Bestel I fEE lAULT J Kleuterjuf" trouwde Nederland won van België in het eten van patat frite JEANSSHOP Herwaardering kinderbijslag 1 itreken IV. 1 iG SHOW qua veiligheid. Official TOYOTA dealer len-dealer EL. 02154-4825 tmmm mm 1 1 ilweg) - Soest PER LITER t wmm mmm m Korfbalvereniging „Eemvogels' beeft spelersnood Expositie in Minikorf te Baarn Controle op gebruik parkeerscliijven opgevoerd Drie auto-crossers aangehouden Weten kinderen straks nog hoe een aardappel er uitziet Nieuw boek met 200 aardappelrecepten A.s. zondag popconcert in het openluchttheater "Ip's van klasse Arcade „R0CKET" Spetterprijs9,50 iCHOEMAKE t Peuterspeelzaal Duinweg ook 's middags open Toeschouwer autocross aangereden Boormachine gestolen EEMLAND Reconstructie uitmonding Eikenlaan Birkstraat Wijziging openingstijden Soester Natuurbad Aanleg voetpad Birkstraat Culturele Commissie vergadert U KUNT NIET ALLES WETEN aan uw eigen eisen kunt aanpassen. Bedford Bestel. In tal van uitvoeringen, 4 motortypes en diverse deur-mogelijkheden, v.a. 9.700,-(excl. BTW) ex General Motors Continental. General Motors staaterachter. 54 i wij de Rekord best voor u u de ophanging, 2n,de panhardstang en |oed te laten bekijken. M e Rekord z'n wegligging en I service. BIEDINGEN. TELEFOON 02154-5555* ein1 5-18850 Soes ter Courant van donderdag: 28 augustus 1975 ff Vorige week trouwde „kleuterjuf" Atie Verhaart met de bekende VVZ- voetballer en zoon van de VVZ-voor- zitter Rob Duit. Voor de kleuters van de school aan de Nachtegaal weg was het groot feest. Met twee platte wagens, getrokken door een traktor, werden zij naar het gemeentehuis gebracht waar zij een erehaag vormden voor 't bruids paar. Zij werden beloond met een ijs je in het restaurant Bauers' Stüberl aan de Burg. Grothestraat, waar de receptie werd gehouden. Op de foto, gemaakt door Herman van Dam, het bruidspaar bij de trouwzaal temidden van de vertrek kende kinderen. De enige maanden geleden opgerichte korfbalvereniging „De Eemvogels" heeft spelersnood, die een dusdanige vorm heeft aangenomen, dat het tweede team uit de competitie terug getrokken is. Het zou bijzonder jam mer zijn als De Eemvogels zouden moeten verdwijnen nog vóór er goed en wel gespeeld is. Vorig jaar werd de karf bal vereni ging De Meteoren opgeheven door ge brek aan kader; een vijftal enthou siastelingen nam de draad echter weer op en zij kregen allerwege steun. De oprichtingsvergadering werd bij gewoond door afgevaardigden van de korfbalbond en ze verstrekten bij zonder waardevolle adviezen en zeg de alle steun toe. Van Gedeputeerde Staten van de pro vincie Utrecht ontving het bestuur een oprichtingssubsidie en de gemeen te Soest verstrekte korfbalpalen met korven en ander materiaal. Het eerste (en nog enige) twaalftal kreeg van Schildersbedrijf J. Th. de Haard uit Soest trainingspakken in de rood-zwarte clubkleuren. Maar het allerbelangrijkste, de ledenaanwas, viel tegen. Het aktieve bestuur doet een beroep op alle minnaars van de korfbalsport zich te melden als lid. Men kan daar voor terecht bij de secretaresse mej. Margriet Huiser, Hellingweg 26 te Soest, telefoon 15181. Tot 20 september a.s. exposeert de •Ji»rnee kunstenares mevrouw Else van der Feer Ladér-Lohmann een tiental olieverfschilderijen dn de Mi nikorf, Laanstraat te Baarn. Zij ont ving haar opleiding in Duitsland, dn de jaren 1916 tot 1922 studeerde zij in Dresden en Berlijn onder de gro te expressionisten van die tijd. Haar werk, bestaande uit geschil derde landschappen (Nederlandse en Duitse) is van een fijne schoonheid. Het getuigt van een bruisende levens lust. De gebruikte kleuren zijn licht en opgewekt en erg aangenaam om naar te kijken. Zelf omschrijft de kunstenares, haar