ZUIDERENG: (voorlopig) LAATSTE REACTIE Prinses Christina getrouwd OVERHEID IN FINANCIEEL WESPENNEST 53e jaargang no. 46 Opbrengst Rode Kruis collecte Slot Centrumweg - Ja Cenirumweg - Nee Donderdag 3 juli 1975 dan niet een cenirumweg Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal j 9,— Verschijnt Iedere donderdag Uitgave Drukkerij Smit l».v. - Soest Dureau voor redactie en administratie: Van Wecdestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Het rijk heeft tot heden al enige mil jarden uitgegeven of voorbestemd om het ekonomisch leven weer op gang te helpen. De resultaten van deze fi nanciële injektie zijn bepaald nog niet bemoedigend. De regering is echter van mening, dat de gevolgen van de ze maatregel nog moeten uitwerken* Het optimisme over een weer opleven van het ekonomisch leven in het na jaar is nog niet verdwenen, al neemt het aantal van hen, die met dr. Zijl stra op 1976 hebben gemikt, voort durend toe. Ook op de effektenbeurs zijn de koer sen nog een afspiegeling van een vrij zonnig beeld voor de toekomst geble ven. Dat geldt voor de Amsterdams® beurs. Dat geldt bijna nog meer voor de beurs in New York; de z.g. kon- junktuur-index is in de Ver. Staten in één maand met 4,5 punt gestegen en dit is zo opmerkelijk dat velen in de VS verwachten, dat de recessie nu zijn dieptepunt is gepasseerd. Toch zijn de feiten in de nieuwe wereld daarmee niet in overeenstem ming want de werkloosheid neemt nog altijd toe, al heeft april inder daad tekenen laten zien die op een kentering zouden wijzen. Er is in die maand naar meer personeel gevraagd en voorraden grondstoffen en eind- produkten beginnen te verminderen. De cijfers over mei zijn nog niet dui delijk, maar de aarzeling rond de op leving blijft ronddwalen. Dat komt voornamelijk door het opgeschroefde optimisme. Men is uit psychologische overwegingen van mening, dat elk bericht over teruggang zoveel moge lijk moet worden gematigd en dat elk teken van opleving breed moet wor den uitgemeten. Dit leidt er toe, dat de informatie over de juiste gang van zaken niet volledig is en in ieder ge val vertekend. Ook in Europa doet men mee aan deze psychologische verdraaierij om daarmee het herstel te bespoedigen, maar wij moeten wel bedenken, dat dit keer de Ameri kaanse situatie ook nog verschilt van die in de oude wereld, In de VS zitten de fabrieken al jaren met een flinke overkapaciteit in de maag en zij zijn bereid de volledige bezetting te bereiken met een bereke ning van deels differentiële kalkula- tie, dat is beneden de integrale kost prijs. De loonkosten in de VS kon- kurreren op dit moment met die in West-Duitsland en Nederland. Er zijn experts uit de kringen van de multi nationals die duidelijk stellen dat de VS op dit moment goedkoper produ ceert dan Nederland. Daarom hebben ook zoveel Nederlandse bedrijven ge mikt op expansie in de VS. Dat be tekent gunstige vooruitzichten voor de Amerikaanse ekcmomie en sombe re prognoses voor de werkgelegen heid in Nederland, Deze ontwikkeling wordt nog extra geaksentueerd door de sterke valuta positie van de gulden. Die wordt ver oorzaakt door de export van aardgas. Dat is op zichzelf niet onaardig maar de koers van de gulden wordt in En geland, de VS, Frankrijk en waar ook ter wereld steeds hoger. Dat ver lamt onze export-mogelijkheden. Reeds heeft het Centraal Orgaan voor de Ekonomische Betrekkingen met het buitenland er over geklaagd dat vele en dikwijls zeer grote orders aan de Nederlandse industrie voorbijgaan. Zelfs met West-Duitsland is onze uit voer aan het teruglopen. In het eerste kwartaal daalde deze met één pro cent. Bij dit beeld neemt men in an dere landen nog maatregelen om daar de export te gaan steunen. Ook in ons land nemen de stemmen in aan tal toe die om export-subsidie roe pen. Daarmee wordt in wezen een heilloze weg betreden want waar is het einde als men eenmaal begint de export te subsidiëren? Het eindpunt zal zijn een volkomen bedorven we reldhandel en daarmee is niemand gebaat. In het licht van het voorgaande zal het niet eenvoudig zijn om de werk loosheid binnen