Onvoorstelbare toestanden in „Het Witte Huis" Geslaagd jubileum-handbaltoernooi BDC Uitlaten en trekhaken met GRATIS montage Ie lustrum Kamermuziek in Soest Autorijschool PI LOS jaap Rademaker Het oog gericht op duurzaam vertraagde welvaart Uw succes is onze ezno s; seoans mj Bromfietser breekt pols Opvang rijksgenoten laat veel te wensen over DODELIJK VERKEERSONGEVAL OP DE LAANSTRAAT Race met politieauto naar ziekenhuis tevergeefs Ziek kind toch nog overleden Tenstoonstelling „Oud-Soest" belooft bijzonder interessant te worden POLITIE - TEL. 19444 ALARM - TEL 14444 ZIEKENAUTO - TEL. 12727 Verkoop van Ook 's avonds en 's zaterdags. NACHTEGAALWEG - SOEST TELEFOON 16731 VW-NIEUWS P Boutique des Fleurs Openbare weg geen verkoopplaats Vernielingen op nieuwbouw Soester Courant van donderdag 21 augustus 1975 Op het moment dat bepaalde gestelde regels en planaren niet werken ont staat er altijd verwarring. Zo is het ook met de beschouwing van de we- reldekonomie en de naaste toekomst van onze eigen welvaart. Bij het doorzetten van de krisis, die begin 1974 openbaar werd, was iedereen er van overtuigd dat op zijn laatst in de tweede helft van 1975 de wereld ekon omie Weer in de op gaande baan terecht zou komen. Welnu, daarin hebben zich alle ekcxnomen vergist. En nu beginnen de geesten zich te scheiden in hun opvattingen. Een deel van de cijfergeleerden is van mening, dat de opgaande lijn al weer bereikt is. Een andere groep beweert, dat het herstel veel langzamer zal gaan en vraagt een jaar respijt. Een derde kollektie van konjunktuurspe- cialisten is van mening, dat er een vrij langdurige periode van gebrek aan ekonomdsehe vooruitgang zal aan breken. Niemand weet de waarheid. Zeker is, dat de beurs en ook de politici zeer gevoelig reageren op allerlei on- kontroleerbare gegevens. Als in de VS een vooraanstaand senator zegt. dat het voorlopig nog slecht blijft gaan, dan dalen de beurskoersen. Blijkt een dag later dat de inflatie cijfers over het laatste jaar meeval len, dan stijgen de koersen weer. Het is alleen zeker dat er verwarring heerst en dat de ongerustheid toe neemt In dit beeld zullen de onder scheiden regeringen gedwongen wor den nog maatregelen te nemen, die het ekonomische leven extra steun geven. Daarmee is duidelijk aange geven dat de werkgelegenheid prio riteit zal blijven krijgen boven de in- flatiebestrij ding en dat derhalve onze gulden nog verder zal worden ont kracht. Wat kan een regering nu in de ko mende tijd nog verder doen om de ekonomie te verbeteren? Er zijn niet zoveel wapens. Velen menen dat be lastingverlaging het middel zal zijn. Daardoor houden de konsumenten meer guldens in handen en die kun nen besteed worden aan allerlei ar tikelen, waardoor de produktie wordt bevorderd. Bij een gedeeltelijke marktverzacMgang werkt dit middel ook maar gebrekkig. Een blik op de spaarcijfers doet ons direkt zien, dat de besparingen van de konsumenten enorm zijn toegenomen. De verbrui kers geven er de voorkeur aan een appeltje voor de dorst te hébben en een belastingverlaging kan dus op de spaarbank terecht komen en daar mee is de industrie niet gebaat. Ook moeiten wij erop wijzen, dat flinke belastingverlagingen de staat er toe dwingen de kollektieve voorzieningen te matigen. Wij winnen dan kon sumptie in de partdkuliere sfeer maar verliezen die weer in de kollektieve sektor. De Europeese Commissie, het dage lijks bestuur van de EEG, heeft an dere gedachten voor de europese lid- sta/ten, met name voor Nederland en West-Duitsland, in petto. Daar denkt men aan het nemen van initiatieven in de stedenbouw, in het verkeer, in de mileu-bescherming. Ook zou men het publiek voor de konsumptie moe ten