„Vertraging in scholenbouw in Overhees" Gymlokaal bij Groen van Prinstererschool gereed voor gebruik Protest van invalidenbond „Midden Nederland" tegen uitstel van wet Donderdag 7 augustus 1975 53e jaargang no. 51 UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 Partij van de Arbeid-vragen over: Reinigingsdienst vroeger Verbetering Oude Tempellaan Toch half verharde trainingsvelden Partij van de Arbeid-fraktievoorzitter „HOK STAAT HET NU MET DE MOLENSTRAAT?" Eerste uitslaande brand in nieuwe wijk „Overhees" Dakraam werkte niet als brandglas Officiële mededelingen Bekendmaking Inbraak bij oud-burgemeester Bentinck Goede tijden voor het Soester natuurbad „INFORMATIE" blad van bureau's Voorlichting en Sportstichting Open Hof injamborette Amersfoort 75 Herken de voortekenen van een hartinfarct en reageer onmiddellijk Symptomen Eerste liulp Reklame rond de voetbalvelden Zwaar gewonde bij botsing op Laanstraat Ergerlijk gesol met reddingsboei Kennen ouders hun ver antwoordelijkheid niet Drank oorzaak val Commissie subsidiëring sportverenigingen Zweefvliegtuig maakte noodlanding ONS BELERENDE VINGERTJE Kinderboerderij de hele maand augustus gesloten SOESTER 8 COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Venchjjnt iedere donderdag De voorzitter van de PvdA-fraktie, de heer K. de Wilde, vraagt het college van burgemeester en wethouders of er inderdaad sprake is van vertra ging in de scholenbouw in de wijk Overhees. Een en ander heeft hjj af geleid uit een krantenartikel waarin de wethouder van onderwijs, de heer G. Plomp, het waarom van getroffen noodvoorzieningen voor het vervoer van kinderen uit de wijk naar scho len elders in Soest uiteen zet. Als reden geeft de wethouder aan de collegewisseling (de heer Plomp volg de in september '74 wethouder Dijk stra op) en vertraging „hogerop". De heer De Wilde vraagt nu K. de Wilde: Overheid laten meebe talen „Heeft de collegewisseling in septem ber 1974 inderdaad vertraging in de scholenbouw in Overhees ten gevolge gehad en zo ja, in welke mate is dit het geval geweest Wat heeft wet houder Plomp bedoeld met zijn mede deling, dat „hogerop" vertraging is opgetreden Welke extra kosten 2ijn gemoeid met de noodvoorzieningen welke moeten wordèn getroffen, nu de wijk Overhees niet tijdig over de benodigde schoolruimte beschikt Is in deze extra te maken kosten van rijkswege boven de gewone onder- wijs(doel-)uitkeringen een financiële tegemoetkoming te verwachten, zeker als met „hogerop" rijksinstanties zijn bedoeld Binnen welke termijn zal in Overhees de benodigde schoolruim te aanwezig zijn Wat kan (moet) worden gedaan om bij eventuele vol gende nieuwe wijken een situatie zo als in Overhees bestaat te voorko men Of kunnen naar de mening van uw college daarvoor geen afdoende waarborgen worden gegeven Deze week wordt door de gemeente lijke reinigingsdienst het huisvuil bij elke woning ongeveer anderhalf uur eerder opgehaald. In verband met het warme weer begint de reinigings dienst reeds om half zeven. De inge zetenen gelieven hiermede rekening te houden. Maandag 11 augustus zal de firma Al- mere een aanvang maken met de ver betering en riolering van de Oude Tempellaan te Soesterberg. De werk zaamheden zullen ongeveer 9 weken duren. In Soest zullen waar nodig en indien mogelijk, halfverharde oefenvelden aangelegd worden ondanks het feit, dat sportverenigingen weieens be zwaar gemaakt hebben in verband met de grotere kans op blessures. Het bestuur van de sportstichting is van mening dat de voordelen van derge lijke trainingsvelden opwegen tegen de nadelen. De voordelen zijn grotere bruikbaarheid dan de altijd kwets bare gras-oefenvelden en daardoor 