AUTOCROSS „Niet wij, maar onze tegenstanders doen de schoolstrijd herleven" PvdA-fraktie wil inspraak ruimtelijk beleid verbeteren Kort geding wacht gemeente over uitleg bouwbepalingen in bestemmingsplan Echtpaar Rip naar Scandinavië m ZATERDAG, 23 augustus a.s. Volwassenen ƒ4,00 - Kinderen ƒ2,00 AANVANG 13.00 UUR Donderdag 21 augustus 1975 53e jaargang no. 53 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Dureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14153' - Postgiro 12U15U Openingsbijeenkomst Christelijk College Griftland Voorzitter drs. R. Wymenga „Over samenwerking nooit iemand in het onzekere gelaten" Inspraakcommissie van 10 leden, zonder raadsleden of ambtenaren Onverivachte problemen voor commissie beroepschriften Natuurbad nog geen 200.000 bezoekers Politie blust kleine brandjes Zandafgraving achter HET WITTE HUIS BIRKSTRAAT SOESTER g COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soeirt per kwartaal ƒ9,— Verschijnt iedere donderdag „Ons standpunt over een samenwerkingsschool is altijd duidelijk geweest; daarover hebben wij nooit iemand in het onzekere gelaten. Reeds in 1966-'67 hebben wjj aan de toenmalige wethouder van onderwijs, de kortgeleden over leden wethouder De Haan, gezegd dat wy onze eigen weg zouden gaan", aldus drs. R. Wymenga, voorzitter van het bestuur van de Stichting voor Protestants Christelijk voortgezet onderwijs in de regio Baarn/Soest tijdens de officiële openingsbijeenkomst van het Christelijk College „Griftland" die maandag avond in de Emmakerk gehouden werd. De heer Wymenga weerlegde ook de andere aanvallen die op de school de laatste tijden gedaan werden. De school was niet op slinkse wijze tot stand gekomen, zoals hij ook niet geloofde dat een kleinere middelbare school per definitie beslist duurder moest zijn dan een schoolgigant van 1500 en meer leerlingen. Buitendat waren de ouders bereid geweest alle kosten zelf te dragen indien het aan overheidssubsidies ontbroken had. „Zo overtuigd zijn zy van het belang van deze school". Als de schoolstrijd herleefde, dan kwam dat door degenen die deze school niet wensten, aldus de heer Wymenga. Ook andere sprekers wezen op de aanvallen op het bijzonder onderwijs, waarbij ondermeer de visie van de huidige minister van onderwijs ter sprake kwam. De vrijheid van stichting en de vrijheid van onderwijs was evenwel gewaarborgd en dat impliceerde dat ook de vrijheid van inrichting vaststond. Het karakter van de school kon zelf bepaald worden. De rector van het Farèl College te Amersfoort wees daarbij ook op het feit dat ook volgens de minis ter alle scholen autonoom zouden blijven. Voor de opening bestond grote be langstelling. De vele genodigde ker kelijke en burgelijke autoriteiten, uit de onderwijswereld alsmede vele ou ders vulden het kerkgebouw geheel. Het speet de voorzitter van het be stuur dat hij zijn gasten niet welkom fkon heten in een eigen schoolgebouw inoch in het tijdelijk onderkomen, om dat diat niet berekend was op zo'n groot aantal belangstellenden. De heer Wymenga opende de bijeen komst met schriftlezing en gebed, •waarin hij God's zege afsmeekte over de school, de docenten en de leerlin gen. In zijn welkomswoord ze>i de heer Wymenga dat men de school moest zien als de realisatie van de •bijbelse opdracht; de belofte dat men zijn kinderen zou doen onderwijzen in de leer van Jezus Christus, „On derwijs is geen neutrale zaak. De jon geren mos ten leren denken over hun verhouding tot God en tot de men sen", aldus de heer Wymenga. In dat licht bezien werd de samen werkingsschool afgewezen. De indrin gende vraag, waarom dan geen alge meen christelijke school; waar zijn de katholieke broeders en zusters, was miet zo eenvoudig te beantwoorden. Verdeeldheid in katholieke kring onderling was één van de oorzaken, terwijl ook om der tijdswille niet ge praat kon blijven worden. „Zelf had den we ook moeilijkheden genoeg om tot de oprichting van de school te komen", aldus de voorzitter. Dank bracht hij