Rapport „Zicht op Soest" Uitkomsten van winkelinventarisatie van de Nachtelijke wachters voor opruimingskoopjes Maak eens een huwelijksfilm als waardevol geschenk bii BOEKHANDEL VAN DE VEN'S VOORDEELVERKOOP 4,90 OPRUIMING JEANS en JA!! JACKETS voor de HALVE PRIJS. GROTE KOOPJES Door winkelnieuwbouw aan de Zuidereng, méér extra koopkracht binden aan Soest WIE HEEFT DE BREEDSTE TAPIJT-V00RDEEL- K0LLEKTIE IN DE OMTREK? MIDI TAPIJT SHOP MIDDELMAN Juliana Koningin der Nederlanden Kien Poortvliet De vossen hebben holen Holland Het boek is weer goedkoop bij: BOEKHANDEL mi i Verhoging contributie voor de bibliotheek Tot en met 17 jaar „vrij" lezen Geslaagden Chr. Mavo Gemeente koopt grond nabij Monnikenbos Ruiten bouwkeet ingegooid Comité gevormd voor gedenkteken luchtvaartpionier Willem Versteegh Brandweer Tel. 13333 POLITIE - TEL. 19444 ZIEKENAUTO - TEL 12727 KOOPJES KOOPJES Soester Courant van donderdag 17 juli 1975 In het dezer dagen uitgebrachte rapport „Zicht op Soest - Uitzicht en Inzicht" wordt door de samensteller, de afdeling planologie van het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) hulde gebracht aan het gemeentebestuur voor „de grote zorgvuldigheid waarmee de gemeente sinds jaar en dag haar winkelprobleem tegemoet treedt". Het rapport komt evenwel ook tot de conclusie dat het Soester winkelappa raat een „overcapaciteit" heeft vooral in de voedings- en genotmiddelen sector en ook wel in de duurzame en overige goederen sector. Daaruit mag echter, volgens het CIMK, zeker niet zonder meer het vonnis geveld worden over de Zuidereng-plannen. „Geenszins; want overbewinkeling ten aanzien van een hoofdbranchegroep (duurzame en overige) sluit nimmer de mogelijk heid uit van onderbewinkeling ten aanzien van bepaalde branches binnen deze hoofdgroep." „Bovendien", aldus het rapport, „over-/onderbewinkeling is een kwestie niet slechts van kwantiteit maar ook van kwaliteit. En als componenten voor de kwaliteit dienen behalve branchering óók de structurering, situering e.d. Kortom: er kan een kwantitatieve overbewinkeling zijn terwijl er tevens sprake is van een kwalitatieve onderbewinkeling. Dat is in Soest!" Het rapport werd opgesteld primair om een uitzicht te krijgen welke be langstelling de Soester ondernemers 'hebben voor het dorpscentrum Zui dereng en secundair om inzicht te hebben hoe het plaatselijk winkelap paraat nü functioneert. Er werd een enquete gehouden, die wat de deel name betreft, een matig resultaat op leverde, waardoor de uitkomsten slechts als indicatie gehanteerd kon den worden. Het totale winkelappa raat omvatte eind 1974 35.000 vier kante meter bedrij fsvloeroppervlakf e, waarvan 21.000 vierkante meter voor het publiek toegankelijk (inclusief de etalageruimte). De deelnemers aan de enquete hadden daar 70 °/o van in ge bruik. Toch beantwoordde maar 60 van de aangeschrevenen de gestelde vragen. Met enige spijt constateert het CIMK dat tal van ondernemers de geboden mogelijkheid van directe inspraak „onvoldoende geapprecieerd respectievelijk gehonoreerd" hebben. Animo „Overweegt u vestiging in het nieu we dorpscentrum Zuidereng?", was een vraag die door 63 geënqueteerden beantwoord werd. 32 bleken serieuze kandidaten te zyn en 31 „eventuele" kandidaten. SINDS 1 JULI IS DAT DE (VOORHEEN MIDI TAPIJT) IN HET GROTE WOONCENTRUM VAN IHIICIT direct aan de grote weg Soest/Amersfoort van Lertneplaan 73 Soest Tel. 02155-15812. Koopavond op vrijdag. P.S. Parkeren gaat volop en gratis. Er is koffie, fris en een kinderspeelplaats. Kunstboeken - Plaatwerken Romans - Jeugdboeken enz. Prachtige boeken weer spotgoedkoop Voor een goed bestede vakantiedag: Gaan „snuffelen" bjj Van de