Reacties op het «Bestemmingsplan Zuidereng Werkelijke situatie Zuidereng I ll li Het plan „Zuidereng" een examenopgave? Het bestemmingsplan Zuidereng Een „eng" plan Ook bij Proest: „Zuidereng" - NEE Open dag mobiele colonnes r Plan Zuidereng (24) Plan Zuidereng (25) Uw reactie op het Zuiderengplan voor ons blad van volgende week donderdag 27 juni moet uiterlijk maandagochtend 23 juni, om 10 uur, binnen zijn Op het nieuwe gemeentehuis Aan bevaarbaarheid Eem mag wel „iets" gebeuren ALARM - TEL. 14444 ZIEKENAUTO - TEL. 12727 POLITIE - TEL. 19444 Brandweer Tel. 13333 YRN ar ln vier- Eric i (in- ïterk. t 3-2 1H Soester Courant van donderdag 12 juni 1975 Een aantal weken verheugd het, door de gemeentelijke overheid ter visie gelegde, ontwerp bestemmingsplan „Zuidereng" zich in een snel stijgende belangstelling van de zijde der burgerij, politieke partijen en aktiegroepen. Dit is een situatie die nog maar enkele jaren geleden nauwelijks denkbaar was. Hoe het plan uiteindelijk ook door de Raad wordt beoordeeld, dit is m.i. een winstpunt ten opzichte van eerdere plannen. Kerckenland was overigens reeds een aanzet tot deze ontwikkeling. Vergeleken met enkele jaren geleden Js het natuurlijk ook gemakkelijker om effectief stelling te nemen door dat de mogelijkheden bezwaren in te dienen veel ruimer zijn geworden. Was deze ontwikkeling eerder in gang gezet daru was mogelijk Overhees of zelfs Klaarwater en Smitsveen min der vlot van de grond gekomen. Voor de bewoners van deze wijken (waar onder schrijver) was dit wellicht min der prettig geweest, voor het land schappelijke gezicht van Soest was het zeker gunstig uitgevallen. Hoe je de massa steen ook bekijkt, van uit Hees of vanaf de Eng, lelijk is het zonder twijfel. Het lijkt mij on waarschijnlijk dat dit de ontwerper(s) van ons huidige plan „Zuidereng" nooit is opgevallen. Een fors deel van de inwoners van Soest, gezien de reakfies en grote aantallen affi ches in ieder geval wéL Voor dit deel van het examen krijgt Soest een prima beoordeling. Een andere opgave is de financiële beoordeling. De strop die de ge meente Utrecht heeft te verwerken door Hoog-Catharijne kan een goede les zijn. Project-ontwikkelaars ple gen hun plannen veelal zo kostbaar te maken dat, uitgezonderd zijzelf, alles en iedereen het gelag (of hun gelach) betaalt, Als het plan' Zuidereng doorgaat kan de burger straks Tekenen op een flinke verhoging van de gemeente lijke belastingen enerzijds en stijgen de prijzen anderzijds. Dit laatste vooral gaat ten koste van de meest kwetsbare groepen zoals bejaarden en andere weinig mobielere inwo ners. De grote groep autorijders kan altijd elders goedkoper inkopen en heeft dan bovendien meer keus. Ook de Soester ondernemer krijgt een forse opgave op te lossen. Wie van de groep winkeliers is in' staat om verantwoord' zulke enorme inves teringen te plegen als nodig voor een plan als Zuidereng? Alleen de toch al goed draaiende zaak. De man die maar net, met veel moeite en lange dagen zijn zaak boven de rode streep kan houden zeker niet. En, als ik de klaagzangen hoor die er door de middenstand worden aangeheven, dan moet ik zeggen dat dat de grootste groep is. De enige die het uiteindelijk kan volhouden is het groot-winkel bedrijf. Is dat de bedoeling? Zonder moeite is het mogelijk nog wat punten op te sommen die min of meer grote vraagtekens bij dit plan plaatsen. Waarom b.v. het ge meentehuis niet dicht bij het nieuwe gebouw van publieke werken ge plaatst? De kommunikatie is dan be slist veel eenvoudiger! Toch is er in één opzicht wel iets positief te zeggen.' De Ossendamweg en de Nieuweweg zullen, en dat is beslist nodig, via de Centrumweg ontlast worden van het