aan de gemeente Soest voor de verleende medewer king. Er was nog een belemmering mu, tegen de start van de bouw op de aangewezen plaats. De aangedragen ai-gumenten van de bezwaarden er kende de heer Wymenga niet. Er was ook geen alternatieve plaats, maar bovenal gold de dringende noodzaak van de stichting van de school. Die stond zijninziens vast; de minister stelde er immers geld voor beschik baar. Blij was hij met de aanwezigheid van zo vele ouders; het gaf het bestuur een extra stimulans door te werken aan de bestuursvorm conform de sta tuten, waardoor de ouders de nood zakelijke inbreng kregen. Met het uit spreken van de hoop dat de school een goede school zou worden, droeg hij de leiding over aan de nieuwe directeur, drs. J. J. W. Mulder. Vervolgens bracht wethouder G. Plomp, namens de colleges van Baarn en Soest, de felicitaties over. Met ver wijzing naar de schoolnaam „De Ark" (het gebouw in Baarn waar de school tijdelijk is ondergebracht) merkte de heer Plomp op dat de bijbelse ark ook slechts een korte tijd als onder komen gegolden had. Hij hoopte even wel dat de school spoedig een vaste ligplaats zou kunnen krijgen. De „be manning van het schoolschip" wens te hij alle goeds toe en hij sprak de hoop uit dat de directeur zijn zaak volledig rond had. Dat was zo, merkte de heer Wymen ga in zijn dankwoord op. Overigens hoopte hij dat de vergelijking met de ark niet verder doorgetrokken zou worden en de bemanning als vee ge zien werd. drs. J. J. W. Mulder, directeur van het Christelijk Griftland sprak als laatste tijdens de openingsbijeenkomst van zjjn school. Op de voorgrond rechts de Soester raadsleden wethou der G. Plomp, mevrouw J. Greef- horst-van Overdam en de heer J. Van Peppelen van het CDA en Jan Visser van Progressief Soest. Foto: Herman van Dam verse christelijke scholen in Baarn en Soest. Hij memoreerde de vele moei lijkheden die men in de loop der ja ren was tegengekomen en overwon nen had, want steeds was er het po sitief streven naar een school „in de buurt van onze kinderen". Hij felici teerde het stichtingsbestuur met de opening en hij hoopte op bestendiging van de goede verstandhouding. „On derwijs de kinderen dat het Heil ge legen is in Jezus Christus en moge de opleidingen leiden naar het hoogs te geluk, de gemeenschap met hun en onze Heer", aldus de heer Grasmeyer. Drs. W. J. Deetman van de overkoe pelende (landelijke) besturenraad van het prot. christelijk onderwijs te Voorburg wees op de heftige kritiek waaraan het havoVwo momenteel onderhevig is. Met zorg werd het op treden van de minister van onderwijs gadegeslagen, alhoewel vrijheid van stichting en van onderwijs verzekerd waren. Dat impliceerde naar zijn me ning ook vrijheid van inrichting, vrij heid van karakter van de school te bepalen. Mocht die vrijheid in het gedurig komen, dan was steun van de ouders noodzakelijk. Gelukkig was hij met de wijze waarop Griftland ge sticht werd; het gaf een waarborg dat voor de toekomst de inbreng van de ouders verzekerd was. Nu kwam het er op aan het vele werk te verzetten en hij sprak de hoop uit dat God's onmisbare zegen daar overvloedig op mocht rusten. Ook drs. de Jong. rector van het Amersfoortsc Farcl College wees op de noodzaak de vrijheid van inrich ting te behouden. Hij zag dat als de voornaamste opdracht voor de school- De raadsfraktie van de Partij van de Arbeid heeft een voorstel ingediend ter verbetering van de inspraak in het (gemecntelyk) ruimtelijk beleid. Het voorstel is bedoeld om vanavond tijdens de raadsvergadering behandeld te worden. De fraktie is van mening dat de tot nu toe gehanteerde inspraak procedure bü de vaststelling van het ontwikkelingsplan onvoldoende is. „Slechts op een hoorzitting of voorlichtingsbijeenkomst", zo schrijven de in dieners de heren H. J. Goote en K. de Wilde, „of door middel van het gemeen telijk voorlichtingsblad, kan de bevolking de gemeentelijke plannen aan de weet komen". Z\j menen, dat het groot aantal ingediende bezwaren tegen het