Ven. Een greep uit het aanbod Het boek van de magistrale TV-film van Jan van Hillo. Een blijvende herinnering, van 19,50 nu voor - Dit schitterende boek over dieren in bos en veld tyty r/\ nu tijdelijk voor slechts J 9 (Oorspronkelijke prijs 55,-.) Een prachtig fotoboek in 3 talen, met teksten van Mies Bouhuys. Groot formaat, in kleur. T A QA Een buitenkansje voor J 9 (Was ƒ19,75). Drie titels uit de honderden die weggaan voor doldwaas kleine prijsjes SOESTERBERGSESTRAAT 53 - TELEFOON 12419 Van de 63 gaven er 54 op hoeveel bed rij fsoppervlakte zij zouden willen hebben en in totaal was dat 14.000 vierkante meter. Daarvan ruim 8000 vierkante meter voor de serieuzen en 6000 vierkante meter voor de even- tuelen. De serieuzen zijn afkomstig van Ko- ninginnelaan c.p. 't Hart (9); Van Weedestraat (6)Steenhoffstraat-To- renstraat (5); Soest-Zuid (Soesterberg- sestraat en busstation) (7) en uit de overige delen van de gemeente (5). De 8000 vierkante meter voor de se rieuzen. zou voor de helft opgevuld worden met bedrijven in de voedings genotmiddelen-sector en de andere helft door de sector duurzame en overige goederen. Volledigheidshalve zij vermeld dat het winkelapparaat in Soest 247 vestigin gen omvat en dat dat volgens het ont wikkelingsplan zou mogen uitgroeien tot 275. Het gebied 't Hart-Koningin- nelaan telt er 55; de Van Weedestraat 57; Steenhoffstraat en Torenstraat 59; Soest-Zuid 48 en Smitsveen, Nieuwe- weg en KI aarwater 28. Die winkelge bieden zouden mogen uitgroeien tot res^ectie vel ij k 65, 60 60, 55 en 35. Onder de serieuzen zitten met name veel supermarkten in de „v.g.m."-sec- tor en onder de eventuelen nogal wat uit de „d.o.g.'-seotor. Onder de serieuzen bevinden 5 su permarkten (levensmiddelen), 2 sla gers, 3 slijterijen, 3 schoenenzaken, 3 textielzaken, 2 woningtextiel, 1 huis houdelijke artikelen, 2 electrotechn. art., 2 drogisterijen, 1 boekhandel en 1 juwelier. Ook heeft zich een kap per aangemeld en 2 horeca-bedrijven. Dat alles volgens het rapport van het C.I.M.K. Er wordt bjj aangetekend dat de gro te (serieuze) belangstelling juist van de zijde van supermarkten mogelijk wel betekent „dat men zich graag met uitsluiting van concurrenten in Zuidereng wil gaan vestigen, meer dan dat men staat te trappelen van ongeduld om allen met elkaar aldaar op een kluitje te gaan zitten". Van de 32 serieuzen handhaaft de helft de huidige zaak. De 8500 vier kante meter „vestigingsanimo" zal slechts 1200 vierkante meter vrijma king elders opleveren. Het CIMK plaatst de volgende op merking daarbij: „Het is niet alles goud wat er blinkt. Zo is verplaat- singsanimo voor enkele ondernemers een te mooi woord. Ze hebben zich gegadigden genoemd, niet van harte, maar tegen wil en dank. Om zich aan het vuur te warmen, liever dan er an ders door geschroeid te worden". Ondanks de ongunstige Soester win kelstructuur hebben de winkeliers toch een vrjj positieve beoordeling van het eigen vestigingspunt. Dit vooral bfl de in de eigenlijke winkel gebieden ge-vestigden, ('t Hart-Konin- ginnelaan 59 Van Weedestr. 71 Steenhoffstraat-Torenstr. 63 Soest - zuid 74*/# en ook de overigen nog 74%). Van de 210 winkeliers die een desbetreffende vraag beantwoorden waren er 144 tevreden en beoordeel den er 35 de situatie als ongunstig en slecht. Ook werd een vraag gesteld in de en quete over de voortzetting van het bedrijf, zulks afgezien van de ver- plaatsingsanimo. Slechts 14 van de 163 die antwoord gaven, gaven te kennen te wil-len stoppen met hun bedrijf. Uitgerekend werd dat dat een kleine 1600 vierkante meter bedrijfsvloer- oppervlakte en een toonbankomzet van rond 2,25 milj. inhield. Van. de 14 denken er 9 op korte