Opruimingsstunt bij Audio Prachtige prestatie van Geerlof Stam jr in nationale autorace van Zandvoort „Het voornaamste recht van de vrouw is de aanrecht" donderdag 24 Juli 1975 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tol. 14152 - Postgiro 126156 DEMOKRATIE EN MACHTS UITOEFENING 45 Verkeers ongevallen in de maand juni Door pech niet beloond WD stelt B. en W. vragen over woonruimtverdeling en overdracht Rademakerstraat Openingsbij eenkomst Prot. Christelijk College „Griftland" F ototentoonstelling in „De Vaart" te Hilversum Brand in voormalig café Ingebroken bij raadslid Brandpreventie instructies voor onderwijzend personeel Winkeldievegge „Lange hond" in beslag genomen Inbraak Wat Jan Visser in de raadsvergadering niet mocht zeggen >f 53e jaargang no. 49 CHMMNOl Het onderwijzend personeel is ook verplicht er aan mede te werken dat geen afval wordt gedeponeerd op niet daarvoor bestemde plaatsen; dat de asbakken uitsluitend worden geledigd in „metalen asverzamelaars met scharnierende deksels"; dat gangen, trappen enz, worden vrijgehouden van voorwerpen die de vluchtwegen belemmeren; dat automatisch sluiten de deuren niet in open stand worden vastgezet, terwijl hij ook verplicht is defecten aan verwarmings-, verlich- tings- en waterleidingsinstallaties di rect te melden aan de directie van de school. Verplicht is ieder personeelslid ook deel te npmen aan instructies over en oefeningen in het gebruik van communicatiemiddelen en kleine blus middelen èn de hulpverlening bij het evacueren van de leerlingen en de redding van personen by brand. Debutant coureur Geerlof Stam Jr., die in Zandvoort uitkomt in de Renault 5-Gordini klasse, heeft afgelopen weekend laten zien, dat hij zich met de grote coureurs kan meten. Na een zeer goede training zaterdag voor de race, met een tyd van: 2.07,2 stond hij op dc eerste startry. Dat onze plaatsgenoot de zoon van onze plaatselijke Renault dealer, daar thuis voelde, liet hij ook zien. Zeven ronden lang met nog twee an dere koplopers voerden zij, om beur ten, het veld van 25 deelnemers aan. Toen het er op leek, dat een ereplaats hem niet meer kon ontgaan, Met de techniek hem helaas in de steek, waardoor hij genoodzaakt werd een pitstop te maken. In ieder geval heeft Geerlof Stam hiermee bewezen dat hij met de be tere .coureurs mee kan komen, en dat is voor een debutant, die voor het eerste jaar racet, een bizondere pres tatie. We zullen zeker nog wel meer van deze. coureur horen. Geerlof Stam Jr. Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal f 9,Verschijnt iedere donderdag Demokratie lijkt een steeds moeilij ker te hanteren begrip te worden. Dat geldt zowel voor de regeeerders die in een demokratisch land aan het bewind zijn als voor degenen die te gen dat beleid ageren en een andera samengestelde regering wensen. Men ziet overal een hang naar machtsuit oefening, een willen doordrijven van eigen inzichten, ook wanneer die niet door de meerderheid van het volk zou worden aanvaard. Zie hier en in enkele andere landen bijvoorbeeld de macht die de vakbonden proberen uit te oefenen. En nog duidelijker voorbeelden daarvan zijn hetgeen thans gebeurt in Portugal en in India. Groepsbelangen gaan een grotere rol spelen dan het belang van het ge heel. En wie alleen die belangen on dersteunt maar ook andere belan gen in het oog wil houden, wordt als een vijandige tegenstander beschouwt, die met alle mogelijke middelen be streden moet worden. Dat is op zich zelf al een ondemokratische denkwij ze, waaruit ook automatisch onde- mokratische handelswijzen voortvloei en. Zodra men een anders denkende als een fervente tegenstander be schouwt dwaalt men al van het de mokratische pad af. Demokratie vereist de mentaliteit van altijd willen samenwerken, van geven en nemen, van willen luisteren en door overtuiging trachten het beoogde doel te bereiken, van evolueren in- plaats va<n revolutioneren. Die men taliteit is echter schaarser aanwezig in de zogenaamde demokratische lan den dan men zou menen te verwach ten. Levenswijsheid kan er toe lei den zich meer van die mentaliteit te verwerven. Doch juist in de landen met een de mokratisch systeem is er een hang om de zaken door jongere mensen te la ten bepalen. En jongeren zijn haast altijd ongedurig. Die hebben vecht lust, willen doordrukken en hebben minder oog voor de belangen