prikkelen via het zoveel mogelijk versoepelen van de betaiingvoorwaar- den. Een ander middel zou kunnen worden gevonden in lage rente ta rieven. De afneming van de produktie in Nederland wordt immers in de eerste plaats veroorzaakt door een terugval van de export met miljarden. Daar kunnen wij als Nederlanders in de konsumptie geen tegenwicht voor 'bieden. Daarnaast hebben lage ren tetarieven bepaald gevolgen op inter nationaal terrein. Lage rente in Ne derland kan je voor bepaalde en zeer 'beperkte terreinen wel aanbieden, maar daar moet het bij blijven. Discorvitoverlaging en in het algemeen lage rente zou tot gevolg hebben dat grote kapitalen buiten de grenzen naar rendement zouden gaan zoeken. De grote verbetering van de kon- junktuur zal echter moeten komen van internationale maatregelen. West-Duitsland met name heeft de zelfde problemen als Nederland. In EEG-verband kan worden voorkomen, dat de handel tussen de landen on derling wordt beperkt Als dit im mers zou gebeuren, begint er een po- riode van kortzichtig huishouden in de wereld, die tot gevolg moet héb ben, dat de wélvaart verder wordt Hoe een herstel ook zal intreden, de aanloop daartoe zal vermoedelijk in landen als Japan of de VS moeten plaatsvinden. Er zijn reeds tékenen dat de produktieviteit in Amerika beter wordt. Wij moeten daarbij be seffen dat het zakenleven in die landen niet zal nalaten te trachten een groter stuk van de wereldmarkt te veroveren. KANTMAN 4> S s *S k Van Lenneplaan 47 Telefoon 1 66 21 Bij een uitwijkmanoeuvre op het fietspad langs de Birkstraat kwam de 17-jarige Robert K. met zijn brom fiets te vallen. Alhoewel aanvankelijk niet aan enig letsel gedacht werd, bleek bij thuiskomst, dat hij er een gebroken pols aan had overgehouden. K. moest op het fietspad plotseling aan de kant, toen een personenauto, bestuurd door mevrouw M. W.-S., onverwacht zijn pad kruiste om de inrit van een woning op te rijden. Hij ontweek de auto, maar kwam wel te vallen. Weldra - volgende maand viert de Kamermuziek in Soest haar eerste lustrum. Vijf jaar lang, onafgebroken, is er dan op de eerste zondag van elke maand, met uitzondering van de maanden juli en augustus, in de fraai ge restaureerde gotische zaal van het Artishockgebouw in Soest een concert gebracht. Dit vond alt\jd 's middags plaats; voor de kleine kinderen werd dan tegelijkertijd, in een ander gedeelte van het grote gebouw, een poppenkast voorstelling gegeven. Het doel van de Werkgroep Kamer muziek in Soest - bestaande uit Dr. J. L. W. Crahay Bloklander, Ida van Dam, H. Schram en J. Visser - was tweeledig: voor de inwoners van Soest en omgeving concerten van een zeer behoorlijk niveau te brengen, waarin zowel klassieke, maarook de con temporaine, niet alleen de traditionele maar ook de avantgardistische muziek een plaats zou krijgen en aan jonge, veelbelovende kunstenaars een gele genheid te bieden voor het voetlicht te komen, Dit alles is mogelijk geweest door het zeer grote enthousiastme en doorzet-, tingsvermogen van de leden van de Werkgroep, en door de subsidies - hoe gering deze clan ook waren - van de gemeente Soest en door de nauwe samenwerking met verschillende in stellingen in de provincie Utrecht, zo als de Stichting Gaudeamus en de Stiohtse Culturele Raad. Van de lange reeks solisten, die in de afgelopen jaren zijnopgetreden, zul len wij er maar enkele noemen. In 1971 trad op Harry Spamaay, bas klarinet, die in 1972 met Polo de Haas, piano, op het Internationale Gaudeamus Concours voor Vertolkers van Muziek van deze tijd de eerste en de vijfde prijs in de wacht sleepte, en het afgelopen jaar in Polen triom- phen heeft geoogst. Klaas de Vries, die inmiddels een