Openlucht-popconcert matig bezocht Galerij „De Drie Ringen" Soest officieel geopend „Soesterberg conservatief en behoudend" Autorijschool M. LOS 1 Sinai-akkoord een klein stapje naar vrede Boutique des Fleurs Antieke sierraden ontvreemd PvdA mening: Brandweer Tel. 13333 Uw succes is onze s ezuo si so»ans „öe kORte öuinen" Ledenvergadering DS '70 in Soest Heetgebakerde chauffeur sloeg met autokrik MOSSELEN in 'T LUYKJE Demonstratieles Joegoslavische volksdansen Boutique des Fleurs Maandelijks wisselende kunstexposities Moeilijkheden rond grondverkoop voor Prot.-Chr. Havo TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT TALENPRAKTIKUMKURSUSSEN GESPECIALISEERDE KURSUSSEN INTENSIEVE SPOEDKURSUSSEN BEDRIJFSKURSUSSEN Vergadering Wijkraad Soesterberg Bezwaren tegen 192 woningen voor Amerikanen Eigen kiezers laten partij in de steek PvdA-kandidate voor Soesterbergse wijkraad „Zonnebloem" Soest haakt in op Nationale Ziekendag Soester Courant van donderdag 4 september 1975 Het israeliisch-egyptisch akkoord dat HenrL Kissinger persoonlijk ui't zijn mouw is komen schudden wekit al voor de details ervan bekend' zijn een beetje onaangenaam gevoel. Uit wat er van tevoren al over is uitgelekt - men kan ook rustig zeggen: bekend gemaakt, want de geheimen werden zeker niet per ongeluk geschonden - blijkt voornamelijk dat het nuttig is en wellicht ook wel nodig, maar niet bepaald een stap op weg naar vrede. En als zodanig wordt het toch wel verkocht, wat wel gunstig is voor het prestige van b.v. de amerikaanse pre sident, maar daarom nog niet be paald waar. En wie de overeenkomst in wat ruimer verband) bekijkt die ziet dat het weer zo'm komplex is van enige feitelijke zaken met daarom heen als middel om alles bij elkaar te houden een reeks onduidelijke be loften naar beide kaniten die niet zon der inwendige tegenspraak kunnen zijn omdat ze toch elkaar bestrijdende partijen moeten bevredigen. En dan ruikt het allemaal sterk naar niet officieel vastgelegde afspraken die desnoods via via gemaakt heten te zijn en wemelt het weer van fraaie zinsneden die om de kern heen- draaien. Het is het soort afspraken waarin Kissinger bijzonder sterk is maar die over het algemeen niet zo bevredigend uitpakken. Men kan den ken aan de wapenstilstandsakkoorden van Vietnam met ingebouwde dreige menten over het gebruik van geweld om ze door te zetten of aan de over eenkomsten met de Sowjet-Unie, waarbij d'an informeel handel en joodse emigratie verbonden zouden zijn geweest. Allerlei dingen die er mooi uitzagen maar niet bepaald de degelijke kwaliteiten hadden om lang te duren.. In dit geval lijkt alles erop of wat Kissinger voor elkaar heeft gedokterd een stel vage egyptische konsessies is met wat reëlere israelösohe, waarvoor dan kompensatie wordit betaald uit de amerikaanse schatkist. Er is - niet eens erg goedkoop - wat tijd gekocht. Want al heeft het akkoord natuurlijk wel belang, het raakt in het geheel niet aan de zaken die werkelijk in geding zijn. Dat zijn er drie. Israëls recht om binnen veilige grenzen te bestaan onder normale verhoudingen met zijn buren. De aanspraken van de Palestijnen om op enigerlei wijze hun zelfbeschikkingsrecht uit te oefe nen in een soevereine staat. De eisen van de arabische landen dat Israël alle bezette gebieden ontruimt. Zelfs het laatste van die drie punten komt zelfs maar miniem aan de orde nu. Het akkoord) van' nu stelt op geen enkele manier dn het vooruitzicht, dat b.v. over de westelijke Jord'aanoever - een bevolkte streek met daarin Jeruzalem als betwiste stad, waarvan het belang voor de arabische wereld heel wat zwaarder weegt dan wat woestijnzand in de Sin ai - de oplos sing ook maar iets