Rapport over toekomst welzijnsbeleid in Soest Snelle overdracht 600 meter Rademakerstraat? Tentoonstelling Nederlandse ruimtevaart aktiviteiten geopend NEDERLAND EN DE SURINAMERS Donderdag 10 juli 1975 53e jaargang' no. 47 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Dureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152* - Postgiro 120150 Soesterberg Rijkswaterstaat zegt niets te weten van haast Culturele commissie weet nog geen raad met culturele wensen schoolhoofden SOESTER 8 COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschjjnt iedere donderdag Breed samenwerkingsverband, waarin alle organisaties deelnemen, noodzakelijk Naar dc mening van de begin 1974 geformeerde Stuurgroep Welzijnswerk Soest dient het welzijnsbeleid van de gemeente zich te richten op het stimu leren van het tot standkomen van voorzieningen die (nog) ontbreken, terwijl ze wel nodig z(jn, èn op het stimuleren van nieuwe ontwikkelingen binnen bestaande voorzieningen, waardoor deze efficiënt kunnen blijven functione ren. De stuurgroep heeft daarvoor een achttal aanbevelingen opgesteld en deze neergelegd in een rapport dat aan de opdrachtgever, het college van burgemeester en wethouders, werd toegezonden. In de stuurgroep waren vertegen woordigd de stichting Maatschappe lijke Dienstverlening; de stichting Fe deratieve Raad voor het bejaarden- werk; de Raad van Kerken; de ver eniging De Soester Gemeenschap; de stichting Gezondheidsbevordering; de commissie Culturele Zaken; het Jeugd- en Jongerenwerk; de sport stichting en de gemeente. De verga deringen, die niet openbaar waren, werden bijgewoond donr een afge vaardigde van de Provinciale Utrecht se Stichting Welzijnsbevordering. Het onderwijs in zijn totaliteit was er niet bij betrokken. De werkzaamheden van de stuurgroep waren gericht op het lichamelijk, geestelijk, maatschap pelijk en cultureel welzijn. In het rapport wordt daarbij gesteld dat welzijn „kan" worden omschreven als een toestand waarin de leden van een groepering (gezin, groep, buurt, wijk, gemeente, regio, land, bevol kingscategorie) voldoening ervaren in de totaliteit van de diverse belang- De vorig jaar door dc gemeenteraad aangenomen motie, betreffende een snelle overdracht van de Rademakerstraat te Soesterberg (van rijk naar ge meente), schjjnt niet het effect gehad te hebben, dat in ieder geval de raads leden ervan venvachten. Tjjdens een gesprek dat de Soesterbergse wijkraad had met een deputatie van rijkswaterstaat, betreffende de nieuw aan te leg gen rijksweg E 28, ten zuiden van Soesterberg en de daarmee verband hou dende verkeersproblemen, werd door de heren van waterstaat duidelijk ge steld: „De gemeente Soest heeft bij ons nooit enige aandrang uitgeoefend". De deputatie liet overigens in het ge sprek wel weten, dat er bij wegover- dracht nogal wat instanties te pas komen, ondermeer de dienst der do meinen te Arnhem. Bij domeinen laat men echter niets los en verwijst men naar de voorlichting van het depar tement van financiën in Den Haag. Via deze voorlichting wordt (door do meinen) gezegd dat „domeinen over leg voert met rijkswaterstaat over 'n snellere overdrachtsprocedure's. Dat zou dan betrekking hebben op een gedeelte van de Rademakerstraat van circa 600 meter. De betrokken ambte naar bjj domeinen was echter met vakantie, maar men wist er wel van de poging om tot een „snellere over- drachtsprocedurc te geraken. „Dat wees er op", veronderstelde Den Ilaag, „dat de haast van Soest er wel was doorgedrongen". Vier jaar geleden reeds, zo zegt men ons bij de gemeente, was de over dracht met rijkswaterstaat „vergaders- technisch" rond. De concept-overeen komst was besproken en het resultaat van de besprekingen moet dan naar „domeinen". Tijdens de bijeenkomst in Soesterberg maakte de deputatie van rijkswater staat nog duidelijk dat Soest niet be hoefde te wachten met reconstructie op de officiële overdracht; die kon met vergunning van waterstaat, even tueel nu al verwezenlijkt worden. Daarmee was de wijkraad uiteraard zeer