1* Spannende kindervoorstelling in het openluchttheater roné A. H. F. Smit treedt terug als middenstandsbestuurder Kevertje maaswinkel WIJ SPEUREN SCHIPPER Meningen van lezers Missievrienden HEREN Inbraak in Artishockgebouw Ree aangereden Jaarboek Utrechtse Kamers van Koophandel Betaling abonnementsgeld derde en vierde kwartaal 1975 Gehemzinnige vogelsterfte bij Park Colenso Schoolbus voor kinderen uit Overhees Dienstrooster gereed WEEKMENU Uitbreidingsmogelijkheden voor zakenleven blijft noodzakelijk „öe koute öuinen" leuke kleren waar jc snel bij moet zijn. Soest er Courant van donderdag 3 juë 1975 SPECIAAL VOOR U GEKOCHT ZOMERJURKJES Er gaan twee bussen rijden en in ieder is een begeleidster aanwezig voor het houden van toezicht. Om het vervoer zo vlot mogelijk te doen ver lopen zijn per school gekleurde kaart jes uitgereikt, die de kinderen, in etui zichtbaar, om de hals dienen te dragen. Met de ene bus reizen de kinderen met bestemming St. Willibrordus- sohool (groen kaartje); de R.K. kleu terschool in noodgebouw De Blokken doos aan de Albert Cuyplaan (paars kaartje) en de kinderen voor de Van der Hucht kleuterschool (rose kaartje). Met de andere bus reizen de kinde ren bestemd voor de openbare kleu terschool De Blokkendoos aan de Molenstraat (oranje kaartje) en voor de Prot. Christelijke kleuterschool De Springplank (geel kaartje). De bus volgt de rouite vanaf de Ko ningsweg via de Obrechtstraat en WiHaertstraat terug naar de Konings weg. Halteplaatsen zijn bij het Cho- ristenpad en het Minstreélpad. De kinderen met bestemming St. Wil- librordusschool vertrekken het eerst met de bus van respectievelijk 8.05 en 8.07 uur (vanaf de halteplaatsen). Dan volgen de kinderen voor de openbare kleuterschool De Blokkendoos en De Springplank om respectievelijk 8.25 en 8.27 uur en vervolgens om 8.40 uur en 8.42 uur de kinderen met bestem ming R.K. kleuterschool noodgebouw De Blokkendoos en de Van der Huohtkleuterschool. De thuiskomsten zijn 12.08 en 12.10 uur. De kinderen worden weer bij de hal teplaatsen afgeleverd (al naar gelang de school drie ze bezoeken) tussen vijf voor drie en half vier. De kinderen van de St. Willibrordusschool komen het eerste thuis, die van de „open bare" Blokkendoos en De Springplank circa een half uur later. De ouders worden dringend verzocht er voor zorg te dragen dat de kinde ren op tijd, doch niet te vroeg, bij de halteplaatsen zijn; de schoolbus kan niet wachten! A A A A A A A A A A A INDUSTRIEWEG 12 (Ina.terr.) TELEFOON 02155 - 10304 Volop parkeerruimte Ook zaterdags open 10-5 uur Ukuht levens kijken naar: Wand-en Kuikwandeo vloertegels Parkelvloensn Plavuizen Vouwdeuren- Houten wanden en Gewone en plalondschrolen - gefineerde deuren Het schooljaar 1974-'75 is bijna weer ten einde, en de kinderen van de Willibrordusschool hebben, wat hun missieijver betreft, een dikke vol doende op hun rapport. We hebben in 't afgelopen jaar meer dan 25C0,- naar onze missiepater kunnen sturen. Dat is even wat. Twee weken geleden stuurde de Pa ter een brief, waarin hij de kinderen bedankte voor de geweldige hulp, die zij hebben geboden. Van ons geld heeft hij in Kajiado een schooltje opgeknapt. In Engabold zijn 3 nieuwe lokalen gebouwd, zo dat ook de kinderen in dit dorp binnenkort naar school kunnen. Het bouwen ging niet vlot. Door de grote droogte moesten ze 't water 9 mijl verder gaan halen. Dat gaf veel op onthoud, voor bouwmateriaal moe ten ze naar Nairobi, zo'n 80 a 100 km verder. Maar deze mensen kun nen de moed opbrengen, omdat zij zich gesteund weten door die school in Soest. En er zijn mannetjesputters bij hoor. Wino v. Veen en André Dorrestein, Jan Rijke, die