Woningbouwvereniging „St. Joseph" mag plotseling wèl nieuwbouwen op deel Molenstraat Pastoor Metternich naar Hellendoorn vertrokken Betere sociale begeleiding voor tijdelijk in Soest verblijvende Surinamers CLAUS 49 JAAR HOE GAAT HET MET HET C.D.A. Donderdag 4 september 1975 54e jaargang no. 3 UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Kopen van de huizen niet meer mogelijk? Bewoners opnieuw in verwarring Gevaar van teveel aan welzijnsstichtingen Geen spreekuur Avondvliegen Vliegbasis Soesterberg Drie diefjes uit Baarn aangehouden SOESTERI COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,Verschijnt iedere donderdag Voorzitter H. Snel van de woningbouwvereniging St. Joseph heeft tijdens een voorlichtingsavond, die in de zaal van de bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan werd gehouden, aan de bewoners van de Molenstraatwoningen mededeling gedaan van de laatste ontwikkelingen over de toekomst van deze huizen. Er heeft xich een geheel nieuwe situatie voorgedaan, nu er plots na vele jaren praten over afbraak mogelijkheden zijn voor nieuwbouw. Die situatie is pas kort bekend en sinds een week bevestigd door het Soester college van bur gemeester en wethouders, dat zich in principe accoord verklaard heeft met nieuwbouw. Voor de Surinamers en Antillianen die tijdelijk in het eerste opvangcentrum Het Witte Huis in Soest verblijven, zullen - naar het zieh laat aanzien - binnenkort maatregelen worden getroffen ter verbetering van de recreatie mogelijkheden, het schoolbezoek, de medische en maatschappelijke begeleiding en de voorlichting. De heer H. Hengeveld van de gemeentelijke sociale dienst vertelde dit tijdens het politiek café Proest van Progressief Soest in restau rant D'Öude Enghe. De voorgenomen maatregelen zyn vorige week tijdens een bijeenkomst op het gemeentehuis onderwerp van bespreking geweest tussen het gemeentebestuur en vertegenwoordigers van onder meer welzijns stichtingen, het Centraal Bureau Uitvoering Vestigingsbeleid Rijksgenoten en met kamerleden. Z.K.H. prins Claus wordt op 6 september 49 jaar. Het is nu al weer 10 jaar geleden dat wij het nieuws van de verloving van onze kroonprinses kregen te horen. De vertrouwen inboezemende persoonlijkheid van de prins heeft al spoedig vrijwel alle Nederlanders voor zich ingenomen. Vooral zijn grenzeloze vitaliteit en veelzijdige interesse hebben ervoor gezorgd dat men in den lande terdege rekening houdt met zijn scherp oordeel. Het is bewonderenswaardig dat een man die- toch al bijna veertig jaar was en die dus een geheel eigen leven had opgebouwd over een zo groot aanpassingsvermogen beschikt om dit leven zo goed als vaarwel te zeggen en een toch dienende taak aanvaardt. Voor een en ander is in hoge mate intelligentie en takt vereist waarvan de nederlandse samenleving hopelijk nog vele jaren mag mee profiteren. Wij wensen de prins voor zijn verjaardag een welgemeend pro ficiat toe. De laatste ontwikkelingen hebben 'n beginpunt in nov. '74, toen 't bestuur in een gesprek met de provinciale di- rektie van volkshuisvesting en het Soester college vernam, dat voor 34 woningen, aan de bovenzijde van de straat, 15.000 gulden beschikbaar zou komen voor lichte renovatie. Door de renovatie moest voldaan worden aan een minimum eisenpakket, waarbij voor de opstelling van het plan een architekt moest worden ingeschakeld. De woningen zouden dan nog circa acht jaar in stand gehouden kunnen worden. Voor de 48 benedenwoningen be stond de koopmogelijkheid, mits