gerenomeerd pianist en componist is geworden, die even als Harry Spamaay da volgende maand in de. Internationale Music- week zal optreden. Trouwens men zal Klaas de Vries in het aanstaande seizoen weer in Artishock kunnen horen, wanneer hij als begeleider van de sopraan Trieneke Geertsema het slotconcert zal verzorgen. Andere hoogtepunten waren het op treden van het trio: Els Krieg, viool. Mar ja Bon, piano en Herman Braune, •klarinet. Van deze groep heeft Marja Bon zich afgescheiden om een eigen internationale solistische carrière op te bouwen. Haar plaats in het trio is ingenomen door Jan Gruithuyzen, ,die men heeft kunnen beluisteren als be- Kamermuziek in het Artishockge bouw. Het concert dat vorig seizoen gegeven werd door de sopraan Candia van der Horst en Tom Boller aan de vleugel. geleider van de fluitiste Ank Mulder, die verleden jam" de eerste en nog een extra prijs op het Internationale Tromp Concours vooor dwarsfluit be haalde. Verder verdient nog vermeld te worden de volbloed romanticus Albert Brussee, die in 1975 voor Ar tishock optrad, en die in het begin van dit jaar zijn Prix d'Excellence Piano behaalde, en nu als solist be kend begint te worden. Hij zal het volgend jaar weer in Soest optreden. Van de violisten mogen wij noemen de veelbelovende Mieke Biesta en Hans Wijnberg; van de zangeressen de alt-mezzo Eugéne Bruigom en de sopraan Madeion Miohel, welke laatst zowel in het binnenland als ook in het buitenland steeds meer naam be gint te maken. Ook zijn er veel ensembles opgetre den, om er maar enkele te noemen: uit Hilversum: „Alla Polacca" (Pool se Barokmuzitk) onder leiding van Madeion Michel, uit Haarlem het A mos-kwartet, uit Rotterdam het Fluitkwintet Muramatsu, uit Utrecht het USO Harptrio, het Utrechts Blaas- kwintet, het Utrechtse Kamermuziek- gezelschap, het Utrechts Baroken- semble en het Reichakwintet, „De toestand in het pension „Het Witte Huis" aan de Birkstraat is hopeloos en onvoorstelbaar. Er zitten meer mensen in dan afgesproken was en dat werkt een zorgelijke situatie in de hand. De inwoners van Soest moeten daar iets aan gaan doen", aldus Jan Visser het raadslid voor de politieke groepe ring Progressief Soest. De politieke groepering gaat er nog deze maand zijn politiek café „Proest" aan wijden. Iedereen wordt ervoor uitgenodigd De belangrijkste vraag die dan gesteld wordt, is: „Laat Soest zich iets gelegen liggen aan die situa tie van onze rijksgenoten in dit op vangcentrum". Over wat er zoal gebeurt en wat er gedaan zou moeten worden spreken dominee P. Jansen uit Sassenheim, predikant, werkzaam onder de Suri- namers in ons land; Iwan de Vries uit Soest, medewerker van de Suri naamse Welzijnsstichting B.E.S.T. en Jan Visser. Gespreksleider is Henk Gerth. Uitnodigingen zijn gezonden aan de Raad van Kerken Soest, Amnesty In ternational Soest, de Soester Gemeen schap, de plaatselijke politieke partijen de gemeentelijke sociale dienst en maatschappelijk werk. Vol lof is Jan Visser overigens over de inzet van de gemeente, en met name over de wethouder mevrouw M. van Stiphout-Croonenberg, die tot op het hoogste niveau dat in Nederland zioh met het wel en wee van de rijks genoten bezighoudt, poogt de toe-' stand te verbeteren. Het schijnt wei nig uit te hallen, althans direct en daarom meent Visser dat de bevol king van Soest iéts moet doen. „Aanvankelijk is het Witte Huis in gehuurd door CRM voor 180 plaatsen. Er zitten 226 rijksgenoten; ruim 25 °/e meer. In de kleine eengezinshuisjes achter het pension, worden soms 18 mensen ondergebracht. Wat dat te weeg brengt met één toilet, één dou che en één keukentje is niet he be schrijven. De vervuiling is grenze loos; er zijn