nader is gekomen. Het zou veel bevredigender zijn als in een klap een groot akkoord geslo ten kon worden 'waarbij al deze zaken geregeld werden, maar de hoop daar op is onwerkelijk. Maar alles wat er toe zou leiden dat de voorwaarden ervoor wat minder onoverkomelijk worden kan van harte toegejuichd worden. Dat echter tovert Kissinger niet tevoorschijn kon hij misschien zomin als iemand anders, maar daar om is wat hij wel presenteert nog niet als iets geweMigds te begroeten. Men mag de israellische premier Ra bbi gerust komplimenteren dat hij de Israëli's rijp heeft gemaakt voor kon sessies en desnoods ook president Sadat omdat hij zeker risiko's neemt voor zijn relaties met andere, minder gematigde arabische Leiders door zijn onderhandelingen. Maar de konse- kwenties zijn niet allemaal1 zo ver heugend. De syrische president Assad en de jordaanse koning Hossein - de twee anderen die wachten op teruggave van door Israël bezet gebied - hébben ondanks de haast onoverbrugbare te genstellingen tussen deze twee figu ren elkaar gevonden in veroordeling van Sadats bereidwilligheid. Nog daargelaten dat dit samengaan gezien mag worden als een rechtstreekse be dreiging van israels veiligheid, be tekent het ook dat binnen de kring der arabische Landen isolement gaat dreigen voor juist de gematigde ele menten. Men kan deze twee niet serieus tot matiging aanzetten door hen als het ware helemaal achter in. de rij te zet ten, waarin Egypte met akelig kleine pasjes voor hen uitgaat. Dit is een kwade kant van het akkoord dat waarschijnlijk zwaarder weegt dan het voordeel van de tijdwinst en het op gang houdén van het gesprek Israël-Egypte. Een Sinai-akkoord is alleen het vieren werkelijk waard als het echt een begin is voor een defi nitieve alomvattende regeling, waar voor de tijd wél begint te dringen. KANTMAN Ook voor aanleg en onderhoud van tuinen uw speciaal adres. STEENHOFFSTRAAT 1 - SOEST Telefoon 02155 - 12455 Uit de woning van de familie v. d. B. aan de Burg. Grothestraat zijn een aantal antieke sierraden, allemaal erfstukken, ontvreemd. De onbeken de dader is klaarblijkelijk in zijn werkzaamheden gestoord, want toen de familie thuis kwam, vond zij de achterdeur open en in de kamer de it.v., een radio en schilderijen klaar gezet om mee te nemen. Achter in de tuin werd een antieke klok terug ge vonden. De achterdeur was op grove wijze geforceerd, „Bijna ex"-makelaar Harry de Wol ff, maar „jong" (54) kunsthandelaar nam het initiatief en hem komt een deel van de eer toe dat Soest nu een heu se galerij bezit. Een belangrijk deel van die eer mopt ook gegeven worden aan „onze" plaatselijke restaurateur de heer A. C. van Ee. Zonder hem was immers nauwelijks sprake van een oud dorpsgezicht en derhalve ook niet van De Drie Ringen. De Wolff had voor zijn hobby nooit zo'n schit terend onderkomen gevonden. De Wolff over Van Ee: „Geen tweede man in Nederland te vinden, die als particulier zoiets gepresteerd heeft". De Wolff over zichzelf: „In 1941 be zocht ik in Amsterdam voor het eerst een tentoonstelling; daarna nog zo'n duizend. Het heeft me zo ge boeid dat „kunst" mijn hobby ge worden is. Mijn derde levensfase wal ik leuk en zinvol doorbrengen. Zelf heb ik een aardige kunstverzameling aangelegd". Met goed bedoelde zelf- Mevrouw Kamphuis, die zich in 't bijzonder heeft ingezet om aan nieu we kandidaten te komen en daarvoor zelfs PPR- en PSP-leden benaderde maar steeds nul op requset kreeg, merkte op: „Er wordt wel eens ge zegd: de partij laat z'n kiezers dn de steek. Dat is flauwekul. De partij weet niet wie de kiezers zijn. Zij laten het bestuur in de steek, niet omgekeerd. Het woord is immers aan de kiezers", Het bestuur