Pastoor G. Metternich vierde zilveren priesterfeest tijdens sfeervolle eucharistieviering Donderdag 31 juli 1975 53e jaargang no. 50 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedcstraat 29, Soest Tel. 14152- Postgiro 126156 Vredesverdrag is Propagandapamflet Groene postbus ontvreemd Vrijdag 5, zaterdag 6 en zondag 7 september: Bruiloft van Schutterskoning als eerste „Teerdag" Gelijktijdige unieke tentoonstelling Oud Soest Binnekort vertrek naar Hellendoorn makerij van Jan van den rugvinden en kunt U zien SOESTER i COURANT Abonnement per kwartaal 4,15. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,Verschijnt Iedere donderdag Na lang moeitevol onderhandelen tussen de vertegenwoordigers van 35 staten werd uiteindelijk in Helsinki het slotdokument van de Europese Veiligheidskonferentie ondertekent. De politici hebben in de afgelopen maan den net gedaan alsof deze overeen komst tussen oost- en west-Europa de zo gewenste veiligheid in dit we relddeel zou verzekeren. Men heeft nu immers afgesproken de status- quo te handhaven, geen grenswijzi gingen gewapenderhand af te dwin gen en nog zo enkele bepalingen die zouden bijdragen tot het verwezenlij ken van een ontspannen sfeer tussen oost en west. En dat zo vastgelegd hebbende, zou men dan kunnen over gaan tot een rustige vermindering van de wederzijdse strijdkrachten want nu behoeft immers noch oost noch west zich meer door de ander bedreigd te voelen. Het is eigenlijk een veeg teken dat men officieel zoveel belang hecht aan het tot stand gekomen resultaat. De situatie van de huidige status-quo bestaat immers al bijna dertig jaar. Dat men het nodig vond die situatie nog eens op papier vast te leggen bewijst dat men er niet zo gerust op was dat deze ook zo zou blijven. Maar een getekend verdrag heeft he laas nog nooit een bewust gewilde oorlog voorkomen. En de situatie tus sen oost- en west-Europa is nu een maal zó onnatuurlijk, dat het alle in grediënten voor een oorlogsdreiging in zich houdt. Daar heeft dit verdrag niets aan veranderd. Wanneer twee staten van elkaar ge scheiden worden gehouden door een muur die dwars door de voor beiden even belangrijke stad heen loopt, na melijk Berlijn, dan voelt een kind aan dat dit een onnatuurlijke en on zuivere situatie is. Die situatie, die muur, is een gevolg van machtsuit oefening en angst en wordt door die beide aspekten in stand gehouden. Dat kan natuurlijk nooit ten eeuwi gen dage zo blijven. En men moet toch wel bijzonder kinderlijk denken als men veronderstelt, dat die onna tuurlijkheid nog eens door zuiver overleg verandert en tot een natuur lijke grens omgebogen zou kunnen worden. Zo lang die grens en die muur dwars door Berlijn loopt betekent alleen dit al de aanleiding tot een gewapend konflikt. Immers noch de ene noch de andere partij kan zich veroorloven Berlijn op te geven. Doch een zo onnatuur lijke grens als er tussen de delen van Berlijn en die van geheel Oost- en West-Duitsland bestaat kan op de duur niet gehandhaafd blijven. De konklave West-Berlijn, ingekapseld tussen grondgebied van Oost-Duits- land, blijft een voortdurende steen des aanstoots en moet vroeg of laat tot een ernstig konflikt tussen oost en west leiden. Een overeenkomst tot niet-inmenging, tot behoud van deze situatie, bevestigt dan ook alleen de wortel van het kwaad, laat die be staan en rijp worden. Het wordt dan alleen maar vechten op het moment dat één van beide partijen door wel ke omstandigheid dan ook, voldoende verzwakt is om zich niet meer tegen de door de andere partij gewenste verandering te kunnen verzetten, al thans daarbij het onderspit zou del ven. Gezien de ontwikkeling is er maar weinig fantasie voor nodig om te be palen dat die zwakheid zich niet als eerste aan de oostzijde zal openba ren. Doch als puntje bij paaltje komt. zal de Bondsrepubliek, zal Frankrijk én Engeland èn de Verenigde Staten West-Berlijn toch ook niet zonder meer los kunnen laten. De nuchtere toeschouwer zal begrijpen, dat de te rugkeer naar een meer natuurlijke situatie in Duitsland alleen via be dreiging en wellicht