aangemeld Groot aantal werkgelegenheids-objecten door gemeente Soest 3 x 2600 gulden voor kostenbesparende ideeën VERMINDEREND PLICHTSBESEF Tijl Uijlenspiegel komt naar Openluchttheater Soest Donderdag 17 juli 1975 53e jaargang no. 48 UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 19 Turken uit „Witte Huis" vertrokken Man valt op treinrails Jongens sloopten lood van scliooldak Auto uit verkeer genomen Ongunstige ontwikkeling werkloosheid regio Amersfoort Circa 200 illegale buitenlandse werknemers gelegaliseerd Waar wél en waar niet zwemmen in onze omgeving Aanrander aangehouden Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal f9,Verschijnt iedere donderdag De werksituatie in Nederland ver slechterd nog steeds. Naast het aantal van meer dan tweehonderdduizend geheel werklozen staat voortdurend nog een leger van enige tienduizenden met een zeer verkorte werktijd. Vrij wel alle industrielanden gaan op het ogenblik onder dit euvel gebukt en nationaal is er dan ook niet zo heel veel tegen te doen. En wat men er momenteel tegen doet, gelden uit de algemene middelen ter beschikking stellen om hier en daar de bedrijvig heid wat te stimuleren, zijn doekjes voor het bloeden, die bovendien ook de inflatie weer bevorderen, üi mèt het niet voldoende afremmen van de inflatie verslechterd de konkurrentie- positie van onze nationale industrie en vermindert dus de werkgelegen heid nog meer. Het is een vicieuze cirkel waarin we verzeild raken. De enorme bedragen die de werklozenvoorzieningen vergen moeten uit de algemene middelen op het benodigde peil worden gehouden en dat stelt de regering voor groeien de moeilijkheden om het voorgeno men programma toch nog enigszins te kunnen realiseren. De ekonomische situatie is intussen zo verslechterd, dat men het bedrijfsleven niet nog meer kan plukken om gaten 'te vul len, ook al blijft die tendens in socia listische kringen heersen. Er gaat echter geen week voorbij, waarin men niet verneemt dat wederom enige be drijven genoodzaakt zijn te sluiten of sterk in te krimpen. De financiële weerstand is in de loop der laatste jaren, vooral bij de middelgrote en kleine bedrijven, al tot het minimum gedaald. Het is opmerkelijk dat, ondanks de grote werkloosheid, er in verschillen de sektoren van het bedrijfsleven toch een grote vraag blijft naar echte vakmensen, vooral in de metaal en op ambachtelijk gebied. We weten van een bedrijf, waar meer dan een dozijn ambachtelijke vaklieden zo geplaatst zouden kunnen worden, maar ze ko men niet, noch via het arbeidsbureau, noch op de vele advertenties die er voor worden geplaatst. Toch moeten er onder die vele werklozen, ook in de betreffende regio, wei van die mensen zijn. Maar ze hoeven niet zo nodig. Ze zijn door de goede uitkeringen in staat om de kat rustig uit de boom te blijven kijken. Voor omscholing blijkt ook maar een zeer matige in teresse te zijn. En omdat ze alleen maar „passende arbeid" behoeven të aanvaarden, wordt er van dat begrip op ruime schaal misbruik gemaakt. De vakbondsbestuurders kunnen nau welijks meer volhouden dat dit uit zonderingen zijn en dat de overgrote meerderheid graag ieder geschikt werk zal aanvaarden, want de verha len uit het bedrijfsleven overal in het land, maar vooral in het westen, to nen het wel anders aan. Maar we zien dan ook over het ge heel genomen een verslappende men taliteit. Zo van: pikken wat je ge makkelijk krijgen kunt en de ver plichtingen daar tegenover maar blauw-blauw laten. Wat de sociale voorzieningen je kunnen verschaffen dat neem je mee en hoe dat nu alle maal bij elkaar komt, waar dat van kan, daar heb je geen boodschap aan. Dit is de mentaliteit