Postagentschap Driehoeksweg overvallen Goede temperatuur voor het natuurbad houdt aan „Waarom beheert de burgemeester nog steeds de portefeuille van Ruimtelijke Ordening?" Plort Zuidereng op de lange baan! Donderdag II augustus 1975 59e jaargang no. 52 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Weer een klap voor het demokratisch denken Ongeval in Natuurbad Diefstal tijdens boodschappen doen opent gymzaal Aanrander ingesloten Vragen aan de raadsleden van Soester ingezetene komen a.s. donderdag aan de orde B. en W. willen standpunt van de raad weten ten aanzien van de te volgen procedure SOESTER I COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt iedere donderdag De radikaal progressieven zeggen uit te gaan van een programma voor ver dere demokratisering van het maat schappelijk leven. Telkens weer ech ter ervaart men, dat juist vanuit de progressieve hoek het met de waarlijk demokratische gedachte niet zo nauw genomen wordt. Een markant punt daarvoor was al hoe het toegegaan is met Het Vrije Volk en de Arbei derspers, waarbij van inspraak van de direkt betrokkenen niet zo heel veel terecht is gekomen. Het personeel had uiteindelijk maar te slikken wat de heren, die aan de touwtjes trok ken, beslisten, ook de ontslagen die hieruit voortvloeiden. We zien verder hoe in steden waar de verkiezingen de progressieven een raadsmeerder- heid bezorgden, de andere partijen voor zetels in het kollege van B. en W. worden uitgesloten. Een machts uitoefening die, ongeacht de verkie zingsuitslag, toch bepaald niet als de mokratisch kan worden aangemerkt. Die tendens tot machtsuitoefening openbaarde zich ook al in het toe schuiven van goedbetaalde en belang rijke banen aan juist progressieve fi guren. Het nieuwste en nu juist zéér opvallende voorbeeld daarvan is de benoeming door PPR-minister Van Doorn van PPR-kamerlid mr. Jurgens tot voorzitter van de NOS. Misschien is die mr. Jurgens helemaal niet zo ongeschikt als voorzitter van de NOS, maar daar gaat het nu niet om. Het voorzitterschap van de NOS wordt duidelijk als een belangrijke politieke funktie gezien. Eigenlijk ten onrechte, maar vanwege ons zuilensysteem is het dat nu eenmaal. De NOS is in feite bedoeld als een overkoepelende en samenbindende or ganisatie van de erkende omroepver enigingen, zodat het voorzitterschap eigenlijk beter bekleed zou kunnen worden door een meer neutrale, door een niet zo politiek uitgesproken fi guur. Maar enfin, dankzij het politie ke denken zijn de zaken zo komen te liggen. En eigenlijk had, volgens dit denkpatroon, de PvdA nu recht en had ook gerekend op de bezetting van deze belangrijke post door een van haar leden. En het PvdA-lid drs. A. R. Vermeer, lid Gedeputeerde Staten van Utrecht, was daarvoor dan ook naar voren ge schoven en diens benoeming werd on dersteund door het bestuur en de ondernemingsraad van de NOS. Hij stond bovenaan op het lijstje van drie kandidaten voor de funktie. Omdat de twee daaronder voorgestel- den toen al begrepen toch geen kans te maken, hadden deze zich al terug getrokken, zodat de benoeming van drs. Vermeer vrijwel zeker leek, om dat hij de steun had van bestuur en personeel. Maar duidelijk had men de machtsbewuste eigenzinnigheid van minister Van Doorn over het hoofd gezien. Die wilde op die post nu eens een vriendje van hem, want de PPR was nog niet vertegenwoordigd in de hoogste regionen van het omroepbe stel. En nu hij de kans daartoe had - want de benoeming berust uitslui tend bij de minister van CRM - nam hij die kans ook waar om een eigen politieke- en geloofsgenoot op deze post te brengen. Machtsbewust ging hij voorbij aan de demokratische principes van inspraak en overleg met de direkt betrokke nen en benoemde onvervaard iemand buiten de voordracht en inspraak om. En dat ging dan nog met verschillen de leugentjes gepaard. Hij zou wel een ander dan Vermeer hebben moe ten benoemen, omdat ook deze zich inmiddels had teruggetrokken. Ja, de heer Vermeer trok zich terug toen hem al duidelijk was gemaakt, dat de minister hem niet zou benoemen. Toen, zoals later bleek, al enige da gen eerder het benoemingsbesluit van mr. Jurgens reeds door de koningin was ondertekend en er dus