kon slechts één kandi date naar voren schuiven: mevrouw J. M. van Dijk. Zij zal de Vacature Eken opheffen. Voor de heer Bakker is nog geen vervanger gevonden. Raymond van Gelder, die de bij eenkomst voorzat: „Dat is een uiterst vervelende zaak. Wij kunnen de structurele onvoltalligheid van de wijkraad niet langer laten voortdu ren. Het grootste probleem is, dat het dagelijks bestuur niet compleet is door het ontbreken van een kandi daat voor Bakker', Van Gelder stelde, dat het bestuur „ontzettend veel aktiviteit 'had ont plooid (met name mevrouw Kamp huis). maar die liepen steeds negatief af". Voor de heer B, Littooij was dat verheerlijking zegt hij in de make laardij geslaagd te zijn. ((„Mijn 1500 klanten laat ik overigens niet in de steek"). Hij is niet de mening toegedaan Ar- tishodk. dat ook exposities organi seert, in de wielen te rijden. „Tegen Artishock bestaat een niet helemaal defineerbare drempelvrees", meent hij geconstateerd te hebben. Van overleg met de kunstenaars ziet 'hij af. De ingemetselde plaat met het op schrift „Galerjj" vond de Wolff terug in Bussum, Het was een soort weer zien, want hij weet goed dat deze plaat de winkeltjes sierde, die rond het in 1929 afgebrande Paleis van Volksvlijt aan het Amsterdamse Fre- driksplein, gebouwd waren.(Vandaar ook Galerij De Drie Ringen, en niet „galerie"). „De Drie Ringen" leent zich overi gens uitstekend voor dit doeL De niet zo verwonderlijk: „Voor zover ik kan peilen, leeft de wijkraad in het dorp niet zo erg". Eén van de vrouwelijke leden viel hem bij: „Er zijn in Soesterberg PvdA-ers genoeg, De nieuwe kandidate voor de PvdA in de wijkraad Soesterberg is me vrouw J. M. van Dijk. Zij is 30 jaar en moeder van twee kinderen. Zij woont aan de Postweg. Haar bijzon dere belangstelling gaat uit naar het scholensystecm en de opleidingen en naar culturele zaken. Mevrouw van Dijk is in Amsterdam opgegroeid in een socialistische sfeer. Bijna twee jaar geleden verhuisde zij uit Zeist naar Soesterberg. Zij wist De tweede zondag van september (14 september) is het weer Nationaal Ziekendag met o.a. 's morgens een oecumenische Eucharistieviering via de televisie vanuit de Diekmanhal te Enschede, Daaraan zullen ca. 1200 zieken uit de geihele provincie Overijsel deelnemen (K.R.O., Ned. I, 11.00 uur). Ook dit jaar zal de Zonnebloem op deze nafionale ziekendag inhaken door aan alle langdurig zieken thuis Het interieur van Galerij „De Drie Ringen" aan de Kerkstraat 11B. Foto: Herman van Dam huidige kunstzaal was vroeger paar- destal van de herberg die zo rond 1580 daar functioneerde. Van Ee kocht jaren geleden de bouw val en deed hem van de hand toen een ander er belangstelling voor had. „Restauratie" was de afspraak bij de verkoop, maar toen daar geen aan- stalte mee gemaekt werd en het pand als opslagruimte gebruikt werd, kocht Van Ee de stal bij de eerste gelegen heid die zich voordeed terug. De restauratie wend min of meer het sluitstuk van dé ongeveer 16 jaar du rende herstelperiode van de Oude Kerfcebuurt. Negen van de twaalf in oude staat herstelde panden staan nu op de monumentenlijst. Het zijn alle maal juweeltjes; van de herstelde dorpspomp wordt dagelijks door voor bijgangers veelvuldig gebruikt ge maakt. De onderbrenging van de galerij pas te geheel in de plannen van de heer Van Ee; de naam „De Drie Ringen" wonderwel in de plannen van de heer de Wolff, die zich zelf ziet als bemiddelaar tussen kunstenaar en kunstminnenden. De galerij zal het uitstekend doen. De toegang is vrij. De openingstijden zijn iedere dag, behalve de maandag van 11 tot 17 uur; zondags van 14 tot 17 uur; maandags gesloten. Gastvrouw is mevrouw Thea Prinsen. maar ze durven er niet