werk ais een blijde gevoelsuiting-zonder zware problemen. Mevrouw van dér Feer (lid van de Vereniging van Beeldende Kunste naars te Baarn), exposeerde tot nu toe meerdere malen in Baarn. Daar naast o.m. in Hamdorff te Laren, in kunsthandel Martmus Liernur in Den Haag, in Rotterdam en versoheine keren in het buitenland. In de afgelopen week heeft de politie een strengere controle gehouden op het gebruik van parkeerschijven. Het resultaat was 26 bekeuringen. De con trole zal gehandhaafd blijven. De po litie maakt alle autobezitters er op attent, dat parkeerschijven „gratis" verkrijgbaar zijn op het politiebureau. Bekeuringen werden de afgelopen week verder gemaakt voor het rijden op een bromfiets zonder helm (2); het rijden met een vrachtauto op een B weg (1); overtreding maximum snel heid (2); het rijden zonder verlichting (2); door roodlictht rijden (2); parkeer- verbeden (anders dan schijven) (7); fietsen op verboden weg (1); verkeerd voorsorteren (1); overtreding maxi mum snelheid auto's (4) en voor onder dalende spoorboom doorrijden (1). In verband met het 'epossen met au to's in het zandgat van de firma Smink achter „Het Witte Huis" wer den aangehouden J. P. (18), F. D. G. (18) en A. J. M. B. (19). Crossen, ook op particulier terrein, is verboden volgens de algemene politieverorde ning. Het mag alleen met vergunning, zoals bij wedstrijden. Nederland is het patattenland van Europa geworden: binnenshuis, in snack bars, aan kraampjes langs de weg en in restaurants eten wjj thans 23 miljoen kilo patates per jaar en dat is méér dan de Belgen met z'n allen opkunnen Toch eten we steeds minder aardappelen. In 1950 at de Nederlander gemid deld 105 kilo per jaar en op het ogenblik is die hoeveelheid gedaald tot ca. 80 kilo. Maar binnen de aardappelconsumptie heeft de verse aardappel het nog erger te verduren gehad. Bijna twintig procent van het aardappelgebruik heeft namelijk geen betrekking meer op de kruimig gekookte aardappel, waaraan onze ouders zo gewend waren, maar op Industriële aardappelpro- dukten zoals voorgebakken pommes frites, chips en andere snacks, puree en ingeblikte aardappelen of aardappelkroketten. De aardappel maakt een revolutionaire, ontwikkeling door. Aardappel uit fabriek Heit is nog niet zolang geleden, dat de aarappelen per mud in het schuurtje werden gestort of dat de aardappelboer dit dagelijks voedsel per zoveel kilo in een krant gewik keld aan ons overhandigde. Een eer lijke aardappel uit Drente, Zeeland of Zuid-Holland, met de aarde nog aan de schil. Een aardappel, waarvan je róók, dat-ie lekker zou smaken. Er zijn steeds minder mensen, die op deze wijze met de aardappel kennis maken. Er zijn ook steeds minder huisvrouwen, die vuile handen krij gen van het aardappelschillen. De aardappelen worden tegenwoordig meer en meer gewassen te koop aan geboden. Meestal in nette plastic zakjes met afgepaste hoeveelheden van 2Vt, 5 en 10 kilo. En krieltjes worden zelfs gewassen, geschrapt, op nieuw gewassen en liggen in zakjes van 750 gram- in de supermarkt. Er schijnen al kinderen te zijn, die den ken dat een aardappel in de fabriek wordt gemaakt Wat de patates Frites betreft is de nieuwste ontwikkeling een aardappel poeder, dat na te zijn aangelengd met water een purreemassa wordt, die via van spuitmonden voorziene ap paraten als staafjes in de hete olie wordt gespoten en tenslotte als nor male voorgebakken friten in de win kel komt. Anders eten Dat de aardappel een andere plaats dn onze voeding is gaan innemen kan hij niet helpen. Onze eetgewoonte zijn namelijk de laatste tientallen jaren belangrijk veranderd. Dit gebeurde mede onder invloed van de welvaart, de toenemende behoefte aan op diëten gebaseerde voeding en