ieder zo'n 3000 küo meesleepten. John Co melissen. Frank Lenanduzzi, Mark de Jong, Lian Her der, Huub de Ruigt, die 2000 kilo meebrachten. En dan al die anderen, die ook met honderden kilo's gehol pen hebben aan de ontwikkeling van kinderen die niets hebben: geen school, geen boeken, geen leermidde len, etc. De Pater schreef ook: kinderen, door jullie geweldige ijver komen de schooltjes klaar, en dat is geweldig. Maar als we zouden starten in sep tember hebben we wel lokalen, maar geen banken, borden, potloden, pen nen, schriften, leerboekjes. Wij hebben onze hulp al toegezegd. Wij blijven sparen. Zolang er goeie mensen in Soest zijn, die voor ons hun oud papier bewaren, willen wij er wel achteraan om 't te halen. Laatst waren 2 jongens op zaterdag om 9 uur begonnen papier op te ha len met een trekwagen. 's Middags om 4 uur waren ze nog aan 't uit laden bij school. De een liet zich ontvallen, dat ze nog niet thuis wa ren geweest om te eten. Toen ik zei: „dat zal moeder wel niet leuk vin den", kreeg ik als antwoord: „Ze moppert vast niet, want 't is voor de missie". Ja zulke kinderen hebben we ook nog. Een woord van dank aan al die men sen, die voor ons papier bewaren. U moet wel eens even geduld hebben met 'ft ophalen. We hebben zelf geen auto, en zijn zo afhankelijk van weer andere goeie vaders en moeders, die zo op hun manier een steentje bij dragen. Ook heel veel dank zijn wij ver schuldigd aan de 2 stewardessen van de KLM, die 'voor ons geld en goede ren rechtstreeks afleveren in Kenya. Hoeveel goed die 2 in de afgelopen jaren hebben gedaan is niet te be schrijven. Zij onderhouden het con tact tussen missiepost en Willibror dusschool. Marjon en IJda, wij hopen nog lang van jullie geweldige hulp gebruik te mogen maken. Door jullie hulp wordt er rechtstreeks geleverd van de firma (Willibr. school) aan de klant (Missiepost). Er gaat niets ver loren. En wij hopen, dat we volgend school jaar weer veel papierleveranciers hebben, dan kunnen wij voor school- meubelen en leermiddelen sparen. U mag onder de vakantie opbellen 15277, maar we kunnen natuurlijk niet garanderen, dat alles dezelfde dag nog weggehaald wordt. Wel zo spoedig mogelijk. Nogmaals heel veel dank, J. v. d. KOPPEL I dan blieklaan 35 aoaat tal. 13991 of 1455Q MACHTIG EIKEN PUUR NATUUR Zaterdags geopend van 10-17 uur voor zomerse pryzen. ZOMERSHIRTS EN GOEDE MODELLEN BROEKEN. NOG OP VAKANTIE? HELE FIJNE VAKANTIE gewenst door "et. soe am Ingebroken werd in het Artishock gebouw aan de Steenhoffstraat. Via een raam aan de achterzijde wist men de sociëteit binnen te komen waar enkele kasten werden doorzocht. Er worden twee geldkistjes vermist met een totale inhoud van ongeveer 213 gulden. Op de Van Weerden Poekmanweg, ter hoogte van het vliegveld, werd een ree aangereden door de automobilist A. M. C. (28) uit Soest. De auto liep schade op aan linker voorspatbord en front; de gewonde ree werd naar de bospolitie gebracht. De Samenwerkende Utrechtse Ka mers van Koophandel hebben een dezer dagen een jaarboek uitgegeven. Hierin is in de eerste plaats de ver slaglegging van de werkzaamheden van de beide Kamers gedurende het jaar 1974 opgenomen. Daarnaast bevat het Jaarboek 1975, meer nog dan voorheen, een schat aan informatie. Zo zijn voor alle ge meenten in de provincie Utrecht cij fers opgenomen over de bevolkings ontwikkeling en migratie, de beschik bare en geplande bedrijfsterreinen alsmede in de aanbouw zijnde woon- en winkelpanden. Ook de van toe passing zijnde winkelsluitingsveror deningen, diverse vervoersgegevens zijn in heft Jaarboek vermeld. Ook is een opsomming van de vele werk gevers- en werknemersorganisaties