te intensieve verkeer. Helaas, ook dit gaat weer ten koste van een prachtig stuk Eng en straks, want deze weg zal ergens op aan moeten sluiten, waarschijnlijk ten koste van huizen aan Kerkstraat, Veldweg en Olijkeweg b.v., terwijl tevens het „gezicht" van en op het oude Soest drastisch zal veranderen. Is het plan zelf naar mijn mening een negatieve zaak, een slecht exa men van de „plannenmakers", de be volking van Soest én gezien de re akties van de Raad op 12 juni, voor lopig ook onze gekozen vertegen woordigers, zijn op weg naar een sla gen „met lof". Of uw vertegenwoor- diger(ster) in de Raad bij de defini tieve behandeling ja, nee of mis schien helemaal niets zegt tegen dit plan is ook uw zaak. Naast uw be zwaarschrift is het' nodig hem of haar er op te wijzen dat u verwacht dat er NEE gezegd wordt tegen het plan. Een lid van Progressief Soest J. UIT DEN BOGAARD Valeriaanstr, 77, Soest, Geachte medeburgers van Soest, Er ligt een voor onze gemeente zeer ingrijpend plan ter inzage. De bebouwing van de Zuider-Eng, weliswaar slechts het begin, maar daarom juist alles bepalend. De argumentatie berust, geachte medeburgers, er eigenlijk geheel op dat het hoog noodzakelijk is, dat U een centrum krijgt. Laten we de zaken nu wel helder blijven zien: als er een omvangrijk bouw plan wordt gemaakt en er wordt een vierbaanssnelweg dwars door een dorp geprojekteerd dan moeten zeer gedegen argumenten worden aangedragen dat zoiets nodig is. De gemeente dient ons te overtuigen, wij hoeven ons niet te verdedigen. Er hoeft Jiiet persé gewijzigd, vernieuwd, gesloopt en gebouwd te worden in een dorp - het mag, als we de noodzaak er van inzien en het daarna nog willen ook. Laten we dus eerst een analyse maken van de noodzakelijkheid van de plannen. De Centrumweg Er is dus een weg nodig om auto's van het Veen naar de Birk te laten rijden. Wij komen heden ten dage gelukkig op nationaal niveau tot het inzicht, dat de aanleg van wegen ruimte-verslindend is, het gébruik van auto's bevordert en versnippering van woonwijken en natuurgebieden veroorzaakt, wanneer deze wegen dóór i.p.v. langs deze gebieden wor den aangelegd. Planologisch is de keuze voor een Centrumweg volstrekt onjuist. De Eng wordt versnipperd, het thans bestaande centrum Soest-Zuid wordt afgesneden van het nieuwe centrum. Er wordt gekozen voor een tweede verkeersader parellel aan de route Ossendam-Vondellaan, terwijl uit ver keerstellingen blijkt, dat deze route voldoende is, Een merkwaardig detail in het plan vormt de zinsnede: „omleiding van de verkeersstroom is alleen toelaat baar noordelijk om Soest-Zuid heen". Dit blijft dan verder een onbewezen stelling. Maar het is onlogisch uit planologische overwegingen, daar Werkelijke siimVie V* ö&svsvi SM-.-SVEE* Bij de vele publicaties, welke over het bestemmingsplan Zuidereng onlangs in de pers zün verschenen, was - bjj een artikel van de voorzitter van de Soester Gemeenschap - ook een situatietekening gevoegd. Deze geeft een dermate vertekend beeld van de lig ging en de omvang van het bestemmingsplan, dat het gemeentebestuur zich, voor een juist begrip genoodzaakt ziet eén tekening te publiceren waar een en ander juist is aangegeven. U kunt deze vergelijken met de tekening van de Soester Gemeenschap. Het gemeentebestuur hoopt hiermede de zaak tot de juiste proporties te kunnen terugbrengen. Op 1 augustus 1975 zal het 20 jaar geleden z\jn dat het Korps Mobiele Colon nes werd opgericht. Het Korps heeft tot taak in oorlogstijd en indien mogelijk in vredestijd hulp te verlenen aan die bevolkingscentra waar de plaatselijke brandweer-, red dingsdienst en geneeskundige dienst over onvoldoende personeel en/of mate rieel