De Zuidereng in vogelvlucht ,1 Reacties op het «Bestemmingsplan Zuidereng Noodzaak centrum 32 Middenstanders niet onverdeeld voorstanders Plan Zuidereng en de Soester Ondernemer Commissie Stadspark acht taak beëindigd bamboe rolgordijnen niet aangetoond Niemand dankbaar Open brief Artishock rijt» ft Plan Zuidereng (19) Plan Zuidereng (20) Plan Zuidereng (21) OföH b&c products Doe-Het-Zelf Markt en Keukencentrum Plan Zuidereng (22) Plan Zuidereng (23) Soester Courant van donderdag 19 juni 1975 Stijgende oppositie tegen plan Zuidereng Zelden is in Soest zoveel interesse geweest voor een gemeentelijk bestem mingsplan als nu voor het plan Zuidereng. Jaren terug kwam men ook in het geweer tegen het plan „Weg over de Eng", maar die activiteiten dreigen nu overschaduwd te worden door acties compleet met stand aard-bezwaar schriften en raambiljetten. Vooral de tegenstanders roeren zich heftig; voor standers laten zich nauwelijks horen; men zou kunnen denken dat er sprake is van een zwijgende meer-(of minder-?)heid. Hoe denken de Soester middenstan ders er over? De Soester Onderne mer, als hun vertegenwoordiger, had geen goed woord over voor de tegen standers, maar tot nog toe was dat de enige „positieve" reactie. Uiteraard zullen ook de gemeente-ambtenaren, voorzover dicht op elkaar werkzaam In het gemeentehuis, geen tegenstan ders zijn. Wij belden een aantal winkeliers en stelden hen drie vragen: vóór, tegen of geen mening. Het leverde het vol gende verbijsterende resultaat: van de 29 telefonish benaderde midden standers waren er 21 tegen het plan; 4 vóór en 4 hadden geen mening. Onder de tegenstanders waren er ook enkelen die zich uit voorzorg ge meld hadden als geïnteresseerden voor een pand in het centrum. Na drukkelijk „uit voorzorg" om straks de boot niet te missen, als het plan, ook naar hun mening, onverhoopt toch door zou gaan. Telefonisch werden benaderd acht winkeliers aan de Soesterbergsestraat; vijf aan de Steenhoffstraatvijf aan de Torenstraat; zeven aan de Van Weedestraat en dan nog vijf elders In Soest. De laatste groep leverde drie winkeliers op, die nog geen me ning hadden. Wel werd bij ons ingeleverd een lijst met 35 namen van plaatselijke winke liers, die allen tégenstanders waren. Het is een lijst verzameld door een aktiegroep uit de winkeliers, die alle collega's in Soest zal gaan enquete- ren. Dat wordt een enquete buiten de vereniging De Soester Ondernemer om. Deelname blijft vrijwillig; het re sultaat wordt zonder bekendmaking van namen doorgegeven. Drie vragen krijgt men te beintwoorden: voor stander; tegenstander; potentieel voor stander. Uit één van de gesprekken die wij voerden kwam duidelijk een soort verharding van standpunten naar vo ren. De betrokken winkelier wilde geen antwoord geven omdat „het mij klanten gaat kosten". Hij had erva ren dat een klant boos wegliep om dat hij zei voorstander van het plan te zijn. Hij was ook van mening dat er „ja"- stickers behoorden te komen, die met evenveel enthousiasme verspreid zou den moeten worden. Het resultaat onder de inwoners, zou, zo dacht hij, opzienbarend kunnen zijn. Nu werd van één kant de zaak wel erg op geblazen. In gesprekken met inwoners werd ons wel duideljjk dat de potentiële Soest-koper, de man die eigenlijk wel in Soest zou willen kopen, voorstel lingen heeft van een centrum met groot winkelbedrijven. „Als die er niet komen, moet men toch naar an dere plaatsen. Dan hoeft het voor mij niet". Inmiddels gaat de aktie van de te genstanders onverminderd voort; het aantal protesten dat bij ons binnen komt is groot. Er zijn nu enige dui zenden raambiljetten met „nee" aan gemaakt, waarvoor