ALLeRLei AlleRlei AlleRLei aLLeRLei De camera in de rugzak Zuiniger vakantievaart Snelheidsmeters en kilometertellers Prikkelbaar en opvliegend Maak een abstracte foto van strukturen en patronen 0ktober: w Uomt weer zicht Snelheid facineerde fietser al vroeg Niet alleen snelheid, ook afstand KUNT NIET ALLES WETEN De overheid gri|pt in Meters en tellers nog steeds in trek Tijdens de vakantie Bijverschijnselen van het moderne toerisme Trsracireülaires trouwkaarten Drukkerij Smit dachte doet de meenschap ger de- toenemende tie prikkelt tot Vorig jaar Is iets meer dan de helft van het Nederlandse volk roet vakantie geweest. Van hen bracht weer meer dan vijftig procent de vakantie in eigen land door en van hen die het over de grens zochten kozen de meesten West- Duitsland als vakantiedoel. Dat was zeker het vijfde deel. Het ziet er naar uit dat wü dit jaar niet veel verandering in het patroon zullen ontdekken. De belangstelling voor het vakantiegebeuren in het algemeen is zo groot dat dit genot als volkomen ingeburgerd kan worden beschouwd. RODE BOURGOGNE IS GEBOTTELDE UITBUNDIGHEID De Bourgogne is een wijngebied dat zich kenmerkt door een grote gast vrijheid, een kostelijke keuken en voortreffelijke wijnen. De streek werd tot 1477 autonoom geregeerd door de hertogen van Bourgogne, maar dit heeft nauwelijks een rem betekend op de goede naam van deze wijn. Want toen de Bourgognes ^enrnaai buiten het hertogdom en ook buiten Frankrijk verkrijgbaar werden, raak ten velen erdoor gecharmeerd. En dat is geen wonder: eene goede rode Bourgogne is een uiterst uitbundige wijn. Zijn bouquet komt je al van ver tegemoet, zijn kleur fonkelt van ple zier en zijn smaak is overrompelend lekker. Het is een wijn die net zo vriendelijk, joviaal en levensblij is als zijn makers; een genot om te drinken. Wijn van de gouden helling Het heilige der heiligen van de rode Bourgognes is ongetwijfeld de Cöte d'Or, de gouden helling die zo heet omdat de vergeelde bladeren der druivestokken hem in de najaarszon een gouden gloed' geven. Hier, in de Cöte d'Or, liggen de noordelijkste wijngaarden in Europa die rode kwa- lditeiitswijn produceren. En niet zozeer vanwege een speciaal klimaat, maar vooral vanwege een unieke, gecom pliceerde bodemsamenstelling diie de wijnen hun frappante parfum en fluwelen smaak geeft. De Cöte d'Or is 45 kilometer lang en begint vlak onder Dijon. Het centrum van dit wijmdistrikt wordt gevormd door Be- aune, een schilderachtig stadje met een prachtige oude kern. Hier be vindt zich het beroemde ziekenhuis Hospices de Beaume dat geheel be kostigd wordt door de opbrengst van de eigen wijnen die jaarlijks worden geveild. Ten noorden en zuiden van Beaune liggen de grote wijngemeen ten. De dorpjes die de naam van hun befaamdste wijngaard aan hun eigen naam hebben gekoppeld, 20 trots zijn zij erop. Vandaar dubbele gemeentenamen als Gevrey-Chamber. tin, Nui'ts-St Georges, ChamboUe- Musigny en Aloxe-Corton. Natuurlijk bestaan eveneens gewone dorpsnamen (als Pommard, Volnay en Santenay); ook daar worden heerlijke wijnen ge produceerd. Goedkopere distriktcn Helaas is de wereldvraag naar de rode Bourgognes van de Cöte d'Or zo sterk toegenomen dat de prijzen enor me stijgingen hebben ondergaan: de meeste grote wijnen verdriedubbelden in de afgelopen 10 12 jaar in prijs. Gelukkig echter, tekent zich een lich te daling af, en mede hierom hebben de gezamenlijke slijters besloten om in augustus rode Bourgogne tot wijn van-de-ma and te maken. Bovendien is het zo dat niet alle rode Bourgogne persé uit de Cöte d'or moet komen. Er bestaan nog andere distnikten waar men ook, erg