Mogelijk tezijnertijd afstoten van aangekochte huizen maaswinkel VOOR AL UW SPORTEN Gemeenteraadsvergadering SPORTHUIS I. D. VAN VUGT Het oog gericht op Europese top Kom naar het Dolfinarium Harderwijk I s" x<r DOLFINARIUIT) Soester Courant van donderdag 24 Juli 1975 Raad wil „gratis wonen" in huizen van de gemeente onder de loupe nemen Tien leden van de gemeenteraad woonden de juli-vergadering niet bij; zij waren met vakantie. Dat kon ook wel want veel gewichtigs stond er niet op de agenda. Mogelijk evenwel zullen zij er toch van gaan opkijken dat er een voorzichtig begin gemaakt zal worden met het opstellen van een plannetje „overtollig" gemeente- bezit, in de loop der jaren „aangeschaft", weer te gaan verkopen. En dat slaat dan op grond- en huizen aan koop; aangekocht indertijd om plannen uit te voeren die, met het oog op de toen gedachte grote bevolking van Nederland (en dus ook Soest), door de toen zittende gemeenteraden genomen moesten worden. Delen van die plannen staan nu op de tocht; van enkelen staat wel vast dat ze niet meer uitgevoerd (behoe ven) worden en het bezit dat daar opslaat kan best verkocht worden. Daar gaat men nu eens over denken, 't Stond niet op de agenda, maar het kwam ter sprake door een debatje van ir. M. A. van Ee (VVD) die een huurovereenkomst van een loods aan de Parklaan (gemeentebezit) niet zo maar wilde ontbinden. „Als dat te maken heeft met het plan Zuidereng, dan voel ik er niets voor, want voor mij staat nog lang niet vast dat dat plan doorgaat was zijn motivatie. De ontbinding ging wèl door, maar het resulteerde toch in de belofte eens te gaan denken aan de verkoop van overbodig bezit. Van Ee ontpopte zich ook nog als een verdediger van de hockeyclub belangen. Hij kreeg voor elkaar dat het plan Lazarusberg, de Van Mecklenburglaan, ni^t doorgetrokken wordt ten koste van een hockeyveld. Misschien is de hockeyclub hem niet eens dankbaar, want het bestuur wil een eind aan de absurde situatie dat het clubhuis niet bij de velden staat. Dat kost veel géld. Als nu een veld opgeofferd werd aan een weg, dan moest de gemeente voor een nieuwe accomodatie zorgen, waarvoor al genoemd is de Koningsweg, nabij de Dorresteinweg. Daar is op het moment wel geen geld voor, wist ook de heer Van Ee, maar wie weet met de verkoop van „ons" huizen- en grondbezit was er mogelijk toch een begin mee te maken. Aan de andere kant kan misschien ook met dat geld een nieuw clubhuis gebouwd worden bij de huidige velden en dat hebben de hockeyers natuurlijk het liefst. Dan was er deze raadsvergadering nog een discussie over de noodzaak van de aanleg van vijvers in de wijk Overhees. De heer De Wilde van de PvdA begon daaraan met het oog op het feit dat, nu de bouwfases 3 en 4 géén provinciale goedkeuring hebben gekregen, de vijvers in de gedachte grootte misschien helemaal niet nodig waren. Vijvers waren er in ieder geval wel nodig, zei wethouder Ebbers om het water daar de baas te kunnen blijven, maar bekeken zal worden of niet eerst, in afwachting van de resultaten van de stappen die ondernomen worden om alsnog goedkeuring voor de fases 3 en 4 te krijgen (de raad gaat denkelijk in be roep bij de Kroon) er toch een kleinere vijver aangelegd zal kunnen worden. Jan Visser van Progressief Soest praatte zich enkele malen in de kijkert, onder andere door van de (veel) woorden van de heer De Wilde te zeggen: ,,'t zouden mijn woorden geweest kunnen zijn, alleen ik doe het wat korter". Hij wist zeker dat de bouwfases 3 en 4 van Overhees niet door zouden gaan (hij had zo ook zijn