toch niets meer aan te doen was. Maar op 5 augustus, zes dagen nadat de koningin het besluit van mr. Van Doorn had ondertekend, liet deze laatste tijdens een telefoongesprek met Vermeer nog niet blijken dat hij reeds een andere kandidaat had be noemd, al adviseerde hij Vermeer dan om zich maar terug te trekken. Over zijn kandidaat heeft hij aan NOS-be- stuur en ondernemingsraad geen ad vies gevraagd. Hij deed maar, op ei gen houtje. Juist ook op het moment, dat de minister-president met vakan tie afwezig was. Het is een misselijke en onfatsoenlij ke gang van zaken geweest. En laat de PPR nu niet meer aankomen met eisen voor demokratisering van het bedrijfs- en maatschappelijk leven, want de eigen voorman Van Doorn lapt dit aan zijn laars. Het gaat ook bij die heren van de progressiviteit om de macht en minder om de de- mok ratie; zelfs veel minder dan bij de rechtsere demokratische partijen en personen het geval is. Bij een stoeipartij in het natuurbad kwam de 16-jarige Brigitte van R. met haar hoofd op een betonvloer te recht. Met een lichte hersenschudding werd zij met de ambulance naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Aangifte van diefstal van een porte- monnaie met 500 gulden alsmede van een fototoestel ter waande van 200 gulden deed A. W. W. wonende aan het Kerkpad. De diefstal moet ge pleegd zijn gedurende een uurtje dat de bewoners afwezig waren om bood schappen te doen. De tuindeuren had men niet gesloten. Dinsdagmiddag om kwart over vier is het postagentschap aan dc Soester- bergsestraat-Driehoeksweg door twee jongemannen overvallen Op een moment dat de kantoorhoud ster, mej. A. J. de Zoete, alleen in het kantoor was, stapte een nederlands sprekende kleurling binnen, gooide haar een hand zand in het gezicht, gaf haar vervolgens met de vuist eni ge klappen op haar hoofd en ver dween na een greep in de kas gedaan te hebben. Zijn" buit kan niet méér hebbén bè- dragen dan enkele duizenden guldens, vermoedelijk zelfs niet meer dan tweeduizend gulden. Mej De Zoete, die invalide is, kon door het zand in haar ogen niet goed waarnemen hoe haar aanvaller er uit zag. Hij droeg een blauw shirt en een overeenkomst houdt ook in dat n.v. Mij. voor Projektontwikkeling Empeo te Utrecht wordt ingeschakeld, die een sociaal-economisch struktuur-onder- zoek zal verrichten. Er komt een ontwikkelingsprogram ma voor het stadscentrum uit van Em peo in december 1970 en in april 1971 verscheen de studie van het stede bouwkundig bureau O.D. te Delft over het centrum. Bij het onderzoek was ook ingeschakeld het bureau Van der Grinten, Heijdenreijk en Manche, en- viromental design n.v. te Amersfoort, terwijl het architektenbureau S. van Woerden en H. J. Schneider te Soest een opdracht kreeg voor het ontwer pen van een nieuw raadhuis in dat centrum. Werkzaam was ook het Cen traal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, dat in de loop der jaren in nauw overleg met de winkelcom missie, verschillende rapporten op maakte over de winkelsituatie in Soest. Dan wordt er ook nog een werkgroep „Soest Generaal" gevormd, bestaande uit afgevaardigden van alle werkzame organisaties, van Empeo tot en met hoofdambtenaren van de gemeente. In mei 1971 werd door de raad het verkeersstruktuurplan Soest aanvaard als „uitgangspunt" voor de ontwikke ling van Soest en ook in dat plan is met een centrum op de helling van de Eng rekening gehouden. Maar dan besluiten Gedeputeerde Sta ten op 14 mei 1971 het bestemmings plan Soestereng-Park-Centrum slechts gedeeltelijk goed te keuren, al stelt men zich op het standpunt „dat de plaats van het stadscentrum uit ste debouwkundig oogpunt juist is". In 1971 verschijnt het rapport van Van der Grinten en naar aanleiding daar van stelt de commissie grondbedrijf en uitbreidingsplannen op 27 februari 1972, „dat met instemming kennis is genomen van de inhoud van het rap port en dat de commissie van mening is. dat de gepleegde studie een uitste kende basis is voor het bestemmings plan Zuidereng". Aan de eind van dat jaar vat dc me ning post, dat, gezien veranderende prognoses over bevolkingstoename. Soest een kleiner centrum moet krij gen en in die tijd begin '73) valt de beslissing de