ingenomen. In het Luchtmachtmuseum op de vliegbasis Soesterberg opende de bevelheb ber van de Luchtstrijdkrachten, de Luitenant-Generaal J. H. Knoop, de over zichtstentoonstelling van de Nederlandse ruimtevaart aktiviteiten sedert 1959. Gezien de relaties tussen luchtvaart en ruimtevaart, was het naar de me ning van de generaal niet verwonder lijk dat deze eerste totaaltentoonstel ling in Nederland in het Luchtmacht museum gehouden werd. Zowel taal als procedure bij ruimte- en lucht vaart hadden veel gemeen; de lucht vaart was immers voorloper van de ruimtevaart. Al sprak vooral de be mande ruimtevaart duidelijk het pu bliek aan en trokken ook weers- en oogstvoorspellingen steeds meer be langstelling, de basis van al deze za ken werd gelegd door de wetenschap pelijke ruimtevaart-onderzoekingen. En in dat onderdeel had Nederland een belangrijk aandeel. De generaal herinnerde daarbij aan de lancering van de A.N.S., de Astronomische Ne derlandse Sa tel iet, die in de toekomst opgevolgd zal worden door de I.R.A.S. en de A.R.C.T.I.S. voor de oogstvoor spellingen. Dank zij veel hulp met name van dc voorzitter van de N.I.V.R., de heer G. van der Wolf, ir. A. Hoeke en de heer Glerum, de conservator van het museum, was veel uniek materiaal bijeengebracht. De generaal sprak de wens uit dat deze tentoonstelling het begin mocht zijn van een serie expo sities, die de ruimtevaart in al zijn onderdelen dichter bij het publiek zou brengen. Die wens werd onderstreept door de heer Glerum, die eraan toevoegde dat de tentoonstelling nog niet ideaal was Een parabole-anlenne zoals die ge bruikt wordt voor ontvangst van, via een sateliet uitgezonden, t.v.-beelden. (tentoonstelling Luchtmachtmuseum). en daarom gezien moest worden als een begin. Wel was hier alles aanwe zig om als basis te dienen vooi expo sities die voor grote lagen van de be volking bereikbaar zou moeten wor den. Met een rondleiding van het officiële gezelschap, waaronder afgevaardigden van universiteiten van Utrecht, Lei den en Groningen, van Philips, Fok ker en de NLR, ïlsmede vele militai re autoriteiten, werd de openings plechtigheid besloten. De tentoonstelling is tot eind augus tus iedere zaterdag van ir tot 16 uur geopend; op aanvraag ook op door de weekse dagen voor groepen. De toe gang is gratis. rijke individuele en gezamenlijke fa cetten van het leven. Het begrip wel zijn is naar de mening van de stuur groep echter van zulk een algemene aard, dat practisch elke menselijke activiteit er is onder te brengen. Zij heeft haar werkzaamheden beperkt tot de facetten lichamelijk, geestelijk, maatschappelijk en cultureel welzijn. Inventarisatie Er werd een uitgebreide inventarisa tie opgemaakt van dc huidige situatie (de voorzieningen/instellingen en or ganisaties; een beknopte sociale atlas van de gemeente; de situering van de accomodaties onderverdeeld in de verschillende sectoren). Daarna werd de inventarisatie getoetst aan de be leidsopvattingen van de organisaties en aan de algemene normen. Vervol gens werden de tekorten bepaald en tot slot kwam de stuurgroep met voorstellen. Zo wordt ondermeer voorgesteld („dringend gewenst geacht") een op bouwwerker te benoemen en hem de nieuwe wijken als werkterrein aan te wijzen. „Daarnaast zal hij ook aan dacht moeten besteden aan de andere wijken in de gemeente", aldus het rapport. Het ontbreken van de op bouwwerker wordt met name in de wijken Smitsveen en Eng ais een ge mis gevoe'd. Er is bij de realisering van die wijken daardioor onvoldoende overleg geweest met de toekomstige en eerste bewoners; de recreatie mogelijkheden voor de jeugd zijn on voldoende aanwezig; in De Eng ont breekt een opvang voor peuters en het leefklimaat in de wijken is zeker ni'et optimaal. De stuurgroep conclu deert dat de samenlevingsverantwoor- deiijkheid in die wijken „aanzienlijk verbeterd dient te worden". Om te voorkomen dat soortgelijke si tuaties in nog te realiseren nieuwe wijken gaan optreden, moet de op bouwwerker benoemd worden. De man moet ook in Soesterberg werk