allmilmö Bijna een ton schade door brand in woning aan dr. Schoonderbeeklaan MakelaarAdviseur en bemiddelaar Prijsuitreiking NMB fotopuzzel- en slagzinwedstrijd de fantastische keuken SHOWROOM: Torenstraat 45 (Hoofdstraat) - Soest Telefoon 02155 -180 09 Trouwcirculaires trouwkaarten Het oog gericht op een najaar vol protesten Drukkerij Smit Grote schade in nieuw kantoor door overstroming Gestolen bestelauto teruggevonden 32 P.V.'s voor diverse overtredingen POLITIE - TEL. 19444 ZIEKENAUTO-TEL. 12727 Pubieke aanbesteding verbetering Oude Tempellaan Burgerlijke stand Gevonden voorwerpen Deskundig ingrijpen van brandweer voorkomt erger Officiële mededelingen Bekendmaking Openbare vergadering Culturele Commissie Soester Courant van donderdag 3 juli 1975 de Gemeentehof; (Ook op zaterdag geopend). Heeft men voor het verantwoord kopen van een woning perse de diensten nodig van een makelaar? Beslist niet. Maar dan moet de koper wel de markt waarde van het huis kennen, over de kadastrale gegevens beschikken, op de hoogte z(jn van eventuele onteigenings-, sanerings- en bestemmingsplannen, de informaties hebben over bouw- en verbouwigsvoorschriften, over het leef klimaat, de financieringsmogelijkheden, de fiskale consequenties e.d. Er zullen echter weinig kopers zijn, die over deze bijzondere kennis beschik ken. In de meeste gevallen zal voor het verantwoord kopen van een huis de hulp van een deskundige onontbeerlijk zijn. En die deskundige is de make laar in onroerende goederen; hij kan de aspirant-koper bij de ingewikkelde transacties, waarmee vaak grote bedragen zijn gemoeid, de nodige bijstand verlenen. Vertrouwensman In onze gecompliceerde maatschappij (met de veelheid van voorschriften en formaliteiten) heeft de makelaar een plaats verworven, die moeilijk weg te denken is. Hij verricht een verant woordelijke taak: hij adviseert de kandidaat-koper bij het nemen van één van zijn belangrijkste beslissin gen in zijn leven. Het ligt voor de hand. dat aan de makelaar, die een onmisbare sociale en ekonomische funktie verricht, hoge eisen moeten worden gesteld. De makelaar is werkzaam op een ter rein waar de sfeer bijzonder gevoelig kan zijn. Woonruimte behoort tot de eerste levensbehoeften. Hier en daar wordt er nog ontoereikend in voor zien. Iemand wiens bemoeienissen voornamelijk betrekking hebben op het schaarse artikel woning wordt al gauw wantrouwend bekeken. In het spanningsveld tussen vraag en aan bod kunnen konflikten ontstaan. De makelaar wordt dan licht als één der boosdoeners aangewezen. Meestal ten onrechte. Wat de makelaar daarbij als pijnlijk ervaart is dat menigeen elke willekeurige bemiddelaar al te gemakkelijk vereenzelvigt met de ma kelaar. Beëdigd Makelaar in onroerende goederen is alleen hij die als zodanig door de rechtbank Is beëëdigd. En die be ëdiging vindt eerst plaats, nadat een onderzoek is ingesteld naar vakbe kwaamheid, betrouwbaarheid en on afhankelijkheid. De meeste bona fide makelaars zijn aangesloten bij de „Nederlandse Bond van Makelaars in onroerende goederen (NBM). De NBM-makelaax dient zich te hou den aan strenge gedragsregels; hij is in geval van overtreding onderwor pen aan een tuchtrechtspraak, uitge oefend door onafhankelijke cblleges. Uit zijn erekode blijkt o.a dat de makelaar zich dient te onthouden van aktiviteiten die het aanzien van de makelaardij kunnen schaden. Zo zal het objektief en onafhankelijk zijn voor de makelaar betekenen dat hij geen handelingen verricht ten opzich te van onroerend goed waarbij hij enig belang heeft of verkrijgt. Han del voor 'eigen rekening is dus uit den boze. Indien in een bepaald ge val toch een eigen belang bestaat moet de makelaar