TEGE jdarJzen PARKET Wordt schaapskooi aan de Ferdinand Huycklaan toch afgebroken? SCHIPPER IN SOEST r SNACKBAR Niet- kommunistische Portugezen krijgen weinig steun uit Europa Voetbalwedstrijden om jeugdclubkampioen schap afgelast Nieuwe pastoor in Soest-Zuid benoemd Droogte brandje in soest; waar u alle zaken onder één dak kunt regelen. BONDSSPAARBANK J Geen plaatwerkerij aan de Koninginnelaan Vergadering beroepschriftencommissie Geen voorbereidingsbesluit meer voor de Wijk 't Hart Natuurwandeling Nieuwe garage voor het gasbedrijf Auto botst tegen lichtmast 31 verkeers ongevallen in juli Sportpark Staringlaan voor vrij gebruik gesloten Deel van de Bakkersweg geen openbare weg meer Nonchalante auto bezitters in Overhees Openingsbij eenkomst Christelijk college „Griftland" Rijden onder invloed Oplichter aangehouden Uit auto gestolen papieren in Natuur bad teruggevonden 3» 3 3* - - 2: 05 O E - "Mét raad en daad Begin van brand in de kiem gesmoord Lek in waterleiding Vleesverkoop Kent U onze overheerlijke SLAATJES al Reeds vanaf 2,- Wedvlucht van St. Dizier Soester Courant van donderdag 14 augustus 1975 Slechts helderzienden zouden Iets zin nigs kunnen vertellen over de toe komst van Portugal. Maar wel is dui delijk dat de revolutie daar op een kritiek punt is gekomen. En even eens blijkt, dat de regerende militai ren niet al teveel besef hebben hoe het worden moet. Men kan het be moedigend noemen dat de burgerij door de anti-communistische rellen van de laatste tijd laat merken het niet zonder meer te nemen, dat de generaals aan de top hoe langer hoe minder naar herstel van de democra tie streven en meer en meer koerseni naar de diktatuur. Het gevaar hiervan is echter, dat door deze rellen de hard ste militairen de overhand krijgen en niet langer willen streven naar een bewind, dat toch steunt op de be volking. Thans is althans in de raad van de beweging der strijdkrachten het besef nog zeer levendig, dat geen regering de zaken in Portugal goed voor elkaar krijgt als ze de bevolking niet inspireert tot gezamenlijk wer ken voor een gemeenschappelijk doel. Maar als dat niet mogelijk zou zijn, is er voor lieden als Carvalho natuurlijk nog de diktatoriale methode die hij op Cuba zo bewondert. Het goede van de huidige demonstra ties kan zijn, dat ze een beslissing af dwingen voor Carvalho de tijd rijp acht voor zijn plannen. Het zal hem b.v. moeite kosten medestanders ervan te overtuigen dat de militairen in staat zijn de rust te bewaren als ze een politiek bedrijven, waartegen nogal wat burgers bezwaar koesteren Tenslotte is het in wezen nog altijd hetzelfde leger waarop indertijd Sa lazar steunde en men ziet hoe snel dit van gezicht kan veranderen, dat is een kwestie van officieren vermoe- delijk. Dat de pogingen om een regiments commandant van gematigde allure af te zetten door verzet van zijn man schappen opgegeven moest worden is een teken dat de portugese strijd krachten nu zeker nog niet homogeen genoeg zijn om opnieuw de taak op zich te nemen verzet tegen een dik tatuur de kop in te drukken, De huidige situatie lijkt het leidende driemanschap te dwingen om óf nu radikaal op de cubaansetoer te gaan, óf de ontwikkeling van de demokratie af weer wat terug te draaien. In dat laatste geval zal het trio er echter niet aan ontkomen Goncalves te ver vangen, de premier dife de socialisten te vriendelijk is voor het communis me. Daarvoor echter lijkt het resiko de verdeeldheid in de strijdkrachten tot een uitbarsting te laten komen weer te groot. En dat is een moeilijke keus voor het trio als zowel het een als het ander akelig kan uitvallen, Opvallend in de situatie is, dat de eu- ropese landen de Portugezen maar la ten aanmodderen. Het