0 b.v. >'S lEjjEilj I I specipieke vooRschRiften voor BRompetseRS in het BuitenUnö Fotografeer eens uit een ongewone Veiligheid in 5 seconden via opblaasbare reddingsglijbaan Films zonder eigenaar 154-3113 ia techniek. itficiai 0Y0TA dealer i-dealer eken 02154-4825 L veg) - Soest ïR LITER Voor al uw Enveloppen Rekeningen enz. DRUKKERIJ SMIT Van Weedestr. 29 Nieuw type nooduitgang kan veel mensenlevens sparen Verzorgingstehuis uniek beveiligd ,Bornia-State" te Leeuwarden 10 tips voor een autovakantie grens passeren...? eerst Kom naar het Dolfinarium tt°°r,zn Harderwijk I show DOLFINfiRIUm economie is :emf de impor- de motor voor kilometers. ASS1 een eigentijdse r niet minder^ aat u kiezen uif vier jvvbare moforen: OS de 1900 SH of de onnen die zorgeloos leden kunnen draaien. vice. ÏDINGEN. LEFOOH 02154-5555* SoMtw Courant van donderdag Juli 1975 De opblaasbare reddingsgiijbaan van B. F. Goodrich, ontworpen voor pas sagiersvliegtuigen, is een ideale ont snappingsweg voor verzorgingste huizen. Dit is onlangs bewezen tijdens een geslaagde proefneming te Leeuwar den in het verzorgingstehuis „Bornia- State" dat als één van de eerste ge bouwen ter wereld is beveiligd met dit unieke redmiddel. Aan weerskan ten van het gebouw is een container met opgevouwen glijbaan en een fles met samengeperst gas gemonteerd aan een deur in de buitenmuur. In enkele sekonden Na het sein „brand" wordt de deur geopend waardoor de container wordt ontgrendeld en de glijbaan zich ont vouwt. Het gas (stikstof) uit de druk- fles blaast de glijbaan in enkele se konden op tot de vereiste vorm. Een moment later glijden de bewoners snel en veilig naar beneden. De glijbaan is aan het eind voorzien van een speciale bekleding die de vaart van de ontsnapten afremt. Veiligste manier Deze glijbaan is de snelste en veilig ste manier om mensen in veiligheid te brengen, zeker als deze gehandi capt, gewond of bewusteloos zijn. Het enige wat men doen moet, is ze op de glijbaan plaatsen. Enkele sekonden later arriveren ze ongedeerd op de begane grond. Het gaat veel sneller dan het afdalen langs een konven- tionele brandtrap, 50 tot 60 mensen per minuut. Bovendien is het ook veel veiliger dan sprangen. Voordelen Andere voordelen van de glijbaan bo ven een permanente brandtrap, zijn dat insluipen onmogelijk is, elk on derhoud vervalt, de arohitekt geen rekening behoeft te houden met een storende konstruktde, past in iedere verbouwing. Het begin De geslaagde toepassing te Leeuwar den is ongetwijfeld het begin voor dit nieuwe type nooduitgang als men denkt aan de verhoogde veiligheid van ziekenhuizen, scholen, hotels, schepen, openbare gebouwenn etc. De opblaasbare reddingsgiijbaan (voorlopig ontwikkeld voor een max. lengte van 25 meter) kan na gebruik schepen, openbare gebouwen etc. De produktie geschiedt in Amerika, maar het is niet uitgesloten dat deze in de naaste toekomst ook in Neder land kan plaatsvinden. Een natte spons in een stevige plastic zak en tankje water zullen u helpen om uw voorruit op stoffige wegen wat doorzichtiger te houden. Pas uw snelheid altijd aan aan de omstandigheden. Onderschat bochtige hellingen in de bergen niet en matig bijtijds uw snelheid. In de bergen heeft klimmend verkeer altijd voorrang op afdalend verkeer. Geef bij scherpe bochten altijd een geluidssignaal. Indien u met kinderen op auto-va kantie gaat, zorg dan voor voldoende afleiding. Kinderen komen niet zo gauw onder de bekoring van een prachtig landschap. Zij zijn eerder zoet te houden met wat nieuw ge kocht speelgoed dat u ze dan onder weg (wanneer ze lastig zijn) geeft. Wees onderweg in kleine dorpjes