voor uit te komen. Ik kan ze aanwijzen". De leden besloten uiteindelijk, het bestuur de gelegenheid te geven in overleg te treden met burgemeester en wethouders om een oplossing te zoeken ter vervulling van de vakatu- res. Mogelijk door een lid van een andere party, maar daarby zal over wogen moeten worden wat daarvan de consequentie is voor de PvdA by een terugkeer van Bakker zodra deze hersteld is. Het bestuur zal met de resultaten van het gesprek zo spoe dig mogelyk by de Soesterbergse le den terugkomen. Van Gelder deelde tenslotte mee, dat de afdeling Soest-Soesterberg in het voorjaar 1976 een grote actie in Soes terberg gaat voeren om het leden be stand uit te breiden. tot op het moment dat mevr. Kamp huis van het PvdA-afdelingsbestuur haar benaderde voor een plaats in de wijkraad, slechts vaag van het be staan van dit adviserend orgaan af. „Volgens mij is de wijkraad in Soes terberg te weinig bekend. En ik zie nu toch wel, dat het bestaan ervan voor Soesterberg een noodzaak is. Het is dan ook nodig dat hij meer in de belangstelling komt te staan",al dus mevrouw Van Dijk. en de verpleegden op de ziekenka mers van de bejaarden- of verpleeg tehuizen in Soest een bloemenhulde brengen. Weet u een zieke in uw omgeving, waarvan u denkt dat hert adres niet bekend zal zijn bij de Zonnebloem, wil u dit dan doorgeven aan de voorzitster, Mevrouw M. J. Wes- terveld-Higler, Bilderijklaan 22, tele foon 15329? De Zonnebloem is u voor deze moeite zeer dankbaar, Visser stond een afwachtende hou ding voor omdat eerst nog beslist moet worden of de school op dat ter rein, dat in het bestemmingsplan een agrarische bestemming kreeg, wel ge bouwd mag worden. Hij informeerde of er geen alternatieve plaatsen wa ren. Dat bezwaar werd gedeeld door de heer De Wilde, die bovendien advi seerde de verkoopakte op te stellen in nauw overleg met het ministerie. Het zou mogelijk later „terugnemen" van het voorstel kunnen voorkomen. De mededeling van wethouder Ebbers dat geen extra kosten gemaakt be hoeven te worden omdat de grond „bouwrijp" is) riolering en een weg De stichting zegt niets te hebben te gen goede huisvesting van de be trokken mdli'tairen maar heeft toch planologische bezwaren. Zij vindt dat er te weinig overleg geweest is, on danks haar steeds positieve opstel ling ten aanzien van afdracht van terrein, De bewoners van de Oude Tempel laan zeggen dat het „stedebouwkun dig breien in Soesterberg wordt voort gezet", Naar hun mening wordt de wijk „wormvormig aanhangsel van Egghermonde" en komt er zodoende een soort litbebouwing langs de Richelleweg. Ook hebben zij ver keerstechnische- en milieubezwaren. Aan de orde komen verder o.a. de bouw van een sportzaal te Soester berg; een verdag van de bewoners commissie van „Ons Belang" van een gehouden bespreking met de Stichting Landelijk ombudsteam en afgevaar digden van volkshuisvesting; de 'uit groei van heesters op parkeerplaatsen; de vervuiling bij de containers; de onverlichte Van Weerden Poelman- weg en de plannen tot reconstruktie van deze weg. Voorgesteld wordt de Centrale An tenne Inrichting op een andere plaats neer te zetten, dan oorspronkelijk ge pland was. Daarover vergaderde 30 juli IJ. een zestal wijkraadsleden en nu wordt voorgesteld de nieuwe io- katie goed te keuren. Naar aanleiding van de verontrus ting onder de leden van de wijkraad dat de PvdA niet in de vacatures voorziet zal voorgesteld worden de verordening op de wijkraad en het reglement van orde eens nader op hun bruikbaarheid te onderzoeken. Gevraagd wordt verder een uit be gin 1974 daterend plan tot recon- Hct zondag j.L onder goede, moge lyk voor zo'n festijn te warme weers omstandigheden gehouden