inmiddels kakkerlakken aangetroffen. De gemeente beschikt niet over de benodigde financiën noch de mankracht om de situatie te ver beteren", aldus Jan Visser. Hij meent dat daarom aller inzet no dig is om enkele aktiviteiten voor Het Witte Huis te kunnen ontplooien. „Proest"' wordit gehouden in het kof fiehuis van restaurant „D'Oude Eng- he'V hoek Middedwijikstraat-Molen- straat. Het politiek café begint om 20 uur; de toegang is gratis; de con sumpties zijn voor'eigen rekening. Voor nadere inlichtingen kaai men terecht bij Jan Uit den Bogaard, Va leriaanstraat 77, telefoon 17692, en bij mevrouw L. Tomassen-Holshedmer, Emmalaan 6, telefoon 13452. In de nacht van maandag op dinsdag is dc 30-jarige heer J. F. M. Broekhuizen uit Amersfoort bjj een verkeersongeval om het leven gekomen. H(j zat als passagier in een bestelwagen, die met grote snelheid tegen een langs de weg staande lichtmast botste. Het slachtoffer werd uit de auto geslingerd en kwam op het wegdek terecht. Met zware verwondingen werd hy naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht, waar hjj enkele uren later is overleden. Het ongeluk gebeurde praktisch voor de ogen van de bemanning van een politiesurveillanceauto. Zij zagen uit de richting Soest-Zuid de bestelwa gen met grote snelheid naderen. Toen zij omkeerden om de achter volging in te zetten, was de bestel wagen tachtig meter verderop tegen de lichtmast gebotst. De wagen sloeg om en kantelde vervolgens enkele keren om tenslotte op het fietspad tot stilstand te komen. De bestuurder van dewagen, de 25-ja- rige wijnhandelaar J. E. van B., uit Amersfoort, kwam met de schrik vrij. De genomen blaasproeven leverden een positief resultaat op. waarna een dokter de bloedproef nam. De lichtmast is totaal vernield; de straatverlichting ter plaatse viel uit. De auto is in beslag genomen. De hulp van de politie van Soesterberg werd dinsdagavond ingeroepen om de driejarige Erwin F., die ernstige ademhalingsmoeilijkheden had, zo spoedig mogeljjk naar het ziekenhuis De Lichtenberg te brengen. Hoewel er aanvan kelijk in het ziekenhuis weer enige hoop was, is het jongetje dezelfde avond nog overleden, toen het was overgebracht naar de afdeling hartbewaking. Toen de toestand van het zieke kind thuis verslechterde, bracht de buur man van de familie F., de heer R. Sch. het kind en de ouders naar de( huisarts, die echter niet thuis was. Op advies van de assistente werd het kind, dat in ademnood verkeerde met de meeste spoed in een politiewagen naar het 'ziekenhuis gebracht. Onder weg werd nog mond -op- mond - beade - mi'ng toegepast, maar het leek een hopeloze zaak, tot men in het zieken huis weer hoop kreeg. Ondanks alle hulp is het jongetje toch overleden. De voor zaterdag 6 en zondag 7 september georganiseerde tentoonstelling over Oud-Soest, belooft bijzonder interessant te worden. De organisatoren zjjn bij zonder ingenomen met de inbreng van de bevolking, die ondermeer schilde rijen, oude commune- en bidprentjes van begin 18e eeuw, een oude koffie molen, een merklap, een gouden hoofdkap en vele, vele andere zaken ople verde. Vast staat ook dat geëxposeerd zal worden onder de rubriek kerk en relegie: een oude ciborie, avondmaal zilver, misgewaden en doopboeken; onder de rubriek zuivel; een stukje boerenleven van voor 1900, onder meer een kaaspers, houten emmers en juk; enz. Verder een complete wagen makerij en wat de landbouw betreft al wat te maken heeft met de rogge- verbouw. Te zien zal zijn een stamboombe schrijving van begin 1700 van de fa milies Hilhorst en Stalenhoef. Met het museum Fléhite te Amersfoort zijn de contacten in vergevorderd stadium voor het in bruikleen afstaan van ou de