Het bezwaarschrift Nieuw jammerbord Goedkeuring bestemmingsplan „Zuidereng" „Schending van de Rechten van de Mens" „Onderzoek zal gevraagd worden bij Europese Commissie te Straatsburg" PARKET Verkeersbericht: SCHIPPER IN SOEST mooier en goedkoper Plan Zuiclereng (7) Zuidereng (8) Burgerlijke stand MR. H. H. HOUTMAN IN ZIJN M/AfHt PPtl IflAfpIÜIc hp^llllt BRIEF AAN DE GEMEENTERAADWWVIUI CCII IV VVCHIJW MCOIUI i Bloemboeketjes van de week iPiËïKiïWT ,A*XA Soester Courant van donderdag 12 juni 1975 Ten behoeve van hen diie zich niet xunnen verenigen met aantasting van de Soester Eng ten gunste van de plannen voor het Centrum en de Cent rum weg, liggen er standaard-be zwaarschriften klaar op een aantal plaatsen in de gemeente. De tekst daarvan luidt als volgt: Bezwaarschrift tegen het ontwerp bestemmingsplan „Zuidereng" Aan de Raad der Gemeente Soest, Steenhofstraat 2, Soest. Ondergetekende: (naam en voorl.) Adres: te maakt bezwaar tegen het ontwerp be stemmingsplan Zuidereng", Toelichting: Ik ben namelijk van mening, dat aan een centrum en aan een cen- trumweg in geen geval zo'n be hoefte bestaat, dat het landschap van de Eng daaraan mag worden opgeofferd. Dit geldt ook voor de woningen van de Parklaanbuurt. Bovendien is de gemeente -nog be zig met het maken van een ont wikkelingsplan voor heel Soest. Plannen, die voor de ontwikkeling van Soest zo ingrijpend zijn als dit Zuidereng-plan, zijn naar mijn me ning pas aan de beurt, wanneer dit ontwikkelingsplan klaar is. Ik meen dan ook dat dit hele Zuidereng-plan moet worden ver worpen. Soest, juni 1975 (Handtekening) Stapeltjes hiervan liggen ter invul ling en ondertekening gereed op de volgende adressen waar ze meteen in een bus gedeponeerd kunnen worden: Postagentschap Nieuwstraat (Hilhorst Supermarkt)Postagentschap Smits- hof (Vreman's Supermarkt); Post agentschap Driehoeksweg (Soest-Zuid) Zaadhandel Blom (Avicultura), Soes- terbergsestraat 59; Zaadhandel Hil horst, Steenhoffstraat 34 (hoek Dal- weg): Drogisterij Kraal, Van Weede straat 20; Zoetelief Supermarkt (Cen tra), Nieuwerhoekplein 4, Voor het lichten van de bussen en de tijdige bezorging van de bezwaar schriften wordt door anderen ge zorgd. Ook wordt de standaard-tekst gericht verspreid op andere wijze, o. m. via verenigingen en onder recla manten tegen eerdere Engplannen. Zij die zo'n tekst thuisbezorgd krijgen kunnen hun bezwaarschrift eveneens in de bussen deponeren. Indien enigs zins mogelijk zet u er een kleine toe voeging bij die u zelf bedenkt, maar nodig is dit echt niet. Wie zelf een bezwaarschrift wil for muleren, moet zich daarvan door het bovenstaande natuurlijk niet laten weerhouden; hij kan het beste een kopie daarvan naar deze krant stu ren. De onderstaande personen wekken u allen op om gebruik te maken van uw wettelijk recht om een bezwaar schrift in te dienen en er aldus aan mee te werken dat de Eng voor Soest behouden mag blijven: Henk van Arkel; A. C. van Doorn, voorzitter Bewonerscommissie Molen straat; Cees P. van Drongelen, T.V.