vanwege het feit, dat een meer recreatieve functie aan de voeding is toegevallen (snoe pen, zakje friten, borrelnootjes, snack enz.). Wie slank Wjiil blijven of worden pleegt meestal te beginnen met min der aardappelen te eten. Verder is er meer variatie in het bereiden van maaltijden gekomen, waardoor b.v. rijst in plaats van aardappelen wordt gebruikt. Een ander verschijnsel is het afnemen van het aantal warme maaltijden, b.v. op zaterdag. En na tuurlijk is het sterk gestegen gebruik van. snacks en friten van invloed op de omvang van de maaltijden. De gekookte aardappel zal misschien nog verder worden teruggedrongen. Maar verwacht Wordt dat de aard appel in het algemeen wèl een be langrijke plaats op ons menu zai blijven inemen. 'n Best voedsel Terecht, want de aardappel is ge- zpnd en voedzaam. Ondanks alle voor oordelen- „van aardappelen wordt je dik" - geeft een normale portie van 200 gram niet meer dan zeven pro cent van de calorieën, die we dage lijks nodig hebben (in brood zit twee maal zoveel). In honderd gram aard appelen zitten 19 gram koolhydra ten en dat is heus niet zoveel zet meel. Eén kilo aardappelen bevat net zoveel eiwit als twee tot drie eièrén. Verder leveren verse aardappelen een belangrijk deed van onze dagelijkse behoeften aan de vitamines B en C. In het kooknat bevinden zich vele voedimgszouten waardoor dit nat goed tot zijn recht komt als basis voor sommige soepen. De aardappel bevat 77 °/o water. Dat lijkt veel, maar andijvie en tomaten bevatten 55 vocht en niemand klaagt erover. Bij het koken en zedfs bij de spijsvertering houdt de aard appel veel van het vocht vast, waar door men gauw het gevoel van ver zadigd krijgt. Een waarschuwing dus om niet teveel te eten. Ach, die aard appel is heus een waardevol voe dingsmiddel. 200 aardappelrecepten Laten we eerlijk zijn: we eten voor al omdat we eten lekker vinden. Als we het over de aardappel hebben no- gen we gerust vaststellen, dat de aardappel over-heerlijk kan zijn. Niet alleen als pure, kruimige aardappel, al dan niet in lekkere jus gedoopt, maar ook als onderdeel van een com plete schotel. Er is dezer dagen een nieuw boek verschenen met als titel: „Rondom de aardappel". Een heel mooi uitge voerd boek met talloze illustraties en met maar liefst 200 internationale re cepten van verrukkelijke schotels, waarin aardappelen zijn verwerkt. Het boek is evenals de reeds eerder verschenen bestseller „Soep, een on begrensd gerecht" samengesteld door Maggi, die overigens nogal wat weet van aardappelen: in Venray staat een reusachtige aardappel verwerkende fa briek van dit concern, die jaarlijks voor binnen- en buitenland miljoenen kilo's aan o.a. aardappelpureevlokken, aardappelpureepoeder en chips fa briceert. Ook de bekende Maggi- stamppotmaaltijden in blik komen hier vandaan. „Rondom de aardappel" .is in de boekhandel te koop voor 19,90. Men kan het ook krijgen door een Maggi- merkje uit de verpakking van Aard appelpuree of Wonderstampot te stu ren, waarna u het boek voor 9,90 wordt toegezonden. Een keuze uit de inhoud: zalmsalade, Brabantse puree, Vlaamse aardappel- bóllen, Gentse hutspot, aarappel kro ketten, aardappeltaart uit Mallorca, aarappelballetjes met tomatensaus, aardappelomelet, aardappelsoep, aard- appeltaart, gebakken aarappel koek, appeltaart, gebakken aardappelkoek, aardappel-bèrliener bollen, Zuricher stoofpot, enz. enz. Eet smakelijk A.s. zondag 31 augustus, wordt van 14 tot 20 uur. in het openluchttheater aan de Soesterbergsestraat een pop concert gegeven waaraan medewer ken de drie voortreffelijke groepen Crypto. Crystal en American Gipsy. Bovendien zullen tijdens de pauzes verschillende solisten (gitaar-zang) optreden. Crypto. de bekende