Zestig WISO-winkeliers presenteren voordeelaktie Tentoonstelling Oud-Soest belooft een succes te worden De Molenweg over de Soester Eng wordt niet afgesloten voor auto's Historische herberg „De Drie Ringen werd De Drie Ringen Donderdag 28 augustus 1975 51e jaargang no. 2 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Loco-burgemeester J. Ebbers eerste WlSO-voordeelcliënt Zeer veel enthousiaste medeiverking uit burgerij Eenrichtingsverkeer geeft voldoende veiligheid Laatste stuk Eigendomweg voorlopig nog open voor auto's Pastoor Metternich neemt afscheid van parochie Soest-Zuid Waar blijven de aanmeldingen voor het ringsteken tijdens het Gildefeest tl II Harry de Wolff gaf zijn eerste tentoon stelling de titel „Het monument in de beeldende kunst'' SOESTER1 COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag Tel. 11152' - Postgiro 126156 Aan de vooravond van hun zevende verjaardag gaan de zestig Soester WISO- winkeliers weer voor aktie zorgen. De laatste maanden is het wat rustig ge weest rond de zegelende winkeliers, maar sinds maandag is daar officieel een eind aangekomen, want de zestig winkeliers gaan Soest op hun kop zetten met een aktie die zijn weerga niet kent. De presentatie van de aktie vond plaats in hotel-café-restaurant Van den Brink aan de Soesterbergsestraat, waar een klein gezelschap genodigden onder wie de loco-burgemeester de heer J. J. Ebbers, gast was van het WISO-bestuur. WlSO-voorzitter G, Verkade begroet te de aanwezigen en dankte hen voor de bereidheid oim zich vrij te maken om aanwezig te zijn bij de lancering van een specifieke Soester midden- standaktie, die volledig draait rond het zestigtal WISO-winkeliers. Vol aandacht luisterden de aanwe zigen waaronder naast loco-burge meester J. Ebbers, bestuursleden van verschillende vrouwenverenigingen en plaatselijke welzijnsorganisaties, afge vaardigden van de middenstandsver- eniging de Soester Ondernemer en de Vereniging voor Vreemdelingen Ver keer en de heer Knaapen van de Ra- bo-bank, naar de uiteenzetting van de voordeelaktie door WISO-voorzitter G, Verkade, Tien voordeelmaanden Tien maanden lang eist de WISO de koopaandacht van elke inwoner van Soest. Elke eerste dag van de maand liggen er bij de WISO-winkeliers - herkenbaar aan de rood-witte raam- itransfer en de dito vlag aan de gevel - voordeelkalenders die variërend^ tien tot vijftien grandioze koopjes aan kondigen die verkrijgbaar zijn voor het aangegeven aantal volgeplakte WISO-kaarten en een bijbetaling die kan varieren van twee kwartjes tot hoger. Bovendien volgt in die kalender de presentatie van de WISO-topper van de maand en als men over een top per praat, dan wordt het een topper. Een voorbeeld is bijvoorbeeld de top per van de maand december. Voor tien volgeplakte WISO-kaarten - bij (normale inwisseling dertig gulden - in die maand een Bosch koffie- en theeautomaat met een winkelwaarde rond honderd gulden. Zijn de voordeelkoopjes verkrijgbaar bij de betreffende WlSO-winkelier, de „topper" is elke maand alleen ver krijgbaar bij Reformhuis Verkade aan de Middelwijkstraat. Enthousiasme en waardering Na de korte uiteenzetting van de heer Verkade, kreeg loco-burgemees ter Ebbers het woord die in zijn kwa liteit als wethouder van financiën veel waardering toonde voor het ini tiatief van progressieve Soester win keliers verenigd in een zegelorgani- satde. In zijn korte toespraak merkte de heer Ebbers op dat het vooral nood zakelijk was om het zogenaamde kooplek - kopen buiten Soest - te dichten. Hierbij haalde hij de plan nen van de gemeente nog even naar voren, die voorlopig in de ijskast zijn gestopt. Hij adviseerde het aktieve WISO-'bestuur om tijdens deze aktie- periode een enquete te houden onder de cliënten die de winkel bezoeken, met als hamvraag waarom men in eigen woonplaats zo