informatie) èn Visser bleek tégen de jacht te zijn. Hij nam daarmee de fakkel van oud-raadslid Levinga over, die met mevrouw Oranje van de VVD altijd tégen was als het op jachtvergunningen aan kwam. De heer Van Ee nam de fakkel over van oud-raadslid De Groot, die altijd prompt daarop verklaarde hoe noodzakelijk deskundig jagen was. Van Ee vertelde dat nu aan mevrouw Oranje, zijn eigen partijgenote, maar die wist dat al, zonder dat ze ook maar een streep van haar mening afweek. Een excursie met bospolitieman Van Galen wilde ze wel maken, maar dan om te kijken; niet om te schieten. Visser tenslotte mocht van de burgemeester een heel verhaal over de rechten van ,de vrouw niet afsteken. Dat was niet aan de orde vond de burgemeester; het ging slechts om de wijziging van de drank- en horeca- verordening, waardoor vrouwen vanaf 18 jaar achter de bar mogen. De agenda werd verder in snel tempo afgewerkt; binnen de twee uur stond men weer in de frisse buitenlucht. Van de 19 punten passeerden er meer dan de helft practisch zonder enige discussie. Van de 9 man tellende VVD-fractie woonden er 5 de vergadering bij; van de 8 CDA-leden, 4; van de 4 PvdA-Ieden, 3. De wethouders Hoekstra en pomp waren eveneens met vacantie. De publieke tribune was zeer matig bezet. Na goedkeuring van de notulen van de mei-vergadering werden acht inge komen stukken behandeld. 2a. Brief d.d. 24 mei 1975 van de be woners van de Dr. 's Jacobstraat met het verzoek over te gaan tot het aan brengen van verkeersdrempels in de ze straat met het voorstel deze brief in handen te stellen van burgemees ter en wethouders om advies. Conform besloten. 2b. Brief d.d. 28 mei 1975 van de heer P. F. W. Engelse, waarin hij verzoekt in kennis te worden gesteld binnen welke tijd een centrale antenne- inrichting in -Soest-Zuid kan worden gerealiseerd, met het voorstel deze brief af te doen bij de behandeling van de nota C.A.I. en adressant con form in te lichten. Conform besloten. Die nota zal moge lijk in de maand augustus afkomen, zed wethouder Ebbers, 2c. Ontwerp-begroting 1975/1976 van de Utrechtse bestuursacademie, met voorstel deze begroting voor kennis geving aan te nemen. Conform besloten. 2d. Voorstel tot het nemen van een beslissing op een ingekomen brief van de heer M. J. Kranenburg, Plesman- straat 7 te Soesterberg omtrent afras tering1 van groenstroken in Soester berg. Conform besloten. De afrastering heeft te maken met het onderhoud door de bewoners zelf. 2e. Voorstel tot het nemen van een beslissing op een ingezonden brief van de heer J. J. Kesler te Soester berg, waarbij hij een rapport toezond over de verkeerstechnische en recrea tieve problematiek van het gebied Banningstr. Oude Tempellaan, Ver lengde Buys Ballotlaan en Korndor- ferlaan te Soesterberg. Conform besloten. De Oude Tempel laan krijgt éénrichtingverkeer, maar met een voetpad. NW. BAARNSTRAAT 39 - BAARN TELEFOON 02154 - 2490 Grootste sportzaak van 't Gooi 2f. Brief d.d, 14 mei 1975 van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Amersfoort en Omstreken inzake de concept-bevolkings- en woning- bouwmodellen van het ontwikkelings plan Soest 1974, met het voorstel deze voorlopig voor kennisgeving aan te nemen in afwachting van de behan deling van het ontwikkelingsplan. Conform besloten, 2g. Brief d.d. 12 mei 1975 van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Amersfoort en Omstreken inza ke de concept-modellen winkelvoor zieningen van het ontwikkelingsplan Soest 1974, met het voorstel deze voorlopig voor kennisgeving aan te nemen in afwachting