samenwerking met Em peo op te zeggen. Dc financiële conse quenties van de Empco-planncn zijn dermate groot, dat ook daarom al naar een eenvoudiger centrum gestreefd moest worden. Met de voorbereiding van een nieuw bestemmingsplan voor het gebied na bij het station Soest-Zuid is intussen een aanvang gemaakt, waarin de ge dachte verwerkt wordt, dat, gezien de geplande woonbuurten In Soester- veen-Zuid „in het centrum ruimte ge reserveerd wordt voor winkelvoorzie ningen, uitgaande bóven buurtniveau". Er wordt ook uitgegaan van vestiging van kantoorruimten voor dc gemeen telijke diensten en voor sooiaal-oul- turele voorzieningen. donkere broek en is vermoedelijk 22 tot 23 jaar oud. Hij was niet alleen, want bij de toegangsdeur tot het kan toor postte iemand. Het signalement daarvan ontbreekt. Hardlopend verdwenen de mannen via de Driehoeksweg, richting Eiken laan. Door het indrukken van een alarmknoop waarschuwde mej. De Zoete de naastgelegen Rabobank en per telefoon de politie. Ook via de bank kwam een alarm bij de politie binnen. Ondanks de bijzonder snelle reaktie en alle gebruikelijke veiligheidsmaat regelen (afzetten van uitvalswegen, waarschuwen van omliggende politie korpsen en buurtonderzoek) werden de overvallers niet achterhaald. Buiten de enorme schrik heeft mej. De Zoete geen nadelige gevolgen aan de overval overgehouden. Gezien de noodzaak van de bouw van een nieuw gemeentehuis krijgt het ar chitektenbureau Van Woerden-Schnei- der eind 1974 opdracht een schetsont werp van een raadhuis te maken. De bedoeling is het ontwerp gelijk met het ontwerpbestemmingsplan Zuider eng aan de raad aan te bieden, zodat met behulp van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, ten spoedigst met de bouw van het ge meentehuis kan worden begonnen. Deze stap werd gezet toen bleek dat een lid van G.S. veel begrip toonde voor de onmogelijke werksituatie in het Soester gemeentehuis. Dan volgt de ter visie-legging en dat levert 3796 bezwaarschriften op; 3470 eensluidende bezwaarschriften, 197 idem met relevante toevoegingen en nog eens 129 door reclamanten indivi dueel geformuleerde bezwaarschriften. In een bespreking met de fraktievoor- zitters op donderdag 17 juli is komen vast te staan, dat meerderheden in de frakties de Zuiderenghelling bij nader inzien toch niet geschikt achten voor het centrum, dan wel het ontwerpbe stemmingsplan willen laten rusten tot het ontwikkelingplan verder zal zijn besproken. Burgemeester en wethouders vragen de raad nu haar standpunt te bepalen. Jan Visser van Progressief Soest zegt in zijn toelichting op de motie nog, dat de burgemeester ook aangekondigd heeft te komen met een verbouwings plan voor het huidige raadhuis, om dat de situatie onhoudbaar is. De niet geringe financieringskosten van een dergelijk plan noemt hij „kosten op het sterfhuis" en hij bepleit daarom het postzegelplannetjc in procedure te brengen. De nieuwe gymnastiekzaal achter de Groen van Prinstererschool in de wijk 't Hart zal a.s. vrijdagavond, 15 augustus, om 20.30 uur door de bur gemeester. mevrouw mr. J. M. Cor. ver-Van Haaften, officieel in gebruik worden gesteld. Op aanwijzingen van mevrouw S. A. V.-H. werd de 19-jarige A. E. K. uit Amersfoort aangehouden. Na verhoor bekende hij mevrouw V. aan de Maarschalkersteeg te hebben aange rand. K. werd ingesloten. Gezocht wordt een circa 1.70 meter lange man, met halflang donkerblond haar. die bij de trimbaan in de Soes ter duinen twee meisjes heeft lastig gevallen. Hij droeg een opengewerkt rood hemd, een beige broek en zwarte schoenen. Met de opmerking van de burgemeester in het hoofd, dat de gemeente niet de vrijheid mag nemen om bij het gemeentebestuur binnenkomende brieven van inwoners zomaar door te geven aan de pers, en dat de briefschrijvers daar zelf maar voor moeten zorgen, heeft de heer G. Beijen zijn brief van 4 juli aan de leden van de gemeenteraad aan ons doorgegeven. Dit temeer omdat de brief tijdens de raadsvergadering van volgende week aan de orde komt en hij vreest, dat de opzet niet overkomt. Die vrees is gebaseerd op de mededeling op dc agenda van de raad waarin b. en w. de raad voorstellen hem (Beijen) mede te delen „dat de portefeuille