de huizen dan ook voldeden aan dat mi nimum eisenpakket. Volgens de heer Snel zou die toestemming gegeven worden als het aantal kooplustigen hoog genoeg was. Dat was een voor waarde van de provinciale direktie. Een driemanschap zou de woningen daarna taxeren om de koopprijs vast te stellen. De kopers waren snel ge vonden, alhoewel zich in een later stadium 17 van de 48 terugtrokken. Het door de architekt opgestelde re novatieplan sloot echter op een be drag van 25.000 gulden. Desondanks had het bestuur het voornemen twee proefwoningen als voorbeeld gereed te maken. Bij de procinciale direktie wees men de 25.000 gulden echter beslist af. Een nieuwe berekening van de provinciale direktie zelf, le verde als resultaat een renovatiebe drag van 17 tot 18 duizend gulden op en ook dat werd niet als haalbaar gezien. Resteerde slechts de afbraak (voor de 34), die ook door het Soes ter college geëist werd „omdat re kening gehouden moest worden met het bestaande bestemmingsplan" (de weg over de Eng). Nieuwbouw Geheel nieuw waren de ontwikkelin gen, óók voor het bestuur, toen de heer Wiggers van de provinciale di rektie tydens een onderhoud opmerk te, dat de kopers zelf konden beslui ten nieuw te bouwen, maar dat ook de vereniging dat kon. Het was hem uit een gesprek met de gemeente, waar erfpacht voor 50 jaren aan de orde kwam, gebleken, dat de ge meente daar achter stond. Het bestuur voelde zich min of meer voor het blok gezet, omdat geen geld beschikbaar kwam voor renovatie en nieuwbouw als enige mogelijkheid overbleef om ook de 34 gezinnen van „boven" aan een woning te helpen. Met een bijzonder druk bezochte re ceptie heeft pastoor G. Metternich zondag afscheid genomen van de r.k. parochie te Soest-Zuid. In de kerk dienst van half tien sprak namens de parochianen drs. J. L. Menne. Tijdens de receeptie werd nog het Dat zou kunnen gebeuren door op het terrein van 48 huizen, 82 nieuwe woningen te bouwen (8 h.a. voor 82 woningen of ongeveer 10 huizen per hectare, aldus rekende het bestuur ons voor). Aan het gemeentebeestuur werd eerst schriftelijk gevraagd of inderdaad nieuwbouw mogelijk was. Het ant woord liet lang op zich wachten, maar uiteindelijk kreeg men tijdens een onderhoud, dat nu veertien dagen geleden plaatsvond, van de burge meester en wethouder Ebbers te ho ren, dat de gemeente in principe ach ter de nieuwbouw stond. Voor de „34" woningen was echter geen par don. Afgesproken werd, dat de vereniging een „vlekkenplan" voor de nieuw bouw zou opmaken, waarna het col lege de hele procedure op gang zou brengen. Met verwachtte, dat het 3 jaar (zonder problemen) of 5 tot 6 jaar (met strubbelingen) zou duren voordat het plan alle instanties ge passeerd zou zijn en met de bouw begonnen kon worden. Het bestuur, aldus de heer Snel, is voorstander van nieuwbouw, omdat w(j als bestuur een verantwoording hebben voor alle leden, óók voor de 34 die straks zonder woning komen. Deze mensen kunen geholpen worden door op het terrein van de huidige 48 huizen, straks 82 woningen te bou wen. Wij zijn dan ook nu tegen ver koop. Renovatie is immers geen haal bare kaart meer; er komt geen geld voor van de overheid". Koop zou betekenen, dat 48 bewo ners sterk bevoordeeld zouden worden en een vraagteken zette hij of daar het verenigingsbelang mee gediend was. Opknapbeurt. Een definitieve toezegging kregen al le 82 bewoners, dat hun huizen op zeer korte termijn een opknapbeurt krijgen. Zodanig, dat het aanzien van de Molenstraat beter wordt. Daaron