'n vrijwel onbedreigde continiteit tfan de trainingen. Namens z\jn fraktie vraagt het PvdA-' raadslid, de heer K. de Wilde, aan het college van burgemeester en wethou ders hem mee te delen „hoe het thans gesteld is met de pogingen tot in standhouding, na vernieuwing en in halen van .achterstallig onderhoud van het complex woningwetwoningen aan de Molenstraat". De heer De Wilde wijst daarbij op een in augustus vorig jaar versche nen publikatie, dat de bouwvereni ging St. Jozef de woningen aan de Molenstraat aan de bewoners ten ver koop had aangeboden. „Sedertdien is hierover, voorzover ik weet, niets meer bekend geworden", aldus de heer De Wilde. Hij merkt verder op, dat opknappen van de huizen aan de Molenstraat met hun Omgeving alsmede de aanleg van riolering aldaar een zaak is die haast heeft en dat hij daarom de vraag stelt. Terwijl de bewoners van het perceel Choristenpad 82 in de nieuwbouwwijk Overhees niet thuis waren (zij waren met de kinderen naar het Soestcr Natuurbad), brak zondagavond om zes uur brand uit in hun woning op de bovenverdieping. Juist toen de familie Berghuis huiswaarts keerde bemerkte men de brand. De heer Berghuis, geholpen door om wonenden, heeft nog geprobeerd het vuur te blussen, maar de enorme De burgemeester van de gemeente Soest maakt ter uitvoering van artikel 28 van de wet op de Ruimtelijke Or dening bekend, dat het bij raadsbe sluit van. 16 mei 1974 vastgestelde bestemmingsplan „Overhees" voor gronden, gelegen in Overhees en in het Soesterveen, ten zuiden van de Koningsweg, tusen de Dorpsstreek en de Eigendomweg in de gemeente Soest door gedeputeerde staten van de pro vincie Utrecht gedeeltelijk is goedge keurd bij besluit van 4 juni 1975, afd. 5, nummer 1095 '74 RO-920. Goedkeuring is onthouden aan een gedeelte van het bestemmingsplan dat gelegen is buiten het in het streek plan voor de Utrechtse Heuvelrug voor de gemeente Soest opgenomen stedelijk gebied, zoals op de plankaart is aangegeven, alsmede aan een aan tal bepalingen en voorschriften. Het besluit van gedeputeerde staten ligt met het bestemmingsplan met in gang van 11 augustus 1975 gedurende één maand ter gemeentesecretarie, af deling algemene zaken en stadsont wikkeling (geopend iedere werkdag van 9.00 tot 12.00 uur) voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn van 1 maand kunnen degenen, die zich tijdig met bezwaren, zowel tot de gemeenteraad als tot gedeputeerde staten hebben ge wend, beroep instellen. Gelijke bevoegdheid komt toe aan degenen, die zich tijdig tot gedepu teerde staten hebben gewend met be zwaren tegen de wijziging, welke bij de vaststelling van het plan door de gemeenteraad in het ontwerp zijn aangebracht, alsmede aan een ieder die bezwaren heeft tegen onthouding van goedkeuring aan enkele gedeel ten van het plan door gedeputeerde staten. De beroepschriften dienen aan Hare Majesteit de Koningin te worden ge richt en kunnen worden ingediend bij de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening te 's-Graven hage. Soest, 6 augustus 1975. De burgemeester voornoemd Mr. J. M. CORVER- VAN HAAFTEN rookontwikkeling maakte het hem on mogelijk. De brandweer, uitgerust met twee lagedrukspuiten en een gereedschap- penwagen, was spoedig ter plaatse. Het grote aantal toeschouwers maakte het de brandweer erg moeilijk bij het uitrollen van de slangen. De brand woedde op de bovenverdie ping. Vier brandweerlieden begaven zich, voorzien van persluchtmaskers, naar binnen. Het vuur was toen zeer vlug geblust. De gehele bovenverdie ping brandde uit. De woning is het eigendom van de gemeente Soest. De schade bedraagt ongeveer 25.000 gulden. De aangrenzende wonin; kreeg te lijden