van tevoren zijn positie bekend maken en zich onthou den van een optreden in zijn kwali teit van makelaar, Brugfunktie De makelaar bemiddelt zowel bij de koop als bij de verkoop van een huis. Door vergelijking van de wensen van de kooplustigen met hetgeen hij „in portefeuille" heeft, kan hij passende partijen bij elkaar brengen. Verder openbaart hij de aanbiedingen, waar voor hij opdracht tot bemiddeling heeft gekregen. Dit doet hij o.a. door tuinborden, raambiljetten en advertenties. Is het nodig om meer dan één ma kelaar in te schakelen? Deze vraag wordt vaak gesteld door kopers en verkopers. Zij denken dat kontakten met meer makelaars de kans van sla gen vergroot. Toch is dit gewoonlijk niet zo. De makelaar zal er door gaans zelf wel voor zorgen dat zijn kollega's worden geïnformeerd. Via plaatselijke of regionale „beurzen" stellen de makelaars elkaar regelma tig op de hoogte van de aanbiedingen die zij in portefeuille hebben. Elke makelaar gaat dan na of hij moge lijke kopers heeft voor panden die via zijn collega's worden aangeboden. Daardoor worden de transactiemoge lijkheden van elke makelaar en dus ook de ver) koopkansen van zijn kliënten vergroot. De Soester make laars (lid NBM) beschikken tegen woordig ook over foto-informatie. Honorering Dc NBM-tarieven en voorwaarden houden in dat ieder der partijen die van de diensten van de makelaar ge bruik maakt alleen dan honorarium verschuldigd is als een overeenkomst tot stand komt. Deze makelaarscour tage - als regel V/t van de koop som - behoort tot de laagste ter we reld. De makelaar is verplicht ook de ko per bijtijds over zijn mogelijke dienst verlening en de courtageregeling in te lichten. Bij nalatigheid riskeert de makelaar een tuchtrechterlijke ver oordeling. Daarmee wil de NBM uit sluiten dat de koper onverwacht en ongewild tegenover een betalingsver plichting komt te staan. De aspirant-koper behoeft overigens geen gebruik te maken van de diensten van de makelaar die de ver koper al in de arm heeft genomen. Hij kan de voorkeur geven aan een eigen makelaar. Dit gebeurt trouwens meer en meer; de ontwikkeling van het beurssysteem werkt in de hand. De kandidaat-koper wendt zich dah met zijn wensen tot de makelaar van zijn keuze die verder zijn belangen geheel behartigt, ook bij andere ma kelaars. De koper is op deze wijze niet méér courtage verschuldigd, dan wanneer hij gebruik had gemaakt van de makelaar die de verkoper zich reeds gekozen had. U en Uw makelaar Is elke makelaar bona fide? Een der gelijke vraag kan worden gesteld ten aanzien van elke beroepsbeoefenaar. In elk geval heeft de makelaar-lid NBM zich vrijwillig onderworpen aan hoge praktijk-normen. Wie van me ning is dat de NBM-makelaar niet te werk is gegaan zoals van hem mag worden verwacht, doet er goed aan een klacht in te dienen. Daarmee be wijst hij zichzelf en de makelaardij een dienst. De makelaar dient des gevraagd naam en adres op te geven van het tuchtcollege waaronder hij ressorteert. Verder kunnen inlichtin gen worden ingewonnen bij het bu reau van de Nederlandse Bond van Makelaars in onroerende goederen (NBM), Soestdijkseweg 247 Z., Biltho- ven, tel. 030-785941. Dit bureau stelt aan elke belangstellende gratis een voorlicthingsbrochure beschikbaar, ge titeld: „U en Uw makelaar". Een NBM - makelaar is herkenbaar aan dit vignet: m Lid NBM en Waar de gewone man ai enkele ja ren met verwondering tegenaan kijkt, hoe het toch allemaal maar kan, al die groeiende sociale voorzieningen, al die verbeteringen, al die subsidies, al die steeds hogere lonen, komt nu ineens ook de regering tot het ont stellend inzicht, dat we er eigenlijk het geld niet (meer) voor hebben. De begroting