die uit al die sociale zorgen groeit. Die sociale ge dachten zijn dan wel heel mooi, maar toch blijken ze bepaald niet bij te dragen tot een bewuster en een so cialere instelling van de hieronder vallende burgers. De mogelijkheden die de rechten bieden, hebben de ver antwoordelijkheid voor de plichten sterk doen verminderen. Degenen die deze verantwoordelijkheid nog wel voelen, die zich lichamelijk en/of geestelijk inspannen om zoveel en zo goed mogelijk werk af te leveren, vormen een steeds kleinere groep, die echter de gelden moet opbrengen om de minder pldchtsvolle landgenoten, plus duizenden van elders, aan de boterham te helpen. Met het gevolg dat de lust daartoe ook bij deze groep aan het verzwakken is. Zo komen wij, dank zij onze prachti ge sociale voorzieningen en onze zorg voor de laagstbetaalden, in een an dere spiraal terecht, die een sterke devaluatie van de sociale gedachte veroorzaakt. En dat nu is toch juist niet de bedoeling van het socialisme. Er blijkt uit, dat men daarbij te wei nig rekening hield en houdt met de mentaliteit van de mens, die over het algemeen nu eenmaal uitgaat van de idee „het hemd is nader dan de rok", hetgeen door de sociale voorzieningen eerder gestimuleerd dan omgebogen wordt. Dat is een teleurstellende ont dekking, doch de feiten liggen er en ze zouden ter lering moeten strekken De 19 Turken die 2 maanden geleden van de president van de arrondisse mentsrechtbank te Utrecht twee maanden respijt kregen om vrijwillig hun verblijf in het pension Het Witte Huis aan de Birkstraat te beëindigen, hebben het pension verlaten. Drie vonden een onderkomen in een pen sion te Bunschoten, de overige zestien kregen huisvesting in Amersfoort. De kwestie kwam indertijd via een kortgeding bij de rechtbank omdat de Turken geen genoegen namen met een door hun werkgever. Polynorm te Bunschoten, aangeboden verblijf te Lunteren. Het pension Het Witte Huis moesten zij uit, omdat daar rijksgeno ten uit Suriname zouden worden on dergebracht. SOESTER COURANT De drie „ideeënleveranciers" samen met de commandant van de vliegba sis Soesterberg op de foto. Van links naar rechts sergeant 1 A. L. v. Apel doorn uit Soest, de oud-sergeant Ore mus uit Heenvliet, kolonel Oonincx, en oud-sergeant Hendriks. Voor het ontwerpen van een automatische elec- tronisch gestabiliseerde acculaadin- richting kregen zij elk 2.600 gulden beloning. meet- en calibratiecentrum, bezig met het op papier zetten van een nieuwe accuroom, waarbij tevens een aantal nieuwe systemen zou worden inge voerd. Chef Van Apeldoorn en zijn medewerkers Oremus en Hendriks lieten in die tijd hun gedachten gaan over de mogelijkheid het systeem van acculaden te verbeteren door gebruik te maken van grotere stroombronnen. Zo'n systeem zijn ze gaan uitdokteren, met als resultaat dat ze eind 1971 hun idee hiervoor indienden. In mei 1972 kwam het bij de Rijksideeën- organisatie, die het nu heeft beloond. Was het voorheen zo, dat telkens iemand bij het opladen van de accu's moest blijven om de stroombron in de gaten te houden teneinde de spanning op een constant niveau te houden, dankzij het systeem van de heren Van Apeldoorn, Oremus en Hendriks gebeurt dit nu electronisch. De span ning blijft na het instellen van de stroombron vrijwel constant doordat ze telkens wordt bijgestuurd. De sta biliteit van de spanning is zelfs zo groot, dat er slechts fluctuaties optre den van 8.9 tot 10.2 ampère bij een spanning van 10 ampère. Kostte het acculaden voorheen erg veel tijd voor degenen die de stroom bron in de gaten moest houden, door de toepassing van electronica in het systeem is hiervan nauwelijks nog sprake. De ontwerpers zijn