beschikken om een ramp te bestrijden. Daartoe beschikt het KMC, dat onder de Ministeries van Defensie, Binnen landse Zaken en Volksgezondheid en Milieuhygiëne ressorteert, over 12 brandweer-, 12 reddings/geneeskundige colonnes, 6 waterzuiveringspelotons en 1 nooddrinkwaterleidingcompagnie. De totale personeelssterkte bedraagt ca. 25.090 man (reserve officieren, dienstplichtige onderofficieren, korporaals en •oldaten). De opleiding van dit personeel ge schiedt sedert 1955 in de legerplaats Crailo te Hilversum (Laren). Ter viering van het 20-jarig bestaan van het Korps zal er op zaterdag 21 juni a.s. van 10.00 tot 16.00 uur in genoemde legerplaats een Open Dag worden gehouden met het doel de burgerbevolking met alle geledingen van het KMC kennis te laten maken. Gedurende de Open Dag zal het pu bliek een keus kunnen maken uit onder meer: - een foto-éxpositie, die een over zicht geeft van de in de afgelopen 20 jaar door het KMC verrichte hulp verl eningen exposities van brandweer-, red- dings-, geneeskundig-, waterzuive- rings-, noodd rink waterleiding-, BB- en BZB (bedrijfszelfbeschermings-) materieel; - een expositie van (zeer) oud brarid- weermaterieel demonstraties door genoemde dien sten. maar ook door burgerbrand weer, BB, BZB en het Nederlandse Rode Kruis, zoals het redden van inzittenden van een te water ge raakte auto, brandbestrijding, het redden van hoogten (in het zgn. ruïnedorp) enz.; - vertoningen van brandweerfilms; een veldpostkantoor, waar ter ge legenheid van de Open Dag specia le enveloppen gekocht en verzon den kunnen worden; een groot aantal attracties en gra tis rondritten voor kinderen; - spuit "wed strij den enz. door het publiek; het optreden van de Koninklijke Militaire Kapel van 11.00-14.00 uur; - het optreden van Jaap Dekker's Boogie Set van 14.00-16.00 uur. De toegang tot de legerplaats Crailo is gratis en er zal bij de diverse veldr keukens - eveneens gratis - erwten soep met stokbrood verkrijgbaar zijn. Bovendien zullen er Cadi-verkoop- punten over het terrein verspreid zijn voor frisdranken enz. Tenslotte ontvangt iedere bezoeker bij aan komst een programmaboekje. De legerplaats Crailo is gelegen aan rijksweg 1 (E 35) Amsterdam-Hoeve laken. Voor en na de afslagen Blari- cum/Huizen zullen borden, rijks- en gemeentepolitie automobilisten ver wijzen naar de speciale parkeerplaat sen. Voor treinreizigers zal er van en naar de station Hilversum GS en Bussum- Zd gratis busvervoer zijn. Op deze stations zullen borden verwijzen naar de opstelplaatsen van de bussen. hierdoor versnippering van onze woongemeenschap wordt veroorzaakt. Bovendien zouden er bij omleiding zuidelijk - laten we zeggen over de Foekenlaan - veel minder huizen hoeven worden gesloopt. En willen wij Soesters, zo graag nog meer wegen? Het winkelcentrum De tweede pijler van het plan is de noodzaak voor winkelruimte. Er is een berekening gemaakt op ba sis van normen voor de berekening van de benodigde bedrijfsvloeropper vlakte per inwoner. Dat lijkt haast een wetenschappelijke aanpak. Maar laten we nu even goed vaststellen, dat er principieel geen normen zijn hoeveel m2 winkelruimte een mens nodig heeft om te leven. Zoiets zou nog denkbaar zijn als het ging om m3 lucht om adem te halen of m2 landbouwgrond om voedsel te produ ceren of m2 ruimte om voldoende vrij en zonder lawaai te kunnen le ven. Een norm voor winkeloppervlak be staat dus niet. Wel kunnen we na tuurlijk het aantal m2 winkelopper vlak van de Kalverstraat of de Lijn baan delen door het aantal personen dat van deze winkelruimte gebruik maakt om te kopen, maar dat is geen norm- Vindt U het erg om zaterdagsmor gens in de rij te staan bij bakker van de Flier of bakker