gewapenderhand mogelijk zal zijn. En die dreiging zal niet uit het westen komen, althans niet zolang daar een demokratische staatsinstelling gehandhaafd blijft, want die instelling staat geen ver overing toe. Behalve die onnatuurlijke grenzen tussen West- en Oost-Duitsland be staat er trouwens nog zoveel meer konfliktstof tussen oost en west, dat een overeenkomst als nu in Helsinki werd ondertekend, geen enkele ga rantie biedt voor een altijd vredig naast elkander leven. De beste verze kering daarvoor blijft nog altijd het machtsevenwicht, ook al worden daardoor dan onnatuurlijke elemen ten in stand gehouden. Ze worden er in ieder geval ook door beschermd. Laten we ons dus niet in slaap sus sen door wat er nu in Helsinki is ondertekend. Dat is meer een propa gandapamflet dan een vredesverdrag. De heer S. wonende aan de Stad houderslaan. deed bij de politie aan gifte van diefstal van de groene postbus, die bij de ingang van zijn tuin stond. Hij dacht aan een kwa jongensstreek, doch heeft de bus niet teruggevonden. Ook werden aan de Stadhouderslaan enige tuinhekken uit de hengsels gelicht en in vreemde tuinen gedeponeerd, terwijl één be woner van deze laan tot de ontdek king kwam dat zonder zijn mede weten zijn huis te koop was, hetgeen werd aangekondigd middels een ma kelaarsbord, dat waarschijnlijk ook door baldadige jongens uit de tuin van een naburig te koop zijnd huis was meegenomen en in zijn tuin werd geplaatst, Zomerfeesten Groot Gaasbeeker Gilde groeien uit tot een „Zomervolksfeest Het Koningsschieten op de (houten) vogel, zoals dat ook op zondag 7 sep tember weer zal plaatsvinden. Ouderman Willem Schimmel van het Groot Gaasbeekcrgilde maakte een dezer dagen het voorlopige programma bekend waarmede de „vierjaarlijkse teerdagen" van het Groot Gaasbeekergilde zullen worden gevierd. Door de contacten met Grosze Wcsthofen Schützenverein In het Duitse Soest vorig jaar, waarbü de leden van deze Duitse vereniging uitgenodigd worden voor een tegenbezoek aan Soest, heeft men van het Gilde besloten om de jaarlijk se Gildefeesten nu wat groter aan te pakken. Met zo'n 400 eigen gildeleden, met daarbij 80 Duitse gasten en nog eens de inschakeling van de Soester burgerij lijkt het dan ook mogelijk een drie dagen durend programma met succes af te werken. De heer Schimmel zag deze uitgebreide gildefeesten van dit jaar als een eerste aanloop om de gildefeesten in Soest langzamerhand te laten overgaan in een jaarlijks groot Soester zomervolksfeest aan het einde van de zomer. Grote tent als onderkomen Om dit alles in goede banen te lei den zal voor de drie teerdagen 5, 6 en 7 september op het voormalige voetbalveld aan de Ferdinand Huyck- laan een enorme tent van 55 x 15 meter worden opgeslagen waarin men de binnen-festiviteiten kan onder brengen. Het buitengebeuren tijdens deze dagen speelt zich af in de on middellijke omgeving van deze tent op hetzelfde terrein. De heer Schimmel sprak zijn bewon dering uit voor de medewerking die hij en zijn mede-organisatoren kre gen van diverse verenigingen, instan ties en partikulieren. Boerenbruilof op de deel Het feest begint op vrijdag 5 sep tember met een echte teerdag voor uitsluitend de gildeleden in de grote tent. Op deze avond wordt een ouder wetse Soester boerenbruiloft gevierd. Symbolische bruid en bruidegom zul len dan ztfn de Soester schuttersko ning Harry van der Zouwen en zijn vrouw, die dit voorjaar in het hu welijksbootje stapten. Dit belooft eer echte boerenbruiloft te worden „op de deel". Deze bruiloft zal worden meegevierc' door de Soester Harmonie P.V.O., het Mannenkoor Apollo en de Soester Boerendansgroep, terwijl een toneel groepje van een plaatselijke toneel vereniging voor de nodige bruilofts- schetsjes zal zorgen. Aan dit feest zullen naar schatting zo'n 500 per sonen deelnemen. Versierde fietsen In het kader van de deelname van de Soester bevolking start er de vol gende dag, zaterdag 6 september 's morgens om 10 uur een optocht voor versierde fietsen, ryaarmee prij zen zijn te winnen. Aan deze optooi werken mede de harmonie