smakelijke wijnen ver vaardigt die dikwijls erg vriendelijk zijn van prijs. Neem bijvoorbeeld de Maconnais, een distrikt dat genoemd is naar de grote stad Macon. De streek ligt ten zuiden van de Cóte d'Or en staat bekend om zijn be trouwbare wijnen. Een rode Mócon of Macon Supérieur (iets beter van kwa liteit en ook meer alcohol) is een wijn die fijn samengaat met vrijwel alle soorten vlees, van de woensdagse bal gehakt tot en met de biefstuk op zondag. Ook kun je de wijn prima komfoineren met wild, stoofpotten erv belegen kaas. Net als de wijnen van de Cöte d'Or moet een rode Mêcon bij voorkeur niet te warm gedronken worden: liever iets onder kamer temperatuur dan daarop. In de vakantie probeert een steeds groter aantal jongeren het luie zweet kwijt te raken. Met de rugzak vol gestopt met de noodzakelijkste din gen zoals kleding, slaapzak en tent, trekken zij door het landschap. Meestentijds is het lopen geblazen. En hoe ruiger het landschap hoe meer zij zich er thuis voelen. Is er een groter voldoening denkbaar dan te beseffen dat je het einddoel geheel op eigenknacht bereikt hebt? Te voet reizen mag dan langvzaam gaan maar het heeft een. paar on miskenbare voordelen. Lopen kost vrijwel niets, men ziet veel meer de enige energie die men verbruikt is die van af en toe een stevige maal tijd. Het enige nadeel zou kunnen zijn dait men zioh moet beperken in de ba gage. Dat men zijn vakantie-avonturen op een foto vastlegt is niets nieuws. Al leen, wanneer men alles zelf mee moet dragen zal men zich moeten beperken in de foto-uitrusting. Heel handig zijn de Kodak pocket Instamatic camera's, die desnoods ge makkelijk in de broekzak kunnen worden meegedragen. Is er dan een onverwachte leuke situatie, dan is de camera direkt bij de hand voor het maken van een plaatje. Van één ding kunnen de trekkers verzekerd zijn; onderweg zullen zij meer beleven dan de voortjakkerende automobilisten. O Toen het boeiende van het fietsen In de zestiger jaren van de vorige eeuw door een snel groeiend publiek werd ontdekt en de machine - zoals men toen zei - steeds beter berijdbaar werd, was er één aspect dat de vroege fietsers buitengewoon fascineerde. Dat was de snelheid. De uitvinding van de fiets is dan ook voor een belang rijk deel ingegeven door de behoefte aan snellere verplaatsing. Men leefde nog in de tijd van de trekschuit, maar vooruitziende geesten hadden al lang door, dat het eens allemaal veel snel ler zou gaan. De fiets was in dat op zicht een flinke stap vooruit. Bij die snelheid kwam als vanzelf de wed- ijver-idee naar voren: ik kom vlugger vooruit dan jij. Daarmee was ook voor de fiets de wedstrijdsport geboren. Reeds in 1866 werden in Friesland - de Friezen hadden grote ervaring met hardrijderijen op de schaats - wed strijden op loopfietsen en driewielers gehouden. Veelal werden er in die tijd door herbergiers en exploitanten van uitspanningen geldprijzen voor zo'n fietswedstrijd uitgeloofd en dat met de voor de hand liggende bedoeling om klanten te trekken. Als gevolg van de belangstelling voor deze wedstrij den werd in 1885 in ons land de eerste vaste wielerbaan gebouwd. Nijmegen ging met de eer van deze primeur strijken. Naast de snelheid ging ook de af stand een woordje meespreken en dat was voor velen nog belangrijker: zo veel mogelijk kilometers op de fiets afleggen. Dat leverde vaak opmerke lijke prestaties want het was bepaald niet eenvoudig om de nog niet van luchtbanden voorziene, zware fietsen over slechte wegen vooruit te krijgen. De fietsclubs die in die jaren als pad destoelen uit de grond kwamen, bo den volop gelegenheid om gezamen lijk flinke tochten