van bluswater. Omtrent de oorzaak van de brand tastte men zondagavond nog in het duister. Maandag hebben brandweer en po litie een onderzoek ingesteld. Als mo gelijke oorzaak wordt gedacht aan de ontploffing van een flesje of spuit bus met licht ontvlambare stof. De temperatuur op de zolderetage moet door het tropische weer zeer hoog opgelopen zijn, waardoor der gelijke materialen spontaan kunnen ontploffen. Soortgelijke gevallen doen zich ook voor in auto's die langdurig in de felle zon staan en waarin geen ventilatie is. Dat het dakraam als brandglas ge werkt zou hebben, wordt door de deskundigen naar het land der fabel tjes verwezen. Daarover heerste zon dagavond in de buurt ongerustheid maar die ongerustheid is overbodig. Wel adviseert de brandweer zolder kamers en ook slaapkamers waar de gehele dag de zon op staat te branden te controleren op dergelijke bussen en flessen en die te verwijderen. De burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften, was aanwezig tijdens de blussingswerkzaamheden en onderhield zich met de familie Berg uis. De familie heeft tijdelijk onder dak gekregen op een plaatselijke camping. Zaterdagmorgen werd bij afwezig heid van de bewoners ingebroken in de woning van oudburgemeester Ben tinck. Men kwam binnen door een deur aan de achterzijde, waarop nog- wel een speciaal Lipsslot was aange bracht. De gehele woning werd van onder tot boven doorzocht en ver schillende waardevole artikelen wer den meegenomen in drie koffers, die ook het eigendom waren van Baron Bentinck. Verder wordt vermist een schilderij (polychroom oud-Delfts ruiterfiguur), vijf Delftse vazen, een platenspeler en een franse pendule De waarde van de gestolen artikelen kon nog niet worden vastgesteld. Het Soester Natuurbad kan zich, dank zij het uitstekende zomerweer, ver heugen in een zeer talrjjk bezoek. Tot en met eind juli beliep dat ongeveer 120.000 gasten, tegen vorig jaar met slechts 82.870. Een topper was dins dag 5 augustus, toen het bad 7500 be. zoekers te verwerken kreeg. De auto parkeerplaats was daar uiteraard niet op berekend en de berm van de Van Weerden Poelmanweg deed daarom ook dienst. Vorig jaar, het slechtste jaar tot nu toe in het natuurbadleven, was het totaal aantal bezoekers 130.257; de drukste dag leverde toen het aantal van 5362 zwemmers op. Het beste seizoen was 1969, toen het aantal van 307.713 bezoekers bereikt werd. Dat was het jaar dat het bad op zondag 10 augustus bezocht werd door 10.790 zwemmers. In 1970 was het aantal bezoekers 282.574, in 1971 242.375; in 1972 177.318; in 1973 235.197 en vorig jaar het dieptepunt met een aantal van 130.257. De 300.000ste bezoeker in 1969 kwam, binnen op 9 september; de 200.000ste op 27 juli. In 1970 kwam de 200.000 ste bezoeker op 30 juli; in 1971 op 3 augustus en in 1973 op 14 augustus. Tot en met woensdag 6 augustus heb ben ruim 150.000 zwernlustigen ge bruik gemaakt van het zilte nat. Het weekend zaterdag-zondag telde men ongeveer 10.500 bezoekers. Bjj de behandeling van de begroting voor het jaar 1975 is door gemeente raadsleden gevraagd een mededelin genblad uit te geven om een goede communicatie met de plaatselijke sportverenigingen te krijgen naar aanleiding daarvan is thans versche nen het blad „Informatie", waarvan de redaktie gevoerd wordt door de bureau's Voorlichting en Sportstich ting. In het eerste nummer zegt de direc teur van de Sportstichting, de heer Th. Peet, dat: „daarmede een in het verleden helaas door gebrek aan man kracht gestrande aktiviteit van de sportstichting weer wordt opgevat". In de jaren 1968 tot en met 1970 wa ren elf nummers verschenen; nu komt dan weer een nieuw „eerste nummer' en