kaarten van Soest en van een urn, die gevonden werd in een oude graf heuvel in de SoesterduinenKonitact is ook opgenomen met het Centraal Museum te Utrecht om de beelden naar Soest te krijgen die in 1906 bij herstelwerkzaamheden van de oude Toren teruggevonden werden. In een van de zaaltjes van het ge bouw de Rank, waar de tentoonstel ling gehouden wordt, vertoont de Soester historicus en auteur, E. Heu- pers, dia's en houdt hij een praatje over oud Soest. Op de openingsdag wordit een eerste exemplaar van zijn boek „Soest in Grootvaders Tijd" overhandigd aan de loco-burgemees- ter, de wethouder J. J. Ebbers. Boekhandel v. d. Ven start dan ook met de directe verkoop van het boek en heeft daarvoor een stand in het gebouw. Het organiserend comité, dat zich Commissie ter voorbereiding van een Stichting Oudheidkamer Soest", noemt, is bijzonder gelukkig met de respons tot nu toe. Desalnietemin worden tot a.s. maandag 25 augustus nog gaarne tentoanstellingsartikelen in ontvangst genomen. Men kan er voor terecht bij de heer F. Knaapen (directeur Rabo-bamk); W. Schimmel, Steenhoffstraat 73 of P. van de Breè- mer, Vosseveldlaan 21. Met de heren A. J. v. d. Dijsel, J. G. Hilhorst, E. Heupers, J. Olthuis en B. J. van Os vormen zij de voorbereddongsco mmis- De tentoonstelling zal geopend zijn zaterdag van 11 tot 17 uur en zon dag van 12 tot 16 uur. Voor de be waking zorgen de Poortwachters uit Muiden. In de pen is nog en teken wedstrijd-voor de basisscholen, van de schoolhoofden hangt af of het door gaat, s Ook het parkeren is al geregeld; au to's op de speelplaats van de Sav. Lohmanschool aan de Driehoeksweg; fietsen op het terrein voor De Rank. Er zal geen entree geheven worden, maar dé organisatie lïoöpt dat de be slist niet geringe' kosten gedekt zul len worden door vrijwillige giften, die gedeponeerd kunnen worden in een bus bij De Rank, HORLOGER - JUWELIER WINKELCENTRUM SMITSHOF Wat wij brengen op de Smitshof. Feestmarkt Iets geweldigs t Hier ziet U vast enkele voor beelden. Zilveren dameshorloge normaal 129.nu 85,— Doublé banden normaal 25,nu 17,50 Stalen dameshorloges normaal ƒ55,nu ƒ39,50 Jongens horloge met datum normaal ƒ59,nu v ƒ39,50 Herenhorloge met datum normaal 69,nu 39,50 Duiker horloge zonder datum normaal ƒ52,nu ƒ39,50 Duiker horloge met datum normaal ƒ69,nu ƒ49,50 Meisjes horloge normaal 55,nu 39.50 8 karaats gouden ringen 19,50 Maar er is nog veel meer, kom dat zien. Afgelopen zaterdag en zondag werd op het sportveld aan de Ferd. Huyk- laan - Henr. Blaekweg het jubileum handbaltoemooi gespeeld van zilve ren BDC; zaterdag de jeugd en zon dag dc junioren en de senioren. On danks de regen van zaterdag werd met veel inzet en enthousiasme „ge vochten" om de prijzen en vooral dc BDC-jeugd was succesvol. Van de negen beschikbare bekers bleven er zes in Soest. Na afloop reikte BDC-voorzitter de heer E. A. Hilhorst de prijzen uit. (Zie foto). De wisselbeker voor de dames-seni oren werd eveneens door BDC ge- De prijsuitreiking aan de jeugd Foto: Herman van Dam wonnen, terwijl de wisseltrofee voor de heren meegenomen werd door Aalsmeer. Tenslotte wonnen ook da mes 2, dames junioren 1 en de heren junioren een eerste prijs. RestauRAnt „öe kORte öumen" BIRKSTRAAT 108 - SOEST Langs de weg naar Amersfoort TELEFOON 02155 - 17224 De gelegenheid bij uitstek voor uw feest of party op een andere wyze in een andere sfeer. Een bezoek aan kasteel Sypesteyn te Loosdrecht is nu helemaal de moeite waard, daar er van 18 augustus tot en met 14 september een expositie is van beeldende kunst. Deze tentoonstelling is in de tuin en het Rosarium van het kasteel. De kunstenaarsveeniging Artishock heeft ons haar cursusprogramma voor