is natuurlijk moeilijk om als regering of als EEG b.v. in deze iets te doen dat niet gaat lijken op inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Portu gal, een ondemocratische inmenging waarvoor men terecht terugschrikt. Aan de andere kant is er niets waar aan heel west-Europa zó weinig be hoefte heeft als aan een soort Cuba in zijn midden. Onder die omstandigheden zou het plezierig zijn als men vernuftig iets vond om zonder het teveel op echte inmenging te laten lijken, toch te be vorderen dat de hang naar links van de militairen wordt geremd. Op het ogenblik is het zo, dat de EEG een aardig krediet in het vooruitzicht stelt, maar wacht tot het een beetje zekerder is, dat het dit geld ter be schikking stelt van een Portugal, dat niet al te ondemocratisch is. Vanuit portugees gezichtpunt moet men dit wel zien, alsof er een soort geldprijs is uitgeloofd om nee te zeggen tegen het kommunisme, een soort steekpen- ningenwerk dat nergens sympathiek gevoeld wordt. Brussel zou er ver standig aan doen iets zinnigers en doeltreffenders te bedenken. KANTMAN LAMELLEN mnninr on t INDUSTRIEWEG 12 TELEFOON 02155 - 1 03 04 (ïnd .terrein, zie ANWB-borden) Volop parkeermimte Ook zaterdags open 10-5 uur Ongeveer anderhalf jaar geleden, tijdens de vergadering van de gemeente raad in het Dorpshuis te Soesterberg, startte min of meer „officieel" de strijd om het behoud van de schaapskooi, die staat tussen de percelen Ferd. Huyck. laan 3 en 5. De gemeente had het voornemen de schaapskooi te laten af breken; de buurt onder leiding van de heer G. Pothoven, was het daar niet mee eens. „Plotseling zijn echter enige mensen helemaal lyrisch geworden van het oude koehok, terwijl' het totaal zin loos is om het te sparen op de pl'aats waar het nu staat en ook zinloos om het daar (gelet op toekomstige wo ningbouw daar) of ergens anders weer op te bouwen, aangezien er be halve een stuik edken gebint nauwe lijks nog bruikbaar materiaal in zit. Het zou duizenden guldens kosten om het koehoik elders weer op te bou wen", aldus de toenmalige wethouder mevrouw Wal ter. De raad was het niet met haar eens; de heren De Groot (BR), Joosten (D '66) en Van Ee (VVD) voeliden er niets voor; slechts de heer Van. Poppeten CDA) steunde de wethouder. De afbraak ging niet door; er zou met de buurt overlegd worden. Dat is gebeurd, zij het niet al te veel vuldig. De „lyrische" lieden van wet. houder Waliter wachtten op een prijs opgaaf van gemeentewerken. Nu blijkt plots dat de gemeente toch denkt aan afbraak, maar dan wil men de waardevolle materialen „op slaan" tot betere tijden om t.z.t. de schaapskooi toch te herbouwen. Daar is de heer Pothoven c.s. het n;et mee eens en zijn brief daarover van 21 mei j J. wordt voegende weck don derdag inderdaad behande.d.. In verband met het aanhouden de zomerweer zyn de voetbal wedstrijden van a.s. zaterdag om het jeugdclubkampioenschap van Soest, afgelast. Deze wedstrijden zullen nu gespeeld worden op 2e Paasdag 1976. Afgelast zjjn ook alle wedstrij den welke voor zondag georgani seerd waren op het terrein van S.S. Soest, terwijl het toernooi bjj de voetbalvereniging Tubantia, waar twee junioren-elftallen van de S.O. Soest aan zouden deelne men (Cl en C3) niet daorgaan. Per 1 september a.s. is tot pastoor van- de parochie van de H. Familie te Soest-Zuid benoemd de weleerwaarde heer E. P. van Wijk. Hij is 49 jaar oud en thans pastoor van de Arn hemse parochie van de Verrijzenis des Heren. Hij is de opvolger van pastoor Metternich die met ingang van 1 september benoemd is tot pas toor in het Overijsselse Hellendoom. Pastoor Van Wijk wordt vrijdagavond 12 september in Soest-Zuidi geïnstal. leerd door deken Hoorneman van Amersfoort. Door