- verslaggever; J. B. M. Eggink, tand arts; Piet Ekel, radio-acteur; W. A. van Elmpt; B. F. Heerland; E. Heu- pers, historicus; Ir. E. J. Holtrop, voorzitter Soester Gemeenschap; Ir. B. van den Hoogen; Dr. S. de Hoogh, bioloog; J. Ipema, litt. drs.; Dames C. en H. Isings; Eliy Joosten; Mr. J. Knoppers, advokaat en procureur; B. C. A. Nicolas, arts; Rinke Tolman; Chris Uiterwijk; Dr. A. M. Voute, bioloog; A. L. M. N. Vreeswijk, tand arts; P. H. Walter, arts; Mr. M. D. Ph. van de Werf, advokaat; Dr. P. J. Th. Zeegers, bestuurslid Provin ciale Utrechtse Welzijnsstichting; W. Zweers, socioloog. Verklaring: Verboden te bouwen zon der dat de Soester Gemeenschap weet wat er gebouwd wordt, waar er ge bouwd wordt, hoe er gebouwd wordt, door wie er gebouwd wordt, voor wie er gebouwd wordt en wie het zou moeten (kan) betalen. Als men dit bord maar steeds blijft negeren dan zullen we over een tijdje o.a. de volgende verkeer(s)de borden op de Zuidereng tegen komen: Een hele grote P van Parkeerland; ver boden voor trekdieren en ander vee; verboden zich hier te begeven zonder iets te konsumeren; gevaarlijke krui sing; stilte, u nadert het gemeente huis waar de zij- en rukwinden (ge voelens Soester Gemeenschap) van tafel worden geblazen. Een nieuw bord dat op de Zuidereng zal ver schijnen, verwijst ons naar de Tra verse waardoor we lopend bij C plus A in Amersfoort kunnen komen. Wie weet, zien we dan dat het toch VOORDELIGER WAS OM DE ENG, ENG TE HOUDEN. O ja, ik was gezakt voor m'n rij examen We kunnen (moeten) natuurlijk ook met de hele Soester Gemeenschap om een grote ronde tafel plus een bord tomatensoep gaan zitten en dan echt over een „centrum" groot, klein of geen, praten om dan echt samen te beslissen. INSPRAAK dus A.U.B. Het bouwverbodsbord kan gratis af gehaald worden op de Korte Berg straat 5, maar dan wel voor dat ook dat huis is afgebroken, en dat duurt echt niet zo lang. Veel liefs, TON PAAUW GEBOREN: Petronella, dochter van P. N. M. Boosten en M. J. Lijnsveld. Da niël, zoon van S. Roels en M. H. Goor. Martine Nelly, dochter van L. Smitka en N. van Welie. Ju- dith Elisabeth, dochter vaai G. J. Madigan en A. M. Heijsfer. Neel- tje Annigje, dochter van M. H. Hil- brands en N. A. Terlouw. Maartje dochter van M. A. Veltkamp en N. Olijslager. Marjolein Mathilde, dochter van W. P. C. Fontein en L. M. Ket. Jeroen, zoon van H. Lub en R. Wilders. Lizette, dochter van J. Odijk en J. M. Sievers. ONDERTROUWD: Gijsbert Gerardus Egbers en Jacoba Josephina Epskamp. Dirk Nupoort en Marian Kleijn. Gerard Pierre Marie Breuers en Margaretha Hen- drika van der Kolk. Robert Aart Duit en Adriana Jacoba Verhaert. Simon Arie van der Winden en Mar ja Yvonne Gleijm. Gerrit Gijsbert Waardenburg en Frederica Aaltje Paulina Tak. Connelis Wezenaar en Alida Wilhelmina van den Hoed. Arie Moerman en Jannetje Dirkje Walet. Martinus Joharmes Jozef Schalkx en Marianne Jacoba Hil horst. Hermanus Elias Pureveen en Magdalena Hendrika Anthonia de Beer. Harm van Dijken en Marga retha Gonda Baars. GEHUWD: Hendrikus Cornelis te Pas en Elisa* beth Catharina Tolboom, Johan- <nes Adrianus van Leek en Marga retha Maria van Laar. OVERLEDEN: Sjieuwke Pijlman e.v. P. Pijlman. Jeamne Jacqueline van der Heijden Jan Bijlhouwer. Willem Marie Andries Peters echtgenoot van A. E. Zanen. Petronella Bernardina Ma ria Keet. Neeltje van Zijtveld echtgenote van C. van Dijk. INDUSTRIEWEG 12 TELEFOON 02155-103 04 (Ind.terrein, zie ANWB-borden) Volop parkeerruimte Ook zaterdags open 10-5 uur Namens tien Soester bedrijven zijn vandaag