zelfs zo ver gegaan, dat er helemaal geen mensen meer aan te pas zouden hoe ven komen doordat een eleetronische klok het gehele laadproces regelde. In dit systeem waren daarvoor allerlei beveiligingen ingebouwd op het ge bied van de spanning, de temperatuur e.d. Zover heeft de Rijksideeënorgani- satie echter niet willen gaan. Door onbekende oorzaak reed de 66- jarige P. de H. uit Hilversum met zijn bromfiets tegen de halve spoor boom van de overweg bij station Soestdijk. De H. kwam te vallen en verloor daarbij zijn helm. Hij kwam op de spoorrails terecht waar hij bleef liggen. Door een voorbijganger werd hij, voor de naderende trein, van de rails getrokken. In het zieken huis Zonnegloren werden de opge lopen hoofdwonden verbonden. Er is mogelijk sprake van een hersenbloe ding Vijf jongens in -de -leeftijd van -tien tot dertien jaar, C. J. van H. (12), R. van I. (13), R. H. (10), R. van de H. (12) .en C. J..van H. (13) .werden door de politie aangehouden in ver band met diefstal van lood van de St. Josephschool. Op het moment van aanhouding hadden zij een tas met lood (37 kg) bij zich. De jongens be kenden ook lo'oddiefstal' vande r.k. mavoschool en van een gebouwtje bij de -St. Bonifaciusschool. Na door de politie onderhouden te zijn mochten ze met hun ouders mee. De auto van H. F. M. (33) uit Soest werd in beslag genomen omdat het voertuig in zeer slechte staat van on derhoud verkeerde. M, deed er gelijk maar afstand van. In antwoord op desbetreffende vragen van de fractievoorzitter van de PvdA ■egt het college van burgemeester en wethouders schriftelijk aan de vragen steller meegedeeld dat met vier verschillende brieven b(j het District Midden voor Aanvullende Civieltechnische Werken te Arnhem, in het kader van de bestrijding van de toenemende werkloosheid, aanvullende objecten zijn aan gemeld. Bij brief van 28 november 1974: a. Sportpark aan de Kerklaan te Soesterberg (780.000 gulden); b. Sport park aan de Sterrenbergweg te Soes terberg (945.000 gulden); d. Bergings riool langs de Koningsweg (1.090.000 gulden); e. Bergingsvijvers in Over- hees (380.000 gulden). Op 27 januari van dit jaar werd uit „Arnhem" bericht ontvangen dat de objecten a, b, d en e in het „werken- bestaind" waren opgenomen. Bij brief van 5 december 1974 gaf de gemeente ook de eventuele verbou wing van het pand Steenhoffstraat 46 (Artishockgebouw) op (400.000 gulden). Van het ministerie van CRM werd op 3 januari 1975 bericht ontvangen dat ook dit project was opgenomen in het werkenbestand. Bij brief van 23 april 1975 werd. het nieuw te bouwen raadhuis aangemeld en bij brief van 10 juni 1.1. de bouw van viaducten over de spoorlijn Den Dolder Baarn en over de Kerkstraat. Van het ministerie van CRM werd bovendien bericht ontvangen dat de verbouwing van het clubhuis „De Vangrail" (aangemeld door de Stich ting Jeugdzorg) eveneens in het wer kenbestand was opgenomen. Naar de mening van het college zijn alle verenigingen, stichtingen e.d., die „Sedert de tweede wereldoorlog ia in de maand juni de werkloosheid niet zo hoog geweest als thans het geval Is", aldus de heer T. v. d. Bunt, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau tijdens de maandelijkse persconferentie. »Het is een triest record, waarbij ik vrees dat de volgende maand het aantal werkzoekende mannen boven de duizend zal stijgen". Ingeschreven zijn thans 953 mannen, waarvan 65 jonger dan 19 jaar en 168 tussen de 19 en 22 jaar. De ongunstige ontwikkeling zette zich voort en daarbij komt dat de be middeling van schoolverlaters aan zienlijk stroever loopt dan verwacht ■werd. De geregistreerde vraag naar mannen daalde vergeleken met de maand mei 1975 