zaam zijn en naar de mening van de stuurgroep is voorlopig een dienstver band bij de P.U.S.W. het meest ge wenst. Accomodaties Ondanks de aanwezigheid van vele kleinere zalen, zoeken kleinere ver enigingen met bescheiden middelen in Soest vergeefs naar betaalbare vergader- en repetitieruimten. Boven dien ontbreekt een behoorlijke zaal voor uitvoeringen van toneel-, mu ziek- en zangverenigingen en voor bioscoopbezoek is de inwoner van Soest aangewezen op de omringende gemeenten. Naar de mening van de stuurgroep moet daar duidelijk iets aan gedaan worden en met name „de behoefte" nader onderzocht worden. Geconstateerd wordt dat Artishock, ondanks de grote voortvarendheid waarmee men werkzaam is, nog niet bereikt wérd door een deel van de bevolking. „Wellicht", zo stelt de stuurgroep in haar rapport, „kan dit vacuum worden opgevuld door uit bouw van de recent gerenoveerde af deling van 't Nut". Ouderen Wat het welzijnswerk voor ouderen betreft merkt de stuurgroep op dat dat primair moet betekenen mensen in staat stellen zo lang en zo goed mogelijk zelfstandig te blijven. Voor de bejaarde is het van het grootste belang zich verzekerd te weten van hulp voorzover hij die nodig heeft. Het aantal plaatsen in de bestaande verzorgingstehuizen is, rekening hou dend met de norm 6 a 7°/o van het totaa' aantal bejaarden in een ge meente is verzorgingsbehoeftig, ruim voldoende. De accomodaties van de tehuizen zijn niet altijd even goed, meent de stuurgroep, vooral wanneer men bedenkt dat ook de verzorgings tehuizen moeten kunnen uitgroeien tot woon- en leefgemeenschappen, dóe ouderen alleen bijs-aan in zaken, die ze werkelijk niet meer zelf kunnen doen De p annen om de verzorgings tehuizen Groot Engendaal en Nieuw Manënburg uit te breiden en te ver nieuwen, moeten daarom zeker ge steund vorden. J eadv-iseerd voM* de contacten, ook op >est'mrlijk niveau, tussen de ver schillende •natei'linger verkzaam >p het erreir *ar. ^uzijnsbe vordering voor juöeren te ntensiveren en het beleid >p elkaar af e stemmen. Het „nieuwe" Nïeuu Manënburg zou vol gens de stuurgroep in inderling overleg bestemd cunnen worden voor de bejaarden Jie een meer Intensieve verzorging nodig hebben, maar niet in een /erpleegtohuis behoeven opge nomen te worden Aanbevolen wordt ook te zorgen voor een meei geschikte buisvesting van de bejaarden sociëteit die in het Ver enigingsgebouw gehouden wordt. Jeugd Als meest opmerkelijke ontwikkeling in het jeugdwerV van de laatste ja ren, wordt genoemd het ontstaan van een aantal stichtingen: Kinderboerde rij Jeugdzorg Soest, Jeugdwerk Soes- terberg Jongerencentrum Soest en Peuterspeelzalen. Goed samenspel tussen deze organi saties is uitermate gewenst, vindt dc stuurgroep. „Een uitwisseling van gegevens, een doelmatig gebruik van eikaars ruim te- en inrichtingsfaciliteiten en het benutten van de kennis van beroeps krachten en specialisten ten behoeve van het totale jeugdwerk, verdient duidelijke aanbeveling". Geconstateerd werd dat de wil om tot een dergelijke samenwerking te komen ruimschoots aanwezig is; de vakkrachten van de verschillende in stellingen hebben reeds een maande lijks overleg ingesteld. In het algemeen wordt gesteld dat het jeugd- en jongerenwerk in Soest doelmatig functioneert en dat de be staande accomodaties voldoende ge noemd mogen worden. Voor de peu terspeelzalen zijn evenwel de wacht lijsten mogelijk te lang; de naam Kinderboerderij zou gezien de aard van de activiteiten veranderd kunnen worden in „Sociaal Cultureel Cen trum voor kinderen" en in de „Molen- soos", de accomodatie van de Stich ting Jongerencentrum, is gebrek aan kantoorruimte, wat te maken heeft met de geringe financiële mogelijk heden. Ook de sportaccomodalics in de ge meente worden goed geacht met dien verstande dat Soesterberg achterblijft, niet met de plannen, maar met de uitvoering en dat vanwege het lang uitblijven van overheidstoestemming. Er is daar ook een gebrek aan zaaJ- ruimte. Maatschappelijk werk Op het terrein van de maatschappe lijke .dienstverlening