der vallen de allernoodzakelijkste re paraties, minimaal schilderwerk, gra ven van zinkputten e.d. Gemiddeld zou er drie duizend gulden per wo ning voor beschikbaar zijn omdat sinds de oorlog niets aan onderhoud gedaan werd. Huurkonsekwenties zou deze opknap beurt niet hebben, zoals het bestuur ook ontheffing zou blijven vragen woord gevoerd door afgevaardigden van diverse groepen en instanties, die in de parochie werkzaam zijn. Har telijk waren ook de woorden gericht tot de huishoudster van de pastoor, „Juffrouw Riek", In zijn dankwoord introduceerde de scheidende pastoor zijn opvolger, de voor wettelijk voorgeschreven huur verhogingen. De vijf leegstaande woningen zullen overigens weer verhuurd worden. Verwarring In opperste verwarring en volkomen onbevredigd gingen de meeste Molen- straatbewoners naar huis, na de uit eenzetting van het bestuur en de daarop volgende discussie aange hoord te hebben. Slechts weinigen namen er aan deel en het draaide daarbfj om het punt: had men in de mei vergadering het besluit genomen dat tot koop zou worden overgegaan. Het bestuur, sinds mei in funktie. ontkende dat.Het besluit zou niet meer betekend hebben dan 'n mach tiging om, als dat mogelijk zou zijn. tot verkoop over te gaan. Omdat er nu slechts sprake was van een voor lichtingsavond, kwamen uiteraard de notulen niet aan de orde. Daaruit zal t.z.t. blijken wat er in mei gebeurde. Belangrijk voor de bewoners was het ook te weten wat de huur van de nieuw te bouwen woningen werd, maar daarover kon het bestuur geen zinnig woord zeggen. In Soesterberg. waar enkele jaren geleden ook nieuwbouw gepleegd werd, lagen die huren tussen de 160 en 270 gulden, zei de voorzitter, maar daar stond nu tegenover, dat de verplaatsings kosten beter geregeld waren en die beliepen een bedrag van zo'n 3000 gulden. De boventoon in de discussies voerde echter de onzekerheid waarin men nu weer kwam te verkeren. Tien jaar geleden werd er slechts gesproken van afbraak; twee jaar geleden plot seling van renovatie voor de 48 "be neden woningen voor een tijdsduur van 25 jaar en afbraak van de bo venste 34 en nu weer een ander plan: nieuwbouw. Tal van opmerkingen werden de zaal ingeslingerd: „Waarom kan in andere plaatsen in Nederland van alles, en waarom in Soest niets De gemeente wil ons weg hebben; Bentinck zei dat 15 jaar geleden alIn mei werd ook gesproken over renovatie van het bovengedeelte; waarom moet dat nu weg Die weg over de Eng gaat toch niet door. Laten we maar blijven bij ten en volhouden om alle 82 huizen te handhaven. Het is een grote touw trekkerij. Vraag aan de burgemeestei de nieuwbouw met artikel 19 te star ten, daar heeft ze kijk op en dan gaat het vlugger". De gebeten hond was de heer Wig gers van de provinciale direktie van volkshuisvesting. Van voorzitter Snel zelf kwam de opmerking: „Schop hem van de straat af, als hij weer komt." Wiggers werd praten met vele monden verweten. Aan een bewoner had hij gezegd, dat zijn huis in prima staat was en beslist niet afgebroken behoefde te worden. In alle emotionaliteit slaagde het be stuur er niet of nauwelijks in duide lijk te maken dat voor hen ook een geheel nieuwe situatie ontstond, toen zij plotseling gekonfronteerd werden met de mogelijkheid van nieuwbouw. heer E. P. van Wijk, die overigens deze afscheidsreceptie niet bijwoon de. Op de foto pastoor Metternich tijdens zijn afscheidswoord; tweede van rechts „juffrouw Riek", (Foto Herman van Dam) Zij waren in Utrecht geweest om geld los te krijgen