen Deze z(jn verkrijg baar bij mevrouw Lcidje Tomassen, Emmalaan 6. Vooraf, om half acht, houdt P.S. haar open fraciieberaad in .PROEST'. Daar kan men de volgende vragen aan de orde stellen Wie zal in het komend seizoen de raadzetel van P.S bezetten Hoe is het met D'66, afdeling Soest? Welke plannen heeft het Soester aktiecentrum van de PPR ten aan zien van de Surinamers in Het Wit te Huis? Wat wordt de laatste tijd in het Se niorenconvent besproken Hoe denkt P.S over het Ontwikke lingsplan, de aanschaf van een extra politieauto, het toekomstig woonwa gencentrum in Soest, de nieuw te vormer, afdeling Welzijnszaken, het gemeentelijk kampeerterrein, ie vier- zullige lagere school in Overhees, etc. De toegang is gratis. Iedereen is har telijk welkom. Gespreksleider is de ze keer Jan Uit der Bogaard. In juli en augustus vinder, geen bijeen komsten van „Proest" plaats. Nadere inlichtingen bij het secreta riaat van P.S.: Valeriaanstraat 77, telefoon 17692.

Soester Courant | 1975 | | pagina 7