Ronöom 6e qilöef eesten Wim Hartman nieuwe koning van het Gilde Soester Courant van donderdag 11 september 1975 Al deze foto's werden gemaakt door Herman van Dam De voorzitter van de organisatoren, de heer P. J. v. d. Breemer heette zijn vele gasten, waaronder een aantal raadsleden en de wethouders mevrouw Van Stiphout-Crooneberg en de heren Plomp en Dijkstra, we'ikom. Met de voorbereidingen was men een half jaar geleden gestart en het idee was goed aangeslagen. De mede werking vanuit de bevolking was groots geweest en hij bracht hen daarvoor dank. Dank ook aan de gemeente en het Gilde dat de tentoonstelling geadopteerd had. De opening bestond uit de overhandiging van een eerste exem plaar van het boek van de Soester auteur Engel-bert Heupers: „Soest in grootvaders tijd". Loco Ebbers kreeg het uit handen van de heer Van Eek van Kruseman's Uitgeverij. De heer Van Eek zei daarbij: „Als dit boek ertoe kan bydragen dat ook by de lokale overheden bereikt wordt dat er een wat meer „conservatieve" gedachte komt, en dan bedoel ik conservatief niet in politieke betekenis, maar in behoudend en conserverend teneinde het goede en mooie uit het verleden te behouden, dan zijn uitgever en auteur ruimschoots beloond. Het adagium van vele diensten van publieke en openbare werken, bij de aanleg van wegen en straten is, dat de verbinding tussen twee punten „een rechte" is. Dat moge in meetkundig opzicht een juiste stelling zijn, „een kromme" kan in veie gevallen fraaiere oplossingen geven, waarby dan veel schoons, dat nu verloren dreigt te gaan, of het nu een oud huisje, een boerdery dan wel een stukje landschap is, behouden kan blijven ten faveure van degenen die na ons komen", aldus de heer Van Eek. Ouderman Schimmel sprak het welkomstwoord, waarin hij getuig de van de vriendschap die er sfodis het bezoek aan Duitsland, vorig jaar, bestond. Felicitaties had hij voor de Duitse koning en zijn gemalin; Burkard Scheidder en Marianne Pente. Herr Joseph Koch van „Grosze Westhofe" dankte vervolgens voor de ontvangst en bood een bronzen plaquette aan. Ook voor loco-burgemeester Ebbers had hij een onderscheiding. Van de gelegenheid maakte hij gebruik het Soester Gilde uit te nodigen voor een bezoek ter gelegenheid van de viering van het 50-jarig bestaan van Grosze Westhofe. Woorden van welkom werden er daarna nog gesproken namens het gemeentebestuur door de heer Ebbers. Gehoopt werd op ver- s'eviging van de toch al goede betrekkingen. Na het overvendelen van de koningsparen begon een feest dat tot diep in de nacht diuurde. Voor de muziek zorgde het dansorkest Ton Steenbeek en de drive-in discotheek van Johan van Hal. Voor de dissonant zorgde helaas wat kort geknipte Soesters, die weer zonodig een gezellig feest moesten verstoren. Tactisch op treden van de politie voorkwam een grote vechtpartij. Wel werd in die tussentijd de antenne van de surveillancewagen vernield en liet men een band van de wagen leeglopen. Ook sloegen vier van de kortgeknipten gezamenlijk één 17-jarige jongen in elkaar die zich met hoofdwonden onder behandeling van een dokter moest stellen. Koningschieten De zondag begon voor het gilde met een Eucharistieviering met gilde-eer in de Petrus en Pauluskerk met aansluitend een geza menlijke broodmaaltijd in de feesttent. De Soester Boerendans- groep oogstte veel sukses bij de Duitse gasten. Zij werden 's avonds in de feesttent geïnstalleerd door oudenman Schimmel. De afgetreden koning Harrv v. d. Zouwen reikte ver volgens de prijzen uit van de schietwedstrijden. Alvorens afscheid werd genomen van de Duitse gasten kreeg de Duitse Koning Burkard Scheideler de titel erekonir.g 1975 van het Groot Gaes- beeker Gilde. Hij won de wedstrijd tussen de oude en de nieuwe koningen (Berhard Grabe en Burkard Scheddeler uit Duitsland en Harry van der Zouwen en Wim Hartman van Groot Gaesbeek). Voor ieder van de 80 Duitse gasten was er een herinnerings- med'aille en voor de Duitse Sohützenverein een grote beker. Uitslagen Het overvendelen van de Nederlandse en Duitse koningsparen met hun hofhouding. Gedeelte van de tentoonstelling „Oud Soest", direct na de opening, by de rondleiding van de genodigden. Eén van de grote attracties van de kinderspelen: tonnetje steken. De jaarlijkse teerfeesten van het Groot Gaesbeeker Gilde, dit jaar groter dan ooit gevierd, hebben in het afgelopen weekend duizen den mensen op de been gebracht. Vooral zondagmiddag was het op de Blaak aan de Ferdinand Huycklaan bijzonder druk. Er heer ste een geweldige stemming en het moet gezegd zijn. dat het muziekkorps van de Duitse gasten, het gilde Grosze Westhofe uit Soest Duitsland, daar veel toe