voor de renovatie. Geen cent wilde men daar echter beschik baar stellen, nu de nieuwbouwmoge- lijkheid er was. Een onduidelijkheid bleef de erfpachtkwestie waar de heer Wiggers met het gemeentebe stuur over sprak. Dat kon immers niet omdat de grond aan de vereni ging toebehoorde. Het bestuur had het ook niet begrepen. De stem, die opmerkte, dat als aan verkoop vastgehouden werd, de be woners van de 34 woningen aan de Molenstraat zouden moeten vertrek ken, ging verloren in de algemene opvatting, dat men eigenlijk net zo ver was als v(jf jaar geleden. „De gemeente wil ons Molenstraters weg hebben; u komt daar altijd verkeerd uit" was de opmerking die veler ge dachten vertolkte. Het praatprentje van een eventuele nieuwbouw, dat door de heer Lisman was gemaakt en dat hij al een jaar in zijn kast bleek te hebben liggen, kwam in het geheel niet in de ver dere discussie voor. Wel dacht het bestuur de grond waar nu de 34 woningen stonden, ineigen- dom te kunnen behouden om aan een boer in pacht te geven. Na uren praten werd er een punt achter gezet en verklaarde het be stuur nogeens nieuwbouw de beste oplossing te vinden. Op korte termijn diende een beslissing genomen te worden en om die te weten te komen zullen de bewoners aan huis be zocht worden door enkele bestuurs leden. Met enkele weken moet dat gebeurd zijn. De mededeling van de heer P. van Asch, dat iedeereen „gerust kon gaan slapen" omdat de bewonerscommissie de formulieren voor de verkoop van alle 82 woningen verzonden, had („ze gaan onder de hamer") maakte nau welijks indruk en bracht slechts wat verwijten dat hij (Van Asch) niet dacht aan de ouderen die niet kopen konden. Inmiddels is diezelfde bewonerscom missie plannen aan het voorbereiden om binnen veertien dagen weer een vergadering bijeen te roepen en daai wat raadsleden voor op te tromme len. Er zijn echter nog wat vraagtekens. Voor havo- en mavo-leerlingen is nauwelijks plaats. In overleg met scholen in Amersfoort zal gezocht worden naar een oplossing. Aan stelling van een groepswerker zal pas mogelijk zijn met financiële steun van de overheid en hetzelfde geldt voor het aantrekken van een wijkver pleegster. Over de financiële conse quenties is overleg gaande met het ministerie. Twee Surinaamse welzijnswerkers van de provinciale Stichting Welzijn Surinamers Utrecht vonden de voor genomen maatregelen wel erg mooi, maar hadden ernstige kritiek op het feit, dat „de mensen In 't veld", de Surinamers die al jaren in ons land werkzaam zijn, tot nu toe buitenspel gezet zijn. „Er zijn onderhand meer welzijnstichtingen in Nederland dan Surinamers zelf", aldus de heer Kem penaar, „en ze werken nog langs el kaar heen ook". Hij waarschuwde voor „zogenaamde progressievelingen die misbruik maken van de aanwe zigheid van Surinamers. Zij werpen zich alleen voor hen op, omdat zij er zelf een goede boterham aan héb ben". Hij stelde, dat veel meer ge luisterd moet worden naar de wel zijnstichtingen die er specifiek zijn om voor de problemen van de Suri namers oplossingen aan te dragen. „Zij zijn in staat beter en adequaat hulp te bieden", aldus de heer Kem penaar, Ds. P. Jansen uit Sassenheim, werk zaam onder de Surinamers in ons land, beaamde dit: „Ik ben bang dat alle plannen mislukken als u niet van meet af aan hierbij de mensen uit de Surinaamse wereld zelf betrekt", zei hij, en: „U moet afzien van de plan nenmakerij om van Surinamers Soes ters te maken". Proest wil de positie van de Surina mers en Antillianen in Het Witte Huis