nog onbekende oorzaak raakte een graslandje aan de St. Wilkbror- dusstraat in brand. De brandweer moest er aan te pas komen c~n c'e vlammen te doven. Te- roe-kc n'ng van een nieuwe b-p--' werd het gras land extra nat gemaakt. SCHIPPER totalricmc 11 - Tri. MUS 1MM (lod-tmcia, si* ANWB-borfsui ▼•In *u*«TTalml» M mctitgt imlUiD De bank voor deze generatie... metdiensten vandeze tijd Verzekeringen - Effekten - Beleggingen Leningen - Koop-Krediet-Plan Hypotheken Betalingsverkeer-Salaris- en pensioeninning Buitenlands geld - Kluisloketten Reisverzekeringen Alle soorten spaarvormen is die bank Dat kan - bij de Bondsspaarbank. VOOR MIDDEN EN OOST NEDERLAND 'de bank voor deze generatie* Steenhoffstraat 56, tel. 12691 Soesterbergsestraat 32, tel. 18016 Smitsweg 18 hoek Nieuweweg, tel. 19525 Koninginnelaan 18, tel. 16600 Op voorstel van burgemeester en wet houders zal geen hinderwetvergun ning verleend worden voor de vesti ging van een auto-plaatwerkerij, an nex spuiter!) op een perceel gelegen achter de panden Koninginnelaan 140- 142. Het geheel is gelegen in het bestem mingsplan Soestdijk-'t Hart en heeft daarin een agrarische bestemming. Bovendien is volgens gemeentewerken de inrichting van het bedrijf zodanig, „dat in strijd gehandeld wordt met praktisch alle normaal geldende eisen, welke in een Hinderwetvergunning voor een bedrijf gelden". Van overgangsrecht kan volgens het college ook geen sprake zijn, omdat de vorige gebruiker van de schuur hierin een handel in tweedehands compressoren dreef, waarvoor geen vergunning krachtens de hinderwet nodig was. Die handel betrof verkoop. Drie gevallen krijgt de beroepschriftencommissie a.s. maandag te behandelen in de vergadering die in het gemeentehuis gehouden wordt en die om 15.30 uur begint. Het zijn drie gevallen van uitbreiding van woningen respectieve lijk aan de Sparrenlaan, de (Paulus Potterlaan en de Sophialaan. In alle ge vallen is er sprake van strijdigheid met bestaande bestemmingsplannen, rede nen wahrom het college van burgemeester en wethouders de gevraagde bouw. vergunning niet verleende. huis en de garage. Op 6 februari j.1. kwam dat verzoek binnen. Het college besloot de gevraagde vergunning te weigeren op 13 mei; drie maanden nadat de aanvraag binnenkwam. Vol gens artikel 50 moet de beslissing bin nen twee maanden genomen worden. Uitstel is mogelijk maar dan moet de aanvrager iaarvan mededeling wor den gedaan. De vergunning werd gewijgerd omdat de overschrijding van de achtergevel rooilijn meer zou zijn, dan is toege staan; 3 meter in plaats van 2,75 me ter. Ook hier werd bovendien de max imaal toegestane oppervlakte van een bijgebouw, lijnde 24 m2 overschreden en, door de vergroting van de garage, de totale oppervlakte gebracht op 37 m2. Ook is er sprake van een te grote maximale lengte van een uitbouw; 6 meter inplaats van de toegestane 3 meter. Een dergelijke uitbouw zou weer moeten voldoen aan de mini mum goothoogte en ook dat gebeurt niet. De bezwaarden mogen hun bezwaar tegen de weigering tijdens de zitting van de beroepschriftencommissie toe lichten. In het geval Sparrenlaan betreft het een uitbreiding van een bungalow waardoor de grens van het onbebouw de gedeelte, zijnde acht meter, met twee meter wordt overschreden. Dat is niet toegestaan en vastgelegd in het bestemmingsplan. Het geval Sophialaan betreft de aan bouw van een garage bij de woning op nummer 33. Bijgebouwen zijn toe gestaan tot een oppervlakte van maxi maal 24 vierkante meter. Er is echter al een bijgebouw aanwezig met een oppervlakte van 36 vierkante meter; een overschrijding dus van wat maxi maal is toegstaan. De afwijking wil men niet vergroten. Bovendien zou de garage te dicht op de