en van andere plaatselijke, regionale en provinciale instanties weergege ven. Al met al vormt dit Jaarboek 1975 een handwijzer voor alOen dde in het regionaal-economisch gebeuren hun weg willen zoeken. Belangstellenden kunnen het Jaarboek op aanvraag toegezonden krijgen. naar bezitters van diepvries- kasten en -kisten. Wij leveren aan particulieren 180 verschil lende produkten w.o. vlees, groente, kip, vis, ijs, snacks, gebak enz. Uitsluitend le klas kwaliteit en lage prijzen, prima service. Franco bij U thuis. Zendt lege enveloppe voorzien van naam en adres naar Domino, Dorpsstraat 14b te Mijdrecht en U ontvangt katalogus van 25 pag. Over enkele dagen breekt het derde kwartaal weer aan, zodat het abonnementsgeld van ons blad voor het derde kwartaal 1975 voldaan moet worden. De kwitanties hiervoor worden binnenkort aan onze incasseerder afgegeven. Vele abonnees voldeden aan ons verzoek om aan het begin van 1975 het gehele jaar te voldoen, waarvoor wy zeer dankbaar waren. Voor deze abonnees is dit verzoek dus niet bestemd. Een ander deel van onze abonnees betaalden een halfjaar ineens. Die abonnee's die dus het derde kwartaal nog niet voldeden, worden verzocht, een bedrag van 4,75 op onderstaande rekening te storten of aan ons kantoor per kas te betalen. Uiteraard zouden wy het ook op prijs stellen, als zy het jaar 1975 volledig willen betalen, door 2 x ƒ4,75 ƒ9,50 te storten. Wy zouden U hiervoor zeer erkentelijk zijn, daar ons dit zeer veel tijd en moeite bespaart. Betaling kan geschieden contant aan ons kantoor; door over schrijving op giro 126156, of door storting of overschrijving op onze rekeningen bij de Nederlandsche Middenstands Bank, Soest of de Rabo Bank, Soest. Dit geldt ook nu niet voor die abonnees die automatisch hun abonnementsgeld overmaken. Dit gaat zonder wijziging gewoon door. Na 15 juli gaan de kwitanties naar de incasseerder. Dan is het niet meer te voorkomen, dat hij toch bij U aanbelt als U nó 15 juli gireert. Tenslotte zijn er tot onze spijt nog een aantal abonnee's, die het eerste en tweede kwartaal 1975 nog verschuldigd zijn. Onze in casseerder belde enige malen tevergeefs aan de deur. Mogen wy deze abonnee's beleefd, doch dringend verzoeken deze achterstand over te maken? ADMINISTRATIE SOESTER COURANT In de vijver op het terrein vóór de Oranjeparkflat aan de Vredehofstraat en In het Oude Grachtje zijn acht dode eenden, een kadaver van een merel en van een vlaamse gaai aangetroffen. Politie, waterschap en plantsoenendienst zijn van deze vondst op de hoogte gesteld. Men heeft watermonsters ge nomen die tesamen met de kadavers opgezonden zijn naar de gezondheids dienst voor pluimvee te Doorn. Daar zal onderzocht worden wat de mogelijke oorzaak van deze sterfte kan zijn. Zaterdagmorgen werd! ook vissterfte gemeld In de Eem. Bekeken wordt ook of er verband besftaat tussen de ze beide gevallen. Het Oude Grachtje dat langs het Colensopark stroomt, sftaaft in verbinding met de Eem; voor zover bekend de vijver vóór de flat, niet, Het sluisje tussen de grote vij vers m heft park en het Oude Gracht je was gesloten, wat mogelijk, al- hoeweL dat nog niet is vastgesteld, een gélukkige bijkomstigheid is. Volgens het hoofd van de gemeente lijke plantsoenendienst, de heer A. van de Broek, Is het te vroeg om hier te spreken van „botul'isme", de in de Friese meren optredende ziekte, die veel sterfte onder watervogels heeft veroorzaakt. Op woensdagmiddag 9 juli om half drie brengt het Nederlands jeugdtoneel de eerste uit een serie van drie kindervoorstellingen, n.L „De Gelaarsde Kat" in het openluchttheater „Soest". Het vanouds bekende sprookje „De Gelaarsde Kat" is