bijgedragen heeft. Hoogtepunten waren er de drie feestdagen voldoende. Dat was op de eerste dag, vrijdag, de Boerenbruiloft, waarbij het koningspaar Harry en Joke van der Zouwen als bruidspaar fun geerde. Werner Paans zorgde voor de regie van de avond, maar daar viel het uitvallen van hel licht niet onder. Opmerkelijk was het dat PVO juist toen „op gevoel" vrolijke muziek ten beste gaf. Het dankbare applaus van de volle feesttent was zeer verdiend. Officiële woorden werden gespreken door ouderman W. Schimmel en de loco-burgemeester wethouder J. J. Ebbers. De conferancier Bouk Mariens praatte de avond attent aan elkaar en verder ver leende medewerking de toneelclub De Rietpluim, het mannen koor Apo'Jlo en de Soester Boerervdansgroep. Het luidruchtige slot werd verzorgd door de Mobiele drive-in discotheek Hoky Poky van Johan van Hal. Tentoonstelling De zaterdag begon met een défilé van tamboer- en vendelcorps langs het Koningspaar, de ouderman en de loco-burgemeester. Daarna begaf het officiële gezelschap zich met de Paardetram naar het gebouw De Rank waar de tentoonstelling „oud Soest" was ingericht. Links ouderman W. Schimmel met naast zich loco-burgemeester Ebbersg mevrouw Ebbers en mevrouw Schimmel. Lcco-burgemeester Ebbers had er gevoel voor al wees hij op de problemen die ook de oude tijd kende. Dankwoorden had hij voor de organisatoren van de tentoonstelling en voor de inwoners van Soest die materiaal voor de expositie afstonden. Ook auteur Heupers sprak enkele dankwoorden, speciaal aan het adres van, zijn vrouw en aan dr. Tjaard W. R. de Haan, die zijn boek van een voorwoord voorzag. De expositie zelf was een ennorrn sukses. Zó groot was de belang stelling, meer dan 3000 bezoekers in totaal, dat velen niet in de gelegenheid waren alles te zien. De zalen van De Rar.k waren helaas te klein voor een dergelijk evenement. Wel mag men hopen dat het resulteert in de opzet van de organisatoren: de eerste aan zet" o-m te kernen tot een oudheidkamer in Soest. Niet te verwach ten is, dat de tentoonstelling in deze vorm worden, al rechtvaardigt de belangstelling werd een bedrag van ruim 900 gulden, ontvangen. De voorbereidingscommissie verzette veel werk en kan terugzien op een bijzonder geslaagd initiatief, diat een vervolg moet hebben. Ook voor de dia-lezimgefjes, zaterdag door de heer Heupers ver zorgd en zondag door de gemeentelijke voorlichter, de heer B. van Os, was de interesse groot. Er wenden er ilni totaal zo'n 25 ge houden, maar het gebrek aan ruimte was ook hier duidelijk merk baar. Gildefeest Op de Blaak werd inmiddels het gildefeest voortgezet. Er was een wedstrijd versierde fietsen; er waren ringsteekwedstryden en 's avonds de verwelkoming van de Duitse Gildebroeders uit Soest. Loco-burgemeester Ebbers tijdens zyn welkomstwoord. Naast hem zyn collega uit het Duitse Soest, burgemeester Joseph Koch, tevens Kommandeur van Schützenverein Grosse Westhofe. Even na half twee begon het Koningschieten op de vogel door de leden van het Groot Gaesbeeker Gilde. Tegelijkertijd startte de schietwedstrijden voor de bezoekers en de kinder- en volksspelen. Ook waren er weer ringsteekwedstrijden. Wat het schieten op de vogel betreft kwam de kop naar beneden na het 20ste schot, het werd afgevuurd door H. van Doorn. De linkervleugel werd bij het 45ste schot neergehaald door Bart Dor- restein; de rechtervleugel by het 49ste schot door G. Hartman. De staart sneuvelde by het 53ste schot en de romp werd na 222 schoten neergehaald door Wim Hartman van de Birkstraat. Daar mee was hij de nieuwe koning die zich als koningin Coby de Bruin koos. Versierde fietsen: 1. Richard v. d. Heuvel; 2. Regina Hilihorst; 3. Johny Brouwer; 4. Marianne Josiasse; 5. Sietse van Brummelen; 6. René ten Haaf; 7. Ronnie v. d. Heide; 8. Evert en Guus; 9. Sjako de Bruin. Ringsteken op pony (zaterdag): 1. Nico Calds op Katriwa; 2. K. de Bruin op Lucky Luck; 3. Greet v. d. Akker op Sherry; 4. B. de Gooyer op Sherry; 5. Mieke Calis op Henraie. Ringsteken aanspanning (zaterdag): 1. mevr. v. d. Breemer met de heer De Gooyer; 2. H. Calis; 3. heer en mevr. De Jong. Mooiste geheel: mevrouw J. de Jong; eervolle vermeldingen: K. de Bruin en L. Vos. Ringsteken op pony (zondag): 1. Ineke Strengholt; 2. Annemie Selter; 3. Jolande Funcke. Ringsteken aanspanning (zondag): 1. Wim Kok; 2. Toon van Doorn; 3. Ingrid' van Beek. Schoonheidsprijs mooiste geheel: Toon van Doorn, Veel sukses had steeds de Soester Boeren dansgroep. Ook ringsteken vanuit de aanspanning leverde de nodige problemen op. Actjcfoto van het ringsteken. In draf moesten de ringen meegenomen worden.

Soester Courant | 1975 | | pagina 11