van de behan deling van het ontwikkelingsplan. Conform besloten. Géén bouwterrein 2h. Brief d.d. 6 juni 1975 van veront ruste bewoners van de Eikenhorstweg en antwoordbrief van burgemeester en wethouders d.d. 25 juni 1975, met voorstel deze stukken voor kennisge ving aan te nemen. De verontrusting van de bewoners gold de aktiviteiten van een bouw maatschappij, die bouwpercelen uitzet op een perceelgrond dat geen bouw- bestemming heeft. Het stukje grond ligt achter de woningen aan de Eiken horstweg en grenst aan de Jachthuis laan. Zij kregen reeds bericht dat daar niet gebouwd kan worden omdat het ter rein een agrarische bestemming heeft en dat er geen bouwvergunning voor is afgegeven. De raadsleden Van Poppelen (CDA), Visser (P.S.) en van den Brakel (PvdA) lieten zich dat door de burge meester nog eens bevestigen. „Het perceel is te mooi van natuur, om daar te laten bouwen", was hun eens gezinde mening. „Gebouwd wordt er niet", zie de burgemeester, „en zouden we dat toch gaan doen, dan kan het niet anders dan met uw toestemming Er zou verandering van bestemmings plan voor nodig zijn en dat kan al-1 leen met goedkeuring van de raad". Geen antwoord kreeg Visser op zijn vraag of de gemeente daar een stuk van een paadje gekocht had. Dat wist de burgemeester niet en er zou toch ook toestemming van de raad voor nodig geweest zijn. Wel hoopte zij dat de ongerustheid weggenomen was. Elegant 3. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het bouwrijp maken van gronden in het plan „Zwarte Wegje" te Soesterberg. 245.000 gulden krediet werd beschik baar gesteld. De heer K. de Wilde (PvdA) noemde het voorstel niet ele gant tên opzichte van mogelijke in dieners van bezwaren. Het bestem mingsplan moest immers nog ter visie gelegd worden. „Stel het krediet be schikbaar gelijk met het vaststellen van het plan",, was zijn advies. De burgemeester wilde dat advies wel overnemen, maar de heer Van Pop- pelen (CDA)) en mevrouw Korthuis (VVD) meenden dat het geen kwaad kon nu toch maar dat krediet door te drukken, om der wille van een slag vaardigheid. Dan hoefde er straks niet oneer gewacht te worden op goedkeu ring van G.S. De heer De Wilde vond het jammer dat er zo geredeneerd werd, maar hij maakte er geen halszaak van en stem de niet tegen. J. van Poppelen (CDA) 4a. Voorstel tot ontheffing van het bepaalde in artikel 1 van de „Zone verordening Hinderwet" ten behoeve van een agrarisch bedrijf, bestaande uit een veehouderij en een varkens mes terij van de heer C. A. Kuijer, Kerkpad Z.Z. nr. 99. Conform besloten. b. Voorstel tot het verlenen van een, ontheffing" als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" ten behoeve van een agrarisch be drijf, bestaande uit een veehouderij en een biggenfokkerij, gelegen aan de Grote Melmweg 2a, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie A, num mer 4237. Conform besloten. 5. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet, voor de aanleg van een d roogweera fvoerriool langs de Koningsweg. Conform besloten. 6. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van een bouwweg naar en het ophogen van het terrein van de R.K.-mavo in Overhees, 2e fase. Conform besloten. 7. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit d.d. 17 oktober 1974, af deling I, nummer 6907, tot verkoop van grond in het bestemmingsplan Overhees aan de Stichting voor Ka tholiek Voortgezet Onderwijs te Soest voor de bouw- van een school voor mavo. Conform besloten. De heer K. de Wilde (PvdA) infor meerde waarom enkele eisen van de minister niet overgenomen waren in het nieuwe raadsbesluit, maar wet houder mevrouw M. van Stiphout- Croonenberg, die onderwijswethouder Plomp verving, kon daar geen ant woord op geven. Het zal nog bekeken worden. K. de Wilde (PvdA) 8. Voorstel tot het geven van de naam „De Blokkendoos" aan de open bare kleuterschool aan de openbare lagere school „Ingenhof". Conform besloten. 9. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het r.k.-schoolbestuur te Soesterberg voor aanschaf meubilair en leer- en hulpmiddelen, alsmede het verbeteren van de verlichting in de Titus Brands- maschool. Conform besloten. 10. Voorstel tot verlenen c.q. weige ren van medewerking ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het R.K.-schoolbestuur te Soesterberg ten behoeve van de Carolusschool. Conform besloten. 11. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een aanvullend krediet voor het bouwrijpmaken van het plan Overhees, eerste fase. dan blieklaan 36 toast tal. 13991 Of 14660 MACHTIG EIKEN PUUR NATUUR Zaterdags geopend van 10-17 uur Overhees Het krediet van 3.865,507 gulden werd beschikbaar gesteld. Vraagtekens zette de heer De Wilde (PvdA) by het bedrag (683.995 gul den) dat uit dit krediet ten laste van de post Soesterveen-algemeen zou worden gebracht. Kon dat wei? Het zou naar Overhees 3e fase overgehe veld worden als dat mögelyk was. maar kwam daar de goedkeuring dan nog voor? Een vraagteken zette hij ook bij een doorgevoerde bezuiniging van 17.000 gulden op een begroting van ruim 7 miljoen. De bezuiniging betrof het vervangen van een brug door een dijk en het niet opvoeren van eenden kooien. Kon de aan te leggen vijver niet kleiner gemaakt worden in af wachting van goedkeuring van de bouwfasen 3 en 4. De heer De Wilde meende dat de (late) opvoering van 't krediet toch te maken had met te weinig tempo. De stukke.a dateerden al uit 1974 en lag er dan niet 't feit dat kosten voor de afwerking van bouwfase 1 verhaald zouden moeten worden op anderen, dan degenen die in „één" woonden? Jan Visser (PS) deelde De Wüde's standpunt; ,,'t zouden mijn woorden geweest kunnen zijn, zij het dat ik het altijd wat korter maak". De fa sen 3 en 4 van Overhees zouden nooit gebouwd kunnen worden, wist hij en hij was niet van plan een cent te be talen voor fouten van vorige raden, die een veel te groot plan opstelden. Wethouder Ebbers gaf de heer De Wilde gelijk voor wat betreft het tra ge tempo; „we liepen eigenlijk ach ter", De vijvers waren evenwel toch Voor al uw AUTO PLAAT- en SPUITWERK J. van Zal Nieuweweg 37 (achterom). Soest Telefoon 02155-1 1018 nodig voor de afwatering van Over hees 1 en straks voor Overhees 3 en Klein Engendaal. De VVD-er Lange informeerde daarna of de wethouder dacht dat Overhees 3 en 4 toch gebouwd zouden gaan wor den. Dat hoopten de heren De Wilde en Van Poppelen overigens ook. „Als het niet zo was, dan zou het een ramp worden voor vele gezinnen' dacht de heer Van Poppelen. De gemeente zal waarschijnlijk protest aantekenen tegen de beslissing van G.S.; dat voorstel zal in augustus aan' de raad voorgelegd worden. De discussie werd afgesloten met het verzoek van de heer De Wilde om alsnog te bekijken of de aan te leg gen vij vers, in ieder geval voorlopig in afwachting van een eventuele goed keuring van de fases 3 en 4, kleiner aangelegd kunnen worden. Die toe zegging kreeg hij, waarna het krediet beschikbaar werd gesteld. Zuidereng 12.Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst tot huurontbinding ter zake van een bedrijfsruimte aan de Parklaan 36, alhier, met de heer Th. Wolfsen. Conform besloten. Bezwaren kwamen van de ir. M. A. van Ee (VVD). Als het te maken had met de realisatie van het plan Zui dereng. dan voelde hij er niets voor. Hy rekende voor dat de gemeente geld ging uitgeven voor niets. Het plan Zuiderengd zag hy niet komen. Hetzelfde dacht de heer De Wilde (PvdA). „Is er sprake van urgentie?", vr<?eg hij. „Heeft het alleen te maken met het plan Zuidereng, dan moeten we het maar laten rusten". De heer Van Poppelen (CDA) zou er ook niets voor gevoeld hebben indien het aankoop betrof op dit moment voor de verwezenlijking van het plan Zuidereng. Daar ging het echter nu niet ever; het was slechts continue ring van altijd gevoerd beleid. Hij be vestigde daarmee wat de burgemees ter reeds opgemerkt had: ,„We heb ben dat altijd nog gedaan. Steeds ge probeerd verkregen eigendommen zo spoedig mogelijk vrij van huur te krijgen".. Daarna werd het pand gra tis in gebruik gegeven. De heer De Wilde zag er alles in dat beleid nu aan te houden, maar wel stelde hy voor te bekijken wat er in de toekomst gebeuren moest. „Is het niet beter huur- en pachtontbindingen pas aan te pakken als er enig reëel zicht is op de uitvoering van een plan", aldus de heer De Wilde. Hij wilde het in de commissie Ruim telijke Ordening eens besproken zien. Het college zal er vast eens over gaan filosoferen. De burgemeester merkte ook op dat het misschien ook wei juist was eens te bezien wat er met „.bezit" wat aangekocht was voor plannen die toch niet meer uitgevoerd werden, moet gaan gebeuren. ..Verko pen"! „Of erfpacht!", dacht de heer De Walde. Grondprijzen 13. Voorstel tot verkoop van grond aan de Van Mecklenburglaan aan: a. R. E. Komijn b. B. Snijders. beiden wonende te Soest. Conform besloten. 14. Voorstel tot delegatie van de be voegdheid tot verkoop van grond in een aantal bestemmingsplannen aan individuele gegadigden voor de bouw van een woning voor zelfbewoning. Conform besloten. Jan Visser (P.S.) stelde vragen over de grondprijzen van de percelen aan de Van Mecklenburglaan. „Waarom voor de heren Komijn en Snijders 95 gulden, voor anderen in de toekomst Jan Visser (P.S.) 80 gulden en vorig jaar slechts 66,67? Waarom mocht er slechts gebouwd worden door een architect, aangewe zen naar genoegen van het college en waarom werden de kopers Komijn en Snijders verplicht op boete van een dwangsom van 100.000 gulden, zich aan te sluiten op de gemeenschappe lijke particulieren antenne-inrich ting?" De heer Komyn verlaat een (gratis) woonhuis, in eigendom van de ge meente aan de Wilhelminalaan en de heer Van Poppelen wilde weten of het al aan een ander gegeven was. Van Poppelen wilde ook een over zicht van alle „gratis" woningen van de gemeente. - Ook de heer H. Goote (PvdA) was gevallen over de verschillen in de grondprijzen en over de verplichting van de gemeenschappelijke antenne inrichting. De discussie draaide op niets uit want de twee kopers bleken het contract al getekend, te hebben. Het verschil in grondprijs werd verklaard met de stelling dat de 80 gulden gevraagd werd door aaneengesloten bouw en dc 95 gulden voor vrijstaande bouw. Het college was van oordeel dat dat een gegronde reden was om meer c.q. minder te laten betalen en de raad nam dat toen aan. Visser bleef verzet aantekenen tegen de antenne-verplichting en wat be treft de architect kreeg hy steun van de heer K. de Wilde. Ook die kwes tie zal nader bekeken worden. Beide heren waren van mening dat het by de bouw gaat om het geleverde pro duct en niet om de naam van een ar chitect. Ir. M. A. van Ee (WD) tekende be zwaar aan tegen verdere bebouwing van het plan Lazarusberg, indien dat ten koste zou gaan van een veld van de hockeyclub. De aanwezige tekening werd op zijn verzoek terstond aange past; geen gevaar meer voor de hoc keyclub. Ir. M. A. van Ee (VVD) Jan Visser zag niets in de bebouwing rond het Slangenbosje en stemde daarom tegen. Hij wilde iedere ver koop van een perceel grond in de raad behandeld zien, maar hij kreeg de raad niet mee. 15. Voorstel tot wijziging van de Le gesverordening. Conform besloten. 16. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor de aankoop en het plaatsen van een tweetal abri's. Conform besloten. Op verzoek van mevrouw P. Oranje- Entinck (WD) zal nagegaan worden of de abri's voorzien kunnen worden van zitplaatsen en op verzoek van de heer H. Goote (PvdA) zal bekeken worden waar nog meer abri's (over dekte bushaltes) in de gemeente ge plaatst moeten worden. 17. Voorstel tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling van het waterleidingbedrijf Midden-Nederland. Conform besloten, 18. Voorstel tot wijziging van de jachtrechtovereen komst met de Soes- ter Jachtcombinatie te Soest. Conform besloten. Mevrouw Oranje en de heer Visser verklaarden beide tegen het jagen te zijn en zij gingen met het voorstel niet accoord. Het nut van het jagen werd door hen niet onderkend, ook niet na de opmerking van ir. M. A. van Ee (WD) dat de jacht noodzake lijk is voor de instandhouding van het wild. 19. Voorstel tot wijziging van de Drank- en Horecaverordening. Conform besloten. Visser was er mee ingenomen, maar hij kreeg niet de gelegenheid te zeg gen waarom en hoe. De aanhef van zijn praatje was al bbuiten de orde. vond de burgemeester. 20. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het aanleg gen van een parkeerterrein bij en het bouwrijpmaken van het terrein voor een semi-permanente winkel in het plan Overhees, 2e fase. Conform besloten met ter geruststel ling van enige raadsleden de opmer king van wethouder Ebbers dat op dezelfde plaats te zijner tijd de defi nitieve winkels gebouwd gaan wor den. Om 21.15 uur, binnen de twee uur werd de vergadering besloten. Eind deze maand is het dan toch zo ver: dan komt de grote Europese top- konferentie bijeen - die voor veilig heid en samenwerking. Iets waarop vooral de Russische leider Brezjnew zijn zinnen had gezet, al is nog niet helemaal duidelijk waarom. En moei te is er genoeg voor gedaan, dat blijkt wel uit de lange duur van de voor besprekingen die maar liefst 22 maan den onderhandelen vergden. Wat er dan uiteindelijk uit de bus is gekomen - op één plooi na die nog gladgestreken moet worden - is een honderd bladzijden lange handleiding om de ekonomische, politieke en mili taire betrekkingen tussen de Europese landen zo goed mogelijk te maken en te bevorderen, dat mensen en menin gen zo onbelemmerd mogelijk de grenzen passeren. De laatste moeilijkheid in de voor ronde illustreert wellicht het beste hoe pittig die honderd pagina's zijn uitgevallen. Premier Minthoff van Malta hield het gesprek vier dagen op, omdat hij in de stukken ook op genomen wenste te zien dat de VS en de Sowjet-Unie werden opgeroepen geleidelijk hun strijdkrachten in de Middellandse Zee te verminderen. Meer dan een oproep was het niet, maar men was het er wel algemeen over eens, dat dit toch wel wat ver ging. Er ging een scheut water in de wijn. Er kwam nu een verklaring waarin stond dat bij een uitbreiding van de kontakten tussen de Middeliandse- Zeelanden die aan deze konferentie deelnamen en de andere (de