ter mijn (voor 1980) te stoppen; de overi ge vijf mogelijk binnen tien jaar. Al le 14 verwachten dat er op hun hui dige adres over tien jaar helemaal geen winkel meer gevestigd zal zijn. Overigens wisten 51 van de 163 win keliers niet of er in hun buurt over tien jaar nog wel gewinkeld kon wor den. 70 van de 163 meenden dat er ruim telijk gezien bij hun bedrijf nog mo gelijkheden waren om uit te breiden. Tezamen was dat 10.000 vierkante meter. Van deze 10.000 m2 bestond slechts voor 4300 m2 serieuze uitbrei dingsplannen, te realiseren tot 1980. 't Hart-Koninginnelaan ziet mogelijk heden voor 900 m.2 en zal 300 reali- U 60 .2 a O J 3 ei se ren; de Van Weedestraat 2900 en 1000; Soest-Midden 1300 en 700; Soest- Zuid 400 en 2300. De 4300 vierkante meter betreffen concrete opgaven; de „misschientjes" zijn daarin niet be grepen. Wat de omzetten in miljoenen gul dens betreft komt 't Hart-Koningin- nelaan op 12 miljoen; de Van Weede straat op 17 miljoen; Soest-Midden (Steenhof fstraat-Torenstraat) op 21 miljoen; Soest-Zuid op 19 miljoen en het overige gedeelte op 5,5 miljoen. Deze cijfers voorzover de winkeliers aan de enquete hebben deelgenomen. Dat brengt het totaal op bijna 75 mil joen, terwijl volgens gegevens uit 1973 het bested i ngspotentieel van- de Soesternaren 115 miljoen is. (Soest zonder Soesterberg 32.500 x 3550, Geconcludeerd wordt tenslotte ook dat de vloerproduktiviteiten (de om zet per vierkante meter bedrijfsvloer- oppervlakte) in de voedings- en ge notmiddelen-sector benedensmaat is (70 °/o) en in de duurzame en overige goederen-sector aardig in de pas loopt (100 vergeleken met landelijke cij fers. Het koopkrachtsaldo (het in Soest bestede bedrag) wordt in Soest opmerkelijk laag genoemd; 65%. In de v.g.m.-sector 74%; in de d.o.g.- seotor 58 Als mogelijke oorzaken worden aangegeven de winkelcentra in da omgeving of misschien dat de deelnemers aan de enquete hun om- zetopgaven te laag zetten (excl. BTW in plaats van inclusief; fiscale omzet in plaats van werkelijke omzet). Mede uitgaand van deze koopkracht- saldi treft men te Soest in de v.g.m. - sector 54 in de d.o.g.-sector 40 en in totaal 44 méér vierkante me ter verkoopvloeroppervlakte per in woner aan, dan men zou verwachten. Met andere woorden, het Soester win kelapparaat heeft een overcapaciteit. SNEL NAAR STEENHOFFSTRAAT 66 - SOEST - TELEFOON 02155-10880 Rekening houdend met de voorschriften van het ministerie van economische zaken inzake de prijzen, zal naar alle waarschijnlijkheid de contributie van de bibliotheek voor volwassenen met ingang van 1 januari 1976 verhoogd worden van tien tot twaalf gulden per jaar. Het is een uitvloeisel van de per 1 juli j.1. inwerkinggetreden Wet op het Openbare bibliotheekwerk. Ingevolge de nieuwe wet moet de ge meenteraad de begrotingen en jaar rekeningen van de bibliotheek goed keuren. Dat betekent dat vóór 1 sep tember a.s. de bibliotheek de begro ting voor het tweede halfjaar 1975 en voor 1976 bij de gemeente moet heb ben ingediend. B. en W. moeten vóór 1 oktober aan de minister van CRM opgeven welke rijksbedragen worden verwacht. Voor 1976 is dat 70% van de perso neelskosten. In 1977 vergoed het rijk 85 van die personeelskosten en in 1978 honderd procent. In 1979 komt daar bovendien bij een vergoeding door het rijk van 5 van de overige kosten. De vergoeding van de overige kosten loopt geleidelijk aan op tot 20 in 1982. Voor uitbreiding van personeel of voor functiewijzigingen moet voortaan toestemming worden verleend door de minister van CRM. Geen contributie mag meer gevraagd worden van personen tot en met de leeftjjd van 17 jaar. Deze bepaling is met ingang van 1 juli van kracht. Het