P.V.O. en de drumband van De Springbokken Er zal gestart worden vanaf drie plaatsen, n.I. vanaf het Kerkplein, de Smitshof en het Busstation. De te volgen route staat nog niet gehee? vast. Deze zal nog nader bekend worden gemaakt. Om ongeveer half elf zal deze op tocht arriveren op het feestterrein aan de Ferdinand Huycklaan en al daar defileren voor het Koningspaai en de dóar aanwezige autoriteiten waarna op hetzelfde terrein om on- veer II uur een interessante show gegeven zal worden door drie kox*p- sen, n.1. De Springbokken, de har monie P.V.O. en het Tamboer- en Vendelkorps van het Groot Gaasbee ker Gilde. Tussen 11 en 12 uur op zaterdag valt de aankomst van de Duitse gasten aan de Ferdinand Huycklaan, die dan om 12 uur getuige kunnen zijn van de prijsuitreiking aan de winnaars van de optocht met versierde fietsen Kinderspelen Aansluitend hieraan beginnen dan dc kinderspelen, waarbij er ook is ge dacht aan de wat grotere jeugd voor wie o.a. het zo spektakulaire „tonnetje steken" en mastklimmen op het programma zal staan. Ook zal er een „Rad van Avontuur" draaien en kan men o.a. groepsprijsschieten. Ringsteken Om 1 uur op zaterdagmiddag ver wacht men weer zeer veel Soester belangstelling bij 't ringsteken. Hier aan kan iedereen deelnemen hetzij met een paard en wagen, hetzij op het losse paard. Tussendoor worden demonstraties gegeven in carouselrij- den enz. Voor dit onderdeel van het Gildefeest verkreeg men de spontane medewerking van het Ruitersport Centrum Soest. Aanmelding voor deelname aan deze ringsteekwedstrij den kunnen geschieden bij het rui tersportcentrum aan de Bosstraat, te-, lefoon 13138. Dat men nu reeds op een grote deelname rekent uit Soesl en de omgeving moge blijken uit hei feit, dat men de inschrijving van deelnemers sluit op 29 augustus a.s Voor de beide categorieën is het in schrijfgeld ƒ5,-. De grote tent, waar in een compleet' restaurant zal zijr gevestigd, blijft de gehele dag dooi geopend, zowel op zaterdag als zon dag, en voor de gezellige sfeer zal doorlopend gezorgd worden door dc Hocky Pocky Drive-in Discotheek.. Uiteraard' zal voor elk nieuw begin steeds de Schutterskoning en zijn echtgenote officieel door het Gilde van huis worden opgehaald. Voor Harry van der Zouwen en zijn gema lin zullen het ongetwijfeld drukke en vermoeiende dagen gaan worden. Feest voor alle Soesters we schutterskoning. Dan komt 7.c langzamerhand de tijd om afscheid te nemen van de Duitse gasten waarna men het feest verder voort zet onder leiding van Ton Steenbeek Voor het onderbrengen voor één nacht van de Duitse gasten zouder de organisatoren graag nog over wat meer logiesadressen beschikken. Op gaven hiervoor kunnen worden ge daan bij de heer F. Engberink, Dor- resteinweg 57, telefoon 19399. TENTOONSTELLING „OUD SOEST" Als een losstaand geheel, doch wel inhakende op de historische gilde feesten van het Soester Groot Gaas beekergilde en tevens in nauwe sa menwerking daarmee zal op zaterdag 6 september, des morgens om 11 uur in alle zalen van De Rank aan de Soesterbergsestraat een tentoonstel ling worden geopend waar zeer in teressante dingen uit het Soest van vroeger te bewonderenz uilen zijn. Deze tentoonstelling is geopend op zaterdag 6 september van 's morgen* 11 uur tot 's middags 5 uur en zon dag 7 september van 12 tot 4 uui 's middags. De toegangsprijs is éér gulden per persoon. Zondag vierde pastoor G. Metternich, samen met zijn parochiegemeenschap, xijn 25-jarig priesterjubileum in een gezamenlijke echaristieviering in de pa rochiekerk van de H; Familie te Soest-Zuid. Ingevolge de wens van de jubilarus had men niet gekozen voor een plechtige hoogmis of een prachtige muziëkmis, maar voor een spontane echaristievie ring met de gehele parochie. In dezz opzet is men volkomen ge slaagd, want de kerk was tot de laatste plaats bezet. Ter ondersteu ning van de samenzang waren de le den van de beide parochiekoren als gewone kerkganger in de prachtig met bloemen versierde kerk aanwe zig. Al deze bloemen waren evenzo- vele geschenken van ple parochianen Pastoor Metternich werd