verdeling in het college tot de competentie van dat college behoort". Het is een theoretische opvatting waar de heer Beijen van vindt, dat de praktijk geheel anders is. Hij verwijst daarvoor in zijn brief van 4 juli naar de raadsvergadering van september vorig jaar, de eerste ver gadering van de nieuwe raad, waarin tegen de zin van de burgemeester en van de CDA-fraktie, uit politieke overwegingen besloten werd om het dagelijks bestuur van de gemeente in handen te leggen van de burgemeester en drie wethouders. De heer K. de Wilde (PvdA) was daar indertijd geen voorstander van, maar vond het „zakelijk, qua hoeveelheid werk, niet geheel onverantwoord". Hoe mis de heer De Wilde dat had. bleek driekwart jaar later. Toen werd alsnog besloten weer tot een college van vier wethouders terug te keren. „In verband met de omvang van de door elke wethouder afzonderlijk te verrichten werkzaamheden", aldus de heer Beijen in zijn brief, „is toen (sept.) door het college besloten de portefeuille van Ruimtelijke Ordening (R.O.) aan de burgemeester toe te wij zen". Daar is de heer Beijen het nu niet meer mee eens. Beijen: „De Burgemeester heeft in de raadsvergadering van september '74 haar tegenzin uitgesproken om met drie wethouders het college te vor men. Berustte die tegenzin op het feit dat slechts drie wethouders in het col lege opgenomen waren óf berustte de tegenzin op het feit dat zij zelf dan de portefeuille R.O. zou moeten gaan beheren Die vraag wil h(j graag be antwoord zien. Hij verwondert zich erover dat de vraag al niet eerder gesteld is door een raadslid, vooral toen het college weer op vier wethouders werd ge bracht. Oorspronkelijk was immers vóór sep tember '74 de portefeuille R.O. aan het CDA toegedacht, met name door de WD-vertegenwoordiger Van Ee. In de notulen van de desbetreffende ver gadering staat „Daarbij zou naar het inzicht van de VVD het CDA-volks- deel voldoende gerespecteerd kunnen worden door de CDA-wethouder on dermeer de door het CDA zo begeerde en belangrijke portefeuille R.O. en de CDA-fraktie een aanzienlijke bezet ting van de commissies te gunnen". Beijen „Uitbreiding tot vier wethou ders betekent via de takenverdeling zoals die nu is verdeeld, dat hetzelfde werk van drie wethouders nu gedaan wordt door vier wethouders. Het be tekent ook dat nu de vier wethouders minder doen dan de vier in het vorige college, die immers R.O. (wethouder Walter) erbij hadden. Zijn de nieuwe wethouders minder competent al dus vraagt de heer Beijen. „Waarom ook", zo wil hij weten, „heeft de VVD-fraktie nu geen druk uitgeoefend op het CDA om nu, zoals in de vorige periode R.O. te gaan be heren en waarom heeft ook de heer De Wilde, die toch in zijn verantwoor ding voor zijn partijgenoten, gezegd heeft, in principe te vinden dat ruim telijke ordening thuishoort bij een wethouder, geen poging gedaan dat het CDA de portefeuille R.O. kreeg of althans dat R.O. alsnog bij een wet houder terecht kwam Dezelfde vraag stelt hij ook aan het CDA; waarom niets meer gevraagd-, terwijl u toch ook een tegenstander was van het beheer van R.O. door de burgemeester „Uit de taakverdeling blijkt dat de nieuw gekomen wethou der „slechts" openbare werken, bouw en woningtoezicht, personeelszaken, verkeer, bossen en compostbedrjjf gaat beheren", aldus de heer Beijen in zijn brief van 4 juli. „Juist nu in Soest, op korte termijn zeer belangrijke beslissingen zullen moeten worden genomen, de ruimte lijke ordening betreffende (verdere groei, bebouwing Zuidereng, Over- hees) meent ondergetekende dat het van het allergrootste belang is voor de gehele Soester gemeenschap, dat een zó belangrijke portefeuille wordt beheerd door een terzake kundige, dan wel partijgebonden dus politiek verantwoordelijke wethouder". In zijn brief zegt de heer Beijen ver der, dat de WD-er Van Ee in de raadsvergadering van september '74 benadrukt heeft dat de nieuw gekoze nen de nieuwe visies op de ontwikke ling van Soest in concrete beleidsda- den zouden omzetten. Beijen wil wel graag weten welke die nieuwe visies van de heer Van Ee zijn. „Van Ee heeft ook gesproken over in schakelen van de burger en het be vorderen van diens betrokkenheid. „Welnu, omdat er