bloemboeketten bezorgd bij de familie P. Bouma. Titus Brands- mastraat 42; de familie W. Kerkhof, Titus Brandsmastraat 6: de familie D. van Ernst, Mevrouw Kuipers Riet berghof 19; de familie E. J. Veer man, Wiardi Beckmanstraat 151 (Honsbergen) en de familie H. L. Verbeek, Wiardi Beckmanstraat 325 (Honsbergen). Aan deze wekelijkse bloemenhulde werken mee: Slagerij Van Asch, Van Weedestraat 66; Wijnhandel Brouwer, Steenhoffstraat 66: Juwelier Colitico, Van Weedestraat 9b; Banketbakkerij Dogterom. Torenstraat 6; Homee Spiekersjop, Steenhoffstraat 66; Bar 't Luykje, Steenhoffstraat 47; Bloe menmagazijn Oranjezon, Torenstraa* 13a: Algemene Bank Nederland, Van Weedestraat en Soesterbergsestraat: Pannenkoekenboerderij De Srrückel, Lange Brinkweg en de Soester Cou rant, Van Weedestraat 29. LAMELLEN blemen van Utrecht of Amsterdam hier als speciale attractie wil intro duceren. 7. Ook door dit plan zullen weer enkele fraaie natuurplekjes en be bouwingen opgeofferd moeten worden aan de afgoden van asfalt en beton. Wat overwoog uw raad op 18 maart 1970 ten aanzien van mijn witte Soester boerderij? „Dat de woning van reclamant, welke op zichzelf geen monument is, zeker een be paalde charme bezit, waarvan be treurd kan worden dat deze zal moe ten worden afgebroken". En wat von den G.S. van Utrecht er van op 14 mei 1971? „Dat de raad van Soest ten onrechte voorbij is gegaan aan het hoofdbezwaar dat zich richt te gen de vervanging van de fraaie oudere woonbuurt en een deel van de eng door een modern stedelijk centrum, gepaard gaande met verlies van natuurschoon en cultuurhisto rische waarden die de Soester eng nog bezit", Inderdaad, die de Soester eng NOG bezit. Woorden om ter harte te ne men. De witte boerderijen in Soest, waarvan er nu weer enkele dreigen te worden afgebroken, dragen van oudsher een zeer specifiek Soester karakter. (Dat kan men van het Soester Veen of Overhees toch moei lijk zeggen). Zie de Literatuur over het Nederlandse landschap, Kosmos, Amsterdam 1971, Reden te meer er zuinig op te zijn. 8. Het is niet duidelijk waarop dit plan is gebaseerd. De sructuurnota van 1967 is totaal verouderd, en het ontwikkeligsplan 1974 is nog in conceptvorm. Het plan Zuidereng is dermate ingrijpend en veel omvat tend, dat goedkeuring van dat plan de hele discussie over het ontwikke lingsplan overbodig maakt. Is dat. gezien uw afkeer van inspraak van de bevolking, wellicht ook de bedoe ling? 9. De financiële kant van het en de explodtatieopzet, met name van de centrum weg, zijn zoals in Soest gebruikelijk uiterst vraag rijst of realisering wel mogelijk is. Het plan is veel te globaal en voldoet niet aan de eisen van de Wet op de ruimtelijke ordening en de uitvoeringsbesluiten. 10. Het staat langzamerhand vast dat de omstreden engweg nooit zal komen, al was het vanwege de vele tientallen miljoe nen die het ondig moet gaan kosten. Maar hoe sluit dan de centrumweg aan op de omringende infrastructuur als die engweg er niet komt? Waar om een doublure maken van de Dal- weg? 11. Alle bezwaren, die ooit zijn ge opperd tegen de omstreden weg over de eng, zijn m.m. ook van toepassiing op ons nieuwste monstrum, de cen trumweg. Over deze bezwaren wordt echter door b. en w. met geen woord gerept. 