weinig koopt. De heer Ebbers merkte daarbij nog op dat ook het gemeentebestuur nieuwsgierig is naar de uitslag van een dergelijke consumentenenquête. Mede door het feit dat de plaatsen in de omgeving wel overgaan tot uit breiding van hun winkelbestand wordt naar de mening van de heer Ebbers dat „lek" steeds groter. Hij besloot zijn toespraak met de WI SO-winkeliers veel succes te wensen met hun nieuwe aktie. Voorzitter Verkade dankte de heer Ebbers voor zijn op- en aanmerkingen en de enquete-suggestie en deelde de aanwezigen mede dat onlangs een De afgevaardigden van de vrouwen verenigingen trokken als eerste aan de touwtjes. Foto: Herman van Dam rapport is gereed gekomen waarin een enquete rond het gratis WISO- zegél de hoofdrol speelt. Hoewel dat rapport weinig klaarheid brengt in het kooplek, is wel duidelijk gewor den dat bijna iedereen in Soest op de hoogte is van het bestaan en de voordelen van het WISO-zegel. Belangstelling van huisvrouwen In de kleine discussie die daarover ontstond, toonden de afgevaardigden van de vrouwenverenigingen hun be langstelling voor een dergelijke en quete, die naar hun mening in sa menwerking met de verschillende vrouwenverenigingen gehouden zou kunnen worden. De aanwezigheid van dames op deze bijeenkomst, in zijn voorwoord door voorzitter Verkade als „erg prettig" gememoreerd, leidde tot verschillende opmerkingen met betrekking tot de uitgifte van de zegels, waaruit dui delijk naar voren kwam dat het goed functioneren van een zegelaktie in hoge mate afhankelijk is van de me dewerking van de deelnemende win keliers. Touwtrekkerij tot besluit. Terwijl de gezellige bijeenkomst min of meer werd besloten met een kopje koffie of iets anders dat ook wel wordt gerangschikt onder het hoofd stuk geestrijk vocht, zorgde voorzit ter Verkade voor een originele ver rassing in de vorm van een kermis achtige attraktie „touwtrekken". Een groot aantal van de WlSO-voordeel- aambiediingen was op een tafel ge plaatst en alle aanwezigen werden uitgenodigd om uit een zestigtal touwtjes er eentje te trekken, waar na ze de bijbehorende prijs als blijk van waardering voor hun aanwezig heid mochten behouden. Met deze wijze van aanbieden van een „blijk van waardering" had iedereen ge lijke kans en was er van voorkeur geen enkele sprake. Alle aanwezigen waren erg enthou siast en maakte het WISO-bestuur complimenten over de originele wijze van presentatie van de uniete aktie. Nu de termijn voor aanmelding van in te brengen materiaal is verstreken, zijn de organisatoren begonnen alles te rubriceren om tot een ordelijk en overzichtelijk geheel te komen. Alles zal in een catalogus worden opgenomen, welke bjj het binnenkomen van de tentoonstellingsruimten voor ieder be schikbaar is. In tegenstelling tot eerdere berichten zal de tentoonstelling gratis te bezich tigen zjjn. De organisatoren verwachten echter, dat vele bezoekers na bezichtiging be reid zijn door een vrijwillige bijdrage de onkosten te helpen bestrijden. Het college van B. en W. heeft be richt, dat de gemeente Soest tot een bedrag van 5.000 garant is voor het eventueel nadelig Saldo. De organisatoren hopen echter dat door ontvangst van vrijwillige bijdra gen van deze garantie nauwelijks ge bruik behoeft te worden gemaakt. Onder de onvoorstelbare hoeveelheid materiaal voor deze tentoonstelling, die de Soester bevolkink be schikbaar stelde, en die opgesteld zal worden in de grote zaal, 2 'kleine za len en de gang van De Rank be vinden zich o.m. plattegronden van Soest anno 1560, het doop en huwe- lijksregister uit de Petrus en Paulus- kerk uit 1689 en 1713. Ook twee wijn bekers met de inscriptie „Zoest 1834" (na 1853 werd de plaatsnaam pas of ficieel met een S geschreven). Uit 1576 stamt het angelusklokje uit de Oude Kerk, wat ais randschrift draagt „Soli Deo Groria". Er