van an deren, voor achtergronden en zij on derkennen vaak nog slecht de ge volgen van wat zij voorstaan en van hun daden. Zij willen overtuigen door leuzen, door schreeuwen en op de grote trom slaan. Dat zijn toonbeelden van de leegte waaruit zij putten, omdat zij noch de kennis noch de wijsheid noch het geduld hebben om waarlijk te kun nen overtuigen, Zij willen de wereld, de samenle ving veranderen. Dat willen jonge ren altijd, de eeuwen door. En ook nu doen ze weer alsof wat zij verkon digen iets geheel nieuws is, omdat zij te weinig van de geschiedenis ken nen om te weten dat hetzelfde in andere toonaarden al vele malen eer der is verkondigd. En dat op zichzelf is helemaal geen kwaad, het stimu leert altijd tot veranderingen ln het levenspatroon, al blijken dat op de duur dan vaak geen verbeteringen te zijn en het geluk van de mens niet te hebben vergroot. Maar met de ma nker waarop zij hun idealen willen trachten door te drukken doen zij af breuk aan het zuiver demokratisch denken en handelen. De demokratie is ontstaan na een lange worsteling voor meer gelijk heid onder de mensen. Een schoon streven, waar men nog altijd mee bezig is. Maar tegelijkertijd is men bezig om die demokratie en daarmee de gelijkheid van de mensen te niet te doen. Omdat men met dit aan evolutie gebonden proces teveel haast wil maken. De lust tot machtsuitoe fening groeit. En men beseft nauwe lijks dat dit een diktatoriale wijze van handelen is, waarmede men dus de demokratie vermoordt en uitein delijk het tegendeel bereikt van dat gene waarvoor men vecht. Misschien moeten we het wel zo gaan zien, dat de mens, althans een volk niet in staat is, niet de mentaliteit bezit, om de demokratie naar waar heid te kunnen toepassen. Het heeft er in het begin van deze eeuw even op geleken alsof althans de westelijke wereld het zou bereiken. Maar we zijn weer aaan het afzakken en de hang naar diktatuur grijpt weer over al om zich heen. Of zoiets nu van zogenaamd links of van zogenaamd rechts komt maakt daarbij natuurlijk niets uit. We constateren alleen dat de demokratie blijkbaar haar eigen ziekte en dood in zich draagt, omdat de mensen, die haar moeten uitvoe ren daarvoor niet of nog niet over de juiste mentaliteit beschikken. Een mentaliteit die uiteraard niet opge drongen kan worden. Zo gauw men dat wil proberen, denkt men al niet demokratisch meer. Helaas denkt men teveel in en aan groeps- en eigenbe langen en ook dat is in strijd met de ware demokratie. Wellicht moeten we ook eerst weer naar een diktatoriaal bewind vanuit dat laagtepunt het ide aal van een zuiver demokratische sa menleving beter te kunnen zien. In de maand juni vonden in Soest 45 verkeersongevallen plaats. 21 stuks veroorzaakten zware schade en 24 lichte schade. Er vielen 6 zwaarge wonden en 21 personen werden licht gewond. Van de zes zwaargewonden waren er twee in de leeftijdsgroep 16 tot 20 jaar; één 21 tof 40 jaar; twee 41 tot 65 jaar en één boven de 65. Bij de ongevallen waren 31 personen auto's betrokken; 2 bestelauto's. 2 vrachtwagens; 4 bromfietsen; 3 fiet sen en één loslopende hond, SOESTER COURANT Goed uitgerust met slaapzakken, brandewijn en belegde broodjes betrokken mevrouw W. Kuit, mevrouw I. Vogel en de heeT van Diermen uit Soest vrijdagavond 18 juli om 18.30 uur de „nacht"wacht by Radio-televisiezaak Audio aan de Kerkstraat alhier. Zij waren hiermee de eersten die rea geerden op de opruimingsadvertentie van de fa, Audio, waarin twee tran- sisrto-rradio's en een cassetterecorder werden aangeboden voor twee lange Soesiters, een fles jonge Bokma en een kaar klompen. Zaterdag 19 juli om 9 uur, na de ge hele nacht voor de etalage van de fa. Audio gebivakkeerd te hebben, ont vingen zij bij een welkom kopje kof fie de begeerde apparatuur na inle vering van de lange Soesters de fles Bokma en de klompen. Gedurende de nacht en de vroege ochtend heeft het de drie aan belang stelling niet ontbroken, het was ko men en gaan van véle „te laat" ko- mers. De gemeenteraadsfractie van de l^VD stelde de navolgende vragen aan het college van burgemeester en wethou ders. Woonruimteverdeling Zeer geacht College, Ingevolge artikel 28 van het regle ment van orde zou de fractie van de VVD een vraag willen stellen betref fende de woonruimteve~de!ing. Een publicatie in de Gooi en Eem- 1 ander heeft bij velen de indruk ge