jazz-rock groep uit Haarlem, is opgericht door gita rist Bert Devies en componist-pianist Peter Schön. De groep bestaat nu twee jaar en heeft, nadat ze in het begin vaak de tweede Focus werd genoemd, een heel eigen sound en muziekstijl. In december 1.1. werd een elpee opgenomen die simpelweg „Crypto" heet. Alle composities op die plaat zijn van Peter Schön. Bezetting: Peter Schön; pianaj ham mondorgel. synthesizer, elka mello- tron, celesta, ciarinet en zang; Bert Devies; gitaar; Wim Dijkgraaf, bas gitaar en Nanning v.d. Hoop, drums1 en percusion. Crystal speelt sinds één jaar in de huidige formatie ,en is ontstaan uit verschillende schoolbandjes. De groep heeft een agressieve funky sound. Binnenkort verschijnt een single met de toepasselijke naam „funky boys" een elpee is opgenomen. Bezetting; Rens Berkemeyer, gitaar; Fred. Ber- kemeyer, saxofoon, dwarsfluit en mondharmonika; André Versluys, bas gitaar en Tom Vos, drums. American Gipsy is een groep Ameri nen die twee jaar geleden naar Ne derland kwam. Het is een soul-rock groep, die in verschillende t.v.-pro- gramma's (o.a. Top Pop) te zien wa ren. Kaarten a zes en een halve gulden, zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij „De Gouden Snaar", Steenhoff- straat 15 en zondag vanaf 13 uur aan de kassa van het openluchtthea ter. met o.a.: SLADE, ERIC CLAPTON, REDBONE. TRAMMPS. AMERICAN GYPSY VAN WEEDESTRAAT 80 TELEFOON 10344* Voor de nieuwste jeansmode, broek rokken, kieltje alsmede de nieuwste jeans met hoog model in de Franse stijl. Nieuwe kollektie herentruien en ves ten in blousende modellen. Moderne houthakkershemden in leuke ruiten.' Met ingang van 18 augustus j.1. is de peuterspeelzaal bij de kleuterschool de Bengelen-bak" aan de Duinweg ook 's middags geopend en wel voor een groep peuters in de leeftijd van drie en vier jaaT. Ouders die hier voor interesse hebben kunnen zich in verbinding stellen met mevrouw A. Tienstra, telefoonnummer 16888. De openingstijden van deze peuterspeel zaal zijn; 's morgens van 9 tot 12 uur en 's middags van 13.30 tot 15.30 uur. Ook de peuterzaal aan de Nachte- gaalweg heeft middaggroepen waar' •nog enkele plaatsen vrij zijn. Belang stellenden kunnen kon-takt opnemen met mevrouw M. Gianotten, teleroon- nurnmer 12206. Alle peuterspeelzalen kunnen speel goed gebruiken, mocht u wat over tolligs, wat nog in goede staat is, over de hand hebben, dan kan dat bezorgd worden bij mevrouw C. van Zadelhof!, dokter Rupertlaan 39, tel. 16406. Tijdens de zaterdag in de zandafgra- ving achter Het Witte Huis gehouden nationale autocross heeft zich een on geluk voorgedaan, waarvan een veer tienjarige toeschouwer, Gijs B. uit Soesterberg, het slachtoffer werd. Hij werd geraakt door een auto, die door een botsing met een andere deelne mer uit de baan reed. Het ongeluk gebeurde om tien voor vijf. B. zat weliswaar buiten de af zetting van de crossbaan, maar niet temin op een gevaarlijke plek. Hij was dan ook al een paar keer ge waarschuwd en gevraagd ergens an ders te gaan zitten, maar B. ging hier niet op in. Toen twee crossauto's met elkaar in botsing kwamen reed één ervan de baan uit. B. werd in de linker heup aangereden. Dokter Buss verleende eerste hulp, waarna het slachtoffer met de ziekenauto naar De Lichten berg werd gebracht. Na behandeling kon hij naar huis. De uitvoerder L. P. J. J. uit Soest deed aangifte van diefstal van een elektrische boormachine met toebe horen en een metsel trof fel. De spul len lagen opgeslagen in een bouw keet bij de in aanbouwzijnde wo ningen in het plan Steenberghe té Soesterberg. t door Jaap AMERSFOORT TENTOONSTELLINGEN Museum Flehite, Westsingel 50. de hele zomer di. t.m. za. 10-12 en 14-17; zo. 12-17: Handvaardigheid verleden tijd? Kapelhuis, Krankeledenstraat 11 Tot en met 13 septepiber. di. tot en met vr. 13-18 uur, za^ 10-18 uur: Ma rijke van Don - wandkleden, Maggi Giles - keramiek, en Mar ja Hooft - keramiek. Juliana van Stolbergkazerne, Appelweg: Gehele zomer di, en wo. 14-16: Histo rische ontwikkeling van het regiment van de geneeskundige troepen. Galerie Valk, Valkestraat 31 23 augustus tot en met 17 september, di. tot en met vr. 13.30-17 uur, za. 11-18 uur: Ton Vroman - aquarellen en schilderijen. Floegh Huis, Muurhuizen 157. 