te maken. Als van zelfsprekend wilden de ondernemende fietsers wel weten hoeveel kilometers en meters zij precies hadden afge legd en hoe snel dat was gegaan. Zo kwam bij de vele toebehoren die tus sen 1880 en 1890 voor de flets wer den uitgedacht en geproduceerd ook een assortiment cyclometers op de markt: snelheidsmeters en kilometer telers. Zo werd er in 1891 in het „fiet sersvakblad" De Kampioen geadver teerd met de uit Engeland geïmpor teerde Signal Cyclometer. „Dit instru- Wist u dat zeewater een genezende werking heeft op eventuele puistjes of acné. Een gunstige invloed op de bloedsom loop in de benen heeft een wandeling door lage golven. Als u languit in de kleine golfjes gaat liggen, wordt uw hele lichaamshuid gemasseerd. Zeewater bevat jodium en dat heeft een stimulerende werking op uw lichaam. Heeft u een baby gekregen, zorg dan voor bijschrijving in de pas. ment" zo vertelde de voorlichtende advertentie „wordt aan de as van het velocipedwiel bevestigd en registreert het aantal mijlen dat gereden is. Op het einde van elke mijl die afgelegd is, slaat de bel. Dezelve is te bekomen voor Engelsche Mijlen of Kilometers.' Prijs voor mijlen 18,voor kilome ters 19,50. Er waren veel variaties in de handel, waaronder uit 1894 bij voorbeeld de „speed-indicator" met vrijstaande schaalverdeling en wijzer die sterk herinnert aan een ouderwet se brievenweger. De opkomst van de fiets heeft de overheid in die jaren zorgen gebaard. Men zag overal gevaren en er kwa men voorschriften en verordeningen. Een van de oudste verordeningen werd op 20 augustus 1869 in de meente Gorinchem uitgevaardigd. Het verst ging men wel in' Oldebroek waar in 1885 het gebruik van fietsen (plechtig trapwagens genoemd) binnen de gemeente werd verboden. Om de voorschriften goed te kunnen opvol gen werd de snelheidsmeter voor de fietser een „must". In 1899 vermeldde De Kampioen dan ook: „Ieder rijwiel behoort voorzien te zijn van een nauwkeurig werkende snelheidsmeter, waarop de rijder voortdurend het oog gevestigd moet kunnen houden, ten einde ieder ogenblik te kunnen zien of zijn snelheid de legitieme maxima, die voor alle plaatsen verschillend zijn, al dan niet overschrijdt. Een snelheidsmeter, gecombineerd met 'n automatische rem, die bij een bepaal de snelheid of traagheid in werking wordt gesteld, verdient nog de voor keur". Het is allemaal voorbije tijd. De we- genverkeerswetgeving is zich tot op de dag van vandaag met mate bezig blijven houden met de fiets, al be staan er dan geen voorschriften meer ten aanzien van de snelheid. Hoewel er perioden zijn geweest dat kilometertellers en snelheidsmeters voor de fiets wat uit de belangstelling verdwenen, zijn zij toch steeds in trek. gebleven, omdat het nuttige instru menten zijn. Vooral jongeren spreekt deze apparatuur stérk aan. De laatste tijd is de belangstelling meer alge meen geworden en de snelheidsmeter en de kilometerteller behoren tot de uitrusting van een goed aangeklede fiets. Zoals voor alles rond de fiets is er ook op dit gebied een duidelijke ontwikkeling, gestimuleerd door de behoefte aan betrouwbare en zo min mogelijk kwetsbare apparaten. Een recente vinding is zo bijvoorbeeld de aandrijving voor snelheidsmeter/kilo meterteller die als een dynamo tegen de voorband loopt en op ieder soort fiets ongeacht de wielmaat is te mon teren. Een verrassend eenvoudige montage overigens die iedereen bin nen vijf minuten zonder speciaal ge reedschap en zonder het voorwiel los te maken kan uitvoeren. Snelheidsmeter en kilometerteller zijn natuurlijk niet noodzakelijk om van de fiets en het fietsen te kunnen ge nieten, toch verhogen