Maar dan wel op goede banden... film-B6QRippen... Steengoed speelgoed voor iedereen van acht tot tachtig filmen zonóeR kopzoRQ De „Kadett City" rond het Opel Kadett programma af koop van een stacaravan De MET RAAD EN DAAD en zonöeR fiLmzon TIPS VOOB GESLAAGDE FOTO'S Waar moet u beslist om denken Super 8 XL 250 De Ricoh Soester Courant van donderdag 24 juli 1975 I.AH je eert pcrr^je w»?f maten 53 dar nief v;*s< -vgo? Mlsesici-rvar. je efëfcfs Foh>graffe<r -,-p bv anderhalve me - ie?afshlMer- brilfc*Ftó?rjfcV««NinyeSer CtK". k e& geet? 'ter b>j r-'3 wur v,-cr rvv^r rr-ief §tÖf-.-i".*tv i f er,film wilt filters i 2 Houd je camera aited teei |sfü, beweging tijdens de cpna- [rne «ar fc-tscherpte vempr :-aKer Lel gecïep de ?- -■'akker ir, je beeki'. Zorg fcv dar fee?; bcc-rr y;b b-t' hotrfd van deinst jcc ge - tetegrateer-je f»§ccr g? i ten r; a'<" f. dml^v'fote *r.>ï r, jhv4r\ Hef santat 'n.te's per Inzending ic Straks begint weer de grote uittocht van automobilisten naar hun vakantie bestemming. Er worden dikwijls lange afstanden afgelegd waarbij de laatste jaren in toenemende mate een caravan, kampeerwagen, bagagewagen of boot trailer wordt meegevoerd. Zo'n aanhanger plus vakantiebagage stelt uiteraard zwaardere eisen aan de wagen dan de dagelijkse rjjpraktijk. Laat daarom naast een extra techni sche inspectiebeurt ook uw banden controleren of vernieuwen, Veel va- kantieplezier wordt bedorven en op onthoud veroorzaakt door lekke ban den en het opzetten van het reserve wiel op de zwaar beladen auto. Goed. een spijkerinrijding is niet te voorkomen, maar door een gratis ban dencontrole vooraf bij een van de vele bandenspecialisten in ons land, kunt u er zeker van zijn dat u, wat de banden betreft, veel risico's kunt vermijden. Bij zo'n bandencontrole kunt u in veel gevallen ook nog ge bruik maken van de controletest op sporing en weilstanden - dit om on regelmatige slijtage te voorkomen - alsmede op remmen, schokdempers, accu en verlichting. Bovendien be schikken een aantal bandenspecialis ten over service- en controlemoge lijkheden speciaal voor het nakijken van de koppeling, het remsysteem en de vering van uw aanhanger. Alle bandenfabrikanten maken radi aalbanden en hun gebruik neemt steeds toe. De nieuwste radiaalband van Goodyear bijvoorbeeld heeft een polyester karkas en stalen gordel. Polyester weerstaat grote.hitte, rekt of krimpt niet en bevordert daarmee de stabiliteit van het karkas. De sta len gordel vervormt niet tijdens het imveren van de band en zorgt voor een optimaal contact met het wegdek. Dit is vooral belangrijk in bochten. Een ander groot voordeel van de staalgordel is de grote weerstand te gen scheuren en inrijdingen waar door de lange levensduur wordt ver klaard. Bij normaal, rustig en wel overwogen rijden is een gemidd'lede levensduur van 60.000 km geen uit zondering. Tenslotte bezit staal een hoog warm- tegeleidingsvermogen waardoor de hitte in de band tot een minimum beperkt wordt. En minder hitte bete kent tevens minder slijtage! Onderhoud Hoe goed die radiaalbanden dan ook mogen zijn, onderhoud en aandacht hebben ze natuurlijk nodig om 'er zoveel mogelijk profijt van te trek ken. Technici in Luexemburg hebben becijferd dat een personenwagenband bij een snelheid van 100 km/u onge veer 75.000 maal per uur in contact komt met het wegdek. Dat is 1250 maal per minuut of