de grenzen terug te dringen. Daarbij moeten nog enkele verschijnselen worden belicht. Dat is in de eerste plaats de nog blijvende kostenstijging. De prijzen zijn dit jaar al zoveel omhoog gegaan, dat men boven de geraamde 8,5 zal uitko men. Met het oog op de bestaande loonindexen zullen dan ook de lonen meer stijgen dan 12'/t die het planbureau voorspelde. In zo'n toe komstbeeld is het moeilijk te blijven geloven in een ekonomische opleving want onze kosten waren al te hoog. Het is voor minister Lubbers niet zo eenvoudig om de prijsstijging af te remmen. Zo'n rem betekent onmid dellijk dat het rendement van het be drijfsleven verder op de tocht komt te staan en dat er mensen op straat komen als de ondernemers het niet meer zien zitten. En de marge in meer dan één be drijfstak laat al te wensen over. Het prijsbeleid was in het verleden al te straf en zal met kosten doorbereke ning moeten worden ingehaald. De grootwerkgeversverbonden hebben de heer Lubbers op dit punt het vuur al na aan de schenen gelegd. De jaarlijkse inzameling voor het Rode Kruis heeft dit jaar ruim 17.500 gulden opgebracht. Collectanten en gevers worden door de organiserende afdeling Soest en Soesterberg van harte bedankt. SOESTER COURANT een planologische fout dat de capaci teit van de weg misschien wat aan de krappe kant is, maar aan de andere kant wordt het verkeer niet zodanig belemmerd dat geregeld filevorming zou zijn te constateren. „Welnu" zegt Van der Werf, „de aan leg van de centrumweg zou niet an ders zijn dan een planologische fout uit het verleden, met kleine gevol gen, te corrigeren door zulk een fout in het heden, met grote gevolgen, t.w. het alsnog ruïneren van het resteren de Englandschap,s dal door duizenden reclamanten van enkele jaren terug juist bewaard is gebleven van het andere onzalige weg-over-de-Eng- plan. Dus zijn er ook geen genoeg zame redenen om het Englandschap cp te offeren aan een „centrumweg". In zijn bezwaarschrift wijst de heer Van der Werf op eerder door hem in gediende bezwaren tegen de plannen Kerckenlandt, Weg over de Eng, Soes- ter Er.g Park en Centrum. Nergens, vindt hij, is vermeld dat iemand ge lukkig gemaakt wordt met dit cen trum en park; „iedereen is gelukkig met het Englandschap". Hij meent ook dat nog altijd geen specifiek on derzoek heeft plaatsgevonden naar de behoefte aan een winkelcentrumpro ject in relatie tot andere centra als Amersfoort, De Bilt en Zeist met daaraan toegevoegd Utrecht en Hil versum. Ook zijn geen rentabiliteits- en fin ancieringsberekeningen toege voegd en de bestemmöngsbepalingen munten uit door onbestemdheid; „en wij dachten dan nog wel voortaan van dergelijke onvoldragen plannen gespaard te zullen blijven", aldus mr. Van der Werf. Hy is het ook niet eens met de ge volgde procedure; de bevolking wordt verzocht alsnog té réageren op dé ontwikkel in gsschets en veertien da gen later wordt een bestemmingsplan ter visie gelegd. „Het college van b. en w. heeft blijkbaar (toch) geen be hoefte aan suggesties uit de bevol king ter integratie van primaire en secundaire ontwikkelingsmodellen; heeft zelf al blijkbaar de doelstellin gen geëvalueerd en getoetst op eco nomische uitvoerbaarheid, en zyn eigen ontwerpontwikkelingsplan al opgesteld". Naar de mening van de heer Van der Werf bepaalt het Zuidereng-plan niet alleen de plaats van gebouwen maar ook het tracé van de centrumweg; de herstructuering van het winkelappa- raat en de degradatie van de be staande centra; het vol bouwen van Kerckenlandt, Overheest en Hees, Klein Engendaal en de afronding van Soestdijk. Bovendien wordt het vol bouwen van het gebied tussen Cen trumweg en spoorlijn, met kantoren, aangekondigd. Uitvoerig zet Van der Werf daarna uiteen wat hij vindt van de invulling van het centrum, waarna hij besluit met: „wie plant er eigenlijk in Soest? De Raad toch zeker. Het plan Klein Engendaal is nog onbekend. Dan be hoort het ook niet gebezigd te wor den als argument om voldongen fei ten te scheppen. Van dringende be hoefte aan sociaal-culturele voorzie ningen blijkt nergens iets. Het is dan ook