is een handge schreven manuscript van dominee Bos (naar wie de Bosstraat genoemd is) uit 1870, van 500 bladzijden geschie denis van Soest. Er zullen boekjes zijii van Jacob Cats uit 1722 waarin Soest beschreven wordt. Er is het boekje „Mijn laatste dagen als Pauselijk Zouave", daterend uit 1870. Er is een bidprentje van Wou ter Schoonoord van Soest, gedateerd 12 september 1870. U kunt er een gevelsteen bewon deren, anno 1854, uit het Koetshuis van het voormalige „Colenso". Naast de Soester klederdracht is er o.a. ook een vitrine beschikbaar gesteld door Jean Dulieu, waarin zich gebruiks voorwerpen bevinden uit het stenen tijdperk en die gevonden werden in de Soester duinen. De commissie van voorbereiding tracht op deze tentoonstelling, aan de hand van tekeningen en boeken in zeven delen van ene meester J. den Tex, hard te maken, dat Johan van Ql- denbarneveld aan de Birkstraat in Soest, tegenover de Kaasboerderij van J, Hilhorst, is geboren. De Molenweg zal niet in beide richtingen voor het gemotoriseerd verkeer worden afgesloten. Deze maatregel, waar het raadslid Jan Visser (Progressief Soest) om gevraagd had, vindt geen basis in de wegenverkeerswet, aldus de ambtelijke verkeerscommissie. Deze heeft in een advies aan burgemeester en wethouders, dat gistermiddag in de commissie openbare werken ter sprake kwam, geconcludeerd dat onvoldoende verkeerstechnische argumenten zjjn aan te voeren om tot het instellen van de door Visser gevraagde verkeersmaat regel over te gaan. De commissie openbare werken was het daarmee eens, met uitzondering uiteraard van Visser. Visser wilde van düit gedeelte van de Eng een „stiiltegebied" maken, maar dit aspect is volgens de ambtelijke verkeerscommissie (a.v.c.) geen reden een weg af te sluiten. Dan moet min stens worden uitgemaakt of er sprake is van een „levensgevaarlijke situatie", die ontstaat door „het razende ver keer op de Molenweg" (zoals Visser schreef). Naar de mening van de a.v.c. is hier van geen sprake, mede omdat de weg slechts in één richting voor motor voertuigen te gebruiken is. Van ern stige conflicten tussen de verschillen de verkeersdeelnemers is geen sprake. Motieven tot afsluiting zijn daarom niet aanwezig. Overigens vervult de weg voor het gemotoriseerd vericeer zeker nog een functie. Om bijvoorbeeld een rit over de rijksweg te vermijden, maken be grafenisstoeten' van deze weg gebruik. Ook staan er huizen, zodat er slechts sprake zou kunnen zijn van een ge deeltelijke afsluiting. Daarnaast zal de door Visser voorgestelde maatregel naar de mening van de verkeers commissie ook consequenties hebben voor mensen die alleen van een voer tuig gebruik kunnen maken, zoals in validen en ouden van dagen. Verder zou het landbouwverkeer niet andere dan met ontheffing van de weg ge bruik kunnen maken. Visser betreurde de afwijzing door de verkeerscommissie „op een aantal gronden waarmee ik het niet eens ben". Hij meende, dat er voor begra fenisstoeten, landbouwverkeer en aan- wonenden een uitzondering gemaakt zou kunnen worden. Directeur H. J. van der Dussen van gemeentewerken: „Als je al met zo veel uitzonderingen begint, heeft af sluiting geen zin. Bovendien hebben fietsers en wandelaars dan nog geen veiligheid, omdat ze nog steeds ver keer kunnen tegenkomen". Visser probeerde het nog eens zo te stellen', dat dit deel van de Eng in waarde zou stijgen als de Molenweg werd afgesloten, maar de heer J. Hil horst (WD) vond, dat men het be zoek aan de Eng juist moest stimu leren en dit doet men niet door dit gebied voor automobilisten te ver bieden. De heer G. Stam (CDA) kwam met de suggestie een fiets- en wandelpad langs de weg aan te leggen, maar wethouder D. Hoekstra (CDA) meen de, dat de Molenweg dan een echte autoweg zou worden. De vertegenwoordiger van de politie in- -de amhtelijke