erfafscheiding gebouwd worden. Er is ook een bepa ling, dat de oppervlakte van de bijge bouwen nimmer een grotere opper vlakte mag hebben dan 10 procent van het totale bijbehorende bouwper ceel. In dit geval zou dat 10 procent van 310 vierkante meter zijn, ofwel 31 m2. De oppervlakte van het aanwezi ge bijgebouw vis echter 36 m2, Het derde geval betreft een verzoek van de heer A. J. Diekman aan de Paulus Potterlaan om vergunning tot het verbouwen en uitbreiden van het Om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan in afwachting van het gereed komen van bestemmingsplannen zal een zogenaamd voorbereidingsbesluit genomen moeten worden voor gronden gelegen ter weerszijden van de Soes ter Engweg, voorzover gelegen tussen de Prins Bernhardlaan en de Verleng de Talmalaan; een strook grond, gele gen ten noorden van de Korte Brink- weg; gronden gelegen ten oosten van de spoorlijn Baarn-Utrecht, voor zo ver gelegen tussen een punt nabij de Grote Melmweg en het station Soest en omvattende de gebieden nabij de Grote Melmweg, Lange Brinkweg, het Kerkpad, Steenhoffstraat en Middel- wijkstraat; de bebouwde kom van Soesterberg; gronden ter weerszijden van de Albert Cuyplaan, gelegen tus sen Talmalaan en de Molenstraat en gronden ten noorden en ten zuiden van de Banningstraat te Soesterberg. Omdat nieuwe bestemmingsplannen voor de wijk 't Hart en voor de A- mersfoortsestraat niet binnen een jaar de geldigheidsduur van een voorbe reidingsbesluit) gereed zullen zijn, worden deze twee gebieden niet in het besluit opgenomen. De Na tuurbeschenm ingswacht „Eem- land"-I.V.N. hervat haar maandelijk se natuurwandelingen op zondag, 17 augustus a.s., met een wandeling door het landgoed „Den Treek-Henscho- ten". Het vertrek is om 14.00 uur, vanaf de ingang R.K. Begraafplaats, Dodeweg, Oud-Leusden (achter ALberts Corner). Bij aanhoudend warm weer 'zal de vertrektijd ïworden vervroegd tot 9.00 uur. De duur van de wandeling is pl.m. V/s uur. Deelname is gratis. De nog aanwezige twee gashouders op het terrein van het gasbedrijf moe ten om schoonheidsredenen gesloopt worden. De gashouders zijn echter in gebruik als magazijnruimte en stal lingruimte voor bedrijfsvoertuigen. Na de sloop zal er dan ook nieuwe bergruimte gebouwd moeten worden en wel twee loodsen waarvan de kos ten 97.000 gulden gaan bedragen. Van dat bedrag kan worden afgetrokken 28.700 gulden, zijnde de opbrengst van de materialen van de gesloopte gas houders. Voor het resterende bedrag 68.300 gulden moet de raad een kre diet verstrekken. Vermoedelijk door slaap overmand botste de 23-jarige autobestuurder G. H. van H. uit Achterveld op de Amersfoortsestraat te Soesterberg met zijn personenauto tegen een langs de weg staande lichtmast. Daardoor viel een gedeelte van de straatverlichting uit. Toen de politie ter plaatse kwam, was de bestuurder verdwenen. Zijn aankomst werd gemeld door het zie kenhuis De Lichtenberg, waar hij zich onder behandeling stelde in ver band met opgelopen verwondingen. Het kenteken van de wagen werd in gevorderd. Gedurende de maand juli hebben er binnen Soest 31 verkeersongevallen plaatsgevonden waarbij 25 personen auto's, 3 bestelauto's en 3 bromfietsen betrokken waren. Er vielen drie zwaargevonden en twee Mcht gewonden. De zwaarge wonden behoren tot de leaftijdsgroep 6 tot 10 jaar (1); 16 tot 20 jaar en ouder dan 65 jaar. In 13 gevallen was de schade aan de voertuigen zwaar; in 18 gevallen licht. Indertijd werd, na opheffing van de korfbalvereniging De Meteoren, door het bestuur van de sportstichting be sloten het terrein open te stellen voor vrij gebruik door de wijkbewoners. Uitgangspunt daarbij was steeds dat, zodra zich weer een sportvereniging als vaste