al tijd voorzichtig met water. Zorg dat u voldoende frisdranken bij u hebt, zodat u niet volkomen afhankelijk bent van het niet altijd even frisse drinkwater. Gaat u naar Italië, vraag dan bij de ANWB benzineredukfciebonnen. Deze bonnen worden verstrekt door de Automobielclub Italia aan toeristen. Laat in Italië 's nachts nooit iets ach ter in uw auto. Doet u dit wel, dan kunt u ervan verzekerd zijn, dat het de volgende morgen is verdwenen doordat men een van uw raampjes heeft ingeslagen. Het is verstandig om uw auto altijd 's nachts in een parkeergarage te zet ten. Dit kost u ongeveer 5,- per nacht, maar u bent ervan verzekerd, dat uw auto veilig staat. Uiteindelijk moet hij u weer thuisbrengen. Wilt u grote steden gaan bezoeken Parkeer uw auto dan aan de rand van de stad en ga dan verder met het openbaar vervoer. Vooral in zui delijke l'anden is het verkeer in grote steden erg rommelig zodat u meer kans hebt een deuk op te lopen, maar ook belangrijk is dat u een hoop rompslomp kan voorkomen. En natuurlijk ziet u van de stad veel' ■meer. Indien u in het buitenland een auto huurt, doe dat dan bij een grote on derneming en maak altijd eerst een proefritje voor u de wagen aksep- teert. Heel vaak probeert men u oude aftandse auto's aan te smeren. Kontrol eer vooral goed de remmen. -B-vm --- v* 'v Behalve een verschil in grensdocumen- ten, geiden er in de verschillende lan den ook nog afwijkende regels voor de bromfietser. Tn België zijn bromfietsers verplicht op de rijwielpaden te rijden. Een duo passagier moet ouder zijn dan 18 jaar. Maximum-snelheid: 40 km. Luxemburg staat alleen kinderen onder de 8 jaar als duopassagier toe. en dan nog uit sluitend op een kinderzitje, terwijl in dat geval de bijrijder ook nog minstens 18 jaar moet zijn. Rijwielpaden mogen in Duitsland juist niet door bromfietsers worden bereden. Er kan wel een duopassagier mee, maar alleen als die voldoende zitgele genheid heeft en een handgreep en voetensteunen aanwezig zijn. Voor het brommen in Frankrijk geldt een alge mene maximum-snelheid van 45 km per uur. Attentie: er is een zeer stren ge controle op de snelheid, met dito maatregelen bij overtreding. U moét in dit land op de fietspaden rijden, en buiten de bebouwde kom: helm op. In Engeland merkt men uw brommer als motor aan. Dat betekent o.a. dat de bel moet worden vervangen door een hoorn, en dat u de fietspaden niet mag gebruiken. Hebt u voetsteunen, dan mag een duopassagier mee. De helm is verplicht. Binnen de bebouwde kom is een maximum-snelheid van 30 mijl ofwel 48 km voorgeschreven. Zwitserland kent een maximum van 30 km voor de bromfiets binnen- en 40 km buiten de bebouwde kom. Ook hier: strenge straffen voor overtreders! Als bromfietser mag u noch op de fietspaden noch op autosnelwegen ko men, maar dat laatste zal geen verba zing wekken. Geen duopassagier toe gestaan, behalve kinderen onder de 7 op een kinderzitje. De snelheidslimiet in Denemarken is op een bijzondere manier geregeld. Die bedraagt 30 km zonder-, en 40 km mét een HH-kenteken. Aan de grens kan men u de bromfietsmotor op maximaal 30 km laten afstellen als u geen HH- kenteken hebt. Gebruik van rijwielpa den is verplicht buiten- en verboden binnen de bebouwde kom. Duopassa giers zijn taboe, even als aanhangwa- Dit wat enige specifieke voorschriften betreft Het blijft uiteraard noodzake lijk, zich vooral vertrouwd te maken met de afwijkende verkeersregels in de landen die u wilt bezoeken! Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bif de ANWB. dynamiek in uw foto's De zon Is uiteindelijk toch maar gekomen. Na de lange, sombere periode wil len we naar buiten, genieten van licht en lucht. Iedereen doet dat op z'n eigen manier. De één zoekt het in snelheid, de ander in het fotograferen van z'n zonnige omgeving. Een oude, bekende regel uit de foto grafie dikteert nog altijd dat we snelle bewegingen met snelle sluitertijden van de camera (1/500 of 1/1000 sec.)' moeten „stoppen". Het gevolg van de ze werkwijze is een „bevroren" on derwerp waaraan geen snelheid of beweging meer te ontdekken valt. Bovendien zijn alleen de duurdere camera's met zulke snelle sluiters uitgerust. Voor het weergeven van de indruk die. snelheid op ons maakt, hebben we nóch een snelle sluiter nóch een dure camera nodig. Met wat handig heid zouden we snelle onderwerpen met eenvoudige camera's zeer goed kunnen fotograferen. We moetén dan een heel eenvoudig trucje toepassen dat ook wel „meetrekken" genoemd wordt. We volgen ons bewegend onderwerp in de zoeker van de camera. We be wegen hem dus mee met het onder werp. Zodra dit op de juiste plaats is aangekomen, ontspannen we de sluiter, terwijl we de beweging van de camera in hetzelfde tempo voort zetten. Het gevolg is dat het onder werp scherp wordt afgebeeld terwijl de achter- en voorgrond in vegen verandert. Het totaal geeft een in druk van snelheid. In het begin moeten we wel even oefenen, maar na verloop van tijd komen we tot verrassende resultaten. Elk jaar opnieuw blijven de ontwikkelcentrales met vele duizenden eine- en diafilms zitten, waarvan de eigenaars onbekend zijn. Een onderzoek heeft uitgewezen dat van de „onbestelbare films" meer dan 90 proeent te wijten is aan onachtzaamheid van het publiek. Men stuurt de film ter ontwikkeling op, maar men vergeet zijn afzender op de juiste plaats van het verzend- zaïkje in te vullen. Bij de ontwikkelcentrales treft men zelfs speciale afdelingen aan. die met de meest moderne hulpmiddelen de eigenaars van deze onbestelbare films trachten op te sporen. Voor een ge deelte slaagt men daar ook tn zij het na zeer veel kosten en moeite. Een goed advies, dat zeker op zijn plaats is in verband met het komende vakantie- en fotoseizoen, luidt: Vul uw naam en adres in op de daarvoor bestemde plaats van het verzendzakje zodra u de film gekocht heeft, of lever de belichte film in bij uw eigen fotohandelaar. Wanneer deze raad wordt opgevolgd zal het aantal onbestelbare films drastisch verminderd worden. In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in _J®7 |Q één programma. Tijden: jaar A dagelijks 10.00 -11.30 -13.00 14.30 -16.00 en 17.30 uur (zondags niet om 10.00 uur). Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. HARDERWIJK1 Hoe ziet de wereld eruit zoals hij gezien wordt door een kikvors of een vogel? Meestentijds fotograferen wij onze onderwerpen op ooghoogte. Het gevolg Is dan ook dat de variatie in onze foto's niet zo erg groot is. Wanneer we ons de wereld trachten voor te stellen zoals een vogel in de lucht of een dicht bij -de-grondse kikvors hem riet, kunnen we tot aardige ontdekkingen komen. Vanuit deze standpunten blijkt de we reld er opeens heel anders uit te zien. Nu we weer met z'n allen op vakantie gaen en de scheve toren van Pisa, het strand van de Costa del Sol, of zoals hier op de foto het San Marco plein te Venetië fotograferen, zouden we de wereld eens vanuit een andere hoek moeten bekijken, Behalve dat wij hem anders zullen zien kunnen we en pas sant ook eens afwijken van de geëikte vakantiekiekjes. Voor de techniek hoe ven we het niet te laten. Met een een voudig foto-apparaat, zoals de Kodak Instamatic, is een foto zoals deze be slist te maken.

Soester Courant | 1975 | | pagina 8