verkeerscommissie is een felle tegenstander van het nu al afsluiten voor het gemotoriseerd verkeer van het gedeelte van de Eigendomweg tussen de Koningsweg en de Den Blieklaan. Den Bl/iek'laan - buiten het plan om - op dit ogenblik niet gemist kan wor den. Het tijdstip waarop deze rege ling wèl kan worden ingevoerd, is ntt nog moeilijk te bepalen. De commissie openbare werken ging akkoord met het advies van een deel van de ver keerscommissie, de kwestie te laten beoordelen in stedebouwkundig ver band. Hij staat hiermee lijnrecht tegenover de heer H. J. van der Dussen, direc teur van gemeentewerken. Deze vindt dat het betrokken gedeelte van de Eigendiomweg nu al moet worden be stemd' tot fiets- en wandelpad, wil men de bomen langs deze weg nog redden. De poldtievertegenwoordiger is van oordeel, dat een verbinding met de De heer Van der Dussen onderschreef overigens niet de mening van Visser, dat er momenteel sprake is van een gevaarlijke situatie. Hij dacht zelfs, dat de automobilisten op de Molen weg beter opletten dan de andere weggebruikers. De heer Stam liet nog weten bezwaar te hebben tegen de gehanteerde term „Sluipverkeer". „Sluipen heeft iste le lijks", zei hij, „en het is helemaal niet lelijk als een weggebruiker redelijk gebruik maakt van de alternatieve mogeldjijkheden die er zijn om zijn weg te kiezen", zei hij. De commissie schaarde zich tenslotte, met uitzondering dan van Jan Visser, achter het advies van de verkeers commissie. Op zondag 31 augustus a.s. zal pastoor G. Metternich wegens zjjn benoeming tot pastoor te Hellendoorn, afscheid nemen van de parochie van de H. Familie te Soest-Zuid. Om half tien is er een eucharistieviering in de parochiekerk St. Willibrordus- straat 19, waaronder een kort afscheidswoord van het kerkbestuur. Om 14.30 uur begint in De Rank, Soesterbergsestraat 18, de afscheids receptie, die pastoor Metternich wordt aangeboden door het kerkbestuur. Iedereen is hierbij van harte welkom. Tot 15.30 uur is er voor diegenen die daartoe de wens te kennen geven, ge legenheid voor een kort afscheids woord. Daarna kan tot uiterlijk 16.30 uur door iedereen persoonlijk afscheid worden genomen. In verband met de kerkdienst van de Gereformeerde Wijkgemeente Zuid van 17.00 uur, zal de receptie om 16.30 uur onheroepelijk worden be eindigd. Aangezien velen door hun vakantie niet in de gelegenheid waren bij te dragen in het parodhiegeschenk voor pastoor Metternich bij gelegenheid van de viering van zijn 25-jarig pries terfeest op 27 juli j.1., bestaat alsnog de mogelijkheid een bijdrage te stor ten. Dit kan a. in de gele bus achter in de kerk. b. per giro op rekening nummer 424982 of per bank bij de Rabobank te Soest. In beide gevallen t.a.v. Kerkbestuur H. Familie Soest- Zuid; „Geschenk pastoor Metternich", Op verzoek van pastoor Metternich zal voor het afscheid geen afzonder lijke inzameling worden gehouden. Voor het Ringsteken op zaterdag 6 september met paard en wagentjes zjjn reeds vele aanmeldingen binnen. Ook voor het ringsteken te paard werd reede ingeschreven, maar hiervoor worden graag nog meer aanmeldingen tegemoet gezien. De inschrijvingen voor het ringsteken op zondag 7 september voor kinde ren met pony's komen traag bonnen. De organisatoren verwachten echter in de komende dagen hiervoor nog voldoende aanmeldingen. In de jury voor de kleurwedstrijd hebben zitting genomen: Herman Kuiphof, Marian Muurling, Otto Prin sen en Hermien de Wolff. De jury voor de beoordeling van de versderde fietsen wordt gevormd door Joke Paans, Elly Ros en Kees de Wolf. Het ringsteken met paard wordt be oordeeld door de heren R. Spangen berg, R. van Hensbergen en mevr. W. Swart-Molmam, terwijl als jury voor het mooiste geheel optreden mevr. B. Kools en de heren A. Bui- minik en B. van Dijk. De jury voor het ringsteken met pony is nog niet bekend. 