van Brummelen? Ik niet, het is er altijd gezellig. Houdt U ervan door Hoog-Catharijne of Hilvertshof te lopen? Zoja, prima - moet U dan doen, maar er is niemand, die kan uitrekenen dat ik het op zaterdagmorgen onpret tig mag vinden op mijn fiets te stap pen teneinde 15 min. te besteden om één volkoren te kopen en dus is het aantal m2 winkeloppervlak per in woner een relatief begrip. De vraag is dus walt U een winkel centrum of niet De enige informatie die het plan daarover geeft, is dat een vereniging, die de belangen van de middenstand «behartigt, zegt dat U een winkelcentrum nodig heeft en dat vind ik, moet U nou toevallig zelf uitmaken. Overigens bij een steek proef in Soest-Zuid blijkt nog geen 10% van de winkeliers iets voor het plan te voelen. Gelijk hebben zé, want het kan ten slotte ook best anders. Waarom b.v. niet recht tegenover het bestaande winkelcentrum Soest-Zuid, langs het busstation en winkelgalerij. En als we dan persé nu 2700 m2 en later 4000 m2 winkelruimte nodig hébben, moeten we daar dan ons cultuurbezit de Eng aan opofferen? Ik vind van niet, Financieel Geen enkele ondernemer kan het zich permiteren om een investeringsplan van enige miljoenen te lanceren zon der zich te verdiepen in een rentabi- liteits-berekening. Ik héb dit facet echter gemist in de plannen. Hoewel; dat is niet geheel juist, er staat n.1. op blz. 16: „Bij die kalkulatie (van buro v. d. Grinten etc.) bleek, dat een centrum bijzonder moeilijk té ex- Als hoofd van de gemeente met z'n zestig duizend tallen hoop Ik dat dit gemeentehuis u werk'iyk zal bevallen 't is neergezet na lang en eindeloos gevecht waarbij werd gedreigd met 't geschonden mensenrecht. Het doet mij b\j de velen hier gekomen zeer verblijden om 't fonkelnieuw gebouw hier met u allen in te wijden er moest wel 't een en ander op dit terrein verdwijnen maar 't was voor 't merendeel een vlakte der woestijnen. Wtf zeggen het de hoofdstad na heldhaftig vastberaden enghartig als u 't goed begrijpt wil volgden effen paden wj| hebben hart voor onze eng 't is zo op te vatten 't milieu gaat b\j ons voor *t is niet te onderschatten Hier spreekt karakter durf en moed en doorzettingsvermogen voorwaar de tegenstanders z(jn intussen opgetogen een volk dat leeft mijn hoorders moet aan de toekomst bouwen en wat geweest is ach het zal ons niet berouwen. Men sprak over verloedering en hield ons voor barbaren maar over dit Manhattan kunt u ruimschoots blijven staren 't Manhattan aan de voet der eng zo vrolijk hier ontstaan 't winkelcentrum sportpaleis en meerder grootheidswaan. Een schepping zoals dit uniek u mag de wijsheid roemen van hen die zich proficiat voortvarend kunnen noemen en wilt u 'k nodig u 't gebouw naar binnen wippen met luid hoera waaronder ik het lintje door zal knippen. ploiteren zal zijn." Hoeveel kost straks nu eigenlijk een m2 winkelruimte en is dat dan een prijs, waarbij een winkel geëploiteerd kan worden? Of hoeft dat niet, doen we net als in Utrecht, waar de ge meente elk jaar grote sommen geld moet toeleggen op het eenmaal ge bouwde Hoog-Catharijne. De belas tingbetaler is anoniem, dus uitgeven is eenvoudig, niemand kijkt je erop aan. Het begrip rendement op geïnves teerd vermogen schijnt trouwens al tijd al onbekend geweest te zijn bij de gemeente. Op basis van wensdro men, die bij de gemeente leven.zijn en warden stel matig zeer goed be woonbare huizen opgekocht en met de grond gelijk gemaakt, zonder dat aan de hand van een goed gekeurd plan de noodzaak hiertoe bestaat. Dat kost veel, dames en heren belangbe- taler en dat levert niets op. Wie geeft in hemelsnaam toestemming voor een dergelijke investering. Het Engpark Deze paragraaf slaat alles