geassisteerd door de emeritus deken van Arnhem J. J. H. van Rossum, te Soest, die ook tijdens de ziekte van pastoor Metternich veel parochiewerk ver richtte. Namens het kerkbestuur en de pa rochieraad sprak de heer J. B. Rem- kes een inleiding, waarbij hij de taak en de ambtsopvatting van de jubila ris nog eens duidelijk schreef. „Hij was een priester die duidelijk in houd heeft willen geven aan: Op U wil ik mijn kerk bouwen". In een beeldspraak op de treinenhobby van de pastoor zei de heer Remkes de pastoor nooit gezien te hebben als de locomotief en de parochie als bij wagens. maar dat de parochie dc forse locomotief was en waaraan pastoor Metternich als betrouwbare drijfstang leiding gaf aan het ge- loofsgebeuren. in Soest-Zuid. De heer Remkes zei verder nog, da' de jubilaris voor de eucharistievie ring hetzelfde thema gekozen had als 25 jaar geleden bij zijn priesterwij ding: „Eeuwig bezing ik Gods barm hartigheid". Naast de vele parochianen van Soest- Zuid werd de kerkdienst nog bijge woond door een aantal fraters van de Leo Stichting uit Borculo, in wel ke plaats pastoor Metternich in 1964 benoemd werd tot rector aan dc Leo Stichting, alsmede een deputatie van parochianen uit Breedevoort eveneens een vorige standplaats van pastoor Metternich. Zij allen werden namens de parochie opgevangen ir hotel v. d. Brink. Na de eucharistieviering deelde dc heer Remkes mede, dat pastoor Met ternich in verband met zijn gezond heid de parochie-Zuid gaat verlaten en zijn werk gaat voortzetten in zijn nieuwe parochie Hellendoorn bij Nij- verdal, De jubilerende pastoor G. Metternich (midden) tijdens de eucharistieviering bij gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest. Foto: Herman van Dam Tot slot zei de heer Remkes, dat hij het fijn vond dat men er zoveel be grip voor had dat er geen receptie was in verband met de gezondheid van de jubilaris. Hij vroeg allen aan pastoor Metternich de beide handen aan te bieden, hetgeen resulteerde in een dankbaar, machtig applaus. Het parochiegeschenk, een geldelijke bijdrage in de verhuiskosten naai Hellendoorn, kwam tijdens deze kerk dienst royaal bij elkaar. Vijf en twintig jaar geleden, op zon dag 23 juli werd pastoor Metternic' in Utrecht tot priester gewijd dooi monsigneur Olaf Smit, een broer van de emeritus pastoor mansigneur A G. Smit, van de parochie SoestdijK Zijn eerste mis droeg hij op in Hen gelo. Hij werd benoemd tot kapelaan in Emmeloord en in 1953 volgde zijn benoeming tot kapelaan in Enschede In 1964 werd hij aangesteld als rec tor van de Leo Stichting te Bosculc en in 1966 werd hij benoemd tot pas toor in Breedevoart. Op 3 januari 1970 kwam pastoor Metternich naai de parochie Soest-Zuid. Hij was éér der oprichters en eerste voorzittei van de Raad van Kerken in Soest en voorzitter van de Interparochieel be raad, Ook zaterdagavond tegen acht uur zal het echtpaar weer gereed moeten staan voor een tocht naar het feest terrein, want om acht uur begint dan de grote feest- en dansavond met een uitgebreid welkom aan de Duitse gasten. Iedereen is hier van harte welkom en men verwacht dat zeer vele inwoners dit feest komen mee vieren in de enorme tent die uiter mate geschikt zal zgn voor een groot en spontaan zomeravondfeest. Niet- gildeleden moeten voor hun entree dan een rijksdaalder betalen. De bewoners van de Ferdinand Huycklaan zullen ons de andere dag wel kunnen vertellen hoe gezellig het allemaal wel klonk en hoe laat of het geworden is. De derde dag van dit Gildefeest, zon dag 7 september, wordt begonnen met een gezamenlijke eucharistievie ring om half tien in de Petrus en Pauluskerk aan de Steenhoffstraat Alle gildeleden en ook de boerendans- groep zullen deze kerkdienst bijwo nen. Na afloop trekt men in optocht naar de feesttent aan de Ferdinand Huycklaan voor een gezamenlijke broodmaaltijd, tesamen met de Duitse gasten. De dames van de boeren dansgroep zullen zich dan verdien stelijk maken met het schenken van koffie. Van half twee tot ongeveer vier uur herhaalt zich dan het ringsteken waarbij nu echter gereden zal wor den met de