toont een tekort van zo'n tien miljard gulden! Ja, zegt minis ter Duisenberg, de belastingontvangs ten zijn nogal achtergebleven bij de verwachtingen. Geen wonder natuur lijk als men bij een teruglopende konjunktuur toch maar de kosten voor het bedrijfsleven blijft opdrij ven, weinig soulaas wil bieden voor de sterk teruglopende winsten, mede daardoor het aantal niet-produceren- den helpt vergroten en dan weer et telijke miljarden gaat spenderen om die eenmaal ziek gemaakte bedrijvig heid toch nog met kunstmatige mid delen min of meer in leven te hou den. Maar het bijkans verdubbelde tekort van bijna tien miljard zit 'm niet alleen in de verminderde belas tingopbrengst die immers op 2,6 miljard wordt geschat. Van de overige ruim zeven miljard heeft men meer dan de helft besteed of althans bestemd voor de bestrijding van de werkloosheid. En de rest ging of gaat weg om de sociale lasten te helpen betalen en aan1 hogere subsidies voor allerlei mo gelijke en andere onmogelijke zaken. Ja, men komt dan nu ook tot de ontdekking, dat de kosten van de so ciale voorzieningen de pan uitvliegen. Bijstandswet, ziektekosten, AOW, in valide-uitkeringen, aan werklozen, aan kunstenaars, enzovoort, het kan allemaal niet meer betaald worden uit de tot nu geldende premie-op brengsten, Opbrengsten die bovendien teruglopen, ondanks de procentuele verhogingen, omdat steeds minder mensen een loon uit werken verdie nen. Het komt er langzamerhand op neer, dat bijna anderhalf miljoen ingezete nen, met Surinamers en buitenlandse arbeiders en al, van een of ander steunbedrag leven. Met de daarbij be horende gezinnen kan men schatten, dat circa vijf miljoen ingezetenen in totaal van die uitkeringen rondko men. En dat moet dan allemaal op gebracht worden door de nog over blijvende werkende mensen, hetzij door betaling van hogere premies of belastingen, want wat de gesteunden aan belasting of premie betalen is op het geheel een te verwaarlozen deel. Het zal er in ieder geval op neer •komen, dat de sociale voorzieningen volgend jaar al vijftig procent van de inkomsten zullen gaan vergen en dat dit percentage in de volgende jaren nog zal stijgen, zoals trouwens ad eer der door deskundigen werd voor speld. Nu kan men' het Nederlandse volk natuurlijk voorhouden, dat men hiermede een prachtig staaltje van solidariteit betoond, maar anderzijds wordt er weer1 alles aan gedaan om de lopntrekkenden desalteniettemin minstens hetzelfde en liefst nog meer „geld in 't handje" te laten behou den, want daar kijkt de loontrekken de toch het eerst naar, solidariteit of niet. En dat zelfde of hogere hand- geldje moet dan maar van de werk gevers komen, plus ook wat meer vrije tijd asjeblieft. Hogere loonkosten dus, zwaardere konkurrentie, minder werk, meer werklozen en hun uitkeringen. Tot die werkgevers behoort ook de staat, als grootste nog wel en met steeds meer werknemers, die feitelijk niet aan het produktieproces deelnemen, die dus ook steeds hogere loonkosten krijgt te verwerken. Hetgeen we dan weer met z'n allen moeten opbrengen, want wij zijn die staat. Ja, het is een cirkelgang en het nare is, dat de .politieke belangen verhin deren dat we daar uitkomen. Er zou natuurlijk drastisch ingegrepen moe ten worden, sociale voorzieningen verminderen, lonen niet meer aan passen en zeker niet verhogen. Maar dat is van een socialistisch getinte regering al helemaal niet te verwach ten en blijft ook afgezien daarvan een politiek onhaalbare zaak. Het huidige kabinet zal zich gedwongen zien om toch in ieder geval bezuini gingen in te voeren," maar zal dat ze ker trachten te doen op de sociaal minst kwetsbare posten. Dat zal toch al trammelant genoeg