zijn vele instel lingen werkzaam, vanaf het medisch opvoedkundig bureau, arbeidsbureau tol rechtswinkel toe. Sommige van de instellingen hebben alleen Soest tot werkterrein, zoals de Stichting Maat schappelijke Dienstverlening Soest en de Stichting Hulpcentrale Soest; an deren hebben een groter werkgebied, zoals bijvoorbeeld het Protestants Sociaal Centrum Amersfoort. In het rapport worden alleen de in Soest werkzame instellingen verder besproken. Geconstateerd wordt aan het slot dat er voor de werkgroep buitenlandse werknemers een gebrek is aan medewerkers die bereid zijn het vaak erg moeizame en veel ener gie vergende werk gedurende langere tijd te wilden dioen. Van andere in stanties wordt onvoldoende samenwer king ondervonden en nog te vaak moeten de werkgroepen allerlei din gen zelf bedenken. Vanuit de plaatse lijke samenleving komt te weinig initiatief. Ook op het gebied van de maatschap pelijke dienstverlening wordt samen werking aanbevolen: „nog te veel werkt men langs elkaar; men kent eikaars mogelijkheden en activiteiten maar al te vaak vrij slecht". Bevor dert dient te worden dat dit welzijns werk meer bekendheid gaat genieten onder de bevolking als de potentiële verwijzers. Wat de gezondheidszorg betreft zegt de stuurgroep dat aan. de gemeente een belangrijke taak is toebedeeld, maar dat dat niet mag betekenen dat de gemeente „nu maar alles tot zich moet trekken". Gewezen wordt op het werk van de kruisverenigingen en geadviseerd wordt (er is reeds een bescheiden begin mee gemaakt) dat een overleg wordt gerealiseerd waar huisartsen wijkverpleging en maatschappelijke dienstverlening over en weer ;nfor- matie verschaffen en problemen door spreken. Geconstateerd wordt dat de huisves ting van d'e wijkverpleging in Soes terberg uitermate slecht is en dat daarin dringend verandering moet komen. Voorts dient naar de mening van de stuurgroep het gemeentebe stuur attent te zijn op de apotheek- voui-ziemngen in Soesterberg; er zijn drie huisartsen werkzaam, die een eigen apotheek voorziening exploite ren. Soesterberg komt in een vacuum te verkeren indien deze huisartsen hun praktijk beëindigen en hun op volgers geen toestemming meer krij gen de apotheek voorziening voort te zetten. De stuurgroep adviseert ook de kleu- tertandverzorgmg in Soest een kans te geven; tot nu toe is hij hier niet behoorlijk van de grond gekomen. Sociale Raadsman De stuurgroep is van mening dat een sociale raadsman voorlopig niet aan gesteld behoeft te worden. Wel is men van mening dat de besturen van de in Soest aanwezige instellingen op welzjjnsgebied benaderd moeten wor den om de problematiek gezamenlijk te bespreken en zo na te gaan in hoe verre gezamenlijke initiatieven moe ten worden ontplooid. Om de Soester bevolking meer ver trouwd te maken met het reeds aan wezige hulpverleningsaanbod, zou ge dacht kunnen worden aan een sociale gids. Het standpunt werd Ingenomen om dat men van mening is dat diverse instellingen en personen werk doen dat te vergelijken is met het werk van een sociaal raadsman. Dat werk moet immers bestaan in het bewust maken van de mogelijkheden die er zijn om tot oplossing van problemen te komen; om weg te weten ln de jungle van wetten, voorzieningen, bu reaus en instellingen. Als voorbeelden van reeds werkzame instellingen (zij het op een bepaald gebied) worden genoemd: het inter parochieel charitatief centrum; gees telijken; diaconiën; hulpcentrales; lei ders dienstencentra; vakorganisaties; gemeentelijke sociale dienst; maat schappelijk werkers; bejaardenbon- dien; wijkverpleging; invaliidentoond; belastingdienst en de werkgroep bui tenlandse werknemers. Gebleken is bovendien dat alle hulp verlenende instanties voldoende capa citeit hebben om verzoeken om hulp, zoals die tot een sociaal raadsman gericht zouden worden, op te vangen. Er wordt mogelijk te weinig gebruik gemaakt van de mogelijkheden, maar via goede voorlichting zou daar ver andering in te brengen zijn. De soci ale gids zou daarbij een rol kunnen spelen. Na een jaar