wat op het gebied van moderne kretologie de laatste tijd geschreven of bedacht is. Leest U nou eens goed Soesters! Eerste alinea pag. 23: (bedoeld wordt, te zeggen, dat de bouw van een cen trum en een park naast elkaar ge woon met elkaar in conflict is); er staat: „Beide zullen immers, ieder op hun eigen wijze moeten bijdragen tot de eenheid en aantrekkelijkheid van het woongebied en dat in een zodanig bepaalde onderlinge relatie, dat het totale resultaat van alle inspanningen optimaal zal worden. Toch zijn de voorwaarden en de mogelijkheden van een centrum en een parkgebied aller minst identiek of zelfs maar comple mentair." Tot zover de tekst van de toelichting op het plan. Probeert het buro, dat tegen betaling deze wartaal uitslaat misschien te zeggen: Beste gemeente, dit is een onzinnig idee, maar aangezien U mijn opdrachtgever bent zal ik U niet te genspreken." Laten we het verder kort maken. We willen zegt het plan, - het eigen ka rakter van de Eng behouden. Welnu, dat kan maar op één manier: een niet versnipperd landbouwgebied. Dat was het en dat moet het blijven. Wilt U er wandelen, dat kan, het verdient dan wellicht aanbeveling om het auto verkeer over de Zuidereng te beper ken en één of twee onverharde pa den erbij te maken. - Is landbouw hier niet meer rendabel? Geen probleem: een fraktie van de toekomstige jaarlijkse kosten, nodig voor dit plan, is ruim voldoende om de landbouw te subsidiëren. Wat staat ons te doen? Heel eenvou dig, U maakt gewoon bezwaar. Daar toe ken ik twee wegen. Ten eerste U ondertekent een bezwaarschrift - ze liggen in verschillende winkels ge drukt en wel klaar, of schrijft erzelf een. Ten tweede - laat Uw politieke par tij weten, dat U met het uitbrengen van Uw stem terdege rekening houdt, wie er voor, wie er tegen dit plan is in de gemeenteraad. Tenslotte raad ik U aan, wandel eens over de Eng. B. van den HOOGEN Politiek-café „Proest" van PPR en D'66 stond, evenals de dag ervoor de CDA-soos, b(jna geheel in het teken van het bestemmingsplan Zuidereng. Er bestond enorme belangstelling voor, groter dan Proest ooit had. Desondanks kwam men hier ook niet verder dan één groot protest en het stellen van de alles overheersende vraag: Waarom moet dat nou? Aan de Zuidereng-discussie ging vooraf een praatje van dr. Sybren de Hoog uit Baarn over de voorgenomen „kanalisatie" van de Eem. Van verschillende kanten kreeg De Hoog echter behoorlijke tegenwind en het debat mondde uit in de vraag wat belangrijk was; het behoud van het landschap, dan wel het op gang houden van onze economie met de laagst mogelijke kosten. Dr. De Hoog gaf vooraf een globaal historisch overzichtje hoe men tot gedachte van kanalisatie gekomen was; wateroverlast maakte betere af voer noodzakelijk. Daartoe werden eerst de aanvoer-beken rechtgetrok ken en nu was dan de Eem aan de beurt. De Hoog meende een contra dictie te bespeuren in het overheids gedrag omdat enerzijds gevraagd werd zuinig te zijn met water en an derzijds het water sneller werd afge voerd. Van wateroverlast was in onze jaren nauwelijks sprake meer, zodat zijns inziens die reden kwam te ver- vallén. Bleef slechts het economisch belang voor de kleine groep die het bedrijfsleven uitmaakte. Voor hen moesten de bochten in dé Eem recht getrokken worden om grotere sche pen Amersfoort te laten bereiken. Voor. hem prevaleerde echter het be houd van de natuur. Uit de zaal werd dr. De Hoog erop gewezen dat er verschil gemaakt dien de te worden tussen grondwater en bovenwater. De grondwaterstand liep terug en met het oog daarop werd op zuinig gebruik aangedrongen. Bo venwater kwam nauwelijks met grondwater in aanraking, zodat de door De Hoog opgemerkte