men hoopt dat de medewerking van het bureau Voorlichting de con- tinuiteit van de uitgave zal waarbor gen. De inhoud zal steeds bestaan uit in formatie over plaatselijke zaken met betrekking tot de sport en de licha melijke opvoeding en uit algemene (landelijke) informatie over deze sec tor. De Jamborette Amersfoort 75 die haar tenten heeft opgeslagen op een kam peerterrein achter het Soester natuur bad, mag zich sinds de opening op dinsdag 29 juli in prachtig zomerweer verheugen. Dinsdagavond na de opening werd een groot kampvuur ontstoken, met daaromheen alle deelnemers(sters). Er is trouwens iedere avond iets bijzon ders te doen voor de kampbewoners. Zondag j.1. werd open hof gehouden. Het begon 's morgens met een wel pen- en kaboutersdag, waaraan ook welpen en kabouters uit Amersfoort' deelnamen. Tijdens een z.g. zoekaktie werden alle deelnemers gedropt. Bij iedere tent stond een letter en al deze letters vormden het woord „broeder schap". Bijna alle deelnemers konden het „woord" bij elkaar krijgen en bij de jury tent inleveren. Er waren enige prijsjes aan verbonden. 's Middags om twee uur begon men met de aktiviteiten en de publieke belangstelling was zó groot, dat de toegangswegen naar het kamp ver sperd raakten. Minstens twee duizend personen be zochten zondagmiddag de Jamborette. Men kon zich tegoed doen aan lekke re pannekoeken, echte koekjes uil Wales, er werden kippen gebraden die grif van de hand gingen. De padvin ders hadden een hoge toren gebouwd,, waarop tenten waren aangebracht, die echter niet als slaapplaats mochten worden gebruikt. Een draaiorgel zorg de voor de muzikale omlijsting. Een amateur uit Woudenberg had van het geheel een TV-uitzending in el kaar gedraaid, zodat men alles kon bekijken. Verschilende buitenlandse groepen voerden volksdansen uit. Een zeskamp werd georganiseerd enz. Enige kampvuren zijn nog in voorbe reiding. Iedere avond wordt er een kampkrant uitgegeven met alle bij zonderheden. Gisteravond vond de slotavond plaats met een groot kampvuur. De leiding was in goede handen en er heerste een prettige sfeer. De afdeling Soest van het Rode Kruis komt een woord van lof toe, want haar leden waren steeds aanwezig om, indien no dig, hulp te bieden. Veel voorkomende pijngebie- den voor een infarct: middenvoor in de borst armen 1. Hevig samentrek kende pijn midden voor in de borst. 2. Pijn houd't langer dan 5 minuten aan, ook als men rustig zit of ligt. 3. Transpireren en onrust, misselijk heid en braken kunnen voorkomen. 4. Pijn kan uitstralen naar hals, rug of armen. N.B. Korte, scherpe steken op één plaats op de borst wijzen vrijwel nooit op een hartinfract. 1. Bel onmiddelijk de arts, de GG GD of het ziekenhuis. 2. Patiënt rustig laten liggen in afwach ting van medische hulp. Kortademige pa tiënten kunnen het best wachten in zithouding. 3. Vermijdt emotie of inspanning. 4. Belangrijk is een zo spoedig moge lijke opname in een ziekenhuis met een hartbewakings- af deling. De komende week zal het nieuwe gymnastieklokaal b(j de Groen van Prinstererschool aan de Hartweg in de wijk 't Hart „Officieel" in gebruik genomen worden. Het is het eerste gymlokaal in deze wijk en om de bewoners kennis te laten maken met de aanwinst (het lokaal is niet alleen bedoeld voor de scholen maar ook voor de sportverenigingen en voor al de wijkbewoners) zijn er in de week van de opening binnenaktivitci ten georganiserd. Zij kunnen zich dan op de hoogte stellen van de gebruiksmogelijkheden den, want het slagen van deze wijk- aktiviteit is in hoge mate afhanke lijk van de medewerking van de buurtbewoners. Het is immers de be doeling dat zij zelf „in beweging" komen. Het voorlopige