omgezet in een ver rukkelijk en spannend kindertoneelstuk. Het verhaal begin in een molenaars- woninkje, waar zojuist de oude mo lenaar is overleden, Zijn schaarse bezittingen moeten on der zijn kinderen verdeeld worden. Als de kat het een en ander heeft afgeluisterd, blijkt dat er het voor hem niet zo best uit ziet. Daar be sluit hij een stokje voor te steken. Als gelaarsde kat weet hij op een listige wijze het koninklijk paleis binnen te komen. Daar beginnen de avonturen pas goed. Het ene dolle avontuur na het andere, om tenslot te het recht te laten zegevieren. De kaartverkoop voor deze kinder voorstelling start op 1 juli dagelijks bij het V.V.V. kantoor te Soest. Op Scène uit „De Gelaarsde Kat" met links Harm Junier als de nar en rechts Joep van Egmond als de markies. de dag van de voorstelling zijn er ook kaarten verkrijgbaar vanaf half twee aan de kassa van het openluchtthea ter. Toegangsprijs 2,Groepen van 40 personen en meer krijgen een re- duktie van 50 cent per persoon. Over de andere twee kindervoorstel lingen in deze reeks, Tijl Uijlenspde- gel op 18 juli en Aladin en de Won derlamp op 5 augustus, verneemt u nader in ons blad. A. H. F. Smit In 1970 deed de heer Smit zijn intre de in de gemeenteraad als lid van de KVP-fractie. Hy was kandidaat ge steld door de r.k. middenstandsver eniging. Dat raadslidmaatschap werd in 1974 gecontinueerd. Met het raads lidmaatschap houdt het aftreden als voorzitter van de Soester Onderne mer verband al is het ook wel zo dat de heer Smit het na 25 jaar welletjes vindt. „Er is een gevaar van verstar ring; je krijgt de neiging de proble men, die in zich niet zo uiteenlopend zijn, zichzelf te laten oplossen. Er is juist op het moment van onderaf meer behoefte aan overleg, aan in spraak. Inspraak is mooi maar het ontaard dikwyls in polarisatie. Men meenl te veel dat wat ingebracht is ook gehonoreerd moet worden. Sa menspraak zou beter zijn, maar dan moet gegeven en genomen kunnen worden- de standpunten niet te eng zyn en ook van egoïsme geen sprake zjjn en er moet ook enige deskundig heid aan te pas komen", aldus de heer Smit Als voorbeeld van die veelgeprezen inspraak haait hij de vergaderingen over de uniforme winkelsluiting aan. Twintig vergaderingeun. met soms duidelijke afspraken, haalden uitein delijk haast niets uit. „Bij nader in zien ging men soms precies het te genovergestelde doen". Hij zegt te ho pen dat men volgend jaar, als de nieuwe winkelsluitingswet in werking treedt, dat men elkaar, zeker in Soest weet te vinden. „Mogelijk mag dan iedere winkelier zelf bepalen welke halve dag en welke avond hij open is. Zonder enige eenheid wordt de chaos gigantisch en dat zal niet in het belang zijn van de klant". De kracht van de ondernemer is dat hij individualist is, maar soms is dat individualisme funest. Direcht na de oorlog was er sprake van grote saam horigheid, ook bij de ondernemers. Men hielp elkaar; men had onge veer dezelfde mogelijkheden door het bonnen- en vergunningenstelsel. Zo dra dat voorbij was, zag men elkaar weer als concurrent, niet als collega. Die gedachte doet nog steeds opgeld. De commerciële instelling: „Wat ver dien ik eraan, wat krijg ik er voor terug" prevaleert. „Óp een andere tijd open zijn; misschien krijg ik een klant meer. Daarbij wordt vergeten dat alle onoverzichtelijkheid de klant naar een andere plaats jaagt". Er moet naar de mening van de heer Smit een gulden middenweg zijn tus sen het saamhorigheidsgevoel van di rect na de oorlog en het soort wan trouwen dat nu overheerst. Zuidereng Er zyn gezamenlyke belangen, zoals het Centrum dat de laatste weken byzonder in de belangstelling is ge weest. Smit