ponywagen of op de losse pony. Ook nu is de organisatie weeT in handen van het Ruitersportcen trum Soest, waar men zich ook \veer kan aanmelden voor deelname. Men verwacht zeker 15 tot 20 wagens en 50 ruiters. Tijdig inschrijven is dus gewenst. Koningsschieten op de vogel Zondagmiddag om half twee begint dan het grote spektakel van het Ko ningsschieten op de vogel door de gildeleden. De winnaar, die uiteinde lijk de vogel van de paal schiet zal voor een jaar de nieuwe schutters koning zijn. De traditie wil dat deze nieuwe ko ning en zijn gemaal na een korte on derbreking weer officieel van huis wordt opgehaald, waarna nog het z.g Koningsschapschieten zal plaatsvin den. Hierbij zullen de gekroonde schuttershoofden van dit jaar en vo rig jaar, uit het Hollandse en het Duitse Soest eikaars kunnen beproe ven op het geweer. Huldiging nieuwe schuttcrskoninp Nadat 's avonds tegen achten de nieu we koning en zijn gemalin weer van huis zijn opgehaald, vindt om acht uur de huldiging plaats van de nieu- Uiteindelijk werden de jaarlijkse gil defeesten aangegrepen om deze ten toonstelling te organiseren. Diverse deskundigen, waaronder onze Soester oudheidkundige Engelberi Heupers, werden om raad gevraagd De gemeente Soest werd niet alleen om medewerking gevraagd in de vorm van het beschikbaar stellen var artikelen, maar ook om het beschik baar stellen van een subsidie. Als straks de deuren van de ten- toonsteling open gaan. dan zult U er geen antiekwinkel aantreffen, maai een categorisch ingedeelde tentoon stelling, die zeer de moeite van eer bezoek waard zal zijn. Er is een ca tegorie van mooie dingen uit d Soester kerken met o.a. het avond maalzilver van de Oude Kerk, gou den vaatwerk uit de Petrus en Pau luskerk, wapenborden enz. In de ca tegorie „nering en ambacht" zult U een deel van de histroische wagen- van Jan van den Dijssel te- hoe vroe ger een wagenwiel werd vervaardigd. De categorie „zuivel" toont U oud Soester zuivelmateriaal, terwijl U in de categorie „landbouw" de verwer king van het specifieke Soester graan, de rogge, kunt zien. Veel huishoude lijke dingen, plaatwerk en schilderij en uit het gemeentehuis zullen te be wonderen zijn, alsmede de stambo men van twee zeer oude Soester ge slachten. Om het geheel nog meer vanuit de Soester gemeenschap te laten groeien, wordt de burgerij van Soest ook nog in de gelegenheid gesteld om mooie schilderijen van Soest of echte Soes ter gebruiksvoorwerpen van rond 1900 in te brengen. Hiervoor kunt U zich wenden tot de heer P. v. d. Breemer, Vosseveldlaan 21, de heer W. Schimmel. Steenhoffstraat 73 en de heer F. Knaapen, directeur van de Rabo Bank aan het Kerkplein. De organisatoren hopen met deze tentoonstelling te bereiken, dat meer dere Soestenaren het belang gaan in zien van het behouden van datgene dat gerekend mag worden tot de Soester historie. Wellicht komt dan de noodzaak naar voren een en an der noodzakelijk te moeten onder brengen in een Soester oudheidska mer, die dan wellicht gerealiseerd kan zijn als Soest in 1975 het 950- jarig bestaan gaat vieren. Eén van de leden van het Tamboer en Vendelkorps van het Groot Gaas beeker Gilde tijdens een eerder gehouden show. Ouderman Willem Schimmel (links) in vol ornaat kijkt belangstellend uit naar het schot dat de vogel naar beneden haalt. De initiatiefnemer, de heer P. var den Breemer, zelf hobbyist in de Soester sibbekunde en verzamelaar van typische curieuze Soester dingen, vertelde ons, dat een aantal Soester lieden al jaren praat over de oude Soester spullen die her en der in de gemeente nog aanwezig waren. Waar om gaan we niet proberen deze din gen te rdden voor later; er gaat steeds meer van verloren. Tijdens een gesprek hierover in hel Amersfoortse museum Flehite me' oud-burgemeester Bentinck zei deze „Waarom wachten julie er nog mee Laat het eens zien". Er vormde ziel een werkgroep, die tot de conclusie kwam, dat zoiets uit de gemeenschar moeten groeien, en zo langzamerhand kreeg de gedachte aan een tentoon stelling steeds meer gestalte.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1