plan Zuidereng dan ook een gevolg is van het feit, dat inspraak in een vroeg stadium ont broken heeft. „Nu de raad hopelijk", zo zeggen zij, „zal besluiten het plan Zuidereng althans voorlopig te laten rusten en eerst het ontwikkelingsplan ie behandelen, hetgeen de meest logische gang van zaken is, is het dan ook van het allergrootste belang dat de inspraak vanuit de bevolking op een goede, zorgvuldige wijze gestuctureerd wordt". De drie zaken die de beroepschriftencommissie te behandelen kreeg waren zo op het oog eenvoudig. Het ging om strijdigheid met bestemmingsplannen en daaraan zou niet te tornen moeten zijn. Hoe anders pakte het in twee gevallen uit; in een geval constateerde de commissie dat enkele bepalingen voor tweeërlei uitleg vatbaar waren en in het andere geval trachtte de be zwaarde, vergeefs leek wel, duidelijk te maken dat hy zich geheel aan de be palingen hield en dat weigering van de gevraagde bouwvergunning absurd was. Het derde geval betrof een aanvraag van de Dalco om een bungalow, gelegen aan de Sparrenlaan, te mogen uitbreiden. Dat was niet mogelijk omdat dan de acht meter grens, het gedeelte tussen twee percelen dat onbebouwd diasi te blijven, overschreden werd. De maas in de bepalingen werd ontdekt; koop grond van de buurman. De Dalco-directie vond de weigering duidelijk en zei zich te gaan „beraden". Voor tweeërlei uitleg vatbaar ble ken de bepalingen waarop de weige ring van de vergunning gebaseerd was, die de heer Van Beusekom had ■aangevraagd. Hij wilde de garage naast zijn worving aan de Sophialaan uitbreiden, maar mocht dat niet om dat dan de 10 procent-bepaling over- scheden zou worden. Die bepaling zegt dat de inhoudt van een bij gebouw nimmer een grotere opper vlakte mag hebben dan 10 procent van het totale bijbehorende bouwper ceel, ongeacht of het college de vrij- stellings bevoegdheid hanteert. De oppervlakte van het bouwperceel be droeg 310 m2; het reeds .aanwezige bijgebouw een oppervlakte van 36. m2 Volgens de heer van Beusekom en ook volgens voorzitter Festen zou b. en w. van de 10 procent ontheffing mogen verlenen anders was de op name van de ontheffingsmogelijkhe den niet nodig geweest. De burge meester bestreed dat, maar voorzitter Festen was het duidelijk met haar niet eens. De kwestie leek zwaar in het prin cipiële getrokken te zjjn, toen de heer Van Beusekom verklaarde in middels officieel van de gemeente toestemming gekregen te hebben de muren van de uitbreiding, wel te mogen optrekken. Het kwam nu slechts op de afdekking aan. Aan dehand van de haar beschikbaar gestelde gegevens zal de commissie advies uitbrengen aan de gemeente raad. Kort geding Scherp was het gesprek dat daarna volgde tussen de architect van de fa milie Diekman, de heer Bijen, en de voorzitter van de commissie, de heer J. Festen. Enige malen merkte de heer Festen op dat hy opmerkingen van de architect niet nam. Die op merkingen sloegen op veronderstelde onbekwaamheid van het college en de ambtenaren om de eigen bestem mingsplannen te begrijpen. Het mond de uit in de toezegging van de archi tect dat hjj een kort geding zou aan spannen om de juiste uitleg van het bestemmingsplan vast te stellen. De familie Diekman vroeg een ver gunning tot het verbouwen en uit breiden van haar woonhuis en een garage met berging aan de Paulus Potterlaan 5. De vergunning werd ge weigerd. Naar mening van de archi tect voldoet het ingediende plan ech ter aan alle voorwaarden die worden gesteld in het (in voorbereiding zijnde bestemmingsplan. Hij verwees naar artikel 10 en vroeg vrijstelling van het college zoals mogelijk was via 10, 2e en 2h, Schriftelijk verzocht de heer Diek man hem alsnog de gevraagde ver gunning te verlenen omdat uit de argumentatie en de formulering van de weigering bleek, dat het college niet op de hoogte was van de regelen die gesteld zijn in het bestemmings plan. De discussie splitste zich toe op een begripsverwarring betreffende de „achtergevel" en de „achtergevel- bcuwgrens. Twee