het seizoen 1975-76 gebracht. Wan neer u van plan bent deze winter iets „te gaan doen", kunt u snel een pro gramma komen halen en een keuze doen uit de vele mogelijkheden, die .men u biedt. De folder is gratis, In het Sportpaleis „Ahoy" te Rotter dam wondt op zaterdag 30 augustus a.s. een Belcanto-concert gegeven door het Rotterdams Philharmoeidsch Orkest, oi.v. Roberto Benzi. De me dewerkers zijn Christine Deutekom sopraan en José Carreras, tenor en het koor van de Nederlandse Opera Stichting. Aanvang 20.15 uur. De en treeprijs is 5,voor volwassenen en jeugd en 65-plussers 3,50. U kunt hiervoor bij ons kaarten reser- veren. Wij maken u er nog op attent dat u voor de concertserie „Uit en thuis" per bus naar het Utrechts Symfonie Orkest in Tivoii te Utrecht, nog tot 30 augustus abonnementen kunt ko men bespreken. Abonnement voor 6 concerten 60,(vestiaire en plaats bespreking inbegrepen), busrit heen en terug gratis. Aanvang der con certen 20.15 uur. Bespreken dagelijks tussen 10 en 16,00 uur aan ons kan toor. In Amersfoort geeft Poppentheater Toermalijn van 12 juli tot 30 augus tus wekelijks een ander programma, Vanaf 3 september staat „Het man netje in de put" op het programma voor de kleintjes. De voorstellingen zijn op woensdag 15 uur en zaterdag li en 15 uur, in de maanden juli en •augustus vervallen de voorstellingen op zaterdagmiddag. Toegangsprijs 2 Kaartverkoop, telefoon 033 - 1 96 29. Nu het weer goed blijft VSlt er nog veel te beleven in Harderwijk. Het Veluwestrand is breed, het zand schoon. U kunt er naar de speeltuin met tientallen mooie toestellen, skel teren, er is een bootjesvijver, mini- cars, westerntrein ponyrijden. Verder rondvaarten maken en gedurende de gehele maand augustus zijn er 5x per week dagtochten naar Volendam en Hoorn. Wanneer u de dag besluit met een bezoek aan het Dolfinarium is het vast een fijne vakantiedag geweest. Wanneer de zon ons in de steek zou laten en u nog een paar vrije dagen heeft, zou u een heel bijzondere col lectie kunnen gaan bekijken en wel de „pijpenkamer" en het „koffie- en theekabinet" van Douwe Egberts te Utrecht. De verzameling is onderge bracht in het bedrijf en u kunt het maandags of vrijdags bezoeken tus sen 14.00 en 16.00 uur. U moet dit echter van tevoren aanvragen. Tel. 030-93 9111, toestel 243. Prachtig Balinees houtsnijwerk, zil veren en gouden Indonesische siera den, Oosterse stoffen, exotische vruch ten enz. liggen op u te wachten in de Rijnhal te Arnhem op vrijdag 22 en zaterdag 23 augustus. Het is de eers te keer dat in Arnhem zo'n Oosterse jaarmarkt, Pasar Malam, gehouden wordt. Er treed ook een keur van ar tiesten op. Als u de sfeer niet kent, mag u deze kans niet laten lopen. Entree 3.50, kinderen en 65-plus 2,Geopend van 's middags 12 uur tot 12 uur 's nachts. U vergeet toch niet dat wij 's zomers onze cadeaubon ook verkopen? vgma Gegarandeerd goed en goedkoop. STEENHOFFSTRAAT 1 - SOEST Telefoon 02155- 12455 Waarschuwingen heeft de politie ge geven aan enkele autobezitters die aan de Heideweg en de Beetzlaan hun voertuig te koop aanboden. Dat is verboden in de plaatselijke alge mene politie verordening. Er zal strenger toezicht plaatsvinden en zo nodig verbaliserend worden opgetre den. Door de aannemer van de Soester Bouw Maatschappij, de heer E. Ver- wei j, werd bij de politiepost Soester berg aangifte gedaan van vernielingen bij de nieuwbouw irv de woningen van het plan Steenberghe. Zeker voor duizenden guldens schade ontstond doordat over de pas gestorte betonvloeren werd gelopen en licht- leidingen vanuit de betonvloeren om hoog waren getrokken. De politie heeft de zaak in nader onderzoek.

Soester Courant | 1975 | | pagina 7