van 777 naar 735. Juni vorig jaar ■was de vraag nog 1250. Ook het aantal werkzoekende vrou wen steeg van 196 vorige maand, naar 233 in de maand juni Bij de 233 zijn er 64 jonger dan 19 jaar en 69 tussen de 19 en 22 jaar. De vraag zakte van 495 in de maand mei, naar 459 in de maand juni. Vorig jaar juni was die vraag nog 692. De mutaties in de belangrijkste be roepsgroepen luiden alsvolgt: bouw: ingeschreven 191/6 vraag 104/26; me- De vakantietjjd met rijn hogere buitentemperaturen nodigt velen om te gaan ■wemmen in gewoon oppervlaktewater. Zwemmen in oppervlaktewater (ka nalen, rivieren en polderwateren) moet kritisch worden hekeken. Dat geldt ook voor plassenwater. Sommige plassen en meren kwamen de laatste weken In het nieuws in verband met het botulisme. In dit opzicht is de toestand in de Utrechtse plassen (Loosdracht en Vinkeveen) niet anders dan in de laatste voorafgaande zomers. Dat wil zeggen, dat er thans geen reden is tot ongerust heid. De hygiënische betrouwbaarheid van het oppervlaktewater in de provincie Utrecht is in mei en juni door het laboratorium van de provinciale wa terstaat van Utrecht onderzocht. Aan dacht werd besteed aan die wateren, die meestal in 't hartje van de zomer wel tot zwemmen nodigen. De waterkwaliteit bleek in deze pe riode in het algemeen niet te ver schillen van die in het vorige jaar. Waar in de vorige zomer in bacterio logisch opzicht sprake was van een betrouwbaar water, daar was dit nu ook het geval. Waar het in de voor gaande zomers slecht was, daar was in de afgelopen maanden de hygiëni sche toestand ook niet bevredigend. t)e Maarssenveense plassen hebben nog steeds het beste water dat de provincie binnen haar grenzen heeft. In hygiënisch opzicht werd ook nu steeds weer eerste klas water gecon stateerd. Deze waardering kwam in de afgelopen maanden ook „toe-'aan het Henschotermeer. Dit nabij Wou denberg gelegen meer heeft als gevolg van de natte winter een hoger en gunstiger waterpeil dan in de laatste jaren het geval was. Als eerste klas water kan verder worden gewezen "op enkele plassen in het westen van de provincie, zoals „De Eend" en „De Zwaan". Maar uit een oogpunt van veiligheid (de diepte van de plassen en het doorzicht) moethet zwemmen hier niet worden aangemoedigd. De Loosdrechtse plassen hadden een aanvaardbare waterkwaliteit.- In voor gaande jaren werd het zwemmen in de eerste plas (nabij West-End) steeds afgeraden in verband met de faecale verontreiniging die daar meestal het sterkst was. In mei en juni was er nog wel sprake van een geringe fae cale verontreiniging, maar duidelijk ■minder dan vroeger. Ook nu weer is het de vraag of de kwaliteit in de komende zomermaanden nog ongun stig zal worden beïnvloed door de in lating van Vechtwater, nodig voor het op peil houden van de plassen. Voor de Vinkeveense plassen gold, dat nabij de bebouwing de water kwaliteit onbevredigend was. Dooraf- valwaterloizingen uit de verspreide bebouwing treedt gemakkelijk een vrij sterke faecale verontreiniging op. Het plassenwater zelf had bij het on derzoek een eerste klas kwaliteit. Het zwembad Vinkeveen had een accep tabele kwaliteit. Het Abcoudemeer voldeed minder goed aan de tegenwoordig te stellen normen dan vorige zomer. Naast één maal een tweede klasse (voldoende) werd ook eenmaal een derde klasse (onvoldoende) genoteèrd. Dit water wordt nog steeds, geïnfecteerd door afvalwaterlozingen uit de woonkern van Abcoude, De bacteriologische toestand van de Neder Rijn en de Lek was onvoldoen de. Zowel bij Wijk bij Duurstede als bij Lopïk en Jaarsveld leverde 't on derzoek dit resultaat op. In de afge sneden stukken van de rivier tussen Wijk bij