zou de zaak opnieuw bekeken moeten worden en alsdan ook aan de orde gesteld kunnen wor den of er toch een sociale raadsman nodig is. Aanpak De stuurgroep acht het gewenst dat het rapport wordt toegezonden aan alle belanghebbende organisaties, in stellingen en verenigingen in de ge meente en ook dat alle belangstellen den in de gelegenheid worden gesteld er kennis van te nemen. Eveneens vindt zjj het gewenst de resultaten van het rapport in brede kring te be spreken en dan zouden, gezien dc inventarisatie, de volgende onderwer pen aan de orde gesteld kunnen wor den: Het op korte termijn realiseren van bepaalde samenwerkingsvormen. De wijze waarop in concrete tekorten door een gezamenlijke aanpak kan worden voorzien èn de wenselijkheid c.q. noodzaak, een breed samenwer kingsverband, waarin alle organisa ties, instellingen en verenigingen par- ticieperen, in het leven te roepen, een zgn welzijnsstichting. Geplaagd door de hitte en/of geteisterd door de vakanties, behaalde de cul turele commissie het vereiste minimum aantal leden niet om te kunnen ver gaderen. Desondanks „babbelden" de drie aanwezige leden en hun gast, de muziekleraai Kok. even over enkele agendapunten en met name het culturele wensenpakket van de schoolhoofden. Dat wensenpakket was „verzameld" tijdens een gesprek met de mlturele commissie van het hoofdenconvent en daaruit bleek dat ieaere ,aiLr Mgen wensen heeft. Zo wil het bijzonder onderwijs hulp. -roorhehnng i begeleiding (dat was dc leden van de ge meentelijke culturele commissie niet duidelijk) bij volksdansen, filmische vorming, weven, poppenspel mime, muzikale ontwikkeling en daarvan „luis teren naar muziek en Ieren toneelzien". Het bijzonder neutraal onderwijs ziet meer in bewegingsleer, lederbewer- krng, linoleumsnijden, bloemscnikken, voordrachtkunstenaar beroepenvoor- lichting en het openbaai onderwijs staat voor lassen, gipswerk, textiele werkvormen, dramatische expressie, muzikale expressie en eveneens fil mische vorming. Het openbaar onder wijs is niet ongenegen daarvoor de school te veriater en te gaan naar b:.',-oorbeeld het Artishockgebouw, De P-aatpaal de kinderboerderij en het Dorpshuis te Soesterberg. De aanwezige leden var. de culturele commissie wiste}, niet goed wat ze ermee aan moesten; mevrouw N. Ze- gers-Zondag zag er geen heil in als dat bleef bij wat incidentele lessen. Naar haar mening moest de belang stelling van het kind gewekt worden door bijvoorbeeld bezoek aan tentoon stellingen gekoppeld aan demonstra ties, waardoor het voor hem aan schouwelijk werd, méér ging leven, wat er met de desbetreffende tech niek te bereiken was. „Gaat dat niet, dan is het 'allemaal zinloos", aldus mevrouw Zegers. De musicus Kok had afgeronde voor stellen voor wat betreft het muziek onderwijs. Ei zou een ensemble ge- vormt moetei worden met kinderen die muziekonderwijs genoten. Zij kon- Nadat er hier in Nederland al jaren lang was aangedrongen op een geheel onafhankelijk maken van Suriname, kwam de nieuwe premier Arron van Suriname vorig jaar onverwacht met de eis, dat die onafhankelijkheid nu in november a.s. een feit moest wor den. Zijn partij en zijn regering, die over een kleine meerderheid in de Surinaamse Staten beschikt, had dat besloten en dat moest dus gebeuren. Hier in Nederland had daar al jaren eigenlijk niemand bezwaar tegen. De koloniale gedachten waren voorgoed van de baan, dit „deel van het ko ninkrijk" bezorgde ons veel last en hoge kosten en in Nederland lag die onafhankelijkheidsgedachte politiek dus helemaal niet moeilijk. Een tikkeltje anders lag dat in Su riname zelf. Er bestaat nu eenmaal geen één Surinaams volk. De bevol king bestaat er uit diverse al of niet eertijd geïmporteerde groepen, met verscheiden intelligentie, verscheiden inzichten en belangen. En die groe pen vertrouwen elkaar ook niet te best. De invloedrijke hindoestaanse partij b.v. wantrouwt de wijze, waar op premier Arron de onafhankelijk heid wil doordrukken, de wijze waar op hij de eigen grondwet wil samen stellen en of in