12. B. en w. gaan onverdroten voort met het voorstellen van hoogbouw op de eng. De blamage van het Soes ter Veen en de debacle van Kerc- kenlandt hebben hen blijkbaar nog steeds niets geleerd. Niet alleen de grond, ook de ruimte moet verloe derd, en daarmede de prachtige ver gezichten. 13. Er is sinds 1967 in de geesten van vele Soester bestuurders niets veranderd. Ook dit centrumplam, dat als twee druppels water lijkt op het afgekeurde vorige plan, houdt geheel geen rekening met moderne inzichten en gegevenheden. Fouten uit het ver leden worden zonder meer herhaald. Elders achterhaalde standpunten schijnen voor Soest nog nieuwtjes te zijn. Het realiseren van dit nu reeds achterhaalde project zou de gemeen te Soest, ook financaëel, zo niet voor goed dan toch jaren achterop bren gen en haar beroven van haar eigen gezicht. Dames en heren leden van de raad, legt uw oren in de gemeente te luis teren en u zult horen, dat ieder wel denkend mens hoopt dat uw raad ons voor deze ernstige misslag zal be zwaren. Of is het in Soest zo, dat wij ons ge lijk alleen bij de Kroon kunnen ver krijgen? Het zij zo Mr. H. H. Houtman Mr. H. H. Houtman, Parklaan 47, Soest, zand onderstaande brief aan de raad van de gemeente Soest. 10 juni 1975 Aan de Raad van. de gemeente Soest Dames en Heren van de Raad, Betreft: bestemmingsplan Zuidereng 1. In januari 1970 nam u een ernstig discriminerende beslissing ten aan zien van een groot aantal burgers van Soest. Deze burgers zagen zich plotseling gedegradeerd tot tweede rangs burgers, die in een zeer on gunstige positie kwamen te verkeren t.o.v. hun medeburgers. Alleen het feit, dat men woonde aan Nieuweweg, Parklaan of op de Eng, binnen de zgn. Park en centrum- en Engweg- pl armen, was voor u een reden deze burgers te gaan beschouwen ais on gewenste vreemdelingen en ze te (laten) bedreigen en intimideren op allerlei manieren teneinde htm on roerend goed in bezit te krijgen. Ge lukkig ging die dreiging voorbij. Maar, helaas, de geschiedenis her haalt zich. Het ziet er naar uit, dat u binnen kort opnieuw een hoogst kwalijk besluit moet gaan nemen, dat o.m. zal moeten leiden tot confis catie van een groot aantal woningen, waaronder het mijne. Opnieuw moet ik mij te weer stel len tegen aantijgingen, dreigementen en depreciërende maatregelen die on getwijfeld wel weer zullen volgen en moet ik verweerschriften schrijven en hoorzittingen bezoeken. Opnieuw zal ik door en namens u behandeld wor den als een ongewenst element en u zult mij publiekelijk zeker weer uit maken voor raddraaier en democra- tiesverkxachter. U doet maar. Ik laat mij door niemand afhouden van mijn rechten, Dertialve zend ik u hierbij mijn be zwaarschrift, maar alvorens op de meer zakelijke en technische punten van het plan Zuidereng in te gaan ■wil ik nog een ding vermelden. In de ruimtelijke ordening in Soest lij ken centraal te staan de minachting voor de medemens en de overschat ting van het geld. Ik ben van mening dat dit zelfs zover gaat, dat hier door enkele grondrechten en vrijhe den van de mens, zoals die zijn neergelegd in het Europese verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijhe den, worden geschonden of dreigen te worden geschonden. Ik zal dan ook niet nalaten, afhankelijk van de ko mende beslissingen, te dienende dage een klacht hierover in te dienen en een onderzoek te vragen bij de Eu ropese Commissie voor de rechten van de mens te Straatsburg betreffende schending van o.m. de artikelen 3, 8, 14 en 18 van het verdrag. 