gelet op de recen te gebeurtenissen met betrekking tot het plan Zuidereng en gelet op de re cente uitspraken van de burgemees ter, bij ondergetekende twijfels be staan dat de nieuwe visies ook werke lijk zullen worden geconcretiseerd, verzoekt hij nu dan ook om in de eerstkomende raadsvergadering de „nieuwe visie" van uw gezamenlijke frakties te formuleren en hem be kend te maken welke de overwegin gen zijn geweest welke ertoe geleid hebben, dat in de nu aangevangen beleidsperiode de portefeuille R.O. wederom blijft bij de burgemeester", aldus de heer Beijen in zijn brief. Hij is van mening dat als de visies op de ontwikkeling van Soest niet duide- In het voorstel van burgemeester en wethouders wordt een uitgebreid ge schiedkundig overzicht gegeven van de gedachtengang die ten grondslag ligt aan de stichting van een „stads centrum" op de helling van de Zui dereng. Al in de structuurschets van de gemeente van 1960 wordt daarover gesproken. Dat is ook nog zo op 20 september 1967 als de raad de struc tuurnota 1967 aanvaardt „als richtlijn lijk geformuleerd worden „een handig bestuurder door algehele verwarring en passieve houding van de raad, ge makkelijk de (door hem) beoogde doelstelling kan bereiken. Beijen noemt dat „de taktiek van de nood situatie scheppen en dan de meest voor de hand liggende oplossing kie zen"; (alvast maar een raadhuis op de Zuidereng). Van inspraak of enig ef- fekt van een hoorzitting is nooit spra ke geweest (met uitzondering van de Kerkpadcommissie) omdat op een vol gende hoorzitting geen evaluatie van de vorige zitting gegeven werd. „Juist nu de bevolking betrokken raakt bij de problematiek van de R.O. wordt in de raad en door het college de opmerking gemaakt dat er „stem ming" gemaakt wordt. Ze zouden ver guld moeten zijn met zoveel belang stelling", aldus de heer Beijen. Met grote belangstelling ziet hij de raadsvergadering van volgende week tegemoet; slikt de raad het voorstel van het college óf komt er duidelijk heid en wordt het „waarom" dat niet geheim mag zijn, bekend. voor het verder te voeren ruimtelijk beleid". Ook daarin is het centrum op dezelfde plaats geprojecteerd. In de raadsvergadering van 19 maart 1970 werd het bestemmingsplan Soes- tereng-Park-Centrum vastgesteld en een maand later wordt besloten tot het aangaan van een samenwerkings overeenkomst met Bredero Vast Goed N.V. te Utrecht, met betrekking tot de realisering van het stadscentrum. Die In de raadsvergadering van volgende weck, donderdag 22 augustus, komt het bestemmingsplan Zuidereng aan de orde, in zoverre dat burgemeester en wethouders vragen een standpunt te bepalen ten aanzien van de te volgen procédure voor de vastelling van het plan. Een en ander is een gevolg van de ontwikkelingen en besprekingen in commissies, waarbij gebleken is dat de raad er voor voelt het ontwerp-bestemmingsplan te laten rusten „tot het ont wikkelingsplan verder zal zyn besproken". Het voorstel daartoe wordt min of meer ondersteund door een motie die Jan Visser van Progressief Soest zal indienen en waarin hij vraagt zo spoedig mogelijk met dc houw van een nieuw gemeentehuis te beginnen, maar dan langs het nieuwe gedeelte van de (door te trekken) Dalweg. Daarvoor zou dan een zgn. „postzegelplannetje" in procedure gebracht moeten worden, zodat direct een „alternatieve" plaats beschikbaar is, indien blijkt dat het be stemmingsplan Zuidereng niet past in het Ontwikkelingsplan 1974. De beste zomer van de laatste jaren doet de hoop herleven, dat het Soester Natuurbad dit seizoen weer bezocht gaat worden door zo'n 250.000 zwem mers. .Vorige week woensdag waren het er al ruim 150.000; gisteren kwam men in de buurt van de 188.000. Gedurende het weekend, zaterdag en zondag, kwamen in totaal 12.300 be zoekers. Maandag 2675, dinsdag 3507. Bij aanhoudend zomerweer zal de 200.000ste bezoeker het komend week end de kassa passeren. Dat is dan on geveer op dezelfde dag als in 1965, toen op 17 augustus dit bezoekersaan- taa gehaald werd, Hoe warm het was en hoe vol moge blijken uit bovenstaande foto. Overi gens lagen buiten het bad op dc zon neterrassen ook nog de zonaanbidders zÜ-aan-zij.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1