verspreidings adressen zijn opgegeven. De biljetten zijn (gratis) verkrijgbaar bij de post agentschappen Nieuwstraat, Smitshof, Driehoeksweg; bij zaadhandel Blom, Soesterbergsestraat 59; Zaadhandel Hilhorst, Steenhoffstraat 34; Drogiste rij Kraal, Van Wèedestraat 20; Su permarkt Zoetelief, Nieuwehoekplein; Bakker „Doe het Zelf", hoek Molen- straat-Steenhoffstraat; bij de Wolver lei-apotheek in het Smitsveen; bij Ton Paauw, Korte Bergstraat 5 en Henny Jansen, Weegbreestraat 217. Alle tegenstanders hopen dat die raambiljetten Soest zullen blijven „sieren" tot het, naar onze piening, verderfelijke plan verworpen is. Aardig is het misschien nog aan te halen wat nieuwe inwoners van Soest in hun welkomstpakket van de ge meente te lezen krijgen. Over de ge schiedenis van Soest wordt onder meer gezegd: „De geschiedenis van Soest gaat reeds ver terug. In 1278 viel op de Eng een slag tussen de Amstelaren en Woer denaars enerzijds en de Stichtse ben den anderzijds, waarbij de laatsten het onderspit moesten delven. In elk geval is Soest een oud dorp, één van de oudste in het Sticht". Om de Eng is meer gevochten; het zal nu wel niet het laatste gevecht zijn!!! En in de Provinciale Zeeuwse Cou rant van 14 juni j.1. zegt staatssecre taris Schaefer naar aanleiding van een bezoek dat hij aan Goes bracht: „We moeten ervoor zorgen dat de kleine kernen weer functies terug krijgen. Het lijkt me beter dat we op die manier bezig zijn, dan dat we straks allerlei klachten krijgen wan neer de Meine kernen uitgestorven zijn". ft' --ft De Zuidereng, waar de gemeente „plannen" mee heeft. Op de voor-1 Rechts «de spoorlijn en links ongeveer het tracé van de toekomstige grond de huizen aan de Nieuweweg (middenin de fa. Ter Horst); ver- Centrumweg. volgens de Parklaan en bovenaan middenin het pand „Trein 8.28". Foto Herman van Dam De „Soester Ondernemer" schaart zich achter het plan Zuidereng, er van uitgaand dat er bjj onze middenstand behoefte aan bestaat. Dat raakt bjj de Soester Gemeenschap een gevoelige snaar. Immers, als er bij het particuliere initiatief behoeften bestaan zich te ontplooien, dan is het een taak van de overheid om te trachten hiervoor gunstige voorwaarden te scheppen. Nu is de Soester Gemeenschap niet zozeer tegen een centrum, maar wel tegen een centrum op de Zuidereng. De beste plaats voor een centrum is „die plaats die zo centraal mogelijk ligt" konstateert de Soester Onderne mer terecht. Bestudering van het Ontwikkelingsplan '74 (bijlage blz. 13) en Op t hoogt 1974-1 tonen ons aan, dat een centrum aan de Talmalaan het meest centraal gelegen stuk on bebouwd terrein, oplevert ten opzich te van de bevolkingscentra (wanneer men daarbij rekening houdt met de bevolkingsdichtheid). Ook is deze plaats verder verwijderd van reeds bestaande winkelgebieden (zie dezelf de bijlage blz. 29), Tenslotte is het. gebied Talmalaan verkeerstechnisch veel eenvoudiger (dus goedkoper!) te ontsluiten. De verkeerstechnische ont sluiting van de Zuidereng is in het plan niet eens opgelost. Dus drie harde zakelijke argumenten die pleiten tegen het plan Zuidereng en vóór de alternatieve Talmalaan. Het tweede argument van de Soester Ondernemer is dat een enquete zou hebben aangetoond dat de midden stand belangstelling heeft voor de Zuidereng. Dat kan best, want bij de eenvoudige beantwoording van de vraag: „heeft U belangstelling voor. verplicht het „ja" tot niets terwijl „nee" er wellicht toe'bijdraagt dat je als ondernemer uit de boot valt. Be hoefte bestaat er altijd wel als er geen voorwaarden aan zijn verbon den. Heeft men bij de vraagstelling wel eerst vastgesteld of: <- men bereid is te investeren in grond