29 aug. 19-22 uur, 30 aug. 11-17 uur, 31 aug. 14-17 uur: Dirk Vruggink - potloodtekeningen; Willem Steenbeek - keramiek en objecten. Zonnehof, Zonnehof. ma. tot en met za. 10-17 uur. 31 aug. tot en met 8 okt.: Theo v. d. Nahmer - beeldhouwkunst en tekeningen. DIVERSEN St. Joriskcrk, Hof. sepU rïzws: Onze Lieve Vrouwetoren: dia klankkleur over Amersfoort en beklimming di. tot en met zo. 14.15 en 16 uur. Koppelpoort, Grote Spui: te bezichtigen op werkdagen 10-12 u, Poppentheater Toermalijn, Koppelpoort Iedere woensdag 15 uur en iedere zaterdag 11 en 15 uur voorstellingen; vanaf 10 september: Het mannetje in de put. Tin gieterij, Kamp er binnenpoort. te bezichtigen op werkdagen 9-18 u. St. Joriskerk, Hof: Te bezichtigen t.m. 16 aug. dag. 10- 12.30 u. en 13.30-16 u. Elke vr. 11.30-12 u.: marktorgelbespe- lingen. Groenmarkt. Elke za 13-18 u: Rommelmarkt. Hotel Monopole, Stationsplein 6 28 augustus 20 uur: Lezing: Het pro vinciale plan tot verbetering van de waterloop van de rivier de Eem. BAARN Pekingtuinconcerten: zo. 31 aug. 14.30 uur. SOEST Openluchttheater, Soesterbergsestraat M.m.v. formatie Crypto, Chrysbal en American Gipsy. SOESTERBERG Luchtmachtmuseum, vliegbasis iedere za 10-16 u: collectie van vliegtuigen, curiositeiten, foto's, de geschiedenis van het vliegen. SPAKENBURG Achter de Noorderkerk Ma. tot en met za.: Poppen in kleder- dacht en gebruiksvoorwerpen uit de visserij. FILMS Grand Theatre, Snouckacrtlaan: Inpikken en wegwezen (14 jr.) za. 2, 6.45 en 9.15 uur; zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur; overige dagen 2 en 8 u. Studio G Tte best of the New York erotic film festival (18 jr.) zo. 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Overige dagen 2.15, 7 en 9.30 u. Cinema I, Stadsring: Flaagan (14 jr.) zo. 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Za. en wo. 7 en 9.30 uur. Overi ge dagen 2, 7 en 9.30 uur. Cinema II, Stadsring: De twee missionarissen (14 jr.) dage Zondag 1.45, 4, 6.30 en 9 uur. Overi ge dagen 1.45, 6.30 en 9 uur. Euro Cinema. Stadsring: Once upon a time in the west (14 jr.) dagelijks 1.45, 5.00 en 8.15 uur. City Theater. Westsingel: Warmte en wellust op Corsica (18 jr) Za. 2, 6.45 en 9.15 uur. zo. 2. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Overigedagen 2 en 8 uur. DONDERDAGCYCLUS City Theater: The wild angels (14 jr.) 2 ên 8 uur. NACHTVOORSTELLINGEN Cinema I: Woodstok (a.1.) vr-avond 24 ;Uür. Cinema II: De inbreker (14 jr.) vr-avond 24 uur. City Theater: Porno sex in Bangkok (18 .fr.) vr. avond 23 uur, za.'êvond 23.45 uur. Hercules in de macht van heit kwade. KINDERVOORSTELLING 7 Cinema I: Ali Baba en de 40 rovers. (a.LVza. en wo. middag 1.30 uur. Maandag 1 september gaat de dienst gemeentewerken starten met de re- construktie van de uitmonding van de Eikenlaan op de Birkstraat. Gedu rende ongeveer een maand zal het verkeer geen gebruik kunnen maken van het gedeelte Eikenlaan tussen Soesterbergsestraat en Birkstraat. De reconstruktie houdt in dat de uitmon ding meer haaks op de Birkstraat uit zal komen, hetgeen een gunstiger oversteken van Eikenlaan naar Ferd. Huycklaan tot gevolg zal hebben. Ingaande maandag 1 september a.s. geldt voor