zij wel het ple zier dat men aan het fietsen kan be leven. Het is gewoon leuk om te we ten hoe hard men gaat, hoe hard men kan vooruitkomen en welke afstand men al fietsend heeft afgelegd. Zij die de fiets voor trimoefeningen gebrui ken, zullen er gewoon niet buiten kunnen om nauwkeurig na te gaan of het trimprogramma goed wordt afge werkt. In dit geval zijn deze hulpmid delen onontbeerlijk. Bij de onderhandelingen rond de C.A.O.'s wordt het aantal vakantie dagen per werknemer dan ook nog gestadig uitgebreid. Vanzelfsprekend zit daar ook een stuk arbeidsmarkt politiek bij, want hoe minder arbeids dagen gemiddeld een werknemer bij de produktie is betrokken, hoe meer werknemers er in een bepaalde be drijfstak terecht kunnen. Bij groeien de werkloosheid een aspekt dat aan dacht verdient. Verder reisdoel meer in trek Als wij naar de vakantiebesteding van dit jaar kijken, dan zal de belangstel ling voor een tijd op reis niet minder zijn dan in voorgaande jaren. Wel menen wij, dat de vakantiebestedin gen gelijk zullen blijven of een daling zullen vertonen. Wij kregen daar eni ge voortekens van in het voorjaar toen bleek dat het aantal boekingen van vakanties bij reisbureaus enigs zins tegenviel. Als gevolg daarvan ging een groep van reisbureaus zelfs tot een reorganisatie over. Men erken de bij die gelegenheid dat men stijging van de konsumptie in deze markt wel overschat had. De gevolgen van de oliekrisis, maar nog meer van de re cessie heeft bij de touroperators de resultaten nadelig beïnvloed en wij zien aankomen dat dit voorlopig wel zo zal blijven. Er zijn enkele faktoren' die het reizen bevorderen, ook het doorbrengen van een vakantie in een verder afgelegen oord. In de eerste plaats is dat de mond-op-mond reklame van de vele voorgangers en hun ervaring, waarbij een buitenlandse vakantie veelal goedkoper uitviel dan een verblijf in het binnenland. Het minder goede weer en vooral de lage temperaturen in ons land gedurende de school vakanties van de laatste jaren heeft velen doen besluiten naar het buiten land te gaan. Ook willen wij de toegenomen gemid delde ontwikkeling van de Nederlan der noemen als positieve faktor. Een ruimer blik op allerlei zaken doet de wens groeien naar nieuwe belevenis sen in andere landen. De E.E.G.-ge- binnen de ge reizen en van de vakan- tot een langere vakantie reis, die dan al gauw over de grenzen wordt gezocht. Hogere vervoerskosten Naarmate de vakantie-ervaring van velen toeneemt durft men ook eerder zelf een reis te organiseren. Het niet kennen van een vreemde taal doet ve len besluiten om alles maar door een reisorganisatie te laten verzorgen. Als men een paar keer in het buitenland is geweest, wordt men vrijer en gaat men zelf meer op het pad der onder- nemenden. Dit schaadt het klanten bestand van de reisorganisatie. Er is een extra omstandigheid geko men die een deuk in de vakantie uitgaven heeft veroorzaakt, dat is de ekonomische krisis. Deze heeft dui zenden een duurzame vakantie be zorgd met een veel geringer inkomen Deze groep zal wel proberen van va kantie te genieten, maar daarbij af moeten zien van hoge bestedingen. Die kan men bijvoorbeeld verminderen door minder ver van huis te gaan door in een tent te gaan bivakkeren in plaats van in een hotel, pension of appartement. Maar niet alleen de werkloze zit in een vakantieklem. Duizenden voelen zich bedreigd in hun werk en dit' drijft hen er toe om de vakantietoeslag niet geheel aan va kantie te besteden, maar om een deel daarvan te sparen. In dit verband moet men eens letten op het toenemen van spaarsaldi bij de banken. Het geld wordt wat vaster in de hand