Noord- Afrikaanse dus) een van de doelstel lingen behoorde te zijn in dit gebied de strijdkrachten in het algemeen te verminderen. En zelfs deze tekst zat de Ruussen niet lekker en ook de NATO-landen niet. Maar vooral na tuurlijk niet dat het piepkleine Malta zo'n beetje chantage aan het plegen was, want het was duidelijk dat er nu eens een eind aan de diskussie moest komen als Helsinki nog tijd moest krijgen om deze maand de slot- konferentie voor te bereiden. Iets waarop Brezjnew steeds heeft afge stuurd en wat de anderen waar schijnlijk ook wel toejuichen omdat ze wel eens afwillen van deze einde loze konferentie. En er zijn nog wel een paar details t« regelen o.m. over de manier waarop buren elkaar zullen berichten dat ze grote militaire oefeningen houden, zo dat die niet in de zenuwen hoeven te zitten, dat een aanval wordt beraamd. En er is nog een kwestie van de eko nomische konsekwenties van de status van meest begunstigde naties een systeem dat garandeert dat een land bij de import van goederen daarop geen lagere invoerrechten gaat heffen zonder tevens ook deze meest-begun- stigde naties zo'n voorkeursbehande ling te geven. Het Westen heeft hier bij niet veel baat, doordat in de Sow jet-Unie (en de met haar verbonden landen vrijwel evenzeer) alle handel in staatshanden is. Een wat andere formulering waardoor de voordelen wederkerig worden is dus 'gewenst. Blijft over dat met zo weinigzeggende en/of rondweg vage inhoud het ak koord waarvoor met grote ophef alle Europese landen (op Albanië na) plus de VS en Canada naar Helsinki tijgen wel een zeer loze Indruk maakt. Maar zo is het niet helemaal. Wat Brezjnew er voornamelijk mee wint - en hij acht dit van groot belang al ziet men dat in het Westen zo niet - is dat er een papier komt met 35 handtekenin gen waarvan de algemene strekking toch ook wel een bevestiging inhoudt dat de politieke en militaire machts verdeling erkend wordt, zoals die nu is. En dat daaraan verder niet meer getornd zal worden. Men zou kunnen zeggen dat het dan naïef is van de Russen om al te veel waarde te hechten aan een dergelij ke papieren garantie. Ten opzichte van de buitenwereld doen ze dat dan waarschijnlijk ook niet, maar ze hebben er wel iets aan misschien te genover de Chinezen om deze te zeg gen dat die niet meer hoeven te pro beren Europa op te stoken tegen de Russen: bij een Chinees-Russisch kon- flikt zou Moskou de rug tamelijk goed gedekt hebben. En vooral natuurlijk is deze erkenning van de huidige toe stand in Europa intern van belang in het kommunistische blok - als daarin ooit misschien eens een afval lige zou willen rekenen op hulp uit het Westen dan kan hij dit wel ver geten. Dat daar een knelpunt zit bleek wel toen de Roemenen lastig werden bij het enige punt dat voor het Westen eigenlijk wel interessant is in alle honderd bladzijden, namelijk een in- direkte garantie dat de bezettings rechten der vier grote mogendheden in Berlijn niet aangetast worden. De Roemenen wilden uit de formulering hiervan alles weren, wat maar kon wijze op een erkenning van de zoge naamde Brezjnew-doktrine die zegt dat de Sowjet-Unie altijd het recht heeft om een verstoorde socialistische orde te herstellen zoals ze in 1968 in Tsjechoslowakije deed. KANTMAN show In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in I^J één programma.Tijden: dagelijks 10.00 -11.30 -13 00 - 14.30-16 00 en 17.30uur *Cl5 (zondags niet om 10.00 uur). Onderwetervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. Ut/£ HARDERWIJK "Z7

Soester Courant | 1975 | | pagina 7