mee helpen verbeteren door een werkgroep uit de bevolking samen te stellen. Deze zal ervoor moeten zor gen, dat de rijksgenoten voorlichting krijgen over Nederland, Lessen Ne derlandse taal (volgens de heer Khar- gie van het Centraal Bureau kan zes tig procent van de rijksgenoten die naar ons land komen lezen noch schrijven) en dat de plaatselijke be volking beinvloed wordt om haar mentaliteit ten opzichte van de su rinamers te verbeteren. Kakkerlakken en ratten Voordat een discussie ontstond, had de heer Meijer van de stichting BEST (Bouw Een Surinaams Tehuis) uit Amsterdam de landelijke problema tiek met de betrekking tot opvang van Surinamers geschetst. Iwan de Vries uit Soest, BEST-medewerker, noemde de situatie in Het Witte Huis „een zorgwekkende affaire". Hy zei. dat het opvangcentrum niet aan sa nitaire eisen voldoet. Per etage zyn er voor achttien man één bad en één toilet en één keukentje. Bovendien woont er in een twee kamerwoning meer dan één gezin. Verder zyn er volgens De Vries ratten en kakker lakken. Hij vond dat een onaanvaardbare si tuatie die niet mocht voortduren. „Maar we hoeven niet te rekenen op georganiseerde actie of verzet van de rijksgenoten om de toestand te ver beteren. „Zij zijn immers volledig van andere afhankelijk (voeding, kle ding, geld, huisvesting) als ze hier zijn". De Vries uitte verder kritiek op de sociale dienst in de gemeenten waar Surinamers ingeschreven staan. Tenslotte vertelde hij, dat het ge westelijk arbeidsbureau in Amers foort „weigert mensen uit Het Witte Huis als werkzoekende in te schrij ven en ook weigert kaarten te ver lengen van mensen die al uitgeschre ven zijn", aldus De Vries. Gespreks leider Henk Gerth, meer dan eens gecorrigeerd door de talrijke bezoe kers vanwege verkeerde interpreta tie van woorden of voorbarige con clusies. bestreed dit, maar wilde er niet verder op doorgaan. De bijeen komst werd besloten na de toezeg ging van raadslid Jan Visser dat een werkgroep zal worden opgericht. Proest werd onder anderen bezocht door wethouder mevrouw M. van Stiphout-Croonenberg van sociale za ken en de raadsleden mevrouw A van Gelder en mevrouw J. Greef- horst. De burgemeester is verhinderd dins dag 9 september spreekuur te houden in Soest. Ook het spreekuur op woensdag 3 september in Soester berg gaat niet door. Wethouder Ebbers is verhinderd maandag 8 en maandag 15 september spreekuur te houden. Al geven de tot nu toe bekend ge worden begrotingsplannen van hest kabinet Den Uyl zeker ook stof tot het schrijven van een kommentaar, de nieuwe ontwikkelingen ten aanzien van het CDA geeft aanleiding hier nog eens op in te gaan. Nu partijbestuur en fraktie van de ARP de heer Aantjes steunen in zijn standpunt, dat CDA-leden in verte genwoordigende functies het evange lie tot uitgangspunt van hun per soonlijk politiek handelen dienen te nemen, hetgeen de KVP-vertegen- woordigers niet zó stringent willen stellen, dreigt er een tweespalt, die een ernstige belemmering kan gaan betekenen voor het samengaan in één christelijk-demokratische partij. De KVP, die wellicht het sterkst ver langt naar de aaneensluiting van d« drie christelijke partijen, wil de nieu we formatie juist een zo open moge lijk karakter geven. Zij acht het vol doende, dat wie zich bij het CDA aansluit alleen dóarmede al onder schrijft te weten, dat de partij het evangelie als uitgangspunt van haar politiek denken en handelen voor staat Waarbij men er van uit gaat, dat de eventuele vertegenwoordiger zich door