2. In juni 1971 schreef ik betref fende het plan Soester eng- Park en Centrum aan de Kroon het volgende: „Dat gedeputeerde staten overwegen dat het inderdaad te betreuren valt dat de verstedelijking veelal in hoge mate aan dorpen hun eigen karak ter ontneemt en daarvoor een moder ne zakelijkheid in de plaats stelt; dat zij echter geen enkele weg aangeven om dit bederf tegen te gaan.; dat de vraag rijst of lijdelijk toezien te dezen aanzien van hen die met ge zag of macht bekleed zijn niet de hoofdoorzaak zal zijn dat Nederland weldra een slecht woon- en leefkli maat zal hebben met verwaarlozing van het menselijk welzijn". De Kroon besliste op 1 maart 1974: „Dat blijkens de toelichting het be stemmingsplan terzake, instede van op de resultaten van een recent onder zoek steunt op de Structuur-nota Soest 1967", welke een voortzetting en nadere detaillering is van de Structuurschets 1960; dat wij het on der deze omstandigheden onjuist ach ten reeds thans in beginsel de nood zaak en de plaats van een dergelijke ingrijpende voorziening te aanvaar den; dait voorts de aanleg van recrea tieve voorzieningen in de nabijheid van de bij de Soestereng gerealiseerde nieuwe woonwijken op zichzelf niet onaanvaardbaar is, doch dat de even tuele inrichting van deze gronden van dit onderdeel nader, met inachtne ming van het karakter en de land schappelijke waarde van de Eng, als mede van de financiële aspecten, dient te wórden bezien; dat wij mits dien, zij het op andere gronden, van oordeel zijn, dat gedeputeerde staten terecht goedkeuring hebben onthou den aan de bestemming „centrum bebouwing" en „recreatieve doelein den". "Wij zijn nu een jaar verder. Intussen is duidelijk geworden, dat de bevol king van Soest niet zal groeien tot 60.000 - 80.000 inwoners, zoals in in 1967 werd gedacht, maar tot 40.000. Maar, was het stadscentrum in 1969 10 ha groot gedacht, nu moet het 12 ha worden! De bezwaren van de kroon blijven ook nu dus nog gel dig. 3. De plaats van een eventueel stadscentrum is nog steeds zeer om streden. Prof. S. J. van Embden, de voormalige architect van Soest schreef daarover: „Na ernstige studie (waar bij velerlei aspecten aan de orde kwamen) werd voor de plaats van dit centrum aangewezen de noorde lijke helling van de Eng. Aldus zul len Soest-Zuid enerzijds en Soestdijk - 't Hart anderzijds kunnen aanleu nen tegen een stedelijke kern, die als het ware achteraf nog een recht vaardiging zal geven aan hun open bebouwin gswij ze" Bovendien gaf de door b. en w. van 1972 haar mening te kennen, dat de beste plaats voor een eventueel stadscentrum gevonden wordt in meer noordelijke richting (i.c. Molenstraat). 