ruim 20 maal per secondeEen autoband lijkt aan de buitenkant de eenvoud zelf, maar binnenin is het een ware fol terkamer. Daarom is de ridiaalband geen pro- dukt waar men geen omkijken naar heeft. Hij is dan ook van het grootste belang dat de banden goed worden gebalanceerd en de voortrein van uw wagen wordt uitgelijnd. Verder moet de bandenspanning minstens elke twee weken worden gecontroleerd. De banden moeten dan wel koud zijn. Dus nooit onderweg de spanning la ten controleren, maar vóór het weg rijden. Het is normaal dat in warme landen en tijdens lange ritten de spanning in de banden oploopt. Ze zijn hier echter op berekend. Als u deze adviezen opvolgt kunnen wij u met recht een prettige en vei lige vakantie toewensen! kunt instoppen, zonder gebroken na gels. Gemakkelijk te reinigen meubelstof fen en een keuken met een vierpits gasstel, zodat het gemier met twee branders niet meer voorkomt, plus een roestvrij stalen aanrecht. Het lijken allemaal „voor de hand liggende zaken", maar u zult ze in veel gevallen tevergeefs zoeken. Een stacaravan koop je voor een pe riode van 20-25 jaar als het moet en dat moet ook kunnenInformaties kunt u overigens krijgen bij Caravan- ning Hollandia B.V., Antwoordnum mer 4000, Naarden. rotlaag. Op het dak van een Rinel kan je zonder bezwaar lopen, dat lap je bij haast geen andere stacaravan en de ventilatie is zo, dat je je tex tiel gedurende de wintermaanden ge rust in de wagen kan laten. Bedenk dat een stacaravan het hele jaar, dus ook onze beroerde winters, buiten blijft staan. Is zo'n wagen, in feite een 2e huis, dan gemaakt uit infe rieure materialen, dan koop je een hoop verdriet. Nieuwe typen 1975/'76 De nieuwe Rinel's modellen '75-'76, zoals ze op de komende Caravan RAI eind 1975 in Amsterdam te zien zul len zijn, zijn overigens sterk verbe terd. Het interieur is gestoffeerd in de modetinten van onze tijd, over heersen zacht bronsgroen, berberkleu- rig vast tapijt in de woonruimte, leuk colivinyl in tegelpatroon in de keu- deen. Auto-vakantie Met de drie-deursuitvoering de „Kadet City" rondt Opel haar Kader programma af. De Kadett City is 389 cm. lang en hierdoor bij uitstek ge schikt voor stadsverkeer. Kenmerkend voor de „City" is de grote, wijdopen- slaande achterdeur. Voor meer laadruimte kan de achterbank worden neer geklapt. De Kadett City is ondermeer uitge rust met bekrachtigde schijfremmen voor, radiaalbanden en verwarmde achterruit. Het „Deluxe" model heeft in aanvulling hierop o.a. autogordels met oprolautomaat en hoofdsteunen op de voorstoelen. Als krachtbron wordt de beproefde 1200 cc. Kadett moto gemonteerd in „N" (49 pk) of „S" (57 pk) uitvoering. Een automatische transmissie kan in combinatie met de „S" motor gele verd worden. De Kadeat City zal omstreeks augus tus/september voor Soest leverbaar zijn door Autobedrijf Houdijk, Birk- straat 30, telefoon 12364, Soest. De oorzaak van deze narigheid is de grote belangstelling voor de stacara van in het algemeen die de dubieuze fabrikanten en importeurs er toe ver leid hebben „hun geluk ook eens in deze sector „te beproeven". Een bekende dealer in Noord Gronin gen Joop Westerling zei ons: „Br zijn momenteel een serie wagens te koop voor ramschprijzen. Ze zien er aan de buiten- en binnenkant op het oog leuk uit. Bonte kleurtjes en veel overmatige opschik van binnen,, een strakke vorm van