popconcert in het openluchttheater, heeft slechts matige belangstelling getrokken. Zo'n twee tot driehonderd liefhebbers van deze muziek bevolkten tijdens de zes lange uren, van twee uur 's middags tot acht uur 's avonds, de tribune. zijn aanwezig), veranderde aan het standpunt van de raadsleden niets. Zij behielden hun stem voor. ■P Van Lenneplaan 47 Sr Telefoon 166 21 atructie van het Dorpsplein nader uit te werken en de reeds lang lopende kwestie inzake de inrit naar garage boxen aan de Prof. Lorentzlaan -weer ter hand te nemen. Overzicht De CDA wijkraadleden mej. H. Len- sink en C. van Rijthoven hebben ten gerieve van hun collega's in de wijk raad een lijstje opgesteld van zaken, die naar hun mening in de komende periode aan de orde komen. Dat zijn de reconstructie van1 de Ra- demakersstraat, de nieuwe rijksweg 28, de reconstruktie van de aanslui ting Richelleweg en de Van Weerden Poelmanweg op de rijksweg 28, de aanleg van het Zwarte wegje, de reconstructie van het Dorpsplein, de leefbaarheid van Soesterberg Noord en over de woningbouw en het daar bij soms nodeloos vernielen van groen Over het woningonderhoud en Ons Belang, over het verkeer, de speel plaatsen en de sport, de containers voor grof vuil, de busverbindingen, de centrale antenne en de milieube lasting, terwijl de beide ODA-leden zich tenslotte afvragen of de Stuur groep Welzijnswerk Soest ook wat voor Soesterberg kan doen. Het zijn1 allemaal zaken die al eerder aan de orde kwamen, maar die dreigen op de lange baan geschoven te worden. Voor het komende jaar zijn acht vergaderingen van de wijkraad ,en tien vergaderingen van het dage lij ks bestuur gepland. Daarvoor wordt een bedrag begroot van 10.400 gulden. Voor het nu lopende jaar werden de uitgaven geraamd op 8900 gulden, maar in de eerste helft van 1975 is al 5349,22 uitgegeven. Er namen drie groepen aan deel: de Haarlemse jazzrockgroep Crypto; de groep Crystal en American Gipsy. Hun optreden werd afgewisseld met solisten en ook dat viel erg in de smaak. Jammer was voor het publiek, dat sommige pauzes wel erg lang uitlie pen en met name liet de groep Ame- ReStAURAlH j I BIRKSTRAAT 108 - SOEST Langs de weg naar Amersfoort TELEFOON 02155-17224 De gelegenheid bjj uitstek voor uw feest of party op een andere wijze In een andere sfeer. Dinsdag 9 september a.s-, 's avonds om acht uur, wordt in Hotel van de Brink aan de Soesterbergsestraat een ledenvergadering gehouden van de politieke partij DS'70, afdeling Amers foort en omstreken. Naast de behandeling van het huis houdelijke aangelegenheden, wordt door de heer J. Woddhuis, lid van de defensie-adviescommissie van de par tij, gesproken over „Voor- en nade len van. een beroepsleger". Tevens zal tijdens deze bijeenkomst het Tweede Kamerlid Jan Koningh „spreekuur" houden, waar iedereen brandende kwesties naar voren kan brengen. In de wijk Overhees raakten twee autobestuurders slaags omdat de een de ander geen voorrang verleende. Dat gebeurde op de Obrechtstraat. J, v. d. B, (30) moest daar stoppen om dat de ander doorreed. Bij het Oho- ristenpad ontmoette men elkaar op nieuw. Een kort gesprekje ontaardde snel in een vechtpartij waarbij door de doorrijder gebruik gemaakt werd van een sleepkabel met daaraan een autokrik. Daarmee werd op de auto van v, d. B. geslagen. De man ver dween, maar het kentekennummer van zijn wagen werd genoteerd. DONDERDAG WEER vanaf 6 uur. STEENHOFFSTRAAT 47 Donderdag 11 september, aanvang 20 uur, wordt in het wjjkgebouw bjj de Emmakerk aan de Regentesselaan een demonstratie en openbare les gege ven in Joegolsl&vische volksdansen. Het Is het begin van de nieuwe, veer tien lessen tellende, cursus, die iedere donderdagavond