verschillende zaken volgens de architect, die echter naar de mening van voorzitter Festen, niets met de zaak te maken hadden. De heer festen wees op artikel 10, p, waarin bepaald werd dat „een uit bouw geen grotere diepte, gemeten uit de achter gevel V3n het eenge zinshuis, mag hebben dan drie meter en geen goothoogte welke hoger is dan de bovenzijde van de bouwlaag op de begane grond". De gevraagde vergunning betrof een uitbouw van zes meter Architekt Beijen trachtte duidelijk te maken dat er sprake was van a. een uitbreiding van het woonhuis met drie meter (tot de achtergevel-bouw- grens) en dan pas de uitbouw van drie meter. Hij concludeerde dat hij het woonhuis tot goothoogte zou mo gen uitbreiden tot drie meter en daarna wel de uitbouw eveneens drie meter. Het werd niet tegengesproken en daarom vond de heer Beijen het ab surd, dat, nu hij minder vroeg, ds vergunning geweigerd werd. Aan de hand van tekeningen die door ge meenteambtenaren gemaakt waren, poogde de heer Beijen zijn standpunt duidelijk te maken. Hij kwam er niet verder mee, alleen dat de stemming wat onvriendelijk werd. Ook hier zal de commissie aan de hand van de haar ten dienste staande gegevens advies uitbrengen aan de raad. Van dat advies zal afhangen of de heer Beijer een kort geding gaat aanspannen. Namens de protestant christelijke kerken van Baarn sprak daarna ds. G. C. Post. „Leerkrachten waren naas predikanten, zeer belangrijke men sen", citeerde hij een radiospreker. „Kinderen waren als jonge boompjes, te buigen maar ook zo makkelijk te breken". Hij wenste de docenten veel sterkte toe en sprak de hoop uit dat het onderwijs tot zegen zou zijn voor de jongens en de meisjes. De kerken zouden het bestuur steeds ter zyde staan, wanneer dat gevraagd werd en dominee Post besloot: „La ten we kunnen zeggen, als je over een school met een principe spreekt, dan moet je by Griftland zyn". De heer B. Grasmeyer sprak namens de oprichtende besturen van de di- leiding. Overigens was hy blij met de stichting van deze school, ook een beetje uit eigen belang. Het voor kwam dat zyn school te groot werd. Wel hoopte hy op goede nabuurschap „zoals viij die hebben met de Chris- telyke Mavo in Soest. Het slotwoord was van de nieuwe directeur, drs. J. J. W. Mulder. Hij bracht dank aan zijn vroegere col lega's en de schoolleiding te Bussum, waar hij een bijzonder prettige tijd doormaakte en waar hij veel had op gestoken. Duidelijk was het dat „De Ark een vaste ligplaats moest krijgen, maar aan de andere kant moest de school „varen". Onderwijs moest naar zijn mening „in beweging blijven". De fraktie biedt daartoe een uitge werkt voorstel aan dat uit een twee tal elementen bestaatde instelling van een planologische inspraakcom missie èn het openbaar maken (hou den red) van de vergaderingen van de raadscommissie Ruimtelijke Orde ning. De inspraakcommissie moet volgens het voorstel door de raad in gesteld worden. Daarvan kunnen de raadsleden noch andere gemeentebe stuurders en ambtelijke deskundigen geen lid zijn. Om de commissie te formeren moet een openbare bijeen komst worden uitgeschreven en uit de aanwezigen wordt dan de commissie van 10 leden gekozen. In principe kan iedere Soester inwoner daarvan lid worden. De leden treden periodiek af, bijvoorbeeld eenmaal per jaar. De indieners noemen zelf al namen voor de commissie, zij het als voor- Hij rekende daarbij op de steun van de ouders, de leerkrachten en de kinderen. Het contact met de ouders ■moest meer zijn dan het bespreken van cijfer-moeilijkheden„blijf ons vragen; wat jullie eigenlijk met het ondeawijs", aldus de heer Mulder. Aan zijn „bemanning vroeg hij de dienstverlenende taak goed uit te oefenen; „Wij moeten de kinderen hel pen een weg te vinden in de proble men, een weg in deze wereld èn met God". Bij de' start van de school waren geen vacatures meer, alle vakken konden worden gegeven. Hy rekende op daadwerkelijke hulp en ook op steun van het gebed „om de juiste koers te vinden teneinde de