als voorzitter van de On dernemer, kreeg kritiek. Ongezouten en soms uit eigen kring. Ondanks al les wat er over gezegd is blyft het voor hem als een paal boven water staan, dat het in het belang van win kelier en inwoners is, als dat cen trum er zou komen. „Een centrum geeft voor de winke lier meer beweging om zijn zaak heen. Hij kan daai gebruik van ma ken, al zullen er hoge eisen gesteld moeten worden aan zijn koopman schap, een breder assortiment (ook op prijsniveau), dan wed strikte speciali satie Er moet een behoorlijke con centratie van winkels zijn. met liefst enkele trekkers, desnoods uit het grootwinkelbedrijf Dan daarbij de dienstverleende sectoren en culturele voorzieningen' Of daar een school bij moet, betwij felt de heer Smit, Gemeentehuis, po litiebureau wel in de buurt. "Van es sentieel belang is bovendien dat de winkelier zich aanpast aan de ver anderde koopgewoonten. Hij zial iede re klant gelegenheid moeten bieden vrijblijvend rond te kijken. De heer Smit heeft een rekensomme tje voor de economische haalbaar heid. Er van uit gaand dat de 12 mil joen inwoners van Nederland 60 mil jard besteden per jaar bij de detail handel, betekent dat de 40.000 inwo ners van Soest (50.000 minuten 10.000 voor Soesterberg) 200 miljoen te be steden hebben. Als daarvan 30 ft'c bui ten Soest besteed wordt, is dat 60 miljoen. Als van die 60 miljoen nu eens 50 door het centrum, in Soest zou blijven, betekent dat 30 miljoen. En dan is naar zijn mening zo'n cen trumplan ook economisch haalbaar. „Uiteraard, en dat beweerde ik enige weken geleden ook, zal in de aan loopperiode het ondernemersrisico hoog zijn. Uit ondernemers oogpunt mag de ondernemer niet berusten in het feit dat er 60 miljoen elders be steed wordt. Hij zal moeten blijven zoeken naar mogelijkheden die hier te houden. Doet hy dat niet, dan staat hy stil en stilstand is achteruit gang. Een goede ondernemer zal geen genoegen kunnen nemen met wat hy heeft; altyd zal hy móeten blyven zoeken naar verbeteringen. Niet di rect uit een oogpunt van gewin, maar omdat hy onderneemt. Dat maakt het ondernemen uit", aldus de heer Smit. Vragen blijven open staan of de Van Weedestraat en de Soesterbergse- straat voldoende ruimte bieden om uit te breiden; Soesterbergsestraat meer dan Van Weedestraat. Vast staat voor hem wel, dat als het Centrumplan niet doorgaat, bestem mingsplannen herzien moeten worden om de ondernemer gelegenheid te bie den uit te breiden. De 15 (uitbrel- dings)beperklng moeten er voor wat betreft Soesterbergsestraat en bij voorbeeld Koninginnelaan dan af. Als er een centrum bij de Dal weg moet komen, dan niet meer dan een be stuurlijk centrum. De heer Smit zal ook als hij geen voorzitter meer is van de „Onderne mer" op blijven komen voor hun be langen; „ik kom uit die kringen, ken hun belangen en problemen en kan daarom niet anders dan voor hen op komen", aldus de heer Smit. KOGELBIEFSTUK met rösti en gemengde SALADE voor de ongelooflijke prijs van 9,50 Afhaalprys ƒ8,50 SMITSHOF 10-14 Soest - Telefoon 02155-17832 In de septembervergadering van de vereniging De Soester Ondernemer zal voorzitter de heer A. H. F. Smit zich niet herkiesbaar stellen. Hy treedt af omdat hy sinds 1 januari jJ. niet meer voldoet aan de eisen van de statuten en hjj sindsdien ambtenaar is bij het ministerie van financiën. Bovendien nemen zyn bezigheden als raadslid en als voorzitter van de Stichting R.K. Voortgezet onderwijs zoveel tyd in beslag, dat opgeven van de functie voor zitter van de Soester Ondernemer toch aan de orde gekomen zou zyn. De heer Smit sluit een periode van 25 jaar bemoeienissen met middenstands aangelegenheden af. Hij