gehou den. Wij willen ook wijzen op de geweldige stijging van de vakantiekosten. Daax zijn de gestegen lonen debet aan in de typische vakantielanden als Spanje Joegoslavië en Griekenland, maar ook hun toegenomen besef om de toeristen goed voor hun verblijf te laten beta len. Overigens heeft Spanje in het af gelopen- jaar al voor dit verschijnsel moeten boeten met een afgenomen be zoek evenals Griekenland. Nog veel belangrijker in dit kader zijn echtei de kosten van vervoer. De kosten van een autoreis zijn met sprongen om hoog gegaan. Niet alleen de kosten van benzine, maar ook van het onder houd. Velen hebben thuis hun auto om die reden al onvoldoende laten onderhouden. Legt dit een druk op hun lust naar een verblijf in verre landen? De-kosten van een vliegreis zijn niet minder gestegen. Alle lucht vaartmaatschappijen hebben hun lege vliegtuigstoelen met tientallen zien toenemen. Meer spreiding Een deel van die stoelen werd jaar lijks ingenomen door mensen die geld verdiend hadden in een sector die het belastingdaglicht niet kon verdragen Maar ook daar gaat minder geld om want de zwarte lonen zijn wel goed deels verdwenen en daar ging jaar lijks een flink bedrag in om. Als drukkend op de vakantie-aktiviteit moet zeker nog genoemd worden de enorm gestegen kosten van levenson derhoud, die onvoldoende gekompen- seerd zijn door toenemend inkomen. Men heeft de neiging een deel van die kosten op te vangen door minder noodzakelijke uitgaven te beperken En er kan op vakanties gemakkelijk worden bezuinigd. Het is een merkwaardig feit dat veel mensen op hun vakantiereis het gees teljjk evenwicht een beetje kwijtraken. Een Ieder heeft dit bij zichzelf moge lijk soms opgemerkt en anders heeft hij dit verschijnsel toch wel eens waar genomen bij vrienden of kennissen. Mensen op reis kunnen het heel moeilijk hebben. Soms zijn ze prikkelbaar, soms hebben ze onverklaarbare vlagen van neerslachtigheid. Anderen zien weer vreselijk op togen de terugkeer naar hun dagelijkse bezigheden, terwijl ze in hun gewone doen best aan allerlei wrij vingen en ergenissen het hoofd kunnen bieden. Een ui'teenirafeliing van de redenen waarom mensen zoal op reis willen toont aan, dat velen daarin zoeken het loskomen van hun normale en kulturele bindingen, het „breken met de sleur" dus. Het is mogelijk dat reizen werkelijk bevrijdend werkt en dat het grote voldoening schenkt. Daarom is het heel vreemd, dat zo veel vakantiegangers zich op reis juist onrustig en onbehaaglijk voelen, dat ze op het reizen reageren met somber worden, met opvliegendheid en met andere voor hen ongewone verschijnselen. Behalve psygische oorzaken spelen ook Lichamelijke faktoren een rol bij het optreden van deze eigenaardig heden. En zo komen we dan tot de oorzaken van al deze narigheid: waarom worden door de moderne wijze van vakantiebesteding de' gees telijk en de lichamelijke gezondheid nogal eens geschaad? Kwestie van prestige Allereerst wordt het reisdoel vaak veel te ver van huis gezocht, daaren boven wil de moderne vakantie gan- ger in betrekkelijk korte tüd veel te veel beleven. Voor een groot deel is dit tegenwoordig zelfs een kwestie van prestige geworden. Wie niet in één week minstens Zwitserland heeft bereisd, wie in twee weken tjjds niet grote delen van Spanje, zuid-Italië of Joegoslavië heeft bezocht, telt im mers eigenlijk niet meer mee. Velen vinden het beslist gênant om te moe ten vertellen, dat ze het vakantie- plezier dichter bij huis hebben ge zocht. Met werkelijk genoegen heeft al die grootdoenerij en opschepperij natuurlijk maar weinig te maken. Er moeten enorme afstanden worden af gelegd, liefst