buiten, maar ga niet te zwaar tegen die wand leunen, want je gaat er doorheen". Waar moet je dan opletten? Er zijn aldus deze dealer, een aantal goede wagens als b.v. de Rinels. Deze wagens zijn gebouwd uit een frame van hard hout, met een wand van dubbeldik aluminium en een vloer van speciaal hechöiout met een anti- Michelin-mannetje. Ik vond het hier uitgetekende diertje aan de Mid dellandse Zee en de Fransen noem den het „Michelinman", Maar hoe heet "t werkelijk? Antwoord: U vond een interessante zeespin, die in Frankrijk inderdaad naar het reclamemannetje van Miche- lin genoemd wordt, maar officieel Pycnogonum littorale heet. Het dankt zijn bijnaam aan 4 bolle lichaamsseg menten. Elk segment heeft een paar poten met ook weer vrij plompe be- schermringen.Het eerste segment be vat kop met zuigslurf, waarmee weef sels van levende poliepen en zee anemonen als voedsel worden opge zogen. De mannetjes verslepen soms de eieren en dragen ook de larven naar hun bestemming: die hechten zich namelijk als parasieten aan al lerlei zeedieren. U vindt het diertje ook in Zeeland. Daar leeft het van zee-anjelieren en paardenanemonen. Groeiringen. Aan een doorgezaagde boom zou je de leeftijd kunnen aflei den. Maar hoe ontstaan die verschil lend gekleurde ringen in het hout? Ik hoorde van zomer- en winterring, maar een boom groeit 's winters he lemaal niet. Hoe moet je dan tellen? Antwoord: Groeiringen ontstaan wel bij een duidelijk klimaatverschil tus sen zomer en winter, maar dat wil nog niet zeggen dat de boom dan 's winters hout vormt. Bij de meeste bomen staat de groei tijdens een kou- deperiode stil. De kleuren in de door snede zijn ontstaan door het verschil in de cel vorming in voor- en najaar. In de lente worden grotere cellen ge vormd en groeit het hout ook sneller dan in de zomer. Het vroege hout is daardoor meestal lichter, losser en zachter dan het kleincellige zomer- hout. Gaat u de jaarringen tellen, dan moet u dus toch maar één stel nemen. Dus u telt alle licht gekleurde (lente)ringen, óf de donkere en dun nere zomerringen. Wat zijn: fa Overvloeiers? Een overvloeier noemt men het lang zaam vervagen van een bepaald beeld, waarbij een nieuw beeld het eerste verdringt. fa Fade-out-fade-in: Het langzaam donker worden van een scène b.v. als afsluiting van een epi sode en het langzaam helder worden van een nieuwe scène. fa Panoramisering of kortweg „pan": Het langzaam rondbewegen van de camera over een bepaald landschap of gebouw. Doe het nooit twee keer, dus wel „heen" niet terug. fa Tilt: Een verticale beweging van de came ra bv. om een toren te laten zien, tot het haantje bovenop. fa Macroshot: Opname van zeer korte afstand tus sen lens en motief, zodanig dat het motief bv. een bloem of insect, zeer duidelijk en erg groot op het doek komt. fa Zoom: Het maken van een schijnbaar rij- opname naar het motief toe, zodat dit groter wordt of omgekeerd juist kleiner, met behulp van de zoomlens. fa Dubbelbeeldopname: Twee beelden „over elkaar" zicht baar, bv. bij een titel, waar de witte letters zichtbaar zijn over een vakan tielandschap. fa Enkelbeeldtechniek: Opname beeld voor beeld, waarbij de camera dus niet normaal doorfilmt, men gebruikt dit voor truc en teken films, waarbij elke fase maar een keer gekiekt wordt met de filmca mera. fa Zoombereik: De vergrotingsmaatstaf van de zoorn- zoen. De