niet verenigbaar met de beginse len van behoorlijk bestuur te probe ren hiervoor een uitzondering te ma ken op de normale planprocedure regels. Het tegengaan van bepaalde, zelfs aproporlionele ontwikkelingen elders, kan naar het mij voorkomt nimmer een reden zijn om op een be paalde plek te onteigenen. Daartoe zal een dringende behoefte aan het te onteigenen perceel op zichzelf aange toond dienen te worden. Hiermee is ook de motivatie (lees: motivering) van uw versnelde onteigeningsproce dure voor de eerste fase weerlegd", aldus mr. M. van der Werf. Voorbereidingen Aktievoerder en ontwerper van het raambiljet „Zuidereng-Nee", Ton Paauw zegt in zyn bezwaarschrift verwonderd te zyn dat er toch blijk baar al voorbereidingen worden ge troffen om het plan uit te voeren. Hij wijst op de sloop van huizen aan de Parklaan; de laatste tien dagen geleden. Hij keurt het hele plan af, omdat er totaal geen rekening is ge houden met de wensen van de Eng- commissie en omdat er geen behoefte is aan een soort speel park, noch aan horizon-vervuilende bebouwing. Paauw constateert ook dat 40 °/o van de totale exploitatiekosten berekend zijn voor het wegverkeer; a. 600 par keerplaatsen, b. een vierbaansweg. De vierbaansweg zal daardoor ten laste komen van de consument. Verder zegt Paauw dat CRM een de centralisatie van sociaal- en culturele voorzieningen beoogt, terwijl het plan duidelijk een centralisatie voorstaat. Hij stelt zich beschikbaar om mee te helpen zoeken naar alternatieven, maar hij weigert mee te werken aan de uitvoering van een centrumplan „omdat ik van mening ben dat een dergelijk plan indruist tegen de wer kelijk unieke situatie in Soest, name lijk het specifieke karakter van elke buurt", aldus Ton Paauw. Onherstelbaar De socioloog W. Zweers heeft een tiental bezwaren. Hy waarschuwt te gen de onherstelbare schade die door verwezenlijking van het plan aan .Soest wordt toegebracht. „Niet alleen de fraaie natuur rondom, maar ook de zeer eigen en herkenbare struc tuur van de gemeente bepaalt de aantrekkelijkheid van Soest als woon plaats. Men kan zoiets nooit „ma ken", ook niet met behulp van mo derne stedebouwkundige en planolo gische inbreng. Het kan alleen maar groeien, ontstaan uit een oneindig in gewikkeld samenspel van menselijke en natuurlijke factoren. Men kan ech ter wél vernietigen en dat dreigt te gebeuren. „Zuidereng" betekent een fundamentele en onherstelbare in greep in de gegroeide structuur van Soest en zal de aantrekkelijkheid van onze woonplaats volkomen devalue ren". De heer Zweers meent dat een cen trum met een zodanige uitbouw en veelheid van functies, ongewenst is. Het beïnvloed het woonklimaat in wijken en buurten nadelig doordal het allerlei functies tot zich trekt, die juist bij uitstek geschikt zijn om hel leefmilieu, daar waar men woont gun stig te beïnvloeden. „Het veronachtzamen van deze van uit sociologisch gezichtspunt uiterst belangrijke factor is mede oorzaak van de dodelijke saaiheid en onleef baarheid van onze naoorlogse nieuw bouwwijken", aldus de heer Zweers. Hij meent dan ook dat het geld beter besteed is als men het aanwendt ten behoeve van sociale, culturele en eco nomische wijk- en buurtfuncties, die thans veel te veel verwaarloosd zijn. Hij zegt ook dat in de toelichting niet duidelijk geryaakt wordt waarom zo'n „geldverslindend centrum" nodig is. „Er wordt alleen maar gesteld dat Soest een Centrum moet hebben, meer niet". „Ik wil geen centrum" zegt de heer Zweers, „en zeer velen in Soest wil len dat niet". Dat is de gedachte van velen die de stad zojuist ontvluchtten en nu hier niet nog eens in de ste delijke sfeer terecht willen komen. Ook de middenstand wil niet en als er toch een dergelijk centrum komt. dan zal daar slechts economisch plaats zijn voor weinigen; allereerst de grootwinkelbedrijven en daarnaast 'n beperkt aantal zeer goed renderende 3492 bezwaarschriften tegen het be stemmingsplan Zuidereng werden in gezameld door een aktiecomitc. In acht dozen verpakt werden ze in het gemeentehuis afgeleverd en daar door de bode, de heer L. van den Berg, in