bespeeister voor het betref fende sportterrein zou aanmelden, het terrein weer aan het vrije gebruik zou worden onttrokken. Dit is nu het geval, nu de korfbalvereniging „De Eemvogels" is opgericht en er vol doende waarborgen aanwezig lijken dat deze vereniging zich zal kunnen ontwikkelen tot een volwassen sport vereniging. Het stichtingsbestuur heeft dan ook besloten, hoezeer haar dat ook spijt voor de omwonenden, het sportterrein met ingang van 14 augustus a.s. uitsluitend ter beschik king te stellen van de vereniging. Gaarne wordt aangenomen dat de omwonenden er begrip voor hebben dat dit speciaal voor sportbeoefening aangelegde terrein weer haar oor spronkelijke bestemming terug krijgt. Dit temeer omdat aan de Ferd. Huycklaan, op s'echts een paar hon. derd meter afstand van de Staring laan, reeds enige jaren een uitstekend vrij speelterrein is gc.egen. De Sport stichting ck t c!aa:-om een beroep op de omwonenden om mee te helpen de accomcdat'e aan de Staringlaan in goede s aai te houden. Op voorstel van burgemeester en houders zal een gedeolic n de Evk- kersweg onttrok" o liet openbaar verkeer. Het betreft bet ge deelte dat uilnciv't p de Beatrix- laan en als zodanig in het terrein al niet meer herkenbaar is als openbare weg. Slechts voor enkele woningen, die gelegen zijn aan het gedeelte van de Bakkersweg dat uitmondt op de Burgemeester Grothestraat. vervult de weg nog een funktie. Die situatie zal blijven bestaan. In de nacht van maandag op dinsdag heeft d-2 politie een controle gehouden cp geparkeerde auto's in de wijk Overhees. Het resultaat was weer verbijsterend. Er werd een flink aan tal onafgeslioten wagens aangetroffen met daarin de contactsleuteltjes, pas poorten en rijbewij ijzen. Die spullen werden meegenomen naar het politie bureau. In de auto werd een berich tje achtergelaten met de mededeling dat op het bureau een en ander kon worden teruggehaald. A.s. maandag 18 augustus, aanvang 20 uur, wordt in de Emmakerk aan de Regentesselaan de officiële openings bijeenkomst gehouden van het Chris telijk College „Griftland". Het is de school voor voortgezet onderwijs (ha- vo-vwo) van de Stichting voor Pro testants Christelijk voortgezet onder wijs in de regio Baarn-Soest. Iedere belangstellende is van harte welkom. Op de Beukenlaan werd 's morgens vroeg om half vier de Amersfoorter M. P. (31) aangehouden. Als bestuur der van een personenauto viel hij op door zijn rijgedrag. De eerste blaas- proef leverde een positief resultaat op, P. weigerde daarna de tweede blaas- proef en de bloedproef. Hij kreeg een rijverbod opgelegd en een procesver baal werd opgemaakt. Op venzoek van de Soester politie werd in Gorcum aangehouden de 33- jarige Utrechter H. J. van O. Hij werd naar Soest overgebracht en be kende inmiddels winkelier B. aan de Burg. Grothestraat voor 65 gulden opgelicht te hebben. Hij nam kleding op zicht mee en gaf een valse naam op. Door het noteren van het ken teken van zijn wagen, kon hij opge spoord worden. De uit de aan het Saenredamplanit- soen geparkeerde personenauto gesto len plastic map met bescheiden van deMarokkaan B. H. werd in het Soester Natuurbad teruggevonden. De map bevatte rijbewijzen, indenitateits. kaarten en een arbeidsvergunning en de Inhoud was voor de Marokkaan daarom zeer belangrijk. Om de map uit de auto te halen werd' een raamp je opengewrongen. 