Duurstede en Amerongen was de kwaliteit veel beter. De waterkwaliteit van het Eemmeer was op één uitzondering na goed of voldoende. Evenals vorige zomer is hiér'merkbaar, dat door het vestigen van waterzuiveringsinstallaties aan 't Valleikanaal én de Eem een geweldi ge verbetering optrad. De hygiënische toestand van het Eemmeer is dan ook veel beter dan vroeger. Het laboratorium van de provinciale waterstaat heelt verder nog aandacht besteed aan zwembaden die voor een deel of geheel zijn aangewezen op op pervlaktewater. Het water van het zwembad in Nieuwersluis was van goede kwaliteit evenals „De Kikker" in Groenékan, ..De Liesbos" in Utrecht en „De Biltse Duinen". Goed tot voldoende (klasse 1 resp. 2) was van toepassing op het zwembad van Van Ede te Maarssen, op de zwem inrichting te Breukelen, en op het zwembad te Vinkeveen. Het bij het recreatie-oord Mijnden te Loenen aanwezige zwembad had een zeer betrouwbare kwaliteit, zoals voor zwembaden die dagelijks door des infectie en zuivering in conditie wor den gehouden, het geval behoort te zijn. taal: ingeschreven 139/17; vraag 251/ 102; handel: ingeschreven 76/5; vraag 41/9; kantoor: ingeschreen 122/7; vraag 136/16; ongeschoold personeel: inge schreven 152/11; vraag 46/5 (de ach ter de schuine streep staande cijfers hebben betrekking op beneden 19- jarigen). Opvallend is het aantal ongeschoold personeel, dat vorig jaar juni slechts 33 bedroeg en nu 152. Onder de 152 bevinden zich enkele tientallen bui tenlanders. Het ingeschreven aantal vrouwelijk winkelpersoneel bedroeg in de maand juni 24/9, waar tegen over een vraag stond van 60/22. Vrou welijk kantoorpersoneel: ingeschreven 86/23 en een vraag 181/50. In de so ciaal geneeskundige sector was het aantal ingeschréven werkzoekende vrouwen 47/8 tegenover een vraag van. 92/57. De vrees dat het aantal werklozen in het Amersfoortse zal toenemen is ge baseerd op dreigende inkrimpingen en ook het uitblijven van bouwopdrach ten. Dat laatste wordt mede veroor zaakt door het achterwege blijven van goedkeuringen op gemeentelijke be stemmingsplannen. Wat de plaatsing van jeug-digen be treft zijn vooral de vooruitzichten in de electro technische sector weinig hoop gevend. Ook hier ziet de bouw er uiteraard niet rooskleurig uit, al is er een kleine vraag naar schilders en stratenmakers. De partiële leer plicht speelt naar de mening van de jeugdconsulent, de heer G. Walge- moed, een belangrijke rol bij de plaatsing van schoolverlaters. Hij on derkende de organisatorische .proble men voor de bedrijven, al zou een oplossing gevonden kunnen worden door het creëren van tweeling banen. Met de interim-regeling (subsidiëring van bedrijven die jeugdige werklozen aannemen) had men in het gewest Amersfoort enig succes. Tenslotte deelde de heer Van de Bunt mee dat door het arbeidsbureau Amersfoort ongeveer 200 illegalen (buitenlanders) waren gelegaliseerd. De 200 maken ongeveer 20*/» uit van het aantal legaal in het gewest wer kende buitenlanders. Vergeleken met provincie en Rijk is de situatie in Amersfoort nog steeds gunstig: Amersfoort: 2,13 - provin cie: 2,6 en Nederland 4,8 Wat Soest betreft zijn de aantallen: aanbod mannen 157 juni '75; 153 mei '75; 91 juni '74; vraag mannen: 166 juni '75; 164 mei '75; 308 juni '74; aanbod vrouwen: 31 juni '75; 29 mei '75; 29 juni "74; vraag vrouwen: 63 juni '75; 78 mei '75; 125 juni '74. Op verzoek van de Soester politie werd in Lunteren aangehouden de 34-jarige Turk S. A. In verband met aanranding op Soester grondgebied is de man voorgeleid aan de officier van justitie te Utrecht. A. verleende de Australische sociaal werkster A. I. (23) die enige dagen in Nederland