geven. Allerlei groeperingen zullen er zich door be nadeeld achten, Wanneer straks de begroting 1976 openbaar gemaakt wordt, zal het protesten gaan rege nen. Ieder van die groepen zal be weren dat die bezuiniging nu juist niet kan en dat men het maar elders moet zoeken. Dan zal de solidari- teitsgedachte ver te zoeken zijn. Let op. het worden zeer moeilijke maan den voor het kabinet. Men had im mers gehoopt, dat er stèeds meer geld •beschikbaar kwam en uitgegeven kon worden. Een terug is nauwelijks te verwerken. KANTMAN. Uitgebreide collectie klassiek en modern. Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 02155-14152 Snelle en correcte levering en tot in de puntjes verzorgd 1 Met de slagzin „De NMB is een bank die van wanten weet, daardoor klanten kweekt" en de goed opgeloste fotopuzzel, is mevrouw M. Visscher-Jansen. wonende aan de Julianalaan, winnares geworden van de door het kantoor Soest van de Nederlandse Middenstands Bank btf gelegenheid van de opening van haar nieuwe kantoorgebouw aan de Van Weedestraat uitgeschreven wed strijd. Disdagavond vond de prijsuitreiking plaats waarvoor de vijf prijswinnaars in het nieuwe kantoorgebouw door de directeur, de heer W. Rietveld, en zijn staf van naaste medewerkers ontvangen werden. In zijn1 toespraakje excuseerde de heer Rietveld zich dat hij zijm gasten niet. in zijn directiekamer ontving. Wateroverlast nog geen veertien da gen na de officiële opening, door een mankement in de airconditioning, was daar de oorzaak van. Niet alleen de kelder ander water, maar ook de eer ste etage kreeg zoveel water te ver werken, dat de vaste vloerbedekking er geheel uitgehaald moest worden. Op de nu weer kale betonnen vloer wüde de heer Rietveld zijn gasten niet ontvangen. De schade wordt voorlopig geraamd op 65.000 gulden, zo deelde hij mee, „maar wij bankie ren door", Er waren 250 deelnemers geweest aan de wedstrijd: alle formulieren werden door de publiciteitsafdeling van het hoofdkantoor beoordeeld en dat had het volgende resultaat opgeleverd: 1. mevrouw M. Visscher-Jansen, Ju lianalaan 88; zij ontving een draag bare televisie; 2. mej. J. G. W. Ter- pelle, Middelwijkstraat 20, Zij kreeg Dc prijswinnaars van dc NMB-foto puzzel wedstrijd met rechts de heer W. Rietveld, directeur van het kantoor Soest/Baarn. Foto: Herman van Dam met de slagzin „De NMB is een be zoek waard; altijd klaar met raad en daad" een cassetterecorder. 3. de heer G. F. Ten Camp. Veenbesstraat 632, die een fotocamera kreeg voor de slagzin: „De NMB is een bank met de meest vertrouwde klank". 4. Me vrouw H. van Schaik-de Graaf, Wal deck Pyrmontlaan 45, die met de slagzin: ,rDe NMB is een bank met pit waar ons gezin goed zit" een gou den tientje verdiende. De 5e prijs, een fruitmand, ging naar mvrouw H. Strous-v. Maare, Braam- weg 21, die de slagzin instuurde „De NMB is een bank in het geldverkeer onmisbaar, zonder meer". Met een dronk uitgebracht op het welzijn van de bank aan haar cliën ten, werd de korte plechtigheid be sloten. dameshorloge, bromfiets, trainings jack, plastic tasje, jongensfiets, etui met gereedschap, hangslot, kabelslot en herenfiets. Betreffende deze voorwerpen zijn op woensdag en zaterdag, van 14 tot 18 uur, inlichtingen te verkrijgen aan het politiebureau. In een vijver te Woudenberg werd een bestelauto gevonden. De wagen bleek aan het begin van het week end gestolen te zijn bij het bedrijf Enzyphanm te Soesterberg. Daar was de diefstal nog niet ontdekt. Men constateerde dat de onbekende dader in het kantoorgebouw geweest was en daar de sleutels van de bestel auto gevonden had. Vermoedelijk kwam hij binnen via een openstaand raam. In het bedrijf wordt niets ver mist. In