a 150,200,250, per m2; i- hoeveel m2 men dan denkt af te nemen; - hoeveel m3 bebouwing men dan be hoeft; men dit alles óók nog wil ais er in het centra bijv. een Vendex en een Herna warenhuis komen en een A.H. supermarkt, enz. Kortom, men dient vast te stellen on der welke voorwaarden de behoefte aanwezig is. Vóór de overheid zich bindt om mil joenen in een plan voor de midden stand te steken, moeten er toch wel behoorlijke garanties zijn dat onze middenstand bereid is deze mil joenen op te brengen en onder welke voorwaarden zij daartoe bereid is. De zakenman moet van zijn kant ten slotte voldoende garanties aanwezig achten om zijn investeringen renda bel te maken. Het lijkt ons dat als de Soester On dernemer denkt aan een centrum, hen hier heel iets anders voor ogen staat als het ter visie gelegde stadscentrum Zuidereng. ERNST HOLTROP. i h '-t Bezwaarschrift tegen het ontwerp bestemingsplan „Zuidereng". De ondergetekenden, leden van de voormalige adviescommissie „Stads park", achten zich geroepen bezwaar te maken tegen het ontwerp bestem mingsplan „Zuidereng", aangezien in dit plan natuurbehoud nauwelijks se rieus wordt genomen, onvervangbaar gebied: lichtvaardig wordt prijs ge geven en de visie ontbreekt dat los koppeling van mens en natuur uit loopt op aantasting van het menselijk; welzijn. Uit het feit dat na het uitbrengen yan het rapport met advies is ge gaan en uw college sindsdien ken nelijk geen prijs heeft gesteld op een nader ingaan op aangedragen suggesties in het oorspronkelijk ad vies en het alternatieve plan, trekt de commissie de conclusie dat haar taak is geëiinidgd. De voormalige Commissie „Stadspark" tV. ENDENDIJK, secretaris C. de HEUS, voorzitter VV. A. van ELMPT J. G. HILHORST B. JOOSTEN R. TOLMAN C. UITERWIJK. Was getekend door W, ENDENDIJK, Aan de Raad der Gemeente Soest, Steenhoffstraat 2-4, Soest. Betreft: bezwaarschrift tegen het zo geheten plan „Zuidereng", ter realisering van een nieuw centrumgebied ten behoeve van voorzieningen met een specifieke „centrumfunkrtie". Soest, 14 juni 1975. Geachte Dames en Heren, Hierbij deeL ik U mede, bèzwaar te maken tegen het plan „Zuidereng", zoals (tot nu ter visie ligt en wel om de volgende redenen: 1. de noodzaak, om voorzieningen met een karakteristieke „centrum",, dat. nieuw, goedkoop, decoratief, zonwerend en ventilerend al vanaf 25.» kant en klaar, in een wip opgehangen, werken perfekt verkrijgbaar bij: VELDWEG 4 - SOEST TELEFOON 02155-14878 Na. 18.00 uur 02155-17351 wil zeggen „boven-wijkse" funktie op één plaats te koncentreren, is niet aangetoond. Tiet is maar de vraag of bijv. sociale, kulturele en kommer- ciële funkties zó sterk op elkaar be trokken moeten zijn; De stedebouw- kundige ontwikkeling, het geografi sche beeld van Soest wijst eerder in de richting van het tegendeel. Boven dien ontwikkelt zich meer en meer een tendens, dergelijke voorzieningen méér te spreiden. 2. Bij het voorliggende plan gaat men klaarblijkelijk uit van de enkele ja ren geleden geprognotiseerde groei van Soest. Inmiddels is echter duide lijk geworden, dat het nog maar de vraag is, of deze groei zo sterk zal zijn. Méér gemeenten hebben zich hierin al sterk vergist „ten detrimen te van de duur verdiende centen", recent voorbeeld hiervan is Wagenin- gen, dat met een Üiterwaardenplan zit, dat, omdat het allang is achter haald, een financiële strop is geble ken. In dat kader betwijfel ik zelfs, of alle uitbreidingsplannen van Soest op woningbouwgebied wei ooit zullen worden uitgevoerd; temporisering zal op zijn minst nodig blijken. 3. De kosten van de nieuwe voorzie ningen zullen dermate hoog uitpak ken, dat alleen financieel zeer sterke bedrijven van de nieuwe mogelijkhe den zullen kunnen profiteren. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de be staande middenstand, met name het wat zwakkere deel hiervan, het steeds moeilijker zal gaan krijgen, door de zuigende kracht die de „sterke" mid denstand op de Zuidereng zal uit oefenen op de bestaande koncentra- ties. Vergelijk in dit verband het plan „Zuidereng" met het nieuwe winkel centrum „In de Veste" in de oude binnenstad van Delft, dat overigens óók al voor de gemeente op een fi nancieel dèbêcle is uitgedraaid (dit zelfde geldt ook voor „Hoog-Catharij- ne" ten opzichte van de gemeente Utrecht). 4. Er is geen reden om aan te nemen, dat er een uitgesproken behoefte be staat aan centrumvoorzieningen van kommerciële aard boven de reeds be staande, bovendien zijn Utrecht, Vmersfoorl er Hilversum alle binnen 20 a 3C ntoiuten bereikbaar! 5. De ligging 'an hei plan „Zuider eng" is iusdanig .ekozen dat met rerdere uitbreiding ovei de Eng (inkt- .nlek-effekt!) ernstig mag worden ge rekend, hetgeen onder andere zal be tekenen, dat vroeg of laat tóch de ongewenste weg-over-de-Eng „nodig" zal heten te zijn. Maar zelfs zónder verdere uitbrei ding zal onherstelbare schade worden toegebraoh' aan landschappelijke en typisch-Soester aspekten van de Eng. Soest mag dan een „hart" nodig heb ben, maar dat dat geografisch gestal te moet krijgen, is een dom staaltje van ééndimensionaal denken: de men selijke anatomie als dekmantel voor ekonomische doeleinden!? Tegenvoorstellen De volgende, alternatieve voorstellen zou ik nu willen doen om tot een aanpak te komen van de Soester pro blematiek, zo daar al sprake van zou zijn. Daarbij ben ik zoveel mogelijk uitgegaan van het typisch Soester ontwikkelingspatroon: de lintbebou wing (wegdorp) waarbij „de slang zich in eigen staart is gaan bijten", met het landschappelijk gegeven van de Eng als centrale groengebied (ver gelijk het groene hart van de Rand stad met de bebouwing van steden eromheen! Overigens dreigt ook daar gevaar!), liefst zo weinig mogelijk doorsneden of bebouwd, - en voor zover wél bebouwd, zo laag.moge lijk. 1. de „ring" om de Eng dient -,te wor den voltooid, resp. te worden vervol maakt: - benutten van de open mogelijkhe den langs Middelwijkstraat en Toren straat; opvullen van de gaten, even tueel vervangende nieuwbouw, wel licht in relatie tot het kleine woning- bouwplan achter de Oude Kerk; - verplaatsen van het autobusstation naar station Soest-Zuid, ongeveer waar nu de „Zonnehoek" staat; - het huidige autobusstation en aan grenzende voormalige'„Randstad"-ter rein bestemmen voor openbare of kommerciële funkties; - nieuwe bestemmingen van gelijke aard kreëren voor (uitsluitend) het gebiedje tussen Parklaan en Nieuwe weg. 2. Geen aktiviteiten, voor zover nog niet bestaand, op de Eng, behalve: - renoveren/rehabiliteren en attrak- tief maken van de Molenstraat; - het doortrekken van de Dal weg, be bouwing hierlangs van ten hoogste 3 bouwlagen. 3. het nieuwe stadskantoor óf nabij het nieuwe kantoor Gemeentewerken, óf ter plaatse van resp. nabij het huidige autobusstation, óf (maai dan als laagbouw!) langs de doorgetrok ken Dalweg. 