verbleef een lift vanuit Arnhem richting Utrecht. In Soester berg ging hij aan het dwalen door de bossen en dat wekte bij de liftster argwaan. Zij probeerde uit de wagen te komen, maar onder bedreiging van een schroevendraaier dwong A. haar verder mee te rijden. Toen hij daarop stopte zag zij kans weg te lopen maar de man achterhaalde haar. Hij mis handelde haar en trok haar aan haar haren mee het struikgewas in. Mej. I. bleef zich verzetten en een in de om geving wonende kwam op haar ge gil af. A. nam toen de benen, maar het kenteken van zijn auto kon wor den genoteerd. Daarop volgde aan houding in Lunteren. Samen met twee inmiddels uit militaire dienst vertrokken collega's heeft de sergeant eerste klasse A. L. van Apeldoorn uit Soest een beloning gekregen voor een idee, dat de koninklijke luchtmacht - en waarschijnlijk straks ook landmacht en marine - een flinke besparing oplevert. Het drietal ontwierp een automatische eleetronische gestabiliseerde acculaadinrichting, die heeft geleid tot een aanzienlijke besparing van manuren. Momenteel worden de eleetronische stroombronnen alleen nog gebouwd voor de luchtmacht, straks vermoedelijk ook voor de andere krijgsmachtonderdelen. De sergeant 1 Van Apeldoorn en de toenmalige sergeants J. Oremus uit Heenvliet en J, A. Hendriks uit Zeist hebben voor hun idee van de Rijks- ideeënorganisa.tie in Den Haag behal ve een certificaat ieder een bedrag van 2.600 gulden gekregen. Het werd hun uitgereikt door de commandant van de vliegbasis Soesterberg, de ko lonel A. Oonincx. In 1970 was men op de basis, waar het drietal werkzaam was in het het plan hebben bouw- of verbou wingen te laten uitvoeren, door pu blicaties in de pers voldoende op de mogelijkheid van aanmelding geatten deerd. Het college is verder van mening (de fraotie-voorzitter van de PvdA vroeg of raadsleden niet via het college op het bestaan van de mogelijkheden op de hoogte gesteld hadden moeten worden „in plaats van er toevallig tegenaan te lopen") dat de afhande ling van de brieven, waarin om op gave van aanvullende werkgelegen- heidsobjecten werd gevraagd, uitslui tend betrekking hebben „op de aan ons college opgedragen taak van zelf bestuur c.q. voorbereiding". „Overigens is het gebruikelijk", zegt het college, „alle stukken, welke naar onze mening voor de raadsleden maar enigszins van belang kunnen zijn voor hun taakuitoefening, op de leeskamer ter inzage te leggen". Op vrijdagmiddag 18 juli om half drie brengt de toneelgroep Nederlands Jeugdtoneel de tweede uit een serie van drie kindervoorstellingen n.1. „De schelmenstreken van Tijl Uijlenspiegel" in het Openluchttheater van Soest. De bekende figuur Tyl Uijlenspiegel beleeft in deze voor het toneel bewerkte versie vele spannende avonturen. Tijl wordt samen met zijn onafschei delijke vriend Lamme Goedzak op het paleis aangenomen als nar. Ondertus sen is iedereen in het paleis radeloos want de prinses lijdt aan slaapziekte. Als Tijl dit ter ore komt, neemt hij meteen het heft in handen op zijn gebruikelijke brutale manier. Als hij zelfs de koning zover heeft gekregen dat deze zich als roverhoofdman gaat verkleden is Tijl niet meer te houden. In een sprankelende vaart rolt hij van de ene komische situatie in de andere, om zodoende alles tot een goed eind te laten komen. Kaartverkoop voor deze kindervoor stelling vanaf heden dagelijks bij het V.V.V. kantoor te Soest. Op de dag van voorstelling vanaf half twee aan het openluchttheater. Toegangsprijs ƒ2.Groepen van 40 personen en meer krijgen een reduk- tie van 50 cent per persoon. Tijdig kaarten afhalen of bespreken om teleurstelling te voorkomen,

Soester Courant | 1975 | | pagina 1