de afgelopen week heeft de politie 32 processen-verbaal opgemaakt voor zeven verschillende verkeersovertre dingen. Die betroffen rijden op een brommer zonder helm (3); door rood- licht rijden (7); niet houden aan vak indeling (13); parkeerverbod (6); rij den op onverzekerde brommer (1); rijden zonder rijbewijs (1) en over schrijding doorgetrokken witte streep (1). De volledig uitgebrande zolder van de woning Dr. Schoonderbeeklaan 7. Foto: Herman van Dam Maandagmorgen om tien uur, werd door de direkteur van gemeentewer ken, de heer H. J. v. d. Dussen, pu bliek aanbesteed, de verbetering van de Oude Tempellaan te Soesterberg. Slechts vijf aannemers leverden hun inschrijfbiljet in, n.1. De brandweer rukte met vier wagens, waaronder de materiaalwagen en de ladderwagen uit. Het vuur werd met vier stralen bestreden, waarbij zich in eerste instantie het probleem voor deed dat het zoldertrapje verbrand was, waardoor de vuurhaard niet di rect bereikt kon worden. Na ongeveer 20 minuten kon evenwel het sein „brand meester" gegeven worden. Toen waren er ook buiten nog wel vlammen te zien, maar het gevaar voor uitbreiding was bezoren. Met de nablussing en afdekking van het dak •is men nog tot bijna half acht 's avonds bezig geweest. Van het gezin Van den Berg was bij het ontstaan van de brand alleen de zoon in de woning aanwezig; de heer B. G. van den Berg werd op zijn werk in Hilversum gewaarschuwd; mevrouw Van den Berg was bood schappen doem De burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften, kwam zich per soonlijk op de hoogte stellen van de blussinigswerkzaamheden. In totaal zette de brandweer 29 man in. Een van hen, de 46-jarige heer D. Stolk, werd onwel en moest met de zieken auto naar het ziekenhuis De Lichten berg te Amersfoort1 gebracht worden. Zowel de heer Van den Berg als het loodgietersbedrijf zijn tegen brand verzekerd. Gooise Wegenbouw, Hilversum 169.200,-. Kon. Wegenbouw Stevin, Utrecht ƒ163.000,-. Bruil B.V.. Apel doorn 162.000,-. Fa. Hogenbirk. Laren 157.0Ó0,-. Almere, Soest 153.800,-. Begroting 164.000,-. GEBOREN: Hendrika Wilhelmina Everdina, doch ter van H, J. Vermeer en H. W, Ro- woon. Andrea, dochter van C. J. Olieman en B. Libbinga. Shannon Nicole Egberdina, dochter van D. G. Kowalski en Y. Schaafsma. Re- becca, dochter van D. J. Bijker en T. W. van "Belzen. Berend Jan Go- dert, zoon van K. H. Nijenhuis en T. Henstra. Suzan, dochter van D. Sahin en M. Katbay. Karin Maria, dochter van B. J. Geul en L. M. Bijl. ONDERTROUWD: Johannes Marinus Belt en Stoffelina Aléida. Johannes Hendrikus Jo- seph Haesenbos en Christina Frede- rika Timmer, GEHUWD: Friso Frederik Repko en Elly Valster. Gerrit Hendrik de Haan en Marie Elizabeth van den Engel. Dirk Nu- poort en Marian Kleijn. Martinus Johannes Jozef Schal loc en Mariarme Jacoba Hilhorst. Rob Rijnsent en Gertruda Johanna Maria Vugts. Jozef Wilhelmus Jacobus Verlaan en Marianne van der Kaaij. Cornelis Wilhelmus van Beek en Carolina Ver- kuijlen. Christiaan Nicolaas Kees Theodoor Scheepers en Angenita Groeneveld. Eduard Wilhelmus An- tonius Kamperdijk en Ingrid Fran- cisca Johanna Maria van Schaik. Gerrit Gijsbert Waardenburg en Fre- derica Aaltje Paulina Tak. Her- manus Elias Pureveen en Magdalena Hendrika Anthonia de Beer. André Cyrillus Beijersbergen en Jannetje Cornelia Koppenaal. OVERLEDEN: Wijmpje Werkhovenj weduwe van A. Huurdeman. Pietèr Tetrode, echt genoot van T. A. M. Moritz. Jo hanna Antonia Maria Appelboom, we duwe van W. A. J. M. Jagers; Max Hillesum, echtgenoot van E. K. R. Reuther. Antonius Hooft, echtge noot van E. W. Kradolfer. Frede rik Balthasar Kohier, echtgenoot van D. van der Kolk. Bij de politie werden