programma is als volgt samengesteld Dinsdag 12 augustus 20.00-21.00 uur en 21.00-22.00 uurGelegenheid tot (hernieuwde) kennismaking met ver schillende balspelen waaronder vol leybal, basketbal e.d. Woensdag 13 augustus 20.00-21.00 uur en 21.00-22.00 uur Mogelijkheden om deel te nemen aan een speciaal voor de dames vanaf 16 jaar samengesteld instuifprogramma. Donderdag 14 augustus 20.00-21.00 u. en 21.00-22.00 uur Een zelfde pro gramma als woensdag doch speciaal bestemd voor de heren vanaf 16 jaar. Vrijdag 15 augustus 18.30-19.30 uur Jeugdsportinstuif voor de leeftijds groep 8 tot 11 jaar. 19.30-20.30 uurJeugdsportinstuif voor de leeftijdsgroep 11 t/m 15 jaar. In de loop van deze avond zullen er „enige" woorden gesproken wor den, waarmee de „officiële" in ge bruikneming rond is. In een brief aan de minister van Sociale Zaken tekent het bestuur van de Invalidenbond Midden-Nederland protest aan tegen het voornemen de wet op de Algemene Arbeidsonge schiktheidsverzekering niet op 1 juli 1976, maar op een latere datum in werking te stellen. Dat is opnieuw een uitstel, want oorspronkelijk zou de wet op 1 januari a.s. van kt-acht worden. „Midden-Nederland" is het niet eens met de argumenten van de minister voor dit uitstel en zij noemt het on aanvaardbaar dat nu daardoor de ge handicapten in inrichtingen en vele kleine zelfstandigen „nog langer in de kou blijven staan". „Wij protesteren, omdat de door uwe excellentie genoemde motivering van het uitstel n.1. de langere voorberei dingstijd, die uw dienst nodig zou hebben, ons niet billijk voorkomt, ge zien de lange periode waarin dit wets artikel reeds in behandeling is. Ook het motief: uitstel vanwege het ont breken van financiële middelen wij zen wij beslist van de hand. Voor deze belangrijke wet voor de gehandicap ten moeten de middelen gevonden worden", aldus de brief. Men verzoekt dan ook met klem de ingangsdatum van 1 januari 1976 te handhaven. De aandacht wordt ver der ook gevestigd op een mistoestand in de belastingaanslagen voor gehuw de gehandicapten. In de valide maat schappij is het namelijk gebruikelijk dat het inkomen van man en vrouw voor de belasting gescheiden wordt aangegeven. De invalide vrouw moet echter haar WAO-uitkering voegen bij het inkomen van haar man en dat bedrag wordt als één inkomen bij de belasting in aanmerking geno men. „Midden-Nederland" verzoekt de minister aan deze mistoestand zo spoedig mogelijk een einde te maken Als eerste heeft de voetbalvereniging SEC gebruik gemaakt van de moge lijkheid door het plaatsen van rekla- meborden rond het hoofdveld, de fi nanciële positie van de vereniging te versterken. Om daar vergunning voor te krijgen is jarenlang touwgetrokken tussen de gemeente en de sportverenigingen Ook onderling verschilden de bestu ren van de verenigingen van mening en het is dan ook niet te verwachten dat alle verenigingen nu gebruik gaan maken van de mogelijkheid reklame- borden op te stellen. De sportstichting heeft de bij SEC geplaatste borden bekeken en „in or de bevonden".. Die goedkeuring is al tijd nodig. Zonder op het verkeer te letten reed de 31-jarige A. S. B: met zijn auto vanaf een terrein de Laanstraat op. Hierdoor kwam hij in botsing met de 54-jarige Soester automobilist W. H. M., die hierdoor zwaar gewond werd. De wagens liepen ernstige schade op. terwijl de rijbewijzen van beide per sonen werden ingenomen. De heer B werd naar Zonnegloren vervoerd. Voor de derde maal, sinds vorige week bij de vijvers in de nieuwe wijk Overhees een reddingboei geplaatst werd, heeft de gemeente de opberg- kasten van een nieuwe ruit moeten voorzien. Ergelijk en d'iep treurig dat op een dergelijke manier door