gegeven gaat worden in de gymnastiekzaal bjj de Maria- school. Op deze propaganda- avond zullen cursisten van het vorig seizoen, in oostuum enige dansen demonstreren. Vorig jaar werd de cursus gevolgd door 45 beginners. Cursusleider is de bekende choreo graaf Ciga Despotovic, die 18 jaar gedanst heeft bij het wereld bekende Nationaal Joegoslavisch Danstheater „Kodo" uit Belgrado. Er zijn lessen voor beginners (van 19.30 tot 21.00 uur) en voor gevorder den (van 21 tot 22.30 uur). Men kan zich aanmelden bij de administratie van Artishock, Steenhoffsfcraat 46, tel. 18456. Zojuist ontvangen een prachtige koUektie CACTUSSEN en EXOTISCHE PLANTEN. STEENHOFFSTRAAT 1 - SOEST Telefoon 02155 - 12455 rikanen wel erg lang op zich wach ten. Desalniettemin kwam iedereen goed aan zijn trekken en kan organi satrice Elly Joosten, buiten de tegen vallende belangstelling, terugzien op een geslaagd concert. Foto Herman van Dam Soest, door de kunstenaarsvereniging Artishock al lang opgenomen in de „cultuur-vaart", is sinds het afgelopen weekend nu ook een kunstgalerij nik- Ze is ondergebracht in ons beschermd dorpsgezicht in het pand „De Drie Ringen" en dankt daaraan ook haar naam. Maandelyks zullen er andere exposities worden ingericht, alhoewel de openingstentoonstelling tot 13 oktober gaat. Zaterdag vond de officiële opening plaats en niemand minder dan oud- slotvoogd Ton Koot (van het Muiderslot) kwam er voor naar Soest. Met een zwierig gebaar, werd de steen met het opschrift „Galerjj"g ingemetseld in een bloembak by de ingang van de expositieruimte onthuld. Enkele leden van de financiële oommissie zyn niet zonder meer acooord ge gaan met het voorstel een perceel grond, gelegen nabjj de Noorderweg te verkopen aan de Stichting voor Prot.-Chr. Voortgezet Onderwys in de regio Baarn-Soest. Slechts het raadslid, de heer A. Smit, had geen enkel bezwaar; problemen zagen de heren Visser (Prog. Soest). De Wilde (PvdA) en ir. M. A. van Ee (VVD). HET INSTITUUT VOOR EFFEKTIEVE TALENSTUDIE ENGELS DUITS FRANS SPAANS ITALIAANS NEDERLANDS Individuele kursussen. spreekvaardigheid (10, 40, 60 of 100 uur) voor beginners gevorderden vèygevotfdenden algemeen, toeristisch, commercieel, economisch en technisch taalgebruik. Iedere morgen, middag en avond lessen. INLICHTINGEN: 033-29097 De Wjjkraad Soesterberg vergadert volgende week donderdag 11 september, 's avonds om acht uur. De vergadering wordt in het Dorpshuis gehouden. De agende telt elf punten, inclusief opening en rondvraag. Tijdens deze ver gadering zal het nieuwe CDA-lid, de heer Th. Sluis beëdigd en geïnstalleerd worden. Behandeld zullen verder worden 25 ingekomen brieven. Daaronder ondermeer een brief van de Ned. Hervormde Stichting dienstbetoon gezondheidszorg en van de bewoners van de Oude Tempellaan waarin bezwaar gemaakt wordt tegen de artikel 19 procedure ten behoeve van de bouw van 192 woningen voor Amerikaanse militairen. .Het probleem is, dat Soesterberg een zeer behoudend en conservatief dorp is. Daarom is het voor het CDA en de VVD niet moeilyk om kandidaten voor de wijkraad te stellen. Maar wy als Party van de Arbeid zitten met een tekort aan leden. Als je hier mensen bezoekt, willen ze heel misschien wel lid worden van de PvdA, maar niet voor de PvdA zitting nemen in de wijk raad. Het lykt net of zij het idee hebben, dat ze met een rode vlag lopen". Dit zei mevrouw C. Kamphuis tydens een bijeenkomst van de PvdA-Soester- berg in het Dorpshuis ter bespreking van een mogelijke opvolging van de wykraadsleden Henk Bakker en Nico Eken, die resp. om gezondheidsredenen en wegens verhuizing hebben bedankt. De vacature van Bakker is tijdelijk.

Soester Courant | 1975 | | pagina 4