praktijk heeft geleerd, dat zelfs tijdens de mooiste zomerdagen de liefhebber doorwerkt aan zijn ge bouw. Een belangrijke uitbreiding van de Brick Box collectie voor het komende jaar zijn, naast de standaarddozen, de speciale dozen voor de z.g. HO-trein liefhebbers. Werd tot op heden bij een dergelijke trein-aanleg veelal gebruikt gemaakt van plastik namaak huizen, uiteraard in miniatiuur, het wordt in 1975 mo gelijk om ook met echte stenen en echt hout zo een trein-aanleg te vor men van Brick Box HO-modellen. In alle standaarddozen van Brick Box is bijgevoegd een grondplaat, waarop de eerste steenlaag staat afgedrukt. Tevens is ingesloten een bouwteke ning hetwelk naast de taak om als lei draad bij het bouwen te dienen, spe lenderwijs de bouwer vertrouwd maakt met het „lezen" van tekenin gen. Ook het karton benodigd om met de dakpannen het dak te maken is bij gevoegd en natuurlijk ook een dui delijke bouwinstruktie. De hele stenen - halve stenen - dak pannen - nokvorsten - tegels - be tonblokken van echte stenen bieden naast de dakranden, raam- en deur lijsten van plastik of hout, alsmede het houtfineer voor deuren en plastik folie voor ramen de mogelijkheid, om werkelijk aan al uw bouwwensen te gemoet te komen. Het is jammer dat er elk jaar opnieuw mensen een stacaravan kopen die die naam nauwelijks verdient. Wanden die doorbuigen als je er maar amper tegen duwt. Vloeren die rotten en tenslotte bezwijken na één winter. Lekkende daken en niet sluitende ramen, een litanie van ellende. Het is een zaak waar door een gezaghebbend orgaan als de ANWB by her haling tegen gewaarschuwd wordt. De buitenwand is gespoten in een stralend fris, milieuvriendelijk groen. De Rinelstyler houden terdege reke ning met de vrouw. Een tweepersoons bed dat rondom vrijstaat, zodat u lakens gemakkelijk Het bezwaar, dat aan deze XL-came- ra's kleefde, nl. dat de camera min der geschikt is om overdag buiten, bij heldere zon te filmen, is opgeheven bij de Ricoh XL 250. Verstelbare vlinder De camera bezit een verstelbare vlin der. Men kan die, met een gemakke lijk hanteerbare knop, zover sluiten, dat ook bij gewoon daglicht gefilmd kan worden, zonder gevaar voor overbelichting. De instelbare vlinder is te sluiten tot bv. 125°. De camera is geschikt voor films van 40 ASA en 160 ASA. De zoeker is een parallaxvrije reflex- zoeker, de belichting volautomatisch „door de lens lichtmeting" met CdS cel. gewenst gebouw,-wat men in werke lijkheid aantreft, na te bouwen. Daarnaast geeft het de mogelijkheid om eigen ontwerpen te maken en in miniatuur te realiseren. Hoewel het primair om het exterieur is begonnen, is het zeer wel mogelijk ook het interieur, dus de binnenmu ren enz. te bouwen. In plaats van echte specie of een an dere bouwstof, gebruikt men een spe ciale lijm, welke (en men mag dat terecht verwachten) goed lijmt, doch 00 konzichtbaar opdraagt en in het water oplosbaar is. Deze lijm ge bruikt men samen met grijze kar tonnen stroken om zodoende de spe cie te imiteren. Heeft men een fout in de bouw ge maakt of wil men een ander gebouw maken, kan men altijd de stenen weer gebruiken, door eenvoudig de bouwstukken in lauw water te leg gen, waarna na ongeveer 15 minuten de lijm is opgelost en de stenen na het drogen weer voor gebruik gereed zijn. Een groot voordeel van dit bouw systeem is tevens, dat men elke soort stenen (geel, wit of rood), dakpannen (rood en grijs/blauw), tegels (in di verse kleuren) enz. enz. in z.g. aan vullingsdoosjes kan bijkopen. Tevens zijn altijd te koop de potjes speciaal lijm, zo ook de voegstroken. Het bouwen met deze Brick Box ar tikelen is niet gebonden aan een sei- gepast „vlindersysteem". De normale openingshoek van een filmsluiter (noemt men hier vlinder) is 130°, bij deze XL is het 250°, een openings hoek die bijna het dubbele geeft. De Ricoh is een Super 8 camera, die de amateurfilmer in staat stelt om te filmen in kerken, trouwzalen of in de huiskamerzonder gebruik van een filmlamp. Voor alle feestdagen Ongehinderd filmen, met een camera zonder filmlamp, kan nu dus. Trouw partijen, sinterklaas en kerstfeest, het afzwemmen in een overdekt bad, al die motieven komen in het bereik van de gewone amateur. Deze populair geprijsde camera bezit nl. een zeer lichtsterk objectief f 1.2 - 2Vi X zoom, met daarbij een aan- Wel moet men voor die motieven de hooggevoel ige Ektachromefilm van 160 ASA gebruiken. lens. Een zoomlens van 8x, trekt het motief in de tel est and 8x dichterbij, 80 meter wordt 8 meter. Een lOx zoomlens trekt een motief op 100 meter schijnbaar tot op 10 me ter naar zich toe. fa Terugfilmen: Kan alleen met zeer goede camera's. De beweging of handeling verloopt in omgekeerde volgorde, het glas bier wordt „volgedronken". fa Door de lens lichtmeting: Lichtmeting, waarbij alleen het „in de lens binnenvallend licht", als maatstaf wordt aangehouden vooreen juiste belichting. Beweeg uw camera niet meer dan strikt nodig, laat liever het motief bewegen, houdt de camera stil. Film levendige zaken, spelende kin deren, varende boten enz. Tel tijdens het filmen, maak leven dige scènes van bv. 10 tot 15 tellen lang, stilstaande objecten ten hoogste 3-5 tellen. Bewaar uw belichte films koel en dus uit de zon. Als u op reis gaat, laat uw camera verzekeren. Gebruik, als het om waardevolle films gaat, een z.g. eenpootstatief. Film gerust, met de normale Super 8 film, uit een vliegtuig enin het vliegtuig. Wacht voor binnenopnamen in het vliegtuig bij somber weer even tot u boven de wolken bent, dan is er licht genoeg. Maak een overvloeier als u bv. van het vliegtuig overspringt naar uw ho tel. Thans is ook op de markt het Brick Box bouwsysteem!! Echte miniatuur stenen in kombinatie met echt hout en een gering per centage plastik, biedt voor een ieder, afhankelijk van leeftijd en handig heid, de mogelijkheid om in feite elk Importeur in ons land is Trinity b.v., Delftsestraat 27, Rotterdam. Leg uw filmcamera nooit op de hoe- deplank van uw auto, als lokaas voor dieven lekker in de hete zon. Onder de voorstoel is de beste plaats tijdens een trip. Filmen uit een rijdende auto gaat heel fijn, maar gebruik een statief of speciaal autostatief. Eindelyk, we mogen echt wei zeggen eindelijk, krijgt het kreatieve artikel in de speelgoed-branche de meer-aandacht, welke het verdient. De speelgoed- handel levert niet meer alleen voor het kind, de kleuter en de baby. De, in vergelijking met vroeger, meerdere vrije tijd heeft de mogelijkheid geopend, ook voor de speel goed handel, zich te concentreren op artikelen, welke, populair gezegd, „speelgoed voor alle leeftijden" zijn. De puzzels met 4.000 en meer stukjes zijn de voorlopers van zulk soort speelgoed.

Soester Courant | 1975 | | pagina 11