wekt, dat er zeer veel woonvergun ningen zijn uitgereikt aan mensen van buiten de gemeente, zelfs van buiten de regio. Is het College, met ons, van mening, dat deze publicatie zcu kunnen sug gereren, dat de lijst van Soester wo ning zoekenden nagenoeg is uitgeput? Wij zouden graag worden ingelicht over de stand van zaken met betrek king tot de woonruimte verdeling. Overdracht Rademakerstraat a. Is het College bekend met de uit spraken van een deputatie van Rijkswaterstaat tegenover de Wijk raad van Soesterberg met betrek king tot de overdracht van de Rademakerstraat? b. Zijn deze uitspraken juist en zo nee, kunt U ons dan vertellen hoe de werkelijke toedracht betreffen de de overdracht van de Rade makerstraat is geweest en hoe de stand van de onderhandelingen thans is? De openingsbijeenkomst van het Christelijk College „Griftland1" van de Stichting Protestants Christelijk voortgezet onderwijs in de regio Baarn/Soest zal plaats vinden op maandag 18 augustus a.s. De plechtigheid wordt gehouden in de Emmakerk aan de Regentesselaan en begint om 20 uur. ^an. 26 juli tot en met 31 augustus Wordt in „De Vaart" te Hilversum aan de Vaartweg 163, de derde we reldtentoonstelling van fotografie ge houden. Ruim 170 fotografen uit 86 landen maakten de 434 foto's die het thema van de expositie bepalen: „Op weg naar het paradijs". „De Vaart" is iedere dag geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur en zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur. De toegang is gratis. Zaterdagavond zag een voorbijganger een geweldige rookontwikkeling in het voormalige café van mevrouw v. d. Wilt aan de Nieuweweg. dat feite lijk voor afbraak bestemd is. De brandweer werd gealarmeerd en constateerde, dat in de serre en op een slaapkamer, een hoeveelheid pa pier in brand stond, dat vermoedelijk in brand was gestoken. De brandweer heeft het vuur geblust. Een leverancier ontdekte zaterdag morgen, dat was ingebroken bij het gemeenteraadslid Ir M. A. van Ee, wonende aan de Van Beuningenlaan. Het bleek, dat de dader of daders waren binnengekomen door het open breken van de serredeur. Het gehele huis is doorzocht, doch daar de fa milie Van Ee met vakantie is, kon de politie niet vaststellen of er iets ver mist wordt. Zaterdagmiddag werd de 27-jarige mevrouw J. W. R. uit Soest op heter daad betrapt, toen zij met medene ming van twintig gulden aan bood schappen, de supermarkt van de heer V. aan de Smitshof zonder betaling wilde veriaten. Zij werd staande ge houden totdat de politie arriveerde. Deze heeft procesverbaal opgemaakt. Twee kooplieden uit Amersfoort, de 20-jarige K. B. en de 26-jarige W. H., kregen een proces-verbaal wegens ja gen met een zgn. „1'ange hond". De hond werd in beslaggenomen en is vedDig opgeborgen. Ingebroken werd in de woning van de familie R. aan de De Genestetlaan. De familie is met vakantie, zodat niet kon worden vastgesteld wat is mee genomen. De onbekende dader ver schafte zich toegang door het forceren van de keukendeur aan de achterzijde van de woning. Aan al het onderwijzend personeel van in Soest gevestigde scholen zyn ge drukte algemene instructies uitgereikt met betrekking tot de brandpreventie op de scholen. De algemene instructie bevat Tier arikelen waarin het personeelslid „ver plicht wordt tot iets" en één artikel waarin hem iets „verboden" wordt. Het verbod betreft „roken of open vuur by zich te hebben op plaatsen waar dit blijkens een voor ieder leesbare of begrijpelijke aanduiding verboden is" en „behoudens toestemming van de directie, werkzaamheden te verrichten die gevaar opleveren voor het ontstaan van brand". brand de geëigende maatregelen ne men, zoals melding, alarmering, con trole van alle ruimten op achterge bleven personen en blussing. De instructie bevat ook een aantal „verboden" voor de leerlingen, zoals ontploffingsgevaarlijke stoffen mee brengen; eigen comforen of theelicht jes te gebruiken; vloeistoffen te ver warmen met een electrische dompe laar; electrische strijkijzers te gebrui ken „tenzij in speciaal daarvoor be stemde vertrekken"; afval te ver branden, zoals brieven en oud papier en te roken op plaatsen waar dat niet mag. De leerlingen worden overigens „ver zocht" in het geheel niet te roken; brand of begin van brand direct te melden; terstond na het vernemen van het brandalarmsignaal „deuren en ramen van