zijn lidmaatschap daarmede akkoord heeft verklaartd en dit niet nog eens door een persoonlijke ge tuigenis behoeft te onderstrepen, Hierdoor komt het principe de vor ming van het CDA en daarmede van een enigzins sterke politieke midden partij wel in groot gevaar. Het par tijbestuur van de ARP wil het ge sprek hierover met de partners her- opennen. Het zegt nog wel te streven naar een gezamelijke kandidatenlijst en een gezamenlijk programma. Doch als er over integratie der drie par tijen, over het uitgangspunt van het samengaan, diepgaande verschillen van mening blijven bestaan, kan er van dat samengaan niet veel terecht komen. Wordt men het werkelijk niet volledig eens, dan zal er voor de vol gende verkiezingen dus geen CDA bestaan, noch een gezamenlijke kan didatenlijst Dan zullen de drie chris telijke partijen moeten rekenen met een aanzienlijk zetelverlies. Een groot verlies dus ook aan poli tieke macht. Maar het zou wel eens zo kunnen zijn, dat het zetelverlies van de ARP dan zeer gering zou uitkomen, misschien zelfs het aantal gelijk zou blijven, terwijl er voor de KVP een grote klap te verwachten is. Men heeft in ARP-kringen lang zamerhand weer meer vertrouwen gekregen in eigen kracht. En dat zou wel eens een stimulans betekend kun nen hebben bij de besluitvorming over het persoonlijke principiële uitgangs punt In ons land blijft het nu eenmaal moeilijk om verschillende religies met elkaar te verzoenen en tot een eens luidend uitgangspunt te komen. Op zuiver politieke gronden valt dit zeer te betreuren, want de van een christelijke overtuiging uitgaande par tijen zullen bij de volgende verkie zingen vrij zeker flinke verliezen lij den. Een minder politieke macht ver oorzaakt automatisch minder aanzien en dus een verdergaande aftakeling. Het werkt polarisatie itv de hand. En dat is wat de christelijke partijen juist ook willen voorkomen. Het schaadt ook de vorming van een werkzame oppositie én de vorming van een sterke regering, zowel van links als van rechts. Voor het toe komstig politiek beleid in ons land is dat niet zo gunstig. Maar ja, een groot deel van ons volk voelt zich nog altijd meer verbonden met ker kelijke dan met politieke principes, Men kan daar eerbied voor hebben, doch in de politieke praktijk leidlt het niet tot de beste resultaten. De werkzaamheden aan de startbaan zijn inmiddels zover gevorderd dat de Phantom vliegtuigen van het Ame rikaanse 32 Sqadron morgen, 5 sep tember, naar de vliegbasis Soester berg zullen terugkeren. Van maandag 8 september tot en met donderdag 11 september a.s. zal er een druk programma avondvliegen plaatsvinden, de eerste groep toestel len vertrekt dan reeds omstreeks 17.00 uur, de tweede groep omstreeks 21.30 uur. Deze laatste groep landt dan weer omstreeks 24.00 uur. Iedere vlieger moet, in het kader van onderhoud van zijn vliegvaardigheid een jaarlijks oefenprogramma afwer ken, waarvan het vliegen bij duister nis een belangrijk onderdeel uit maakt. Tijdens de zomermaanden kwam dat onderdeel te vervallen door het lange daglicht en het zal thans hervat worden. Drie jongens uit Baarn, de 13-jarige P. G. B„ de 15-jarige T. R. en de 17- jarige M. W. T. U., werden door de politie op de Soester Eng aangehou den. Zij liepen daar met een brom fiets, die zij, na enig praten, bekende in Baarn gestolen te hebben. In een gesprek dat later volgde vertelden zij ook enkele portemonnaies ont vreemd te hebben. De Baarnse poli tie zet het gesprek voort.

Soester Courant | 1975 | | pagina 1