tegenstrij digheid niet bestond. Gewezen werd ook op de problemen die de scheep vaart op de Eem tegenkwam. Uren lag men soms vast; dat kostte veel geld, maar bovendien werd bij alle manoeuvres om weer los te komen, de wal ernstig beschadigd. De Hoog vond dat de oorzaak gelegen was in het feit dat het onderhoud achterbleef, maar ook h(| concludeer de dat er wel „iets" aan de betere bevaarbaarheid gedaan mocht worden. Bochten mocht wel wat breder ge maakt worden, maar niet rechtge trokken en zeker geen verbreding van de rivier. Hij vond het niet noodzake lijk dat er grotere schepen door de Eem moesten kunnen varen; het be houd van het landschap was naar zijn mening belangrijker. Op dat punt stokte de discussie, want voor ande ren was het economisch motief ge wichtiger. Zuidereng Daarna kwam de Zuidereng aan de orde. Er was niemand die een goed woord voor het plan had. Slechts de D'66-er H. Gerth meende dat er in ieder geval een centrum diende te komen en hjj lanceerde ook hier. evenals b\j het CDA, zijn alternatief plan. Dr. De Hoog meende dat het pro bleem niet zo groot was, mits men maar wist te kiezen tussen het open houden van de Eng cn het dorpscen trum. Voor hem was de keus duide lük- De vragen volgden elkaar daarna in hoog tempo op. Bestaat er behoefte aan nieuwe winkels? De Soester mid denstand kon er nauwelijks gebruik van maken omdat de prijs wel veel te hoog zou worden. De winkeliers aan de Smitshof zouden in ieder ge val aan het kortste eind trekken en ook het centrum aan de Soesterberg- sestraat zou een dode boel worden. Moeten er warenhuizen in Soest ko men en heeft het grootwinkelbedrijf eigenlijk wel interesse in een plaats met 40 45.000 inwoners? Heeft de Soester middenstand wél interesse? Gewezen werd ook op de factor ge zelligheid b« het winkelen, waardoor men toch naar andere plaatsen zou blijven gaan. De omtrek bood volop gelegenheid; die aantrekkingskracht kon nooit weggenomen worden. Voor gesteld werd een referendum te hou den. Voorgesteld werd ook het niveau van de wij kvoorzieningen op zijn minst in stand te houden en daar waar grond aanwezig was (bij het busstation) nog wat uit te breiden. Er werd ook nog een idee gelanceerd het centrum, als dat er al komen moest, bij de mensen te brengen, „dus aan de Koningsweg", werd gezegd. Stond het vast, zo werd gevraagd, dat gemeentehuis en politiebureau persé bij elkaar moesten staan? Wie had dat eigenlijk uitgemaakt Moest daar de brandweer en het kantoor van gemeentewerken dan ook niet bij staan en had men dan niet wat je noemt een „dood hart"? Vastgesteld werd wel dat Soest een uniek hart had. Menige plaats in Ne derland zou jaloers zijn op een oord als de open Eng. Opgemerkt werd ook, dat als men tegen de bebouwing van de Eng was, men ook tegen Hoog-Catharijne en Hilvertshof dien de te zijn. Kom daar nooit meer; Iaat het doodbloeden en de projectmaat schappijen zal de lust vergaan nog ooit aan dergelijke objecten te begin nen. Er klonk ook een stevige waarschu wing voor de middenstand. Weet waar u aan begint; het plan is finan cieel niet haalbaar, omdat Kercken- landt niet meer volgebouwd wordt en in Klein Engendaal minder woningen zullen komen dan gedacht werd. „Uw voedigsgebied wordt te klein. U gaat op de fles en voor een prikkie kan het grootwinkelbedrijf dan hier ko men. Blijft waar u nu zit. Denk eens aan wat met de Torenstraat gebeurd is. „Wie commerciële verwachtingen heeft, zij gewaarschuwd". Ook was er nog een opmerking dat Soest wel leuke winkels had, maar dat Baarn altijd veel gezelliger bleef. Zo ging het nog geruime tijd door en wat er bij iedereen van bleef hangen was: „De Zuidereng - NEE". l, V

Soester Courant | 1975 | | pagina 5