Suriname de demo- kratie wel gewaarborgd zal blijven. Maar er bleek, bij de huidige zetel verdeling in de Staten, weinig tegen te doen. De Nederlandse regering kon Arron's plannen moeilijk op de lange baan schuiven, want vooral voor de progressieve partijen was het onaf hankelijk maken van Suriname uiter aard een geheel in de eigen ideologie passend iets, Maar ook bij de andere partijen was daar in principe geen bezwaar tegen. Er kwam dus tussen de Surinaamse en de Nederlandse regering een diep gaand en moeilijk verlopend overleg tot stand. In de eerste plaats was de financiële hulp die Nederland moest blijven schenken een moeilijk punt. Arron wilde dat Nederland in de ko mende jaren zo'n tien miljard aan Suriname ter beschikking zou stellen, In Den Haag schrok men zich wild, Dat was toch moeilijk aan het Neder landse volk te verkopen, mede gezien de verslechterende eigen ekonomische situatie. Na veel loven en bieden kwam men dan tenslotte tot een afspraak voor ruim drie miljard, terwijl er boven dien nog een aardig potje uit vorige jaren staat, waarvoor om een of an dere reden nog geen bestemming was gevonden. En dan was er de grote moeilijkheid van de dan eigen nationale status van de Surinamers. Tot nu toe zijn ze ook onderdanen van het koninkrijk en kunnen uit dien hoofde hier vrij bin nenkomen. Dat wilde Arron eigenlijk wel zo houden, maar als Suriname 'n eigen staat is, dan komen de onder danen daarvan in dezelfde positie als burgers uit alle andere onafhankelijke staten, zo is het Nederlandse oordeel. Dan kunnen ook zij dus hier niet maar zo vrij binnengekomen en verblij ven, tenzij ze over werk en huisves ting beschikken. Ook daar is tenslotte een overeenkomst over tot stand ge komen. Maar als we de zaken nu heel nuch ter bekijken, dan vraag je je toch wel af of de meerderheid van de be volking van Suriname nu echt zo ge steld is op een eigen onafhankelijk heid. Dan blijkt immers dat tallozen aldaar de komende situatie helemaal met vertrouwen. En omdat het nu nog kan, komen ze in drommen naar Nederland. Volkomen vertrouwende op het ethische karakter van ons volk, althans onze regeringspartijen, ver wachten ze hier eerder werk, betere inkomsten (ook zonder werk) en be tere huisvesting te verkrijgen dan hen ooit in het stTaks onafhankelijke Su riname ten deel kan vallen. Er waren er hier al 'n tachtigduizend, de laatste weken zijn er alweer duizenden bij gekomen. En de dienst voor opvang en huls vesting van die Surinamers zit dus met de handen in het haar hoe en waar die nieuwe stromen nu weer onder dak te brengen. De Nederland se regering wil niet voor de kwaaie pier worden aangezien en daarom geen maatregelen nemen om die in vasie te keren. Dat gaat natuurlijk tot enorme problemen leiden, wellicht van eenzelfde soort als we ook 0 »net de Zuid-Molukkers meemakr-^» Al wordt getracht dit te voorko"v:n, we ontkomen niet aan een soon ghetto- vorming voor de Surinamer*. En hoe lang kunnen we hen nog huizen en geld ter beschikking stellen, om van werk maar niet eens te sprenen. We voorzien grote moeilijkheden maar we doen er niets tegen. den eenvoudige demonstraties geven op de lagere scholen, waarbij een des kundige toelichting moest geven. Commissielid, de heer G Veliekoop, wees dat voorstel resoluut van de hand. Er zou niet mee bereikt wor den; „b\j twee klassen kinderen moe ten drie klassen onderwijzers staan om dc zaak rustig te houden", was zyn op ervaring berustende mening. „Kinderen kun ,je op deze wijze niet boeien", aldus de heer Veliekoop. Men kwam er uiteraard niet uit. Op voorstel van commissie-secretaris de heer A. den Daas zal het wensenpak ket eerst eens doorgesproken worden met de Artishockleiding, om te zien welke hulp de kunstenaarsvereniging kan bieden bij de inwilliging van de wensen. Daarna zal de commissie zich gaan buigen over „wat over blijft" èn wat de complete vergadering ervan denkt. Voor het zover is. is het 1 sep tember. want dan komt de commissie weer in vergadering bijeen. a

Soester Courant | 1975 | | pagina 1