in de nacht, om toch vooral maar geen t\jd te verliezen. Slapen is een geheel overbodige luxe geworden, want dat doen we wel als we weer thuis zijn. De snelle verplaatsing van het mo derne toerisme laat geen geleidelijke aanpassing toe aan andere klimaten, andere huisvesting, andere voeding. De brandende hitte in zuidelijke lan den, waar wij Nederlanders, niet aan gewend zijn doet de vermoeidheid nog toenemen. Zo gaan er allerlei ongunstige faktoren, die op zichzelf nog niet schadelijk zouden behoeven te werken, in ongunstige zin samen werken Zware bergwandelingen wor den onnadenkend ondernomen, zoiets willen we dan ook wel eens meege maakt hebben; we gaan op pad zon der passend schoeisel en zonder de verdere noodzakelijke uitrusting. En 's avonds wordt er tot diep in de nacht feestgevierd - we hebben nu toch vakantie - en er wordt meer bier of wijn gedronken dan we kun nen verdragen. De kilometervreters Is het wonder dat de vakantieganger steeds meer ui't zijn evenwicht raakt, dat hij bij de terugreis bekaf is en dat hij pas langzaam op zijn verhaal komt als hij thuis weer in het ga reel loopt? Het allerbontst maken de autobezit ters het meestal. Het is te begrijpen dat zij voor hun vakantie graag de eigen wagen gebruiken, maar waarom moet dat nu steeds ontaarden in het z.g. kilometers vreten? Vooral voor de anderen inzittenden, die niet zelf de auto besturen, zijn lange ritten een kwelling. En aan jonge kinderen begaan ouders eigenlijk niet meer of minder dan een misdaad, wanneer ze hen half Europa doorslepen, zonder te zorgen voor verpozing, lichaams beweging. speelgelegenheid en frisse lucht. Dat wordt dan zoge naamd gedaan omdat de zon moet worden opgezocht, die zo gezond en zo verkwikkend heet te zijn en ze begrijpen niet dat de daarvan ver wachte winst volkomen ongedaan wordt gemaakt door een dergelijke extreme reisvermoeienis. Foto's worden dikwijls niet als kunst beschnuw omdat ze precies dat weer. geven wat de camera ziet. Echter, een fotograaf met een oplettend oog kan structuren en patronen zodanig componeren dat zij de moeite van het be- kqken waard zjjn. De schaduw van een twijg op de muur, de grein van een verweerde schuur- deur, de zwierige contouren van een hoomtak, of zelfs afbladderende verf kunnen het onderwerp vormen voor bijzonder aantrekkelijke foto's. Allereerst moeten we ons oefenen in het zien van de onderwerpen. Daarna moeten we onze fotografische tech niek perfectioneren, zodat we een zo scherp mogelijke foto krijgen. Behal ve dat we de camera zo stil mogelijk moeten houden, betekent dit ook dat we moeten weten hoe dicht we ons onderwerp kunnen benaderen. Daar om; lees de handleiding bij de came ra. Voor de Kodak Instamatic camera's is een hulpmiddel voor close-up foto grafie beschikbaar en met de Kodak pocket Instamatic camera's, model 50 of 60, kunnen we "scherpe foto's ma ken tot een afstand van 90 cm. Wanneer verder uitvergroten noodza kelijk mochit zijn, kan dit bij het ver- verf^T n l'e van a»>"a<iderende fandnt? boomstronk vormt een oompositie. De foto alleen tezamenSt""k ZÜn "f3" ieIe drie teklt1? Een vergroting be- ïn ^tuk"® aI,tyijd een foto op hÏÏwï^papier van 75 x 100 cnv. ziin v natuurlijk erg mooi kan druif-L-o er®not'ingen kunnen ook af- om zHn t?n 13 x 18 cm 20 1 25 stmrim f bijvoorbeeld op een uionf!ren erSr0n<i °f ta herïïder Ieuke resultaten kunnen we Z^ï1,t*anr',eer we enkele foto's tot patroon samenvoegen. (Zie foto.) en Snelle en correcte levering en tot in depuntjes verzorgd Uitgebreide collectie klassiek en modern. Van Weedestraai 29 - Soest Telpfnon 02IR5-1415?

Soester Courant | 1975 | | pagina 8