blijft erbij betrokken als voorzitter van de (raads)- adviescommissie voor middenstand- en consumenten-aangelegenheden, maar dat is dan een gevolg van zyn raadslidmaatschap, De dienstregeling van de schoolbus die mei ingang van het nieuwe schooljaar kinderen uit de wijk Overhees naar hun respectievelijke scholen gaat ver voeren is gereed. Het rooster is aan alle ouders toegezonden, met een over zichtkaartje van de te volgen route door de wyk. De halteplaatsen langs de route zijn vastgesteld in overleg met het vervoersbedrijf Tensen en de plaat selijke verkeerspolitie. BIRKSTRAAT 108 - SOEST Langs de weg naar Amersfoort TELEFOON 02155-17224 Deze week o.a. nieuw De wat officiële middenstandscarrlére begon in 1950, toen hij penningmees ter werd van de (nog steeds bestaan de) sigarenwinkelieTSvereniging. De sigarenwinkeliers konden zich niet aansluiten bij de winkeliersvereni ging, omdat zij niet mochten deelne men aan bonnenacties. Tabakszaken mochten krachtens de tabakswet slechts een doosje lucifers of een kartonnensigarenpijpje cadeau geven. In 1960 deed hij zijn intrede in het bestuur van de winkeliersvereniging; Smit werd kandidaat gesteld door de r.k. middenstandsvereniging. Voorzit ter was toen de heer D. Waal en de soms emotioneel verlopende vergade ringen werden gehouden in café De Gouden Ploeg. De winkeliersvereni ging dreef op de succesrijke bonnen- atoties, die ondermeer rond Sinter klaas grootse vormen aannamen. Toen in 1963 aan deze akties een eind moest komen door de nieuwe loterij- wet, zakte de belangstelling voor de winkeliersvereniging. In 1965 werd een dieptepunt betreikt en de toen malige voorzitter, de heer Verpoort schreef een vergadering uit waarin voorgesteld werd de winkeliersver eniging op te heffen. De vergadering werd bezochit door zo'n dertig leden, die echter anders besloten. Er werd een nieuw bestuur geformeerd, waar van de heer Smit voorzitter werd. Er waren in de opvolgende jaren be stuurswisselingen, maar de heer Smit bleef voorzitter. In 1967 startte men met activiteiten als Wiso-zegel en de Sowi-beurs. Bei de evenementen bestaan nog en flo reren; de Wiso met een eigen stich tingsbestuur, de Sowi (nu Manifesta tie) als onderdeel van de Soester On dernemer. In 1973 vond de vormgeving van de winkeliersvereniging in De Soester Ondernemer plaats; de plaatselijke afdeling van de r.k. middenstands vereniging fuseerde en de nieuwe vereniging kreeg door de omvorming een groter terrein te bestrijken. Naast de winkelier kunnen nu ook ambacht en industrie meedoen. Die oprichting van de Soester Onder nemer ging niet zonder moeilijkheden en nog kan men niet spreken van een florerende vereniging. Het aantal leden is ongeveer 80 en naar de me ning van de scheidende voorzitter zal aan uitbreiding daarvan de eerste ja ren alle aandacht besteed moeten worden. De levensvatbaarheid van de Soester Ondernemer is zijns inziens bewezen door de Manifestatie '74. Toen im mers vond het bedrijfsleven, in haar algemeenheid, elkaar landbouw, han del en ambacht exposeerden eensge zind. Men zal nu ook nog wat regio- naler moeten gaan denken, voor wat betreft de Manifestatie, ook buiten Soest gelegen industrieën, voorzover een soortgelijk product niet in Soest vervaardigd wordt, zouden moeten meedoen. Overigens moet de Manifestatie niet op de eerste plaats gezien worden als een verkoopbeurs, maar wel als een presentatie van wat Soest (en om geving) te bieden heeft. Het zou een soort streekbeurs moeten worden, De middagvertrekuren zijn 13.10 en 13.12 uur voor bus I en 13.12 en 13.15 uur voor bus II; R6StAURAnt JAPONNEN - ROKKEN BLOUSEN etc. i

Soester Courant | 1975 | | pagina 3