4. Het belang van de Soester Eng gaat ver boven het plaatselijke en tijdelijke uit. Nog steeds beseffen b. en w. niet, dat de eng een uniek gebied is, waarvan er in Nederland nog hooguit twee of drie te vinden zijn. Aantasting van de eng gaat heel Nederland aan, en wij moeten voorkomen dat het nageslacht ons voor barbaren zal uitmaken. Boven dien bevat de eng veel kostelijke landbouwgrond. Nu reeds is naar schatting 50 tot 60 van de bevol king in de ontwikkelingslanden on dervoed. Natuurlijk kan er meer grond vruchtbaar gemaakt worden, maar er is een grens: maximaal 3,2 miljard ha land op aarde kan worden gecultiveerd. Daarvan is thans de helft in gebruik. Zelfs als we bij de huidige opbrengst al het land in cul tuur brengen zal er toch in 2000 al een wanhopig landtekort ontstaan. Door absoluut geen land meer te gebruiken voor de aanleg van wegen en steden winnen we tien jaren. (Meadows). Het volgens b. en w. on vermijdelijke bederf van landbouw grond nabij bebouwing wordt door het Soester gemeentebestuur zelf be wust in de hand gewerkt, en dit argument is dus vals. Herhaalde lijk heb ik geprotesteerd tegen de verloedering van de enggronden door het storten van puin en afval, het crossen met opgevoerde brommers en met sloopauto's dwars door het zaai sel en het hooi heen. De politie schijnt consigne te heb ben hiertegen niet op te treden, rea geert in ieder geval nooit op een klacht. En wat schrijven b. en w. als antwoord op mijn brief aan de gemeenteraad? „Het gebruik is de laatste tijd niet sterk veranderd en als dit in strijd is met de oorspron kelijke bestemming, dan is dit al jaren zo. Het door u gestelde hier omtrent slaat overigens ook op uzelf terug omdat vigerende uitbreidings plan de grond waarop uw woning is geplaatst bestemt voor agrarische doeleinden". B. en w. stellen dus be woning van de grond gelijk met op zettelijke verloedering 5. Het is helemaal nog geen uitge maakte zaak, dat men in Soest een stadscentrum wil. Inspraak over dit belangrijke onderwerp wordt door het gemeentebestuur stelselmatig verme- denEr zijn de laatste jaren in Soest enkele horribele onleefbare buurten ontstaan via de verfoeilijke procedu re van artikel 19, die een „mooi" toekomstbeeld kan geven van wat wis te wachten staat als er een stads centrum komit. Alles wat aan die woonwijken niet gegeven is moet dat dat centrum worden samengeperst. Roorda van Eysinga: „De ontplooiing en ontspanning moeten zich voor een groot deel binnen de woonwijk af spelen". „In een woonwijk moet nog een beetje geschiedenis kunnen ge beuren". Conclusie: dan geen slaap steden, en dus geen alles overheer send stadscentrum. 6. Het is onjuist, de noodzaak van een stadscentrum op te hangen aan de behoefte aan een nieuw gemeente huis. Een dergelijk gebouw pleegt op zon- en feestdagen en in de vrije uren gesloten te zijn en vormt dan een weinig recreatief, maar dood ele ment. De idee een politiebureau in het centrum op te nemen is helemaal onbegrijpélijk evenals een school. Wat de warenhuizen betreft (en dat geldt ook voor kantoren): ook in Soest mogen wij dus niet ontkomen aan de waanzin van verkeersopstop pingen en parkeerproblemen. Ver buiten de kom, niet er midden in, tenzij men natuurlijk graag de pro- „Zuidcreng - Nee. Wie wil het nu eigenlek??" is de tekst van een poster die dezer dagen volop in Soest te vinden zal zijn. Het is een ronde poster in de vorm van een verkeersbord met rode rand (verbodsbord). Een aktiegroep, die duidelijk de verwezenlijking van het bestemmingsplan Zuidereng (de centrale plaats voor gemeentehuis, politiebureau, warenhuizen enz.) niet wenst, heeft er enige honderden laten maken, die, door heel Soest verspreid, aangeplakt zullen worden.

Soester Courant | 1975 | | pagina 9