2 g: rb" c g ËT K'a 3 K 3 2 era 93 *9 s O 5 M H H 5 c s O 2 3 o u tO t 51 M 2 03 er O r H 7r 93 O H ct <T> et W C O 00 Cr V r- 13 05 3 O m H 05 3 H BOMEN VAN BUREN - De populie van mijn buren nemen 's middags al le zon uit mijn tuin weg en de wor tels vernielen mijn grasveld en een tegelterrasje. Wat zijn daar voor maatregelen tegen te nemen Antwoord: Hoog opschietende bomen moeten volgens artikel 713 van het Burgerlijk Wetboek op een afstand van twintig decimeter (twee meter) van de scheidslijn der beide erven staan. Zijn de populieren en de lijster bessen door uw buurman (of een vo rige bewoner) dichter bij de grens ge plant, dan hebt u het recht te vorde ren dat ze worden gerooid of ver plaatst. Artikel 714 hpreekt zelfs van uitroeien. Is er sprake van overhan gende takken, doch staan de bomen wel op meer dan twee meter afstand dan kunt u uw buprman noodzaken die takken af te snijden. Doet hij dat niet, dan mag uzelf na diens weige ring de op uw erf overhangende tak ken boven uw grond weghakken, mits u niet op de grond van uw buurman treedt. Ook de wortels, die door uw tuin groeien, kunt u gerust wegkap pen als uw buurman terzake geen maatregelen neemt als u hem dat vraagt. Voor de zekerheid kunt u nog even ten gemeentehuize informeren of de plaatselijke verordening of oude gebruiken afwijkingen van de wette lijke bepalingen toestonden, maai uit zonderingen worden zelden gemaakt en vooral populieren vallen niet on der de beschermde bomen. Ze worden in verscheidene gemeenten zelfs als onkruid beschouwd, waarvoor het kapverbod, dat voor andere bomen wordt gehanteerd. U hebt geheel aan uw zijde, als u kapmes in laat zetten, indien de erfscheiding staan. Wat een catastrofale brand had kun nen worden is door bijzonder snel op treden van de brandweer voorkomen. Nu bleef de schade beperkt tot wat droog gras en houtafval. De brand woedde woensdagmiddag achter het parui Bosstraat 131, naast de manege Eldorado. De bewoonster, mej. H. had achter haar woning wat vuil verbrand, maar het vuur met water gedoofd. Dat blijkt echter niet afdoend gebeurd te zijn, want even later vatte het gortdroge gras vlam en ging het vuur richting manege. Net op tijd arriveerde de brandweer, want was men enige minuten later gekomen, dan had een zeildoek, aan de buitenkant van de magene ge spannen, vlam gevat en was er wei nig meer te redden geweest. Met twee stralen werden de vlam. men gedóofd, waarna de directe om geving flink nat werd gemaakt om verder onheil te voorkomen. Zonder vergunning van de politie en brandweer mag nooit buiten vuur gestookt worden; het is absurd te denken dat een dergelijke vergun ning bij deze droogte gegeven zal worden. Onverantwoord is het nu toch te stoken. O Gisterenmorgen vroeg werd in de berm van de weg langs de Stadhou derslaan een lek in de waterleiding ontdekt. Brandweer en waterleiding maatschappij werden gewaarschuwd. Zaterdagmorgen negen uur zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaatsvinden aan de houders van gele kaarten, genummerd van 1 tot en met 225 en aan de houders van grijze kaarten genummerd 1 tot en met 71. Kostverlorenweg-hoek Laanstr, Telefoon 14913 ELKE DONDERDAGAVOND PINTAVOND W\j verzorgen tevens uw feestjes en partijen. De vereniging De Vriendschap nam deel aan een wedvlucht vanaf St. Di zier. De duiven werden gelost om 5.45 uur, met zuidoosten wind. In concours waren 311 duiven. Aankomst eerste duif 10.47.31 uur. Aankomst laatste prijsduif 12.10.11 uur. Uitslag C. Vaessen 1 2 3 8 27 46 47 49. Altenaar-Reijerse 4 7 9 14 45. C. Jak 5 35. W. Roest 6. Mevr. Reijerse 10 25. A. Meesters 11 16 21 36 40 48. J. van Blanken 15 50. Foekens-Diepgrond 17 Dijk 12 19 37. E. Veerman 13. J. den 29. Sukel-Van Kloostei 18 24. J. Ka- Blanken 15 50. Foekens-Diepgrond 17 merbeek 20 25 33 39 43. J. v. Kloos ter 22 30 54 55. B. Schimmel 26 34 57. J. Schimmel 31 41. J. Piepenbroek 32. J. van Groningen 38 44. W. Vee- nendaal 42. Combinatie Westerveld 51 52 59 61. A. Kok 53. A. Snijders 56 62. Mevr. Ottens 58. J. Koster 60.

Soester Courant | 1975 | | pagina 5