betekent evenwel niet dat reeds betaalde contributies terugbetaald worden. In de begroting is geen rekening ge houden met een eventueel te stichten filiaal in de wijk Overhees. Wel is er in verwerkt de uitbreiding van het personeelsbestand met een gediplo meerde assistente en een part-time hulpassistente, alsmede met de ver vanging van de per 1 juli 1975 ver trokken 2e hoofdassistente door een le hoofdassistente. De nieuwe wet le vert de gemeente dit jaar nog een voordeel op van bijna 36.000 gulden. De volgende leerlingen van de Chr, Mavo behaalden dit jaar het Mavo 4 diploma: Betty Adam, Karei Bade, Joke Bakker, Dineke van Barneveld, Hans Berg, Edwin van de Berg, Jan van de Blink, Marleen Bos, Maryska Bos, Betsie de Bree, Ellen van Brenk, Wim van de Broek, Emst-Jan Brusse, Marleen Bijlsma, Bert van Dasselaar, Pieneke van der Does, Rob Drost, Ar- na Duhen, Jaco Floor, Hans Fugers, Anke de Haan, Loes van Hall, Gina Harmers, Tineke Haveman, RudyHel- linga, Gerard Hengeveld, Marian Hen- sen, Martin Hoegen Dijkhof, Elske Hot- tiinga, Meino Jongma, Rob Kaatee. Ab v. d. Kerk, Machteld Klees, Bob v. d. Kolk, Ton Kraaikamp, Anja Larn- brechts, Bert Lüschen, Michael Mei link, Else Meijerirtk, Hans Mulders. Ton van der Neut, Barbara v. Oordt, Gerard van Ooyen, Hennie v. Ooyen, Evert Jan Oudenes, Wikke Pedde- mors, Tok Poortvliet, Evert Postema, Henk Reesink, Hendrik-Jan Renes, Frieda Reurink, Mariët Rietveld, Leo Roedelof, Betty-Mae van Rootselaar, Adri van Rouwendaal, Marja de Ruig, Theo Ruiter, Suus van Schaik, Paula Schoonderbeek, Ronnie Schröder, Bri gitte Sloos, Irma Smit, Reiné Taeken, Gerrit Tak, Namda Veerman, Linda Vellinga, Jaco van Vliet, Menno Ver burg, Bart Verwey, Willie van der Wal, Tjitte Wassenaar, Marion Wes terlaken. 4 candidaten werden afgewezen, ter wijl met 2 candidaten het examen wordt voortgezet. Ter uitvoering van het bestemmings plan Landelijk Gebied wil de ge meente van de heer A. Stoutenburg en consorten een perceel grond, groot 17.730 vierkante meter, kopen voor het bedrag van 26.595 gulden. Het perceel grond is gelegen nabij het Monnikenbos. De gemeentelijke taxa tiecommissie kan zich met het ge noemde bedrag verenigen. Met bierflesjes zijn vier ruiten inge gooid van een bouwkeet van Rijks waterstaat die staat aan de Richelle- weg te Soesterberg. Twee volle fles jes werden binnen gevonden. De scha de bedraagt ongeveer 450 gulden. Om toch maar vooral de eerste te zijn betrokken gisterenavond reeds vroeg een aantal „moedigen" de wacht voor de deur van modezaak „René for fashion" aan de Korte Ossendam te Soest-Zuid. René bood voor één kilo biefstuk een jersey dress aan; voor één liter Hoog houdt een damespakje en voor een fles Ballarvitiine een cocktail jasje. Daar had men vele nachtelijke uren voor over. De wachttijd werd bekort met een kratje pils en een hond zorg de voor de veiligheid toen tegen zons opkomst de ogen toch dicht vielen. De biefstuk en de twee flessen drank „overleefden" de nacht óók. Foto: W. van Oosten. Er is een comité gevormd dat zich ten doel stelt het oprichten van een ge denkteken ter nagedachtenis van de begin dit jaar overleden luchtvaart pionier, de generaal-majoor vlieger buitendienst W. C. J. Versteegh. Versteegh was de grondlegger van de Nederlandse militaire luchtvaart, de eerste commandant van de militaire vliegschool en onder aneer leider van het beroemde stuntteam „Vijf Vingers Aan Eén Hand". Hjj leerde in 1910 in Duitsland vliegen en was één van de drie officiersvliegers van de in 1913 opgerichte Militaire Luchtvaart Afdeling. In 1935 werd hem de functie aange boden van directeur van de Kon. Ned. Indische Luchtvaartmaatschappij en tijdens