het Soester Natuurbad een gewijzigd rooster als volgt: maandag tot en met vrijdag van 14.00 - 18.00 uur, zaterdag van 7.00 - 18.00 uur en zondag van 10.00 - 18.00 uur. Met ingang van maandag 8 septem ber a.s. wordt het bad voor het pu bliek gesloten. IJs en weder dienende zal omstreeks 15 september een begin worden ge maakt met de aanleg van een voet en fietspad langs de Birkstraat tus sen Vosseveldlaan en Bartolottilaan. De werkzaamheden worden uitge voerd door de dienst gemeentewerken en zullen ongeveer drie weken duren. Na realisering van een en ander zal het voor de voetganger een stuk vei liger worden richting Amersfoort te lopen. De Culturele Commissie vergadert maandag 1 september a.s., des avonds om half acht. in het gemeentehuis. De agenda telt eLf punten, inclusief ope ning en sluiting. Aan de orde komen ondermeer het wensenpakket van de schoolhoofden; de nota stuurgroep c.q. de procedure voor de behandeling van deze nota; het verslag van de werk groep Overhees; de herziening van de voorwaarden bij het geven van op drachten aan kunstenaars; de aanwij zing van leden voor de commissie aankoop kunstwerken en het vaststel len van de procedure voor het bespre ken van de (cultuur)begroting. De roep om herwaardering van ons sociale verzekeringsstelsel is de afge lopen jaren onder druk van de stijgende premielast steeds-sterker gaan klin ken. Enerzijds zal vrijwel iedereen zich verheugen om sommige uitbreidingen of vernieuwingen in h?t pakket sociale voorzieningen zoals de optrekking van de AOW tot het minimumloon en de invoering van de algemene wet bijzon dere ziektekosten (AWBZ), anderzijds vraagt men zich in steeds bredere kring af of sommige sociale verzekeringen nog bestaansrecht hebben, c.q. niet dras tisch zouden kunnen worden ingeperkt. Ten aanzieri van de kinderbijslag klinkt deze roep het hardst, al zullen i .vooral «kinderrijke gezinnen' en ouders van studerende kinderen daar anders over denken. De kinderbijslag stamt van kort vóór de tweede wereldoor log, kortom uit een tijd toen grote groepen van de bevolking in zeer ge ringe welstand leefden en toen bo vendien een herverdeling van het in komen naar gezinnen met kinderen veel meer paste bij de heersende op vattingen dan nu. Geen bijslag voor wie 't niet nodig heeft! Ons sociale verzekeringsstelsel kent drie kinderbijslagwetten, t.w. de kin derbijslagwet loontrekkenden (KWL), die alleen bedoeld is voor bijslag voor de eerste twee kinderen van loontrekkenden, de algemene kinder bijslagwet (AKW), krachtens welk recht bestaat op bijslag vanaf het derde kind voor alle ouders en ten slotte nog de kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen, die - wanneer hun jaarinkomen beneden een be paalde grens blijft - ook aanspraak hebben op bijslag voor het le en 2e kind. Voor al de KWL, die loontrekkenden aanspraak geeft op bijslag voor het le en 2e kind kost naar verhouding zeer grote bedragen. In 1972 werd in het kader van deze wet kinderbijslag verstrekt voor 1.345.721 eerste kinde ren en voor 954.470 tweede kinderen. Voor 1974, waarover de exakte cij fers nu nog hiet bekend zijn, geldt een prognose voor 1.417.130 eerste kinderen en 1.024.696 tweede kinde ren. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat het kinderbijslagbedrag voor het eerste kind sinds 1 januari 1973 is bevroren. Dat impliceert dat dit be drag niet meer de loonontwikkeling volgt, zoals bij de volgende kinderen, maar gefixeerd blijft op enige bezui niging, die op het terrein van de kin derbijslag is betracht. Voorstellen om ook de bijslag voor het tweede kind te bevriezen stuiten vooral op ver zet van de vakorganisaties. Weinig 4e e.v. kinderen De ontwikkeling naar kleinere ge zinnen, zoals die zich de afgelopen twintig jaar in steeds sterkere mate in ons land heeft gemanifesteerd, leidde tot een slechts zeer geringe toename van „derde" kinderen (755.000 in 1972 tot pl.m. 773.000 in 1974) en een opname van het aantal „vierde" en volgende kinderen. Zo werd in het kader van de AKW in 1972 bijslag verstrekt ten behoeve van 564.000 vierde en vijfde kinde ren en in 1974 nog maar voor pl.m. 540.000 vierde en vijfde kinderen. In deze aantallen zitten, evenals bij de KWL, de zogenaamde telkinderen ingekalkuleerd zoals b.v. studerende en invalide kinderen van 16-27 jaar. voor wie dubbele of drievoudige bij slag wordt gegeven. Doordat meer kinderen dan vroeger voortgezet on derwijs volgen, valt het aantal ver strekte kinderbijslagen toch nog zo hoog uit, dat het sterk afnemen van de gezinsgrootte er enigszins door wordt gekamouüeerd. Behoefte-element Door bezuinigingen in het vlak van de kinderbijslagregelingen zou er geld vrij komen dat kan worden aan gewend om de kosten van nieuwe sociale verzekeringen (b.v. een volks verzekering arbeidsongeschiktheid) te drukken. De totale sociale lasten zou den dan niet behoeven te stijgen. Maar blijkbaar durft geen kabinet deze stap te nemen. Toch zijn er van verschillende zijden suggesties gedaan om het mes in de kinderbijslagwet ten te zetten. Bevriezing van de bij slag voor het tweede kind is een van deze voorstellen. Ook zou overwogen kunnen worden om de dubbele of zelfs drievoudige kinderbijslag ten behoeve van stude rende kinderen eens op zijn noodza kelijkheid te toetsen. Het zijn juist kinderen van min of meer welgestel de ouders, die een groot deel van het kontingent studerende kinderen vormt. Des te ruimer het inkomen van de ouders, des te simpeler kinderbijslag wordt verkregen, zo lijkt het wel. Als we bedenken dat bij de totstandko ming van de kinderbijslagwetgeving vooral het behoefte-element een der primaire overwegingen was, dan mo gen we vaststellen dat we met de gulle regeling voor studerende kin deren heel sterk zijn afgeweken van de oorspronkelijke opzet van de kin derbijslagregelingen Het zou helemaal niet onredelijk zijn wanneer het verkrijgen van kinder bijslag zou worden gebonden aan een bepaalde inkomensgrens, evenals - om een heel ander voorbeeld te noe men - de huursubsidie. Het is toch in feite absurd, dat tot op heden kin derbijslag wordt uitbetaald aan een grote groep mensen, die dat helemaal niet nodig hebben. Door een „her waardering" van de kinderbijslagre geling zou het mogelijk worden een stuk inkomensbeleid te voeren, dat wellicht meer zou overtuigen dan het gescharrel met loonsverhogingsper centages e.d., zoals dat sinds jaren in de sociaal-ekonomische sektor wordt toegepast. Wie aanleg heeft voor spataderen moet de benen niet te lang achtereen blootstellen aan de zon. Zorg er voor dat de bloedcirkulatie goed is, doe gymnastiek met de benen en slaap met een kussen er onder zodat ze Iets hoger liggen. Ook wisselbaden met de handdouche zijn bevorderlijk voor een goede cirkulatie. Als u zoveel regen tijdens de vakantie had, dat zelfs het frame van uw pa raplu is gaan roesten, veeg dan het metaal eerst goed af met kranten papier of een stevige doek. Smeer vervolgens met een dun penseeltje olie op de baleinen. Pas echter wel op dat u de stof niet raakt, want olievlekken krijgt u er nauwelijks meer uit. Brildragers(sters) die met vakantie gaan doen verstandig een extra bril mee te nemen. Als u geen reservebril in de kast hebt, laat dan de opticiën een schetsje maken waarop aange geven is wel'ke glazen u nodig hebt. Als u dan een ongelukje hebt. dan kunt u bij de dichtstbijzijnde opticiën terecht voor een nieuw exemplaar.

Soester Courant | 1975 | | pagina 15