de jeugd omgesprongen wordt met mate riaal waar in geval van nood ie mands leven van af kan hangen. De boei werd teruggevonden bij een school aan de Smitsweg. Het wordt tijd dat de scholen weer beginnen, want mogelijk kunnen de leerkrachten de kinderen wijzen op hun onverantwoord gedrag. De ou ders laten het geheel afweten blijkt nu wel. Je zou denken, het is een taak voor iedere volwassene, mini maal de jeugd aan te pakken, die met een reddingboei loopt te spelen. Iemand, die teveel alcohol drinkt loopt de kans dat hij vait. Dat over kwam de 25-jarige Soester G. B. T. H. Hij lag op straat met een gewonde schouder toen de politie hem vond. Deze bracht hem voor verdere behan deling naar het politiebureau. Door het gemeentebestuur is een com missie ingesteld met als opdracht de wijze van subsidiëring van sportver enigingen te bestuderen. De commissie is als volgt samenge steld: wethouder J. Ebbers, voorzit ter; de raadsleden J. van den Bra- kei, P. Lange en G. Stam; mevrouw J. van Asselt-de Vries en de heren W. Paans en T. van Rijsbergen na mens de sportstichting; de heer J. Hil- horst van de sportstichting en de heer H. van den Brink van de gemeente secretarie, afdeling financieel beheer Door het ministerie van C.R.M. zijn onlangs subsidie-mogelijkheden ge opend voor aktiviteiten in de sfeer van de sportieve rekreatie in ge meenten met minder dan 50.000 in woners. Aan dit experiment, want daar gaat het ministerie van uit, gaat Soest deelnemen en dagrvoor is sub sidie aangevraagd. Gedacht wordt aan het beschikbaarstellen van de gym nastiekzalen tijdens de „vrije uren". Slaagt het experiment, dan is de con sequentie dat eigen middelen gevon den zullen moeten worden om het werk voort te zetten. Dinsdagmiddag om 17.45 uur maakte een zweefvliegtuig met als bestuur der. de 39-jarige K. P. ter Maat uit Arnhem een noodlanding op een weL land aan de Stadhouderslaan bij de Noorderweg. De heer ter Maat was op het vliegveld Teket bij Arnhem opgestegen en was vandaar over Utrecht - Hilversum gevlogen, met de bedoeling naar Arnhem terug te vlie gen. Boven Soestdijk begaf hem de terimiek en hij was genoodzaakt een noodlanding te maken, die hij per fect en zondér ongelukken uitvoerde. Het toestel werd gedemonteerd op gehaald. Kenmerkend was die foto in de krant, waarop onze eigen Joop den Uyl een delerend vingertje opheft tegen presi dent Ford van de Verenigde Staten, daarginds in Helsinki, waar 35 rege ringsleiders hun handtekening kwa men zetten onder een weinigzeggend akkoord. Er werd niet bij vermeld, wat de minister-president van ons kleine landje de leider van de mach tige bondgenoot dan wel eens even onder de neus wilde wrijven, maar het gebaar op zich is al zo kenmer kend voor de houding van vooral de socialisten in ons land. We hebben trouwens al een nationale reputatie opgebouwd van ieder ander te willen onderwijzen, met vooral parlementa riërs en andere politici voorop. Als het ergens in een land politiek niet naar de zin gaat van onze pro gressieve politici, dan komen er stee vast vragen aan de regering of ze daar niet haar ongenoegen over wil uitspreken, er misschien iets tegen kan doen. Onze politici noemen zich dan „verontrust" en menen dan, dat dit kleine landje maar eens zijn vin gertje moet opsteken tegen die re geerders ginds. Alsof dat "j'accuse* van die aan zijn zetel klevende poli ticus uit dat kleine landje, met zijn toch zo mooie esthetische inslag, in een land en voor een regering met een geheel andere inslag, ook maar iets zou betekenen en uithalen. Ik weet het niet zeker, maar ik neem wel aan, dat die regeerders in dat andere land, of het nu Amerika, Chili, Portugal, Griekenland, Turkije, India