de Tweede Wereldoorlog trad hij, op 59-jarige leeftijd, nog op als commandant van het 19-squadron. In 1947 werd hij onderdirecteur van de KI^M en nog jaren daarna bekleedde hij - de funktie van voorzatter* van de „Raad van Advies inzake Luchtvaart ongevallen bij de KLM": Hij was officier in de Orde van Oran je Nassau met de zwaarden. Ridder inde orde van de Nederlandse Leeuw, officier dn de Kroonorde van België en drager van de gouden medaille van de luchtvaart. In het comité dat het in Soesterberg te plaatsen gedenkteken wil oprich ten, hebben zitting genomen de heren S. Manté (voorzitter), lt.-generaal b.d.; G. van Messel (secretaris) oud-KLM- gezagvoerder; D. Bakker (penning meester) reserve kapitein vlieger waarnemer b.d.; J. L. Bosch, lt.-gene raal waarnemer b.d.; G. Burger, ser geant vlieger, b.d.; J. L. Flinterman, It.-kolonel vlieger b.d. en P. C. Lor- wa, sergeant luchtschutter b.d. EN KLEINE (9 Moeten we aldoor de traditie big ven volgen en huishoudelijke zaken als huwelijkscadeau geven? Bent u al lang op zoek om het jonge paar eens iets anders te geven? Het antwoord is eigenlijk heel eenvoudig; maak eens een geluidsfilm van hun trouwdag. Moeilijk is dat niet met de Kodak Ektasound filmcamera, waarmee u bij vrijwel alle lichtomstandigheden kunt filmen. Met een op de camera aangesloten microfoon wordt het geluid geheel automatisch ddrekt op de film gere gistreerd. Even één ding vooraf; neem contact op met dominee of pastoor om er zeker van te zijn dat er in de kerk gefilmd mag worden. Omdat u alle gebeurtenissen zult fil men zoals zij gebeuren, met weindg of geen kans om iets te regisseren, is het nuttig de verschillende opnamen van te voren te plannen. U kunt bijvoorbeeld beginnen met filmen zodra het bruidspaar de kerk binnenkomt. De microfoon heeft u er gens voorin de kerk neergezet. Met de camera blijft u het bruidspaar volgen totdat zij hebben plaatsgeno men. Na deze lange scène vervolgt u de opnamen vanuit een ander stand punt, zodra de ceremonie begint. De microfoon blijft gewoon waar hij is. De lengte van de scène wordt be paald door de woorden. U kunt be ginnen met een close-up van het bruidspaar waarna u de camera in de richting van de ouders en familie leden draait. Denkt u er wel aan dat een filmcassette voor ongeveer 3Vz minuut filim bevat. Het is daarom be langrijk dat u de voorraad film, door middel van de tellier in de camera in de gaten houdt en dat u de film al tijd snel kunt verwisselen. Ontdoe daarom ook de films van te voren van hun verpakking. Hoewel het geluid de lengte van de verschillende scènes bepaalt, betekent dit nog niet dat de camera star op hetzelfde onderwerp gericht moet blijven. Probeer gedurende de cere monie zeer langzaam een panoramq te maken langs de gezichten van de ouders. U eindigt de film wanneer het echt paar de kerk verlaat. Het is van belang dat u de omgeving van te voren goed verkent, zodat u zich tijdens de ceremonie zo onop vallend mogelijk door de kerk kunt bewegen. Eventueel kan de film vervolgd wor den met een reportage van de recep tie. Hier houden we de scènes kort en over het algemeen is het niet aan te raden om hier geluid op te nemen. Het geroezemoes van de aanwezigen met daarbij nog eventueel een ach tergrond muziekje zou op de film ge makkelijk kunnen uitgroeien tot een enorme kakafonie. Dit laatste ge deelte voorziet u van een achle-gnond muziek door een platenspeler op de projector aan te sluiten. Dit is ongeveer alles wat er te doen valt. Uw persoonlijke Visie en de om geving die bij elk huwelijk weer an ders is, zijn van doorslaggevende be tekenis voor het uiteindelijke resul taat.

Soester Courant | 1975 | | pagina 3