99 In de zojuist gerestaureerde voormalige herberg „De Drie Ringen" in de Kerkebuurt achter de Oude Kerk te Soest, gaat a.s. zaterdag, 30 augustus, een nieuwe galerjj voor beeldende kunst van start. De openingstentoonstelling krjjgt als titel: „Het monument in de beeldende kunst". Allereerst iets over „De Drie Ringen" en de „Kerkebuurt" van Soest. Rond de oude dorpskerk van Soest staan - de kerk zelf meegerekend - 14 „monu menten", die in een periode van ongeveer 20 jaar zjjn gerestaureerd of gron dig opgeknapt. De kerkebuurt is vanzelfsprekend tot „beschermd dorpsge zicht" verklaard. Als laatste van de uitgevoerde restauraties werd de oude herberg „De Drie Ringen" onderhanden genomen, een restauratie die twee jaar in beslagnam. De herberg stond Jacob van Lennep voor ogen bjj het schrjjven van het eerste hoofdstuk van zjjn historische roman Ferdinand Huyck. Het gebouw dateert uit 1580 en heeft een bewogen geschiedenis achter de rug. In een gedeelte van het gebouw is thans een kunstgalerjj ingericht door de Soeste- naar Harry de Wolff. De openingstentoonstelling Hoewel aanvankelijk gedacht was aan een opening in het voorjaar van 1975, bleek de voor de restauratie van het gebouw benodigde tijd te optimistisch te zijn geschat. Het restaureren van oude gebouwen is een tijdrovende zaak. „Om verschillende redenen wilde ik mijn eerste expositie inhaken op het Monumenten jaar 1975. Allereerst van wege het gebouw „De Drie Ringen" zelf, dat voorkomt op de Monumen tenlijst. Vervolgens vanwege mijn persoonlijke belangstelling voor ar- chitektuur in het algemeen en voor oude bouwkunst in het bijzonder", aldus de heer De Wolff. „Wanneer dan werder blijkt, zo ver volgde de heer De Wolff, dat er nog beeldende kunstenaars zijn die ge ïnspireerd worden door datgene wat het verleden ons heeft nagelaten en dat in het Monumentenjaar voor het onderwerp op een brede belangstel ling van kunstminnenden mag wor den gerekend, dan kon het haast niet anders of mijn eerste tentoonstelling zou het „monument" tot onderwerp moeten krijgen. Onze tijd is in architectonisch opzicht een armoedige tijd, die de kunstenaar weinig inspiratie geeft tot het vast leggen van eigentijdse architektuur. Ook bleek mij dat nog maar weinig kunstenaars door het verleden wor den geboeid. Waar zijn de Berckhey- des, de Saenredams, de Bosbooms en de Springers van onze tijd, vroeg ik me af. Het samenstellen van een ten toonstelling over het monument in de beeldende kunst bleek ook hier weer uit 1 °/o inspiratie en 99 °/o transpi ratie te bestaan. De exposanten Ciano Siewert - met een serie heldere aquarellen, die hij speciaal voor deze tentoonstelling heeft vervaar digd. Henri van Nes - met een groot doek, waarop de top van een achterge vel, die hij vanuit zijn atelierraam ziet, wordt weergegeven. Anco Wigboldus - de kastelenschilder, van hem is historisch-topografisch werk te zien. Henk Helmantel - de jonge groningse schilder van koele kerkruimten, Ak!ke Sins - die de inspiratie voor haar stoere lino's juist even over onze landsgrens vindt. Heeft haar prent van Aken soms model ge staan voor het vignet M'75 Sees Vlag - met druksels van monu menten en „bijna"-monumenten. De aanwezigheid op de tentoonstelling van zijn kleurhoogdruk van de to ren van Pdsa, benadrukt dat we het „Europees Monumentenjaar 1975" beleven, Wim Bettenhausen - een jonge grafi cus met enkele etsen die het „mo* mument" tot onderwerp hébben. Er wordt voorts nog een houtskool tekening van Carel Willink getoond uit de eigen verzameling van Harry de Wolff en tenslotte zijn er een aantal etsen en litho's van Sal Me- yer, welke door Galerie Mokum te Amsterdam voor de tentoonstelling beschikbaar werden gesteld. De „Galery De Drie Ringen" aan de voet van de Oude Kerk 'jt

Soester Courant | 1975 | | pagina 1