de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: jack, enkele hondjes, diverse sleutels, Op byna een ton wordt de schade geraamd, die een brand in de woning van de familie Van den Berg aan de Dr. Schoonderbeeklaan dinsdagavond rond vyf uur, veroorzaakte. De zolder brandde volledig uit en grote schade was er verder op de eerste etage waar de plafonds verloren gingen en veel blus water terecht kwam. Door kundig ingrijpen wist de brandweer te voorkomen dat het vuur zich via dc nokbalk verplaatste naar de belendende percelen. Desondanks liep de, links naast het brandende huis gelegen, woning toch nog enige duizenden guldens schade op door ondermeer een zwart geblakerd zolderbeschot en vernielde dakpannen. Aan de andere zijde was de schade nihil. Vermoedelijk is de brand ontstaan bij las- en sol deerwerkzaamh eden voor de aanleg van centrale verwar ming. Het laatste gedeelte van die werkzaamheden bestond uit het tot stand brengen van de verbinding met de op zolder staande c.v.-ketel. Daar bij werd met een vlam gewerkt twin tig centimeter onder een zachtboard plafond. De werkzaamheden waren daarmee voltooid en de loodgieter, de heer J. van S. (40) uit Nieuwegein (werkzaam bij een Soester bedrijf) en zijn hulp, de 16-jarige H. van G., to gen naar beneden voor de afwerking van de installatie. Na enige ogenblikken hoorden zij bo ven een vreemd geluid, waarop Van G. op onderzoek werd gestuurd. Hij constateerde direct daarop dat de zol der in brand stond. Er lag materiaal als een oude matras en een kampeer uitrusting wat het vuur voldoende voedsel bood om snel aan te wakke ren. Er was veel rookontwikkeling, die echter naar buiten kon en onder meer het Nieuwehoekplein in een soort mistbank veranderde. Deson danks bleef de publieke belangstel ling zeer binnen de perken. De burgemeester van Soest maakt be kend, dat burgemeester en wethou ders van de gemeente Soest voorne mens zijn op grond van het bepaalde in artikel 19 van de wet op de Ruim telijke Ordening juncto artikel 50, lid 8 van de Woningwet, op een daartoe gedaan verzoek vergunning te verle nen aan: 1. J. van Lottum. Buys Ballotlaan 9 te Soesterberg, ten behoeve van het uitbreiden van een woonhuis het bouwen van een garage op een terrein, gelegen aan de Lt. Koppenlaan 20 te Soesterberg, ka dastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nummer 3391; 2. H. G. Hilhorst, Hartweg 16 te Soest, ten behoeve van het uit breiden van een woonhuis en het uitbreiden van een garage op een terrein, gelegen aan de Hartweg 10, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nummer 9333; 3. J. H. Mulders, Paulus Potterlaan 16 te Soest ten behoeve van het vernieuwen van een berging op een terrein, gelegen aan de Pau lus Potterlaan 16, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie K, nummer 1882, Alvorens een definitieve beslissing genomen zal worden stellen burge meester en wethouders een ieder in staat hun eventuele bezwaren schrif telijk bij hen in te dienen binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf vrijdag 16 mei 1975. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende dezelfde termijn ter gemeentesecre tarie ter inzage. Soest, 2 juli 1975. De burgemeester voornoemd, Mr J. M. Corver-van Haaften A.s. maandagavond, aanvang half acht, wordt in het gemeentehuis een openbare vergadering gehouden van de commissie culturele zaken. Aan de orde komen ondermeer het wensen pakket van de schoolhoofden met be trekking tot een gedeelte van het cultureel onderwijs; het verslag van de werkgroep Overhees en een even tuele herziening van de voorwaarden bij het geven van opdrachten (door de raad) aan kunstenaars.

Soester Courant | 1975 | | pagina 5