kinderen te helpen de weg te vinden in deze we reld, om als christenen voorbereid, de taak in die wereld te gaan vervul len", aldus de heer Mulder. Met het gezamenlijk zingen van het lied „Zolang er mensen zijn op aar de" werd de openingsbijeenkomst be sloten. Maandagmorgen vertrok dokter Rip met zyn echtgenote met de boot van uit Amsterdam naar Scandinavië. Zy begonnen toen aan de veertiendaagse vakantiereis die zy aangeboden kre gen tydens de receptie by gelegen heid van het zilveren huisartsen ju bileum dat vorig jaar december ge vierd werd. De auto ging mee en daarmee wordt de tocht door Noorwegen en Zweden gemaakt om dan via Denemarken be ëindigd te worden. 9 september is men weer terug in Soest. Op de foto de heer en mevrouw Rip voor de boot in Amsterdam, beelden. Zij denken aan representan ten van op het gebied van de r.o. ak- tieve groeperingen, o.m. de Soester Gemeenschap, de werkgroep ontwik keling Eemland, de Soester Onderne mer, de Zakenkring en bestuurders van vakbonden. De commissie moet naar de opvatting van de heren Goote cn De Wilde in het openbaar vergaderen, hoorzittin gen beleggen en ook werkgroepen for meren om de burgers een zo groot mogelijke gelegenheid tot inspraak te geven. De commissie brengt verder advies uit aan de raad, met vermel ding van eventuele minderheidsstand punten. Het beslissingsrecht blijft ui teraard in handen van de raad, de ge kozen vertegenwoordigers. Wat de verdere werkwijze betreft zijn de indieners van mening dat die in spraak in fasen dient te geschieden; de doelstellingenfase, de programma fase, de ontwerpfase. In deze laatste fase worden de op basis van het ge kozen programma van eisen ontwik kelde schetsontwerpen, waarop de globale bestemming van allerlei funkties zijn aangegeven, bij de bur gerij aan de orde gesteld. Dan moet volgens de beide heren de wettelijke procedure op gang gebracht worden en kan het globale plan nader uitgewerkt worden. Daarna volgt de uitvoeringsfase. Het gedetailleerde plan moet echter dusdanig flexibel blijven, dat tijdens de uitvoering de bewoners zich nog over bepaalde details kunnen uitspre ken. De heren Goote en De Wilde willen, dat de inspraakcommissie nog aan de slag gaat voor het ontwikkelingsplan Soest. Teneinde de totstandkoming van het ontwikkelingsplan niet node loos te vertragen is het naar de me ning van de indieners gewenst, dat de inspraakprocedure aan termijnen ge bonden wordt, termijnen, die evenwel voldoende ruimte bieden. Het streven dient er op gericht te zijn, dat eind volgend jaar tot de vaststelling van het plan kan worden overgegaan. Vanavond komt het voorstel aan de orde bij de behandeling van punt 3 van de agenda, waarin de raad ge vraagd wordt haar standpunt te be palen ten aanzien van de procedure met betrekking tot het plan Zuider eng. Te optimistisch waren wij vorige week, toen wij becijferde dat de 200.000ste bezoeker de kassa zou pas seren. Teen het weer eenmaal om draaide was het met het bezoek di rect gedaan; zaterdag was een ouder wets dieptepunt met slechts 107 zwemmers. Gedurende het weekend kwamen er nog geen 500, tegen de week ervoor 12.300. In totaal is het bad nu bezocht door 194.388 mensen en met een beet je goede wil bereiken we de 200.000 toc'h nog wel. Vorige week donderdag kwamen er 3877 bezoekers; vrijdag 15 augustus 1093; zaterdag 16 augustus 107; zon dag 17 augustus 465; maandag 18 au gustus 446 en dinsdag 19 augustus 400. In het weekend heeft de politie twee kleine bran-djes geblust met behulp van een blusapparaat uit de surveil lanceauto. Het eerste betrof een bromfiets die aan de Noordweg tegen een lantaarnpaal stond en vermoede lijk in brand was gestoken. Het ap paraat behoorde toe aan A. W. uit Baarn en werd weggenomen bij café Soestdijk. De lichtmast werd bescha digd. Het tweede brandje werd gesticht in de telefooncel op de hoek van de Koninginnelaan en de Nieuwstraat. Daar bleken de telefoonboeken te zijn aangestoken.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1