het vertrek waarin zij zich bevinden te sluiten; het vertrek te verlaten en de deur achter zich te sluiten; de aangegeven vluchtwegen te volgen en dan geen gebruik te ma ken van de lift De leerlingen worden ook verzocht in zo'n situatie niet naar huis te gaan, maar zich te verzamelen op een plaats die door de schoolleiding is aangewe zen. Dit met het oog op controle. Jan Visser, raadslid voor Progressief Soest, kreeg het woord van de burge meester tijdens de laatst gehouden raadsvergadering bij de behandeling van het voorstel vrouwen voortaan toe te staan te werken in café's en restaurants, althans ook in „die delen van de inrichting waar alcoholhoudende dranken worden verstrekt". Visser begon met de vraag: „Weet u wat het enige recht van de vrouw is?" en het antwoord daarop mocht hij zelf niet geven, „omdat", zo zei de burge meester, „dat niet aan dc orde was". Hij kreeg niet dc gelegenheid meer om te zeggen wat hy eigenlyk van plan was en hij besloot toen: „Dan zal ik het maar via de pers doen". Visser had willen zeggen Het voornaamste recht van de vrouw is het aanrecht. In deze sfeer past Uw voorstel om in Soest vrouwen in de gelegenheid te stellen hun kost te verdienen in hun element: achter de tapkast, de spoelbak, de vuile glazen, de lege flessen, de hartige hapjes, etc. Alleen vraag ik me af, bent U Uw tijd nu ver vooruit, herstelt U een stukje onrecht, schrapt U een discriminerende wetsregel óf keert U terug naar een oeroude traditie en plaatst U de vrouw weer waar ze thuishoort: achter het aanrecht? Vroeger was het zo, ik herinner me dat nog goed. Dan kwam mijn vader thuis, dan stonden zijn pantoffels klaar, het huis was schoon en moe der zei: zal ik theewater opzetten of koffiewater, vertel es wat je wil drinken; zal ik iets voor je inschen ken; vanavond eten we je lievelings kostje; wil je nog een kopje, en zo ging dat de hele avond door. Tegenwoordig is het: als je iets wil drinken dan pak je het zelf maar. Eten? dan zul je toch eerst aardap pelen moeten schillen. Als je toch naar de keuken gaat, was dan gelijk even af, etc. Zo gaat dat vandaag de dag in feministische kringen en emancipade-tijden. Daarom voel ik zoveel voor Uw nieuwe maatregel, al verbaas ik me erover dat U daar een half jaar over moest nadenken. Vrouwen hebben het moeilijk in deze moderne maatschappij. Niet alleen mevrouw Gandhi en mevrouw Péron, maar ook gewone vrouwen. 13 vrouwen tegen 1 mannen ontvangt het minimum loon. Slechts 2 vrou wen in de industrie is geschoold te gen 44 mannen. Zeven vrouwelijke burgemeester zijn er tegen 768 man nelijke, 34 vrouwelijke hoogleraren tegen 1718 mannelijke. Toch is het zo dat het bereiken van volledige gelijkstelling van de vrouw geen garantie is voor een betere sa menleving. Zo is het ook niet waar als een lid van het Nat. Comité „Het Jaar van de Vrouw" beweert dat „vrouwtjes, die de emancipatie alle maal onzin vinden en zeggen ik zit lekker thuis en mijn man zorgt voor mij, verraad plegen aan de zaak van de vrouw." We zouden er weinig mee opschie ten als vrouwen net zo hard als de mannen mee gaan werken aan het in stand houden van de kapitalistische maatschappij, vervuilende industrie- en, agressieve politiek en onderdruk king van de derde wereld. Mevrouw de voorzitter, ik ga alleen accoord me Uw nieuwe maatregel omdat dan een stukje discriminatie Jan Visser (Progressief Soest) opgeheven wordt. In Hilversum moet je bij de politie eerst een pasfoto van haar inleveren als je een vrouw achter de bar wil zetten. En als ze ooit een winkeldiefstaHetje heeft gepleegd, kun je het wel vergeten. Terwijl elke mannelijke schurk zon der meer in dienst genomen kan worden. Verder zal er in Soest niet zoveel veranderen. Alleen bij het Avia-restaurant waar het verloop on der het vrouwelijk personeel vrij groot is, was de oude maatregel bij zonder hinderlijk. Ik hoop dat Soest model staat voor andere gemeentelij ke politieverordeningen. Nu nog de loslopende honden en het uitlaten van honden even regelen in het p.v. Het is te wensen dat U daar niet zo lang over hoeft na te den ken. De verplichtingen gelden het zich op de hoogte stellen van de indeling van de school, de loop van de vluchtwe gen, de werking van de branddeu ren en de werking van de blusmid delen en de brandmelder. Elk personeelslid moet uiteraard bij

Soester Courant | 1975 | | pagina 1