4. Winkelvoorzieningen óf zoveel mo gelijk binnen de wijken zeil houden (ook in Overhees bijvoorbeeld!) óf onderbrengen in de op te vullen „ring van Soest", zoals omschreven onder punt 1. In afwachting van Uw zeer gewaar deerde reaktie, hoogachtend, ir. J. G. NUIJTEN b.1. arch. BNA. Gerrit v. d. Veensfcraat 56, Soest. BEZWAARSCHRIFT Raad der Gemeente Soest, Steenhoffstraat 2, Soest. Edelachtbaar College, Mijn instemming met de bezwaar schriftenactie bestemmingsplan Zui dereng doe ik U hierbij toekomen. Ik zou een parellel willen trekken met Amsterdam. Toen Mr. Ford (de auto-Mr. Ford, niet de huidige Ame rikaanse president), vroeger Amster dam bezocht en Amsterdam bekeek, zei hij „waarom gooien jullie die grachten niet dicht, dan heb je mooie autowegen". Mr. Ford dacht in auto's. Commerce! Zo is het ook in zekere zin met de Soester Eng. Op commercie beluste lieden zeggen nu „waarom gooien jullie die Eng niet vol met huizen. Liefst gebouwen, met een parkeer- £Lat er doorheen en er bovenop." De grachten dicht in Amsterdam zou het einde betekenen van het karak teristiek van de hoofdstad. Gebou wen en brede verkeersaders over de Eng, betekent het einde van het ka rakteristieke beeld van Soest. Alternatieve mogelijkheden voor het bouwen van een prachtig nieuw Stad huis liggen in Soest te gapen. Waar om dan een desastreus Cityplan voor het restant groene Eng, met een vol komen vervloeiing van Soest naar een stedelijke bebouwing? Als het verkeer van de Koningsweg/ Nieuweweg een uitweg moet hebben naar de Birkstraat dan is er, dacht ik, in de buurt van Station-Zuid een ingegraven verkeersweg langs de spoorlijn mogelijk? Hoogachtend, J. SCHRUIJER, Flat Saturnus nr. 70, Duivendrecht, tel. 020-993177. Sedert 1970 vaste standplaat op caravan-camping in Soest. Aan de leden van de Soester Gemeenteraad. Soest, 16 juni 1975. De Soester Kunstenaarsvereniging „Artishock" is het in grote lijnen eens met de protesten die in Soest alom zijn gerezen tegen het bestemmings plan „Zuidereng": 1. Er moet eerst een ontwikkelings plan worden aangenomen; 2. De Eng wordt onherstelbaar aan getast; 3. De geplande winkels zijn niet no dig; 4. De levensgrote parkeerplaats (600 auto's) is monsterlijk. 5. De bijzondere voorzieningen kun nen overal elders in de gemeente gerealiseerd worden. 6. De Centrumweg moet meer naar de spoorlijn toe aangelegd worden. Voor enkele aspecten die nog niet genoemd zijn in de discussie vragen wij Uw bijzondere aandacht: 1. Het bestemmingsplan „Zuidereng" is geen echt >estemmingsplan, maar een globaal bestemmingsplan Dat wil zeggen, dat met art. 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening de Ge meenteraad B. en W. inrichtingsbe voegdheid geeft, een wijzigingsbe voegdheid en een ontheffingsbevoegd heid alleen in samenwerking met de belanghebbende: de projectontwikke laar! 2. Deze projectontwikkelaar (denk aan Hoog-Catharijne!) is de N.V. Maatschappij voor project-ontwikke ling „E.M.P.E.O." (blz. 12 uit de toe lichting globaal bestemmingsplan Zui dereng). In 1970 stelde deze maatschappij een ontwikkelingsprogramma Stadscen trum Soest op. Vragen: Hoe luidt de opdracht; hoe luidt het program; hoe luidt het contract; hoe luidt de fol- low-up; hoe luiden de rechten voort vloeiende uit de opdracht; hoe luidt de gevoerde correspondentie hier over? 3. In 1971 maakte het bureau OD 205 een structuur-nota aangevuld door het buro Van der Grinten. 4. Deze beide elementen vormden in 1973 het voorontwerp voor dit be stemmingsplan, dat nu ter inzage ligt. Voordat de „Zuidereng" overgeleverd wordt aan de willekeur van enkele commerciële bedrijven, die maar één oogmerk hebben, namelijk winst ma ken, /przoeken wij u dringend inzage te krijgen in die beschikbare gege vens, voordat U in het najaar een be slissing neemt over dit (verderfelijke) plan. Naar de mening van het A.S. bestuur heeft een evend 'ichaam als Soest, in casu de gemeenschap Soest, geen en kele behoefte aan een kunsthart, ge creëerd ter meerdere glorie en profijt van enkele Soester Ondernemers. hoogachtend, HET BESTUUR van „ARTISHOCK".

Soester Courant | 1975 | | pagina 7