ontvangst genomen. Op de achter grond aktievoerder en raambiljetont werper Ton Paauw. Foto: Herman van Dam bedrijven (de huurprijs zal nl. zeer hoog zijn en voor velen onbetaalbaar). „Het overgrote deel van de Soester middenstand valt dus buiten de prij zen. Zij moeten het maar zien te redden. Velen zullen daartoe geen kans zien, zij mogen „doodbloeden", aldus de heer Zweers, Hij meent dat de gemeente een „so ciaal beleid" dient te voeren in de werkelijke zin van het woord, ook voor de Soester middenstand. Ook de heer Zweers vindt dat de fi nanciële verantwoording ontbreekt en dat er geen analyse gegeven wordt van de nadelen die realisering van het centrum met zich meebrengt, is naar zijn mening fout. Bezwaar maakt hij verder tegen de gevolgde procedure; ter visie-legging op een moment dat het ontwikke lingsplan nog volop in discussie is, terwijl de voorgestelde versnelde ont eigeningsprocedure en gebruikmaking van artikel 19 „strijdig is met de be ginselen van een behoorlijk demo cratisch bestuur. Dat waren kort samengevat de laat ste bij ons binnen gekomen reacties op het plan Zuidereng. De rust zal weerkeren in Soest totdat bekend is wat de volgende stap zal zijn; be handelen öf intrekken. Tot zolang kunnen de raambiljetten opgeborgen worden. Als er toevallig eens een verkiezing was. dan zou Soest daar een soort referendum aan vast kunnen knopen. Dat zou dan wel niet helemaal uniek zijn, maar voor Soest wel de eerste keer. Tijdens het Open Huis van de WD werd naar voren gebracht dat het Zuiderengplan in ieder geval geen inzet moest wor den van een politieke stunt van de een of andere partij. Dat zit er ook niet in; dwars door alle partijen heen lopen de inzichten. Dat zal als het plan in de gemeenteraad behandeld wordt, wel duidelijk aan het licht komen. Rectificatie Bij Plan Zuidereng 34, „Soester Eng- (erds) in onze krant van 26 juni j.1. stond: Naar aanleiding van de ontzet tend negatieve- en alternatieve reac ties op het plan Zuidereng" enz. De inzender, de heer B. M. van Heezik, schreef „negatieve- en alternatiefloze reacties". Het werd bij de correctie over het hoofd gezien. Ruim 4000 bezwaarschriften in totaal werden bij de gemeenteraad ingediend tegen het bestemmingsplan Zuidereng, het plan dat voorziet in een nieuwe winkelconcentratie met gemeentehuis, politiebureau, zo mogelijk postkantoor en op de duur cultureelcentrum, zwembad en school, op een plaats in de omgeving van de Parklaan en de Nieuweweg. Voornamelijk richten zich de bezwaren tegen aantasting van natuurschoon, de unieke Eng, tegen de aan leg van een vierbaans autoweg en tegen de sloop van goede woningen aan de Parklaan. Er waren meer tegen- dan voorstanders, zij het dat die er toch heus wel waren. Het dagelijks bestuur van de Soester Ondernemer, de organisatie van Soester handel en ambacht, zei duidelijk voorstander t ezijn. Voor zitter A. Smit onderstreepte dat nog eens tijdens een gesprek dat wij dezer dagen met hem hadden. „Mocht het niet doorgaan", aldus de heer Smit, „dan moeten alle beperkende maatregelen die nu bestaan en uit breiding van middenstandszaken verhinderen, direct opgeheven worden. Een ondernemer mag niet stilstaan; dat doet zijn concurrent (het grootwinkelbedrijf) ook niet". Voor de Soester Ondernemer derhalve of een nieuw centrum öf uitbreidingsmogelijkheden van bestaande centra. Een nieuw geluid was het bezwaarschrift van het bewonerscomité „Ossendamweg-Vondeüaan". Zij willen dat eindelijk eens de belofte wordt ingelost dat hun ,,woon"straten verlost worden van het doorgaande verkeer. Derhalve voor hen de Centrumweg. Er werd niet alleen geprotesteerd, maar soms ook alternatieve plaatsen aangedragen. De meest in het oog lopende was het terrein tussen Verlegnde Talmalaan en Molenstraat, het gebied waar dan toch binnen af zienbare tijd de Dalweg zal worden doorgetrokken. De brandweer heeft dan vanaf de Lange Brinkweg een wat makkelijker verbinding met „nieuw" Soest in het Veen, Overhees en Klaarwater en van die verbinding zal naast de politie ook menig nieuwkomer met plezier gebruik gaan maken. Het