of Indonesië is - en er zijn nog veel meer stoute kinderen - stilletjes den ken: „ze zien wel de splinters in an dermans doch niet de balk in het eigen oog" of „wie uwer zonder zon den is, werpe de eerste steen". Want Nederlands reputatie in de wereld is niet meer wat ze geweest is. Niet meer die van een hecht doortimmerd beleid, van een voor zijn plichten staand volk. van een betrouwbare sa menleving. We verwaarlozen het ge zag en de instituten die dit dienen t« handhaven, hoewel we ook zelf zou den moeten zien, welk een rommeltje we er daardoor van maken. Ons politie-apparaat kan de misdaad niet meer aan. Elk uur wordt er een auto gestolen, iedere week sterft er een lieroinegebruiker, inbraken en an dere diefstallen gebeuren er in ons land tientallen per dag. De duizenden overtreders van andere wettelijke be palingen kunnen we dé hen opgelegd» gevangenisstraf niet meer doen onder gaan; we schelden dat maar kwijt om althans de ergste misdadigers nog hun verdiende straf te kunnen laten on dergaan. Maar ook die bestraffen we zo licht mogelijk, altijd in de hoop dat zij zich dan eerder zullen ver beteren, maar misschien ook wel om het gebrek aan gevangenisruimte te camoufleren. Want in onze zo heerlijk vooruitstrevende nederlandse samen leving is het aantal lichte en zware wetsovertreders van jaar tot jaar sterk toegenomen. Maar geen nederlandse politicus durft daarvoor de hand in eigen boezem te steken en de konklusie te trekken, dat die groei van wetsovertreders dan toch wel ergens aan moet liggen, zou kunnen liggen aan het politieke be leid en maatschappij-inzicht dat zij voorstaan. O neen, dat kan niet. Want wij weten alles zo goed en beter dan een ander, wij brengen ons volk tot zo'n goede mentale instelling, aan ons kan het niet liggen. Wij willen alleen maar lief zijn voor anderen en ieder zelf laten bepalen dat hij meent dat goed voor hem is. Gevangenissen zijn uit den boze, ge zag dient niet merkbaar uitgeoefend te worden, militaire defensie is een onding, politiek zo mondjesmaat mo gelijk, alles dient gericht op verbete ring, niet op bescherming van de maatschappij. Een maatschappij die we bovendien, volgens goede progres sieve insteling, volledig ondersteboven moeten gooien. Al weten we nog niet wat dan daaruit weer tevoorschijn kan komen. Vooral daardoor grijpt ds losbandigheid in Nederland om zich heen. En wij maar volhouden dat we het zo goed doen en ons vingertje opheffen tegen anderen om het net zó te doen. Doch zachtjesaan raken we in de versukkeling, kunnen de praktijk van de menselijke samenleving eigen lijk niet meer aan. Dat zien we zelf niet, willen het ook niet zien, maar de buitenstaander, de man in België, in Amerika, in Turkije, in Indonesië en waar dan ook, die valt het op. Die wil dan wel naar Nederland komen om hier ook zo weinig gestoord iets te kunnen uithalen. En ook die mens halen we gastvrij binnen. Dat gek ge worden Nederland. De zomeraktiviteiten op de kinder boerderij „De Vrije Teugel" zijn een groot sukses geworden, mede door de inzet van de vaste staf en vrijwilli gers, daarbij op een prettige en vak kundige wijze geassisteerd door do centen van Artishock. Er waren dagen met een bezoekers aantal van meer dan 175 kinderen; wel een bewijs, dat de kinderboerderij zeer in trek was. Vanaf 1 augustus is de boerderij de gehele maand gesloten wegens vakan tie van de medewerkers en voor het onderhoud van de opstallen. Gelukkig wordt er van 11 tot en met 16 augus tus in een tent op de Eng voor de zo nodige opvang van de jeugd gezorgd. De Stichting Jeugdzorg Soest neemt deze organisatie op zich.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1