zal een drukke verbindings ader worden tussen oud- en nieuw Soest en omdat er dan toch al veel gebruik van gemaakt gaat worden, zou het gemeentehuis daar niet misstaan. Voorlopig is het echter niet zo ver, want de gemeente zit met een onvoorstelbare hoeveelheid werk, zó groot, dat het besluit wel eens genomen zou kunnen worden, het hele plan maar in te trekken. En dat is vrat ondermeer de Vondellaan-Ossendamwegbewoners het ergste vrezen. De heer H. Eshuis, mede namens het bewonerscomité Ossendam weg-Von dellaan, zegt in zyn bezwaarschrift dat de Centrumweg er moet komen; de gemeenteraad heeft er indertijd voor gekozen en het is de konse- kwentie van het gevoerde beleid, Soest in de richting van het Smits veen en verder uit te breiden. In het bestemmingsplan Soest-Zuid zijn de wegen Vondellaan en Ossen- damweg als „woonstraten" aange merkt, zodat het huidige doorgaande verkeer, er uit zal moeten. „Het moet begrijpelijk zijn dat, met hoeveel pijn ook in het hart voor het -verlies van een - stukje - natuurschoon, bewo ners van de Ossendamweg en Vondel- Baan uitzien naar de uitvoering van de Centrumweg",1 aldus de heer Es- huis. Hij zegt verder: „Nu echter is het zo dat een zoveel conflictstof oproepend bestemmingsplan als de Zuidereng, waarin een deel van het Centrumweg- tracé is opgenomen, het gevaar met zich meebrengt dat door de vele be zwaarschriften het plan in zijn geheel de ijskast in gaat en de bewoners van de Ossendamweg-Vondellaan nog langer zullen worden geconfronteerd met een woon-leefsitu at ie, die voor hen steeds ondragelijker wordt, want de uitvoering van de uitbreidingsp'an- nen (Overhees red.) is nog steeds niet beëindigd". „Als men spreekt", zo gaat het bewo nerscomité verder, „over een defini tieve vernietiging van het karakter van de gemeente Soest, dan begint dat niet by het eventueel door de ge meenteraad vast te stellen bestem mingsplan Zuidereng, maar is dat reeds begonnen by de uitvoering van de nieuwbouwplannen Soesterveen, Klaarwater en Overhees en straks Klein Engendaal en niet te vergeten de aangetrokken industrieën op het industriegebied 't Hart. De realiteit is nu eenmaal dat het „dorp" Soest ver dwenen is. Hooguit kan men nog spreken over enkele dorpsgezichten". 'De heren wijzen er ook op dat het cultuurbezit „gemotoriseerd verkeer" niet mag worden afgewenteld op een kleine groep, maar dat de lasten evenredig over de gemeenschap ver deeld moeten worden. Er worden voorts suggesties gedaan ten aanzien van de architectuur van het gemeentehuis, zoals ook gezegd wordt dat het wirakeliareaal niet gro ter mag zijn dan wat voor Soest no dig is. De conclusie is ten slotte dat a. de maximale toegestane bebouwings hoogte nogeens in ogenschouw geno men moet worden; b. het plan even tueel met gewijzigde bebouwings- hoogte op „korte termijn" moet vast gesteld worden; c. de uitvoering van de Centrumweg met prioriteit dient te geschieden, eventueel met ten hoog ste twee rijstroken en ontkoppeld van de uitvoering van het centrum en d. dat er een behoorlijke overlegsituatie gecreëerd moet worden voor de in vulling van het centrum. Heel anders redeneert mr. M. D. Ph. van der Werf. Hy zegt: „Uitslagen of andere cijfers, die de behoefte aan een dubbelbaans centrumweg dwars over de Eng waarmaken, zyn aan het plan niet toegevoegd. Er wordt alleen ge steld, maar niet bewezen, dat de Os sendamweg het verkeer niet kan ver werken en dat er geen bruikbaar al ternatief zou zijn." Mr. Van der Werf ontkent niet dat het verkeer voor de bewoners van Ossendamweg en Vondellaan hinder lijk is, maar die ontwikkeling was niet verrassend; „zij is al jaren te verwachten geweest". Hij noemt het In het Baarnse gemeentehuis werden Prinses Christina en de heer Jorge Guillermo zaterdagmorgen j.1. in de echt verbonden. Burgemeester mr. J. van Haeringen fun geerde als ambtenaar van de burgerlijke stand. Na afloop wuifde de immer vriendelijke bruidegom vanaf het bordes van het gemeentehuis het samengestroomde publick toe. Links de burgemeester van Baarn. Foto: Herman van Dam

Soester Courant | 1975 | | pagina 1